ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCHVLAANDEREN Het geheim derfachershut Buitenland. FEUILLETON Voor onze jongens! BRESKEMSSCHECOURANT VERSCHIJNT WOENSDAGS EN ZATERDAGS IN ALLE PLAATSEN VAN ZEEUWSCH-VLAANDEREN Abonnementsprijs p. 3 maanden 1.25 francs p. past f 1,40 Advertentieprljt ran 1 5 regels 75 cent Elke regel mier 15 cent. Ingez. Meded. 30 ct. p. regel. D rukker-Uitgever J. C. LE BLEU voorheen E. BOOM—BLIEK T5o.'T BRESKENS p»W«» Abonnements-Advertentles zeer billijk tarief. Advertenties worden aangenomen tot nlterljjk Dinsdag- en Vrijdagmiddag 1 uur :-: 39e Jaargang Woensdag 14 Mei 1930 Nummer 3529 GRATIS verzekering gulden bij levens- jsa gld. bij dood m* gld. by verlies gld. by ver- is gld. by ver- a* gld. by ver voor de abonné's tegen 7[jF] lange ongeschikt- lllll door 7h vaneen hn lies van een 4Q lies van een Ah lies van een ongelukken voor: WWV held tot werken. een ongeluk. hand of voet. oog. duim. wysvinger. De risico van bovenstaande verzekering is by de her/erzekérd Ongevallen-Verzekering-Maatschappij „Fatum" te 's-Gravenhage. 4 A gld. by vtrlies IR van Alken anderen vinger. ENGELAND- Indië's verzet tegen Engeland. In Poona is Vrijdagochtend de eer ste afdeeling Europeescne vrouwen en kinderen aangetroffen, die uit Shola- pur weggezonden zijn, om naar veili ger oorden te worden overgebracht. Uit hetgeen zij verhalen, blijkt, dat de onlusten te Snolapur buitengewoon ernstig waren. Zeven agenten, alle mo hammedanen, werden door het grauw aaneengebonden en levend verbrand. Het aantal doodcn moet 50 a 70, dat der gewonden ongeveer 400 bedragen. De politie heeft ook maatregelen ge troffen, opdat alle missionarissen net gebied van Snolapur zullen kunnen ver laten. Te Talegrton vreest de politie speciale aanvallen op een daar staande glasfabriek. Te Lahore is Gopichand, de alge meen secretaris van het congres te Lahore, onder beschuldiging van op ruiing gearresteerd. Veertig militaire vliegtuigen, -hebben boven het land van den hadzji van Turangzai, die in de buurt van Pe- schawar onrust onder de grensstammen heeft gestookt 'n demonstratie ge houden. De stammen in het land der Mohmauds, die na de onlusten te Pe- schawar roerig waren, zijn door dlit machtsvertoon tot rust gebracht. Ook te Snolapur is de politie, vol gens de berichten uit Bombay, den toe stand meester. Alle strategische punten van liet district zijn bezet door de militaire macht en politie patrouilleert in motorwagens door de stad. RUSLAND. De nieuwe ordeteekenen in Rus land. Van de, de vorige week ingestelde nieuwe ordeteekenen wordt de Lenin- orde verleend voor verdiensten ten aan zien van den sovjet-opbouw en die van de Roode Ster van verdiensten voor de verdediging des lands in tijd van vrede en oorlog. De Leninorde bestaat uit medailjon- portret van Lenin, omgeven met een krans van korenaren, waarin boven de vergulde emblemen van den sovjet staat, hamer en sikkel, en beneden de dito letters SSSR zijn aangebracht, Op den acntergrond van het portret ziet men fabrieken en tractoren als A. Ach, ik begrijp het, zeide de dok ter, zij zal goed bewaard zijn bij u en de plaats innemen van uw gestorven meisje, dat ik niet voor u heb Kunnen redden. Zoo sprekende verwijderde nij zich met een vriendelijken glimlach. In der. vroegen morgen stonden de vrouwer van het dorp reeds in groep jes bijeen om het geval van de ge- stoiven vreemdelinge te bespreken. Zoo