Kieunvs van het Zendingsveld, Zomersproeten Ingezonden. Gemengd Nieuws. ONS GEILL. ZONDAGSBLAD Mijnheer Pim.pelmans en z'n Fordj Het Zendingsbtireau te OegstgeCSt meldt ons: Verleden week maakten wij iets be kend over de meerdere beweging, die er in de Zending onder de Karo-Ba- taks in Deli, Noord-Sumatra. ontstaat. Wij willen daaraan nog een enkele mcdedeeling en beschouwing toevoegen Als het inderdaad gaat van liet volk tot den enkeling, dus zóó dat uit een met christelijke motieven geladen volks geest de overgang der etiKclingcn kris-, tallizeert, neemt dat natuurlijs toch niet weg, integendeel maant dit zells noodig, dat die kristallisatie, als wij het n og even zoo mogen noemen, door bepaalde invloeden op een gegeven mo ment veroorzaakt worut \vemu derge lijke invloeden zijn er ook in Deli aan te wijzen. Eén ervan is deze, dat de te genstellingen op religieus gebied ster ker worden gevoeld, waardoor de slap heid; die dikwijls door de Zendelingen als een der sterkste belemmeringen voor hun arbeid werd gevoeld, wordt ondermijnd. Van meer dan één zijde wast b.v. de macht van den Islam. Daarbij moet men weten, dat de Ka- rohoogvlakte door dezen godsdienst nog betrekkelijk weinig beroerd is, naarmate men echter meer naar de kunstvlakte aldaait, dus 111 de z.g. Doesoen, wordt deze invloed veel ster ker. Het ressort Sibolangit vormt als 't ware op de helling naar de hoog vlakte het buflergebied tusschen beide invloedssfeeren. Waar in de tegenwoor dige bestuursrichting de macht der Zelfsbesturen vergroot wordt, wordt ook de macht van den Islam versterkt als de hoofden in het Zelfbestuur Is- lambelijders zijn en dat is in Deli het geval. Bovendien werkt de immi gratie der Moiiammedaansche Javanen en de wijze, waarop deze hun gods dienstplichten nakomen en zich daar voor offers getroosten, in dezelfde rich ting. Zoo worden de heidenen, zoowel als de reeds toegebrachte Christenen meer tot bezinning gebracht op hun eigen geestelijk bezit en dat komt dc Christianisatie ten goede, want het is een bekend feit, dat religieus indiffe rentisme bij de Heidenen geen winst maar schade beteekent voor den Zen- dingsinvloed. Toch wordt er natuurlijk ook tegen stand openbaar. Een van de ónver- wachtste zijden vanwaar deze komt is van den kant der vrouwen. Men zou eer het tegendeel denken, want waar het aantal vrouwen, dat een Karonees zich kan nemen alleen door den staai zijner middelen om ze te verwerven en te onderhouden begrensd wordt, is de door het Christendom gebrachte monogamie een verheffing van de po sitie der vrouw. Toch staat in vele gevallen de vrouw vijandig tegeuo. er den overgang van den man. Zelfs d: e g de de vrouw van een dorpshoofd met zelfmoord, als haar man aan zijn voor nemen tot Christen worden gevolg gaf. En inderdaad liep zij weg, toen hij standvastig bleek, üelukkig werd zij na eenige dagen zoeken nog levend teruggevonden, maar deze houding, die piogelijk in een overschot van yrouwen haar oorzaak zou kunnen vinden,, toont wel een der eigenaardigste bezwaren die de kerstening hier te overwinnen heeft. Buiten verantwoordelijkheid der redactie. Geachte Redacteur, Naar aanleiding der crisis, die er nu bestaat voor de akkerbouwers en de middelen, die aangewend worden om verbetering in hun toestand te brengen, zij het mij vergund een easel woord in het midden te brengen. Mij dunst, daar is maar één afdoend middel en dat is invoerrechten op het buitenland- sche graan leggen. Onze alei zou veel meer graan kunnen opbrengen als te genwoordig gebeurt. Immers waren wij als