ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCHVLAANDEBEN Het geheim der Visschershut. Bij Scheren Wetenswaardigheden op admi nistratief en fiscaal terrein, Buitenland. FEUILLETON Binnenland. BRESKENSSCHE COURANT VERSCHIJNT WOENSDAGS EN ZATERDAGS IN ALLE PLAATSEN VAN ZEEUWSCH-VLAANDEREN Abonnementsprijs p, 3 maa iden \2z franca p. peat f 1,40 AdvertealicprQs van I 5 regels 75 eent Elke regel m^er 15 cent Ingez, Medcd. 30 ct. p. regel. Drukker uitgever J. C. LE BLEU voorheen E. BOOM—BLIEK ™e,0°a BRESKKNS Abonnements-Advertentles zeer billijk tarief. Advertenties worden aangenomen tot uiterlijk Dinsdag- en Vrijdagmiddag 1 uur 39e jaargang Woensdag 7 Mei 1930 Nummer 3527 GR A TIS verzekering gulden bij levens- jtt gld. bij dood ja* gld. bij verlies gld. by ver- ja voor deabonné's tegen vUn lange ongeschikt- Mij door 7h vaneen hfj lies van een 4[ ongelukken voor: Wae heid tot werken. een ongeluk. hand of voet. oog. De risico van bovenstaande verzekering Is bij de herverzekerdOngevallen-Verzekering-Maatschapp gld. by ver- ap gld. by ver- lies van een /n lies van een J duim. wysvinger. y .Fatum" te 's-Gravenhage. gld. by verlies van eiken anderen vinger. DUITSCHLANL). De 1 Mei-betoogingen. In het Rijnland is het Donderdag vrijwel overal rustig gebleven. Alleen te Trier kwamen communisten in bot sing met de politie. Een agent, die een spandoek in beslag wilde nemen, werd ernstig misnandeld. Versterking moest worden ontboden, voor de politie er in slaagde de betoogers uiteen te drijven. Hierbij werd een agent nog met een mes gestoken en ernstig gewond. Tal rijke arrestaties vonden plaats. In Saksen, waar de eerste Mei een wettelijke feestdag is, werd de rust vrijwel nergens gestoord. Ook in de andere deelen van net rijk bleef alles kalm. Te Müncnen werd een Mei-be tooging der communisten verboden. Toen ongeveer honderd communisten nog pogingen ondernamen om te be- toogen, werden zij door bereden po litie met gummistokken op de vlucht gedreven. Goud ontdekt bij Kassei? In een ijzermijn tusscnen Corbach en Kassei is, naar BerlijnsCne bladen uit Kassei melden, een aanzienlijke hoe veelheid goud gevonden. Dr. FrieJen- berg 'heeft liet natuurkundig museum een deel van 'net gedurende de laatste dagen gevonden goud, dat 'hem door den leider der eerste concessies ter beschikking was gesteld, ten geschenke gegeven. De verdere concessiewerkzaam neden worden met gecompliceerde ma chines, gelijk deze in Californië in ge bruik zijn, verricht. Een mislukte aanslag. Te Sankt lngbcrt in 'net Saar- bekken heeft Vrijdag een der huisge- nooten iii net huis van een politieambte naar de sporen gevonden van een po ging tot het veroorzaken van een ont ploffing. Bij nader onderzoek bleek een bom, die uit een blikken bus gemaakt was, in den kelder geworpen te zijn. Daarbij was echter het deksel met slag hoedje en lont losgeraakt, zoodat alleen het slaghoedje ontploft was. Een echt paar uit St. Ingbert, waarvan de man tot een syndicalistische vakvereeniging behoort, en een man uit een andere plaats zijn als verdachten van den aan slag in hechtenis genomen. o NOORWEGEN. Een ernstige aardverschuiving. Bij Orkla aan de Dronfnjemford zijn 2. Ja, zij is ongetwijfeld een bijzon dere vrouw, met een eigenaardig ka rakter. Toch houd ik haar voor een uitstekende ecntgenoote. Zij is een voor beeld voor de andere vrouwen van 'net dorp. Maar laat ons nu gaan. Beiden verlieten gearmd de salon en beklommen de trappen, die naar den toren van het kasteel leidden. Het was een nauw rond vertrek, dat door een stevig venster een wijd uitzicht gaf op de zee. De jonkheer ontstak een reus achtige lamp, keerde haar helder stra lend licht naar den zeedijk, en beiden beschouwden een wijle zwijgend, dicht tegen elkaar gedrongen, het onstuimige tooneel daar voor hen. Dagenlang had er een zware ondoor dringbare mist over de zee en het land