lISP^rfoNs Gemengd Nieuws. GEILL. ZONDAGSBLAD Voorbereidingen voor een toch; om de wereld. Van Dijk die per vliegtuig uit Los Angeles aankwam, heeft verklaard, dat hij na zijn terugkeer in Nederland voor nemens is, een regeling te treffen voor den bouw van een speciaal ontworpen drie motorig vliegtuig, waarmede hij van plan is een reis om de wereld te maken, evenals Kingsford Smith dit deed. Hij zal er echter niet, zooals deze, twee jaar, doch een maand over doen. Van Dijk verklaarde, dat Kingsford Smith hem wellicht op dezen tocht zal verge zellen, doch dat d t nog niet zeker is. De tocht zal echter niet meer in 1930 kunnen worden ondernomen, daar gr tijd voor noodig is, een zoo volmaakt mogelijk vliegtuig te bouwen. Van Dijk verklaarde niet te weten, wie het plan financieel zullen steunen en wie hem het vliegtuig zal verschaffen; dit alles zal nader moeien worden uitgewerkt, wanneer hij in Nederland terug is. Voorts verklaarde Van Dijk voor nemens te zijn, thans over den Atlan- tischen Oceaan van de Vereenigde Staten zonder tusschenianding naar Am sterdam te vliegen, waaroij Saul en Stannage hem zuilen vergezellen. Wan neer hij de zaak met fokker kan re gelen, zal hij hiervoor de r 32 ge bruiken. Het is nog niet zeker, van welk punt uit deze trans-atlaniisclie vlucht zal oeginnen en welke route zaL worden geKozen. Deze details zul len door de vl.egtuigmaatschappij wor den vastgesteld, fokker is net plan gunstig gezind doch tot dusver is dc toestemming van de directie der Oene ral Motors nog niet verkregen. Van Dijk is van plan om nadat -hij in Nederland zal zijn teruggekeerd en in afwachting van de voltooiing dei- toebereidselen voor zijn wereldvlieg tocht, zijn taak als vlieger op de route NederlandN edcr land sell-Inaiu te her vatten. De Haan in het hok! De correspondent van het Alg. Hol. te Alphen a. d. Rijn schrijft: Het is nog met zoo neei tang ge leden. dat Alphen's naam tot ver Over de gemeen,egrenzen werd uitgedragen in verband met de houding van net besiuur der Alpnensche ZweminriCn- i ting, dat in zijn vooroordeel tegenovei 5 alles, wat met gemengde oauen ver band houdt, zelfs de aanwezigheid van een 2'(a jarig jongmensen in het da- mesDad in strijd met de goede zeden achtte. Daarmede werd voor eens en voor altijd de niannelijke, nog niet schoolgaande jeugd de geiegenne J ont nomen mei het natte eiement ke lis te maken. Althans zoo dacht men. Want weike vader heelt overdag gelegenheid zijn zoon mee te nemen naar de zwemin richting De kinderen beneden de zes jaar zijn immers geneel op de moeder aangewezen,en geen moeuer zou liet na die eerste overueuing van de strenge wetten der inrichting meer wagen ue reine bevolking van het damesbau blooi te stellen aan de onoescneiüen blikken van haar vier-, vijf- ol zesjarigen zoon: Edoch, lietde ook die van de moeder voor het kind en van het «uiiu voor het water zoekt list, en zoo kon het gebeuren, dat Vrijdagmiddag de nimieir in iiet üamesDad der Aip- j hensche ZweminnCiitirig werden opge schrikt door den kreet: ,ricn man Aanvankelijk dachten eenige, daar on bekende dames, uat daarmee de bad meester bedoeld werd, d.e den reinen is immers alles rein als eenig mannelijk ingezetene van Alphen is uit verkoren den beginnelingen van net schoone geslacht aan den -uengel in de pierebak zooals het ond.epe bassin zeer oueerb.edig wordt genoemd de eerste beginselen van Je zwem kunst bij te brengen, maar al spoedig bleek, dat de noodkreet betrekking had op een blozenden krullebol van vijt lentes, d:e in een druipend badpakje, dat zich niets van dat der dames on derscheidde, uit het wa.er werd opge- vischt. Onmiddedijk werd een diepgaand on derzoek naar deze ernstige oierireuiug ingesteld. Aan de controle had men geen lid van het mannelijk geslacht zien passeeren, maar spoedig kwam de aap uit de mouw. Het vijfjarig jonge mensch, dat zichzelf Annie noemde en ook door vr.endinneljes Dij dien naam geroepen werd, bleek in werkelijkheid Johny te heeten en