ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCHVLAANDEREN Gemeenteraad te Breskens Het geheim derVisschershut FEUILLETON BRESKENSSCHECOURANT VERSCHIJNT WOENSDAGS EN ZATERDAGS IN ALLE PLAATSEN VAN ZEEUWSCH-VLAANDEREN Abonnementsprijs p. 3 maanden f 1.25 franc* p. past f 1,40 Advertentieprijs van 1 5 regel* 75 cent Elke regel mier 15 cent luget. Meded. 30 ct. p, regel. Drukker-Uitgever J. C. LE BLEU vaorbaea E. BOOM—BUEX breskens Abonnements-Advertenties zeer billijk tarief. Advertentie* worden aangenomen tot nlteriqk Dinsdag- en Vrijdagmiddag 1 nar 39e Jaargang Woensdag 2 Juli 1930 Nummer 3542 TT A TI S verzektring gulden bij levens- lis gld. bq dood deabonné's tegen 2uö 'ange on8esch"t,_ IUl] door 11 »e lukken voorheid tot werken. een ongeluk. De risico van bovenstaande verzekering is a gld. bq verlies gld. bq ver- ra gld. bq ver- aa gld. bq ver- /h van een hij lies van een 4Q lies van een /n Hes van een hand of voet. oog. duim. wqsvinger. bq de herverzekerd Ongevallen-Verzekering-Maatschappq .Fatum" te 's-Oravenhage. ta gld. bq verlies van eiken anderen vinger. op Vrijdag 27 Juni 1930. De voorzitter opent de voltallige ver gadering, waarna de notulen der vorige zitting voorgelezen en onveranderd goedgekeurd worden. ingek. stukken. De voorzitter doet vervolgens mede- deeling van de volgende ingekomen stukken: a. Dankbetuiging van de Vereeni- ging van Ned. Gemeenten voor de bij drage in de aankleeding der bestuurs kamer. b. Bericht van G.S.. dat de be grooting 1930 is goedgekeurd. Beide worden voor kennisgeving aan genomen. Ontslag. c. Verzoek van mej. P. Risseeuw om ontslag als onderwijzeres aan de OL.S. 1 wegens haar benoeming te 's-Graven- hage en wel per 1 Sept. a.s. Op voorstel van B. en W. wordt besloten het eervol te verleenen en een oproeping voor een nieuwe onderwij zeres te plaatsen. Begraaf toestel. d. De VOORZITTER deelt mede- dat B. en W. op een indertijd gedaan verzoek om tot aanschaffing van een begraaftoestel over te gaan, welk ver zoek toen naar het college is terug verwezen, afwijzend moeten adviseeren. Bij navraag is n.l. gebleken, dat het toestel nog al vaak defect is en om dat het een nog al aanmerkelijke uit gaaf vraagt daar het een bediening door twee personen eischt. Zoodoende zou naast den lijkdienaar nog een tweede kracht noodig zijn. Overigens nemen B. en W. daarvoor nog geen conservatief standpunt in. want zelfs Amsterdam en Brussel hebben ze nog niet ingevoerd. Dhr. NOTEBAART: Ik heb reeds met zoo'n toestel zien werken, en toen werd het maar door één persoon bediend. VOORZITTER: Ja, voor het begraven is maar één man noodig; het gereedleggen moet echter door 2 geschieden. Dhr. LUTEIJN licht de werking toe waardoor verklaard wordt, waarom de bediening door één persoon mogelijk is. Dhr. CARELS: Van wanneer is dat verzoek VOORZ.: Van Februari 1929. Dhr. CARELS: En wat bedragen de kosten 17. Maar Willem verzette zich tegen haar. Achter de ruwe schors van dit stoere kind der zee klopte een eer lijk, gouden hart, dat zelfs in het uur der bitterste ontgoocheling, die een man kan wedervaren, onbaatzuchtig en rechtvaardig bleef. Moeder, zeide hij, terwijl hij zijn grove handen op de hare legde, ge zegt te veel. U mag Lien niet ver- stooten nu zij niet precies zoo wil als wij willen. Zij is altijd een