Breskensche Courant 200 25 Het geheim der Visschershut Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. Binnenland. FEUILLETON Voor Heeren. Gewestelijk Nieuws. 39ste Jaargang Zaterdag 2 Augustus 1930 Nummer 3551 ABONNEMENT: per kwartaal 1,25 buiten Breskens 1,40. Buitenland 6,50 per jaar. Zondagsblad per kwar taal f 0,65; en buiten Breskens 0,725Bui tenland 3,50 per jaar. Verschijnt: iederen DINSDAG- en VRIJDAGAVOND Advertentiën worden aangenomen tot uiterlijk 1 uur nam. Uitgave: J. C. LE BLEU, Dorpsstraat 35, BRESKENS Tel. 2t Postrekening 70179 ADVERTENTIËN: van 5 regels f 0,75; iedere regel meer 15 ent. Ingez. mededeelingen 30 cent per regel. Handelsadvertenliën bij regelübonnement groote korting. Tarief op aan vraag verkrijgbaar. GRA TIS verzekering voor de abonnes tegen ongelukken, en wel voor de volgende bedragen: gulden bij levens- s-\ gld bij dood w 0* gld bij ver- gld bij ver- j gld bij ver- lange ongeschikt- I (J(J oor J ^es üan e*n J es Van cen 4^1 f J lies van een hcid tot werken een ongeluk hand of voet oog duim De risico van bovenstaande verzekering is herverzekerd bij de Ongevallen-Verzekering-Maatschappij „Fatum" te s-Gravenhage. gld bij ver lies Van een wijsvinger gld bij verlies ff I van eiken anderen vinger Dit nummer bestaat uit twee bladen. EERSTE BLAD. De Internationale Zesdaagsche Grenoble 29 Juli 1930. Onze bijzondere verslaggever tele grafeert ons: De eerste dag van de 6-daagschë kenmerkte zich reeds door sensationeele gebeurtenissen, hoofdzakelijk als gevolg van zeer slecht weder met stortregens waardoor het parcours buitengewoon zwaar werd. IVan de Hollanders is het ,Ateam reeds de eerste dag uitgevallen door een valpartij van Nortier op A. J. S. Hij bekwam een hoofdwond en moest opgeven. Van het ARIEL team kreeg de Amsterdammer Fijma een lekke band, waardoor hij te laat üan de con trole kwam en strafpunten boekte. Ook de Rotterdammer den Engelschen én Lamberts Hurrelbrinck kregen straf punten voor telaat aan een controle komen. Van de overgebleven Hollan ders hebben alleen Sybrandy en de Ridder op Ariel en Bakker Schut en van Hamersveld nul strafpunten. Van de buitenlandsche rijders rijden de Fran schen een goede wedstrijd en hebben tot nog toe geen strafpunten. Het even eens goed rijdende Engelsche Dames team heeft helaas strafpunten voor te- laat komen. De Italianen rijden maar raak en komen niet op tijd aan de controles. De Engelschman Dickson op Brough Superior heeft tengevolge van een valpartij zijn been gebroken. ,Tot dusverre hebben alleen het En gelsche Ariel team en het Landen team geen strafpunten. Hun rijden op dit zeer zwaar parcours was buitenge woon. Een Engelsche rijder heeft de strijd opgegeven. De stemming onder de Hollanders was na afloop van den eersten dag goed, maar eenigszins gedrukt door het ongeval, hetwelk Nortier overko men is, hetgeen geweten moet worden aan een vastgeloopen machine. Hij sloeg met zijn A.J.S. over den kop en lag hierdoor uit de strijd. Tot op heden zijn vermoedelijk reedr 6 teams uitgevallen. Grenoble, 30 Juli 1930. lln tegenstelling met gisteren, wat een buitengewoon zware dag was, ken merkte zich deze dag door zeer mooi 26. jVoor een oogenblik week de nieuwe liefde voor de oude terug en zich neer werpend aan de voeten van haar moe der kreet zij, met smeekend gebaar en hartstochtelijk snikkend: „O, moe der, moeder, wees niet zoo hard