ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCHVLAANDEREN Het geheim der Visschershut Buitenland. FEUILLETON Examen gedaan en niet geslaagd Provinciaal Nieuws. BRESKENSSCHECOURANT VERSCHIJNT WOENSDAGS EN ZATERDAGS IN ALLE PLAATSEN VAN ZEEUWSCH-VLAANDEREN Abonnementsprijs p. 3 maanden f1.25 franoe p. poet i 1,40 Advertentieprijs ran 1 5 regels 75 cent Elke regel moer 15 cent. Ingez. Meded. 30 ct. p. regel. Drukker uitgever J. C. LE BLEU voorheen E. BOOM—BLIEK Telefoon BRESKENS P»#™ Abonnements-Advertentles zeer billijk tarief. Advertenties worden aangenomen tot n 11 e r 1 Ij k Dinsdag- en Vrjjdagmlddng 1 uur 39e Jaargang Zaterdag 24 Mei 1930 Nummer 3532 OR ATI verzekering gulden by levens- jsi gld. bij dood mp gld. bfl verlies gld. bij ver- ia gld. bfl ver- mp gld. bij ver voor de abonné's tegen vni] lange ongeschikt- lilll door 1 h vaneen hl] lies van een 4Q lies van een Xn lies van een ongelukken voor: heid tot werken. een ongeluk. w hand of voet. oog. duim. wijsvinger. De risico van üovensmande verzekering Is bij de hervsrzek:rdOngevallen-Verzekering-Maatschappij .Fatum" te 's-Gravenhage. i a gld. bij verlies van eiken anderen vinger. ITALIË. Landing van Italiaansclie sol daten te Skoetari. Te Skoetari is onverwacnt een de tachement van 2000 Italiaansche sol daten ontscheept. Het volk protesteerde hiertegen en ook de overheidspersonen verklaarden uit Tirana geenerlei in structies te hebben ontvangen. De aan voerder der soldaten zeide er persoon lijk borg voor te staan, dat de troe pen met toestemming van koning Zo- goe waren gekomen. Hun landing zou voorloopig als demonstratie moeten die nen om den lust tot een opstand te doen vergaan. De soldaten zijn hierop over 5 dorpen ingekwartierd. Noodweer in Italië. Uit geheel Noord-Italië worden stormen, hagelbuien en wolkbreuken gemeld, welke groote schade hebben aangericht. De te velde staande ge wassen zijn op sommige plaatsen groo- tendeels vernield. De temperatuur is sterk gedaald. Ongelukken op net wa ter hébben verscheidene slachtoffers ge- ëischt. Te Venetië waren zelfs alle stoom bootdiensten op de Lagune gestaakt wegens net slechte weer. Aan het Gar- dameer had Desenzano van het water te lijden en te Cnioggia zijn ver scheidene visschersbooten stuk gesla gen. o DUITSCHLAND. De tocht van de Graf Zeppelin. 'De bevolking te Praia (Kaap Ver- dische eilanden) had met spanning ge wacht op de aankomst van de Graf Zeppelin. Het luchtschip kwam uit liet Noorden en vloog zeer laag. De com mandant wist blijkbaar nauwkeurig de plaats van het postkantoor, want hij stevende er recht op af en liet toen aan een klein valscherm de postzak vallen. Daarna ging het luchtschip over de vlieghaven en vertrok in Z.W. rich ting. Een vreeselijk drama. Dinsdagnacht heeft zich in het naburige Roelsdorf een vreeselijk drama afgespeeld. Een man uit Dusseldorfy die reeds geruimen tijd getracht had met een meisje een vernouding aan te knoopen, schoot, toen het meisje hem weaerom afwees, haar met een revolver Bertha Grafhorst had groote achting voor Hanna Luca, doch vond altijd weer iets raadselachtigs in haar, dat dikwijls haar wantrouwen wekte. Hanna Luca was niet open en oprecht. Zij had een gesloten karakter. Nooit ant woordde zij dadelijk op een gestelde vraag en haar woorden waren weinige en weloverwogen. Gaat het u allen goed op Graf horst, mejuffrouw Bertha? vroeg zij nu. O ja, uitstekend, antwoordde de freule. En morgen komt mijn broer Adolf weer thuis van Heidelberg. Zoo nis u weet studeert hij in de rechten. Hij, werkte zoo hard, dat hij zich twee jaren lang geen tijd gegund heeft om thuis te komen. Nu is hij gepromo- Veera tot doctor in de rechtsweten schappen. Denk eens aan. Wat zul len we blij zijn, hem te zien. Hij heeft grootsche plannen, Hanna, en Vader en moeder moedigen hem zoo- Veel mogelijk aan. Hij hoopt nog eens neer, terwijl hij nog verscheidene an dere scholen loste. Het meisje werd door een schot in het hoofd op slag gedood, terwijl een