School- en Kerknieuws Buitenland. Binnenland. Provinciaal Nieuws. Mijnheer Pimpelmans en z'n Fordje. Gewestelijk Nieuws. Sport. OOSTBURG. Bij het examen voor de acte L. onderwijs alhier 14 Juni gehouden zijn alle vijf candidaten geslaagd namelijk de heeren: Ch. P. van den Ameele te Hoofdplaat, L. C. Broer uit Walsoor den, J. J. de Bruijne uit Hoek, P. G. Drijver uit Voorburg en J. Rijckborst te St. Kruis. Zondag 15 Juni deed Ds L). Faber uit Nieuwendam bij Amster dam zijn intrede bij de Hervormde Gemeente alhier; zijn rede was ont leend aan de woorden uit 1 Timotheus 4 vers 8: „De godzaligheid is tot alle dingen nut, hebbende de beloften des tegenwoordigen en des toekomenden levens". Velen waren opgekomen, echter geen der predikanten uit den Ring Sluis, waartoe Oostburg behoort; wellicht waren ambtsbezigheden hier van de oorzaak. Des ochtends was de nieuwe herder en leeraar in zijne be diening bevestigd door den Consulent Ds. Barnouw uit Aardenburg. Geslaagd aan de Kweekschool voor onderwijzeressen te Dongen voor het examen akte L.O. de dames A. Bleijenberghe te IJzendijke, G. Her mans te Sluis en H. Koene te Kwaden- damme. ver; 1. hoek Brouwerijstraat nabij A den Beer; 1 hoek Schuitvlotstraat, na bij I. de Roo; I. op de Markt en 1 hoek Molenstraat nabij den Molen, een bedrag begroot kan worden van f 175,- De voorzitter wijst op het groote prijsverschil in vergelijking met de op gave in 1927, toen de lampen zouden worden aangebracht aan iederen ingang van de kom. B. en W. stellen voor, niet tot het in stellen van nachtverlichting over te gaan, omdat het college de noodzake lijkheid ervan niet inziet. Dhr. BECU blijft bij zijn eenmaal genomen standpunt en zeer zeker, nn biijkt, dat het zooveel goedkooper is dan in 1927. De VOORZITTER wijst nog eens op de moeilijkheden welke zullen om staan in het dooven van de lampen bestemd voor straatverlichting en die, bestemd voor de nachtverlichting en zegt, dat hieruit kosten zullen voort vloeien welke niet kunnen opwegen te gen het nut. Dhr. HERMAN zegt, dat z.i. de kos ten niet zooveel grooter kunnen zijn, daar tot lieden de Gem. Veldwachter de straatverlichting toch in- of uitscha kelt en het dan voor dien ambtenaar tegen een kleine hoogere vergoeding wel te doen is, zorg te dragen voor de nachtlampen. Na breedvoerige Le- spreking wordt het voorstel van .1 ïr. Bccu, ondersteund door dhr. Herman in stemming gebracht, en aangenomen met 4 tegen 2 stemmen. Beide Wet houders stemden tegen. Besloten werd, naar aanleiding van vorenstaande aan de N.V. „P.Z.'E.M." opdracht te ge ven, het werk uit te voeren, en de nachtverlichting te bepalen teken jare vanaf 1 October tot 1 Maart. Motorbrandspuit- Ter sprake wordt nog gebracht de aanschaffing van een motorbrandsfwit. De Voorzitter zegt, dat de demon stratie tijdelijk is uitgesteld, omdat af gewacht moest worden het advies van den Nederl. Brandweerbond wat betreft maat van slangen, koppeling enz. Het ligt in de bedoeling van de Prov. Brandweerbond, het daarheen te leiden, dat alle gemeenten dezelfde slangen en Koppelingen zullen gebruiken. De Firma van Bergen is hiermede in ken nis gesteld. Intusschen is bericht in gekomen van de N.V- Brandspuiten- fabriek, voorheen A. Bikkers te Rot terdam met verzoek, eveneens met een motorbrandspuit te mogen komen de- monstreeren. De Voorzitter leest het betreffende schrijven van genoemde firma voor. Na breedvoerige discussie, wordt met algemeene stemmen besloten zonucr verplichting van de zijde van de gemeente, de beide firma's uit te noodigen op denzelfden dag een de monstratie te doen geven. Afrastering. B, en W. stellen voor, een afrastering te plaatsen op de gronden, welke zich bevinden vóór de huizen van de be woners aan den Prov. weg. Dhr. HERMAN ziet er veel bezwaar in. Ook andere leden kunnen er zich niet te best mee vcreenigen, waarna het voorstel ingetrokken wordt. Rondvraag- Van den rondvraag wordt door het lid HERMAN gebruik gemaakt, door tï informeeren naar het steeds van slag zijn van de torenklok! De Voor zitter zegt dat de Gem.