Meisjes Bezoekt Firma Vu Pillm fin Oostburgsche Pand. VERKEER. V erhuurinr ichting Garage de Hullu. Gevonden en Verloren. Surcoufi de Kaper De Hond van den Tuinman, Advertenliën FLORALIA. Muziskcentrale 28 Juni a.s., DRAINEERBUIZKN - DAM BUI ZEN in alle afmetingen Levering van alle voorwerpen in CEM ENT-IJZER Vertegenwoordiger voor de S. V. K, producten s (Leien. Golfplaten, enz.) Speciaal adres voor autotochten langs de Belgische kust en naar de tentoonstelling te Antwerpen. Prima wagens. Billijke prijzen. Telefoon 32 Breskens niet door andere van denzelfden aard gevolgd worden. Men paait zich met de gedachte: Ik kan goed zwemmen en suggereert zich met de zekerheid: zoo iets zal mij niet gebeuren. Er is evenwel ook een spreekwoord, dat luidt: De beste zwem mer verdinkt. Van andere zijde meldt men, dat het slachtoffer niet was gaan haagje schui len, doch 11a het uitgaan der school tegen den raad van zijn onderwijzer per fiets naar de Kreek was gereden om te gaan zwemmen. Dat hij bezweet van het fietsen direct te water is ge gaan, is den jongen blijkbaar nood lottig geworden. Neuz. Crt. o OOSTBURG. Men verzoekt ons mede te deelen, dat bij het opnoemen der stands in het Beursgebouw was uitgevallen No. 14 van Wed. J. Risseeuw-Luteijn. o SCHOONDIJKE. In de hedenmorgen gehouden Raads vergadering werd na de opening en de vaststelling der notulen door den voorz. medegedeeld, dat de Rekening over 1928 Hoor G.S. was goedgeseurd. Aangeboden werd het verslag over den loestand der gemeente gedurende het jaar 1929, waaruit bleek, dat fjet aantal inwoners van 2Ü11 was gedaald tot 1974. Het bekende verzoek om subsidie voor de bestrijding der lepenziekte vond bij B. en W. in zooverre een gunstige ontvangst, dat zij voorstellen, om hel algemeen belang (de gemeente heeft weinig of geen iepeboomen) één maal een bedrag van f 5 te gevent Na bestrijding door den heer Cam- maert wordt het verzoek echter voor kennisgeving aangenomen. Ingevolge schrijven van G.S. wordt de bouwverordening in zooverre aange vuld, dat bij nieuwbouw een brieven bus zal moeten worden aangebracht Ten behoeve van vergoeding aan dc .gemeen ie Oostburg voor het bezoeken van een school aldaar moet in de be grooting een wijziging worden aange bracht, wat wordt goedgekeurd. B. en W. stellen voor de premie voor de arbeiders in gemeentedienst ingevolge de ziektewet geheel voor re kening der gemeente te nemen, daar de bedragen toch klein zijn. Z.h.s'h wordt dit goedgekeurd, zoodat geen verhaal zal plaats hebben. De heer Bosdijk,' die 39 jaar ouder wijzer is geweest, vraagt, daar hij is afgekeurd, eervol ontslag. Op voorstel van B. en W. wordt dit onder dank zegging voor de aan de gemeente ge dane diensten verleend. Aan de gei ten fok ver een iging wordt op haar verzoek een jaarlijksche sub sidie van f 10,- verleend. Het schrijven van G.S. betreffende de nieuwe salarisregeling van Burge meester, Secretaris, Ontvanger en Wet houders wordt door den voorzitter voor gelezen en breedvoerig besproken. Op de opmerking van den heer Quist, dat hij niet van veranderingen houdt en maar liever bij het oude wil blijven, ontwoordt de voorz. dat om de 5 jaar de salarissen worden herzien. Op voorstel van Weth. Risseeuw, die meent, dat G.S. toch vaststellen, zooals al meer gebieken is, worden z.h.st. de salarissen overeenkomstig het schrijven vastgesteld. Evenwel wordt nog op gemerkt, dat een begin-salaris van f 1800 voor een