ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCHVLAANDEREN Oost Zeeuwsch-Vlaanderen. Buitenland. Binnenland. Provinciaal Nieuws. EERSTE BLADDit nummer bestaat uit twee bladen. BRESKENSSCHE COURANT VERSCHIJNT WOENSDAGS EN ZATERDAGS IN ALLE PLAATSEN VAN ZEEUWSCH-VLAANDEREN Abonnementsprijs p. 3 maanden f1.25 franc* p. past f 1,40 j Advertentieprijs van 1 5 regels 75 eent Elke regel moer 15 eent Ingez. Meded. 30 ct. p. ragel. Qrukker-Uitgever J. C. LE BLEU mortice* 1. MOM—BUEK MM» BRESKENS P7°S$° Abonnementi-Advertentles zeer billijk tarief. Advertenties worden aangenomen tot aitcrljjk Dinsdag- en Vrijdagmiddag 1 uur 39e Jaargang Zaterdag 26 Juli 1930 Nummer 3549 OR ATI S verzektrlng voor deibonné's tegen ongelukken voor gulden bij levens- jii gld. bij dood ap gld. bij verlies gld. bij ver- ie gld. bij ver- es gld. bij ver- v[jn lange ongeschikt- Illy door 7h vin een hM lies van een 4Q Hei van een /h lies van een WWW heid tot werken. een ongeluk. I» hand of voet. WW oog. duim. wijsvinger. De risico van bovenstaande verzekering Ie herverzekerd bij de Ongevallen-Verzekering-Maatschappij .Fatum" te 's-Qravenhage. i a gld. bij verlies van eiken ■W anderen vinger. AMERIKA. De heerschende hittegolf heeft reeds een 100-tal slachtoffers geëischt. President Hoover heeft de rati ficatie-oorkonde van het vlootverdrag ter beperking der vloten geteekend. o BELGIE. Bij gelegenheid van de viering van het onafhankelijkneidsfeest heeft de ko ninklijke fapiilie Maandag een mis in de St. Goedele bijgewoond. Een groot patriot/fisch feest is ge houden. waartoe 15000 personen ge- noodigd waren. Aan het banket der burgemeesters, eveneens in tegenwoordigheid der ko- ninkl. familie, namen 2600 burgemees ters deel. o ÜUITSCHLAND. Dinsdag vond te Coblenz de of- ficieele viering der Rijnland-bevrijding plaats, waarbij vele autoriteiten als de oud-rijkskanselier Marx, Von Hinden burg e.a. tegenwoordig waren. Donderdagmorgen heeft de duiker zijn werkzaamheden voortgezet. Tegen 9 uur is het 36ste slachtlpffer van de ramp geborgen. Het is een meisje van ongeveer 16 jaar, wier indentiteit nog niet is vastgesteld. Verschrikkelijk ongeluk te Coblenz- Een groote menigte die Dinsdag naar de verlichting was geweest keerde naar de stad terug over de smalle 'brug tusschen Coblenz en Luetzel. Toen de brug waarschijnlijk tengevolge van over belasting instortte bevonden zich on geveer 100 personen daarop. Het was omstreeks 11 uur toen de ramp plaats had. Onder de menigte ontstónd een paniek toen uit het water een hevig gegil en geschreeuw opging. Slechts een klein aantal personen kon zich zelf redden. Brandweer, politie en ook burgers snelden te hulp. Van hen "die in het water vielen werden velen "door de stukken van de brug getroffen of door de pontons in de diepte -gedrukt. De omgeving van de plaats van de ramp werd spoedig door de politie af gezet. Het reddingswerk, onder leiding van burgemeester Russell duurden den geheelen nacht voort. Te kwart voor 3 in den nacht waren 35 lijken gebor gen. De lijken werden overgebracht naar de vroegere telegraphen kazerne. Men vreest dat er nog meer slachtof fers zijn. De brug die ingestort is was een lichte ijzeren brug die niet voor openbaar verkeer bestemd was. Te Co blenz wordt halfstok gevlagd. Het vreeselijk ongeluk, dat een zoo tragisch einde heeft gemaakt aan de bevrijdingsfeesten, is het grootste dat de stad Coblenz ooit heeft getroffen. Van de lijken, die zijn opgehaald, hiel den velen elkaar vast omklemd. Na op de weiden aan den oever te zijn neergelegd, werden zij bij het aan breken van den dag naar de Falken- stein-kazerne overgebracht. Naar een onderzoek meldt, zijn 25 personen bij het instorten van de brug gewond van wie 6 met arm-, been en sche delbreuk-fracturen naar het ziekenhuis moesten worden overgebracht. Met Veel succes hebben brandweer en eerste hu'pdienst kunstmatige