boeren verzenerd van een tarwe- prijs van 13 cent per K.g. een gerst en haverprijs van 10 a 11 cent pei K.g.wij hadden een vaste ondergrond waarop wij de boerderij zouden kunnen baseeren. Men zou bijv. de tarwe kun nen belasten met 3 a f4,- per 100 Kg., evenzoo gerst en haver en naar mate de prijzen rezen of daalden zou men bijv. om de drie maanden de in voerrechten kunnen vaststellen. Het rijk kostte het niets, integendeel er zouden ongeveer nog een 10 a 20 millioen gul den binnenkomen, d,e men voor socialv doeleinden kon bezigen. Men zal mij tegenwerpen, het Droodetend Neder land (behalve de boeren) denkt men daar dan niet aan. Och Mijnheer de Redacteur, ci,Is de bakkers met een matige winst tevreden waren, het brood behoefde haast niet op te slaan. Boven dien zult U mij toestemmen dat die prijzen toch maar gewoon zijn die ik daar noem en als nu landen als Frank rijk, Duitschland en Polen eerst zorgen dai nun eigen voortbrengselen voor het binnenland beschermd worden en voor hetgeen zij te veel hebben, geven ze dan nog een uitvoerpremie zoodat zij het voor een minieme prijs hier op de markt gooien, daar hunnen wij de concurrentie niet mede aanbinden. Trou wens was de concurrentie gelijkgerech tigd, men zou er nog het hoofd bij kunnen neerleggen maar nu worden wij geaupeerd. Wat zou er voor ons, boeren, een perspectief inliggen, indien wij eenigszins verzekerd waren dat wij uapuoij ueejsaq suo AvnoqueeiS ap ui vinden. Alle andere artikelen werden er door ontlast; de overproductie's van aardappelen en suikerbieten zouden op houden, zoodat ook die producten weer met meer ambitie verbouwd konden worden. Wat een kleingedoe is het dan wat, namens het Kon. Landbouw- coinité, wordt voorgesteld om een maal gebod voor onze tarwe in het leven te roepen en te doen toezien dat er door al het meel minstens 25 pCt. van onze tarwe vermalen wordt. Ten eerste, wil men daar goed toezicld op uitoefenen, zijn er weer een legio ambtenaren noo dig en dan bereikt men, dat. nu ja, onze tarwe niet moet wegmuffen op de zolders en in de pakhuizen, maar in prijzen bereikt men er niets mee. Ten tweede dient de overheid toch indien in hun vermogen is te zorgen, dat wij geen totaal verarmde boeren stand krijgen, met al de aankleve daar van. Want als het platteland verarmt, de steden volgen dan weldra. Dan meen i k heeft de boer er wel eenigszins recht op. Immers in de oorlogsjaren dan werd ons graan terwille van de geheele bevolking opgevorderd en te recht. Maar dan hebben wij :iu toch wel eenigszins het recht om bescherming te vragen tegen de dumping ons door andere landen aangedaan Eindelijk dunkt mij moeten de boeren meer voor hun wenschen en rechten opkomen. Daar wordt te veel over ons gemoederd door menschen d.e boven ons staan en die zeggen nu ja, dit en dat lap middeltje kunnen wij ook nog wel toe passen en wij zullen probeeren of alle partijen er zoowat mede instemmen. Zij willen kool en geit spareu en dat gaat n et. Men moet zelf boer zijn om de nood goed aan te voelen en dan wordt men welspresend. Daar moet mijn inziens een actie uitgaan van alle boeren zonder om te zien naar partij en partijpolitiek. Een belangen gemeen schap moet men vormen en dan moe ten de eischen van de boeren zelf uitgaan. Men zal zeggen daar zal niet veel bereikt worden en ik geloof dat direct ook niet. Maar toch als men volhoudt dan komt men er wel. Bovendien wat moet er weldra met de Zuiderzeegronden gebeuren,indien men geen graan kan verbouwen, het is eenvoudig nutteloos om die in cul tuur te brengen en dat