ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCHVLAANDEREN 3®weevv\e ^resVexvs. Het geheim der Visschershut Binnenland. Buitenland. BRESKENSSCHE COURANT VERSCHIJNT WOENSDAGS EN ZATERDAGS IN ALLE PLAATSEN VAN ZEEUWSCH-VLAANDEREN Abonnementsprijs p. 3 maanden f 1.25 franca p. poet f 1,40 A d v e r t e n 11 e p r (j f a n 1 5 regelt 75 cent Elke regel mier 15 cent. Ingez. Meded. 30 et. p. regel. Drukker uitgever J. C. LE BLEU voorheen E. BOOM—BLIEK breskens Abonnementa-Advertenties zeer billijk tarief. Advertentie! worden aangenomen tot u 11 e r 1 (j k Dinsdag- en Vrijdagmiddag 1 uur 39e Jaargsng Woensdag 25 Juni 1930 Nummer 3540 GR ati S verzekering gulden bij levens- jit gld. by dood gld. by verlies gld. by ver- it voor detbonné't tegen 2ÖG lange ongMchikt- 1 Uü door 75 vaneen hl] lies van een 4Q ongelukken voor: held tol werken. een ongeluk. hand of voet. oog. De risico van bovena taande verzekering is by de herverzekerd Ongevallen-Verzekering-Maatschappy gld. by ver- air gld. by ver lies van een Zj "es van een duim. wysvinger. .Fatum" te 's-Gravenhage. i a gld. by verlies van eiken anderen vinger. Het zee-kanaal Antwerpen Zeebrugge. W. V. M. schrijft in de Vliss. Crvt. De gerezen moeilijkheden tusschen Nederland en België hebben een nieu we kans van oplossing gekregen. In officieuze kringen verluidt het, dat Bel gië van al zijn eischen betreffende het Schelde-regiem afstand zou doen om zelf een zee-kanaal te graven. En te Antwerpen zingen ze reeds, op de wijs „Laat nu de klok maar luiden" „Laat nu 't Scheld' maar verzanden". De stoot aan de verzandi.igspolitüek gaf generaal Ridder de Selliers de Mo- ranville. de ontwerper van het kanaal- plan. Zijn ontwerp voorziet in een ka naal van 80 K.M. lengte, te graven parallel met de Schelde, dwars door Vlaanderen, en breed en diep genoeg voor alle bestaande en in de toekomst te bouwen zeestoomers. Als beginpunt van het kanaal is aangewezen Calloo, aan de Schelde, negen K.M. stroom afwaarts van Antwerpenhet beschrijft geen noemenswaardige bochten en mondt uit in de Noordzee, tusschen Heyst en Zeebrugge. Het zal dus zeer dicht de grens van Zeeuws'ch-Vlaan- deren volgen en geen enkele voor België belangrijke verkeersweg afsnij den, met uitzondering bij Knocke, welk kustdorp er geheel door geïsoleerd zal worden. Op het geheele traject wordt bruggenbouw- vermeden. Alleen de verbinding te land Gent—Terneuzen zal verbroken worden, waaruit volgt, dat de isolatie van Zeeuwsch-Vlaam- deren, tusschen de twee waterwegen van Schelde en zee-kanaal, dan vol komen zal zijn. Het terrein tusschen Antwerpen en Zeebrugge is voor het graven van een dergelijk groot kanaal bijzonder geschikt. Alleen tusschen Ste- kene en Selzaete moeten op twee plaatsen dijken weggegraven worden, overigens is overal plat terrein. De kosten van aanleg zullen drie milliard francs (210 millioen gulden) bedra gen. Het plan heeft iets van den „Nieuwen Waterweg" tusschen Hoek van Hol land en Rotterdam. Maar dat kanaal heeft directe verbinding met zee, zonder sluizen, en is overigens, de natuur lijke rivierverbreediingen tusschen Delfs- haven en Maassluis niet medegerekend, slechts 15 K.M. lang. Op het zee kanaal Antwerpen■- Zeebrugge zullen •sluizen noodig zijn. In maritieme krin gen re Antwerpen ontmoet het ont werp dan ook nog slechts weinig en- housiasme. De verkorting van den weg tot 80 K.M. is weliswaar een belang rijke verbetering, maar behalve de slui zen die de vaart zullen belemmeren is er de reede te Zeebrugge. welke voor zeeschepen slechts toegankelijk is door de vaargeul ,,'t Zand," zoo genoemd naar de verzandingen die daar, in 'i Wielingengebied. voortdurend plaats netJDen en welke een minstens zoo uitgebreid baggersysteem vorderen als thans op de Schelde noodig is. Daarbij komt nog, dat de reede te Zeebrugge bij noodweer, het binnenloopen bijna onmogelijk maakt. Financieel en ma ritiem biedt het kanaal weinig voor deel op de goede oude Schelde; maar, uit politiek oogpunt beschouwd, zou het België bevrijden van