ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCHVLAANDEREN één man ?ema§\ Het geheim der Visschershut Vacantie FEUILLfcTON Provinciale Staten. EERSTE BLAD Dit nummer bestaat uit twee bladen. BRESKENSSCHE COURANT VERSCHIJNT WOENSDAGS EN ZATERDAGS IN ALLE PLAATSEN VAN ZEEUWSCH-VLAANDEREN Abonnementsprijs p. 3 maanden f 1.23 franc* p. p*et f 1,40 Advertentieprijs van 1 5 regels 75 cent Elke regel moer 13 ceaL Ingez. Meded. 50 ei p. regel. D rukker-Uitgever J. C. LE BLEU VOOftMca E. BOOM-BLEK T«Wjg» BRESKENS Abonnements-Advertcntles zeer billijk tarief. Advertenties worden aangenomen tot niterlfjk Dinsdag- en Vrijdagmiddag 1 uur 39e Jaargang Zaterdag 19 Juli 1930 Nummer 3547 OR ATI S verzekering gulden bij levens- li* gld. bij dood mm gld. bij verlies mm gld. bij ver- ja gld. bij ver- a» gld. bij ver voor desbonné's tegen yMfl lange ongeschikt- 1 MM door 7h vsn een h[l lies van een 411 lies van een An lies van een ongelukken voor: Mvs beid tot werken. een ongeluk. hand of voet. oog. duim. wijsvinger. De risico van bovenstaande verzekering is herverzekerd bfj de Ongevallen-Verzekering-Maatschappij .Fatum" te 's-Oravenhage. ja gld. by verlies van eiken anderen vinger. Laren is een stadje in het Gooi en heeft zich 'hoofdzakelijk door het han dige werken van één man omhoog ge werkt. Die man is Jan Hamdorff. In de N. R. Crt. schrijft men ter gele genheid van 70sten jaardag op heden (Vrijdag) het volgende: Als men de roem van Laren ontleedt dan vindt menvijftig procent schilders- faam annex bohemientoestanden. veertig procent „Hamdorff" en ce rest pro cessie. kermis, publieke kabaaltjes. Hamdorff" is volgens adresboeken een café-hotel-restaurant of in de mo derne advertentietaal, waarvan ook deze onderneming zich bedient; hotel annex thédiner-souper-dansant. Ondanks deze allures is de kern van dit alles een kleine Hollandsche gelagkamer met een geschuurden houten vloer, een ronde leestafel, een biljart, wat stoelen en tafeltjes en een buffet. Tegen elf uur in den ochtend en na vier uur in den middag komen hier de stamgasteneen gepensioneerde die een tijdschrift nog verder aan flarden leest, een raadslid dat stof zoekt voor de rondvraag, een koffiemakelaar of ander beursman, die het te druk of te slap heeft dan dat die paar uurtjes er nog veel toe zouden doen, een nieu we villabewoner die graag voor een artiest wordt aangezien (vooral nu de zomergasten komen) en deswege een luster jasje met een bloem erop heeft aangetrokken, artiesten die graag voor gewone menschen doorgaan en dus keurige pakken dragenvoorts de bur gemeester, de secretaris en eenige oud- Hilversumers die Laren nog steeds als de hoofdplaats van het Gooi willen beschouwen. Zoo nu en dan vraagt men: Is Jan er nog niet? en men kijkt door de ruiten naar de villa ,,naastan" of Jan of althans zijn hemdsmouwen zicntbaar zijn. Meestal wordt dan door belang hebbenden een "boodschap gestuurd; de een wil een dominootje leggen, de ander wil een spelletje schaak of par tijtje biljart, een groepje zoekt 'n vierde man. Willem de kellner. of de por tiersboy, ontvangt successievelijk de ver schillende opdrachten bewaart ze en als hij er drie. vier bij elkaar heeft, dan vat hij ze samen in een schreeuw voor het hek van Jan zijn serre: 'Of u komt! Men meene nu niet dat Jan 'n soort simultaan domino-schaak-kaart-biljart- 22. Zij poogde steeds weer vriendelijk te zijn, zelfs tegen het mannelijk personeel van