Breskenssche Courant Het geheim derbchershet TWEEDE BLAD FEUILLETON Gewestelijk Nieuws. van de van Zaterdag 12 Juli 1930. No. 3545. ^j\(aav ^\mev\Va. Amerika verovert zich in de Euro- peesche belangstelling een steeds groo- tere plaats. De talrijke boeken, die in de laatste jaren in Europa over dat land verschijnen, de artikelen in de dagbladen en tijdschriften bewijzen het. Amerika is het land, dat Europa fas cineert en aanlokt door het groote en het nieuwe. Want in Yankee-land over- heerscht net economische bewust in de maatschappelijke structuurde ge- heele Amerikaansche cultuur is op net economisch-massale georiënteerd, en dwingt de Europeesche economie tot verdere „veramerikaniseering". Ook de toerist komt diep onder den indruk van de overvloeiende energie in de Ver- eenigde Staten die geweldige wolken krabbers bouwde in tallooze steden, die de 48 Staten samenbond met 25.000 mijl luchtverbindingen, die op de groote verkeerswegen 25 millioen automo len bracht, die ieder jaar meer dan 1 millioen jonge mannen en vrouwen naar universiteiten zond en een groote mate van welvaart (in voeding, kleeding en amusement) verscharie aan 120 mil lioen personen. Het zijn vooral de machtige wolkenkrabbers, die zoozeer tot de verbeelding van den Europeaan spreken. Wegens de duurte van d en grond (een vierkante voet in Wallstreet is minstens f 2000 - waard) begint men in Amerika voor wolkenkrabbers een aantal van minder dan 100 verdiepingen al geen „economische hoogte" meer te achten. De nieuwe wolkenkrabber aan Beneden-Broadway te New-York zai 150 verdiepingen (600 M.) hoog zijn en kantoorlokalen bevatten, die 50.000 personen kunnen herbergen; op 'het dak van dezen hemel-bestormer zal een landings .errein voor vliegtuigen worden ingericht. De spanning des levens komt vooral tot uitdrukking in de .jachtende" men- schen, dit voor ons zoo typische Ameri kaansche beeld. De toerist, die niet voortdurend vergeet dat hij Europeaan is. en die bij iederen indruk dadelijk een vergelijking trekt met zijn eigen land of stad, zal nimmer iets van deze gejaagde samenleving begrijpen. Want de menschen dringen bij duizenden in de restaurants, hangen aan de hooge tafels om schielijk den maaltijd te nut tigen. De telefonen ratelen: i\ew York heeft eveneveel telefoon-aansluitingen als Groot-Brittanië (de telefoongids weegt 5 pond) en voert per dag 8 millioen gesprekken. Zelfs de dooden schijnen haast te 'nebben: m de lijk-auto worden 'zij op derde versnelling wegge reden. Het Amerikaansche leven is een macnine van emoties, en er zijn op Broadway eiken dag opnieuw meer emoties te beleven dan in alle Euro peesche hoofdsteden samen. En een stad als New-York slaapt nimmer; ook de avond grijpt weer in razend tempo de menschen; de duizelingwekkende re clame's werpen hun machtige licntbun- dels in den nacht; in de straten deint 20. Lien keek haar moeder aan met kin derlijke verbazing. Zij was in vele op zichten nog een kind. Zij was opgevoed in de eenvoudige visschershut en kende der wereld verdorvenheid niet. Geen onrein woord of onreine blik had ooit haar oor bereikt of haar oog getroffen. Met <je dorpelingen had zij weinig of geen 'omgang en des schippers huis was om zoo te zeggen een klein Bethel, waar de zonde met hand en tand ge weerd werd. De oud» schipper was gewoon Lien een met een blanke duif, wier og niet besmet waren door leden der wereld. Zij kende ingen en zorgen, de slecht- evaren van het leven niet geheel onbekwaam om haar te gaan. Zoo redeneerde sehersvrouw en daarom be- tet niet en werd geprikkeld vroeg: Waarom