de Neder- landsche souvereiniteft over den zeeweg naaf Antwerpen. Het zou daarenboven de vaart op Vlissingen en den daaru)ii voortvloeienden handel gedeeltelijk stop zetten en Zeeuwsch-Vlaanderen geheel isoleeren. Het geheele plan van Rid der de Selliers de Moranville lijkt der halve meer ontworpen uit politieke overwegingen tegen Holland, dan wel uit het ernstig verlangen om Antwer pen in het bezit te stellen van een eigen weg naar zee. Wijziging posttarieven. Met ingang van 1 Juli treden in het internationale postverkeer nieuwe be palingen in werking, overeenkomstig het op 28 Juni 1929 te Londen geslo ten algemeen postverdrag. Tot de belangrijkste wijzigingen, wel ke op dien datum in werking treden, behooren de posttarieven in het ver keer met Ned.-lndië. Deze zijn ver laagd en nader vastgesteld als volgt: a. Ivoor brieven tot 20 gram: 6 cent; b. ivoor akten tot en met 200 gram per zeepost; 6 cent; c. minimumport der monsters per zeepost: 3 cent; d. minimumport der gemengde zen dingen per zeepost, indien de zending akten bevat: b cent; Indien de zending bestaat uit mon sters en gedrukte stukken: 3 cent. Het aantal soorten van stukken is met een nieuwe categorie uitgebreid, aan geduid als pakjes (maximum gewicht 1 K.G.) Het tarief hiervoor is vast gesteld als volgt: a. naar Ned.-lndië, Suriname en Cura sao per zeepost tot 250 gram25 cent, boven 250 tot 500 gram, per 50 gram 5 cent; boven 500 tot 1000 gram voor elke 100 gram 5 cent meer; b. in alle andere gevallen: 71/4 cent RAADSVERGADERING VRIJDAG 27 jUNI OM 15,30 UUR. TER BEHANDELING VAN ONDERSTAANDE ZAKEN: 1. Opening en notulen, 2. Ingekomen stukken en mededee- lingen. 3. Aanvullende begrooting 1929 4. Kohier hondenbelasting 1930 5. Aankoop van straten en grond. 6. Aankoop banken voor het Spui- plein. 7. Verordening op de wijkverdecling en de hulsnummering. 8. Herziening der plaatselijke be lastingen. 9. Straatnaam. 10. Benoeming van een lid in de Commissie van Toezicht op het Lager Onderwijs en in de Com missie tot Wering van Schoolver zuim. 11. Rondvraag en sluiting. Vrijdag 27 Juni a.s. zal er gelegen heid gegeven worden tot het kosteloos laten immuniseeren van kinderen tegen diphtheritus en wel om: 14 uur in de O. L, S. I (tevens voor de kinderen der Bewaarschool); 15 uur in de Bijz. school; 16 uur in de O. L. S. II. De Burgemeester. BELGIE. Vlaamsche incidenten bij' het leger. Er gaat bijna geen dag meer voorbij, of er doet zich in een of ander regi ment een Vlaamsch incident voor dat weerklank vindt in de Vlaamsche pers, maar systematisch verzwegen wordt door de Fransch-Belgische bladen. Zoo wordt nu medegedeeld d,at bij den terugkeer van een schietoefening alle soldaten van eene te Mechelen FEUILLKTON 15. Doch nu was zij een jonge vrouw geworden en hij was een man. de jonker van „Grafhorst," een voornaam man met een doctorstitel, de erfgenaam van het Kasteel en het landgoed daar omheen en zijn woorden maakten een buitengewonen indruk op haar. Zij wilde heengaan. De maan was achter de wolken gescholen, het was reeds laat geworden, en haar vrouwelijk besef zeide haar dat het daar niet de plaats voor haar was. Zij strekte de hand uit, hij vatte ze, terwijl hij met een warmen toon in zijn stem sprak. Lien, we zullen toch vrienden blij ven, wat er ook gebeure, net als vroe ger? ^Zooals vroeger kan het niet meer," antwoordde ze half moedeloos. „Ik kan nooit meer*zoo gelukkig zijn. Ik vind het leven somber en akelig". Het leven is heerlijk als Gods zoli ons beschijnt en voor twee men- BChen kan het overvloeiend van geluk lijn als «ij elkander liefhebben» sprak garnizoen houdende batterij artillerie, een in de Fransche taal, door een adjudantj .gegeven bevel, met het aan heffen van het Vlaamsche Leeuwenlied beantwoordden. Als straf werden alle permissies! voor eenigen tijd ingetrok ken. Elders,, in een batterij van het l.e regiment zware artillerie, gekazerneerd in het fort no. 4, bij Antwerepn, werd een soldaat met 10 dagen politieka mer gestraft wegens zijn weigering om