Grafhorst," dat haar uit den weg ging, sinds zij gemerkt hadden, dat de mooie Lien," zooals zij haar noemden, niet van hun lonkjes en zoutelooze en soms schuine aardigheden gediend was. Op haar bellen werd opengedaan door een der nieuwste meisjes, die pas uit Amsterdam gekomen, maar reeds door haar collega's ingelicht was eh Lien met snibbige stem vroeg wat ze wenschte en waarom ze niet aan de keukendeur kwam gelijk het betaamde Voor het volk. Nog vóór Lien antwoorden kon, was freule Bertha, die op het bellen was afgekomen, nabij getreden en met toor nig gelaat vroeg zij het dienstmeisje Wat dat te beteekenen had. En toen deze beschaamd zweeg voegde zij er scherp aan toe: Denk er om Mina, dat ruw te zijn tegen mijn vriendin gelijk ataat met ruw te zijn tegenover speler is. Die hem het eerst tegemoet loopr die heelt hem, tenzij er een booinplantdag is over een of ander actueel onderwerp, waarbij Jan hetzij als oppositie, hetzij zooals tegenwoor dig, als wethouder het zijne te zeggen - en méér dan dat - heeft. De populariteit van Jan Hamdorff werd voorbereid door zijn vader, Joachim Christoffel Hamdorft, die uit Saksen afkomstig was en als reizend wagenbouwer door de wereld trok. Of het nu verre stamverwantschap was. of het feit, dat er 'n tachtig jaar geleden 'n wagenbouwer noodig was, hij voelde zich in het Saksiscne Laren zeer thuis, huwde een meisje uit het naburige Eemnes en werd een geacht burger. En dat nog wel als schier eenig Pro testant in het katholieke dorp. Toen d^ wagenbouwerij niet meer zoo floreerde kocht hij „De Vergulde Posthoorn van ouds de Hessekar," waar de postwagens van Amsterdam naar Hamburg en Hes sen van paarden wisselden. Toen hij in 1878 overleed volgde Jan zijn vader op en deze heeft de uitspanning annex stalhouderij De Vergulde Posthoorn enz. opgevoerd tot Hamdorff (thé etc., dansant). En met itijn bedrijf voerde hij Laren op den weg naar de moderniseering. Als 18-jarige voerde hij een hevige propaganda voor de plannen van een stoomtramverbinding met Hilversum en Amsterdam. Tegen de boeren in, die hiermede en terecht! de on dergang van het oude Laren zagen dreigen. In Juni 1879 reed de ,,Gooische stoomtram" Laren binnen en „de ver gulde posthoorn" werd het officieele tramstation en Jan werd vertegenwoor diger der Mij. De eerste trampassagiers brachten echter niet verderf, doch roem. Josef Israëls belandde in ,,de Vergulde Post hoorn" en hij vond 'net daar zoo ge zellig en Jan Hamdorff zoo'n leuke vent, dat hij zijn bentgenooten over zijn ontdekking sprak. Mauve kwam, Kever, Nieuhuys, Mes dag, Pieters Laren werd het land van Mauve De binnenhuis jes, .de heide-gezichten droegen de naam Laren over de wereld. De En- gelschen, Amerikanen, Duitschers kwa men en zij bezochten de binnenhuisjes en de heide, maar logeerden bij Ham dorff, zooals de Vergulde Posthoorn door het publiek herdoopt werd, on danks dat tot op dezen dag de post hoorn nog uithangt. Hamdorff was niet alleen gastheer in zijn hotel, doch ook in Laren en gansch den omtrek en ook hiervoor mij en ook dezelfde gevolgen zal heb ben. Na deze woorden vatte zij beide handen van Lien en kuste haar in tegen woordigheid van het dienstmeisje, dat afdroop met beschaamde kaken en met nieuwe jaloerschheid in het hart tegen de visschersdochter. Ik hoop, dat de grofheid van het meisje je niet al te zeer gekrenkt heeft sprak de freule op bezorgden toon, terwijl zij haar arm door dien van