ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCHVLAANDEREN Hetgeheim der Visschershut Naar de Landbouwschool te Schoondijke. FEUILLETON Buitenland. Doorzitten BRESKE SCHE COURANT VERSCHIJNT WOENSDAGS EN ZATERDAGS IN ALLE PLAATSEN VAN ZEEUWSCH-VLAANDEREN Abonnementsprijs p. 3 maanden 1.25 franca p. paat f 1,40 Advertentieprijs van 1 5 regel* 75 cent Elke regel mier 15 cent Ingez. Meded. 50 et. p. regel. Drukker-Uitgever J. C. LE BLEU II Abonnements-Advertentles zeer billijk tarief. voorheen B. boom—bliek Advertenties worden aangenomen tot n 11 e r 1 ij k Telefoon BRESKENS Dinsdag- en Vrqdagmlddag 1 uur 39e Jaarg ang Zaterdag 10 Mei 1930 Nummer 3528 OR ATI S verzekering gulden bij levens- j*a gld. bl] dood gt gld. by verlies gld. bij ver- ii gld. bij ver- gld. bij ver voor de abonné'i tegen 90Ö lange ongeschikt- 1 MIJ door 7h vaneen HQ Hes van een 40 lies van een zh lies van een ongelukken voor: WW» held tol werken. een ongeluk. hand of voet. »W oog. >W duim. wijsvinger. De risico van bovenstaande verzekering Is bij de herverzekerd Ongevallen-Verzekering-Maatschappij .Fatum" te 's-Gravenhage. 4 N gld. bij verlies van eiken anderen vinger. Nog een paar weken en de nieuwe cursus aan de landbouwschool te Scnoondijke neemt weer een aanvang. We willen daarom even de aandacnt op deze onderwijsinrichting vestigen. We doen dit gaarne, al is net ook, dat een opwekking tot de landbouwers om hun zoons daarheen te zenden, eigen lijk overbodig moest zijn. We willen enkele meer algemeene opmerkingen over landbouwonderwijs daaraan vooraf laten gaan. 't Is wel kenmerkend en zeer jammer, dat nog door vele onzer boeren en zulks geldt helaas voor de meeste deelein van onze bij uitstek landbouwende provincie blijkbaar niet die beteekenis aan net landbouwon derwijs wordt toegekend, zooals men dit van mannen van net vak, gelijk zij dit in liet algemeen zijn, zou mogen verwachten. Ja, laten we het sterker uitdrukkenZeeland staat op het ge bied van het landbouwonderwijs bij lange niet op die plaats, waar het kracntens de beteekenis van zijn land bouw staan moest. Treffen we in deze een vergelijk met b.v. onze naburige provincie N.-Brabant, dan blijkt dit welsprekend. Onderstaand slaatje, waar in de verscnillende landbouwOnderwijs- instellingen met hare leerlingen gedu rende 1928/'29 voor beide provincies zijn samengevoegd, illustreeren een en ander op duidelijke wijze. Zeeland (aantal grondgebr. boven 1 H.A. 10.700). 19 algemeene L. W. C. met 290 leerl. 1 R;L.'W. School te Goes (2 kl.) 31 1 R.K. L.W. Sch. te Hulst (2 kl.) 23 1 Cnr. L. Landb. School te Axel (4 kl.) 31 1 L. Landb Sch. te SchuOn- dijke (4 kl.) 40 Samen 23 instellingen met 415 leerl. D.i. per 1000 grondgebruikers bo ven 1 HA. bijna 39. N.-Brabant (aantal grondgebr. bo ven 1 HA: 33,200). 129 Alg. L. W. C. met 2221 leerl 1 R.K. L.W.S. te Roo sendaal (2 kl.) 49 ,t 1 idem te Boxel (2 kl.) 46 1 R.K. L. L. S. te Eind hoven (4 kl.) 63 1 idem te Scnijndet (4 kl.) 91 3. Deze, zichzelf beschuldigend dat hij te laat was gekomen, had zich zoo ver mogelijk op den dijk gewaagd en trachtte de zwarte lucht te doorboren. Hij stootte een kreet van vreugde uit, toen hij het geluid van forsche riem slagen in het water hoorde en lang zaam de omtrekken der boot uit het donker zag opdoemen. De stoere bemanning dex boot, die van haar moeilijken tocht terugkeerde, begroette hem met een luid hoera, dat door de vrouwen beantwoord werd met een kreet van ontroering toen zij zagen dat de eenige overlevende van het schip een vreemde vrouw was. Aan land gebracht bleek zij bewuste loos en schijnbaar levenloos en de - vrouwen drongen om haar heen, mede lijdende uitroepen slakende. Zij was gehuld in wijden mantel en toen deze opengeslagen werd, ontdekte men een zuigeling vast tegen haar aangedrukt. Een medelijdend gemompel ging door de schare van vrouwen en vele handen Itrskten zich ontfermend naar bet kind I 1 idem te St. Anthonis (4 kl.) 108 1 idem te Deume (4 kl.) 84 y Samen 135 instellingen met 2662 leerl. Per 100Ó grondgebruikers boven 1 H.A.80. De cursussen voOr volwassenen bui ten beschouwing latende, zien we dus, dat het totaal aantül leerlingen aan landbouwonderwijsinrichtingen in N. Brabant 6.4 maal zoo groot is dan bij ons. Per 1000 grondgebruikers boven 1 HA gerekend, krijgen we een ver- houdingscijfer te zien van 39:80 1:2. Ten opzichte van het landbouw onderwijs steekt N.