moeder?" >z«l kind, sprak Harms op het verkeer en boven de menigte don deren de bliksemtrcinen door de sta tions. Want de expresstreinen rennen met een "snelheid van 70 K.M. per uur onder en boven de aarde, dag of nacht zonder onderbreking. Durf en organisatie, ziedaar de grond slagen van de Amerikaansche maat schappij. in welke de grootte een in Europa onbekende rol speelt. Het is de strijd om een nieuwe cultuur; de gestandariseerde massa, de millioenen menschen met de door de reclame!, de films en de couranten gestandariseer de behoeften en gevoelens. Het is deze cultuur, welke in Amerika die twintigste eeuwsch wonderen heeft gewroent, en nog steeds rusteloos voortgaan te schep pen. Een cultuur, die nimmer toestaat tevredenheid en voldaanheid over 'net machtig vele, dat reeds bereikt is. Hierin ligt het geheim van Amerika's ongebreidelde ontwikkeling; de stimu lans voor de talrijke factoren, die steeds bezig zijn de bevolking samen te sme den tot steeds nieuwe solidariteit van denken en handelen, in de moderne Amerikaansche samenleving is voor te vredenheid mei het bereikte geen plaats1 Europa is zich pijnlijk bewust ge worden van zijn ouderuom tegenover het jonge, energieke Amerika. En ter wijl drommen Amerikanen den Oceaan overstaken om zich in de Oude We reld te laven aan de bronnen van kunst en historie, volstond de Europeaan met de lectuur van een oï ander boek over Amerika. Dit nu gaat veranderen, door de steeds voortschrijdende techniek is de Oceaan smaller geworden, en het reizen in gezelschap vormt een middel om het verschil in de waarde van net geld te overbruggen. Voor de Ne- derlandsche Reisvereeniging is Amerika ook toeristenland gewordenop 24 Juli a.s. zal zich een reisgroep naar het .Mekka van het Modernisme" begeven. Gelukkig te prijzen zijn degenen, die al deze iwintig-eeuwsche wonderen, ge schapen door menschen zooals wij zeli zijn, met eigen oogen mogen aanschou wen! Samenwerkende Zendings-Corporaties. Door de Pinkstercollecten waren de inkomsten der Samenwerkende Zen dingscorporaties gedurende de maand Juni beter dan gedurende een der voorafgaande maanden. Niet alleen kon den zij de geraamde kosten voor die maand dekken, maar zij lieten zelfs een overschot van f 10.000,-, dat dus in mindering komt van den achterstand gedurende de eerste vijf maanden. Als men bedenkt, dat die achterstand f 197.500,- bedroeg, is die mindering wel verblijdend, maar niet afdoende om de financieele zorgen weg te ne men. De besturen hebben zich daarom nogeens per circulaire gewend tot al len, die in de Zending belang stellen teneinde met vereenigde kracht dien gewonden. ,,lk zal je eens een vraag stellen. Wat moet er van je worden ais je met met Willem trouwt?" Ik weet het niet, moeder, maar ik ben er niet ongerust over. Ik geloot dat God me niet uit de zee zou hebben lalen redden, als Hij geen plaats voor mij had op deze wereld om me nut- lig te maken. ja, ja, dat zeg je goed, maar als we dan de kansen, die God ons geeft, voorbij laten gaan, dan baat het ons niet. Als het nu eens Gods wil was, dat je Willem trouwde, wat dan?" Ik geloof niet, dat het Gods wil is, moeder. Als dat zoo was, zou ik toch wel anders voelen. Trouwens, het is toch een zaak van het 'nart. U zal toch wel met den man getrouwd zijn, dien u lief had. Ja, dat heb ik ook gedaan, maar er was nog een ander, die mij wilde hebben en dit zeg ik je voor je best wil om je te helpen. Van dien ander hield ik meer, want ik was een dwaas jong meisje, net als jij. Maar hij was niet degelijk, hij zou misschien niet trouw geweest