Lien stak en haar mee naar boven troonde, naar de kamer van mevrouw Grafhorst. vj, ik Iet er niet eens op, antwoord de Lien, doch aan de kleur harer wan gen was te zien, d at zij zich beleedigd gevoelde. Zij werd met de grootste hartelijkheid ontvangen door mevrouw Grafhorst, alsof zij een der hunnen was en uitgenoodigd plaats te nemen op een prachtigen fauteuil vlak bij het raam, vanwaar zij een schitterend uit- zicht had op de zee. En terwijl zij daar Zoo zat' sloeg de jonkvrouw haar opmerkzaam gade. Altijd weer werd zij getroffen door de aangeboren voornaamheid en beval ligheid van haar verschijning en van daag had het meer haar belangstelling dan ooit te voren. Haar lichamelijke schoonheid trof haar evenzeer als de liet hij zich goed betalen. Overal ver rezen de bordjes bouwterrein te koop, te bevragen bij Jan Hamdorff. Hij on dernam met rijke Ainsterdamsche gas ten lange wandelingen en op een mooi plekje hield hij stil en zeide: Weet je wat jij most? Hier een mooi land huis zetten. Ik zal je wel helpen. En hij hielp! Bij net koopen, het bouwen, de inrichting, de leveranicers Daarbij vergat hij nooit om te zorgen dat er ook ,,ecn stukkic' van een van zijn schilders in het nuis kwam te hangen. Hij heeft vele generaties van schil ders al om zich heen gezien. Er is geen beroemdheid of hij neeit als be ginneling of in slechten tijd bij Ham dorff zijn diner mét soep voor 80 cent genoten. En als het slecht ging met de binnenr huisjes en de huur kon niet betaald worden van het huisje dat ze van Ham dorff in handen hadden --en welk huis in Nieuw-Laren hoorde niet aan hem nou dan kwam er wel 'n verjaar dag en bij de presentjes lag een enve loppe met geteekend huurkwitantie Zooals de arme gezinnen al zijn 'ter honderd elk jaar tegen Kerstmis wel weten dat, de onbekende gever" de levensmiddelen voor de feestdagen zal sturen en dat ze dan mogen oppassen om Jan niet te be danken, op straffe vaneen ,,ga je gauw door". Geen wonder dat Jan Hamdorff al meer dau 25 jaar in de raad zit. Hij de eerste protestant in de Katholieke vroedschap. Hij zit en zit er als Jan Hamdorff. Nu zelfs als wethouder. Maar dat is niks voor hem. Daar scheidt hij gauw mee uit „als ze nem even te veel kapsones maken de te genwoordige politiek". Eenige jaren geleden is hij ook al bij 'n üeftig de bat op staande voet eruit geloopen met een „stikken jullie, mij zie je niet hier terug". Doch hij kwam terug. Iemand had hem dwars gezeten en die moest eruit al zou nij. Jan, erin. Henri Polak had de electrische spoorverbinding tegenge houden: Jan zijn bouwgrondpolitiek van Laren was gedwarsboomd en toen ging het hard tegen nard. Jan boven aan de lijst. Henri" werd gewipt. Maar 'n paar maanden later stond Jan vroeg in den morgen om zijn tegenstander met diens bUsten verjaardag geluk te wenschen. Jan heeft zijn eigen standpunt inzake schilderskunst: je moet weten wat je ziet. Dertien jaar geleden organiseerde hij de schilderijententoonstellingen tot gemakkelijkheid waarmee zij zich be woog. Zij was anders dan de anderen. In haar weinig smaakvolle blauwe kleed, leek zij evenzeer op een freule als mejuffrouw Bertha. Mevrouw stelde zichzelf opnieuw voor het raadsel van Lien's afkomst en kwam tot het be sluit, dat zij bepaald uit hoogere of deftiger kringen gesproten moest zijn. Ja, wie weet wie zij was? Zij werd in haar overpeinzingen ge stoord door het drukke gesnap der bei de jonge vrouwen, die haar