goed meisje geweest en zij is het nog. Zoo, ga je dien ,kant uit. Je denkt dus net als vader en ik zie aankomen, dat jullie beiden me achter uit zet voor dat meisje. Ja> ik weet wel, dat haar gezichtje mooier is dan het mijne, maar zal ze ook zoo voor jullie ploeteren, als ik gedaan heb? Ik zeg je. dat ik hier de baas blijf. Laat ze dan maar gaanl Willem was nu recht over eind gaan zitten. Zoo had hij zijn moeder, die zich altijd aoo goed te beheerschen VOORZ.: f 185,-. Die aanschaffing is echter niet de voornaamste reden, waarom B. en W. afwijzend adviseeren. Die zit meer in het dure gebruik. Zonder hoofdelijke stemming wordt overeenkomstig het advies van B. en W. besloten niet tot aanschaffing over te gaan. Suatie. e- Van het Waterschap Oud en jong Breskens is een schrijven ingekomen, behelsende nadere voorwaarden aan gaande de suatie. De Raad ziet het billijke er van in en hecht er zijn goedkeuring aan. V- V- V. f. In de vorige vergadering zijn eeni- ge verzoeken van de V.V.V. alhier te rugverwezen naar het college. 1. hei plaatsen van borden bij de scholen in de Dorpsstraat. B. en W. stellen voor dit in te willigen en prijs aan te vragen bij een fabriek van der gelijke dingen. 2. het instellen van een veemarkt. Bij onderzoek is het College gebleken, dat dit niet zal kunnen doorgaan. De veehandelaars en slagers raden het al leszins af. Volgens hen bezit een veemarkt geen levensvatbaarheid. Dat bleek reeds te Sluis, waar het op een mislukking is uitgeloopen en het blijkt ook te Oostburg. waar de veemarkt h.i. niet veel beteekent. Dhr. CARELS: En andere markten? VOORZ.: B. en W. zien natuurlijk steeds uit naar andere mogelijkheden. Dhr. CARELS: Zal met de borden spoed worden gemaakt, want anders hebben we er dit seizoen niets ineer aan De VOORZ. zegt toe. dat liet direct zal aangepakt worden. 3. Banken op Spuiplein. Hiervoor verwijst de Voorz. naar punt b der agenda. Pensioensgrondslag. g. Overeenkomstig het voorstel van B. en W. wordt de pensioensgrondslag voor den Secretaris per 1 Juli 193U vastgesteld op f 2400. Straatverlichting. h. B. en W. hebben met de N:V. Van Melle's Conf. Works geconfe reerd over de vergoeding van straatver lichting en hebben voorioopig een zoo danige overeenkomst gesloten, dat bij een garantie van f 600,- de lantaarns des winters en des zomers tot 12 uur kunnen doorbranden. De VOORZ. verzoekt den Raad er zijn goedkeuring aan te hechten. Dhr. CARELS: Is het bekend, hoe veel he.t vorige jaar is betaald? wist, nog nooit gezien. In zijn bezorgd heid voor het geliefde meisje en vrees voor moeilijkheden, vergat hij zijn harte leed en poogde te verzoenen. Moeder, sprak nij, bedenk toch wat u zegt U wilt Lien toch niet wegsturen? Dat mag en dat zal niet. Ik zal zien. wat ik doe. Beter is het. dat ze maar ergens een dienst zoekt. Ze heeft altijd een gemakkelijk leventje gehad. Als ze maar eens onder de menschen komt en hard moet aan pakken, dan zal ze wel minder trotsch worden. Je zult het zien. Willem, dan is ze blij als je haar nog hebben wilt. Dus U wilt Lien 't huis uit heb ben, sprak de jonge man. Waarom? Wat heeft ze misdaan? Als zij er moet uit gaan. ga ik ook. Ik kan het niet verdragen, moeder, dat u zoo On rechtvaardig bent. nanna was geschrokken. Dat had zij niet verwacht. Als zij het eene kind van