ademhaling toe gepast bij 30 personen. Nog vele per sonen worden vermist o.a. 30 meisjes van een in de nabijheid van Coblenz gelegen meisjes-pensionaat, die tijdens het ongeluk op de brug stonden. Vier lijken van hen zijn reeds opgehaald. Volgens mededeelingen van de di rectrice. worden nog vijf meisjes Ver- juist, Vermoed wordt dat zij onder ingestort puin op den bodem van de rivier liggen. Coblenz, dat eerst in feesttooi was gestoken, is nu in diepen rouw. De versieringen zijn inderhaast weggeno men en de vlaggen ingehaald of inen heeft ze halfstok laten zakken. Rijks president von Hindenburg was diep onder den indruk, toen men hem het vreeselijke ongeluk vertelde. Bij telefonische navraag bij het ober presidium te Coblenz is gebleken, dat oorspronkelijk het aantal dooden op 52 was gesteld, omdat men de vermiste leerlingen van het meisjes-pensionaat tot de slachtoffers had gerekend. De meisjes zijn echter veilig de Godes- berg teruggevonden. Het aantal lijken dat tot nu geborgen is bedraagt 34. o ENGELAND. Bij Meopham in het graafschap Kent' is een vliegtuig met zes passagiers aan boord naar beneden gestort. Alle in zittenden, zes in getal, waaronder twee vrouwen, waren op slag dood. Het vliegtuig was tot onherkenbaar wordens' toe verbrijzeld. Volgens de verklaringen van oogge tuigen heeft in het vliegtuig een ont ploffing plaats gehad, waarna de ma chine met donderend geweld naar be neden stortje en in een tuin van een klein dorp terechtkwam. Een der vleu gels werd 3 K.M, verder gevonden. o IERLAND. De spoorwegstaking is Dinsdagavond voorkomen, doordat door bemiddeling van den lerschen minister van handel nog tijdig een overeenkomst kon wor den getroffen. o-= EGYPTE. De onlusten blijven aanhouden. Dins dagmiddag kwam het te Port Said tot nieuwe botsingen tusschen de po litie en betoogers, die de gemeentelijke gebouwen in brand wilden steken. De politie was genoodzaakt van haar vuur wapens gebruik te maken. Een betoó- ger werd gedood, twee anderen werden gewond. De overheid is den toestand meester. Naar de jongste gegevens zijn bij de onlusten in totaal zes personen ge dood en 41 door geweerschoten gewond geworden, waarvan zeven zwaar. Dui zend-een-en-twintig arrestaties hadden plaats. o FRANKRIJK. In het garnizoen te Hagenau hebben zich eenige gevallen van nekkramp voorgedaan. Een soldaat is reeds over leden. o FINLAND. Het stoomschip Kabevala is Zaterdag door een Russische kustbatterij be schoten. De regeering heeft bij de Sovjet-regeering geprotesteerd. o ITALIË. Mussolini heeft bij de Fransche re geering een klacht ingediend tegen het feit, dat deze toestemming heeft ge geven tot het houden te Parijs van net ltaliaansche Socialistische Congres, waarop internationale betoogingen zijn gehouden, gericht tegen de Italiaanscne regeering. Daardoor is de verhouding tusschen beide landen, die toch al niet zoo rooskleurig was, niet verbeterd, - o ROEMENIë, Maandagmiddag ia Op dan staats secretaris Angelescu, den plaatsvervan ger van den Roemeenscben minister van binnenl. zaken, een revolveraanslag ge pleegd. De dader, een student, Beza geheeten, loste 3 scholen op hem. Zijn toestand is bedenkelijk. o - - RUSLAND. Volgens de ,,Krasna Gazeta" is de Russische overheid van plan eenige mil- lioenen honden en k. teil te slachten en dan het vet dezer vlieren voor be paalde industrieën beschikbaar te stel len, die groote hóeveëhieden talk noo- dig hebben, doch hia -.oor tot dusver eetbare vetten gebruik Het honden en kattenvet zou dan <j gebruik door de fabrieken groote h "veelheden eet bare vetten voor dei levensmiddelen markt vrijmaken, weli- er thans aan worden onttrokken vodr technische doel einden. Leening- B. en W. te Amsterdam vragen den Raad machtiging een leening aan te gaan van 10 millioen gulden. Kas-tekort bij het rigiment Jagers- Naar de Avondpost van welingelichte zijde verneemt, moet