ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCHVLAANDEREN PU ROL Vreest geen examen Zonnebrand Zomersproeten Buitenland. Binnenland. Provinciaal Nieuws. Gewestelijk Nieuws. EERSTE BLAD Dit nnmmer bestaat uit twee bladen. BRESKENSSCHE COURANT VERSCHIJNT WOENSDAGS EN ZATERDAGS IN ALLE PLAATSEN VAN ZEEUWSCH-VLAANDEREN Abonnementsprijs p. 3 maanden f 1.25 francs p. peet i 1,40 Advertentieprijs van 1 5 regels 75 eent Elke regel mier 15 cent lngez. Meded. 30 ct. p. regel. Drukker-Uitgever J. C. LE BLEU voeriMen E. BOOM-BLEK Telefoon BRESKENS Abonnements-Advertentles zeer billijk tarief. Advertenties worden aangenomen tot a 11 e r 11) k Dinsdag- en Vrijdagmiddag 1 uur 39e Jaargang Zaterdag 12 Juli 1930 Nummer 3545 GR ATI S verzekering gulden bij levens- zaa gld. bij dood a. gld. bij verlies gld. bij ver- is gld. bq ver- s» gld. bij ver voor de abonné's tegen ^nf] lange ongeschikt- I MIJ door /h vaneen h[] lies van een 4N Hes van een /Q lies van een ongelukken voor: held tol werken. een ongeluk. hand of voel. oog. duim. mw wijsvinger. De risico van bovenstaande verzekering Is bij de herverzekerdOngevallen-Verzekering-Maatschappij «Fatum" te 's-Oravenhage. a a gld. bij verlies JIJ van eiken anderen vinger. DUITSCHLAND. Een mijnramp in Silezië- Een ontzettende ramp heeft Silezië Woensdag geteisterd. In de Kurtschacht in het mijngebied van Neurode heeft een koolzuurontploffing plaats gehad op een oogenblik. waarop zich twee honderd arbeiders in de mijn bevonden. Volgens de daar ontvangen berichten zouden reeds vijftig tot zeventig lijken geborgen zijn. Veertig mijnwerkers, die glasvergiftiging hebben opgeloopen, zijn in de ziekenhuizen opgenomen75 mijn werkers bevinden zich nog in de mijn. Uit alle deelen van Silezië zijn hulp expedities naar de plaats van de ramp vertrokken. Er heerscht groote opge wondenheid in de heele streek. Voor de poorten van U'e mijn spelen zich on beschrijfelijke tooneelen af. Deze ramp zou een der ergste van dien aard zijn, die ooit in Duitschland heeft plaats getaad. Bij het mijnongeluk in Silezië zijn voor zoover op het oogenblik (om 11 uur 's avonds) bekend. 67 'arbeiders omgekomen. De redding van de in. de Kurtschacht bedolven mijnwerkers is zeer moeilijk, daar het koolzuurgas het afdalen van reddingsmanschappen hindert. Van de opgesloten mijnwerkers zijn op het oo genblik 48 levend geborgen. Zij waren door gassen bedwelmd en moesten naar ziekenhuizen -vervoerd worden. Er zijn nog 73 man onder den grond. Volgens de laatste berichten zijn bij de ontploffing 2 ploegen door het ont snappen van koolzuurgas overvallen. De eene ploeg bestond uit niet minder dan 108 man, van wien er thans 50 levend en 18 dood geborgen zijn, ter wijl het lot der overigen nog onzeker is. Van de 2e ploeg, die uit 83 man bestond, werd tot dusver nog niemand gered. Ook het lot van deze lieden is nog volkomen onzeker. De koolzuur- ontsnapping vond plaats op de 2e en 3e verdieping. De reddingsbrigades der naburige mijnen werken koortachtig aan het bergingswerk. Over het ongeluk in de Kurtschadnt wordt door een vertegenwoordiger van de oppermijndireetie medegedeeld, dat het district Neurode door koolzuuront- ploffingen gevaarlijk was. De ontplof fing, die Woensdag is geschied, is echter zoo geweldig geweest als nog nooit