PUROL ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCHVLAANDÉREN Het geheim der Visschershut. Raadsvergadering te Groede FEUILLETON BRESKENSSCHE COURANT VERSCHIJNT WOENSDAGS EN ZATERDAGS IN ALLE PLAATSEN VAN ZEEUWSCH-VLAANDEREN Abonnementsprijs p. 3 maanden 1.25 francs p. past f 1,40 Advertentieprijs van 1—5 regels 75 cent Elke regel mrter 15 cent Ingez. Meded. S0 et. p.ragei. fJrukker-Uitgever J. C. LE BLEU voorbeen B. bOOM -BUEK TNü!T breskens p°J$° Abonnements-Advertentles zeer billijk tarief. Advertenties worden aangenomen tot uiterlijk Dinsdag- en Vrijdagmiddag 1 nur 39e Jaargang Woensdag 18 Juni 1930 Nummer 3538 GR ATIS verzekering gulden bij levens- its gld. bij dood at gld. bij verlies pa gld. bij ver- ie gld. bij ver- aar gld. bij ver- 'oor deabonné's tegen vnl] lange ongeschikt- 1 door 7h van een h[] lies van een 4[1 lies van een Ah lies van een onge lukken voor: held tot werken. een ongeluk. hand of voet. oog. duim. wijsvinger. De risico van bovenstaande verzekering is bij de herverzekerdOngevallen-Verzekering-Maatschapplj Fatum" te 's-Gravenhage. Ja gld. bij verlies in van eiken anderen vinger. Over het algemeen is onze winkel stand wel vooruitgegaan. Men behoeft althans voor de meeste artikelen heusch niet meer ,,naar de stad te gaan", men kan ze plaatselijk krijgen. Toch schijnt dit bij velen niet bekend te Zijn. Maar al te vaak nog hooren we: Ik wist niet dat dit of dat hier te be komen was. Wat is de oorzaak van die oifbe- kendhe'd? Hoofdzakelijk dit: Er wordt te weinig reclame gemaakt. Wij be doelen niet speciaal het adverteerenj ofschoon het groote belang daarvan ook nog veel te weinig wordt inge zien, maar we hebben meer het oog op het étaleeren. De hiervoor beschikbare ruimte, die vaak niet al te groot is, wordt dik wijls nog gebruikt, om er zooveel ver schillende artikelen in te bergen als maar mogelijk is. Vergeten wordt daar bij, dat door die veelzijdigheid de aan dacht te veel wordt verdeeld en de étalage daardoor niet aantrekkelijk -is. Veel beter is het, één soort of merk artikelen te plaatsen, zoodat met een oogopslag het geheel wordt overzien. Als men dan wat vaker verandert krijgt alles toch zijn beurt. Smaakvol samengesteld eischt ze dan wel wat meer tijd, maar de resultaten zullen dat ruimschoots vergoeden. zooals boven reeds is opgemerkt; valt er al veel verbetering te bespeu ren. Niet weinig hebben daartoe bijge dragen de étalage-wedstrijden, die bij gelegenheid van verschillende feeste lijkheden zijn georganiseerd. Ook an dere middelen vragen echter de aan dacht. IJzendijke b.v. heeft reeds een paar jaar geleden zijn winkelweek in gesteld. Oostburg volgt dit jaar met een „beurs" Wij ontvingen hierover de navolgende circulaire: o Doordat de Oostburgsche winkel stand, dank zij de wekelijksche markt, goed was vooruitgegaan, meende de commissie tot exploitatie van het beurs gebouw, nu het over een daartoe ge schikt gebouw beschikt, de Oostburg sche winkelstand als centrum van Wes telijk Zeeuwsch-Vlaanderen te helpen door het inrichten van reclamedagen geauiende de jaarlijksche kermis. 16 deelnemers zullen aan deze beurs deel nemen en we zijn er van overtuigd 13. Willem vormde alzoo een scherpe tegenstelling met den jonker wiens ge stalte niet zwaar en log, doch slank, lenig en sierlijk gebouwd was, wiens fijnbesneden gelaat en hoog voorhoofd en levendige oogopslag, geest en ver stand verrieden en wiens geheele ver schijning het kenmerk droeg van den adel van zijn ras. Hallo, Willem! Wel nou, jonker Adolf! Aldus begroetten zij elkander en de toon der uitroepen en de hartelijke druk hunner handen bewees dat zij goede vrienden waren. Zij waren on afscheidelijke speelmakkers geweest van hun prille jeugd af en menig stout en ondeugend stukje hadden ze met elkaar uitgehaald, op het water zoowel als te land. Als knapen hadden zij den naam van de grootste bengels van het dorp. Willem hield de deur wijd open en riep: „Kom binnen jonker, kom binnen, vader zal blij zijn u te zien". L Doch de schipper had de welbekende dat ieder zijn beentje zal voorzetten om te toonen wat men in Oostburg kan verkrijgen. Het hoofddoel is dus, dat de winkélstand de aandacht vraagt voor die artikelen, welke in omliggende ge meenten niet of heel moeilijk zijn te krijgen en daarnaast om het omzetge- bied. van zijn artikelen te vergrooten. De deelname is zoo groot, dat het gerestaureerde beursgebouw overvol is, zoodat een volgend jaar zal moeten om gezien worden naar een tweede ge bouw. De standen zijn als volgt ingedeeld; 1 Firma Schippers en Nauta, 2 Jac. van de Sande, 3 H. Hoekstra. 