ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCHVLAANDEREN Het geheim der Visschershut Hoe denkt men elders over de plannen van Breskens Buitenland. Provinciaal Nieuws. FEUILLETON Binnenland. BRESKENSSCHE COURANT VERSCHIJNT WOENSDAGS EN ZATERDAGS IN ALLE PLAATSEN VAN ZEEUWSCH-VLAANDEREN Abonnementsprijs p. 3 maanden 11.25 francs p. past f 1,40 Advertentieprijs van 1 5 regels 75 cent Elke regel mier 15 cent. Ingez. Meded. 30 ct. p. regel. D rukker-Uitgever J. C. LE BLEU 11 Abonnements-Advertenties zeer billijk tarief. voorhcea B. boost, -bliek 8 Advertenties worden aangenomen tot uiterlijk ^aw11 BRESKENS p°«*«£0 !j Dinsdag- en Vrijdagmiddag 1 uur 39e jaarging Woensdag 30 Juli 1930 Nummer 3550 GR A TIS verzekering gulden bij levens- lis gld. bij dood gld. bij verlies k> gld. bij ver- ja gld. bij ver- asi voor deabonné's tegen DMI] lange ongeschikt- 1(111 door Ih vaneen Rn lies van een 4M lies van een /h orgelukken voor; heid tot werken. een ongeluk. hand of voet. oog. duim. De risico van bovenstaande verzekering Is herverzeker! by de Ongevallen-Verzekering-MaatschapDtj»,Fatum" fe 's-Gra ;ld. bij ver- ja gld. bij verlies les van een In van eiken wijsvinger. anderen vinger, venhage. Een correspondent van „De Stan daard" heeft een tocht door Z.-Vlaan- deren gemaakt en schrijft onder den titel Langs de Scheldeboorden" o.m. over Breskens het volgende: t Aan het oosteinde van den Oud- Breskenspolder lag het eerste dorp. dat door het water en ook door den vijand verwoest werd. Reeds spoedig verrees een ander dorp en ook vond de Kerk hervorming hier een goeden bodem. dn 1582 was er een tamelijk groote Hervormde Gemeente. De groote straat wVg naar Gent werd hier in 1808 begonnen en 10 jaren later voltooid. De haven is in 1826 zeer verbeterd. (Maar het ligt niet in ons plan uit- voj-ige plaatselijke beschrijvingen te geiten wij stippen het voornaamste aan. Breskens heeft met haar Spuiplein een fraai entree dat alleszins weldadig aandoet, 't Is een fraaie landbouwplaats en weinig herinnert er aan. dat hiet eenmaal een flinke vesting was, de militaire stelling van de Scheldemond. Van de forten Napoleon en Imperial (later Frederik Hendrik en Wilhelmus geheeten) is niets meer te zien, daar zij na'de opheffing der vesting.in 1870 geslecht zijn. De Franschen hebben meermalen be proefd urn van Vlissingen haar Breskens depêches in een hollen kogel over de S Schelde te schieten, wat slechts en kele malen gelukte. De breedte van den zeemond was in 1547 bij laag water 843 roeden. Wij wandelen door de breede dorps straat en allereerst valt ons oog op het typische café „de Canon 'd Or", 't is een tamelijk oud gebouw, dat alleen merkwaardigheid heeft doordat Na poleon er eens logeerde. 'Even verder in de straat, diep in springend worden wij verrast door een aardig kerkje welks torentje wij reeds op de ferryboot van verre zagen. Liet is tamelijk nieuw. De oude kerk werd eenige jaren geleden gesloopt. Breskens is een welvarende plaats. Met genoegen zien wij de fabrieksge bouwen der firma van Melle. als een bewijs van Zeeuwschen ondernemings geest. Maar dit is nog niet alles! Breskens koestert nog veel groote plan hen. Er is daar een vereeniging voor vreemdelingenverkeer opgericht en naar wij vernamen, wil men van Breskens een badplaats maken. LSCb niet lezers want het is pure ernst. De gemeenteraad, die ver voor uit ziet heeft f 1000.- gevoteerd, om eens te onderzoeken op welke wijze men van Breskens eens een mooie badplaats kan maken. Dit is waarlijk nog niet zoo'n slecht idee. Er is onge veer 4 K.M. strand met lage duinen, dat plus minus 100 Meter breed is. M.i. is dit plan voor verwezenlijking vatbaar. Breskens is daarvoor niet on gunstig gelegen men durft er wat te beginnen. Eén ding spijt me (als het waar js) n.l. dat de Belgen zich ook ten zeerste voor die plannen intresseeren en er hun kajiilaal in zullen steken in den vorm van hotelbouw met terrassen enz. Liever zag ik dat het een geheel zuivere Nederlandsche onderneming werd. en geen „aanhangsel" van 'Knocke, Blan- kenberghe of Ostende. We hebben Breskens thans gezien en stappen in de auto die ons verder zal voeren, en zien den uitbouw" van Breskens die „Kruisdijk" heet. 