aan het licht zijn gekomen, dat bij de administratie van het regiment Jagers een niet onaan zienlijk kas-tekort bestaat. Nadat dit tekort is geconstateerd, is de verantwoordelijke functionnaris van zijn functie ontheven en den officier van het departement van defensie aan gewezen om een onderzoek in te stel len en de administratie, die danig in de war schijnt te zijn, op orde te brengen. Zooals bekend mag worden geacht bekleedt bij een rigiment infanterie (Jagers), een kapitein van de militaire administratie de functie van administra teur van het regiment. Ofschoon het tekort reeds eenigen tijd geleden werd geconstateerd, schij nen tot nog toe tegen den verantwoor delijken functionnaris geen bijzondere maatregelen te zijn genomen. Belangrijke gift. Een dame te Haarlem, die onlangs een belangrijke schenking aan het Dia- conessenhuis te Haarlem heeft gedaan, heeft aan de Martha-stiChting. gesticht voor onbezorgde kinderen te Alphen a. d. Rijn, een bedrag van f20,000 geschonken. Een mijnbrand in Limburg. Sedert eenige dagen heerscht op de bruinkoolgroeve Carisborg te Tree beek een vrijwel onbluschbare brand in een enorme hoeveelheid bruinkool briketten welke daar bij tonnen zijn opgeslagen. De politie-brandweer van Heerlen is reeds eenige malen naar de plaats van den brand geweest om wa ter te geven. Het is evenwel ondoen lijk om den feilen en ultgestrekten brand met water ce blusschen. Af doende blussching zou alleen moge lijk zijn met zand, doch daarvoor is het terrein te uitgestrekt. Huldiging van Evert van Dijk. Dinsdagmiddag komt Evert van Dijk, na den vorigen dag te Amsterdam gehuldigd te zijn, van zijn vlucht over den Oceaan te Wassenaar terug, waar men hem een hartelijke ontvangst en huldiging 2al bereiden. Doottelijk ongeluk. De landbouwer J. Elenbaas te Poort' vliet kreeg van een paard zoodanigen trap, dat hij aan de gevolgen is over leden. Malversaties door een brievenbesteller. Tegen den brievenbesteller K. te St. Philipsland. die verdacht wordt zich in zijn dienstbetrekking aan malversatjes te hebben schuldig gemaakt, zal een strafrechterlijke vervolging worden in gesteld. Deze zaak is thans in handen van de justitie te Breda. Aan den grond geloopen- Woensdagnacht is het EngelsChe s.s. Lilbrin van Brussel naar New Castlc voor den Boulevard te Vlissingen aan den grond geloopen. Het schip is met sleepbootassistentie vlot gekomen. Demonstratie van Belgen op de Nederlandsche Schelde. Men schrijft aan de N. R. Crt. Volgens .Vlaanderen" van 19 Juli j.l., blz. 227, 2e kolom onderaan, zal Pierre Nothomb en de Action Na tionale" op 26 en 27 Juli ji.s. «en demonstratietocht houden op de Ne derlandsche Schelde. Men herinnere zich de herhaalde po gingen om in Limburg te manifestee ren. eerst in den nacht, toen van uit de lucht. Daaraan schijnt afdoend een eind ge maakt. Op de Schelde staat het er anders mede. Kort na den oorlog werden reeds vlaggetjes uitgeworpen. In 1927 maak ten de annexionisten ongehinderd een tocht over de Schelde door 'het kanaal van Terneuzen en plakten toen annexio- nistische briefjes op de sluis te Ter- neuzen, eveneens ongestraft vervolgden zij hun weg. Slechts werd de kapitein van de boot, die van het aanplakken niets scheen geweten te hebben. aCnter- af voor zekeren tijd uitgesloten van doorvaren door het kanaal. In 1928 besloten eenige Nederlandsche jonge lui het annexionistische vaarthig te volgen. Men liep elkander evenwel mis, zoodat incidenten uit dien hoofde uit bleven. De Nederlandsche regeering had er zich toe bepaald den annexionis ten het landen te Hansweert en te Terneuzen te beletten. Tegen het demonstreeren van vreem delingen op Nederlandsch watergebied tegen de Nederlandsche souvereiniteit schijnt overigens niets gedaan te wor den. Het ontworpen, maar verworpen Bel gischNederlandsch verdrag, had door een bepaling alle justitieel optreden tegen