een extra nummer ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEÜWSCHVLAANDEREN Hetgeheim der Visschershut BRESKENSSCHE COURANT VERSCHIJNT WOENSDAGS EN ZATERDAGS IN ALLE PLAATSEN VAN ZEEUWSCH-VLAANDEREN Abonnementspr(j* p. 3 mannden f 1.25 franc» p. p»»t f 1,40 Advertentieprijs vnn 1 5 regels 75 cent Elke regel mier 15 cent Ingez. Meded. 30 ct. p. regel. Drukker uitgever J, C. LE BLEU voorheen E. BOOMBLIEK Teietoon RRP^KF NS Portflro \o. 21 DKB5MSN5 70,7e Abonnements-Advcrtentles zeer Advertenties worden aangenomen Dinsdag- en Vr(jdagmlddn« billijk tarief. tot uiterlijk 1 uur 39e Jaargang Woensdag 4 Juni 1930 Nummer 3535 GR A TI S verzekering gulden bij levens- tsa gld. bij dood gld. bij vsrlles gld. bij ver- is gld. bij ver- air gid. bij ver voor deabonné's tegen yflf] lange ongeschikt- lllll door /h vaneen h[V lies van een 411 lies van een /ft lies van een ongelukken voor: beid tot werken. een ongeluk. I» hand of voet. oog. duim. wijsvinger. De risico van bovenstaande verzekering is bij de berverzekardOngevallen-Verzekering-Maatschappii „Fatum" te 's-Gravenhage. a a gld. by verlies van eiken anderen vinger. ln verband met de bijzonder goed geslaagde feestelijk heden te Groede zal WOENSDAGAVOND van ons blad verschijnen. De Administratie. Advertentiën daarin kunnen tot Woensdagmiddag uiteriiik 1 uur worden opgegeven. Raadsvergadering te Aardenburg. Vervolg. Dhr. CATSMAN: De bedoeling is het geheele terrein geschikt te maken voor bouwterrein. De daar liggende dijk kon wat afgevoerd worden in de drassige deelen, die de heer Blondeel er vermoed. Met behulp van groote rioolbuizen is dat gevaar wel te ver helpen. De VOORZITTER: Ik breng dus in stemming om het geheele terrein als bouwgrond in orde te maken en beginnen te bouwen, daar waar de aan vragers 'net verzoeken. Dit. voorstel wordt aangenomen met 6 tegen 1 stem (die van den 'heer Van der Hooft). Dhr. VAN DER HOOFTVoor hoe lang wordt de erfpacnt gegeven. De VOORZITTER: Voor 30* jaar tegen 3 ct. per M'-, zooals wij dat gewoon zijn, met recht om de canon te herzien. Dnr. VAN DER HOOFT: Is het dan voor de aanvragers niet beter de erfpacht voor 60 jaar te geven met het recht de canon bijvoorbeeld na 20 of 30 jaar, of wanneer de Raad dit noodig acht, te herzien. Aldus wordt besloten. Dnr. HOLLEBRAND: En als Mus- son er nu scnade van heeft De VOORZITTER: Dan zullen wij moeten zien of er termen zijn hem daarin tegemoet te komen. Danstenten met kermis. Van P. Bonamie en van E. Bonamie is het verzoek ingekomen om in de Brouwerijstraat een danstent 'te moger. plaatsen. Beiden vragen net op de- FEUILLRTON 10. U weet,, -dat Lien zien nooit met de dorpelingen bemoeide. Zoomin als u hebben wij er ooit over gesproken. Wij zouden het ook niet gedaan heb ben, als het niet was om Willem. Dat dacht ik wel. Willem moet wel heel veel van haar houden, is het niet? Veel te veel, juffrouw Bertha, antwoordde Hanna met bitterheid in haar stem. Het is niet zoo als gewoon, hij is dol op haar. Hij zou voor haar gaan liggen en haar over zich heen la ten toopen. Als een man zien zoo voor een vrouw neerwerpt dan gaat het verkeerd. Mijn Bram is nooit zoo ge weest en toCh heb ik geen