Gewestelijk Nieuws, Mijnheer Pimpelmans en z'n Fordje. Gemengd Nieuws. GEILL. ZONDAGSBLAD de Zending meer invloed had, dan men dikwijls gezien en daarvan gedacht heeft. Zendingsimloed kan twee wegen gaan, die men kortweg /.ou kunnen aanduiden in deze twee tegengestelde fonnuleeringen: van den eiiKeling tot het volk, en: van het volk tot den enkeling. De meest gewone gedachte is de eerste. Men wint mensehen en wanneer er daarvan een voldodnde aan tal is vormen zich gemeenten en zoo werkt men naar de kerstening van een volk. Maar evenzeer komt voor en kan ook methodisch of onwillekeurig wor den nagestreefd en doordringen van den volksgeest met christelijke motie ven en uit het daarmee min of meer „verzadigde" al is dit een veel te sterk woord geheel, kristallizeeren zich de enkele bekeerden, die dan snel in aantal zullen toenemen. Blijkt er van dit laatste iets in de Deli-zending Het is onweerspreke lijk, dat de volksgeest allerlei christe lijke gedachten en instellingen had op genomen de nog heidensche volks hoofden kozen bijv. eenige jaren gele den unaniem den Zondag als rustdag, terwijl sterke Moham. invloed dreef naar het aanvaarden als zoodanig van den Vrijdag terwijl de bekeerlingen nog weinig in aantal waren. En ziet nu zijn er in het ressort Sibolangjt in het afgeloopen jaar 184 personen gedoopt, een toename van de gemeente met niet minder dan 30 pCt. Terwijl er bovendien nog een honderdtal in dooponderricht zijn. Uit is zeker nog niet een „doorbraak' gelijk die in Nieuw-üuinee in 1907. Maar het zou weieens het begin van een doorsijpelen van het Evangeke kunnen zijn, waarop een doorbraak volgt. VRAGENBUS. Lezers hebben het recht koste loos vragen te stellen. Brieven te richten aan: N.V. Accountants kantoor „Nationaal Bureau voor Adviezen" onder Directie van P. S1EBESMA R. de VRIES, Nieuwestad 83, Leeuwarden. In spoedgevallen gelieve men porti voor antwoord in te slui ten. Men krijgt dan antwoord per brief. Vraag 7. Mijn aanslag van de Inkomstenbe lasting is f 550,- hooger berekend dan ik aangaf, waarbij ik een balansje deed van 31 December 1928. Op mijn vraag aan den Inspecteur om opheldering be treffende dit verschil. Kreeg in bericht, dat mijn inkomen werd vermeerderd met f 300,- wegens niet aanvaarde af schrijving op onroerend goed en we gens huurwaarde woning f 250,- Ik had steeds op mijn huis 5 pGt. afgeschreven, hetgeen ineen ik geoor loofd is. Nu zou ik dan niets mogen afschrijven. Terloops merk ik op, dat dit de eerste keer is, dat ik bij de aan gifte een belansje deed, en wij hier een nieuwe Inspecteur hebben. Verder die f 250,- voor huurwaarde woning, is dit niet een fictief bedrag toegevoegd aan mijn inkomen Gaarne vernam ik van U antwoord en advies in dezen, of deze verhoogde aanslag billijk is, of dat U mij raadt bezwaarschrift in te dienen. Zooals U begrijpen zult, hebben Wij tevens bewoning in hetzelfde pand waar winkel en werkplaats is. Antwoord- Allereerst dan de kwestie huurwaarde. Inderdaad is deze huurwaarde belast. Het is een inkomen, dat U niet in geld geniet, maar in geldswaarde. U moet zich de zaaK aldus voorstel len, dat U in een huis van de zaak woont. De zaak is verhuurster en U bent huurder, maar een huurder, die geen huur betaalt. De zaak betaalt alle onderhouds kosten, grondlasten enz. (of wat pre cies op hetzelfde neer komt, U inoogt deze kosten onder Onkosten boeken). Maar U betaalt