gChangen en de misthorens hadden on afgebroken bij dag en nacht hun een tonig, somber geluid laten 'hooren. Te zelfder tijd hadden vreemde winden met klagend geluid langs de kusten geloeid. Doch op den dag, dat de Storm uitbrak, was de wind plotseling verscheidene morgen gronds verscho ven. Driehonderd werklieden die werk zaam waren op een fabriek in aanbouw konden zich door een snelle vlucht redden. Ook een gelukkig onbewoonde boerenhoeve werd door de steenmassa meegesleurd. In de fjord ontstonJ een vloedgolf van weinaast 10 M. hoogte, 'die sCnade aan twee kaaimuren heeft aangericht en die een aantal kleine booten tot zinken bracut. Een visscher wordt vermist De omvang van de scha de was nog niet te overzien. o ENGELAND. Een slang in een bos bananen. In.Covent Uarden te Londen waren in net pakhuis van een importeur 150 bossen BraziliaansChe bananen opge hangen, die uit de koelkamers van een schip kwamen en op temperatuur moes ten gebracht worden. Toen een be ambte van de firma een bos met de hand aanraakte, kwam er een slang uit te voorschijn. De hoofdoppasser uit het reptielen huis in den Dierentuin werd te hulp ge roepen en deze nerkende in het dier de zeer vergiftige soor die „fer de lance" genoemd wordt. Het is de slang die met Crotalus verwant is en zijn we- tensCnappelijke naam is Trigonocepha ly lancealatus. De 'hoofdoppasser schrok, toen hij het dier, dat een meter lang was, te zien kreeg, want hij wist dat een beet binnen een kwartier nood lottig kon zijn. Hij nad een ,,slange- stok" bij zicii, waaraan een lileine leeren lasso bevestigd zat en hiermee kon hij de slang bemachtigen. Het dier is nu in de verzameling van de Zoo opgenomen. Menschatte, dat de bos door de handen van wel twaalf menschen was gegaan, vóór hij in het pakhuis was opgehangen. 1> CHINA. De burgeroorlog in China. Uit Sjanhai wordt gemeld, dat daar Vrijdagavond laai bericht is ontvangen dat de lang verwachte botsing tusschen de troepen van Noord-West Cnina en het leger van de regeering te Nanking eindelijk heeft plaats gevonden. Langs de spoorlijn Tientsin—Poekou en den Loegnai-spoorweg zijn gevechten in grooten omvang begonnen. Twee vlieg tuigen wierpen bommen op vijandelijke troepen die in den nabijheid van Toe- ginsjen ten westen van Sjanntoeng de Gele rivier wilden oversteken. gaan liggen, het zware mistgordijn werd als door een onzichtbare hand ter zijde geschoven en gedurende eenige uren neerschte er een bijna absoluut zwijgen in de natuur, dat het voortee ken was van een geweldigen orkaan. Met zonsondergang, die de zee bloed rood kleurde, kwam de wind even plot seling terug als 'nij gegaan was. De regen daalde overvloedig in stroomen neder, en de zee kwam in beweging alsof een maCntige hand haar beroerde teiWijl de golven met naar witschui mende koppen op de kust kwamen aanrijden, als gitzwarte paarden met witte berijders. Toen het duister geworden was, woedde een ontzettend noodweer. Met donderend geluid braken de golven tegen de sterke dijken, waarop net kasteel van Grafnorst zich verhief en maakten met het kletteren van den regen en het bulderen van den storm een allesverdoovend geluid, Telkens doorboorde een bleeke lichtstraal het pikzwarte donker. Dat was van den vuurtoren, die nog nimmer gefaald nad zijn liCnt te geven. De kasteelvrouw drong zich huive rend tegen 'haar echtgenoot aan. ,tO Victor, zeide zij, terwijl haar stem van ontroering beefde, ik 'hoop dat niemand Verscheidene pontonbruggen, die wa ren geslagen voor het troepentranspoit en voor het transport van munitievoor- raden, werden vernield. De nieuwe luchtvloot, waarover de regeering van Nanking thans de beschikking heeft, toont zich ook in andere deelen van het Rijk, aan de grens van Honan en Sjensi, actief. De troepen van Nanking ten westen van Sjantoeng zijn belangrijk versterkt, aangezien men vooral op dit front den aanval der tegenstanders