en wreed tegen mij. Ik kan het niet ver dragen. Ik weet niet waar ik heen zal gaan. Ach. laat mij bij u blijven ten minste tot vader thuis komt". Op dit gezicht liep de jonker toe, en hief het meisje op. „De plaats van mijn aanstaande vrouw is niet hier,'-' sprak hij trotsch. „Ik duld deze verne dering niet. Sta op en kom mee, Lien. Wij zullen ons thuis voldoening ver schaffen". Hanna had het snikkend en knie lend meisje met geen woord verwaar digd. Ze scheen harder dan ijzer en staal. „Ik heb niets meer te zeggen," sprak ze en haar gelaatsuitdrukking leek stügger dan ooit. „Laat ze maar gaan, Ze moet kiezen tusschen u en weer. Onze Hollandsche jongens had den wederom met bandenpech te kam pen. O.a. had Sybrandy. onze Na tionale Kampioen een lekke band. wel ke hij zoo snel wist te repareeren. dat hij nog juist op tijd de controle kon bereiken en zoodoende vrij van straf punten bleef. Mr. Lamberts Hurrel brinck op Lady moest uitvallen wegens een gebroken rollager. De Ridder op Ariel slipte in een bocht, evenwel zon der nadeelige gevolgen voor hem en zijn motor, alleen de koplamp was be schadigd. Het Engelsche „A" team viel uit, daar de teamleider UZZE1L op B.S.A., die met zijspan reed tengevolge van breuk der zijspanverbinding moest op geven. Dat 0e wedstrijd toch lang niet ge makkelijk is bewijst wel. dat er thans geen enkel team meer is zonder straf punten en staat ons Hollandsch Ariel team er lang niet slecht voor met de 24 strafpunten, welke Fijma gisteren boekte voor telaat komen wegens ban denpech. Morgen gaat de rit naar Stresa in Italië, waar slechte wegen en zeer zwa re klims de rijders wachten. Nader is bekend gemaakt, dat van de 88 rijders er gisteren slechts 46 waren, .die zonder strafpunten aankwamen. Een gunstig oordeel over Tante Pos. In „de Blauwe Vaan" wijdt ds. J. A. Bruins een hoekje aan Tante Pos. Hij had een stuk te Iaat ontvangen was daar een beetje kriebelig over en schreef toen aan den vriend, die het waarschijnlijk vergeten of te laat ver zonden had: Je zult de schuld wel aan tante Pos geven, die is nu eenmaal de zondebok voor de vergeetachtig heid, slordigheid en onnauwkeurigheid van het publiek. De heer Bruins schrijft dan verder met hier en daar een kleinen kwinkslag. „Ik meen, dat aan Tante Pos inJer- daad over het algemeen groot onrecht wordt aangedaan. Zij doet niet denken aan seniele aftakeling. Zij ontcijfert de onmogelijkste adressen. Zij is niet on nauwkeurig, want ze weegt tot het laatste grammetje en beboet, als het niet klopt met den postzegel. Zij houdt van stipte orde. Anders kon 2fe niet zoo snel bergen stukken verwerken, ordenen en bestellen. Zij is niet ouderwetsch. Pas ben je gewend aan een nieuwe kleur postzegel, of er komt alweer een andere. Ze is niet krenterig en vraagt niet te veel; voor 121/ü cent brengt ze een brief van hier naar mijn zoon aan het andere eind der ons. Maar ik zou de gezichten van uw familie wel eens willen zien als u haat- op het kasteel brengt," voegde ze er spottend aan toe. ,'t ls allemaal kinder werk en de jonker zal èr gauw genoeg een eind aan maken". Lien was opgestaan. De koele, cy nische woorden van Hanna schenen naar ontnuchterd te hebben en wellient voel de zij in haar hart bange vrees, dat 'net geluk, dat aan haar voeten was neer gelegd. te groot was om werkelijkheid te zijn en de schoone geluksdroom spoedig wreed verstoord zou