geen huur, U woont gratis. Dat is een voordeeltje, waarvoor U Inkomstenbelasting moet betalen. Het is dus met U, als met iemand, die zooveel salaris geniet plus vrij wo nen. Zijn salaris is dan inderdaad: het salaris in geld plus de geldswaarde vrij wonen. Nu is het de vraag, of U eventueel hypotheekrente, grondbelasting en an dere grondlasten, alsmede onderhouds kosten onder Onkosten boekte, of on der Privé; anders gezegd: het is de vraag, of de zaak deze uitgaven deed, of dat U uit privé-middelen betaalde. Wat Uw vraag aangaande afschrij vingen betreft, diene het navolgende. In normale gevallen is een afschrij ving van 5 pCt. te hoog. Het afschrijvingspercenatge bedraagt in normale gevallen 1 li 2 pCt. van het zaakgedeclte van Uw pand. Uit Uw schrijven leid ik af. dat U üw pand voor f 6.000,- op de bclans hadt per 1 Januari 1929 en voor f 0.500,- op die per 1 Januari 1928. Stellen wij het zaakgedeelte pand op een waarde van f 4.000, dan moogt U afschrijven f 40,- a f80,- Reclameeren loont derhalve de moeite bijkans niet. Mocht U toch willen reclameeren, zoo gelieve U ons dit even te schrijven.. Wij zenden U dan (kosteloos) een re clame-formulier, dat U slechts behoeft in te vullen, te onderteekenen en te verzenden. Vraag 8- Ik heb een belastingbiljet gekregen over 1 Mei 1929 30t April 1930. Daar staat o.a. ook op, dat bezwaar schriften binnen 2 maanden kunnen worden ingediend. Dan is het pas 15 April. Hoe kan ik dan weten welk inkomen ik heb, als het jaar nog niet om is? Over alle belastingen is het over een vol jaar. Van hut vorige jaar kan het dus niet zijn, omdat ik 11 Februari pas in het bedrijf gekomen ben. Antwoord. U is 11 Februari 1929 in het bedrijf gekomen, schrijft U. Inderdaad was U op 1 Mei 1929 niet een vol jaar in het genot van het inkomen uit Uw bedrijt. lil zoo'n geval (wanneer de bron van inkomen niet een vol boekjaar of ka lenderjaar bestond) moet op 1 Mei 1929 het inkomen worden geschat en dat wel naar de omstandigheden die op 1 Mei 1929 bekend waren. Het is dus de vraag, of U op 1 Mei 1929 en dan rekening houdende met de toestanden, zooals deze op 1 Mei 1929 bekend waren, een inkomen kon schat ten, als dat, waarnaar U wordt aange slagen. Had U op 1 Mei 1929 niet zoo hoog inkomen geschat, dan is de aanslag te hoog. Reclameert U dan maar. Vraag 9. Een paar gehuwde menschen die reeds vermogenbelasting betalen sluiten een lijfrenteverzekering bij een Maat schappij af. Zij storten daartoe f 12.000,- en ge nieten tijdens beider leven f 1.100,-. Na overlijden van een hunner f 550,-. De f 1.100^- moeten voor het inkomen vermeld worden nietwaar. Maar moet nu ook voor het vermogen de volle f 12.000,- worden aangegeven of kan de aangifte met minder worden volstaan Bij voorbaat dankend voor Uw aiu- woord en U verder groot succes toe- wenschend in de nieuwe rubriek. Antwoord. Zooals door U zelf reeds wordt op gemerkt, moet de f 1.100,-. als inko men worden opgeggeven. Het recht tot ontvangen van een uitkeering vormt een bezitting. Deze bezitting moet voor de Ver mogensbelasting worden opgegeven. Voor de berekening van de contante Waarde is van belang te we,ten den leeftijd van de genieters. Dat ligt wel voor de hand. Immers naarmate de sterftekansen toenemen, zal de lijfrente minder waar de hebben. Voor iemand bijv. die f 100,- lijf rente geniet en die 52 jaar oud is, is de waarde f 1.300,-, maar wanneer zoo