ver wacht. o AMERIKA. De wervelstorm in het Midden-Westen. Volgens de laatste berichten, die te Chicago ontvangen zijn, beloopt het aantal slachtoffers van den wervel storm in 'net Midden-Westen 23, onder wie acht vrouwen. De schade aange richt aan de huizen en door het verlies van vee wordt op ongeveer 500.000 dollar geschat. De bioscoopbrand te Paisley. Na een proces, dat drie dagen geduurd heeft is Darwood, de eigenaar van de bioscoop te Paisley bij Glas gow, waar in December 70 kinderen verbrand zijn, vrijgesproken van de aanklacht van het veroorzaken van dood door scnuld. BELG1E. De Belgische mijnwerkers. De minister van arbeid 'heeff in een onderhoud, dal hij met vertegenwoordi gers van de patroons en de arbeiders in de mijnindustrie had, beloofd zijn invloed aan te wenden opdat in open bare ondernemingen zooveel mogelijk Belgiscnc brandstof zal worden ge bruikt. De patroons moeten dan eenter zoo wensdnt de minister, hun voor nemen om de salarissen te verlagefi opgeven. De gedelegeerden der patroons heb ben bedenktijd gevraagd. Op de Antwerpsche tentoonstelling. Op de AntwerpsCne Wereldten toonstelling zijn, tot nu toe, officieel de paviljoenen geopend van Denemar ken, Finland en Noorwegen. Heden volgen Polen en Danzig, 10 Mei Zwe den, 12 Mei Nederland, 15 Mei Italië, 17 Mei Portugal, 20 Mei Groot-Britan- nië, 27 Mei de hallen der Belgische afdeeling, 30 Mei Frankrijk. Behalve de reeds ingewijde paviljoenen zijn ook die van Canada en van de stad "Ant- van ons volk nu op zee is. Thans heerscht sleCnts de dood op 't vreese- lijke water. Ja lieve, maar God is machtiger dan 't water en de wind. Hij gebiedt de golven. Onder Zijn bescnerming zijn zoo vaak onze mannen behouden in de veilige naven teruggekeerd. De gedachte hoeveel rouw en droefneid deze nacht kan baren, weegt loodzwaar op mijn nart. Kom man, laat ons naar beneden gaan en zien of de kinderen door alles neen hebben kunnen slapen. Een oogenblik Vanna. Ik meende daar juist een vuurstraal te zien en zwak den knal van een geweerschot te iiooren. Het kan het teeken zijn van een schip in nood in de nabijheid, wel- liCnt geslingerd op de verraderlijke Noorderklip. Ik moet er dadelijk op uit. Er uit in deze verschrikkelijke storm, Victor? Ja, waarom niet, Mijn Vanna, indien daar buiten mensciielijke wezens zijn, die in grooten nood verkeeren, zoudt gij dan willen, dat ik veilig bij den haard bleef, terwijl zij vergaan Zoo handelt geen Grafhorst. Ik zal gaan en trachten te redden. De mannen van de reddingboot rekenen op mij, werpen alsmede de bloemententoonstel ling reeds voor het publiek geopend. Aan de Nederlandsche afdeeling wordt, onder de energieke leiding van ir. de Kruyff, krachtig doorgewerkt en alles laat toe te voorzien, dat dit reus achtige paviljoen, het grootste der ge- heele tentoonstelling, 12 Mei, of mis schien een paar dagen vroeger reeds; kant en klaar zal zijn. Ook de mooie tuin, waar tulpen, 'hyacinthen,, narcis sen en rozen elkaar zullen afwisselen en getuigen van Hollands bloemen weelde, is nu grootendeels aangelegd. Zomertijd. Voor zooveel noodig wordt er aan herinnerd, dat de zomertijd aanvangt den loden Mei. De overgang geschiedt in dier voege, dat, wanneer de middelbare zonnetijd van Amsterdam, op den dag waarop de zomertijd aanvangt, 2 uur. in dien voormiddag, het geacht wordt te zijn 3 uur in dien voormiddag. De overgang naar den zomertijd ge schiedt m.