zich stiet, zou zij het andere ook verliezen. Dat was te veel voor haar moederhart. Daarbij werd zij verteerd door afgunst over de groote plaats die Lien in het hart van haar zoon bleek in te nemen. Zij was jaloersch op deze liefde. De sterke vrouw zonk neer op haar stoel en sloeg de handen voor het ge- VOORZ.: Ook voor ongeveer het zelfde bedrag. Nu kunnen we er echter veel meer voor verbruiken. Salarissen- i. Herziening salarissen Burgemees ter, Secretaris, Ontvanger en Wethou der. De VOORZ. verklaart de be treffende circulaire van G.S.. waaruit blijkt, dat alleen het salaris van den Secretaris ongewijzigd blijft. Op de vraag van dhr. CAPPON. waarom ü.S. het advies van den Raad inwinnen, terwijl zij toch vaststellen, wijst hij op het wetsartikel, waarin staat, dat G.S. de Salarissen vaststellen, den Raad gehoord. Dhr. NOTEBAART: Ik kan me met die regeling niet vereenigen en stel voor, aan G.S. te berichten, dat men een algemeene verhooging wil. Dhr. CARELS: De heer Notcbaart wil dat zeker wel even toelichten Dhr. NOTEBAARTWel. volgens de toelichting is een algemeene herzie ning noodig, dus moet ze ook voor al len gelden. Dhr. CARELS: Wat denkt het Col lege hiervan? VOORZ.: B. en W. onthouden zich als betrokkenen van het geven van ad vies. Weth. WALLIENDe heer Note- baart kan zijn voorstel beter algemeen maken en voor alle gemeenten in Zee land doen gelden. Moet het voor Breskens alleen gelden, dan kan men: a. voorstellen onze gemeente in een andere klasse te rangschikken; b. voorstellen, voor Breskens om bijzondere omstandigheden een uitzon dering te maken. VOORZ.: De zaak zit eigenlijk zgo: Vroeger werden Burgemeester en Sec retaris gelijk bezoldigd, toen werd dc laatste hooger gesalar.eerd en nu willen ü.S. ze weer gelij.c stellen Dit wordt dan gevonden door den Burgemeester te verhoogen tot het salaris van den Secretaris. Weth. WALLIEN: Het somt er dus op neer of men zich vereenigen kan met G.S., dat er geen verschil moet zijn tusschen Burg. en Sec. Spr. houdt het met den heer Cappon dat er toch niets aan te doen is. Dhr. NOTEBAART handhaaft zijn voorstel. Als er verhoogd moet worden, dan bij allemaal. Weth. WALLIEN: Mag ik even mijn stem motiveeren Nu er een algemeene crisis valt te constateeren niet alleen bij den landbouw, maar op bijna elk gebied zal ik tegen ieder voorstel tot laat. ,,Had ik haar maar nooit in huis genomen," klaagde ze, „dan had ik dit verdriet niet gehad. Ik ben dom geweest. Nu stuurt ze mijn heele huis in oe war. Ze moet weg: ja, ze moet weg". Al de liefde die ze meer dan twintig jaar voor Lien gevoeld had scheen plotseling verdwenen. Die liefde was zoo groot geweest, dat ze het meisje soms bij haar jongen, haar eigen kind, voorgetrokken had. Lien had haar best gedaan om d:e liefde waardjg te zijn. was gewillig, gehoorzaam en vol kin derlijke gehechtheid aan haar die zij als moeder beschouwde, geweest, en tot kort geleden was er in Hanna's oog geen beter kind dan Lien. Doch nu zij zich verzette tegen haar wil, nu was het uit. Hanna Luca was een harde, heerschzuchtige natuur. Haar wil moest zegevieren en bijna altijd had zij dien doorgedreven tegenover haar man. Want schipper Bram was even zacht en plooibaar als hij vroom was. Hij had den vrede lief. Men zeide van hem, dat wanneer hij niet aan het werk