4 J. H. van Kampen, 5 W. J. Boerbooms. 6 Belde- rok en Zoon, 7 firma A. J. Bronswijk, 8 Jos But, 9 A. de Wolf, 10 W. P. Krijnen, welke alle een plaats hebben gekregen in de zaal. In de groote kleedkamer is een plaats ingeruimd voor stand 11 van Wed. BonteMabe- soone, op het tooneel voor stand 12 j. I. van Male en in de kleine kleed kamer voor stand 13 C. Mabesoone Verdick. Op de tribune is stand 15 der Velo-maatschappij ondergebracht en in de vestiaire stand 16 van A. M. van Noppen. Voor twee zaken was geen plaats meer beschikbaar. Het beurs comité zorgt voor tafelvlakte en op staande latwerk, terwijl elke stand de vrije beschikking krijgt over electrische stroom tot 20 watt per M-', terwijl het meerdere tegen kostende prijs moet betaald worden. De commissie zal zor gen dat in elke stand een stopcontact wordt aangebracht De deelnemers zul len de geringe som betalen van f 1.25 per M2. In overleg met de standhouders zal de beurs geopend zijn gedurende de kermisdagen op 5 tot en met 8 Juli 1930 en wel op Zaterdag 5 Juli van 58 uur tegen 25 cent, op Zondag 6 Juli van 28 uur tegen 20 cent, op Maandag 7 Juli van -1—9 uur tegen 10 cent en op Dinsdag 8 Juli ter ge legenheid der fokpaardendag van 2 7 uur tegen 10 cent. Aan de beurs zal eene verlotting verbonden worden, waartoe de commis sie de prijzen zal aanschaffen in ale standen. De prijs per lot is gesteld op 25 cent. De deelnemers, die over een auto de beschikking hebben worden verzocht door middel van een biljet op 'hun wagen reclame te maxen voor de beurs. Het is ook hun belang, dat er veel bezoekers komen. Iedere bezoeker zal een stembiljet ontvangen, waarop de standen in volg- stem reeds vernomen en kwam met uitgestrekte handen en een breeden lach op zijn open gelaat den be zoeker tegemoet. „Jongen, kom er in," riep hij verlrouwelijk. „Hoe gaat het je? Kijk eens, Hanna, hier heb je den jonker". Hanna kwam aanloopen en zoo werd de jonker triomfantelijk door de drie naar binnen gehaald. Hij wierp aan stonds een vorschenden blik door het vertrek, welke hem overtuigde dat Lien niet binnen was en het leek alsof zijn levendige trekken een weinig verduister den Ik vind het prachtig jullie allemaal zoo gezond en wel terug te zien, riep hij met zijn gewone opgewektheid. „Ze hebben me gezegd, dat je zoo oud wprd, schipper, maar ik merk er niets van''. Ja, ja, jonker, dat zeg je maar, doch ik voel dat mijn beenen stijf beginnen te worden. Ik ben den lang- sten tijd zeewaardig geweest. Schipper Bram is aan het aftakelen, terwijl jij een man geworden bent. Maar ga dan toch zitten. Nee, nee. schipper, ik ben nu maar even over gewipt om jelui te zien en de Hand te drukken. Ik moet naar huis, waar ze me maar kort gezien hebben. Ie Men niet thuis orde zijn vermeld, ten einde daarop te vermelden welke standen de mooiste zijn. Het doel hiervan is, dat iedere be/oeker elke stand /al bezoeken. De Maandag is ,de laatste dag van stem ming. Met het oog op de deelname van twee firma's in radio-artikelen, heeft de commissie de zendtijd zoodanig ver deeld, dat zij om beui\ten ieder een half uur muziek ten? gehoore kunnen brengen. O -T- Die verschillende pogingen zijn een gelukkig verschijnsel^ en toonen, dat men het belang v.an een goeden winkel stand, die toch onmisbaar is, meer op prijs gaat stellen. We wenschen de Beurscommissie te Qostburg van har te succes met haar onderneming en twijfelen niet of de resultaten zullen van dien aard zijn, dat de poging ze ker door meerdere gevolgd zal worden. Doos 30-60Jube80d.BiiApoth.oi Drogisten. op Donderdag 12 Juni 1930. De Voorzitter opent <le vergadering, maar wenscht voor tot