'Wij paséeeren allereerst de .„nieuwe straat" die pas van Groede geannexeerd werd en wat ten genoege van beide plaatsen werd opgelost. Het is een breëde straatweg dien wij thans vol gen. BELGIE. Pas op voar.de Brusselsciie gidsen- Een Btusselsch blad protesteert met recht tegen de schandelijke exploitatie dié te Brussel door gidsen op vreemde lingen in praktijk, gebracht wordt. Vooral is dat het geval bij het koo- pea van Brusselsche kant. onder leiding van dergelijke individuen. De argelooze toerist betaalt een buitensporig hoogen prijs en dat is niet te verwonderen als men nagaat, dat gidsen 30 pOt. aan aanbrengloon opstrijken. Zij hebben er al eens meer op gewie- zen, dat men beter doet zich niet met Brusselsche gidsen in te laten. Niet alleen vertellen zij z.g.n. historische bijzonderheden", die kant noch wal ra ken, maar ook aarzelen zij niet om de bezoekers in verdachte huizen te lok ken. waar ze geëxploiteerd, worden. Nu het vreemdelingenseizoen weer in vol len gang is, is het niet overbodig hier aan te herinneren. Ook ten opzichte van exploitanten van toeristen-autocars, dient een oogje in het zeil gehouden te worden. Huwelijksdrama. Een hotel te Blankenberghe werd door verscheidene schoten in rep en roer gebracht. In een kamer vond men de lijken van de echtgenooten Geit. De vrouw lag op het bed ditgestrekt. De man lag op den grond. Beider schedels waren door een kogel doorboord. De echtgenoot had eerst zijn vrouw gedood en daarna zelfmoord gepleegd. De man was bediende in het hotel. Sedert ge- ruimen tijd verkeerden beiden in gelde lijke moeilijkheden. Men denkt dat hier aan de oorzaak van het drama te wijten is. een scherpe stem: „Lieh!'' „Ga heen, Adolf," fluisterde het meisje. Moeder heeft ons gehoond. Tot morgen". ,,Neen, ik ga niet," was het ant woord. ,,Kom". En Lien bij de hand vattend, stiet de jonker de deur open en trad binnen vlak voor het gelaat van de verbaasde visschersvrouw. o HOOFDSTUK X. Het voorspel der scheiding- Goeden avond, vrouw "Luca," al dus begroette de jonker haar opgewekt. ,,Ik breng uw dochter thuis. Het is mijn schuld, dat het wat laat gewor den is. en als u haar beknorren wilt, doe 'tmij dan maar. We hebben een ernstig onderhoud met elkaar gehad hoe vindt u dat?" „Ik vind het allesbehalve netjes, mijnheer," liet Hanna er direct op kouden tooh op volgen, terwijl haar ge laat zoo donker zag als de nacht. ,,.lk denk. dat mijn man haar beter onder handen zal moeten nemen, als Lien niet het praatje van het dorp wil worden". Het gelaat van het meisje verfde zich purperrood bij deze kwetsende tieve verüeslijsten betreffende de ty- phoonramp gepubliceerd. In totaal wer den er 396 personen gedood, terwijl er ongeveer 20.000 personen deels zwaar, deels licht gewond werden. Er werden 8405 huizen volkomen ver woest. Op het schiereiland Kiutschiu, ten Z.O. van Japan, werden 82 personen gedood en 400 gewond; 16890 huizen werden geheel verwoest en 20.786 wer den beschadigd. woorden en zij perste haar handen te zamen om haar tel opbruisende veront- waardiging te Beteugelen. „tin als u denkt, mijnheeer Graf horst," ging de toornige vrouw voort; „dat het netjes is om meisjes 's avonds op te houden, dan zeg ik u, dat u anders geleerd moet worden. Een man als u behoorde te bedenken, dat een spel letje als u met haar speelt, mijn dochter ongelukkig zal maken. Dat wilde ik u maar even zeggen. Nu kunt u wel heen gaan. En jij. Lien, ga maar naar bed. Ik heb je niks te zeggen. Als vader thuis komt, zal hij wel met je afnande- len". Onder de hoonende taal van Hanna was de jonker gloeiend rood geworden. ai ae trots van zijn geslacht en de onstuimigheid van zijn licht ontvlam baar gemoed was als een golf ,van vuur in hem opgestegen en vlamde uit zijn oogen. Met één stap stond hij naast Lien, die sidderde en dreigde te bezwijken onder het vernietigende bordeel van haar moeder, en zijn rech terarm om haar heen slaande, 6prak hij met een stem. die