zijn en mij wellicht on gelukkig gemaakt hebben. Ik zag het niet maar mijn vader zag het wel. Hij was een wijs en godvreezend man en hij ried mij met hem te breken. En achterstand, die het werk in zijn ont wikkeling bedreigt, in te halen. Zij hopen hierin te slagen voordat de Zo mermaanden komen, want anders zal het niet mogelijk zijn in September de kredieten voor iret 4e kwartaal te openen, en dit zou een groote schade aan hel Zendingswerk berokkenen. Daar om doen zij met nadruk een beroep op allen, die nog niet op d e circulaire hebben geantwoord. VRAGENBUS. Lezers hebben het recht koste loos vragen te stellen. Brieven te richten aan: N.V. Accountants kantoor „Nationaal Bureau voor Adviezen" onder Directie van P. S1EBESMA R. de VRIES, Nieuwestad 83, Leeuwarden. In spoedgevallen gelieve men porti voor antwoord in te slui ten. Men krijgt dan antwoord per brief. Vraag 13. 1. Valt ouderdomsrente ook onder de belasting? m.a.w. moet deze ook als inkomen opgegeven worden 2. Vrijwillige ouderdomsrente valt deze er onder? 3. En is deze laatste ook bij fail lissement voor inbeslagname vatbaar? Antwoord. Uw beide eerste vragen (of ouder domsrente en wat U noemt vrijwillige ouderdomsrente) voor de Inkomstenbe lasting moet worden aangegeven, beant woorden wij bevestigend. Uw derde vraag (of ouderdomsrente voor inbeslagname vatbaar is) moet onbeantwoord blijven. De vragenrubriek is niet voor rechts vragen. Wendt U zich daarvoor tot een jurist. Vraag 14. Ondergeteekende is zoo vrij U naar aanleiding van Uw schrijven over be tastingen een vraag te doen en wel over de door U genoemde arbeider. Deze verdiende n.l. minder dan het bedrag waarvoor hij werd aangeslagen piad minder verdiend). Werd aangeslagen naar de bron op 1 Mei. Stel dat iemand zijn zaak aan kant doet op 30 April. Alles te gelde maakt en nu van zijn renten gaat leven. Zijn inkomen is in dit afgeloopen jaar f 4.000,- geweest en aan rente hoopt hij net beginnend jaar f 2.000- te maken. Wordt hij dan aangeslagen naar een inkomen van f 2.000,-? Antwoord- Uw zienswijze is juist. Vraag 15- 1. Ik had bij een Verzekering Maat schappij een assurantie gesloten van f 300,-. mij uit te betalen bij het be reiken van een bepaalden ouderdom, en heb op den vervaldag in 1929 dat bedrag ontvangen. Moet dat bedrag in Met a .s. door mij opgegeven worden voor de Inkomstenbelasting? 2. In het najaar 1929 stierf een bloedverwant van mij en ontving ik een kléine som uit zijn nalatenschap. Moet dit ook voor de Inkomstenbelas ting worden opgegeven in Mei a.s. Antwoord- De beide posten behoeft U niet op ofschoon die andere mooier was en meer leek dan mijn man, het ik hem loopen. Ik trouwde met Bram Luca en 't heeft mij nooit berouwd. Ben ik niet gelukkig vandaag? Lien begreep n,et waar haar moeder heen wilde en zweeg. Het gesprek ergerde haar. Waarom wilde men haar toch pressen tot iets waar haar nart zich geheel tegen verzette? Maar Hanna begon weer: Misschien denk je over den jonker. Pas op kind, dat je je niet door hem in de war laat brengen. Het zou niets dan verdriet geven". Lien schrok en kleurde, maar zei niets. ,,Let op wat ik zeg," vervolgde Hanna, die den blos op Lien's gelaat bemerkte. ,,Als het om den jonker is, dat je Willem niet wilt, dan zal je er berouw van hebben. Denk je, dat er ooit iets kan zijn tusschen een vis- schersmeisje en den jonker van Graf horst. Zet je dat maar uit» het noofd". Lien kleurde nog diejrer, haar adem ging sneller, haar oogen begonnen toor nig te flikkeren en zij jrichtte zich verontwaardigd op. Zij voelde zich blijkbaar diep beleedigd en voor het vuur dat uit haar oogen straalde, sloyg Hanna even den blik neer. te geven voor de Inkomstenbelasting. Heeft U de f 300,- belegd, alsmede het legaat, dan moet U wel de rente opgeven. OOSTBURG. Burgerlijke stand. Huw.