iemand 56 jaar is, is de waarde f 1.100,- enz.; is hij 85 jaar of ouder, dan is de waarde slechts f 200,-. Ik vermoed dat U oud is tusschen 55 en 60 jaar. De contante waarde bedraagt voor U per 1 Mei a.s. f 12.000,- (het be drag dat U er voor betaalde). Volgende jaren zal de waarde lang zaam aan dalen. Dank voor Uwe goede wenschen met opening nieuwe rubriek. MEDEDEEL1NG AAN DE LEZERS. Het komt herhaaldelijk voor, dat le zers ons vragen, hoe zij moeten re clameeren tegen te hooge aanslagen in de belastingen. In verband hiermede brengen wij het navolgende ter algemeene kennis. Wie te hoog is aangeslagen, althans meent te hoog te zijn aangeslagen, zende ons het betreffende aanslag biljet toe. Wij schrijven dan wel een bezwaar schrift en zenden dit met het aanslag biljet binnen eenige dagen terug. De lezer behoeft het bezwaarschrift dan slechts te onderteekenen en te verzenden. Zooals vanzelf spreekt, kost het sa menstellen van een bezwaarschrift niets. IJZENDIJKE. Burgerlijke stand. Huw.-Voltr. 20 Mei. C E. Sturm 26 j. en C. M Keijser, 21 j. 22, P, j. Fijnout, 28 j., jm. en L. M. Hame- lijnck, 21 j., jd 22, J den Dekker, 28 jen P. Merrelaar, 23 j. Geboorten. 1 Mei. Gustaaf Pieter, z. van Ch. G. Ververs en M. J. M. v. den Hemel. 5, Hermanus, z. van H. Haak en M. Scheele. Overlijden. 12 Mei. P. Faas, 54 j., echeg. van Cath. Taillie 25. Joh. Suwtjn, 66 echtg, van J. Boots gezel. 26, B. F. de Boever, 83 j. wedn. van S. F. Lutaert. POSTERIJEN. Rijksjxistspaarbank: BRESKENS. Aan het postkantoor alhier werd in den loop der maand Mei op spaarbank boekjes ingelegd f7007,38 en terug betaald f4690,79; derhalve meer in gelegd dan terugbetaald f2316,59. Het aantal nieuw uitgegeven spaar bankboekjes bedroeg 8. o SLUIS. Aan het postkantoor alhier werd in den loop der maand Mei op spaar bankboekjes ingelegd f2808,11 en te rugbetaald f 4675,04; derhalve minder ingelegd dan terugbetaald f 1866,93. Door tusschenkomst der kantoren werd ter Directie op staatsschuldboek jes ingeschreven nominaal f 600 en af geschreven nihil; derhalve meer in- dan afgeschreven t'600. Het aantal nieuw uitgegevenstaats- schuldboekjes bedroeg 2. o OOSTBURG. Aan het postkantoor alhier werd in den loop der maand Mei op spaar bankboekjes ingelegd f5566,16 en terugbetaald f622,48; derhalve meer ingelegd dan terugbetaald f622,48. Het aantal nieuw uitgegeven spaar bankboekjes bedroeg 8. o AARDENBURG. Aan het hulppostkantoor alhier werd in den loop der maand Mei op spaar bankboekjes ingelegd f 5992,25 en terugbetaald f6587,82; derhalve minder ingelegd dan terugbetaald f6587,82. Het aantal nieuw uitgegeven spaar bankboekjes bedroeg 2. Door tusschenkomst der kantoren werd ter Directie op staatsschuldboek jes nominaal ingeschreven f 900 en afgeschreven nihil; derhalve meer in- dan afgeschreven f 900. o IJZENDIJKE. Aan het postkantoor alhier werd in den loop der maand Mei op spaar bankboekjes ingelegd f2707 en terug betaald f6826,66; derhalve minder in gelegd dan terugbetaald f4119,66. Het aantal nieuw uitgegeven spaar bankboekjes bedioeg 4. Hoogwatergetij Breskens. DAGEN Meneer Pimpelmans als kunstminnaar. Zaterdag 21 Juni 9.42 10.06 Zondag 22 10.47 11.11 Maandag 23 11.42 12.06 Dinsdag 24 12.29 12.53 Nieuwe Maan. Donderdag 26 Juni om 15,06. Licht op »oos" Rijwiel1 n enz. (waaronder zijn begrepen wagens, karren, enz.) Zaterdag 21 Juni nam. 9.54 Zondag 22 9.54 Maandag 23 9.53 