-Brabant dus wel zeer gunstig af bij Zeeland. Treffend is het, dat in het algemeen de zand streken op dit terrein onze kleigebieden verre achter zich laten. Dit is te mer- waardiger, waar onze kleiboeren in het algemeen toch heusch niet achterlijk zijn, wanneer het geldt deugdelijk be vonden nieuwigheden in hun bedrijven toe te passen. Toch dringt zich de vraag op. Of het er niet op lijkt, dat velen hunner de meening zijn toegedaan, dat met hetgeen thans bereikt is wel volt taan kan worden, geen verbeteringen meer noodig zijn en dientengevolge het land bouwonderwijs, hetwelk een der beste middelen is om tot verbetering en aan passing aan de zich steeds wijzigende omstandigheden te geraken, wel ge mist kan worden. Een dergelijke zienswijze kan kwa lijk de juiste worden genoemd. Eencr- zijds gaat de ontwikkeling van land bouwwetenschap en techniek steeds ver der en zien we de eisciien, welke aan het landbouwbedrijf van den moder nen tijd worden, gesteld, steeds toe nemen, anderzijds valt te constatee- ren, dat hetgeen heden ten dage be reikt is en als deugdelijk en nuttig voos den boer is te beschouwen, nog verre van algemeene toepassing vindt. Ja nog sterker, de dagelijksche ervaring met onze leerlingen, de vele vragen waar mede practici zich tot ons wenden en niet in de laatste plaats hetgeen de landbouwpractijk ten aanschouwe van die zien wil en kan, op het open veld ten toon spreidt, zijn er voor ons de bewijzen voor, dat er onder onze land bouwers nog heel wat tekortkomingen zijn en zelfs nog vrij veel fouten wor den gemaakt, die niet gemaakt be hoefden te worden. Fouten, welke tot schade leiden van den bedrijfsonder- nemer, tot schade van het algemeen en welke voorkomen hadden kunnen uit, dat klagend begon te schreien. Hier zijn dekens Bram, wij zullen de moeder en het kind naar ons huis brengen. Deze woorden werden op zulk een beslisten toon uitgesproken, dat de vrouwen onwillekeurig terugtraden, om de spreekster ruimte te geven. Dat was Hanna Luca. Zij was een struisc'ne, flinkgebouwde jonge vrouw met sterk sprekende gelaatstrekken en een paar diep-blauwe oogen, waarin de ziel en het karakter van een sterke vrouw uit gedrukt lagen. Zij kon niet bepaald mooi genoemd worden en in haar ka rakteristiek uiterlijk lag tegelijkertfijd iets aantrekkelijks en afstootends. Hanna Luca nam het kind uit de armen der bewustelooze moeder en het innig aan haar borst drukkend, ver wijderde zij zich, terwijl zij den mannen beduidde haar te volgen met de gered de vrouw. Het scheen natuurlijk, dat zij gehoorzaamd werd, want allen volgden haari zonder aarzelen, De vrouw werd in de visschershut van sciiipper Luca, te bed gelegd en onmiddellijk werden alle pogingen aan gewend om de levensgeesten bij haar op te wekken, voorzoover daartoe de middelen binnen het bereik der een voudige visschers waren, want een dok ter was niet bij de hand. worden, indien men beter onderlegd ware geweest. Laat ons in dit verband enkele pun ten met een kort woord mogen aan stippen. Is in veel gevallen niet sprake van een onoordeelkundig gebruik van de hedendaagsche stikstofmeststoffen Loopt niet menigeen de vraag voorbij of de kalivoorraad zijner gronden wel voldoende is Valt niet van velen te zeggen, dat zaaizaad-ontsmettingsmid delen onvoldoende of onjuist worden aangewend? Worden nieuwe rassen (soorten) dikwijls niet blindelings en met onvoldoende kennis van zaken aan geschaft? Is voor velen de bodemkalk- kwestie nog niet steeds een gesloten boek Zouden velen van hun duur aangeschafte zaai- en pootgoed niet veel meer profijt kunnen trekken, in dien zij meer van selectie en planten- ziektenbestrijding wisten Is net aan tal gevallen, waarin het hapert met het eiwit in de veevoederrantsoenen niet legio? Is de weilandverzorging en de beweiding in zoo menig geval nog niet uiterst acnterlijk En zoo zouden