-werkman reeds hierover heeft gesproken en G. de Hondt te Breskeiis wel bereid is, het uurwerk weer in orde te maken. ROEMENIË. Een lief land. Roemenie wordt de concurrent van Chicago. In talrijke steden van het land zijn op één dag rooftochten ge houden. In Moldavië barricadeerden dicht bij Paskani 5 bandieten gemas kerd en militair uitgerust, den weg en hielden ongeveer 30 auio's met uit stapjes-makers uit de stad of met boe ren mét vrouwen en kinderen aan. Al len werden van hun geld en sieraden beroofd. Op dezelfde wijze werden in de Boekowina een 22 reizigers be roofd. Andere rooftochten werden uit Bessarabië en Transsylvanië gemeld. O FRANKRIJK. Muiterij in het Fransche leger In een kamp van reservisten te Sis- sonne bij Rijssel in Noord-Frankrijk heeft zich een geval van muiterij voor gedaan, waarover de autoriteiten eerst het diepste stilzwijgen hebben bewaard. Toen de officieren ami tafel zouden gaan, rotte een aantal soldaten vóór de officiers-eetzaal bijeen en uitte be dreigingen aan het adres der officiereri. Door het tactisch optreden van eenige korporaals en onderofficieren kon na geruimen tijd de orde worden hersteld. Des nachts herhaalden de incidenten zich en 2 reservisten weigerden de hun gegeven bevelen op te volgen. Donderdags trachtte een groep reser visten hun overige kameraden over te halen buiten de kazerne te blijven en ook hier duurde het verscheidene uren voordat de rust hersteld was. Een klein aantal soldaten, d.e een leidende rol hadden gespeeld, werden gearresteerd,. Men vermoedt dat de incidenten een gevolg zijn van de communistische pro paganda in het leger, die zich ondanks de strenge maatregelen der autoriteiten, steeds meer uitbreidt. De Noorsche reis van de Koningin en prinses Juliana. De Koningin en prinses Juliana heb ben zich Maandag per stoomschip Bata vier V te Rotterdam ingescheept voor hun reis naar Noorwegen. De aankomst haven aldaar zal zijn de oude Hanze stad Bergen, welke zeer mooi gelegen is bij de armen van de Byfjord en is omgeven door zeven bergen. De stad telt 97.000 inwoners en is na Noor wegens hoofdstad Oslo de voornaamste handels- en zeevaartstad van het land. Na een kort verblijf aldaar zal de Koninklijke familie met de beroemde Bergen-spoor naar Finse vertrekken, dat een zes uur sporens van Bergen ver wijderd ligt. Deze spoorweg is ca. 500 K.M. lang en voert door de mooiste en interessantste streken van Noorwe gen en is een meesterstuk van ingeni- euiskunst. Afwisselend snelt de trein door lieflijke dalen en groote wouden langs stemmingsvolle fjorden, uitge strekte meren, wilde bergstroomen en over indrukwekkende hooggebergten, vanwaar 'men prachtige vergezichten heeft over-,d^ gletschers, onderbroken door wilde berglandschappen. Bij het i/ugevand, even voor Finse, bereikt de baan het hoogste punt; van den trein uit ziet men de ijsmassa's van den Hardangerjokel, waar hef meer in Augustus zelfs nog met ijsschotsen is bedekt. De plaats Finse is het hoogstgelegen station van den Bergen-spoorweg, 1222 M. boven