was, hij met zijn gedachten soms meer in den hemel leefde dan -op aarde. Niet licht zou hij zich tegen de be schikkingen van zijn vrouw verzetten en liefst poogde hij haar ter wille hoogere salarieering moeten zijn. Dhr. CARELS verklaart dat hij nog op het zelfde standpunt staat, dan toen de aftrek der pensioenbijdrage ter ta fel kwam. n.l. dat als B. en W. meenen dat de gemeenteambtenaren te weinig verdienen, zij in deze met voorstellen moeten komen. Het voorstel NOTEBAART wordt vervolgens verworpen met alleen de stemmen der H.H. NOTEBAART en DE KRUIJTER voor. Aanvullende begrooting 1929- De voorz. deelt mede dat de In komsten verhoogd moeten worden met f 3100 en de Uitgaven met f 1513 voor den gewonen d'enst. Voor den Kapitaal-dienst beide met f 325. De Raad besluit overeenkomstig het voorstel. Hondenbelasting 1930. Vastgesteld wordt het kohier hon denbelasting 1930 met 19 aanslagen in de le en 47 aanslagen in de 2e klasse tot een bedrag van f 255.50. Aankoop gronden- B. en W. stellen voor de volgende gronden te koopen a. van den heer P. J. van de Sande; de overgang tegenover de Hullustraat. groot 90 M- voor een totaalbedrag van f 0,50. Die overgang is indertijd reeds gekocht, maar om administratieve re denen is het noodig. dat de gemeente als eigenares van den grond staat ver meld. Vandaar het kleine bedrag van f 0,50, omdat toch iets betaald moet worden. b. van de Z.-Vlaamsche Tramweg mij.: de gronden aan de Westzijde van den Lentedijk en wel voor f 300,- wat ook voor de andere zijde is betaald. Het College acht het van groot be lang, de zeggenschap te hebben over de straten en gronden, die aan de al daar gebouwde huizen liggen. Zonder discussie aldus besloten. Banken Spuiplein. B. en W. stellen voor de banken aan te schaffen. Een catalogus met ver schillende modellen circuleert en na eenige bespreking over den onder houd wordt het voorstel aangenomen en het door het college aanbevolen model gekozen. Wijkverdeeling en huisnummering- üe door het college ontworpen ver ordening op wijkverdeeling en huisnum mering wordt voorgelezen en onveran derd goedgekeurd. Plaatselijke belastingen- De door B. en W. voorgestelde rege- te zijn. Niet hij. maar zijn vrouw voerde ei genlijk het gezag in huis. Dat was ver keerd, en in zijn gevolgen zou dat blijken. Wat Willem betreft, hij vond alles goed wat moeder deed en 't was voor 't eerst van zijn leven, dat hij tegen haar in verzet kwam. Hij was opgestaan en op zijn breed, goedig gelaat lag ditmaal een verstoorde trek. Hanna zag het en haar blik werd donkerder en haar lippen persten zich samen, alsof zij zich gereed maakte tot hevigen strijd. Doch Willem zeide njets; een nauwe lijks hoorbaar goeden nacht, moeder" mompelend, ging hij heen, Hanna sliep dien nacht weinig. Daar woedde een vreemd vuur in haar, het vuur van den haat, dat zij langzaam in zich voelde opkomen tegen Lien, die niet haar ei gen kind was. en die haar de liefde van haar man en zoon dreigde te ont nemen, naar zij meende. In dien nacht ging de zonde van twintig jaar geleden aan haar geestes oog voorbij. Zij had zich bijna nooit be schuldigd gevoeld, dat zij de bewijzen van Lien's afkomst verborgen had en deed het nu ook niet. Als een enkele maal de stem van het geweten haar had aangeklaagd! had zij die gesmoord ling, opgenomen