was, gekieed in een snoezig jurkje en met een allerlietsten strik in zijn welig krulhaar, door een familielid als contrabande in dit hei ligdom der heiligdommen binnenge smokkeld. Johny had zijn moeder, door her haalde vragen waarom al zijn vrouwe lijke kennisjes in deze tropische dagen wèl en hij niet naar de zweminrichting mocht op dit iumineuze idee gebracht. Helaas zal het slechts tot gevolg heb ben d at de controle nog zal worden verscherpt en de badmeester de eenige mannelijke uitverkorene in dezen ..hei ligen Halle" blijft. Zonnebaden. Wij hebben nu in enkele dagen tijds reeds van drie gevallen gehoord, dat baders in zee. die zich na het bad te lang in de zon lieten braden, om toch maar het begeerde bruin in de huid te krijgen, de droeve gevolgen daarvan hebben ondervonden. Eén is een smartelijken dood gestorven, de beide anderen zijn er ook treurig aan toe. Een sportman waarschuwt in de ,,Haagsche Posf' ernstig tegen een dergelijk misbruiken van de zon. Zon nebaden zijn goed, maar men moet maat weten te houden. Anders komen de droeve gevolgen. Er kan 'stijfheid optreden, of wel er doet zich een oog ontsteking voor of een verbranding van de huid in ineer of minder ernstige ma te. En een te ver doorgedreven Zonne bad kan ook geestelijk verkeerd na werken. Er treedt een verslapping in. een traagheid in willen en denken, in het 'algemeen verm nderde geschikfneid lot geestelijken arbeid. Dit zijn ontegenzeggelijke gevaren van deze nieuwe cultuur. Maar aller minst is dit nog een pleidooi voor de geneugten van de schaduw. Het zegt niets meer, dan dat dezulken over dreven en alle overdrijving schaadt. Zij genoten zooveel, dat zij vergiftigd werden, zooals de rooker met nicotine- vergiftiging en de alcoholgebruiker met delirium. En zooals de menschen zul len blijven rooken en drinken, zoo zul len zij zich blijven wenden naar het zonlicht. Men ga echter op tijd eens in de schaduw al is het. maar in die van een stroohoed en 'een badpakje. Tachtig mille onweer schade bij Wezepe- Enkele deskundigen schatten de scha de, door liet jongste noodweer toege bracht, geschat op f 80.000. Officieele cijfers zijn echter tot nu toe niet be kend. Naar verluidt, heeft het gemeen tebestuur van Olst zich in verbinding gesteld met den Commissaris der Ko ningin in Overijsel. Baron van Voorst tot Voorst, inzake eventueele steun verlening aan de getroffen landbou wers. Het bezoek aan de jgetroffen streek was groot. Slachtoffer van een aanrijding? Dinsdagmorgen is te Kwadendamme. gemeente Hoedekenskerke langs den weg buiten het dorp het lijk gevonden van den heer P. Rijk uit Schore. Het lijk lag aan den voet van een boom. waarvan een gedeelte van den bast af was. Vermoed wordt, dat de man door een vrachtauto.is aangereden en gedood. Uit het voorloopig ingestelde geneeskundig onderzoek bleek dat het lijk geen sporen van geweld vertoonde. Daar in het dorp juist den v<y|igen avond kermis is geweest, vermoedt men dat het slachtofter onder invloed van sterkedrank heeft verkeerd. Rijk was ongehuwd en 43 jaar oud. Het parket is gewaarschuwd. Op de kermis te Kwadendamme is ste vig gevochten. Twee jongelui, die door messteken waren getrotten moesten naar het ziekenhuis te Goes vervoerd worden. Tegen den dader, een zekeren De W. uit Borsele, is proces-verbaal opgemaakt. Militairen mogen niet meer vragen op auto's mee te rijden. In den laatsten tijd werd te Amers foort het verzoek van militairen die met verlof gingen ol daarvan terugkeerden, of ze in passeerende auto's mochten meerijden, voor de automobilisten zoo hinderlijk, dat velen hunner er toe over-t gingen, het verzoek tot meerijden niet in te willigen. Vaak waren -dan bele digingen en scheldwoorden het gevolg Zulks overkwam daar ook den burge meester van een der grootste Gooische gemeenten. Als oud-collega van den minister van defensie deelde hij zijn ervaringen mede met het gevolg, dat het thans aan militairen verboden is, te vragen om te mogen meerijden. Artillerie-paarden