Binnenland. Provinciaal Nieuws. Gewestelijk Nieuws. RUST - ROEST. Rechtszaken. Mijnheer Pimpelmans en z'n Fordje. Gemengd Nieuws. voor datgene waarvan men zeker weet, dat het rendeert. Dit is zeer zeker het geval met een meerder stikstofgebruik op grasland, aangezien de stikstof nog nooit zoo goedkoop was als in den laatsten tijd, terwijl door het gras groo te hoeveelheden stikstof in waardevol eiwitrijk voeder omgezet kunnen wor den. Waarschuwing tegen de nieuwe Oostenrijksche Leening. De Vereeniging Effectenbescherming deelt mede dat zij zich opnieuw tot den minister van financiën heelt ge wend met het verzoek, geen toestem ming te verlcenen tot toelating der nieuwe Oostenrijksche leening tot de officieele beursnoteering, daar dit Rijk van haar ruim 7 milliard oud papier en zilverschulden geen cent geregeld heeft, wat de Vereeniging eigenlijk niets anders noemt dan diefstal. De Vereeniging Effectenbescherming waarschuwt ieder op de leening in te schrijven, daar volgens haar de kwa de trouw van Oostenrijk ten duidelijkste is gebleken. Keuring van hengsten- Door den minister var, binncnlandsche zaken en landbouw is bepaald, dat de gewone keuring van hengsten, welke alleen door de stamboekcommissie zal geschieden, voor Zeeland is vastgesteld op: Voor type trekpaard: 23 October te Kattendijke en Zierikzee; 24 October te Middelburg; 28 October te Hulsij; 29 October te Axel; 30 October te Oostburg en dat de gewone keuring door de rijkscommissie en de oetrok- ken stamboekcommissie zal plaats heb ben op 28 October te Hulst, 29 October te Axel en 30 October te Oostburg. Een belangrijae opdrac.it- De Stoomvaart-Maatschappij Roiter- damsche Lloyd heeft aan de Kon. Maatsch. ,yde Schelde" de opdradnt ge geven tot liet bouwen van een motor vracht- en passagiersschip voor 'naar Paciiic-lijn. Na de mededeeling in de Rrov. Sta ten door een der leden- dat binnenkort een 200-tal werklieden op de werf der Kon. Maatsch. ,,de Scneide" zouden moeten worden bedankt zal dit bericht wel geruststellend werken. Door deze belangrijke opdracht is ook de afdeeling scheepsbouw weer voor geruimen tijd van werk voor zien. Een aanvaring. Bij het verbek van de mailboot Mecklenburg" Maandagavond is deze tegen een ponton gevaren, welke pon ton tegen een onüerlosser botste, die daardoor gezonken is. Aanbieding van een autobrand spuit. Enkele dagen na den grooten brand op 7 December j.l. werd xe Middelburg het brandweerfunds 7—12—1929 op gericht en spoedig was een bedrag bijeengebracht, dat voldoende mocht worden geacht voor het doel van net fonds: hei aanbieden aan de gemeènle van een automobielbrandspuit in den geest van die van Bergen op Zoom, welke op 7 December zulke goede diensten heeft bewezen. Door allerlei omstandigheden heeft het langer geduurd dan men gedacht had eer de spuit kon worden aange boden. Een der oorzaken was, dat de gemeente aanvankelijk wilde wachten tot de reorganisatie van de brandweer was tot stand gekomen. Dit is echter nog niet liet geval en het zal, gezien ook de vacanties, nog wel eenigen tijd duren. Op aandrnigen van het comité van bewindvoerders van het brandweer; fonds heeft de gemeenteraad een paar maanden geleden besloten tot het aan vaarden van de spuit en thans heeft de aanbieding plaats gehad. De