der toevallige voor bijgangers door een kogel doodelijk gelroffen werd. De man sloeg daarop de hand aan zich zelf. Toen de poli tie ter plaatse verscneen, waren alle drie getroffenen dood. ENGELAND. De staking van Lel postpersoneel. De minister van posterijen deelt mee, dat er 16 lieden ontslagen en 32 op wachtgeld gesteld zijn op een totaal van verser,eidene duizenden ambtenaren, die aan de staking van enkele uren hebben deelgenomen. BELGIE. Belgische diamantnijverheid. Van de Maandag ingetreden vrijheid óm naar eigen inzicht te laten wer- Ken neoben een aantal fabrikanten en eigenwerk-makers reeds gebruik ge maakt. Volgens betrouwbare scnalting zou van het totaal aantal werklieden 55 pCt. tot 60 pCt. werk hebben ge vonden. In handelskringen wordt geen ongegronde vrees gekoesterd, dat te veel burger- en mindere soorten goe deren zullen worden gemaakt waarvoor slechts op bescheiden wijze plaatsing is te vinden. Velen meenen, dat po gingen dienen te worden gedaan om opnieuw productiebeperking te kunnen bereiken. Of zulks inderdaad kan ge schieden, betwijfelt men in de kringen der werkgevers. Dreigende loonsverlaging in de Belgische mijnindustrie. Het centraal bestuur van de Bel gische mijnwerkers heeft Woensdag in net Volkshuis te Brussel een belang rijke vergadering gehouden ten einde zijn houding te bepalen in verband met het voornemen van de mijndi- recties om tot verlaging van de loo- nen over te gaan. Al de mijnbekkens waren vertegenwoordigd. Besloten werd tot het houden van een referendum onder de leden der vakvereenigingen van mijnwerkers indien de directies tot onmiddellijke loonsverlaging moenten overgaan. o RUSLAND. Een spoorwegongeluk. Uit Moskou wordt gemeld dat op een groot staatsman te worden. Maar waar is Lien toch Ik zie haar niet. Hoe is het met haar? Met Lien is het goed. Dat was al wat Hanna antwoordde en liet werd gezegd op een kouden,, onverschilligen toon, die de freule on aangenaam aandeed. Maar waar is zij, vrouw Luca Zij zal wel in den tuin zijn. Daar ziet niemand haar, als zij de visch- netten weer in orde maakt. Zij haat het werk, maar zij wil toch ook niet hebben dat ik er aan kom. Zit Lien nooit met de andere vrouwen aan de deur gezamenlijk net ten te verstellen Hanna antwoordde met een scham peren lach: Ik zie Lien al zitten! Eerder is het vergaan van Strandwijk te verwach ten. Neen freule, u kunt Lien niet met de andere meisjes gelijk stel len. Zij is geheel en al anders, Zij voelt zich ver boven hen verheven en zij handelt er ook naar. Maar tegenover u en uw man Is zij toch altijd goed en plichtsgetrouw en zij zou alles voor u doen, daar ben ik zeker van. O, ik heb geen klagen, Lui is ze niet, antwoordde Hanna weer op denzelfden onverschilligen toon, die 'het traject Moskou—Kazan Woensdag een sneltrein nabij het station Tsjer- naj in botsing is gekomen met een goederentrein. De botsing was zóó he vig dat 28 personen werden gedood en 31 zwaar gewond. In den sneltrein bevonden zicii vele kinderen, die naar een vacantieoord in de Tartarenrepu- bliek onderweg waren. Vier wagons geraakten in brand en werden geheel vernield. Tot nu toe heeft het onder zoek slechts uitgewezen dat de snel trein in plaats van met de ter plaatse voorgeschreven snelheid van 40 K.M., met een snclneid van 60 K.M per uur reed. De machinisten van beide treinen zijn bij de botsing om het leven ge komen. Toer.e.ning van den uitvoer naar Rusland. De uitvoer van de Ver. Staten naar Sowjet-Rusland heeft in Maart ruim 12,5 millioen bedragen, dat is ruim 300 pCt. meer dan in Maart verleden jaar. Deze sterke stijging is te opmerkelijker, omdat de Amerikaan- sCne uitvoer naar alle andere landen dit jaar is adnteruitgegaan. PERZIë. Een aardbeving. Men zal zich herinneren, dat er aan vankelijk twijfel bestond of het aantal slachtoffers van aardbeving in Perzië inderdaad ongeveer 2000 bedroeg, zoo als aanvankelijk gemeld was. De oor spronkelijke schatting blijkt helaas maar al té juist tê zijn geweest. U|it