in een Europeesche mijn is voor gekomen. Men hoopt echter het groot ste deel der opgedo,. „.u,erkers te kunnen redden. Een vliegtocht ter eere der ont ruiming van het Rijnland. Op het vliegveld Butzweilerhol bij Keulen zijn een 80-tal sportvlieg- tuigen uit alle deelen van het land opgestegen voor een tocht ter eere van de Rijnlandbevrijding. Opper-president dr. Fuchs, regeeringspresident Elfgen, de eerste burgemeester dr. Adenauer, alsmede talrijke vertegenwoordigers van Duitsche luchtvaartmaatscnappijen wa ren bij het vertrek aanwezig. Dr. Fuchs hield een begroetingsrede, waarin hij zeide, dat,.de bevrijding van het bezette gebied van verstrek- Kenae Deteekenis voor de Duitsche lucht vaart is. Even na 3 uur zijn bij de Akener Poort verscheidene luchtballons voor een wedstrijd opgestegen. Het groote vliegtuig O 38 zou om kwart over negen de lucht in gaan. Ongeluk met een zeilvliégtuig. Bij een tocht met een zeilvlieg' tuig boven den Bunnberg bij Krum- huhubel is de zeilvlieger Eugen Boensch Van een hoogte van 150 M. gevallen. Boensch, die in den oorlog Oosten- Jijksch vliegofficier was, heeft ernstige in- en uitwendige kwetsuren opgeloo pen. Hij is naar fhet ziekenhuis te Marschen gebracht. Het vliegtuig is geheel vernield. De persdienst van de spoorwcgdirec tie te Wupperthal deelt mede. dat de D-trein MünchenDortmund bij een spoorwegovergang ten Noorden van het station Benrath in botsing is gekomen met den aanhangwagen van een tractor. Hierbij is de postwagen ontspoord. Beide hoofdsporen zijn versperd. Nie mand is gekwetst. De treinen worden over Opladen geleid. Men hoopte de lijn om 10 uur weer vrij te hebben. BELGIE. Incidenten. De laatste dagen heerscht in het Vlaamsche stadje Tienen groote onrust, meiat de Brusselsche correspondent van het Volk". De Fransche gezinde li beralen hebben er het gemeentebestuur in handen en oefenen er een ware terreur uit. Onlangs hebben de Vlaam sche socialisten, de Vlaamsche 'oud- strijders en de Vlamingen van andere partijen er een Vlaamsch Volkshuis op gericht. Een suikerfabrikant had net klaar gespeeld, dat bij de feestelijke inhuldiging alle café's en •herbergen gesloten bleven. Onderofficieren dron gen het gebouw binnen en maakten er herrie. Een socialistische protestbetoo- ging werd door den burgemeester niet roegelaten. Zaterdagmiddag verschenen uit Brussel 200 fascisten met zwarte hemden en gummistokken en sloegen in het Vlaamsche volksgebouw alles kort en klein. De Vlaamsche bevolking liep te hoop en schoolde tegen de geweldenaars samen. Bij een vecht partij, die daarop ontstond, werden 3 personen licht gewondeen jonge ar beider werd door een fascist deerlijk toegetakeld. De Vlamingen werden door de politie in het lokaal terugge drongen, terwijl de fascisten op de Groote Markt 'n meeting mochten hou den. Op verschillende plaatsen van de stad braken relletjes uit. De beroering duurde tot 's nachts half een. Onder de Vlaamsche bevolking heersent groote verontwaardiging en men verwacht voor de volgende dagen nieuwe onlusten. Vreemde oorlogsschepen naar Antwerpen. Twee Brusselsche bladen, de ,,Na- tion Beige" en de ..Vingtième Siècle," knoopen een kort commentaar vast aan een telegram uit Amsterdam, meldend dat de Nederlandsche regeering den doortocht op de Schelde van