Wetenswaardigheden op admi nistratief en fiscaal terrein, Ingezonden. Bij Haaruitval Gewestelijk Nieuws. Mijnheer Pimpelmans en z'n Ford, bekroond door de oprichting van den Volkenbond? Bekroond? Ja, voorzeker, want het is onze innige overtuiging, dat alleen via den Vokenbond de; droom van den wereldvrede op den duur een realiteit kan worden. Nog is hij zwak, in vele gevallen macnteloos, vaak meer een bond van regeeringen dan van volken. Wc zul len de laatste zijn oin zijn iouten en zwakneden te ontkennen, maar dat hij een factor van geweldige beteekenis is voor heel de wereld, voor de ganschc mensciiheid, dat staat vast. Geen su perstaat, souvereinitéit uitoefende over de individueele staten, maar toen met een zich steeds meer ontwikkelenden invloed op die staten. Deze invloed nu moet sterker, bij voortduring ster ker worden en nij moet tenslotte voeren naar dat, wat de georganiseerde vre- desoeweging uileindelijk beoogt: een toestand tusscnen de staten onderling, zooals die ook bestaat tusschen de burgers van eenzelfde land, een toe stand waarbij reent gaat boven macht Zooals wij ons in den staat als bur ger 'hebben leeren voegen naar de wet ten des lands, die ons orde en vrede waarborgen en riem, die deze orde of dien vrede verbreekt, met straf be dreigen zooals politie en reCntbank als organen van den staat iederen bur ger ten dienste staan, die zijn reenten of belangen bedreigt acnt, waardoor ruw geweld wordt voorkomen, belet ol gestraft, zoo zal ook eenmaal de inter- statelijke toestand zijn. De misdaad van een staat, ook van een souvereinen staat, moet als misdaad kunnen worden gebrandmerkt en ge straft. En het moet uitgesloten zijn, dat geschillen tusschen twee of meer staten alleen maar zouden kunnen wor den beslecht door ruw geweid, in den vorm van oorlog. M.a.w. de oorlog moet in de toekomst uit 'net leven der staten en volken eenvoudig worden verbannen. O.i. kan dit doel net eerst en het best wonden bereikt via den Volkenbond, zij net een verbeterden en verstevigden Volkenbond, wien or ganen als net Hof van Arbitrage en net Permanent Hof van Internationale Justitie ten dienste staan en in de toekomst allicht en hopelijk een eigen politiemacht. De Volkenbond moet dus sterk wor den gemaakt, willen we net vredes- ideaal dienen. En noe kan deze ver sterking net best worden verkregen We kunnen niet aannemen, dat alleen diplomaten en Hooggeplaatste officieren daarvoor in de eerste plaats in aan merking komen, tenzij mogelijk. wanneer zij, met anderen, den vast en luid uitgesproken wil der volken zelf achter zich weten te staan, tegen wel ken wil ze niet kunnen vermogen of durven in te gaan. Maar c,e volks wil uit zich in vrijwel alle lai.den nog veel te zwak. Dus komen v. j tot de conclusie, dat de volken voor Jen vre de moeten worden opgevoed, dus moet aan de volken klaar en eenvoudig wor den duidelijk gemaakt: le wat moet worden bereikt wat het doel is; 2e 'hoe resultaat alleen mogelijk is door hun eendrachtigen wil. De Vereeniging voor Volkenbond en Vrede ziet in den datum IS Mei telken jare een dag, om ook ons volk op' ruime schaal het bestaan en de be teekenis van den Volkenbond in her innering te brengen, een gelegenneid tevens voor het volk om in wijden kring van zijn wil tot den vrede te getuigen. Moge de Vereeniging haar doel bereiken en opnieuw naar aan hangers met honderden, zoo mogelijk duizenden zien toenemen. Over het invullen van het Aan giftebiljet Inkomstenbelasting. A V) In ons vorig artikel vestigden wij er de aandaent op, dat alleen inkomen Uit op 1 Mei bestaande bronnen y^n inkomen behoort te worden aangegeven en dat een bron van inkomen, die