worden. Zich met alle kracht béheerschend wendde zij zich rustig tot den jonker en zeide: „Het is Beter dat je nu heen gaat. Zeg niets meer. Moeder heeft gelijk. Ik kan niet naar het kasteel gaan. Ik wel hier blijven, in elk geval tot vader thuiskomt. Ga nu Adolf". „Als jij het wil, wel dan zal ik gaan," antwoordde de jonker, terwijl hij vrouw Luca met vernietigende blik ken aanzag. „Maar ik keer terug en morgen vroeg nog met mijn moeder. Ik wil niet, dat je langer nog zoa behandeld wordt". Toen hij dit ge zegd had, nam hij voor de oogen van Hanna het meisje in zijn armen en drukte een kus op haar voorhoofd. wereld. Ik stel inderdaad een groot vertrouwen in haar. 's Maandags met se eerste post verstuur ik een brief met copie naar Rotterdam, komt als en opgemaakt naar Rotterdam terug proef terug in Stiens gaat gecorrigeerd verschijnt Zaterdags in dezelfde week als krant in het Hooge Noorden. En dat gaat regelmatig als een uurwerk. Meer dan een halve eeuw heb ik iedere week brieven met artikels naar allerlei bla den gezonden en er is er nooit één zoek geraakt, noch zelfs te laat be zorgd. Met één uitzondering: een brief, dien op een Zaterdagavond een Vriend voor mij in de bus zou gooien. Dien vond hij den volgenden Zondag terug i)il zijn Zondagsche jas en die kwam dus een week te laat. Die ervaring maakt me een beetje nijdig, als ik smalend over Tante Pos hoor spreken. Ik vind haar een flinkerd een, die weet van werken en aanpakken en de dingen goed doet ook. En ik maak me extra nijdig, als een socialist ongunstig spreekt over Tante Pos. De posterijen zijn een gemeenschaps dienst, die in alle opzichten in hel publiek werkt en door het publiek be oordeeld wordt. Zij kan niet het klein ste foutje maken, of er wordt gemop perd en gesmaald en er komt een in gezonden. Als een krant met een scneur bezorgd wordt, is het: „Ze gooien ook zoo raar met de dingen om bij de post!" Maar als men van een karrijder een pakje met nieuwe boorden krijgt, dat waarschijnlijk tegen een lekkend stroopvat heeft gelegen dan hoort het publiek er niets van en komt er geen Ingezonden. Dat menschen. die zweren bij hel particulier bedrijf, graag vitten en schim pen op Tante Pos. kan ik begrijpen maar een socialist moet blij wezen dat eén gemeenschapsdienst zoo uit stekend werkt als onze Nederlandsche posterijen met een corps ambtenaren dat er zijn mag. Maar als iemand een minuut bij een loket moet wachten, die straks een kwartier verpraat of mis schien een half uur te lang heeft ge slapen dan krijgt Tante Pos er weer van langs!" Heeren die gewoon zijn na het sche ren zich even te poederen, maken gaarne gebruik van Purolpoeder, dat verzachtend en gezond voor de huid is. Prijs 45 ct. per doos en evenals Purol verkrijgbaar bij Apoth. en Dro gisten. en haar goeden nacht wenschend ging hij heen. zonder verder iets tot de schippersvrouw te zeggen. Toen hij weg was. heersdhte er een poos van zwijgen. Lien met bleek ge laat, een toonbeeld van beproeving, was op een stoel gezonken en staarde nu en dan naar haar moeder, van wie zij zoo vurig een woord van inschik kelijkheid verwachtte. Doen daar dacht de schippersvrouw niet over. want haai hart was vervuld van wrok tegen Lien. ;In haar redeloozen toorn zou zij in staat geweest zijn om het meisje buiten de deur te zetten, ware ze niet weer houden geworden door het vooruitzicht van wat gebeuren zou, als haar