zou toch ook een ramp zijn voor Nederland. Indien er landbouwers zijn die met dit schrijven sympathiseeren, dat zij mij hun kaartje zenden, dan acht ik dat zij er mede instemmen. Hoogachtend, Uw. dw. dn. J. C. QUIST, Schoondijke, 26 Juni '30. Hoogwatergetij Breskens. DAGEN vm i nam Zaterdag 28 Juni 3,07 3.31 Z. ndag 29 3.54 4.18 Maandag 30 4.47 5.11 Dinsdag 1 Juli 5.42 6.C6 Eerste Kwartier Donderdag 3 Juli om 5 23. L>cht op woon Rijwielen enz. (waaronder zijn begrepen wagens, karren, enz.) Zaterdag Zondag Maandag Dinsdag 28 Juni nam. 29 30 1 Juli 9.50 9.49 9.48 9.46 Dwaze jeugd. Eric Johnson is 21 jaar én Florence Smith is 24. Zij hebben het kunststukje uitgehaald om in een zeilbootje van nog geen 41/2 M. lang, met maar een paar kinderachtige zeiltjes over te ste ken van de Bermuda-eilanden naar New-York. Het was telkens op het nip pertje, en hoe deze dwaze jongelieden die van zeilen geen verstand hadden en die telkens hevig zeeziek zijn ge weest er ten slotte nog gekomen zijn, is een mysterie. Zeventien dagen heeft dit avontuur dat allerminst een idylle bleea geduurd. Er was in het bootje slechts een kompasje van mid delbare qualiteit, Maar zij zijn er dan toch maar gekomen: jongeheer Eric en jongejuffrouw Florence. Nog een bijzonderheid: Eric was ge kleed in katoenen werkpak, Florence in een badpak. Verdronken. Vrijdagmiddag is de 24-jarige C. Ver weel te Piershil bij het zwemmen ver dronken. Zaterdagmiddag is het 4-jarig zoonjje van K. Marhus te Berkenwoude in een onbewaakt oogenblik te water geraakt en verdronken. Zaterdagavond is een 8-jarig meis je al spelende in het water achter de Kloosterlaan te Utrecht geraakt en verdronken. Zaterdagavond ongeveer half acht waren drie jongens van ongeveer 17 jaar te Lith in de Maas gaan zwemmen. Een man, die daar aan het visschen was, zag, dat de jongelui in levens gevaar verkeerden en schoot onmiddel lijk te hulp. riet mocht hem gelukken, een der drenkelingen, Henri Meyntjes, te redden, doch üe twee anderen ver dwenen in de diepte. Inmiddels werd hulp geboden door een voorbijganger, een uitstekend zwemmer, die er in slaagde, de beide anderen op het droge te brengen. Twee dokters waren spoe dig ter plaatse en pasten kunstmatige ademhaling toe. Hun pogingen, de le vensgeesten op te wekken, bleken ech ter zonder succes. De beide verdronken jongens, Nico Schouten en Theodoor van der Sluys, waren de oudste zonen van groote gezinnen. Zaterdag is in de Niers bij Gen nep L. Weerepas uit Keppel bij het zwemmen verdronken. In de Waalhaven is een jongen van omstreeks 12 jaar bij het zwem men verdronken. Vermoedelijk is de naam van het slachtoffer J. Vogelaar. Het 10-jarig zoontje van den heer G. te Middelharnis js bij het zwemmen in de haven verdronken. Het lijkje is opgehaald. bevat deze wa«I< o,a. Een mooie afbeelding van den Jo- zua-boom in Zuid-Californië en prach tige opnamen uit het buitenland. Kieken uit het binnenland en een photo van Italiaansch strandleven. Steltloopers uit de „Landes". Verhalen en tijdverdrij.f Een ernstige instorting. Te Constantine in Noord-Afrika heeft Dinsdag een ernstige instorting plaats gehad. Een gebouw, dat reeds tot de zesde verdieping was opgetrokken, stort te plotseling in en 20 arbeiders werden onder de puinhoopen bedolven. Tot in den laten namiddag konden 9 doo- den en 6 ernstig gewonden geborgen worden. Tot^u toe was het nog niet mogelijk de overige arbeiders, die be dolven werden, te bereiken. Men vreest dat ook deze zullen zijn omgekomen. Opzienbarende arrestaties. Uit New-York wordt gemeld