-Voltr. 10 April. Leendert J. Jansen van Rosendaal, 26 j., jm. en Suzanna A. van de Plassche, 23j.,jd, 8 Mei. Petrus B. Temmerman, 23 j„ jm. en Farilde Coens, 21 j., jd. jaco bus van Overbeeke, 23 J., jm. en Jacoba van Weele, 21 j., jd. Pieter S. de Kok, 25 j„ jm. en Catharina 'c Gilde, 23 j., jd. Jacob W. Verplanke, 32 j., jm. en Dina J. Bruijnooge, 23 j., jd. 15, Arthur Verhoosel, 31 j„ jm. en Rosalia M. de Smet, 23 j.. jd. jacobus J. Ritico, 27 j., jm. en Jozina C. de Back, 20 j„ jd. Petrus J. Hermans, 22 j., jm. en Pieternella M. de Back, 18 j., jd. 22, Johannes Dierings, 27 j., jm. en Francina C. Lere, 21 j„ jd. 3 Juni. Seraphinus H. de Witte, 51 j weduwn. en Ëngelina S. Roseman, 50 j., wed. 5, Pieter J. Simpelaar, 28 j., jm. en Elizabeth Boidm 27 j., jd. Jan L. Hemmekam, 44 j„ wednr. en Elisabeth P. Franc, 46 j„ wed. Pieter A. Risseeuw, 28 j., jm en Sara M.de Ridder, 24 j., jd. 17, Alexander j Raes, 26 j., jm. en Octavia S. M. Fie- rens, 23 j„ jd. 19, Jacob Visser, 57 j., weduwnr. en Suzanna Smoor, 57 j., jd. 26, Eugené F. Coppens. 32 j., jm. en Vitalia Ververs, 27 j.. jd. Geboorten. 24 April. Pieter, z. van J. Erasmus en S. M. Brakman. 4 Mei. Frans Jan, z. van A. J. Stoffels en M. J. Risseeuw. Jacob Cornells, z. van J. A. van den Ameele en C. M. Quist. 7, Achilles Emiel, z. van C L. Ver- meire en L. Verhelst. 16, Maria Louisa, d. yan A. D. E. Lauret en M. L. C. Buijck. 23, Maria Antonia, d. van Th Vetlmeire en E. M. van Landschoot. René Arnold, z. van C. L. Missiaen en M. M. S. Maes. 9 Juni. Jacomina Frapcina, d. van J. A. Roose en C. Zeqers. 13, Magdalena, d. van A. Priem en A. Martens. Overlijden. 10 April. Cornelia Cats- maij, 76 j„ ongehuwd. 18, Amelia R. Roets, 51 j., wed. van H. de Gues- quitre. 21, Elizabeth S. Huijsheere, 61 echtg. van P. Aalbregtse. 6 Mei. Hoftensia van de Wege, 77 echtg. van' E Ghijs. 7, Anna M. Versprille, 74 j., wed van J. van de Vijver. 23, levenloos aangegeven kind van F. de Feijter en M. H'oug. 25, Polydore Carton, 76 j„ ongehuwd. 28, Maria A. Vermeire, 4 d., d. van Theophilus en E. M. Landschoot. 9 Juni. Karei L. Debbaut, 58 j., echtg. van M. M. Stokkerman. o SLUIS. Geboorten. 8 Juni. André Marie Joseph, z. van Jos. Dhoore-Wemaer. Overlijden. 16 Juni. Johannis Jozias Vethage. 67 echtg. van E. de Vol- dere. 28, Sophia Franclsca Stokman, 86 j., echtg. van J. H. Willemkens. De loop der bevolking is in deze gemeente als volgt. Ingekomen zijn: Cath. de Vriend en Adr. Cl. de Back uit Aardenburg, Alma Dusarduijn uit Groede, J. Tim merman-van der Hage uit Oostburg. I. Cuveljé uit Eindhoven, S. Blom-de .,lk verdraag het niet langer als u zoo spreekt,'1* barstte zij uit. ,,Ik wil niet meer luisteren. Ik heb niet verdiend zoo toegesproken te worden. Wat wilt u toch van mij. Ik heb met den jonker niets uit te staan". ,.Ga zitten, meid, en maak je niet zoo druk," sprak Hanna bedaard op kouden toon. „Ik meen het goed met je en ik zal tot je spreken of je het goed vindt of niet, want het is mijn plicht. Je weet niets van de manieren van jonge heeren zooals de jonker. Ze hebben allerlei schoone praatjes om een meisje het hoofd op 'nol te brengen en denken," dat ze het recht 'nebben om met iemand beneden hun stand te doen wat ze willen". Het bloed week uit Lien's gelaat. Haar vrouwelijk eergevoel kwam in opstand tegen de