afwerking van Ce agenda over te gaan, eerst een woord te wijden aan het overleden lid de Bliek, wiens heengaan niet alleen voor de familie, maar ook voor ons college een verlies is te noemen. Steeds heeft hij getoond de belangen van de gemeente te willen behartigen wat kan blijken uit de gehouden dis cussies, welke steeds een aangenaam karakter droegen. Spr. is dan ook over tuigd, dat zijn aandenken bij velen in danbare herinnering bewaard zal blij ven. Ingek. stukken. Na voorlezing van de notulen der vorige vergadering, welke onveranderd worden vastgesteld, doet de VOOR ZITTER inededeeling van een schrijven Lien Ja, waar is Lien wendde de schipper zich vragend tot zijn vrouw, „Ik zie haar nergens". 'O, zij is al een heelen tijd weg], ik weet niet waar zij is,, sprak Hanna op een toon alsof het haar volmaakt koud liet. „Wil je koffie jonker, ik heb juist klaar". Neen, dank u vrouw Luca. Zeg Willem, wanneer gaan we er eens weer met ons tweeën op uit? Denk je nog wel eens aan dien tocht, toen we er bijna het hachje bij ingeschoten heb ben Wat ben je breed geworden. Ik zou liever met je eten dan met je veenten. De schipperszoon lachte flauwtjes. Men zou aan den droefgeestigen blik zijner oogen gezegd hebben, dat hij onder iéts leed. Ja, antwoordde hij, als God ons toen niet bewaard had, lagen we beiden op den bodem der zee. Ik zal het nooit vergeten. Dat is nu al weer vier jaren geleden. Ja, we zijn nu allebij vier en twintig. We gaan nu eigenlijk pas het leven in. Maar jij hebt je carrière al gemaakt en je levensdoel gevonden, ik moet ze nog maken. Mag ik op jullie stem rekenen als ik nog eens candidaat wordt voor het parlement? Natuurlijk riepen beide mannen. van het college van Ged. Staten be treffende bestrijding van de iepen-- ziekte. Daar in de gemeente weinig ie- penboomen worden gepoot, meenen B. en W. het schrijven voor kennis geving te moeten aannemen. Dhr. HERMAN zegt, dat de oor zaak van het weinig planten van die boomen is te zoeken in het feit, dat ze direct door die gevreesde .ziekte worden aangetast. Was een bestrij dingsmiddel gevonden, dan was de kans op het poten van deze boomen grooter dan nu. Wethouder LOMBAARD vindt het meer een Rijksaangelegenheid en voelt er, uit dat oogpunt beschouwd, weinig voor subsidie toe te kennen. De VOORZITTER meent, dat zoodra het bestrijdingsmiddel gevonden is, be langhebbenden wel in de gelegenheid Zullen worden gesteld, het middel te kunnen aankoopen, zoodat steun van gemeentewege gevoegelijk achterwege kan blijven, net schrijven van Ged. St. wordt daarna zonder hoofdelijke stemming voor kennisgeving aange nomen. Eveneens voor kennisgeving wordt aangenomen het schrijven van de feest commissie alhier, waarbij de gemeente dank wordt toegezegd voor de toe gekende subsidie voor de feestelijkhe den, gevierd op 1 Mei, 1 en 2 Juni j.l. Vervolgens wordt mededeeling ge daan van het aanbrengen van de be tonnen bloemenbakken rond de muziek tent. De totale kosten bedragen f 61.05. De bloempotten met inhoud welke in de muziektent opgehangen zijn,, zijn door de feestcommissie aan de ge meente cadeau gedaan, waaraan de Voorzitter nog toevoegt, dat door den neer a. van Uxem in de bloembakken welke door hem zijn beplant met ge raniums, de zich daarin bevindende pot jes met lobelia's zijn geschonken. Beide geschenken worden onder dankzegging aanvaard. Ook doet de Voorzitter mededeeling van de ingekomen nota van de N.V. Van Melle's Conf. Works te Breskens, wegens verleende hulp bij den brand bij dhr. de Milliano, ten bedrage van f 202.66. Goedgevonden wordt deze re kening te betalen, terwijl de Voor zitter nog zijn dank wenscht uit te spreken voor de werkelijk goede hulp van de Firma ondervonden. Hierna doet de voorzitter voorlezing van een concept verordening „Besmet telijke ziekten," opgemaakt ingevolge de Besmettelijke ziektenwet, die ten doel heeft de besmetting op scholen Alle Strandwijkers stemmen op jou. Wie zou er beter voor ons op komen dan jonker Adolf. En als je nog eens minister wordt, ga ik naar Den Haag om je te zien op het „Binnenhof,', lachte de oude schipper. Niet zoo