burgemeester of een secretaris zeker te weinig is, als de betreffende zelf niet over eigen in komsten beschikt. Bij de rondvraag wijst mevr. Odink op een noodige herstelling bij de schóól welke echter, volgens den voorzitter, reeds opgenomen is. GROEDE. Maandag 23 Juni Is alhier door de Firma van Bergen, brandspuitenfabri kant te Heiligerlee Bilthoven, met een dorpsmotorbrandspuit een demonstratie gegeven, welke zeer goed geslaagd mag heeten. Na aanbrenging van 1 slang van 25 M. werd de motor ln werking gebracht en binnen een halve minuut kwam het water te voorschijn met een straallengte van ruim 36 Meter. In de hoogte werd met aanleg van meerdere slangen en met 2 straalpijpen ruim 29 M. bereikt, terwijl als laatste proef een lengte aan slangen van 500 M, werd aangebracht en het water zich dan nog tot een 25 M. straal uitspreidde. In alle opzichten heeft deze dorps motorbrandspuit voldaan. Vertegenwoordigers der gemeenten Retranchement, Nieuwvliet. Schoon- dijke, IJzendijke en Hoofdplaat woon den de demonstratie bij. Vrijdagavond had de eindverga- dering piaats betreffende de feeste lijkheden op 31 Mei. 1 en 2 Juli j.l. Nadat de voorzitter, de heer A. Pauw. de niet bijzonder druk bezochte vergadering had geopend, werd reke ning en verantwoording der gelden uitgebracht. Daarbij bleek, dat de in komsten hadden bedragen f 2701.96 en de uitgaven f 2433,46 hadden, bedra gen met alzoo een batig slot van f 268,50. De netto-opbrengst der bloempjes, groot f243,70 werd op voorste! van de commissie in de kas der muziek- vereeniging gestort. Vervolgens ging de voorz. nog eens het geheele verloop van de feestelijk heden na en bracht in welgekozen woorden dank aan allen, die op eeniger- lei wijze aan het welslagen hadden medegewerkt- Deze rede werd beantwoord door den heer Waelput als voorzitter der jubileerende vereeniging en aan den Muziekbond, die dank bracht aan de Feestcommissie voor haar uitgebreid werk. Ten slotte moest worden beslist wat met het batig slot ad f 268,50 moest worden gedaan. De commissie meen de, dat het beter was. het geld ter beschikking te stellen van een in het leven te roepen commissie, voor een volgend feest in de gemeente. Namens de muz'ekvereenigjng stelde de heer Waelput echter voor, het be drag in de kas van de muziekvereni ging te storten. Spr. meende, dat een voor een volgend feest te houden col lecte wel weer voldoende zou opbren gen, terwijl z.i- dit bedrag was, bijeen gebracht voor een muziekconcours, zoo dat de baten in de muziekkas terecht dienen te komen. Hiertegenover werd echter opgemerkt, dat de gelden waren gegeven, n et voor het Bondsconcours, maar wel voor het feest, dat daaraan verbonden zoit wor den. Na breedvoerige discussie werd ten slotte besloten met 20 legen 9 stem men tot aanneming van hel voorstel der Feestcommissie, zoodat het bedrag voor een volgend feest beschikbaar blijft. Tot permanente commissie werd bij acclamatie op voorstel van den heer Boone de Feestcommissie aangewezen, terwijl de Edelachtbare Heer Burge meester tot Beschermheer werd be noemd. Groote Zeeuwsche Meeting en optocht. De Tem. Crt. schrijft: Zondag had alhier de aangekondigde groote Zceuwsche meeting en optocht georganiseerd vanwege het Gewest Zeeland der S.D.A.P. en de Federatie van Zeeuwsche Bestuursbonden plaats onder de voor dergelijke ondernemnigen in de openlucht mc-est gunstige om standigheden, al was het zoowel op het terrein als tijdens den