vóór 1 Mei bestond, wordt aangemerkt op 1 Mei nog te bestaan, tenzij die .bron Voorgoed neeft opgehouden te bestaan. Welk inkomen moet worden opge geven Op deze vraag geven de bekende artikelen 13 en 14 net antwoord. Zij luiden als volgt: De opbrengst van iedere bron van illkomen wordt gesteld op net bedrag dat zij voor den belastingplicntige zui ver heeft opgeleverd over het laatst verloopen kalenderjaar of, voor zoo veel de opbrengst van onderneming of arbeid betreft, over het laatst ver loopen .boekjaar, indien dit niet met het kalenderjaar samenvalt. Aandeelen in de opbrengst van een bedrijf of beroep, dat niet door den belastingplicntige zeiven wordt uitge oefend, worden beschouwd als baten van het kalenderjaar waarin hun be drag wordt vastgesteld. Is de opbrengst van eenige bron van inkomen nog niet over een vol kalenderjaar of boekjaar door den be lastingplicntige genoten, dan wordt zij in rekening gebraent tot haar bekend of te begrooten jaarlijkscii zuiver be drag. Voor de vaststelling van dit bedrag wordt uitsluitend op bij den aanvang van net belastingjaar bestaande feiten gelet. Ten aanzien van personen, die op een later tijdstip belastingplicntig wor den, treedt dat tijdstip voor den aan vang van net belastingjaar in de plaats. Wanneer de opbrengst van een bron van inkomen over een vol kalenderjaar of boekjaar door den belastingplicn tige werd genoten, wordt de opbrengst gesteld op de zuivere opbrengst ge durende net laatst verloopen kalender jaar of. (voor zoover net opbrengst van onderneming en arbeid betreft) op de zuivere opbrengst van net laatst verloopen boekjaar. De algemeene regel is dus, dat wordt opgegeven het i nkoinen over het aan 1 Mei voorafgegane kalenderjaar. Betreft net een aangifte van de op brengst van arbeid en onderneming^ dan moet eveneens worden aangegeven de opbrengst van net aan 1 Mei voor afgegane kalenderjaar; valt het boek jaar eenter niet samen met het ka lenderjaar, dan wordt aangegeven de opbrengst over 'net laatst verloopen boekjaar. Wanneer dus een brandstoffeniian- delaar, wiens boekjaar loopt van 1 Juni - 1 Juni (een brandstotfeniiande- laar maakt bij voorkeur niet belans in wat men „zijn seizoen" zou kunnen noemen, December, maar doet net lie ver in Juni, wanneer nij weinig voor raad neeft), dan moet die brandstoffen- handelaar in Mei opgeven, hetgeen hij over net boekjaar 1 Juni - 1 Juni, niet eindigende na deze 1 Mei, maar eindigende vóór deze 1 Mei, verdiend heeft. Zoo ziet men dus, dat het, ,,voor de belastingen geen versCnil maakt,',' van wanneer tot wanneer net boekjaar loopt De keuze van net boekjaar late men geheel afhangen van de eischen van net bedrijf. Kan men beter in Juni,, dan in Ja nuari balans maken, dan make men in Juni belans. Aandeelen in de opbrengst van een bedrijf of beroep, dat niet door den belastingplicntige zeiven wordt uitge oefend, aldus de tweede allinea van art. 13, worden beschouwd als bate» van 'net kalenderjaar waarin hun be drag wordt vastgesteld. ten tantième dus, netwelk wordt vastgesteld op 31 December 1929 (let wel vastgesteld, dus niet getoucneerd)^ moet worden aangegeven voor net be lastingjaar 1930/1931, dus in Mei 1930; is net tantième vastgesteld op 1 Ja nuari 1930, dan benoeft eerst aangifte te geschieden over het .belastingjaar 1931/1932, dus in Mei 1931. Wat werd opgemerkt ten aanzien van tantièmes, geldt ook met betrekking tot dividenden. Het kalenderjaar, waarin het divi dend wondt vastgesteld, beslist nier. Buiten verantwoordelijkheid der redactie. Mijnheer de Redacteur! Ik wil niet van de gastvrijheid van Uw blad gebruik maken om de koscen voor levensonderhoud tusschen platte