den zeespiegel, en is schitte rend gelegen aan den voet van den Hiardangerjokeln. Vlak bij het station ligt het Finse-hotel, alwaar de Konink lijke familie haar intrek zal nemen. Dit hotel beschikt over een 120-tal bedden en is uiterst comfortabel inge richt. De Hardangergletschers lagen vroeger in onbewoonde streken, doch zijn door den aanleg van den spoorweg een dorado voor toeristen geworden. Zoowel des zomers als des winters kan men te voet of per ski prach tige uitstapjes in de grootsche om geving maken over de smettelooze en groote sneeuwvelden en onder den diep- blauwen hemel, wat den toerist een onvergetelijk schouwspel biedt. Na een veertiendaagsch verblijf tei plaatse zal deze reis worden besloten met een verblijf te Bygdin, 'dat ge legen is in het bergdistrict Jotunhei- men, een schoone omgeving van rotsen en bergen, zooals de Bitihorn (4800 voet hoog) en de Synshorn. Van den top dezer bergen heeft men een ver gezicht over de Jotenheinenbergen met blauwachtig glinsterende gletschers en glanzend witte sneeuwvelden. De Konin klijke Familie zal aldaar verblijf hou den in het Hooglandliotel te Bygdin. Dit hotel werd gebouwd in 1913 en is in 1925 aanmerkelijk uitgebreid en gemoderniseerd. Het is gelegen aan de oostelijke zijde van een bergmeer aan den zoom van het hooggebergjte, Het beschikt sinds de verbouwing over een honderdtal bedden en is voorzien van eet-, lees- en conversatiezalen. Van Fagernes af, aan het eind van den Valdresspoorweg, gaat een fraaie weg van ongeveer 50 kilometer rechtsstreeks op het hotel aan. Een geregelde mo- tordienst onderhoudt tweemaal daags de verbinding tusschen Fagernes en Byg din. Op alle tijden kan men per motor boot een tocht ondernemen over het meer, o.a. naar Torfinsbu en Eidsbu- garen. Van daar uit kunnen toeristen hun tocht voortzetten nadr het Tyin- meer bij Laerdal, of door de Valdres- vallei naar Fagernes. Een route, die zeer in den smaak valt en waar dan ook een veelvuldig gebruik van wordt gemaakt, is de weg door het Valdresflijen naar Gjendes- heim. Het berglandschap is zonder ge vaar en gemakkelijk te beklimmen; de grond is droog en geheel met mos bedekt. Het Bygdin- en het Vinster- vandmeer staan beiden in verbinding met de Vinsitrarivier. De vischvangst wordt er druk beoefend; het meest komt hier voor een groote berg-forel. Ook jagers vinden hier wild, sneeuw- hoenen, eenden, snippen hazen, en ver derop in het hoogland ook rendieren. Tenslotte zij nog vermeld, dat de Koningin en de Prinses er op rekenen, vóór den verjaardag van de Koningin- Moeder in Nederland terug te zijn. De reis geschiedt streng incognito. Provinciale Zeeuwsche Vereeniging Het Groene Kruis. Te Zierikzee werd Woensdag de 18de algemeene vergadering gehouden van bovengenoemde vereeniging, onder voor zittersch'ap van den heer C. E. Plugge uit Souburg. Aanwezig waren 24 der 52 afdee- lingen. Uit het jaarverslag bleek dat de vereeniging ongeveer 20.000 leden telt. Er bestaat groote kans, dat door het werken der vereeniging in Zeeuwsch Vlaanderen een Vereeniging tot verze kering tegen de kositen van Zieken- huisverpleging zal worden opgericht. Het verslag werd goedgekeurd, even als de rekening, die een goed slot aanwijst van f 243.37. De volgende algemeene vergadering zal te Goes worden gehouden. Tot lid van het hoofdbestuur werden herkozen de heeren C. Dieleman te Tholen, 's Hage te Bruinisse en dr. L. G. Gelderman te Kortgene en is ge kozen de heer F. E. Pas te Groede. De begrooting voor 1930 werd be paald op f 2978.37 in ontvang en uit gaaf