onrechtmatige ver- denk'ltgcn van haar moeder en zij zou het liefst 't huis uit geloopen zijn om de martelende stem niet meer te hoo- ren. Had haar moeder het fec'ht om zoo te spreken. Neen, antwoordde alles in haar. Doch Hanna liet zich Weer hooren. Zij scheen het er op gezet te hebben de kwestie voor altijd uit te maken en was onvermoeid In het pleiten voor haaf zoom „Weet wel wat je doet Vuijst uit Zuidzande, P. de Wilde uit ljzendijke, de Visser uit Breskens, A. de Visser-Elfrink uit Oostburg, Alma Matthijs uit Dongen. Vertrokken zijn: Leon de Jaeger naar Oostkerke (B), Ch. Onderdonck naar Oostburg, Ger. Deijne naar Mid delburg, W. Lissnijder naar Brugge, S. Scheerens-Goossen naar Retranche- ment. IJZENDIJKE. Burgerlijke stand. Huw.-Voltr. 3 Juni. M. Vervaart, 18 jm. en A. L. de Dobbelaere, 17 j., jd. A. Bruijnooge, 34 j en M, M. Rammeloo, 34 j. 19, W. de Groote, 26 j., jm. en W. C. Versprille, 26 j.. jd. Geboorten. 2 Juni. Fians August Marie, z. van M. Dobbelaere en C Haverbeeke, 5, Rudolphe Petrus, z. van A. de Houck en L. M. Vermeire. 24, Hubertus Clementinus Marie Jozef, z. van Alf. Thomaes en E. van Hijfce. Overlijden. 4 Juni. M. L. Meulen- broeck, 69 j., wed. van H. van de Hauwe. Loop der bevolking. gedurende de maand Juni in deze gemeente. Ingekomen zijn: O. Martens van Waterland-Oudeman, A. Pierre van Haarlem, C Rammeloo van Breskens, G. van Canneijt van Eecloo, L. de Paepe van Waterland-Oudeman, A. Sturm van Oostburg, C. de Windt van Watervliet, M Dhaeze van St. Kruis, H. van den Bossche van Groede, C. Blomme, F. Merci) en P. Baillie, allen van Watervliet, M. Goote van Water landkerkje, G. van Basselaere, Water land-Oudeman, A. Hugaert van Basse- velde, M. Schaap van Groede, E. de Boevere-de Greve en S. de Boevere van Biervliet, gezin Desein van Vlis- singen, H. van Meeuwen en C- Tagel van Kruiningen, E. Vermeere en gezin naar Schoondijke, F. de Witte van Antwerpen, gezin de Reu van Schoon dijke, A Veraart en P. van Tiggelen van Breda, A. Bleijenbergh van Don gen, A. Rammeloo van Philippine. Vertrokken zijn: L. Hamelijnck naar Waterlandkerkje, H. van Ooteghem en gezin en A. Marcij naar Biervliet, M. Veraart naar Waterlandkerkje, P. de Wilde naar Sluis, Ch. Hamelijnck naar Hoofdplaat, Cath. Hamelijnck naar Schoondijke, G. van Canneijt naar Oosterhout, L. Rammeloo naar Bres kens, A. Raes naar Noordwijkerhout, H. van Daele en huisgezin naar Sas van Gent, J. van de Ree naar Breskens. Lien. Nou kun je Willem nog trouwen, maar later misschien niet meer. Ik weet zeker, dat je gelukkig met elkaar zou zijn. Willem zou alles voor je zijn en hij heeft een aardig spaarduitje bij een en is altijd even zuinig. Alles wat wij hebben is natuurlijk voor jullie als we eenmaal weg zijn. Gerust. Lien, ik zou het maar doen. je bent dan voor altijd geborgen". „Ik zal u mijn antwoord geven," antwoordde Lien, met waardigheid in haar stem, terwijl zij zich hoog op richtte. en haar oogen fonkelden van ingehouden verontwaardiging. „Ik ben geen stuk koopwaar, dat op die manier aan den man gebracht moet worden. Ik wil vrij blijven en meesteres 'over mijn eigen hart. Ik zai nooit vergeten wat u en vader voor mij gedaan heb ben. maar als ik een last voor u ben, dan wil ik het niet langer zijn. Dan zat ik dit huis verlaten om voor mij zelf te gaan zorgen, zooals u gisteren avond gezegd hebt, en ik weet zeker dat God mij helpen zal". De uitdrukking op Hanna's gelaat veranderde bij deze woorden geheel en werd plotseling hard en strak als üit staal gegoten. [Xontt vtmUüdk j

Breskensche Courant | 1930 | | pagina 6