in de bespreking van de sciiokkende gebeurtenis van den vorigen avond verdiept, werden zij verrast door de nadering van de jonge kasteelvrouw van Grafhorst. Zij genoot groote po pulariteit in het dorp, ofschoon 't eeni- ge moeite 'had gekost het hart der dorpelingen te veroveren toen deze genoorö hadden, dat de vrouw van den jonkheer uit het heidensche Italië kwam zooals zij het noemden. De visschersvrouwen liepen haar te gemoet om haar de wederwaardighe den te verhalen. Zij luisterde doch liep meteen door naar het huis van Luca, (lït het doel van haar komst scheen symbolen van industrialisatie en col lectivisatie. Dé orde van de Roode Ster is een roode vijfpuntige ster, in het midden waarvan in een krans een Roode soldaat met een geweer staat. Behalve hamer en sikkel en de letters SSSR leest men er de leuze van het socialisme: pro letariërs aller landen, vereenigt u. Evenals de andere sovjetlanden ken nen ook deze geen rangen. Wel kunnen zij meer dan eens worden verleend. Het dragen van de ordeteekenen is ver- plicnt op sovjetcongressen, vergade ringen van het centrale uitvoerende co mité officieele parades, revolutionnaire feestdagen en bij pleciitigheden. Ver boden is het bij vrijheidsberooving van rechtswege. De dragers van de orde teekenen zijn gehouden tot een aantal sociale en maatscnappelijke verplichtin gen, die hen tot een voorbeeld vooor hun medeburgers stempelen. o BELG1E. De groote bijval der wereld tentoonstelling te Antwerpen. De eerste week der Wereldtentoon stelling voor Koloniën, Zeevaart en Vlaamsche Kunst, Antwerpen 1930, be gunstigd door pracntig weder, heeft een scnitterenden bijval verworven. Het welgelukken- van deze grootscne onderneming, waarvan de buitenland- sche pers zooveel gewag maakte, laat geen twijfel meer over. Den eersten Zondag werden 120.000 personen door de winketten geteld en meer dan dertig duizend betalende bezoekers; op '1 Mei werden meer dan 80.000 bezoekers vastgesteld en de ontvangst der-winket ten bedroeg 65000 frank. Op de ruime terreinen, metende 70 H.A., kon men eiken avond een overgroote menigte ontmoeten welke de buitengewone ver lichting der paleizen en tuinen en de tooverachtige lichtfonteinen bewonder de. Het cijfer der abonnementen over schrijdt nu reeds 140.000 en nog da gelijks stroomen 2000 aanvragen bin nen Door minister Heyman en talrijke buitenlandsche hoogwaardigheidsbeklee ders werden de vorige week de vol gende, zeer merkwaardige paviljoenen ingehuldigd: Denemarken,- Finland en Noorwegen en óp Maandag 5 Mei kwam de beurt aan de insgelijke zeer opvallende paviljoenen van Polen en de Stad Dantzig. Alhoewel alle paviljoenen nog niet ingehuldigd zijn, is de tentoonstelling toch reeds van nu af een bezöëk over- te zijn. De vrouwen liepen al pratend mee, doch toen zij het huis van Luca naderden bleven zij aarzelend achter, want zij vreesden den kouden afwij- zenden blik van Hanna. Mevrouw Grafhorst klopte aan de deur en wachtte tot opengedaan werd. Zelfs de armste 'nut zou zij niet bin nentreden zonder dezelfde beleefdheid te betraciiten als tegenover haars ge lijken. Dat was een der dingen waarom de doqielingen haar eerden. Hanna Luca koesterde een groote genegenheid voor de kasteelvrouw, wel ke vermengd was met eerbied. Zij be groette de voorname bezoekster met een hoffelijkheid die men bij een een voudige visschersvrouw niet gezocht zou hebben, presenteerde haar een stoel en gebood