van woede beef de„Zeg, wat ge te zeggen hebt, tot mij, vrouw Luca, en bedenk het wel zoo ge u tot Lien richt, dat ge Moordaanslag. Donderdagavond ongeveer 10 uur heeft de 31-jarige H. van Gerwen te Dussen op zijn broeder, na een twisjt een moordaanslag gepleegd door twee maal op hem met een groot jacht geweer te schieten. Een der kogels veroorzaakte slechts een onbeduidende verwonding. De dader is naar de straf gevangenis te 's-Hertogenbosch over gebracht. Kinderverlamming. Op de bewaarschool aan de Kamp straat te Heerlerheide heeft zich een geval van kinderverlamming voorgedaan De school is daarom gesloten. L)e pa tient is ter verpleging in het ziekenhuis te Heerlen opgenomen. Onder een zandmassa bedolven. Vrijdagmiddag omstreeks kwart over 5 waren werklieden van de kalkzand steenfabriek der firma L. de Ridder en Van der Heide te Rhenen bezig met het wegwerken vdn den zwarten grond on der aan den daar ter plaatse ongeveer 35 meter hoogen Grebbeberg. Ver moedelijk door de vele regens der laat ste dagen is de berg over een opper vlakte van vijftig meter aan het ver schuiven gegaan. Een der werklieden Pluigers, zag de zandmassa aankomen en waarschuwde zijn 66-jarigen mede arbeider Verschuur. Het was echter te laat; de man werd door een stuk val lende boschgrond getroffen en onder het zand bedolven. Onmiddellijk werd begonnen met de werkzaamheden om Verschuur te bevrijden. Na een uur gelukte dit doch de levensgeesten wa ren intusschen reeds geweken. Dr. Wal ler van Rhenen stelde den dood vast. Het slachtoffer was gehuwd. De demonstratie op de Wester-Scoelde. Betreffende den aangekondigden tocht van Belgische annexionisten van Antwerpen naar Zeebrugge over de Westerschelde. kan worden gemeld, dat het s.s. „Friesland" inet naar schatting een 70-tal jongelui aan boord te on geveer halftwaalf Zaterdagmorgen op het Nederlandsche gedeelte der Wester schelde kwam. De boot is deze rivier afgevaren zonder een Nederlandsche ha ven aan te doen en zonder eenige de monstratie van de zijde der aan boord zijnde personen is door de Wielingen Zeebrugge bereikt. Zondagmorgen is de boot hier weer voorbij gevaren en zijn de jeugdige spreekt tot de toekomstige jonkvrouw van „Grafhorst". Kom Lien, zet je hoed weer op en ga mee naar het kasteel. Ze zullen daar van avond nog weten, wat je voor mij bent. Ik wil mijln aanstaande vrouw niet langer blootgesteld zien aan zulke beleedigin- gen". Lien staarde gansch verbijsterd van den een naar den ander, bevend van het hoofd tot de voeten. Wat Hanna betreft, er had zich een minachtende trek om haar harden mond gekruld en met ijskoude kalmte sprak ze: „Goed zoo, de toekomstige me vrouw Grafhorst zal een schuilplaats vinden op het kasteel en er welkom zijn, maar hier is ze niet langer wel kom". Deze woorden sneden Lien door het hart. Niet langer welkom te zijn in het huis. Waar men haar lief had ge had en beschermd als een eigen kind, dat was te veel voor haar. Al de kin derlijke genegenheid, die een-en-twintig jaren kind-zijn in haar hart hadden neergelegd, bruiste met kracht in haar op. (Wordt vervolgd.) 25. De jonker merkte het en half ver moedend wat de reden kon zijn. tracht te hij met zijn gullen lach en hartelijk heid haar op te monteren. „Nu geen zorgen meer. mijn Lientje," fluisterde hij haar in 'toor, terwijl hij haar tegen zich aandrukte. „Voortaan sta ik voor je. Ik ben voor je verantwoordelijk geheel en al en wie tegen jou is. die is ook tegen mij. Zie mij eens aan. ben ik niet een sterke beschermer?" Ze zag naar zijn krachtigs gestalte en ze blikte in zijn mooi gevormd ge laat, dat van zooveel edelen zin en op rechtheid getuigde en In zijn oogen, Waarin de geestdrift en de kracht van eeh jonge, sterke liefde fonkelden, en er kwam een glimlach op haar gelaat. Ja, ze wist, dat ze op hem rekenen kon en een gevoel van diep ên groot geluk overstroomde haar. Maar daar nevens dacht ze met een mengeling van weemoed en vrees aan haar huisgenoo» ten. Wat zou Willem wel zeggen en vader. Ja. wat zou Willem wel zeggen Maar het overheerschend gevoel van vrees voor