beterfen man gezien. Ook in de liefde moet men gematigd zijn. Dat overdrevene houdt toch geen stand. Vindt u vrouw Luca? Ik kart het niet met u eens zijn. Ik geloof dat de liefde tussc'hen twee menschen nooit te diep, te warm of te machtig kan Zijn. Hoe meer liefde, hoe meer geluk. zelfde plaats. Er is dus concurrentie tusschen beide broeders. Dnr. HOLLEBRAND: Wanneer de Raad het verzoek toestaat, dan be zorgen wij den aanvrager een voordeel, maar tegelijkertijd bezorgen wij de al daar wonende inwoners, zooals Praat. Lootens en Willemsen een groote Over last. Want, men moet er niet vee! over praten, net wordt om en bij die tent een zootje, een troep, en daarom zou ik het niet toestaan. De VOORZITTER: B. en W. stellen ook voor afwijzend op het verzoek te beschikken. Dnr. HOLLEBRAND: Ja, mijnheer de Voorzitter, maar i,< zou bepaald willen zien dat afwijzend zal bescnikt worden op alle aanvragen, die het ver zoek inhouden danstenten 'op gemeente grond te plaatsen. De VOORZITTER: Algemeen ge sproken, in den zin dat de tent in zijn geheel op gemeentegrond komt, ben ik het met U eens, maar er is ook nog een andere aanvraag van Aug. Dierick. Die iieeft nagenoeg ruimte voldoende op eigen terrein. Slecnts 10 M2 komt hij tekort. Die vraagt hij nu naast zijn eigendom van de Gemeente en dat verzoek zouden B. en W. willen toestaan. Dhr. VAN DER HOOFT: De zaak is in B. en W. behandeld en U weet» hoe ik er daar over dacht; maar ik kan mij best vereenigen met de meening van den heer Hollebrand, dan is de zaak voor altijd uit. Dnr. BLONDEEL: Als nu iemand een zaak heeft en hij komt voor enkele dagen eenige M-' gemeentegrond te kort om die zaak meer winsitgevcnd te maken, is het dan niet heel erg om zoo'n verzoek te weigeren Ik zou Leven is liefhebben. Des te meer en des te krachtiger de mensch liefheeft, des te meer zal nij ook de diepte en de heerlijkheid van het leven voe len. Het kan zijn, dat gij gelijk hebt. mejuffrouw. DoCn ik ben-vijftig jaar op deze wereld en heb zoo mijn denk beelden. Ik geloof dat men ook hier in redelijk moet blijven. Ik heb mijn man nooit verwend met liefdesbetui gingen, en hij mij niet en toch waren we gelukkig. Ik zeg dat een man zich zelf wegwerpt en zich verlaagt als hij zoo doet als Willem. Zoudt gij zooiets begeeren Ja, antwoordde net jonge meisje terstond met geestdrift en beslist. Ik zou met niets minder tevreden zijn. Ik zou den neelen man willen hebben of niets. En indien die liefde niet in alles uitkwam en zien steeds toonde en niet bereid was alles op te offeren, dan zou ik niet in de oprechtheid en duurzaamheid er van gelooven. Alles of niets. Er straalde vuur in de oOgen van de jonkvrouw van Grafhorst terwijl zij zoo sprak. Doch Hanna bleef even koel en onbewogen. Maar wat nu als de liefde maar van één kant komt? vroeg zij kalm, Wilt gij zeggen dat Uen niet voorstellen liet toe tc staan. De VOORZITTER: Wij zullen eerst de zaak der 2 Bonamie's behandelen. B. en W stellen voor daarop afwijzend te beschikken. Verlangt iemand stemming? Nie mand Z.h.st. aangenomen. Nu de aanvraag van Aug. Dierick. B. en W. stellen voor dat verzoek toe te staan. Verlangt iemand stemming? Nie mand