Ameri- kaansche, Engelsche en Fransc'ne oor logsschepen, die Antwerpen gaan be zoeken, heeft toegestaan. De Nation Beige" schrijft; .Omdat de Schelde niet vrij is, wordt toestem ming van Nederland gevraagd, opdat de schepen van onze gewezen bond- genooten ons een bezoek zouden kun nen brengen. De Vingtième Siècle" merkt Ti.a. het volgende op: Opdat de schepen van naties, die onze geallieerden waren tijdens den oorlog ons een bezoek kunnen brengen, moe .en w,j zeer on derdanig toelating gaan vragen 'aan Den Haag. Het is weliswaar niet de eerste maal, dat ons ieen dergelijke vernedering wordtopgedrongen, maar hoelang nog zullen wij een zoo: pn gewonen en weerzinwekkenden toestand moeten verdragen. o SPANJE. Ben aardbeving in Zuid-Spanje Zondagnacht werd Zuid-Spanje door een aardbeving geteisterd, waardoor jn het bijzonder Sevilla, Malaga E Cordo va werd getroffen. In verscheidene plaatsen maakte een paniek zich van de bevolking meester. Bij de aardbe ving, welke tegen 11 uur plaats greep, verlieten de bewoners ijlings hun hui zen om zich in veiligheid te brengen. Er werd geen bijzondere schade aan gericht. Vele personen overnachtten evenwel in de buitenlucht. In de pro vincie Segovia, Ouiporcoa, Burgos en Soria woedde een onweer zoo hevig als men zich niet meer kan herinneren. De oogst werd geheel 'vernield. In Ouiporcoa trad de Oria buiten haar oevers en zette de omgeving over een groote uitgestrektheid onder water. Een autobus met 6 personen werd door de watermassa's meegesleurd. De in zittenden, die zich door een overhaaste vlucht wilden redden, zijn verdronken. In de provincie Burgos zijn 2 personen door den bliksem getroffen en gedood. In de omgeving va.i Vittoria woedde een verschrikkelijk onweer, gepaard aan hevigen hagelslag, waardoor niet alleen de oogst werd vernield, maar ook vele gebouwen werden beschadigd. Vele boomen werden door den gelijk tijdig woedenden storm ontworteld. Meer dan 20 personen werden door de instortende gebouwen en vallend gesteente min of meer zwaar gewond; 2 van hen zijn overleden. Ook in de Noordelijke provinciën van Portugal richtten hevige onwc .c s sc ade aan, waardoor de oogsl werd vernield. Ver scheidene personen werden door den bliksem gedood. AMERIKA. De bedelaars van New York (stad). Een commissie welke een onderzoek instelt naar de economische toestanden in New York (stad) heeft ook hél bedelaarsvraagstuk bestudeerd. De com missie constateerde een groote toene ming in het aantal bedelaars gedurende den laatsten tijd. Naar schatting halen deze bedelaars per jaar samen ongeveer 10.000.000 op. Toch zijn er maar 2000 officieele bedelaars, waarbij er dan nog ongeveer 1765 komen, die venten met veters, knoopjes, lucifers pofloo- den e.d. De voorzitter van de commissie, Wil liam Hodson, heeft een oproep aan het publiek doen verschijnen, toch niet te geven aan bedelaars. Stukloopen van Huid en Voeten en Doorzitten bij Wielrijden verzacht en geneeat 30. Tube 80 ct. Bt| Apoth. 