wij kunnen doorgaan. We deden slechts een greep uit een .vollen zak, waaraan we nog willen toevoegen, dat er vooral ook aan de administratieve kennis van menig landbouwer nog heel wat ont breekt. Inderdaad er blijkt bij nadere ervaring en beschouwing nog heel wat gebrek aan kennis en inzient bij onzen boerenstand te bestaan. Is het dus wel een te weerspreken feit, dat voor de jongeren vooral landbouwonderwijs een onontbeerlijke scnakel voor hun verdef leven is en zoo lang er nog zoo veel te verbeteren valt, het landbouwonder wijs een belangrijke taak heeft te ver vullen Het landbouwbedrijf is een zeer veelzijdig bedrijf. Het is alleszins een levend bedrijf, dat vicn voortdurend heeft aan te passen, aan de zich steeds wijzigende factoren, die het beïnvloeden De strijd om het bestaan wordt voor zijn beoefenaar steeds scherper; bij voortduring worden dan ook zwaarde re eisciien aan hem gesteld en het spreekt dus wel van zelf, dat aan de vele zich voordoende moeilijkheden het best 'noofd geboden zal worden door hem, die alleszins het best onderlegd is. Dit nu is nij, die niet alleen thuis goed heeft leeren werken, doch daar naast vakonderwijs genoten heeft. Zoo iemand toch heeft een grondslag mede gekregen, waarop een eigen .inzicht kan worden gebouwd met behulp waar van van verbeteringen en nieuwe din- Doch Hanna bekommerde zich om de vreemde vrouw niet meer. Zij wijdde al haar zorgen-aan het kind. Bij het vuur zittend, had zij het snel van zijn natte kleederen ontdaan en kleeren van haar eigen kortelings overleden kind aangetrokken. Dan voedde zij het met de moedermelk en terwijl zij aldus be zig was, kwam er een stralende uit drukking van blijdschap op haar gelaat. Plotseling werd er leven gehoord in de groote bedstede in de keuken, de gordijnen gingen ter zijde en een kleine kleuter rolde er uit. Hij snelde op zijn bloote voetjes naar zijn moeder toe, knielde bij haar neer en zonder zich om al die vreemde mensChen te bekomme ren kreet hij met van verrukking schit terende oogen: O moetje, moetje, Liesje weer kom, Liesje weer kom. Het werd een oogenblik stil in de hut, De vrouwen keken elkander betee- kenisvol aan, alsof zij elkander afvroe gen, hoe Hanna zich onder deze kin derlijke herinnering aan het verlies van 'naar kleine meisje, welks dood haar diep geschokt had, zou houden. Want men fluisterde in het dorp, dat het sindsdien met de vrouw van kapiteiin Luca niet zuiver was. Liesje weer kom, Wittlmie blij,, kreet de kleine jongen andermaal, ter gen het volle profijt kan worden ge trokken. Men versta ons eenter goed. We willen het geenszins doen voor komen als zou een boerenzoon door het volgen van een landbouwonder- wijsinrienting alleen zich zijn maar- scnalksstaf hebben verworven. Verre van dat; doch we wenschen er slechts den nadruk op te leggen, dat voos den jongen boer van tegenwoordig naast goed leeren werken, degelijk vak onderwijs even noodig is. Praktijk en tneorie toch, zijn beide heel veel waard; Maar 't is slechts daar 't ware, waar gij ze vindt gepaard^'. Of zou dit alleen gelden voor nen, die zidh voor een ambacht of een ander technisch vak bekwamen, en dus niet voor -den boer? Natuurlijk niet. Ook in het land bouwbedrijf zal vakonderwijs, mits met vruent genoteit, leiden tot grootere en kleinere directe en indirecte voordeelen, als net geleerde maar oordeelkundig wordt toegepast. Onnoodig te zeggen, noe wenschelijk het is, dat vooral de ouders nun zoons daartoe de gelegen heid geven, te meer waar inzonderheid in dezen tijd op de kleintjes dient te worden gelet. Doc'n daarnaast ver ruimt net landbouwonderwijs de alge meene gezichtskring; het brengt de jongeren tot meer nadenken en lezen over 'hun vak en legt het de kiem om op rijperen leeftijd in samenwetk'ing met de collega's, velerlei tot oplossing te brengen, ten aanzien waarvan de eenling niets vermag. In 'net kort, hel landbouwonderwijs is de kraentige steunpilaar voor het landbouworganisa tiewezen, hetwelk nog in zoo velerlei opzicht versterking en uitbouwing be hoeft. Is het dus niet uiterst jammeij, dat het landbouwonderwijs niet meer algemeene belangstelling