te Ede op hol. Toen Dinsdagmorgen om vijf uur het 4e regiment, veldartillerie uitrukte om haar de legerplaats te Oldebroek te rijden, ..btak de disselboom van den voorwagen van een kanon, waardoor de zes voor het voertuig gespannen paarden op hol sloegen. De drie ka nonniers sprongen van den voorwagen. Een hunner brak daardoor een been, de tweede liep een kniewond op de derde kwam niet den schrik vrij. De op hol geslagen paarden konden spoe dig tot staan worden gebracht. Een der paarden had echter den disselboom in het onderlijf gekregen, waardoor het zoodanig gewond werd. dat het ter plaatse moest worden afgemaakt. Een cocaine-drama te Brussel. Op 4 Mei stierf in de woning van den advocaat Roger Lannoy te Brussel plotseling een jonge vrouw Madeleine Cariaux een danseres in nachtgelegen heden. De dood werd toegeschreven aan het overmatig gebruik van cocaïne, die haar met misdadige doeleinden door Lannoy zou zijn toegediend. Een tweede jonge vrouw, een Duit- sche Hildegarde Hartwich had het tooneel bijgewoond en was eveneens onder den bedwelmenden invloed van cocaïne gebracht. De rechtbank te Brussel heeft ge durende twee dagen deze sensationeele zaak behandeld. Zes beklaagden hadden zich voor de rechtbank te verantwoordenDe 33- jarige Roger Lannoy, Hildegarde Hart wich, mannequin van beroep, en nog vier personen, allen beschuldigd van het in bezit hebben en het verhandelen van verdoovende middelen. De debatten gedurende de behande ling van liet proces hebben net zede- looze leven van de hoofdbeklaagden, die tot de categorie van nachtclubbe zoekers, drinkers en spelers behoorden, aan het licht gebracht. Madeleine Carriaux was aanvanke lijk de minnares van Robert Lannoy, daarna had zij plaats gemaakt voor Hil degarde Harlwich en had zij zich ver loofd" met den kunstschilder Marcel Stobbaerts, een bekende figuur in het Brusselsche kunstleven. De vrienden en vriendinnenkring van Lannoy maakte zich schuldig aan het gebruik van ver doovende middelen, die uit allerlei mysterieuze kanalen werde-i toegevoerd, In een poel van verderf ging het troep je langzaam ten onder. Lannoy bracht eerst Madeleine Car riaux daarna Hildegarde Harlwich er toe cocaïne te gebruikenhij diende het haar op alle mogelijke manieren toe, vermengde het in whisky. Madeleine Carriaux d;e zich onweer staanbaar tot Lannoy aangetrokken voelde, kon hem niet loslaten, ook niet toen zij met Stobbaerts in het huwelijk zou treden. Haar plaats was echter door Hildegarde Eia. wi_-h ingenomen Wat er precies gebeurd is, weet men niet, doch in April ij. op ee.i middag omstreeks vijf uur werd Madeleine Car riaux dood gevonden ten huize van Lannoy, die verzekert, dat zij met op zet tijdens zijn a.wezigheld een groote dosis cocaïne heeft genomen om een einde aan haar leven te maken, ter wijl er echter teekenen zijn, die er op wijzen, dat Lannoy zelf haar de dosis heeft toegediend, hetzij omdat hij zelf was beneveld en niet meer wist, wat hij deed, hetzij om zjch van haar te bevrijden. Lannoy werd wegens het in bezit hebben van cocaïne en het verspreiden ervan tot een gevangenisstraf van een jaar veroordeeld en wegens dood A)Or middel van schuld (hel onbeheerd laten staan van een flacon, welks inhoud, naar hem bekend was, gevaarlijk was) tot drie maanden gevangenistraf. Hil degarde Harlwich kreeg drie maanden. De vier handelaren in ïerdoovende middelen werden tot een jaar gevange nisstraf veroordeeld. In een pijp De Engelsche du ker Harry Rogers, te Portsmouth heeft een afscnuwelijk avontuur doorleefd. Hij bevond zich in een duikerpak in het water, 't welk zich bevond in een van boven afgedekte ruimte. Het water stond dus onder een gewelf. In de zoldering van dat gewelf bevindt zich een loodrechte vrij wijde buis, waardoorheen luchl kan worden gezogen. Toen de duiker zich juist onder de opening bevond was de ,,trek" in de buis zoo geweldig, dat hij er >in gezogen werd en er in bleef steken. Gelukkig was zijn toevoerleiding voor de