6 ProQütcfl De Noorsche reis van Koningin en Prinses- Aangaande de Noorsche reis van Koningin Wilhelmina en Prinses Ju liana schrijft men dd. 4 Juli aan de ,Haagsche Ct."; Koningin Wilhelmina en Prinses Ju liana hebben hedenmorgen vroeg met gevolg in het geheel veertien per sonen Finse verlaten, na een in alle opzichten welgeslaagd verblijf. De reis voerde eerst per nachttrein naar Myrdal en verder door het Flamsdal met een cortège van negen rijtuigen, welke van wege het Fretheim'6 hotel gestuurd waren. De Koningin en de Prinses re den in een stolkaerre (tweewielig Wa gentje) en legden de beroemde 21 bochten te voet af. Deze weg is in het algemeen de lievelingsroute van de Hol landers in Noorwegen. In Fretheim's hotel Werd een uur gerust en gebtuikte het hooge gezel schap eenige VerversChingen. Kleine meisjes in inheemSche kleêding bedien den de Koningin en de Prinses, die beiden zeer verrukt over den tocht wa ren. Het Vatna-hotel had voor deze gelegenheid twee groote Hollandsche vlaggen geheschen. Later op den dag voer het Konink lijke gezelschap met de motorboot ,,Swanöy" de Sognefjord in, waarna in Tyin werd overnacht. Vervolgens leidde de tocht naar Bessheim en Byg- din. Als bijzonderheid dient nog vermekl te worden, dat de Koningin dit jaar haar reisroute geheel zelf neeft uitge werkt. Het veer WillemsdorpMoerdijk. Op het Hollandsch Diep neeft de proeftocht plaats gehad van de veer pont Willemsdorp. Dit vaartuig is ge bouwd door de scheepswerf en ma chinefabriek De Bjesbosch te Dord recht, voor rekening van het depar tement van waterstaat. De pont zal worden in dienst gesteld bij het veer Moerdijk—Willen.sdcrp. Het vaartuig heeft een totale lengte van 40 meter, een breedte van 10.50 nieter en een holte in de zijde van 4.45 meter. Het is voorzien van 2 stoom ketels, elk van 97 M2., inwendig ver warmd oppervlak en gebouwd voor een stoomdruk van 15 Kg./cM2. De hclofd- machine ontwikkelt normaal een ver mogen van 550 l.P-K. De ketels en de machine-installatie werden, evenals het schip, door de N.V. Biesboscln ver vaardigd. Op het Hollandsch Diep neeft men geconstateerd, dat de bestuurbaarheid van het schip niets te wenscnen over liet, waarna, zoowel aan de aanleg- ponlon te Moerdijk als te Willemsdorp, zonder moeilijkheden werd aangelegd. Na afloop van den proeftocht wenschte jhr. ir. Beelaerts van Blok land, hoofdingenieur van den rijkswa terstaat te B|reda, de directie van De Bseschbosch geluk met den succesvollen proeftocht. Gemeenteraadsverkiezingen en volkstelling. Bij de Tweede Kamer is een wets ontwerp ingediend tot bijzondere voor ziening met betrekking tot de in 1931 te houden algemeene verkiezingen van de leden der gemeenteraden en van de door die raden te verkiezen wet houders. Zoowel ter bepaling van het aantal leden, waaruit, overeenkomstig art. 4 der Gemeentewet de raad bestaat als ter bepaling van het aantal in de ge meente aanwezige wethouders, geldt als criterium het door de laatste openbare volkstelling in de gemeenten aangewe zen getal inwoners. De getalsterkte der thans nog zitting hebbende gemeenteraden en wethouders is dus geregeld naar de offitieele uit komsten der volkstelling voor 1920. Voor 13 Mei 1931 is echter de of ficieele vaststelling van de op 31 De cember 1930 te houden volkstelling niét bekend. In verband hiermede moet voor 1931 een bijzondere voorziening getroffen worden. Het gewenschte doel kan worden bereikt door een wette lijke bepaling, volgens welke met eer biediging van de op 31 December 1930 te houden tienjarige openbare volks telling als grondslag, met betrekking tot de in 1931 te houden