Z.h.st. aangenomen. Bestrijding iepenziekte. Van het comité tot bestrijding dei iepenziekte is net verzoek ingekomen om gedurende 5 jaar een jaarlijksc'ne subsidie van f 5 toe tc' staan, om uit de verkregen subsidies de oorzaak der ïepenzieKte te bestudeeren, de goede bestrijdingsmiddelen traenten te vinden, opdat onze iepen voor verder afster ven bewaard worden. De VOORZITTER: B. en W. stellen voor f 5,- te geven voor één jaar. Dnr. HOLLEBRAND: Ik meeende, dat het Comité ingesteld was voor 3 jaar. Als Aardenburg nu voor f 5,- toezegt voor.één jaar en elke gemeente draagt naar vernouding zijner inwoners eveneens zooveel bij, dóén ook slechts voor 1 jaar, dan komen zij iiet vol gende jaar weer terug. Dit is niet goed De bestrijding der iepenziekte is toch een algemeen belang en daarom stel ik voor een subsidie van f 3 per jaar te geven voor 3 jaar. Dan zou ik nog dit willen zeggen,; dat het noodzakelijk is om aan iepen ziekte lijdende gerooide boomen niet ter plaatse te laten liggen, maar deze zoo spoedig mogelijk verwijderen, om de besmetting tegen tc gaan. Dnr. VAN DER HOOFT: In de vergadering van B. en W. was 'net eerst de bedoeling net verzoek voor kennis geving aan te nemen, daarna is het voor stel gekomen f 5 te geven voor 1 jaar, maar daar er om Aardenburg neel veel iepen staan en 'het dus (niet alleen een algemeen maar ook een plaatselijk belang is kan ik meegaan met net voorstel van den 'neer Hollebrand. Dhr. CATSMAN: Wanneer er on verwacht een nieuwe besmettelijke ziek te uitbreekt, zooals het 'vorige jaar met de alastrimziekte, dan treedt 'net Rijk op; de géneele geneeskundigen dienst wordt in 't geweer geroepen om 'net gevaar te bestrijden, omdat het landsbelang dit vraagt. Dit is juist ge zien. Maar de bestrijding der iepen ziekte is ook een landsbelang en geen plaatselijk belang en daarom moet men de lasten niet traenten te leggen op de van Willem 'houdt? vrouw Luca. Ik geloof 'het ook niet. Dus zal zij niet met hem trouwen Dat is wat anders. Mij dunkt,, zij mag blij zijn voor zoo'n kans. Waar zal zij iemand vinden zooals mijn jongen. Laat naar 't maar probeeren. Wat moét er van haar worden als zij niet met nem trouwt? Vader en ik blijven niet altijd voor naar zorgen. Heel 'net hart van het jonge meisje kwam in verzet tegen de nuchtere denk wijze van de visschersvrouw. Doch zij zweeg en dacht na over de ongelukkige positie van Lien, van wie .zij juist gehoord had dat zij nooit den weg zou willen gaan, dien haar pleegmoeder voor haar bestemd had. Al zeg ik het ook van mijn eigen zoon, begon Hanna weer, terwijl er een trotsche trek op haar gelaat kwam, er zijn er maar weinigen zooals Willem. Hij i6 niet alleen knap en .flink, hij is ook goed. Ik weet wel dat Lien het hart hoog draagt, maar zij vindt ner gens en nooit een betere dan hem,. En als zij niet wat -aardiger wordt' tegenover Willem, zal ik 'het haar erg kwalijk nemen. Maar vrouw Ltlca, als Lien toch niet genoeg van Willem noudt om hem tot man te nemen, kan zij er toch niets aan doen. Zij kan haar gevoel toch gemeente, doc'h moet het algemeen,, dat is het Rijk de kosten der bestrij ding dragen. Om deze reden stel ik voor de aanvraag om subsidie