de puinhoopen heeft men reeds 2000 lijken geborgen. BRITSCH-INDIë. Onrust te Bombay. Te Bombay is het Woensdag ten gevolge van net optreden van de po litie tegen het nationale congres tot ernstige onlusten gekomen Op de beurs hadden zich geruchten verspreid, dat de directeur van de Bank van Indië, die deel uitmaakt van een Indisch con cern, aan den kant der politie opge treden was tegen aanhangers van Gand hi. Tengevolge van deze geruchten ver zamelde zich een groote menschenme- nigte voor het bankgebouw. De demon stranten namen een dreigende houding aan en drongen naar binnen. Eerst na drie uren gelukte het de bank te ont zetten, nadat een vriend van Gand'hi beloofd had, dat er een nauwkeurig lief als zusters en gingen ook zoo met freule Bertna pijn deed. Was er iets gebeurd dat de innige verstandnouding tusschen Hanna Luca en haar aange nomen doenter verbroken had Zij -zou het spoedig genoeg weten. Zij begaf zich naar buiten om Lien te zoeken. De vrees, die zij reeds eerder gevoeld had, maakte zich op nieuw van haar meester. Er moest iets plaats gevonden hebben, dat den vrede en de eenheid uit het huisgezin van de familie Luca gebannen had. De dochter van Grafhorst stond op den drempel van de keuken en zag vandaar Lien, gezeten op een laag stoeltje met een bruine massa van nettengerei aan haar voeten. Haar han den rustten op dit oogenbük en zij wist niet dat iemand haar gadesloeg. Zij steunde met haar rechterarm op haar knie, haar kin rustte in den palm van haar hand en haar oogen waren gevestigd op de duinen daar in de verte, met een droeve, onbestemde uit drukking. Twintig jaren hadden van het kind, dat in dien stormachtigen nacht gered werd op de kust van Strandwijk, een jonge vrouw gemaakt, die, Wat licha melijke schoonheid aangaat, iri Stfand- Wijk en uren in den omtrek haar we dergade niet vond. Doch meer nog onderzoek zou worden ingesteld, en dat, wanneer de geruchten bevestigend mochten worden, de betreffende direc teur zou aftreden. Desondanks duur den de demonstraties nog lang votrt. Hierbij werd een auto, waarin een po- litie-ambtenaar zat, door de menigte met steenen bekogeld. Uit 'het gebied van Ahmedabar ko men eveneens berichten over ernstige onlusten, waarbij dooden gevallen zijn. De bevolking aldaar schijnt te geloo- ven, dat de Britsc'ne heerschappij in Indië reeds ten einde is. AFRIKA. Een woestijn-tragedie. Met militaire eer zijn te Luderitz in het mandaatgebied Zuidwest-Afrika ter aarde besteld de overblijfselen van een soldaat bij de Schutztruppe, die in 1905 spoorloos is verdwenen en een slacht offer is geworden van de Namib-woe- stijn. 18 Juni 1929 werd in een diamant concessiegebied, op drie mijlen afstand van het station Grasplatz, een geraamt|e gevonden met daarbij een koperen iden tificatieplaatje, een horlogeketting en overblijfselen van een militair kleeding- stuk. Het identificatieplaatje werd naar DuitsChland opgezonden, waatuit bleek, dat het gevonden geraamte dat van den soldaat Fiebecke van de Schutztrup pe was. Hieraan is een géheele geschiedenis verbonden. In 1905 reed de militaire paardenarts Rogge, vergezeld van den soldaat Fiebecke, van Betnanië naar Luderitz om aldaar bneven en geld voor soldij in ontvangst te nemen. 10 januari keerden zij terug naar Betnanië. Zij werden voor het laatst gezien in Kubab, vanwaar zij 'het plan hadden te rijden naar liet naastbijgelegen Uka- mas, waar zij opnieuw water zouden vinden. Nimmer zijn zij daar gearri veerd. Niettegenstaande ijverige na sporingen in de woestijn, werd geen spoor van hem gevonden. In 1911 vond men in de zandheuvels Fiebeckes bajonet en koppel, waarop men weder aan "net zoeken ging. In Juli 1912 vond een politiepatrouille op de helling van een zandheuvel, half weg de stations Kolmanskop en Gras platz, het lijk van den paardenarts Rog ge, dat gemakkelijk te herkennen was, aangezien het totaal verdroogd was tot een mummie, doordat het aanvankelijk overdekt geweest was met zand, dat later er van