optocht in de traten zeer warm. Er waren tegenwoordig deelnemers uit alle deelen van Zeeland. Die uit Schouwen en Duiveland en Walcheren kwamen met extra-booten, die uit Wes telijk Zeeuwsch-Vlaanderen met een ex tra-tram, autobussen enz. Reeds op den middag bracht een en ander in de stad een ongewone drukte te weeg. 1 Tegen 1 uur was de trek naar het terrein der meeting, het voetbalterrein nabij de Westsluis, in vollen gang. Dat er zeer groote deelname en 'be langstelling bestond blijkt uit de cijfers. Er kwamen niet minder dan 3500 betalende bezoekers. Nadat de arbeidersmuziekvereeniging „Excelsior" uit Middelburg eenige mu zieknummers had gespeeld, werd de bijeenkomst geopend door den heer L. Onderdijk, voorzitter van hei Gewest Zeeland S.D.A.P. Daarna werden de aanwezigen be groet door den heer A. C. de Pauw, namens de afdeeling Qost-Zeeuwsch- Vlaanderen. Deze wees op de be- teekenis van de meeting voor deze streek, nu de landarbeidersbevolking, zich zienderoogen gaat oplossen in het fabrieksproletariaat. Meer dan ooit zal het noodig zijnt dat èn partij, èti vak- vereeniging zich met alle krachten gaan opwerpen voor de verdediging van de belangen der Zeeuwsche arbeiders. Hierna werd het woord gevoerd door den heer Rlppen, hoofdbestuurder van den Modernen Fabrieksarbeidersbond, die nader uiteenzette de eiscben waar voor de moderne arbeidersbeweging den strijd voert. Na diens toespraak Werden eenige liederen gezongen door de arbeiders- zangvereeniging uit Vlissingen, ên wer den vervolgens door de Arbeiders Jeugd Centrale verschillende rijen uitgevoerd, waarmede bedoeld werd uiting te ge ven aan het gevoel van vrijheids waar mede de arbeidersklasse bezield mag zijn, als naast een behoorlijken werkdad ook nog voldoende tijd overblijft voor rust en Ontspannnig. Hierna werden eenige muzieknum mers uitgevoerd door het plaatselijk Harmoniegezelschap „De vereenigde werklieden," aan welk gezelschap door den voorzitter van het Gewest voor zijn welwillende medewerking een speciaal woord van dank werd gebracht. Tot slot der meeting werd het woord gevoerd door mevr. Oroeneweg, lid der Tweede Kamer. Zij richtte zich speciaal tot de vrouwen, dezen opwekkend, naast de mannen te gaan staan in den strijd voor een betere maatschappij. Daarna werd dè stoet geformeerd. Ofschoon daaraan door ruim 2000 per sonen werd deelgenomen, geschiedde de opstelling in zeer korten tijd. zoodat de rondgang precies op den vastge- stelden tijd kon aanvangen. De indeeling was als volgt: 1. Gewestelijk bestuur; 2. Muziek vereniging „Excelsior"3. Goes4. Kruiningen-Hansweert; 5 lerseke; 6. Ka pelle; 7. Wemeldinge; 8. Zierikzee; 9. brouwershaven; 10. Dreischor; 11. Zonnetnaire; 12. St. Maartensdijk; 13. Tholen; 14. Scherpenisse; 15. Groep van de S.D. Vrouwenclubs; 16 Middel burg; 17. Harmoniegezelschap Ter Neuzen; 18. Vlissingen; 19.. Souburg; 20. Domburg en Westkapelle; 21. Breskens; 22. Oostburg; 23. Biervliet; 24. Groede; 25. Schoondijke; 26. Cad- zand; 27. Retranchement; 28- Nieuw vliet; 29. Zuidzande; 30. Axel; 31. Sas van Gent; 32. Sluisxil; 33. West- dorpe; 34. Ter Neuzen; 35. A. J. C. Middelburg en Goes. In den stoet werd door vrouwten- groepen uitgebeeld de verschrikkingen van den oorlog, door een aantal in het zwart gekleede weduwen en het anti oorlogsdoek „De oorlog en wat hij ons liet". Daarop volgde een groote groep vrouwen getooid met bloemen, uiting gevende aan het vredesverlangen van