haastig, kapitein. Het is een lange weg naar het minlister- schap en ik heb nog niet eens den eersten stap gedaan. Maar ik ga. Ge groet allemaal, groeten aan Lien als ze thuis komt. Adieu! Hij ging heen, schijnbaar even licht en lustig als hij gekomen was, doch inderdaad met een onvoldaan gevoel. Diegeen waarvoor hij gekomen was naar de Luca's had hij niet gezien- Het was volkomen duister geworden^ doch de maan goot haar zilveren licht op de aarde en in diep gepeins ver- zonker dwaalde de jonge man langs het strand. Hoeveel had hij zich niet voorgesteld van zijn terugkeer naar Strandwijk en hoe was deze verwachting reeds terstond in den aanvang be. schaamd Hij had gemeend er Lien te vinden, de speelmakker zijner jeugd, vrij als altijd, om eindelijk uitdrukking te kun nen geven aan de zoete verlangens» die zoo lang reeds zijn hart waren binnengeslopen. En daarom was de me dedeeling der visschers^ dat Ljen met en kinderbewaarplaatsen tegen te gaan, alsmede van het te dier zake ingeko men advies van de Gezondheidscommis sie. Burgemeester en Wethouders stel len voor tot aanneming van de ver ordening te besluiten, hetgeen zonder hooldelijke stemming geschiedt. Voor den gemeente-veldwachter L. M. Barendse dient een nieuwe pen sioensgrondslag te worden vastgesteld en wel, per 1 Januari 1930 op f 1725- en per 1 Mei op f 1783,-. Aldus wordt besloten. Onderzoek geloofsbrieven van den heer Jac. I. Brakman. De Heeren De Milliano en Been worden verzocht de stukken te onder zoeken. Ze worden alle in orde be vonden, waarna besloten wordt, het nieuw verkozen lid Brakman, als lid van den Raad toe te laten, zoodra den beroepstermijn is vervallen. Jaarwedden. Van het college van Ged. Staten is ingekomen een schrijven houdende herziening der jaarwedden van Burge meester, Secretaris, Ontvanger en Wet houders. 13e Voorzitter zegt, dat om de 5 jaren een herziening noodig is, en doet voorlezing van de nieuw vast te stellen salarissen voor genoemde ambte naren. Hieruit blijkt, dat de wedde van den Burgemeester, Ontvanger en Wethouders dienen te worden ver hoogd met respectievelijk f 20,-; f 40-; en f 10.-; ingaande 1 Januari 1931. Met algemeene stemmen wordt goed gevonden met de genoemde regeling accoord te gaan. Grasetting- Met algemeene stemmen wordt daar na besloten met ingang van 1 januari a.s. ae overeenkomst omtrent de gras- etting in het „Platte Putje" op te zeggen, in verband met de waardeloos heid dier grasettjng. Brievenbussen- Aan de orde is vervolgens een schrij ven van Ged. St., inzake brievenbussen aan woningen. De voorzitter doet voor lezing en deelt mede, dat B. en W. voorstellen, thans nog geen besluit te nemen en te wachten, tot dat de Bouw 'verordening nog eens behandeld zal worden. Aldus zonder hoofdelijke stem ming besloten. Nachtlampen. Van de N.V. P.Z.E.M. is bericht ingekomen^ dat voor het aanbrengen van veranderingen voor de 5 nacht lampen, staande: 1 hoek-bij v. d. Vij- Willem ging trouwen als een steek in zijn hart gedrongen, en hij had zich moeten beheersclien om niets te laten blijken. Maar er naar vragen bij de Luca's, dat kon hij niet. Intusschen kon hij het nauwelijks ge- looven. Maar als het toch eens waar was Mocht hij zich tusschen deze twee indringen? Het was bijna na tuurlijk dat deze twee jonge mensciien met elkander zouden trouwen en ge lukkig zijn. Hij had geen recht hun dat geluk te betwisten. Hij zag Lien reeds getrouwd en de kinderen van Willem opvoedend en de vischnetten verstellende gelijk al de andere visschersvrouwen en deze ge dachte pijnigde hem. Hij slingerde woest de halfverbrande sigaar van zich en stapte driftig voort. Eensklaps bleef hij staan. Daar aan den voet van het duin ontwaardde zijn scherpe blik een gestalte, die hij uit duizenden herkend zou hebben. Het was Lien Luca. Zij had het gelaat naar de zee gekeerd en staarde zwij gend en bewegenloos voor zich uit. Het hart van den jongen man bonsde. Hij wilde naar haar toegaan maar hij weerhield zich. Hij vroeg zich af, of het niet beter was haar nu uit den weg te blijven. Maar waarom ook? W** WVtffdfc. J

Breskensche Courant | 1930 | | pagina 1