spuit, geleverd door de firma Bickers te Rotterdam door bemiddeling van haar agent, de firma gebr. Peek te Middelburg, is gebouwd op een Ford chassis model 1930 en geheel electrisdn uitgerust. De motor heeft een vermo gen van ongeveer 40 H.P. Bij de spuit zijn o.a. gevoegd 223 M. slang, een laddergestel met iweedeelige uitschuif- bare ladder en verder alle noodige uitrustingstukken. De spuit rijdt op cushionbanden, Wat wel duurder is dan luchtbanden, doch meer bedrijfszeker heid geett. Vóór dc aanbieding had in tegen woordigheid van gemeentebestuur, brandweerbestuur- hoofden van takken van dienst en van hen die in het fonds hebben bijgedragen aan de Loskade de keuring en beproeving van de spuit plaats gehad waarbij ook de deskun dige van het comité de heer Roelofsen, hoofd van de politiebrandweer te Delft, aanwezig was. Daarna reed de spuit, waarop voor 10 personen zitplaats is. naar de Markt en werd zij voor het stadhuis geplaatst, in de hal van het stadhuis volgde hierop de overdraent waarbij de vice-voorzitter van het co mité de heer M. J. van Pienbroek, wegens ziekte van den voorzitter, den heer E. Berdenis van Berlekom, een rede hield. Na diens woorden heeft de burgemeester, de heer P. Dumon Tak, de spuit namens de gemeente aanvaard met dank aan allen, die aan dit ge schenk hebben meegewerkt. Rijksbelastingen- De aandacht van belanghebbenden wordt erop gevestigd dat vóór het; einde dezer maand de verschuldigde termijnen op de aanslagbiljetten der Grondbelasting en Personeele Belas ting moeten worden voldaan. Van de inkomstenbelasting moeten alsdan afbetaald zijn de aanslagbil jetten gedateerd in Februari, terwijl op de aanslagbiljetten der maand Mei de le betaling moe*, piaats vinden. Fokdag te Oostburg, gehouden op Dinsdag 8 Juli 1930. Vervolg. Klasse 14. Driejarige merries. Gr. maat. Cora van Zuidzande, Iz. Luteijn- Leenhouts, Zuidzande; Fairella, E. P. Brooijmans, Breskens; Favorite d'Oost- burg, Adr. P. Risseeuw, Oostburg; Ga by d'Ahea, Gebr. Aernaudts, Sluis Fairine, P. Risseeuw-Salomé, Schoon- dijke; Dolfjne, H. J. Canrmaert, Hoofd plaat. Klasse 13. Driejarige merries. KI. maat. Hermina van liet Paviljoen, Ed. Mod- de, Oostburg; Quinquina, Gebr. de Dobbelaere, IJzendijke; Olga, G. Buijs se Biervliet; Fairance, F. P. Brooijmans Breskens; Rjka, Gebr. Brevet, jSluis, Eerv. verm.Rozette, Gebr. de Dobbe laere, IJzendijke, idem; rierta van Sas- put, Cam. Cammaert, Schoondijke, idem; Liza van Zuidzande, D.'Luteijn- Zuidzande, idem. Klasse 16 en 17. Tweejarige mer ries. Gr. maat. Leonard de Water, F. C. Dieleman, Wat.-Kerkje, Clara, joh. de Feijter, Schoondijke; Hermine d'Ahea, Iz. Lu- teijn-Leenhouts, Zuidzande; Stella, Gebr de Mjlliano, Oostburg; Farra, P. Ris- seeuw-Sqlomé, Schoondijke; Arva, F. P. J. Djerikx, Oostburg; Bles, Gebr. de Mjlliano, Oostburg, Eerv. verm. Kleine maat. Róbine; Gebr. de Dobbelaere, IJzen dijke; Petrosca de Water, F. C. Diele man Wat-Kerkje; Henfiette d'Ahea, Gebr. Aernaudts, SluisFairona, F. P. Brooijmans, Breskens; iris van Sasput, Cain. Cammaert, Schoondijke; Olga van Zuidzande. iz. Luteijn-Leenhouts, Zuid zande; Mjna. J. A. Norrier, Oostburg, Eerv. verm. Klasse 18. Éénjarige merries. Duclies9e d'Hermine, Gebr. de Dob belaere, IJzendijke; Erna, Joh. de Feij ter, SchoondijkeBora, d'Oostburg, Adr P. Rjsseeuw, Oostburg; Mina, S. van Strien, GroedeElza, W. de Feijter, Wat.