voor kennisgeving aan te nemen. Dhr. HOLLEBRAND: lk handhaaf het voorstel van f 5 per j aar voor een termijn van 5 jaren. Dit voorstel wordt verworpen met 4 stemmen tegen (Mevr. Ancion en de H.H. Wieme, Blondeel en Catsman en 3 stemmen voor (Mevr. van den Broecke' en de H.H. Van der Hooft en Hollebrand). Het voorstel van den heer Catsman wordt daardoor geacht te zijn aange nomen. Wijziging VleescJikeuringsdienst. Van het gemeentebestuur te Sluis is een senrijven ingekomen om het reglement op den vleesc'nketiringsdienst te wijzigen. De VOORZITTER: De wijziging noudt in, dat de veearts belast met den keu ringsdienst in den kring Sluis onfne'ffing kan verleenen van de verplichting om de in nood geslachte dieren naar het abattoir te Sluis te moeten vervoeren om ze aldaar te keuren. Deze wijzigiing is benandeld in de colleges van B. en W. der betrokken gemeenten Sluis, Aardenburg, Eede en St. Kruis en door alle goedgekeifrd Dnr. BLONDEEL: Dit is zeker een verbetering, want anders moet men met het in nood geslachte dier voor een zeer korten tijd naar Sluis, moet daar keuringsloon betalen en dan kan men weer naar hujs om liet dier verder uit te slachten. Nog beter zou het zijn de veearts te verplichten dergelijke die ren ter plaatse te moeten keuren. De VOORZITTER: Dat zal niet gaan. De .wijziging wordt z.'n.st. goedge keurd. Landarbeiderswet. Van L. B. Maen'nout is het verzoek ingekomen om naar de bepalingen der Landarbeiderswet een voorsCnot te be komen tot het bouwen van een woning op 7 Are grond, welke nij i^ngs de rijkssteenweg naar Eede in eigen dom bezit. De aanvrager wordt daar als net ware toe genoodzaakt, omdat zijn tegenwoordige woning van dien aard is, dat zij niet aan redelijk te stellen eiscnen voldoet. De VOORZITTER: B. en W. neb, ben deze aanvraag bestudeerd aan de hand der Landarbeiderswet en aan de uitleggingen welke aan de aldaar om- senreven bepalingen zijn gemaakt en zij acnten deze aanvraag in strijd met niet dwingen. Zij neeft hem altijd be schouwd als haar broeder en het valt haar moeilijk nu anders over hem te denken. Oe moet rechtvaardig zijn, zoowel tegen Lien als tegen Willem. Nu kijk eens mejuffrouw Bertqa, zij Heeft altijd van Willem gehouden als zuster, waarom zou zij 't nu niet even goed kunnen als zijn vrouw. Ik neb altijd gehoopt dat zij met elkaar zouden trouwen, en mijn man ook. Alles wat we nebben en dat is aardig wat, is voor nen. Zij hoeven nergens voor te zorgen en vinden nun nestje heelemaal klaar. Het zou dom zijn, als ze er niet inkropen. Daar was geen praten tegen. Het was blijkbaar, dat 'net denkbeeld zich heele maal van Hanna meester gemaakt had en zij niet anders meer kon denken. DoCn de freule stond geheel aan den kant van haar vriendin en voelde diep mcde.ij-e., voor haar. Zij begreep dat het moeilijk voor de Luca's zou zijn hun ideaal op te geven. Maar onze wegen zijn menigmaal niet Gods we gen. Dat zouden de oude vissCner en zijn vrouw ook nier ondervinden. Freule Bertna stond op. Ik hoop dat ge niet hard zult zijn voor Uen, sprak zij bij het heengaan. Zij heeft zoo'n fijne natuur en trekt zien alles aan. Ik ben heelemaal niet hard tegen de aanschrijving van