schepen ,,in doorvaart" of uitva rend uit een Belgische haven maar daarin na spelemeien terugkeerend uit gesloten, en door den slechten text nog veel meer: feitelijk de jurisdictie op de Schelde opgeheven ten aanzien, van alle schepen daarop vertoevend. De Nederlandsche regeering schijnt nu. hangende de onderhandelingen over een nieuw verdrag te schromen ge bruik te maken van haar opgeschonden bevoegdheid, die zij nu in 1925 bereid was geweest daarvan af te zien. Het is duidelijk dat de annexionisten dit voelen. Vandaar hun nieuwe de monstratie over twee dagen verdeeld. Het is evenwel onverstandig om door niet-handelen ten aanzien van de nog bestaande ongerepte jurisdictie op de Schelde dezelfde onzekerheid te schep pen als tijdens den oorlog over de Wielingen geschiedde waardoor vroeg of laat Urbina-avonturen thans in het Moederland zelf te voorzien zijn. De Nederlandsche regeering mag ech ter het oog er niet voor sluiten, dat niet met twee maten 'kan Worden ge meten en dat, als de Annexionisten vrij spel hebben tégen het Nederland sche staatsgezag op de Nederlandsche Schelde te demonstreeren. aan Neder landers niet anders overblijft, dan dal voorbeeld te volgen en tegen de an nexionistische aanmatiging te betoogen' Vroeg of laat kunnen incidenten niet uitblijven. Men heeft bij de behandeling in de Kamers reeds gewezen op de gevaren die uit het rechtsvacuüm konden ont staan. Men dacht toen voornamelijk aan drijvende speelholen en smokkelsche- pen. Men staat echter voor veel erger, dat wij ons gedurig en in toenemende mate het spel der Annexionisten zou den moeten laten welgevallen. Wat geëischt kan worden is, dat de Nederlandsche regeering openlijk verklaart, dat geen manifestatie te gen haar zal worden toegelaten en dat- indien de aangekondigde tocht door gaat, het betrokken schip zal worden aangehouden en worden opgebracht,, zoodra het zich op Nederlandsch wa tergebied begeeft, en dat daartoe vol doende politietoezicht op de Schelde zal Worden uitgeoefend. AXEL. Dinsdag heeft de Rijkspolitie alhier een man aangehouden, die een tuik en zak bij zich droeg. Het bleek een werkman te zijn uit^Moerbeke (Bel gië), die bij een landbouwer alhi(et werk had gevonden, doch er vandoor was gegaan met medeneming van de fuik en den zak, waarin geen klceren zaten, zooals hij voorgaf, doch wel een kip. De Midd. Crt. teekent hierbij aan: Zoo komen de landbouwers dikwijls bedrogen uit, als ze bij gebrek aan werkkrachten zich bedienen van per soneel, dat over de grens woont. Deze slapen dan van Maandag tot Zaterdag in de schuur en stellen zich op de hoogte van terrein en sloten, soms ook om daarna hun slag te slaan. O— OSSENISSE Vrijdag heeft een windhoos in de 's Heer-Arends-polder en de Hoogland polder veel schade aangericht. o SLUISKIL. Maandag kreeg een Duitsche arbei der aan het luchtspoor van de ammo- niakfabriek toen hij op een .beton blok stond, een ijzeren balk op den voet, waardoor dit lichaamsdeel ernstig werd gekwetst Een Italiaansch werkman trapte Zaterdag in een spijker, maar schonk hieraan eerst geen aandacht. Na enkele op, dat geneeskundige hulp noodig uren zwol de voet en enkel zoodanig bleek. Een werkman uit Grauw kreeg een balk op het hoofd, zoodat 'hij naar het ziekenhuis moest worden overge bracht. Alhier is een Italiaansch arbeider die met f 400 was uitgezonden om betalingen te doen, er met dit bedrag vandoor gegaan. Gebleken is, dat hij zich per auto naar Brussel heeft laten vervoeren. ■—o— St. JANSTEEN- Alhier doet zich een geval voor van kinderverlamming. Een inwoner van St. Jansteen aldus de Vliss. Crt., had eenig geld te vorderen van een herbergier ter plaatse. Met het terugbetalen vlot te het blijkbaar niet erg. Teneinde raad machtigde eerstgenoemde zijn zoon voor zijn rekening tot het beloop van het te vorderen bedrag het noodige bier

Breskensche Courant | 1930 | | pagina 1