-Kerkje; Estella, Wed. D. van Bun- deren, Wat.-Kerkje. Klasse 19. Merrieveulens geb. in 1930. F. C. Dieleman-de Feijter, Water- landkcrkje; C. B. Maenhout, Sluis; Berta, joh. de Feijter, Schoondijke; Marie v. Dierkensteen. A. FL de Mil- liano, Wat-Kerkje; Julia d'Ahea, Gebr. Aernaudts, Sluis; Jeannette d'Ahea, Gebr. Aernaudts, SluisMina de Zeeuw, E. Corthals, Aardenburg; Mirza d'Oost burg, Adr. P. Risseeuw, Oostburg; Ber tha van Sluis Hon. v/d Vijver, Sluis; Hilda v. Dierkensteen, A. H. de Mil- liano, Wat,-Kerkje. Klasse 20. Merries mêt afstam melingen. 'Julia, iz. Luteijn-Leenhouts, Zuid zande Coquette de Dintel, F. P, Brooij mans, Breskens; Julma de Laboureur, Joh. dc Feijter, Schoondijke; Bora Sluis, Gebr. Aernaudts, Sluis; Jacoba, G. Buijsse Biervliet; Bella d'Oostburg, Adr. P. Risseeuw. Oostburg, Eerv verm Klavie. Ed. Deveneijns, Ijzend, idem. Klasse 21. Loien van 4 nierriën, onverschillig van welken eigenaar. Lot E. Ed. Modde. Oostburg, e.a. Lot A. Gebr. de Dobbelaere. IJzen dijke; Lot G. Gebr- Aernaudts, Sluis; Lot F. iz. Luteijn-Leenhouts, Zuid zande. ea.; Lot B. Cam. Cammaert, Schoondijke; Lot C. G. Buijsse. Bier vliet, Eerv,. verm.Lot D. Ed. Deve neijns, ijzend, id. Kampioen is Diamant d'Ahea, Gebr. Aernaudts, Sluis. POSTERIJEN. AARDENBURG. Aan het hulppostkantoor alhier werd gedurende de maand Juni op spaar bankboekjes ingelegd f 4524,80 en terugbetaald f 7844,44; derhalve min der ingelegd dan terugbetaald f 3319,64. Het aantal nieuw uitgegeven spaar bankboekjes bedroeg 4. Door tusschenkomst der kantoren werd ter Directie op staatsschuld boekjes ingeschreven nominaal f 100 en afgeschreven f1400; derhalve min der in- dan afgeschreven f 1300. BRESKENS. Aan het postkantoor Breskens werd in den loop der maand Juni op spaar bankboekjes ingelegd f6011,51 en terugbetaald f5859,41; derhalve meer ingelegd dan terugbetaald f 152,10. Het aantal nieuw uitgegeven spaar bankboekjes bedroeg 4. o IJZENDIJKE. Aan het postkantoor alhier werd in den loop der maand Juni op spaar bankboekjes ingelegd f 4820,54 en terugbetaald f5986,97; derhalve min der ingelegd dan terugbetaald fl 166,43. Het aantal nieuw uitgegeven spaar bankboekjes bedroeg 3. Door tusschenkomst der kantoren werd ter Directie op staatsschuld- boekjes ingeschreven nominaal f500 en afgeschreven nihil; derhalve meer in- dan afgeschreven f500. Hoogwatergetij Breskens. DAGEN vm J nam Zaterdag 19 Juli 7,37 8.01 Zondag 20 8.32 8.56 Maandag 21 9.42 10.06 Dinsdag 22 10,47 11.11 Nieuwe Maan Vrijdag 25 Juli om 22,01. Licht op voop Rijwielen enz. (waaronder zijn begrepen wagens, karren, enz.) Zaterdag 19 Juli nam. 9.41 Zondag 20 9.40 Maandag 21 9.38 Dinsdag 22 9.37 JLJoelibespi'ekiiia' De Zeeuwsche polder. Als gevolg van de steeds toene mende belangstelling van boven genoemd Maandschrift verschijnt na een ruim 2-jarig bestaan het Juli- nummer thans met 6 bladzijden in plaats van 4. De inhoud: 1. Wegen en Wegenzorg in Zeeland II. 2. Beton of Klei. 3. Steenslagwegen. 4. Vragen. 