dén Minister van B.Z. en Landbouw. De som, die gevraagd wordt is f 1890; maar het terrein, dat Maen- hout er voor aanwijst is tc klein 7 Are) om daar ooit een plaatsje te kunnen stichten in den zin der Land arbeiderswet. Dhr. VAN DER HOOFTMijnheer de Voorzitter. De bezwaren van B. en W. zouden nog. aangevuld kunnen wor den met de omstandigheid, dat de aan vrager n:et is landarbeider, want in den winter is nij loonslager en thans is hij steenbakker, dus geen arbeider in den zin der Landarbeiderswet. Het voorstel van B. en W. wordt z.h.st. aangenomen. Wijziging begrooting 1929 en 1930. Een wijziging der begrooting 1929 en 1930, waarvan de Secrelaris voorlezing doet worden zonder Hoofdelijke stem ming aangenomen. Benoeming Onderwijzeres. De VOORZITTER: Aan de orde is thans de benoeming van een onderwij zeres in de vacature ontstaan door ver trek van Mej. Siegers. De voordracht bestaat uit de dames: 1 J. P. de Klerck te Hoedekenskcrke, 2 L. M. Cauwels te Rotterdam, 3 M. F. Groothaert te Sluiskil (tijdelijk te Aar denburg) en 4 J. Wage te Moerka- pelle (bij Gouda) afkomstig uit Aar denburg. Verlangt iemand bespreking der can- didaten in besloten zitting? Niemand? Dan zullen wij tot stemming overgaan. Ie stemming M. F ürootnaert en J. Wage verkrijgen 3 stemmen. J. P. de Klerck 1 slein. 2e stemming. J. Wage 7 stemmen' zoodat deze met algemecne stemmen benoemd is. Verordening Gasbedrijf. De VOORZITTER: De verordenin gen op net gasbedrijf en voor het gaspersoneel hebben bij de leden ge circuleerd. Na die circulatie is er dooi B. en W, nog een kleine wijziging in gebraent en wel deze, dat de boek houder niet alleen aan B. en W. maar ook aan ieder lid van B. en W. zijn boeken ter inzage moet geven, als zulks gevraagd wordt. Dnr. HOLLEBRAND: Met de ver ordening kan ik mij vereenigen, alleen Zou ik wenscneu opgenomen te zien, dat het personeel niet benoemd wordt door B. en W., maar door den Raad De VOORZITTER: B. en W. heb ben alleen net recht los personeel te benoemen. Het vaste personeel wordt door den Raad benoemd. Dhr. VAN DER HOOFT: Zijn nu haar. Wat we doen, doen we slechts om naar bestwil. Maar gaat de freule al heen Ja Mama en ik moeten nog enkele dingen klaar maken voor de ontvangst van mijn broer Adolf. Morgen komt nij. 't Zal een feestdag zijn. Twee jaar weg geweest. Hij zal u wel gauw komen opzoeken. In zijn laatsten brief informeerde hij nog naar Lien. Raad eens noe nij haar noemde. Het juweeltje van Strandwijk. Hoe vindt ge net? Ik heb nog vergeten het aan Lien te zeggen. Zeg het maar niet, juffrouw. Ze verbeeldt zich al genoeg en weet heel goed dat ze een mooi gezichtje heeft. Dag mejuffrouw, groeten tnuis. Hier mee ging freule Bertna heen. Vlak bij net kasteel ontmoette zij 'naar vader, den heer van Grafhorst, Twintig jaren hadden zijn zwarte haren geneel doen vergrijzen. Zoodra hij zijn dochter zag, sprong hij van zijn paard en kwam met een glimlach op haar toe. Het kwam de freule voor, dat hij achter dien glimlach iets verborg, want zijn oogen hadden ondanks den lach een bezorgde uitdrukking. Daarom zeidc zij: Wat is er vader? Scheelt u iets? (Wordt vervolgd. 1

Breskensche Courant | 1930 | | pagina 1