haar kleinen Willem, die aan stalten maakte om zien aan den schoot der jonkvrouw neer te vlijen, rustig op zijn plaats te blijven. Doéh de jonkvrouw liep op den kleinen dreumes toe, streelde hem over het hoofd en wierp daarna een liefde- wollen blik op 'net wichje, dat zijn moeder vefloren had. ,,Aeh, is dat het arme kind wat gered is. Wat een lief klein ding", Zoo sprekend boog zij zich 'over het Wiegje en kuste het' kind. Er moet iets gedaan worden, om waard. Het mooie paleis van Congo en het groote paviljoen der Hanseati- seiie steden werden Zaterdag geopend; ook de Britsche afdeeling is toeganke lijk voor bezoekers sinds Maandag 5 Mei; de groote scheepvaart-wereldkaart met kleine bootjes op kunstmatige zeeën heeft onmiddellijk belangstellen den bijval verworven. Verder kunnen de bezoekers een aan genaam bezoek brengen aan de ruime Hall no. 1 der Belgische afdeeling. links van het Congo-Paleis, met het schitterend panorama der Forminière en een volledig overzient der Diamant industrie in Kasai, aan de paviljoenen der chocolade- en suikerwaren, het pa leis der stad Antwerpen, de vervoer- afdeeling van de Belgische sectie, aan het lieve paviljoén van Canada, hel eeresalon der Franscne afdeeling en talrijke particuliere paviljoenen, zonder te gewagen van het Luna Park, oud- België en het Negerdorp. Meerdere restaurants, koffiehuizen, ververschingenpaviljoentjes, enz. wer den geopend: men kan er drinken en eten tegen zeer redelijke prijzen. De lente-floralieën, ingericht door de Antwerpsche maatschappij van tuin- cn landbouw, hebben een schitterend ver loop geiiad, men boekte ruim 60.000 bezoekers. Dit voorspelt dus een groo ten toeloop voor de zomer-floralieën tegen einde Juni. Ook voor het verzet der bezoekers is ruimschoots gezorgd. Alle dagen wordt In de tuinen een symphonisch concert gegeven, dat plaats heeft van 17 tot 19 uur, terwijl van 20 tot 22 uur een volksconcert of festival plaats heeft. Vermelden wij verder nog aller hande spelen en prijskampen voor kinde ren en gezellige danspartijen in „Oud- België," welke steeds een bijzonderen bijval genieten. De officieele opening der Zweedsche afdeeling, vastgesteld op Zaterdag 10 Mei, is opgeluisterd doör de aanwe zigheid van den hertog en de hertogin van Brabant. De groote Landbouwnalle, welke prachtig belooft te zijn, is dienzelfden dag geopend. De inhuldiging der Elec- trohoeve zal plaats hebben op 15 Mei, terwijl ook de tweede Hall de? Belgische afdeeling kortelings voor het publiek zal opengesteld worden. De winketten der tentoonstelling gaan open 's morgens om 9 uur. De on derscheiden hallen zijn toegankelijk van 10 uur tot 18 uur; enkele paviljoenen ook 's avonds. De praciitige verlich ting begint eiken avond om half tien. de betrekkingen van 'het kind op te sporen, wendde zij zich tot de vis- séhersvrouw. .Ik denk dat het maar het beste zal zijn ais 'net zoolang op Graf horst komt. Op deze woorden verbleekte Hanna en snel antwoordde zij een weinig be vend Als mevrouw er niets tegen heeft zou ik net kind graag hier houden, zooals de moeder mij met iiaar laatste woorden gevraagd neeft. Gij. Hanna? Maar het zal een groote last voor u zijn. Gij hebt den kleinen Willem en wie weet noevele kleuters zijn gezelschap nog zullen ver sterken. Neen, mevrouw, ik zal geen kin deren meer krijgen en ik zal dit kind houden, zeide Hanna met een beslist heid, die duidelijk maakte, dat haar besluit