Dinsdag 24 9.53 Gevaarlijke vondst Bij verbouwing van het gebouw van den Katholieken Kring te Roosendaal heeft een werkman in een hoek van den tuin dicht bij den openbaren weg twee granaten van groot kaliber gevonden. Een der granaten was nog intact, van de andere was de kop uitgedraaid. De marechaussee zijn van de vondst op de hoogte gesteld. Moordaanslag te Heerlen- Toen zekere J. in de deur van zijn Woning in de Schandelerstraat te Heer len verscheen losten de passeerende 59. Hij nam zijn kunstschat onder den arm en ging er van door. Dat de verf nog nat was, daaraan dacht hij niet. Maar hij was nog 'n beetje suf van den doorgestanen angst. „Meneer, meneer! Pas op de verf!" riep de schil der hem na. Meneer Pimpelmans bleef stijf van schrik staan. 60 Hij trok het schilderij van onder zijn arm weg en bekeek het stom van ontzettingl Het heele mooie landschap was één vieze verfmassa geworden. De helft kleefde aan zijn jasje. Nu kon de schilder zich heusch niet meer goed houden. „Hi-hi-hi-hl, ha-ha-hal Hij schaterde het uitl gebroeders V. twee schoten uit een revolver. J. vluchtte naar binnen en de schoten troffen geen doel. Later werden de gebroeders door de politie in de Stationsstraat aangehouden. Bij nader onderzoek bleek, dat de in beslag ge nomen revolver nog drie onafgeschoten patronen bevatte. De gebrs. V. zijn naar Maastricht overgebracht en ter be schikking gesteld van 'de justitie. Zwaar onweer boven Brussel. De correspondent te Brussel van de N. R. Crt. meldt: Maandagmorgen vijf uur is er boven Brussel en omstreken een geweldig on- weder losgebroken, dat ruim drie uren duurde. Schier onophoudelijk bliksemde het en volgden buitengewoon zware donderslagen elkander op, terwijl hagel buien veel schade aanrichtten. In som mige voorsteden liepen straten en kel ders ten gevolge van de ongemeen zwaren regenval onder. De bliksem is op vele plaatsen ingeslagen doch blijkt gelukkig alleen stoffelijke schade te hebben aangericht. Ook elders, vooral in de provincie Henegouwen, hebben Zondag en Maan dagochtend zware onweders gewoed. In een sanatorium te Havre bij Bel gen begaf zich de zoldering onder den druk van het water. Langs den spoor weg te Carnières heeft zich een ern stige grondverzakking voorgedaan. Te Marche bij Ecaussines zijn ver scheidene stuks vee in de weide door het hemelvuur gedood. ONS bevat,daze week o.a. Het modernste kind! Schilderachtige Noorsche dracht. Moderne reportage staat voor niets meer. De Derby-rennen te Epsom laten typische tegenstellingen zien. Dit nummer bevat fraaie photo's uit binnen- en buitenland. Ooievaarsrecht. Te Sommerfelde in Brandenburg hebben de inwoners dezer dagen een zeldzaam schouwspel Kunnen waarne men. Sinds langen tijd keerde ieder jaar hetzelfde paar ooievaars in een nest op een bepaalde schuur terug; toen ze er ook dit jaar reeds eenige dagen vertoefden kwam een tweede paar ooievaars in het dorp waar klaar blijkelijk ook woningnood onder de ooie vaarsnesten heerscht, want het tweede paar kwam bij het eerste ongevraagd zijn intrek nemen en na korten tijd bleven de usurpators overwinnaar en werden de oorspronkelijke bewoners uit het nest verdreven. Een paar dagen vlogen de oude bewoners om hun oude nest heen en weer, maar op een mor gen waren ze verdwenen. Twee dagen later keerden ze terug, gevolgd door 20 andere ooievaars, die op een groo- te weide hun intrek namen. Hier sche