land en stad met elkaar te vergelijken, daar zij, die uit hoofde hunner be trekking van de stad naar 't platteland trekken, maar al te goed weten, dat zij van den regen in den drop zijn gekomen, en dat het minstens geno men onzinnig is alle gemeenten ten plattelande voor de tractementen in de 3e klasse te brengen, omdat het leven over bijna de geheele linie al daar veel duurder is dan in de steden. Ik wil als bewoonster van het platte land echter enkel de vraag stellen, hoe zou het toch komen, dat wij hier in Oostburg en in de meeste gemeenten in onze omgeving nog steeds maar veertien centen per Liter voor de melk betalen, terwijl dat overal elders en in de eerste plaats in de steden reeds lang 12 en ln enkele gemeenten zelfs slechts 10 cent bedraagt. Zouden de huisvrouwen wellicht moeten gaan samen werken om de melk van elders te betrekken of andere maatregelen te nemen? Met dank voor de plaatsing, EEN HUISVROUW, DIE OP DE KLEINTJES ZIET. en op plekken waar het haar erg dun wordt, de hoofdhuid een weinig inwrij ven met Purol. Doe dit 1 of 2 maal per week, dit maakt iiaar en haarwor tels weer sterk en groeikrachtig. BRESKENS. Brand op den Boulevard. Zondagavond omstreeks 'half tien wer den de inwoners onzer gemeente plot seling opgeschrikt door verschillende ,?brand"sijgnalen. Uit 'het dak van het woon- en winkelhuis van P. v. M., staande aan den Boulevard, sloegen de vlammen hoog op. De gelukkig reeds veel zwakker geworden Westen wind was toc'n nog sterk genoeg, om de brand zoodanig aan te wakkeren, dat in korten tijd 'net dak in een vuur zee herschapen was en het gevaar voor uitbreiding over het gebouwencomplex hoek Spuiplein zeer groot werd. On middellijk werd dan ook de hulp van de groo,e motorbrandspuit te Oosts burg ingeroepen. Inmiddels waren de motorbrandspuit der N.V. Van Melle's Conf. Works en de gemeentelijke spuit al spoedig aan het werx. Zelfs de laatste, die al eenigen tijd als museumstuk werd be schouwd, heeft nog goed werk ver richt. Zeer handig werkte de liooge brandladder der motorbrandspuit, waar door het mogelijk was de waterstralen van bovenaf in te werpen. Van alle zijden moest het water worden betrok ken en gelukkig was er voldoende. De geweldige vonkenregen, vooral bij 'het instorten Van het dak en later van den zolder, vergrootte niet weinig net gevaar voor uitbreiding en op meer dan één plaats heeft een voortdurende controle en 'het gereedhouden van em mers water 'het ontstaan van een nieuwe brand verhinderd. Op die manier kon een begin van brand bij den bakker J. M.„ waar de vonken in een turf- stapel terecht kwamen, direct worden geblusdht, terwijl eveneens in het Wes telijk aangrenzende pand o.m. met be hulp van eenige Minimaxen de uitbrei ding kon worden bestreden. Het spreekt vanzelf dat zoo spoedig mogelijk uit de gevaar-loopende per- ceelen alles werd gered, wat kon wor den geborgen. Daarbij werd van alle mogelijke zijden de meeste hulp onder vonden. Jammer is het, dat door de groote haast, waarmede dit -moest ge schieden en doordat deze tak van hulp niet georganiseerd is, nog al het een en ander is beschadigd. Gelukkig ging de wind gaan liggen. Mede hieraan maar ook niet het minst aan het flinke optreden der brandweer lieden is het te danken, dat de brand tot 'het perceel zelf beperkt kon blijven. Toen, al vrij spoedig, de motorspuit uit Oostburg aankwam, was het gevaar dan ook reeds geweken, zoodat ze geen dienst meer benoefde te doen. Onge veer elf uur was net gevaar geheel bezworen en het pand tot den kelder toe uitgebrand. Een woord van lof aan het personeel van de brandweer; aan autoriteiten en politjie, die alles ordelijk wisten