vast stond. Maar wat zegt uw man ervan? Mijn man zal 'het goedvinden» daar ben ik zeker van. Vanmorgen zeide hij, dat ik er uitzag, alsof mijn kleine Liesje teruggekomen was, sprak Hanna, terwijl haar boezem begon te hijgen. Ik begrijp 'het, antwoordde de be zoekster vlug. Ik zal u de kleine niet ontrooVen, Hoe zult ge ze noemen? De winketten sluiten om middernacht; niettemin kunnen de bezoekers nog tot laat in den nacht voort blijven genie ten van al het mooie en aangename zoowel in ,,Oud-België" als in het Luna-park. Gemeentelijke speelterreinen. Het is gebeurd in een stad van ons vaderland, waar doet er niet toe, maar voor de waarheid van dit ge beurde sta ik in, dat een drietal jongens van pl.m. 14-jarige leeftijd met een klein balletje op een groot marktplein aan het spelen waren. Ze gooiden met dit balletje en trapten er ook wel eens tegen. Wie, die jongens kent, zal nen tilt euvel duiden! Edocn, in de politie verordening van dit stadje stond een bepaling, dat voetbalspel op de open bare weg verboden was. Dies werden deze drie knapen door een der sfacls- politjemannen op de bon geslingerd. Zij waren de politieambtenaar wel te vlug afgeweest, hij had hen niet kun-- nen krijgen, (wie kan er tegen jongens loopen maar in zoo'n provinciestad kent men elkaar allemaal en ze waren erbij. Prompt volgde op dit verbaal een vcroordeeling tot drie maanden tuchtschool, voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar. Weliswaar werd dit vonnis in hoogere instantie vernie tigd, maar indien, wat zeer goed had kunnen voorkomen, de betrokken ou ders eens niet geweten hadden, hoe in hooger beroep te gaan, dan was het eerste vonnis van kraent geworden. En wat dan? Men kan zeer goed begrijpen, dat het voor de betrokken politiedienaar, die nog ietwat rancuneus was vanwege de- mislukte wedloop, (ook politieman nen zijn menscnen) zeer gemakkelijk zou zijn het edele drietal in deze proef tijd andermaal zuur te slaan, waarop deze jongelui zouden gedetacheerd wor den naar een tuchtschool. Ik wil geen critiek oefenen op vertaal noen vonnis, orde moet er zijn, maar het feit, dat men voor het overtreden van de een of andere stomme be paling in de een of andere voorwe reldlijke politieverordening kans loopf zijn kinderen naar een tuchtschool te zien gaan, moet ons, ouders, te denkert geven. Wanneer wij aan onze eigen jeugd terugdenken, dan kunnen wij toén zoo Ik denk van Lien mevrouw. Om dat de vreemdelinge haar met haar laatste woorden Lientje noemden, an ders zou ik haar Liesje genoemd heb ben, want zie, lijkt ze niet veel op mijn kleine Liesje? Zoo zeggend boog zij zich over het wiegje, waarin eenmaal 'haar eigen ge storven kind geslapen 'had en dat haar man van boven gehaald had. Beide vrouwen bogen zicii over de kleine slaapster en Willem snelde toe, kraai end van pret en begon vroolijk te babbelen tegen 'het kind, dat met zijn groote blauwe oogen verwonderd om zién heen keek. Een glimlach van ge luk kwam op Hanna's gelaat en de jonkvrouw zag, dat haar lippen trilden. De vrouwen traden de kamer binnen waar de onbekende doode rustte. Han na sloeg het helder witte laken teru© dat zij voor deze gelegenheid voor het eerst uit de vouwen gedaan had en de jonkvrouw blikte in net gelaat van een nog zeer jonge vrouw, bijna nog een kind. Het was een lief gelaat en zelfs in den dood straalden de fijne, zaéhte trekken nog een zekeren natuurlijken adel en