verkiezingen de bevolking eener gemeente wordt ge acht te bestaan uit het getal inwoners, aangewezen door den voorloopigen uit slag van die volkstelling, zooals die uitslag door het Gemeentebestuur wordt vastgesteld. Zeeuwsdie Polder- en Waterschapsbond De Zeeuwsche Polder- en Water schapsbond houdt Zaterdag 19 Juli in ,,Het Wapen van Zeeland" te Krui- ningen, haar algemeene vergadering. Het agenda vermeldt o.a.Voorziening in de bestuursvacatures, ontstaan door het periodiek aftreden van de heeren P. Dumon—Tak, W. Kakebeeke en P. W. Maarleveld. Do door het bestuur opgemaakte alphabe.ische voordrachten luiden: a. voor de vacature Dumon- Tak. Ie. J. de Visser te Domburg; 2e P. Dumon Tak te Middelburg; b. voor de vacature Kakebeeke: le D. de Graaf te Wilhelminadorp2e W. Kake beeke te Goes; c. voor de vacature Maarleveld: le P. Erasmus te Oost eburg; 2e P. W. Maarleveld te Bier vliet. Voordracht te houden door prof. L. van Vuuren te Utrecht, over: „On ze volkskracht eH de landbouw in het bijzonder ten aanz:en van Zuid-Beve land". in den namiddag zal een auto rit worden gemaakt door Oostelijk Z.- Öeveland, gedurende welken o.a. ver schillende soorten van wegdekken zul- jen worden bezichtigd. Voor de reizi gers die station Vlake uitstappen, zal voor voldoende plaats in de autobus naar Kruiningen worden gezorgd. Feesten te Middelburg- Op Za.erdag 30 Augustus 1930 zul len de k.ndereu hoogtijlieren. Elke buurtcommissie heeft op zich geno men, een sprookje in elkander te zetten- Zij allen te zamen zullen een optocht vormen .,De sprookjeswereld," waarvan de lengte meer dan 1500 Meter zal bedragen. Als prijs voor het mooiste sprookje wordt door de feestcommissie aangeboden een concert in de buurt op een door de buurtcommissie aan te wijzen plaats. De sprookjes-optocht zal Zaterdagmiddag uitgaan en Maandag 1 September nog eens de ronde doen. Des Zaterdagsavonds wordt een gon delvaart gehouden. Twaalf (wellicht nog meer) vaartuigen, alle electrisch verlicht zullen langs de verschillende kaden en door het kanaal door Wal cheren varen. Verder zal er den geheelen Zaterdag volop muziek zijn. verdwijnen sptedig door een pot Sprutol Bij alle Drogisten. want er is een middel dat U kalm houdt en waardoor Uw geest helder blijft. Mijnhardt'9 Zenuwtabletten behoeden U voor zenuwachtigheid. Ze zijn verkrijg baar in kokers van 75 et. bij Apoth. en Drogisten. BRESKENS. Aan het te 's Gravenhage gehou den vakexamen in den telegraafdienst hebben met goed gevolg voldaan de kantoorbedienden der P. T. en T. le klasse de heeren I. W. Vasseur en J. A. van de Sande, beiden van het post en telegraafkantoor alhier. Op de loten die door hetMina- hassa-comité worden verkocht ten bate van een op te richten Centraal Ziekenhuis ter bestrijding van de tuber culose staat vermeld, dat de trekking zal plaats hebben op 31 Mei, dit is een vergissing, de datum der trekking welke zal plaats hebben ten overstaan van Notaris van Lier te 's Graven hage, zal in de bladen, dus ook in de Breskensche Courant worden bekend gemaakt, terwijl daarin ook later het resultaat Zal Worden medegedeeld. Als een bewijs, dat de loten grif aftrek vinden, mag wel gelden, dat et door de dames Jo Brakman en Jo Luteljn alhier op écn avond 67 wer* den geplatuti

Breskensche Courant | 1930 | | pagina 1