luchtverversching niet verbroken. De doorsnede van de buis was 50 c.M. en de duiker zat er in vastgeklemd als een kurk in den hals van een flesch. Nadat men urén lang getobd had om hem te bevrijden, bleef er niets anders over dan de buis door te snijden, het geen geschiedde; maar dit ging ook nog niet glad. Hij werd n.l. met het stuk pijp om zich hoen naar boven getakeld en toen moest hij nog uit de pijp worden geperst. Men kon het stuk pijp niet verder breken of snijden zon der Rogers te bezeeren. Daarom werd de pijp van binnen boven Rogers hoofd, schoongemaakt en met vet in gesmeerd. Toen werd hij er naar boven uitgedrukt. In het geheel had de man zes uur gevangen gezeten. Alles in aanmer king genomen kwam hij er nog goed af. En zoodra hij vrij was dronk hij een glas bier, dat hem echt verkwikte. Beestachtige moord te Nickerie. Dezer dagen is gemeld, dat in Nicke rie de Britsch-Indiër Ramdjan op beest achtige wijze is vermoord. ,,De West" bericht nu. dat een zestal verdachten naar Paramaribo zijn getransporteerd' waarvan de meeste reeds hebben be kend. De details van het bedrijf zijn waarlijk afschuwwekkend. De moordenaars wisten dat Ramdjan den bewusten avond vroeg zou thuis komen, want hij had zijn vrouw ver zocht een gebraden kip voor hem ge reed te maken. Ramdjan kwam per fiets en stapte af bij een steile brug bij pi. Waterloo. Daar trad een zekere Mansing van wien gezegd wordt, dat hij in verhouding staat tot Ramdjan's vrouw, op hem toe en gaf hem een duw. Op ditzelfde oogenblik kwamen de andere moordenaars, vier in getal te voorschijn en wierpen zich op hem. Ramdjan, niet in staat zich tegen de overmacht te verdedigen, riep om ge nade, viel op zijn knieën en beloofde geld te geven als zij zijn leven spaar den. Niets mocht baten. Een verschrikkelijke worsteling volg de. doch de moordenaars waren gewa pend met houwers, een bijl, en een langen dolk. welke laatste liet slacht offer dwars door de keel werd gesto ken. Toen zij hun gruweldaad hadden vol bracht, sneden zij een oorlel van den vermoorde af. weike zij, bij wijze van Irophee brachten aan de vrouw van den verslagene; dit als bewijs, dat de taak was uitgevoerd, waarvoor, naar men zegt. een vrij aanzienlijke belooning in geld was uitgeloofd. Het is nog niet bekend, wie dit geld heeft uitgeloofd. De vrouw blijft in dit op zicht alle- schuld ontkennen. Naar verluidt, heeft het onderzoek in deze zaak ook licht verspreid over het geheimzinnige geval dat zien een goed jaar geleden op \Val_eck heeft voorgedaan, toen een creoolsch land bouwer spoorloos verdween. Later heeft men zijn lijk uit zijn eigen grond te voorschijn gehaald. Een der betrokke nen bij de Raint(jan-zaak moet bekend hebben, ook meer van dit drama af te weten. Een onwijze wijsgeer. Zooals gemeld heeft dezer dagen een inwoner van Buffalo zich in een eiken houten vat door den Niagara-watervai laien meesleepen. met het noodlottig gevolg, dat de waaghals in zijn nau we benuizing door gebrek aan zuurstot 'is gestikt, riet vat was door hemzelf geconstrueerd; de wanden waren 10 c.M. dik. van binnen met stalen platen bekleed en vervolgens met een spring- veeren matras gevoerd. Het geheel woog ongeveer 1000 K.G. De man had een visscher gehuurd, die het vat met zijn levenden inhoud in den stroom zou neerlaten en daar voor ingeval van behouden ankomst een flinke belooning zou .rijgen. De visscher was er echter zóo stellig van overtuigd dal zijn compagnon het waag stuk met zou overleven, dat hij een paar uur voordat het avontuur een aanvang zou nemen, reeds een begra fenisondernemer waarschuwde, die hem een bepaald bedrag voor aanbreng- provisie beloofde De om het leven gekomene, was een Grieksch wijsgeer, te Buffalo woon achtig. Hij had genoopt met zijn waag stuk zooveel geld te kunnen verdienen, dat hij zijn geschriften zou kunnen uit geven. Knaapje door handgranaat gedood- Te Halle bracht een 11-jarig knaapje een handgranaat mee naar nuis, die hij buiten de stad had gevonden. Ter