oordeel wilden weten over het verband tusschen rijkdom en geluk. Rijkdom, aldus be sliste de jonkvrouw met de wijsheid van oudere levenservaring, brengt geen geluk aan, maar kan een bron zijn van hooger levensgeluk, als andere om standigheden meewerken. Welke zijn die omstandigheden mama vroêg de freulê tngt gespannen verwachting. Het zijn Vele, kind, en zij verschil len dikwijls naarmate de aanleg en de stand der menschen is en de positie waarin zij verkeeren. Maar de voor naamste factoren zijn voor alle men schen gelijk. De eerste en kostbaarste is God te kennen en lief te hebben. Dit geeft reeds te midden van de grootste moeilijkheden klacht tot het heil van de oude school annex „thé dancant". Men herinnert zich het suc ces óók van de laatste. Prof. Tréub's „de Zeedijk in het Gooi". De moderne dansen heeft Jan toege laten, de moderne schilders komen er bij hem niet. „Nu niet en nooit niet," bezwoer hij ons, toen wij dezer dagen in 'zijn be roemde serre met hem en de nu jonge Mauve, die het land van zijn vader is trouw gebleven, zaten te schente- ren; alle „isme" er uit, je moet Weten war je ziet". Op zijn 70sten verjaardag, zal Jan toch niet weten wat hij ziet als oud en jong van hemde en ver naar de Vergulde Posthoorn trekt. Ter verzachting en genezing van scukgeloopen voeten, zadelpijn, schrijnen en smetten der huid, muggebeten en zonnebrand, moet men op reis voorzien zijn van Doos 30, Tube 80 ct. PUROL Vergadering van Dinsdag 15 Juli te tien uur. Voorzitter de Commissaris der Ko ningin. Aanwezig alle leden- Ingekomen was o.m. het volgende stuk: Een adres van de Kamer van Koop handel voor Zeeuwsch-Vlaanderen be treffende het voorstel van Ged. Staten tot aanschaffing van een tweede motor veerboot voor den dienst Vlissingen- Breskens. Dit adres werd gevoegd bij de des betreffende voorstellen van Ged. St. Behandeld werden o.m. Passagierstarieven Stoombootdiensten. Bij de bespreking in de afdeelingen van de mededeelingen van Ged. Staten over de passagierstarieven der stoom bootdiensten, werd er vooral op aan gedrongen de retourbiljetten niet één dag doch 3 of 4 dagen geldig te doen zijn, zelfs wilde een lid gedurende de maand Augustus 8 dagen. Ook werd bepleit de retours het 'geheele jaar door verkrijgbaar te stellen. Een lid van Ged. Staten zeide, dat er bezwaar bestaat nu reeds verder te gaan, vooral dragen van de felste beproevingen. Het bezit van deze hemelsche gave beslist over het heele leven. Het andere is allemaal maar bijzaak. We kunnen als we dit eenige hoogste en heer lijkste bezitten al het andere desnoods missen, aardsche goederen, vriendschap, familie, liefde, eer, aanzien, positie, ja gezondheid zelfs, alles, alles. U wilt dus zeggen, mama, sprak freule Bertha, dat rijkdom niet aan geluk verbonden is. Maar toch ver langen bijna alle menschen die niet rijk zijn, er naar. Lien meende juist, dat vele menschen ongelukkig zijn omdat ze arm zijn. Er is maar één armoede meisje, die de menschen belet gelukkig te zijn. en dat is, dat ze God niet kennen, en er Is maar één rijkdom die hen waarlijk gelukkig maakt en dat is dat ze God wel kennen. Dat is de groóte levensles, die nimmer verandert, en die helaas zoovele menschen nooit leeren. Er heerschte een oogenblik stilte in den salon. Lien had haar blik van mevrouw Grafhorst afgewend en keek peinzend het raam uit. Ze geloofde in de waarheid van de woorden 'der jonk vrouw, doch het kwam naar voor