dat 40 als elegante gasten verkleede drankwet beambten bij verrassing een bezoek hebben gebracht aan het casino in het Central Park en aan den daktuin van het Ritz' Carlton Hotel. Zij arresteerden 27 gasten, o.w. vooraanstaande ambte naren der stad, groot-industrieelen en bekende personen uit het New-Yorksche gezelschapsleven, allen wegens over treding der drankwet. Ook werden de directeur en kellnar gearresteerd. Te gen 500 dollar cautie werden zij weer vrijgelaten. De Braziliaansche- en Cu- baansche vertegenwoordigers waren ge tuige van deze sensationeele razzia. Op het Qrietjesdorpsche feest. e 1 63. Na een ritje van 'n half uur bereikten ze Grietjesdorp. Je rook al van verre de oliebollen en wafels. En Betje zat al te wippen op de maat van de muziek. Meneer zette de auto in een stil hoekje neer en nu begaf hetheele ge zelschap zich naar den draaimolen. 64. Eerst mocht Betje een ritje ma ken. Ze kreeg van meneer een dub beltje en zocht een fijn plaatsje in een ronde bak, net een draaimolentje in 't klein. Ze kon haar ongeduld haast niet bedwingen. „Begint-ie nog niet?" vroeg ze tel kens aan den baas. Een berucht oplichter aangehouden- Verleden week is in den "Maag aange houden de 22-jarige Z., die er zijn werk van maakte om goudsmeden en winkeliers voor ringen op te lichten. Hij noteerde den naam van een te goeder naam bekend staand persoon die in de buurt van den juwelier, waar hij zijn slag wilde slaan, woonde en vroeg dan uit naam van dien persoon ringen op zicht. Verschillende juweliers hebben zich op die manier laten beet nemen. Allereerst heeft hij zich in "Den Haag voor een dergelijk feit te ver antwoorden gehad, daarna is hij naar Dordrecht op transport gesteld, van waar hij naar Rotterdam is gebracht. De benadeelde daar is een goudsmid uit de Zwartjanstraat, dien hij 7 ringen afhandig gemaakt heeft. Als het onder zoek beëindigd is, zal hij zich voor soortgelijke vergrijpen nog te verant woorden hebben in Bussum, Haarlem! en Maastricht. Bij zijn arrestatie werden nog 3 ringen op hem gevonden. Opstand in de gevangenis te Rangoon. De gevangenen in de centrale gevan genis deden een aanval op het wapen depot der gevangenis. Zij maakten zich meester van wapens en munitie en vie len de bewakers aan. De militaire po litie opende het vuur. In twee uur tijds was men den toestand meester. Een later bericht meldt, dat twee schildwachten, twee militaire politie agenten, een chauffeur van een vracht auto en veertig gevangenen werden ge dood. Elf bewakers en zestig gevan genen werden gewond. De Paus ongesteld. Naar de Berliner Zeitung" uit Rome meldt, is Z.H. de Paus gedurende de laatste weken weer lijdende aan zijn oude blaasaandoening, zijn gezondheids toestand moet ongunstiger geworden zijn doordat de Paus een godsdienst oefening van 4 uur ter gelegenheid van een heiligverklaring zelf heeft willen leiden. Een man vermoord. Bij Serany is het lijk van een mar, op den openbaren weg gevonden. Het onderzoek heeft uitgewezen dat deze moord vermoedelijk gepleegd is door een landbouwersknecht die er het slacht offer van verdacht betrekkingen te on derhouden niet zijn gescheiden vrouw. Het lijk was overdekt met tal van messteken en er moet een hevige wor steling hebben plaats gehad tusschen het slachtoffer en den dader van den moordaanslag. De moord te Bennekom. De rechtbank te Arnhem deed uit spraak in de zaak van Jan Hoek, be schuldigd van moord op mej. Tine Koperberg, te Bennekom gepleegd. De rechtbank veroordeelde Hoek tot le venslange gevangenisstraf, overwegende dat