een, door een onderofficier-candidaat reserve-luitenant, in de Fransche taal gegeven bevel, uit te voeren. Na een paar dagen trok de kolonel, dre van het geval had gehoord, de straf weer in, maar de Vlaamsche soldaat had toch reeds meer dan 48 uren politie kamer ondergaan. In verband met de incidenten, in het kamp te Beverloo en elders teweeg gebracht door antï-Vlaamsche officieren die het zingen van „De Vlaamsche Leeuw" verboden en dit lied, ondier het spelen waarvan vele regimenten in Augustus 1914, ten strijde trokken, een „chant des traitres" (lied der ver raders) enz. heetten, is nu door den minister van landsverdediging aan de manier schriftelijk medegedeeld, dat „zoomin als de andere Belgische ge westzangen sic) „De Vlaamsche Leeuw' aan de soldaten is verboden, behalve wanneer de marschtucht vergt dat de troepen niet zingen of wanneer hlet zingen van die liederen uitdrukkelijk tendentieuze inzichten verraadt". Deze en andere voorvallen zullen bin nenkort weerklank vinden in het parle ment waar de katholieke Vlaamsche Kamerleden Vergels en Van den Eynde een verzoek ,om interpellatie aan den minister van landsverdediging hebben ingediend over de inlijving van een groot aantal Vlaamsche miliciens te Luik en in andere Waalsche garni- zoénsteden en het niet toepassan der militaire taalwet van 27 November 1928,. terwijl dezelfde minister dooi twee andere Kamerleden nogt dr. Kla vier en mr. Clijnmanst zal worden on dervraagd over het gewelddadig tus- schenkomeri van officieren en onder officieren in den taalstrijd te Tienen en hunne beleedigende aanvallen op Vlaamsche oud-strijders en oorlogsin" validen. Doorzitten I ni jn/-\| Zonnebrand j U nUL de jonker en hij liet haar band los en zonder te antwoorden verdween zij mei een vluchtigen groet in het donKer. Een oogenblk stond de jonge man in beraad of hij haar volgen zou, doch dan draaide hij zich om en vervolgde zijn weg naar huis met twijfel in net hart. Steeds sneller liep Lien voort. Zij lette niet op het bruisen van den ko menden vloed, want in haar binnenste woelden sombere gedachten en onbe stemde, vage verlangens. Zij haastte zich voort langs het strand, net hoold gebogen tot zij eensalaps bij een om buiging van het duin tegen een groote gestalte opliep. Hé Lien! Wat bezielt je, waarom vlieg je zoo riep Willems want hij was hét,, terwijl nij haar dicht naar zich toetrok alsof hij recht had zoo te doen. Doch het meisje weeK 'direct terug alsof zij zich beleedigd gevoelde. Waar wou je naar toe? vroeg hij weer. Wel, 'naar huis, Ik dacht dat het al laat was en daarom liep ik zoo hard. Waar ga jij heen Ik zocht jou, Waar ben je ge weest Het meisje antwoordde niet. Thuis hebben ze gevraagd, waar je was. Het is al over negen Lien. Is het waar Haar koelheid stuitte den jongeman tegen de borst. Doch van Lien kon hij alles verdragen zonder ooit kwaad op haar te worden. Hij zou voor haar door het vuur gegaan zijn. Zij wisj dat, doch hoe goed zij hein ook vond, zij kon niet meer dan hechte vriend schap voor hem gevoelen. En nu had hij haar ontmoet op een oogenblik, dat zij liefst alleen ware geweest met haar gedachten. Zij liepen zwijgend naast elkander voort. „De jonker was vanavond bij ons," begon hij weer. Hij vroeg naar je en scheen niet aardig te vinden, dat je er niet was. Zoo. Wat ben je kort, Lien, Heb ik je gekrenkt met het een of ander? Jijl O neen. Jij krenkt niemand. Ja, maar wat is het toch met je, Lien Sinds je weet dat je niet mijn zuster bent, ben je heel en al veranderd. Kan het anders Dan hadden ze maar niets moeten zeggen. Het was mijn schuld; Lien. Ik kon het niet langer verdragen. Als moeder het niet gezegd had zou ik het gedaan hebben, O Lien, als je eens wist hoeveel ik van je hou. De groote man beefde, terwijl hij deze woorden sprak. Doch Lien roerden ze niet, en het was alsof ze zich meer van hem verwijderde. Maar hij naderde haar weer schoor voetend en sprak bijna smeekend, met hakkelende stem: Lien hoor even naar mij. Ik wou dat je inijn vrouw wou worden. Je