te re gelen; en aan al degenen, die op eeni- gerlei wijze hulp verleenden, is hier zeker op zijn plaats. Omtrent de oorzaak tast men nog in het duister. De eigenaar van het uitge brande perceel is door de politie ter nader onderzoek naar de kazerne ge voerd, waar nij thans nog verblijft. Heden wondt de Officier van Justitie verwacht. Hoewel het meestal overbodig is, bij gebeurtenissen de mogelijkheden te bezien, die hadden kunnen plaats grij pen, lijkt het ons toch niet onge- wensent, naar aanleiding van dit feit op enkele dingen te wijzen. Ten eerste de brandweer. Het valt niet weg te cijferen, dat,, indien de wind even sterk was gebleven als des mid dags, de gevolgen niet te overzien zouden zijn geweest. De hulp van Oost burg en wellicht van andere gemeenten, had men dan zeker niet kunnen missen. Maar, en hier zit de groote moeilijkheid, zou er dan voldoende water zijn ge weest? Of liever, zou men dan vol- doende materiaal hebben gehad, om het water in de haven te kunnen be reiken De afstand is tamelijk groot en meestal zal men op dergelijke af- Brand in de garage! 43- Hannes Mop, het jongmaatje, liep intusschen wat hij loopen kon, om de familie Pimpelmans te waar schuwen. Hij trok er z'n klompen voor uit en in z'n ijver dacht hij er niet eens aan, dat zijn groote teenen wel eens kou konden vatten. 44. Wat 'n ontsteltenis bij de fami lie Pimpelmansl Meneer, mevrouw en Bet|e, ze lieten hun heele hebben en-houden in den steek en renden met Hannes Mop mee. Nog nooit had meneer, sedert z'n jongensjaren zóó geloopen. standen niet berekend zijn. Dit bleek ook bij Oostburg dat toch ook dege lijk materiaal tot zijn beschikking had. Het behoort wel tot de taak van de pas gestichte Prov. Brandweerbond, om te trachten deze moeilijkheid (water gebrek: d.i. de moeilijkheid), te over winnen. Een waterleiding kon nier wel licht ook uitkomst geven, maar, waar het aanleggen van de leidingen dei Zj/Vl.-Waterl. Mij. zeker nog niet spoe dig te verwachting is, daar zou het aanschaffen van gelijk slangeninateriaal in de verschillende gemeenten, waar door een ongelimiteerde lengte kon worden verkregen, zeker al een flinke stap in de goede richting zijn. Wij twijfelen er dan ook niet aan, of de afd. West Zeeuwsch-Vlaanderen zal de ze kwestie grondig bestudeeren. Ten tweede hebben we de berging van huisraad en goederen. Gelukkig zijn er altijd gedienstige mensc'nen ge noeg om de 'nulpzame hand te bieden. Ja, meestal zijn er zelfs te veel. Dat daardoor, versterkt door den algemee- en zenuwachtigen haast-toestand, van een geregeld en ordelijk werken geen sprake kan zijn, spreekt vanzelf, zoodat onwillekeurig veel meer schade wordt aangebracht dan strikt noodzakelijk is. Men begrijpe ons niet verkeerd. Het ligt niet ln onze bedoeling een blaam te werpen op de hulp die is verstrekt. Integendeel, hierboven rreeds spraken wij daar juist waardeerend over. Maar dat neemt niet weg, dat het feit van te-groote-bescnadiging bestaat. En om dat in den vervolge te voorkomen, zouden wij met nadruk willen vragen: ls hierin verbetering te brengen? Het antwoord kan niet anders dan bevesti gend luiden. Een klein aantal personen, onder een flink deskundig leider, zal hier uitkomst kunnen geven. Meer wil len wij er voorloopig niet van zeggen, maar wij 'hopen stellig, dat B. en W: aan deze zeker niet onbelangrijke zaak de noodige aandacht zullen wijden. Na het zetten van bovenstaande nabetrachting ontvangen we bericht, dat het volgende adres aan het College van B. en W. is verzonden: Ondergeteekenden, leden van 'den Raad, wenschen het volgende onder de aandacht van Uw geacht College te brengen: a. dat bij den