wijl hij er aanzat te peuteren, ontplofte de granaat. Den jongen werden die kaak en de linkerhand afgerukt, zoodat hij onmiddellijk overleed. Zijn moeder, die in de kamer er naast zat, werd door een granaatsplinter ernstig in den schouder en een zusje licht aan de handen gewond. Weduwen van oud-strijders, Op een vergadering van den nationa- len bond van oud-strijders te Parijs is het wild toegegaan. Met wegcijfe ring van elke hoffelijkheid tegenover dames verschuldigd, zijn de oud-strij ders heftig te keer gegaan tegen de weduwen van oud-strijders, die, hoe wel zij zijn hertrouwd, haar pensioen blijven opstrijken. Dit pensioen is we liswaar niet groot (750 francs per jaar), maar uit het bedrag van al deze •pensioenen tezamen, zouden de oud- strijders zich een niet onaanzienlijke verhooging hunner eigen pensioenen kunnen verzekeren. Terwijl tal van oud- strijders nauwelijks voldoende hebben om rond te komen zijn er 350.000 weduwen van oud-strijders die her trouwd zijn en nog steeds haar pen sioen genieten. Een oorlogsweduwe," die opnieuw in het huwelijk treedt, kan toch verwachten dat naar tweede man haar onderhoudt. De weduwen en ex-weduwen ter ver gadering werden op buitengewoon on- heusche wijze benandeld. Ze werden in letterlijken zin uit de zaal gesmeten en eenigen liepen zelfs ver wondingen op. Incident in den gemeenteraad te Deventer- Aan het slot der Dinsdagmiddag ge houden vergadering van den gemeente raad van Deventer is een groot tumult ontstaan. De heer Gerritsen (communist) inter pelleerde over de maatr<" en, door Burg. en Weth. gen-~ de be strijding van para r plaat se en beweerdt e laat was gaan letten r. Toen daarop e s.D. A.P.), lid der coi a- terleiding, het voor n en zeide. dat liet i om niets anders te c sensatie, riep de het de heer Roebers zulk et de om zooveel mogelijk zijn sigarenkraain te krij^-n R. staat nl. met een sigar de verschillende markten). Deze kwalificatie gaf bers aanleiding om op heer Gerritsen uit te noodigt buiten te komen, om daar ,,ai kenen". De burgemeester opende een roffel- vuur met den hamer op de tafel om de orde te herstellen, terwijl hij zidn tot den heer Gerritsen richtte, dezen er op wijzende, dat hij in deji raad alles kon zeggen, maar dat zijn fat soen hem moest weerhouden iemand zoo te beleedigen. als hij den heer Roebers had gedaan. Deze woorden gingen echter totaal in de herrie verloren, welke beide kemp hanen maakten. Nadat de zitting was gesloten wilde de heer Roebers den heer Gerritsen in de gang van het stadhuis te lijf. Raadsleden, wethouders en boden trok ken hem echter acinteruit, totdat de opgewonden vroede vader" zich los rukte en den heer Gerritsen per fiets ging ach iervolgen. bevat deze week o,a. Photo's van bedrijvigheid langs de Zuiderzee, welke niet blijven zal. Een prachtige opname van Detroit in Michi gan. Waterpartij Loenen. Mooie na- tuurkieken uit het buitenland. Voorts tijdverdrijf en onderhoudende lectuur. Dronken dieren. Op een morgen werd een boer in Duitschland zeer onaangenaam verrast, toen hij zijn dieren ging voederen- De varkens holden over het erf alsof zij een wedloop hielden, paarden en koeien maakten een lustigen rondedans, terwijl de biggetjes de gekste en in gewikkeldste sprongen uitvoerden. Toen niets mocht baten om de dieren tot kalmte te brengen zelfs de kippen draaiden als tollen in 't rond en vie len nu en dan op hun zij ne<"- de eenden dreven als dood in 't wend in allerijl de veearts gi Deze onderzocht de beesten en tot de ontstellende conclusie, t dieren wat men zoo noemt; li dronken waren. Groote verbazir den boer. Nadat de knechts eer dervraagd waren en ailen ten st< ontkenden iets gedaan te hebbt tot zulk een feit had kunnen r kwam iets later hei bericht i boerderij, dat een reservoir gevui alcohol van een nabije likeurs gesprongen was. Het drinkwati beesten was hierdoor sterk alcoh' dend geworden en de dieren wai die manier na het drinken dt geworden.

Breskensche Courant | 1930 | | pagina 5