dat zelfs over dit hoogste geluk wel eens schaduwen vallen van 'i werelds moei' ook met het oog op de groote uitgaven voor het aanschaffen van nieuwe boo ten. neerkomende op f 100.000 per jaar, waarvan f20.000 voor de pro vincie. Het is beter elk jaar wat ver der te gaan. Enkele leden meenden1, dat het aanschaffen van nieuwe boo- aan de tarieven. Een ander lid van ten niet mocht worden vastgekoppeld het college merkt op. dat vooral de bewoners van Zeeland door de goed- koopere retours zullen zijn gediend, en dat de termijn, die voorheen slechts van 15 Juli tot 30 Sept. gold. nu tot den geheelen zomerdienst is uitgebreid, terwijl ook van een verlenging van den geldigheidsduur de financieele gevolgen niet te overzien zijn. Door een lid werd er in een der afdeelingên o.a. op gewezen, dat er een groot tariefs- verschil is tusschen het veer Moerdijk en Vlissingen—Breskens. Het Moer- dijksche veer is een rijksveer en daar voelt h?t rijk zelf de noodzakelijkheid van lage tarieven. Het is even nood zakelijk. dat het rijk meewerkt tot ver laging van de tarieven op de Zeeuwsche veren. In een officieel antwoord verklaren Ged. Staten zich bereid, verlenging van den geldigheidsduur der retourbiljetten, zoowel als uitbreiding van den termijn tijdens welken deze biljetten worden afgegeven, nader te overwegen en bij den njinister van waterstaat ter sprake te brengen. Aangenomen zonder stemming. Tweede Motorveerboot Vlissingen— Breskens. Het voorstel om een crediet te ver- leenen van f700.000 voor de aanschaf fing van een tweede motorveerboot voor den dienst VlissingenBreskens heeft in de afdeelingen aanleiding ge geven tot vele vragen en opmerkingen- Bij de beantwoording daarvan is door leden van Ged. Staten verzekerd dat het bedrag voldoende zal zijndat ver andering in de afwerking der eerste klassesalons slechts een luttele 'be sparing van f 2000 zal geven. Dat de verhouding der ruimte van le en 2e klasse nu eenmaal voor alle booten zoo ts en verandering slechts een ba gatel aan besparing zou opleveren. Dat de havenmond te Breskens, nu 40 M. breed, 80 M. zal worden en ook 2 M. dieper. Dat het niet veel uitmaakt of de rails nu of later op het schip aangebracht worden. Dat geen andere plaats voor de trappen is aan te wij zen. Wel zullen de trappen wat breeder en daardoor iets gemakkelijker worden. Een na van Ged. Staten kan niet toe ten en zorgen, evenals de zon midden op den dag wel schuil gaat achter de wolken. De stilte werd gestoord door het binnenkomen van de thee en het ge sprek ging nu over andere dingen. Doch daar de jonkvrouw als naar gewoonte haar middagrust moest ne men, noodigde freule Bertha Lien naar haar eigen kamer om haar portretten- verzameling, te bewonderen. Onder deze was er een heel groot in olieverf, dat de beeltenis van een man in de kracht van zijn leven voor stelde. Te oordeelen naar het portret moest het een prachtige figuur zijn. Lien voelde zich aangetrokken tot het innemende, zachte gelaat, dat zooveel geestkracht en adeldom des harten uit drukte en vroeg belangstellend wie het was. Dat is oom Albert antwoordde freule Bertha met een weemoedigen zucht. Arme man. Hij is papa's oudste broeder en de eigenlijke bezitter van het kasteel „Grafhorst1'. Je zult wel nooit van zijn droeve geschiedenis ge hoord hebben, maar als je er belang In stelt, wil ik ze wel vertellen. Heel graag, zei Lien. i iSMtt vwmeit j

Breskensche Courant | 1930 | | pagina 1