geniet? Een volgende maal iets over de school zelve. S. v D. SPANJE. De samenzwering in Spanje. De speciale verslaggever van Havas meldt: In den loop van den dag en 's naCnts verwachtte men te Madrid een opstand. Deze beweging ging van de cavaleriekazeme uit. De generaals Martinez, Apisto, Barrera en Saro wa ren aan deze beweging niet vreemd. Berenguer schijnt besloten te zijn, zijn wijl hij zijn blozend gelaat tegen het bleeke gezichtje van het vreemde kind drukte. Een krampachtig snikken brak los uit 'het overkropt gemoed van de schip persvrouw en voor net eerst sinds den dood van haar lieveling stroomden haar de tranen langs de wangen. HOOFDSTUK 11. Het geheim. Toen de morgen kwam had de storm uitgewoed, doch de zon scheen op een nog altijd verbolgen zee, welker felbe- wogen golven met de sCnuimende bek ken in de duinen beten. Het strand was bezaaid met wrakstukken en op de Noorderklip zag men den naakten romp van het gestrande schip opsteken. Het was gebleken te zijn een koopvaardij schip op weg van Indië naar Amster dam. Alle opvarenden waren jammerlijk omgekomen, behalve de jonge vrouw met haar kind en een der matrozen. De ze laatste kon echter geen inlichtingen omtrent de vreemde dame geven. Hij wist alleen dat zij bevriend was geweest met den kapitein en dat op haar ver langen het schip „Strandwijk" zoo dicht mogelijk, zou naderen om haar met haar kind mat een boot aan land Doorzitten bij wielrijden verzacht en geneest men met Doos 30, Tube 80 ct. PUROL politiek niet te veranderen. Sedert maan den waren er teekenen van een ernstige crisis. Men neeft zelfs een oogènblik verwaCnt, dat de regeering zou aftre den. De onrust is pas bij iiet aanbreken van den dag minder geworden, zondei dat evenwel bekend was, waardoor di beweging mislukt was. De gearresteerde generaals in vrijheid. Aan de vrij kritieke toestand ii Spanje is door net optreden van d, regeering een einde gemaakt. De beidt gearresteerde generaals werden op ver zoek van de kroon in vrijheid gesteld. AMERIKA. Kindermoord. Uit "Columbus in den staat Ohi< sCnijnen den laatsten tijd aitijd vreest- Iijke beriCnten te moeten komen. Wa het eenige weken geleden den braiiti in de gevangenis (meer dan 30Ü don den), tnans is het een moeder,, di- zeven van 'naar elf kinderen met re volverschoten had afgemaakt en toei een poging deed tot zelfmoord. Dt vrouw kon met het verkoopen van couranten niet genoeg verdienen on, met haar kroost aan den kost te ko men. Ook was zij bang voor ha.u tweeden man een neger die oj het punt was uit de gevangenis t worden ontslagen. De poging tot zelf. moord was mislukt; en de kinder moordenares bevindt zich in een zie kerfbuis. Groote brand. 'In de haven van New-Yersey i een groote brand uitgebroken, die no, niet bedwongen is. Vier petroleumscnc pen geraakten do ijsver onbe kend gebleven oorzaak in brand. D vlammen en rookwolken zijn tot vJ. in den omtrek zichtbaar. Tijdens dei brand vloog één der schepen in d. lucht. Het vuur sloeg over op de kade' en op een tank-installatie aan deil wai Tot dusverre zijn er 33 gewonden. Het blusschingswerk wordt door" de fware rook zeer bemoeilijkt te laten brengen. Verder kon hij niet zeggen. De later gekomen dokter had niet meer kunnen doen voor de vreemde linge, die reeds kort na naar aankom in net huis van schipper Luca overledc, was. Slechts heel even was zij half t, bewustzijn gekomen, en een blik 0| naar kind en daarna op de schipper vrouw werpend nad zij bijna onhoo: baar gefluisterd: zorg voor Lientje. Toen nad zij den laatsten adem uitgc blazen. De dokter informeerde nauwkeuri, of er geen papieren op de doode ge vonden waren, waaruit kon blijken w. zij was, doCn op al zijn vragen an. woordde Hanna Luca kortaf ontkenne,. Zij was altijd een vrouw van wei,:, woorden, doen ditmaal scheen zij no geslotener dan anders. Ik veronderstel, vrouw Luca, d:. ge de arme kleine niet aan haar io zult overlaten, sprak de dokter bij net heengaan. Er kwam een vreemde glimlach o, het gelaat van Hanna en tot eeni, alitwoord sloeg ze 'haar armen vast- om het kind. .(Wordt vervolgd.

Breskensche Courant | 1930 | | pagina 1