Hanna. Zij voelde, dat hef een heyige strijd zou worden. Zij waren nu voor de deur van de visschershut gekomen en Lien deel de fluisterend haar bekommernissen me de aan den jongen man. „Er is maar één oplossing," antwoordde hij vast beraden, ,,en ze moet kort en beslissend zijn. Ik zal niet wachten tot de schipper terug keert, maar ik zal nog heden avond je moeder om je hand vragen en morgen alles aan mijn moeder voor leggen. Dan weten de menschen wat ze aan ons hebben en is ineens alles be slist". Lien ontroerde, nu zij zich zoo plot seling op een keerpunt in haar leven geplaatst zag, maar zij scheen terug te deinzen voor de onmiddellijke ge volgen van dien snellen stap. „Ach neen, Adolf," zeide zij, terwijl zij beefde van emotie, nu zij voor het eerst sinds zoo vele jaren zijn naam uitsprak, „laat ons niet zoo haastig handelen. Ik bid je. wacht ten minste tot morgen en ga nu naar huis. Denk aan wat ik gezegd heb". Binnen liet zich het geschuifel van voeten hoorgn en dadelijk daarna klonk Verkeersongeluk. Zekere Joseph de Waye. 69 jaar, wonende te Heyst wachtte op de elec- trische tram aan de halte van den zeeboulevard, te Zeebrugge. De man, die op het voetpad stond, waande zich te dicht bij het spoor en ging bij 'net aankomen van den tram eenige stappen achteruit op den steenweg. Op het zelfde oogenblik kwam een auto aan gereden; welker bestuurder de bewe ging van den man niet kon voorzien. De Waye werd door de auto gegre pen en met-geweld op den grond ge slingerd. De man bezweek aan de ge volgen zijner verwondingen. o SPANJE. Koude- in Spanje heerscht een.voor dezen' tijd van het jaar buitgewoon lage temperatuur. Te. Madrid, wegs de ther mometer een temperatuur van' 14 gra den Celsius aan terwijl de normale temperatuur om dezen tijd van het jaar anders 30 tot 35 graden Celsius bedraagt. In het hooggebergte valt af en toe sneeuw. In het Noorden van Spanje was een wolkbreuk oorzaak, dat het spoorwegverkeer op sommige lijnen gestaakt moest worden. o ITALIË. Een cycloon- Naar uit Venetië gemeld wordt, heeft in de provincie Trevisd een cycloon gewoed. In verschillende plaatsen is groote schade aangericht. Vooral te Selva, Barco di Suzegana, Nerves en Vulpago is de schade zeer groot. De oogst is zoo goed als geheel vernield. In totaal zijn er 20 dooden en meer dan 100 gewonden. o JAPAN. De typhooTiramp in Japan- Het Japansche ministerie van bui-' tenlandsche zaken heeft fnans defini- „Een motorboot gezonken. Jn het kanaal van Maas en W^al is gezonken de motorboot van de Gebr. Arien uit Deest. De boot. welke wats volgeladen met zand. botste tegen een andere en schepte water. De boot zonk onmiddellijk. De drie opvarenden wis ten zich te redden. Het scheepvaart verkeer ondervindt geen vertraging. Een 103-jarige. Donderdag 7 Augustus hoopt mevr. ;Magnée te Maastricht haar 103en ver jaardag te herdenken. De weduwe Mag- „nee—1-Techter te Maastricht werd 7 Augustus 1827 aldaar geboren uit een gezin van vijf kinderen (hun moeder bereikte den leeftijd van 86 jaar) en is ruim 66 jaar weduwe. Zij heeft ze ven kinderen gertad, waarvan er thans nog drie in leven zijn- Toen een bij haar inwonende 78-jarige zoon een 2- tai jaren geleden overleed, verhuisde zij naar haar jongste dochter. Te voet gmg zij toen naar haar nieuwe wpning aan den St. Servatiusweg- Het totaal aan.al kleinkinderen, achterkleinkinderen die overal verspreid wonen, bedraagt meer dan 150. Zij brengt den .dag door in gebed en lichte huishoudelijke werkzaamheden. Haar physieke gesteld heid is in 't algemeen nog betrekkelijk goed; het gezicht en genoor bewijzen Haar nog goede diensten. Onweer. Een hevig onweer woedde boven Sas- senheim, gepaard gaande met zware slagregens en hagel. In het pas tot winkel verbouwde oude raadhuis sloeg de bliksem in zonder echter brand te veroorzaken. Een schoorsteen werd af gerukt. In een weide werden vier koe ien door den bliksem getroffen. Ook werd een paard door het hemelvuur gedood. In het dorp ziju vele lichi- leidingen en radiotoestellen onklaar ge raakt.

Breskensche Courant | 1930 | | pagina 1