in ons vorig nummer vindt bestrijding bij dén heer NOTE BAART. Hij kan zich niet vereenigen met de opmerking vail B. en W.. dat ieder staatsburger in de publiese finan- tiën moet bijdragen, zoodra hij daartoe eenigszins in staat is. indien die be lasting dan al moet beginnen bij een inkomen van f 12,- per week voor een gezin zonder kinderen. Hierbij merkt de VOORZ. op. dat ook de huidige regeling bij een inko men van f 600,- begint. Verder wijst dhr. NOTEBAART er op, dat volgens de toelichting een ver schil van f 6000 aan uitkeeringen be staat. Spr. meent, dat dat van die la gere inkomens zal moeten komen. Weth. WALLIEN legt uit. dat de plaatselijke bel. niets met die uitkee ringen te maken hebben. Vervolgens zou dhr. NOTEBAART opcenten op de gemeentefondsbelastjng als sluitpost willen. De personeele bel., die nu sluitpost is. drukt teveel op de kleinen. De opcenten op de gemeen tefondsbelasting kunnen dan meer pro gressief worden gemaakt. De VOORZ. wijst er op. dat de per soneele belasting het minst drukt op de minder gegoeden. Juist door deze belasting is de druk op de beter gesi tueerden grooter. Spr. acht het voorstel van B. en W. dan ook meer in de lijn van den heer Notebaart dan diens ei gen voorstel, want daardoor worden de kleinere inkomens naar evenredigheid zwaarder belast. Ook is dhr. NOTEBAART het niet eens met het verschil in plaatsing in de personeele belasting. Daardoor wordt de aftrek iu de kom grooter en worden de kleinen, die buiten de kom wonen, dus het zwaarst getroffen. De VOORZ., weth. WALLIEN en de SECRETARIS wijzen dhr. Notebaart er op, dat hij zich de kwestie verkeerd voorstelt. De gebouwen enz. worden in huurwaarde veel hooger geschat in de kom dan er buiten. Het is dus billijk, dat de aftrek in dezelfde verhouding plaats heeft. Naar aanleiding van een opmerking van dhr. NOTEBAART. dat de arbei dersgezinnen bijna allen buiten de kom wonen, merkt de VOORZ. op dat dit niet het geval is. Onder de Kom wordt het geheeel dorp verstaan, zoodat de grootere aftrek ook voor hen geldt. Buiten de kom zijn het v.n.l. de land bouwers. Dhr. NOTEBAART wil ook de ge meente voor de gemeentefondsbelasting niet in de 3e maar in de 2e klasse plaat sen. door zichzelf voor te houden, dat nie mand "Lien meer kon liefhebben dan zij deed. Doch nu vroeg zij zich af, of zij niet beter gedaan zou hebben alles op zijn beloop te laten. Zij dacht aan het kistje op den zolder, Nooit meer had zij het aangeraakt. Het was goed verborgen en nooit had iemand het gevonden. Maar had zij niet een offer begeerd, dat haar niet toekwam Daar boven in het kamertje lag L.ien op haar knieën. De harde woorden der schippersvrouw die zij alle verstaan had, hadden haar bitter gegriefd, doch hetgeen Willem vóór haar gesproken had, was als balsem geweest op de geslagen wonde. Ach. wat was hij goed. Hoe eerlijk en trouw moest hij zijn en hoêeveel moest hij wel van haar houden, dat hij na de besliste afwijzing van dien avond nog zoo par tij voor haar trok. Hoe ellendig en alleen had zij zich gevoeld toen moeder zoo smadelijk over haar sprak. Zij had een gevoel, dat de schippersvrouw niet langer moe der voor haar was. dat zij uitgeworpen was uit dit hart en voortaan werkelijk moederloos zou zijn, j vervatgdj, J

Breskensche Courant | 1930 | | pagina 1