was weggewaaid door de sterke stormen. Op het lijk werden al le brieven en het geld, ongeveer 20.000 dan door schoonheid, blonk zij uit door voornaamheid en adel in haar verschij ning, die zelfs het ruwe blauwe vis- scherskleed, dat zij droeg niet verber gen kon. Op de welgevormde, slanke en toch volle gestalte van middelbare lengte, welfde zich een hoofdje, dat, omkranst door weelderig zwart haar, door zijn fijnbelijnde gelaatstrekken en groote blauwe, nu eens stralende, dan droomerige oogen, ongemeen aantrok. Terwijl Bertha Grafhorst haar een oogenbük aandachtig gadesloeg, zich afvragend wat die droeve, starende uit drukking in Lien's oogen te beduiden had, kwam Castor als een dolle rond om het huis stormen en nauw kreeg hij de visschersdochter in het oog of hij rende met geweldige sprongen en onder vroolijk blaffen op haar af. Lien sprong verschrikt op en blikte dadelijk rond naar Castors meesteres. Doc.i dc freule snelde reeds op haar toe met een „Lieve Lien, hoe is het met je? Hoe blij ben ik je te zien!" Het volgend oogenbük lagen de twee in eikaars armen. Zij Waren altijd vrien dinnen geweest en tezamen opgegroeid. Ondanks den maatschappelijken af stand, die de freule scheidde van de visschersdochter, hadden zij elkander elkander om. Na de wederzijdsche begroeting 'mark gevonden, waardoor na zeven ja ren de brieven nog bezorgd konden worden. In een op net lijk gevonden zakboekje vond men een afscheidsgroet van Rogge aan zijn moeder en zuster in DuitsChland, méldende dat hij ver dwaald was in de woestijn, Fiebecke uit het oog had verloren en de paarden waren weggeloopen, waarom hij, in •plaats van te sterven van honger en dorst, zich had doodgeschoten. Rogges overschot werd in '1912 te Luderftz ter aarde besteld. Daar is thans ook, na 23 jaren, het geraamte van Fie becke begraven. Kennis voldoende, maar te nerveus ge weest. Waarom niet tijdig Mijnhardt's Zenuwtabletten gebruikt? Hierdoor blijft men kalm en helder van geest. Ze zijn verkrijgbaar bij Apotii. en Dro gisten in kokers van 75 cent. Invaliditeitswet. De aandacht van werkgevers wordt erop gevestigd, dat met ingang van 11 Mei 1930 Art. 5 van net loon- klassenbesluit is vervallen. Naar het verdiende loon mag dus vanaf dien datum niet meer worden geplakt, doch zijn zegels naar leeftijd verschuldigd. Vanaf de week, eindigend 17 Mei 1930 moet dus worden geplakt: Voor mannen: van 14 t/m 17 jaar 40 ct. van 18 t/m 20 jaaf 50 ct. van 21 jaar en ondier 60 ct. Voor vrouwen: 14 t/m 20 jaa,r 40 cjt. 21 jaar en oudfer 50 ct. behoudens enkele uitzonderingen, waar omtrent de Raad van Arbeid bij aan vrage inlichtingen verstrekt. Een bijzondere staking. Op de veiling der coöp. veiüngsver- eeniging Walcneren te Middelburg is een staking van de leden-kooplieden uitgebroken, omdat zij geen genoegen nemen met de eenigen tijd geleden ingevoerde wijze van veilen, nl. door 'net presenteeren van de partijen niet in natura, doch door middel van film projecties. ruimde Lien haar stoeltje in voor de freule en nam zelf op een voetenbankje plaats. Beiden scnenen zeer gelukkig elkander na een zeven maanden lange scheiding terug te zien. Bijna het eerste wat freule Bertha zei, was: Wat zie je er toch lief uit, Lien! Zoo vaak als ik je zie vind ik je weer mooier. Meen je dat heusch? antwoordde zij op een toon die te kennen gaf, dat zij zich haar lichamelijke schoonheid niet eens bewust was. Daar let ik zoo weinig op,, en meteen ging zij weer voort met het herstellen der netten. Houd je van dat werk vroeg de freule. Neen, ik houd er niet van, Bertha. Maar ik moet het wel doen, om moedér te sparen. Je zoudt toch niet willen, dat ik net in den steek üet, is hét wel Bertna? sprak Lien, terwijl er een smartelijke toon trilde in haar klank volle, zachte stem. Zeker niet, Lien. Ik geloof, dat je beter bent dan ik en meeir om je moeder denkt dan ik dikwijls doe. En hoe gaat het met je vader en met je broer Willem {Wordt vervolgij

Breskensche Courant | 1930 | | pagina 1