5. Benoemingen. Geeft zooveel belangrijks en on misbaars, zoowel voor polderbesturen als ingelanden, dat de toenemende bloei goed te begrijpen is. Wij wen- schen redactie en uitgever veel succes in het derde jaar. Politierechter te Middelburg. Zitting van 15 Juli. De volgende zaken werden behan deld: A. G., 45 j., huisvr. van O. te Breskens, werd ten laste gelegd dat zij op 3 Juli j.l. M. d, R te Breskens heeft beleedigd. Het O. M. werd niet ontvankelijk verklaard. C. D. T21 j.| iandbouwersknecht te Knocke, werd verdacht dat hij op 3 Juni te Retranchement, een visch- fuik, toebehoorende aan D. v. G. heeft Op het Grietjesdorpsche feest. 75. Nu verscheen boven den rand van het draaimolenbakje 't benauwde gezicht van Betje, die uit angst voor juffrouw Knollemans daar was weg gekropen. Nu ze zag, dat de. baan veilig was, klauterde ze er uit, onder luid gejuich der omstanders. 76. Onderwijl hadden de Grietjes dorpsche jongens de bloempjes van juffrouw Knollemans' hoedje opge raapt en er zich van top tot teen mee versierd. Zoo trokken ze vrooliik door de straten En Betje kreeg een olie bol voor den schrik. weggenomen. Eisch flO s 10 d.. uit- Spr. idem. H. B., 30 j., werkman te Schoon dijke. werd verdacht dat hij in Juni en Juli te Goes heeft rondgezworven zonder middelen van bestaan. Eisch 3 dagen hechtenis en 3 jaar Rijkswerkinrichting, uitspraak 1 week hechtenis. Kantongerecht Oostburg. Zitting van 1 Juli. Slot. Veroordeeld wegens Met rijwiel rijden zonder rem M I Brugge, f6 s 6 d. Met rijwiel de linkerzijde van den weg houden: C V Watervliet, L v d S Maldeghem, B H W en F M G te Thielt (B.), E v K en EL te Adeghem (B.). J B Viissingen, A B Zuidzande en J S Sluis, ieder f 3 s 3 d. Een rijwielpad buiten noodzaak an ders berijden dan met rijwielen E B Groede f8 s 8 d. Een motorrijtuig zonder voldoend toezicht op een weg laten staan anders dan met in rust gebrachten motor H NAP Amsterdam f5 s 5 d. Met motorrijtuig rijden zonder gel dig rijbewijs CAB Sluis f 2 s 2 d. Met motorrijtuig rijden zonder twee onafhankelijk van elkander krachtig werkende remmen Ch. A H d M te Sluis f 12 s 12 d. Terwijl het hem uit den aard zijner betrekking niet vrijstaat op den spoor weg loopen G v L Tilburg f2 s 2d. G D Brussel en R C St, André, f3 s 3 d. In Aardenburg zingen langs den openbaren weg bij nacht I E, A B H en C L H, allen te Oostburg, ieder f3 s 3 d. Dronken zijnde in het openbaar de orde verstoren bij herhaling A 1 F Breskens, 14 d. h. Met rijwiel rijden op zoodanige wijze dat de veiligheid van het verkeer wordt in gevaar gebracht J P E Aardenburg f5 s 5 d. Visschen van te kleine afmeting in opslag hebben 2 x gepleegd, A W te Oostburg, 2xf2s2x2d. Op openbaren weg trekdier laten staan zonder voorzorgsmaatregelen tegen het aanrichten van schade te hebben genomen Cd K Watervliet f4 s 4 d. Gevangene in een matras genaaid. Een berucht New-Yorksch inbreker, die een straf van 25 jaar ondergaat in de Sjng Sing-gevangenis. is dezer dagen bijna ontsnapt door zich te verbergen in een matras die uit de werkplaats der gevangenis naar het station zou woeden gebracht. Op gevaar af den dood te vinden door verstikking, likt de ge vangene zjch door zijn kameraden in de matras naaien en "bleef zoo eenige uren liggen voor de matras op een vrachtauto werd geladen. In dit benauw de, warme verblijf leed hij verschrik kelijk, maar hij Zoü toch ten slotte de vrijheid hebben veroverd als dê por tier