de arbeidersklasse. Deze groep werd gevolgd door een vredes-wagen. waarop een vredes-fi- guur. Die wagen werd gelrokken door een aantal in 't rood gekleede vrou wen, uitbeeldende „De vrede, getrok ken door het socialisme". ln den stoet werden voorts meege dragen vlaggen en vaandels der verschil lende afdeelingcn, transparanten en schilden, waarmede propaganda werd gemaakt voor ontwapening. Staatspen sioen, mede^eggingschap enz. De enorme stoet gaf door de wap perende vlaggen en kleuringen en door zijn lengte een grootschen indruk, en trok op haar rondgang door de stad allerwege groote belangstelling. I11 ver band met den beperkten tijd, wegens het vertrekuur der meetinggangers uit Schouwen, moest de voorgenomen weg eenigszins bekort worden. Ongeveer 5,15 arriveerde men op de Markt. Toen de geheele stoet daar stond opgesteld,- werd deze met een toespraak van den heer Overhoff van af de muziektent en door den heer Sanderse van af het balcon van het „Hotel du CommSer- ce" ontbonden. De deelnemers, die vertrekken moes ten trokken nu aanstonds naar de aan legplaats der booten in de nieuwe ha ven, terwijl een groot deel zich door de stad verspreidde en nog eenigen tijd alhier vertoefde. Juist toen het onweer losbrak en zich in een regenbui ontlastte was het laatste extra-verkeersmiddel, de extra tram vertrokken. KAZERNE BRESKENS: Gevonden: Een rijwielplaatje. Heden overleed in het Ziekenhuis te St. Nicolaas (België), tot onze diepe droefheid onze geliefde Echtgenoote. Moeder, Be huwd- en Grootmoeder Mej. Maria Julia van Acker, in den ouderdom van 53 jaar. Uit aller naam H. HARTWIG. Breskens, 21 Juni 1930 Bij vonnis der Arrondissements- Rechtbank te Middelburg van den 26sten Mei 1930 is MARIA VERHAGE, wonende te Schoon dijke ter zake van onnoozelhetd gesteld onder curateele. De Procureur van verzoekster, Mr. J. ERASMUS. Oostburg, 20 Juni 1930. (Kostelooze plaatsing). GEVRAAGD, leeftijd 14 tot 16 jaar. N.V. VAN MELLE'S CONFECTIONERY WORKS BRESKENS. Uitreiking der planten op VRIJDAG as., tusschen 6 en 8 uur in de Openbare School. HET BESTUUR. F, Vanaf heden extra zwarte Kersen, tevens prachtige Bloem kool van eigen teelt. Dagelijks versche Aardbeien. DROOG'S Fruithandel, Breskens. J. C. LE BLEU - Breskens fj Sanatogen, Kalzan, Ovomal- tine, roode en witte Hoestpoeders, Cascaratabletten, Phosphorzure Kalk, Engelsch Zout, Tandpasta en Tandenborstels in soorten. Verbandwatten, Eau de Cologne, Vliegenvangers, prima Glansverf, Rids met spuit, diverse soorten Sigaren, Sigaretten en Tabak. Aanbevelend P. RISSEEUW. Drogist, Groede. Vereeniging tot Geldelijke Uitkeering bij het verliezen van Varkens te Breskens. Den leden wordt bekend ge maakt dat de zitdag zal gehou den worden ln plaats van 6 Juli. Degenen welke hunne varkens willen doen inênten gelieven hiervan opgave te doen bij den Secretaris vóór 1 Juli a.s. Namens het Bestuur: J J. CORNELIS, Secretaris. Wegens in uilvoering zijnde belangrijke verbeteringswerken aan de Provinc ale wegen Schoondijke—IJzendijke en Oostburg Zuidzande wordt het verkeer beleefd ver zocht deze wegen zooveel mo gelijk te vermijden. Donderdag 26 Juni 1930. uit te zenden door de A.V.R.O. Zondag 29 Juni 1930. Uit te zenden door de K. R. O. Volledig HOLL. TEKST BOEKJE verkrijgbaar in den Boekhandel van J. C. LE BLEU, Breskens. gedurende de Kermis dagen te OOSTBURG de prachtige WINKELSTANDEN in het BEURSGEBOUW.

Breskensche Courant | 1930 | | pagina 3