met een quotum van 8 cent per lid. Nu de f 1000 provinciale subsidie voor wijkverpleging niet meer aan te korten is verbonden, werd de verdee ling van deze gelden besproken, en is er met klem op gewezen, dat alleen voor gediplomeerde wijkverpleegsters subsidie wordt verstrekt. Getracht zal worden van Ged. Staten toestemming te verkrijgen langer dan 3 jaar aan een afdeeling uit te keeren, die pas een wijkverpleegster heeft aangesteld en meer dan f 200 per jaar naar be hoefte. Een motie werd aangenomen, uit sprekende de wenschelijkheid, dat de afdeelingen zullen trachten de minimum contributie te verhoogen tot f 1 per lid. Aangedrongen werd op meer gere geld kennis geven van de plaats waar de ligtenten der provinciale vereeniging zich bevinden, daar men ze wel weet te halen, maar ze niet weet terug te brengen. Hierna heette de voorzitter welkom den oud-inspecteur "der Volksgezond heid voor Zeeland, dr. Putto en diens opvolger, dr. Veegei, die ter vergade ring waren gekomen. beide heeren voerden het woord, eerstgenoemde verzekerde steeds aan genaam in Zeeland te hebben gewerkt; laatstgenoemde hoopte dit ook te zullen doen. Dr Putto zeide vernomen te heb ben, dat pogingen worden aangewend te Zierikzee een afdeeling van het Roo- de Kruis op te richten, die het werk zal doen, dat eigenlijk op het terrein van het Groene Kruis ligt, wat in een streek, waar het laatste geheel werkt minder gewenscht is. Besloten werd zich ten deze tot het hoofdbestuur van het Roode Kruis te wenden, Meneer Pimpelmans als kunstminnaar. 57. Hij legde Meneer Pimpelmans in het gras en ging weer aan 'twerk. De zon kwam voor den dag en weldra stegen dikke dampwolken van den armen drenkeling omhoog. Maar toen hij droog wasach ach. wat was zijn mooie zomerpakje toen ge krompen. 58. Dat was een duur middagiel Zijn beste pak voorgoed bedorven. Zijn hoed, z'n sigaar en z'n barn- steenen pijpje in de golven verdwe nen En dan moest hij nog dat dure schilderij koopen. Maar hij was een man van zijn woord en betaalde er honderd gulden voor. De heer dr. Van Maren Bentz van den Berg hield ten slotte een lezing over „De tegenwoordige regeling der zuigelingenbescherming in Zeeland" en zette de goede gevolgen dezer be scherming uiteen, terwijl hij mede deelde, dat in Zeeland thans een 12- tal Consultatiebureaux zijn opgericht en verschillende moeder-, baker- en wijkverpleegsters-cursussen worden ge houden. BRESKENS, Het stoomschip „Miramar" uit Ant werpen, dat een dienst onderhoudt met Oostende, is niet erg gelukkig. Bij zijn eerste reis kon het door stormweer niet verder en moest het hier blijven liggen, terwijl het Zaterdag j.l. bij zijn tweede reis eveneens pech had. Na het lossen van enkele passagiers brak bij het draaien n.l.- de kabel, waardoor het schip door den wind op de zaat werd gedreven, waar het bleef vastzitten. Met behulp van de stoomlier en een naar de ponton gevoerde kabel werd getracht, de boot los te krijgen Dit gelukte echter niet. De steeds verder gaande ebbe plaat ste het schip in een tamelijk schuine standgevaar voor omslaan was er echter niet. Met bootjes werden de passagiers op den wal gehaald, vanwaar ze per autobus naar Knocke werden vervoerd. Eerst bij het vloeden van het water, waardoor het schip vlot kwam, kon het zijn reis naar Oostende vervolgen. Tot dagel. opzichter aan het Wa terschap Oud- en Jong-Breskens alhier, is benoemd de heer J. Kramer, te Kortgene, leerling van het Zeeuwsch Technisch Instituut te Goes. ZUIDZANDE. Maandagmorgen werd tijdens het on- weder alhier een in de