niet achterdochtig was geworden, die het ongewone uitpuilen van de mfttrtts opwerkte en gelastte dat deze zou Worden opengesneden. Een moderne blauwbaard. in het stadje Kukusch bij Salonniki heeft de politie de hand gelegd op een modernen blauwbaard. De man is acht maal getrouwd geweest. Al zijn vrouwen heeft hij om het leven ge bracht, behalve de acntste, die als door een wonder uit de handen van het on- mensch wist te ontsnappen. De man. die op het oogenblik 28 jaar oud is, koos zijn slachtoffers onder families die er nogal warmpjes inzaten en liefst zoover -mogelijk van Kukusch verwij derd. Na den bruidschat opgestreken te hebben wachtte de moordenaar één of twee maanden alvorens zijn slacht offers te laten verdwijnen. Op welke wijze hij dit aanlegde, weet men nog niet precies. De verontwaardiging te Ku kusch is zoo groot, dat de bevolking de gevangenis trachtte te bestormen, teneinde den moordenaar te lynchen. Concurrentie. Onder de gemeente Oosteihout fN.- Br. was op den verkeersweg naar Keizersveer door Bergen op Zoom een reclamevak aangebracht: „Vestigt u te Bergen op ZoomEnkele dagen daarna zagen de toeristen er met ge lijke letters en in gelijke uitvoenng onder vermeld „Als er in Oosterhout geen plaats meer is' Juli 1905—Juli 1930. 1—29 Juli 1905 werden door het Centraal Genootschap voor Kinderher- stellings- en Vacantiekolonies 12 kinde ren verpleegd in een eenvoudig huur huisje te Egmond aan Zee en het neele jaar totaal 33 kinderen met 924 ver- pltegdagen. Vanaf dit oogenblik dagteekent de groote, de vaak overrompelend snelle groei van dit Genootschap, dat in 1930 ruim 6000 kinderen zal opnemen met meer dan een kwart miljoen verpleeg- dagen. Vanaf dit oogenblik tevens begint de werkzaamheid en de vooruitgang van een wassend aantal zustervereni gingen. in 1905 kwam Nederland met de nachtschuit aan. in 1930 is Nederland op weg om aan de spits te komen in verzorging van he' zwakke kind. Op het oogenblik zijn alleen bij het Centraal Genootschap 415 plaatselijke en landelijke vereenigingen van uitzen ding als afdeeling aangesloten. Het heeft 10 groote. mooie en hygiënisdn ingerichte tehuizen met tezamen 1050 bedden. Het stelsel: particulier initiatief, ge steund en onder toezicht van de over heid, heeft, alfnans in het Centraal Ge nootschap. zijn deugdelijkheid bewezen. De groei van het Centraal Genoio-tF schap gaat gelukkig onvermin- door en dit 'i»s voor Nederland zeer noodig. Meer dan 600 gemeenten zenden nog geen kinderen uit tot hersfel van ge zondheid, tot verhooging van weerstand. Nog een aantal duizenden zwakke stumpers uit behoeftigen en midden stand ontberen een sterkende kuur in lucht en zon. En nog altijd Ontbreekt 't aan liet Centraal Genootschap aan voldoende geld voor uitbreiding van liet aantal huizen, een uitbreiding, die nu in "1930 weder een dwingende noodzakelijkheid is geworden. Immers telkens moeten aanvragen worden afgewezen wegens plaatsgebrek. De penningmeester, de heer Th. M, Ketelaar, Joh. Verhulststraat 9, Am sterdam Z., postrekening 16038, heeft veel zorg met het beheer der gelden voor de exploitatie, maar nog veel meer zorg voor de gelden, die er niet zijn voor het bouwfonds, om aan het nij pend plaatsgebrek te ontkomen-

Breskensche Courant | 1930 | | pagina 6