man en Willem bij hun thuiskomst Lien niet zouden vlndefl. De voornaamste reden van haar toorn Was. dat zij tegengewerkt werd. Zij was gewoon, dat haar wil in huis zege vierde. In huis zelfs over haar man. Zij had besloten dat Willem en Lien met elkaar Zouden trouwen, zooals in vroegere tijden de heeren over hun knechten en maagdert geboden, en nu Lien dat plan dreigde te verstoren en tegen haar opkwam nu was zij voor altijd uit de gratie. Haar trotsche en heerschzuchtige geest kon niet besef fen, dat menwhtn niet voor menschen. De fabriek naar den klant- Het lijkt vreemd en onmogelijk: „de fabriek naar den klant" maar dat hel kan. bewijst de Heemaf, die film en auto op een orgineele manier combineer de en thans met haar fabriek en -haar geheele bedrijf op pad is en in elke stad, in elk dorp en elk gehucht elkeen op pakkende wijze toont, wat de groot ste Nederlandsche fabriek op electro- technisch gebied fabriceert, waar dit gebeurt en hoe. Zooals we hierboven schreven, werd dit bereikt door een combinatie van film en auto. Het Heemaf-monogram en een model van een S.K.A.-motor vor men de carosserie van de Heemaf-re clame-auto. De motor herbergt naast voedingsbronnen voor de lichtinstal latie. waarmede het geheel 's-avon!ds verlicht wordt, een centum-filmappa raat, dat doorloopend de Heemaf-film kan projecteeren. Hiermede wordt door een oud idee immers de reclame-auto is niet nieuw meer, op zeer origineele wijze elkeen liet visitekaartje van een onzer grootste en mooist op den voorgrond tredende fabrieken overhandigd op een manier zóó aangenaam en tevens zoó afdoende dat men haar niet licht zal vergeten. BRESKENS. Donderdag zijn per Prov. Boot van hier naar Vhssingen vervoerd 2280 passagiers en 73 auto's. CADZAND. Op uitnoodiging van den Burge meester kwam Maandagavond j.l. een 35-tal ingezetenen bijeen in het gym nastieklokaal der school ter bespreking van de wijze, hoe de a.s verjaaidag van de Koningin te herdenken. Men was het er weldra over eens, dat het kroonjaar van H. M. iets meer nadrukkelijker, dan met enkel vlag vertoon gevierd zal moeten worden en er alleszins termen zijn een volksfeestje te organiseeren, waaraan hopelijk alle gemeentenaten zullen deelnemen. Een commissie van vijf personen, staande de vergadering benoemd, werd bereid gevonden de regeling op zich te nemen van het feest, dat vermoe delijk 1 of 2 September zal gevierd worden. De afd. Cadzand van den Land- arbeidersbond hield Dinsdag een huis- hoe nauw ze ook aan elkander ver want of gehecht mogen zijn. net levens doel kiezen en nauwkeurig de levens lijn uitstippelen, doch dat God alleen onzen weg bepaalt. Zij zou moeten lee- ren dat men de liefde niet gebieden kan. doch dat de liefde zelf gebiedt en dat de ware liefde sterker is dan de tegenstrevende wil van ouders. Deze les had Hanna Luca nog te leeren en zij zou het leeren met tranen en moeite. Haar harde hart zou ge broken en haar trotsche geest ver brijzeld worden door de gebeurtenis sen. De schippersvrouw was opgestaan en naar de bedstede gegaan, waar zij de bonte sprei afnam en deze op vouwde. Zonder zich om te keeren zeide zij: „Je kunt wel naar bed gaan. Als je nog eten wilt. w^et je dc plaats. Maar zeg niets, want ik wil niet meer met je praten. Als vader thuiskomt, zullen we wel zien hoe het moet". „Ja moeder," antwoordde Lien zacht. En stil herhaalde zij voor zich zelf: „Als