voornaanfheid uit. Haar kleine handen lagen gevouwen op de borst en aan de reéhterhand glinsterde een zware gouden trouwring. Tranen welden op in de oogen van gemakkelijk begrijpen, dat jongens nu eenmaal niet de gewoonte 'nebben om zoet en kalm langs 's Heeren straten te loopen, dat zij graag eens tegen een balletje trappen of tegen een leege bus, dat zij ook wel eens op een hek willen klimmen, waar zij nou eigenlijk niets te maken hebben, "dat zij graag hun jonge kracht willen uiten en dat dit nu éénmaal bij een jongen niet altijd even kalm gaat. Maar ook begrijpen wij, dat ze daar bij kans loopen in conflict te komen met veldwachters en schoolmeesters, menséhen die krachtens de aard van hun beroep de voor de jongens on aangename eigenschap hebben deze schuimende levensdrift te willen inper ken. Evenwel mogen wij niet lijdelijk aan zien dat deze botsingen aanleiding ge ven tot een verblijf in een rijksopvoe dingsgesticht. Ik ben van meening, dat hoe vaderlijk de Staat ook voor ons Zorgt, het ver blijf in een huisgezin allicht mensche lijker is. Wij moeien onze kinderen in de ge- legenneid stellen zich fe ontspannen op plaatsen, waar zij niet door over ijverige politieambtenaren geverbali seerd wolfden. En waar de ouders dit individueel niet kunnen, moet de ge meente ingrijpen. Dat men van gemeentewege waakt voor orde en veiligheid op de open bare weg, uitstekend. Maar geef, Gij vroede vaderen die verordeningen maakt, aan die kinderen dan ook de gelegenheid aan hun na tuurlijke levcnskraéiit en speelzucht te voldoen bp van Gemeentewege beschik baar gestelde terreinen. Dit zal geld kosten en in veel gemeenteraden maakt men de koorden van de beurs sleénts langzaam en ongaarne open. Maar wat het zwaarst is, moet het zwaarst wegeji. De tijd is voorbij dat men Gods water over Gods akker liet loopen. Voor zoover ik weet, is Aardenburg de eenigste gemeente in ons districlj waar men iets in deze geest 'heeft ge daan. Laten nu onze raadsleden eens han delen. Zij kunnen er zeker van zijn, dat zij daarmede de erkentelijkheid winnen van alle vaders en moeders. Bezwaren zullen er wel zijn. Waarschijnlijk bij hoopen. Maar in het belang van onze kinderen, voor onze jongens, moeten deze overwonnen worden. Opzending naar een tuchtschool van een jongen, zal misschien voor korte, o zoo korte tijd, de andere knapen wat bang maken. Maar duurzaam helpen mevrouw Grafhorst en zelfs het anders zoo stugge gelaat van Hanna Luca drukte bewogenheid uit. Wie zou zij zijn sprak de jonk vrouw met zachte stem. Zij schijnt mij toe van voorname afkomst te zijn. Vreemd, dat niets bij haar gevonden is, waaruit blijkt wie zij is. Doch ik denk dat haar nabestaanden wel een ernstig onderzoek zullen instellen. Het scneen alsof bij deze woorden van mevrouw Grafhorst het bleeke ge laat van Hanna nog bleeker werd. Haar stem trilde toen zij zeide: Het zal wel zijn, dat bij het noodweer al haar eigendommen en ook haar papieren zijn verloren gegaan. In dien niemand komt om het kind, dan beschouw ik het als van God gezon den om de leege plaats van mijn Liesje in te nemen. Ik moet je waarschuwen, Hanna, je 'hart niet al te zeer op het kind te zetten, want het is zeer waarschijn lijk dat het vroeg of laat misschien heel spoedig reeds van je geëischt zal worden. Reken er maar op, dat er spoedig naar de kleine Lien geïnfor meerd zal worden, (NTotdl Wvolgd,}

Breskensche Courant | 1930 | | pagina 1