weet dat de oude lui hun zin T ,op gezel hebben. Vader heeft gezegd, dat hij een nieuw huis van twee verdiepin gen voor ons wil laten bouwen. Ik krijg een heel nieuw schip en je zult een meisje hebben dat alles voor je doet Als 't aan mij ligt, zul je nooit een vinger behoeven uit te steken. Zeg Lientje, zou je dan mijn vrouw willen worden Het bleef stil naast hem. Wat zou zij zeggen Zij zou het liefst wegge sneld zijn om alleen te zijn en haar leed en toorn aan de zee te klagen. Leed, omdat zij hem, dien zij als broeder lief had en geheel vertrouwde, niet de min ste hoop kon geven, en toorn, omdat anderen een weg voor haar gekozen hadden dien zij nimmer wilde gaan. Was zij een stuk koopwaar om te ver handelen op de huwelijksmarkt? Toen d« jonge man gfeen antwoord voor elke 50 gramdoch voor elke zending onder een afzonderlijk adres niet minder dan 25 eenf. Voorts is wijziging gebracht in de bepalingen omtrent portheffing bij aan komst van ontoereikend gefrankeerde stukken. Eveneens wordt de gelegenheid ge opend om in het internationaal verkeer gedrukte stukken bij abonnement te frankeeren. Groote hoeveelheden stukken, welke zich leenen voor machinale stempeling kunnen zonder portverhooging door den postdienst machinaal worden gefran keerd. Het verrekeningsrecht voor zendingen en pakketten bestaat, evenals tot dus ver, uit een vast en een evenredig recht. Het vaste recht bedraagt 20 cent per zending, resp. pakket, het even redig recht 10 cent voor elke f 20 of gedeelte van f 20 van het verre- rekenbedrag. Voor postwissels bedraagt het vaste recht 10 cent en het evenredige recht 10 cent voor elke f 20. Het port der pakketten per zeepost naar Ned.-lndië is verlaagd als volgt: tot 1 K.G. f 1.25; van 1—5 KjQ. f 1.75, van 5—10 K.Q. f 2.85. Een nieuwe lijst der posttarieven en een nieuw tarievenboekje zullen binnen kort aan alle post-, bij- en hulpkan toren verkrijgbaar worden gesteld te gen den prijs van 5 resp. 10 cent. Invoering van nachtposttreinen. Tusschen de Ned. Spoorwegen en de Posterijen is overeenstemming verkre gen betreffende de invoering van nacht posttreinen. De avondcorrespondentie uit Amsterdam, Rotterdam en 's-Gra- venhage naar de voornaamste provin" ciale plaatsen zal voortaan reeds den volgenden dag in de eerste bestel ling kunnen worden bezorgd. Omge- gekeerd is hetzelfde het geval. Men behoeft slechts zorg te dragen tijdig voor liet vertrek van de nachtverbinding te posten. Het is de bedoeling, deze nachttreji" nen van de beginpunten in de provincie te pl.m. 22 uur of la,ter te doen ver trekken, terwijl het vertrekuur uit de groote steden omstreeks middernacht valt, zoodat practised gesproken een ieder zijn avondcorrespondentie nog kwijt kan met deze verbindingen. De bestaande nachttreinen tusschen Am sterdam en Rotterdam, alsmede die welke reeds op andere trajecten rij den, blijven gehandhaafd. Voorts zullen geleidelijk en naar be hoefte aftakkingen naar andere plaat- kreeg boog hij zich tot haar neer en trachtte uit haar gelaat het antwoord te lezen. Hij teag in jeen bleek en koud gelaat, dat alle uitdrukking ver loren had. Toe, Lien, fluisterde hij, wil je niet zeggen, wanneer het zijn zal, en hij begreep niet dat hij haar door zijn woorden nog meer tot vertwijfeling bracht. „Ik wil wel een jaar wachten als het moet. Moeder rekent reeds op Augustus of September, maar zoo gauw hoeft het niet als je liever niet wilt. We gaan dan een paar dagen naar de familie in Gelderland en als je wilt ook naar Amsterdam. Nu wat zeg je Lien Neen! Ik wil niet! barsitte ze uit, terwijl haar lichaam krampachtig schokte. Zeg dat maar aan moeder. Ik wil niet, Ik laat anderen niet over mijn 'leven beslissen. Meen je dat, 'Lien Waarom nou niet? Ik zal heel goed voor je zijn, ik Wil alles voor je doen. We kunnen toch niet altijd zoo bij elkaar blijven in één huls, nu ze allemaal in het dorp weten wat er gaande is. Zou het dan maar niet het beste zijn. dat we maai met elkaar trouwen? JWortt vwvaifd}

Breskensche Courant | 1930 | | pagina 1