nen de dieren te wachten op de komst van de beide beklaagden en toen ze lang genoeg gewacht hadden, vlogen acht ooievaars naar het nest en wier pen er hét tweede ooievaarspaar met geweld uit. Door snavelpikken werden ze bovendien naar de weide gedreven, waar ze lang genoeg onder bewaking bleven tot het oude echtpaar zijn nest weer betrokken had. De indringers wei den toen verder met snavels bewerkt en ten slotte op de vlucht gejaagd. Een paar uur bleven nog eenige ooie vaars in de buurt van het nest de wacht houden. Toen alles rustig bleef, vlogen ze met luid geklepper weg en de indringers zijn niet meer terugge zien. De natuurramp te Zevenbergen. De natuurramp, welke de gemeente Zevenbergen heeft geteisterd, blijkt van grooteren omvang te zijn, dan aanvan kelijk werd gedacht. Het zwaartepunt van het noodweert dat dien avond boven geheel Weif- Brabant dreigde, is daar neergekomen en heeft er ontzettende verwoestingen aangericht. Het was een onbeschrijfelijk schouw spel toen het onweer zich ontlastte. F4et wend te 7 uur beangstigend don ker, de bliksem lichtte van alle kanten- Toen begon het aanvankelijk te regenen en werd de lucht loodgrijs. Plotseling legen achten, begon het vreeselijk te hagelen. Groote platte scherven tot een gewicht van 400 gram kwamen spiraalsgewijze naar beneden geslin gerd, en richtten een ontzettende ver woesting aan. Twintig minuten duurde deze ver schrikkelijke stortvloed en toen het noodweer eindelijk bedaarde en de menschen bij groepjes de straat op kwamen om de uitwerking van het noodweer gade te slaan, vonden zij hier en daar den hagel wel een meter in slooten en kuilen opgehoopt. Toen men de schade den anderen dag is gaan opnemen bevond men dat circa 700 H.A. door den hagelslag ge troffen was. In een centrum van circa 150 H.A. zijn de ijskegels zoo dicht neergekomen, dat van de veldgewassen niets, maar dan ook niets is heel ge bleven. Daar is de oogst voor 100 pCt. verwoest. Voorts is een oppervlakte van circa 600 H.A. zwaar geteisterd. Bloemkool, aardbeien, kropsla, kruis bessen, enz. enz., alles ligt als een chaos door elkaar. Bieten totaal vernield en weggespoeld. Haver en tarwe tot vlak boven den grond afgeslagen. En in de boomgaarden een erbarmelijke ruïne. Men is tot de ontstellende bevinding gekomen dat er een schade is aan gericht van om en bij de drie ton. die bovendien niet door verzekering wordt gedekt, aangezien bijna alle land en tuinbouwers, in verband met de slechte uitkomsten van het bedrijf liever de risico van eventueelen hagelslag zelf liepen dan de hooge verzekerings premie te moeten betalen. Land- en tuinbouwconsulenten, be sturen van diverse officieele instellingen alsmede het dagelijksch bestuur der gemeente waren aanstonds ter plaatse en hebben zich telefonisch en telegra fisch in verbinding gesteld met den Commissaris der Koningin in de pro vincie Noord-Brabant en den minister van Landbouw om de schade te doen taxeeren en te trachten steun voor de getroffenen te bekomen. Een dergelijk natuurverschijnsel deed zich, gelijk men zich herinneren zal, ook in Augustus 1925 in West-Brabant voor, twee dagen later gevolgd door de ramp van Borculo. Toen lag het centrum te Roosendaal, waar hagel- steenen ter groote van kipeieren neer vielen en duizenden ruiten vernielden. De oogst was toen echter voor een groot gedeelte reeds binnen.

Breskensche Courant | 1930 | | pagina 6