het in het belang der maatschappe lijke veiligheid is, dat h em de hoogste straf wordt opgelegd. Na het uitspre ken van dit vonnis riep 'Jan Hoek uit: ,,Maar ik ben geen moordenaar''. Verdachte wordt in het vonnis schul dig verklaard aan het misdrijf, genoemd in art. 288 van het W.V.S., doodslag voorafgegaan door een ander strafbaar feit, met het oogmerk om zich straffe loosheid te verzekeren. Deze uitspraak wordt in het vonnis verder gegrond op de verklaringen van de getuigen en de deskundigen. De rechtbank nam in overweging dati naar het oordeel van de psychiaters, ver dachte geen hoogere belangen kent dan zijn eigen belangen en dat hij de maat schappelijke orde verbreekt door zijn brute persoonlijkheid. De rechtbank overwoog verder dat het in het belang van de maatschappe lijke veiligheid is, dat aan verdachte de hoogste straf wordt opgelegd, wel ke ons wetboek keiij;. Een moderne giftmengster. Bij de verschillende processen, die nog steeds in Hongarije gevoerd wor den tegen vrouwen, die haar mannen, mannen, die hun vrouwen en anderen, die hun naaste bloedverwanten door gif om het leven brachten, staat thans in het middelpunt vrouw Baljnt Csordas van wie het langzamerhand blijkt, dat zij er een ware heksenkeuken op 11a hield. Naast het arsenicum, dat zij van liet vliegenpapier afwaschte, hield zij er de meest verschillende praeparaten uit dierlijk afval en kruiden op na. E11 zij maakte er ook niet het minste ge heim van, dat zij zich zoo ingericht had, om naar zij zeide. ,,de slechte menschen tam te maken". Zelfs ging zij zoo ver, om. toen de zaken niet meer zoo goed gingen, bij kennissem waar zij vermoedde, dat er iets aan de huiselijke eendracht haperde, zelf hare diensten aan te bieden. Wanneer een man genoeg begon te krijgen van zijn vrouw of naar een andere keek, verscheen vrouw Csordas en bood den „medicijn" aan, die den weg moest vrij maken. Hetzelfde was het geval, wanneer een oude vader of m.edér de op de erfenis wachtende kindeken te zeer tot last werd. Van tevoren nam zij de hoogte van de financieele ver houdingen en berekende naar gelang van de grootte der te wachten erfenis haar honoranium, dat in vele gevallen 200 tot 300 gulden in Hollandsch geld bedroeg. Met het schuldconto van de ze vrouw is men nog lang niet klaar, aangezien in de aanklacht slechts de ge vallen zijn aangevoerd, waarvoor men concrete bewijzen in handen heeft. Hoe- vele menschen nog bovendien het slacht offer van deze giftmengster zijn gewor den, is moeilijk te zeggen. verdwijnen spoedig door een pot SprUtOl. Bij alle Drogisten. Ontaard- In het stadje Ronsen is een zaak aan het licht gekomen, die de bevolking terecht met afschuw vervult, aldus de Bruss. correspondent van ,.de Maas bode". Sedert enkele maanden had men een der vijf kinderen van het echtpaar Mo- nic, het 5-jarig zoontje Albert, niet meer gezien. Doch de buren meenden telkens hulpkreten uit den kelder te hooren komen. De politie, wier argwaan ten slotte ook gewekt was, kwam een huiszoeking doen en vond het arme knaapje in den kelder, op een hoop steenkolen, in een walgelijken staat van vervuiling, overdekt met wonden en als een dier met een touw vastgebonden. Het slacht offer werd direct verlost en naar het hospitaal vervoerd. De ontaarde ouders toonden -niet de minste wroeging en de moeder uitte cynisch de volgende ontboezeming I „Neemt het vuile jong maar mee ik heb te veel kinderen en ik kan niet voof alle zorgen". Het parket van Oudenaarde is met het geval in kerinis gestéld,

Breskensche Courant | 1930 | | pagina 6