weide loopend paard, toebehoorende aan den landbou wer B. door den bliksem gedood. Het paard was verzekerd. o GROEDE. Evang. Lulh. Kerk. Op het drietal te Purmerend komt voor ds. H. G. L. Ouwerkerk te Gouda, vroeger alhier. o CADZAND. Vrij Evang. Gem. Bedankt voor het beroep naar Rotterdam door ds. J. Enter alhier. o— OOSTBURG. In de Vrijdag gehouden voltallige vergadering van den Raad dezer ge meente werden eenige ingekomen stuk ken en gedane mededeelingen voor ken nisgeving aangenomen, o.a. dat de geid- leening ad f 24000 waartoe in de vo- irige vergadering werd besloten, is ge plaatst tegen 41/4 pCt. 'sjaars. De aanbieding had plaats van het uitvoerig gemeenteverslag over 1929. De circulaire van O.S. ter zake der jaarwedden van burgemeester, secretari» ontvanger en wethouders werd goedge keurd voor wat burgemeester en secre taris betreft jvoor den ontvanger, wiens wedde zou achteruitgaan, wenschte men de tegenwoordige regeling te behouden alsmede voor de wethouders. Op de brievenbussencirculaire werd gunstig beschikt in zooverre dat het aanbrengen van brievenbussen in nieuw te bouwen woningen in de bouwver ordening zal worden voorgeschreven, terwijl besloten werd dat gedurende 5 jaren per jaar f 5 zal worden bij gedragen voor de commissie ter be strijding der iepziekte. De financieele verhouding maakte een onderwerp van uitgebreide discussie uit met tol slot eenige te treffen maat regelen. De brandweer zal worden uitgebreid door aanschaffing van 100 meter slang, een brandhoorn, zuidwesters voor liet personeel der autobrandspuit en het aanbrengen van brandputten in de vaart die langs de gemeente loopt; dit laat ste behoudens goedkeuring door den eigenaar dier vaart, de generale Prins- Willempolder. Voor gemeentehuis en beursgebouw zullen een viertal schuim- bluschtoestellen worden aangekocht eene reclame schoolgeld werd afgewe zen, wegens te late indiening. SLUIS. Burgerlijke stand. Huw.-Voltr. 21 Mei Jan le Roy, 24 j., en jannetje Jansen, 20 j. 22, Ri chard Joseph Maenhout, 27 j. en Alice Maria Tresonie, 20 j. Geboorten. 9 Mei. Urbanus Augus tus Constantinus, z. van J. A. M. de Rijcke-de Deckere. 27, Franciscus Jo- sephus, z van P. F. J. Descamps-van Hoorn. Overlijden. 19 Mei. Een als leven loos aangegeven kind van het manne lijk geslacht. Ingekomen personen gedurende de maand Mei in deze gemeente; Levina Gillissen van Vlissingen, An- gèle de Paepe van Heijst aan Zee, M. Stokkerman van Schoondijke, Cam. Aernauts van Kerkrade, Abr. Risseeuw van Zuidzande, A. van Deursen, Mid delburg (B.), Adr. van Hoorn van Re- tranchement, Gez. Dhondt van Aar denburg. Vertrokken zijn; F. Tanghe naar Breskens, Julia van de Vijver naar Heijst, C. Boerjan naar Moerkerke, L. Maenhout naar Weert. J. Maenjiout naar Bergen op Zoom, Wed. L van Rie naar St. Jansteen, M. Goossens naar Gent, J. van Loocke naar Vlis singen, E. Breijaert naar St. Kruis. M. Maenhout naar Kerkrade, J. Wage naar Retranchement, A. Bruijnzeel naar Schoondijke, C de Pauw naar Knocke. Te Aardenburg werden Zondag 15 Juni 1930 de volgende voetbalwedstrij den gespeeld F.C.A. 1 (A'burg—S.V.V. Rood-Wit 1 (Sluis) 0—3. F.C.A. II (A'burg)—Rood-Wit II (Sluis) 2—4. Alle twee in 't voordeel van Sluis. Hoogwatergetij Breskens. DAGEN vm j nam Woensdag 18 Juni 6 52 8.24 Donderdag 19 7 45 8 09 Vrijdag 20 8 40 9,04 L. Kwartier Donderdag 19 Juni oft) 10,20. Licht op «oor Rijwielen en*. (waaronder zijn begrepen wagens, karren, enz.) Woensdag 18 Juni nam, 6 54 Donderdag 19 9.55 Vrijdag 20 955

Breskensche Courant | 1930 | | pagina 2