vader thuiskomt", Ah, de klank van dien naam Wekte zoete ge dachten in haar, die als balsem waren op de wonde van haar hart. Zij wist zeker dat ze van niemand op de we- houdelijke vergadering. Naast enkele huishoudelijke zaken, werd ook de aktie voor het collec tieve contract besproken. De verga dering sprak zich eensgezind uit voor een scherpere aktie. Met de zuster- afdeelingen za! dan contact worden gezocht, om zoo mogelijk gezamenlijk op te treden. o EEDE. In de naburige gemeente Maldeghem is de 82-jarige Anna Geirnaerdt, die te Knocke in een hotel bedorven vleesch had gegeten ernstig ziek ge worden en aan de gevolgen overleden. o SINT KRUIS. i-)e gemeenteraad was op 31 Juli 1930 voltallig bijeen. De notulen der vergadering van 27 Juni j.l., worden ongewijzigd goedgekeurd en vastge steld. De Raad toont zijn algemeene onte vredenheid over het verzoek van den landbouwer Hiel om eene tegemoet koming in de kosten verbonden aan het bezoeken der R.-K- school te Aarden burg voor 2 zijner kinderen tot f 50,- per kind. Wanneer ingezetenen, aange slagen naar een zuiver inkomen van f 3500,- komen vragen om een derge lijke tegemoetkoming, waar moet het dan heen? De inhoud en strekking van art. 13 der L.O.-wet in acht ge nomen, besluit de Raad tot het toe kennen eener vergoeding per kind van f 15,- per jaar. Na korte toelichting op de reeds schriftelijk verstrekte gegevens nopens de wijzigingen welke dienen en kunne11 worden aangebracht in het gemeentelijk belastingstelsel, besluit de Raad met algemeene stemmen tot: a. afschaffing der heffing van 50 Opcenten op de hoofdsom der Personeele belasting, b. afschaffing der toepassing van den 7de grondslag dier belasting (biljarten), c. afschaffing der hefiing van de 40 Op centen op de hoofdsom der belasting op de gebouwde eigendommen, c. rang schikking der gemeente in de 9de klas se voor wat aangaat de personeele belasting en d. rangschikking der ge meente in de llle klasse voor wat be treft de Gemeentelijke fondsbelasting Dit alles steunt op een gemeentelijk voordeelig verschil tusschen de oude en de nieuwe toestand van globaal f3000,- die de Raad meent in de eerst volgende jaren noodig te zullen hebben in verband met de vernieuwing van den weg Aardenburg—St. Kruis. De gemeenterekening over 1929 wordt aangeboden. reld zooveel hield als van hem. En de liefde was wederkeerig. Ze wist ook, dat hij rechtvaardig oordeelen zou en haar recht zou laten wedervaren, al ging het ook tegen den wensch van zijn hart in, want ook hij nad im mers zoo graag gewild, dat Willem en zij samen gelukkig zouden worden. Maar was het zonde, iemand anders lief te hebben dan hem. dien ande ren daarvoor uitgedacht hadden. Neen immers. Vader zou dat begrijpen en met sterk verlangen zag zij naar hem uit. Hanna herhaalde met sc'nerpe stem: ,Heb je niet gehoord, dat ik zei, dat je wet naar bed kan gaan? Wat doe je daar dan nog? „Laat mij nog even zitten, moe der. Ik kan nu toch n iet slapen. Ik zal niets zeggen en u niet storen". Ja« ja» je wilt daar zeker zitten peinzen over dien fijnen minnaar van je. die je vanavond zooveel leugens heeft wijsgemaakt. Meisje toen ik van avond jou. die in dezen godvreezenden familiekring bent grootgebracht, zoo schaamteloos naast hem zag staan, be greep ik niet, dat geen- oordeel van den hemel op je neerdaalde". (Wordt vervolgd.)

Breskensche Courant | 1930 | | pagina 1