laatsten brand zeer duidelijk is gebleken, dat in onze ge meente slechts over gebrekkige brand- bluschmiddelen kan worden beschikt; b. dat de brandweer zeer slecht is georgansieerd c. dat aan het noodige water groot gebrek bestaat; en stellen derhalve voor I. zoo spoedig mogelijk over te gaan tot reorganisatie der brandweer; II. de brandbluschmiddelen te ver beteren III. het brandweercorps te doen be staan, zoo mogelijk uit vrijwilligers die op gezette tijden oefenen; IV. deze te stellen onder één hoofd brandmeester, wien voldoende macht dient gegeven te worden, om ten allen tijde handelend te kunnen optreden. V. te trachten met omliggende ge meenten samen te werken om te komen tot eenheid in soort van bluschmateria- len, omdat het op die wijze meer doen lijk zal zijn, elkander bij groote bran den bij te staan. Redenen waarom wij Uw College verzoeken, deze zaak binnen uiterlijk 14 dagen aan den Raad voor te leggen. Oet. W. C. CARELS. W. LUTEIJN Az, O CADZAND. De gewone jaarvergadering van stembevoegde ingelanden van den Willem Leopoldpolder werd Maandag morgen jl. te Sluis gehouden in het hotel ,.t Hof van Brussel". Van de 25 ingelanden waren er 13 aanwezig of vertegenwoordigd. Wegens het overlijden van den dijk graaf werd de vergadering geleid door den heer Abr Risseeuw, gezworen. De rekening over het dienstjaar 1929 1930 werd vastgesteld tot een bedrag van f879,61 in ontvangst en f773,06 in uitgaven, alzoo met een batig slot van f 106,55. De begrooting voor 1930/31 werd bepaald op een cijfer van f916,09 aan inkomsten en uitgaven, met een post van f45,37 voor onvoorzien. Hetdijk- geschot blijft gehandhaafd op f 6,50 per Hectare. Een opwekking van Ged. Staten om een bijdrage te geven in de kosten van de bestrijding der iepenziekte wordt voor kennisgeving aangenomen evenals het verzoek van het gemeente bestuur van Sluis om subsidie ter zake van de vestiging van een streekarchief. HOOFDPLAAT. Zaterdag 17 Mei is door een voor loopig bestuur bestaande uit de heeren C. van Aert, Ch. Rijckaert en V. Ver- straete, respectievelijk voorzitter, secre- caris en penningmeester een vergade ring gehouden op de bovenzaal in het café van de wed. F. Hornick alhier, teneinde een konijnen- en piuimvee- vereeniging op te richten. Nadat de voorzitter het doel en streven van de vereeniging uitvoerig had besproken gaven zich 18 personen als lid op. In de op 31 Mei a.s. te houden vergadering van leden zal het regle ment worden vastgesteld en het vaste bestuur worden benoemd. SCHOONDIJKE. Tot Secretaris-Penningmeester van de weegbrug „Janna Cornelia" ls be noemd de heer Abr. J. Verhage. OOSTBURG. Woensdag j 1. vierde de Zeeuwsch- Vlaamsche Bakkersbond zijn 15-jarig bestaan, waarbij een door de Z.-Vl. Bakkerszonenvereeniging georganiseer de garneerwedstrijd werd gehouden. Tevens werden de volgende diploma's uitgereikt: 1. J. Cijsouw, Aardenburg, 89 punten (met lof der Jury). 2. J. Lijbaart, Biervliet 82 punten. 3. Dingemans, Biervliet 75 4 A. Cornells, Biervliet 73 5. P. Wesdorp, Breskens 72 De prijzen voor beginners werden behaald door: 1. J. van Baal, Schoondijke 70 punten. 2. A. Leenhouts, Breskens 69 3. P. van Luijk, Oostburg 67 Na de prijsuitreiking werd door den Voorzitter der Bakkerszonenvereeniging namens de cursisten een woord van dank gebracht en een geschenk aan geboden aan den ijverlgen leeraar, den heet Buijze uit Zuidzande. RETRANCHEMENT. De paarden van den landbouwer de C., die aan het Werk was nabij het Afwateringskanaal, sloegen door nog onbekende oorzaak op hol, met een rolblok achter zich. Nabij Sluis kon den ze door den landbouwer Cl aldaar

Breskensche Courant | 1930 | | pagina 2