<aiw. dit jaar dus in den nadnt van Woensdag 14 Mei op Don derdag 15 Mei om 2 uur. geen stukgaan en pijn meer en ook geen naschrijnen der huiid, als men vóór het inzeepen de huid even inwrijft met slechts een weinig Doos30,60,Tube80ct PUROL Over het invullen van het Aan giftebiljet Inkomstenbelasting. A 111). In ons vorig artikel somden wij op wat de wet tot inkomen rekent. Daarnaast noemt de wet nog op brengst v an op zich zelf staande werk zaamneden (Artikel 18 Wet Inkomsten belasting). Wat dat zijn ,,op zich zelf staande werkzaamheden," de uitdrukking zelve zegt het reeds. ,,Op zien zelf staande werkzaamhe- De jonkvrouw boog 'het hoofd en sprak zacht: Ik ben vreesachtig en zelfzuchtig misschien. Maar ik smeek je lieve, niet roekeloos je leven te wagen. Ik ben nooit roekeloos geweest Vanna. Ik heb het leven altijd schoon gevonden en zoet en vind het thans zoeter dan ooit, sprak de jonkneer met nadruk, terwijl 'hij zijn vrouw, die haar beest deed zich dapper te houden, diep in de oogen blikte. Als het laat wordt, ga dan naar bed en wees gerust om trent mij. O, ik zal niet kunnen slapen, maar wachten tot je terugkeert Een oogenblik drukte nij zijn jonge gade innig aan zijn borst, schoot dan vliegensvlug een oliepak en een paar waterproofs aan en snelde naar bene den. In de duisternis buiten stiet hij op een boodschapper van het dorp, die hem berichtte, dat een schip op de Noorderklip geloopen was en men op hem wachtte. De man hijgde van in spanning, terwijl hij zich boven den storm uit verstaanbaar trachtte te ma ken. Beide mannen vatten elkanders hand en haastten zich naar dc haven. In het dorp was intusschen alles in beroering Strandwijk was een plaatsje den" zijn werkzaamheden, die telken voor eens worden verricht. De werkzaamheden van den execu teur-testamentair vallen er onder; ook het vervaardigen van een werk van letterkunde wetenschap of kunst, kan er onder vallen. Echter niet alleen de werkzaamhe den, die men zelf verricht, ook die welke men doet verrichten, vallen er onder. Een onzer cliënten, een bakker, kocht eenige barakken, deed deze sloope, en door een ander verkoópen. Cliënt werd naar de opbrengst van deze transactie aangeslagen. in beroep werd door ons aangevoerd dat de opbrengst niet belastbaar wa- omdat liet een speculatieve winst is De Raad van Beroep besliste, da! de opbrengst opbrengst van op ziCii zelf staande werkzaamheden is. Wij zijn in cassatie gegaan. De H.R. verklaarde het beroep in cassatie ongegrond en besliste, dat het koopen van eenige barakken, die met doet sloopen en daarna weder verkoopt indien een en ander niet geschiedt in een bedrijf van den belastingplichtige tot op zich zelf staande werkzaamheden moet worden gerekend (Arr. H.R. 13 October 1926 A.B. 1927 bladz. 67. In dit en in 'het vorige artikel zagen wij wat tot inkomen moet worden ge rekend. Gaan wij thans na, wat er niet onder gerekend behoeft te worden. Artikel 9 somt op, wat niet als in komen of deel van 't inkomen word besCnouwd. Dit artikel luidt als volgt; Als inkomen of deel van het in komen wordt niet beschouwd: a. ten aanzien van minderjarigen, hetgeen zij van hunne ouders voor on derhoud en opvoeding genieten of het geen hun in den vorm van eene lijfrente of andere periodieke uitkeering dooi hunne ouders is toegekend; b. het aandeel in de winst van coöperatieve vereenigingen, dat door d leden naar den maatstaf van de doo hen bestede som wordt genoten, mit het doel der vereeniging niet met htt bedrijf of beroep 'harer leden in ver band staat; c. 'net aandeel in de winst van ver zekeringmaatschappijen, dat door de verzekerden als zoodanig wordt geno ten; d. winst ontstaan enkel door spt culatie in fondsen of goederen, ander dan in de uitoefening van een bedrijf e. voordeel uit het boschbedrijf, hie, onder niet begrepen de exploitatie van hakhout. Over dit artikel enkele opmerkingen. met omstreeks tweehonderd eenvoudige huisjes. Het hoofdgebouw was de oude school in het centrum gelegen, die tegelijkertijd des Zondags diende al kerkje, en waaromheen zich al de hui zen gegroepeerd hadden. De ruime lue ven was van stevigen, hechten bouw en bood een veilige schuilplaai voor de vissCnersvloot van Strandwijk. Op dit moment was schier gehet het dorp daar vergaderd. Mannen, vron wen en kinderen hadden post gevat op den breeden dijk en tuurden in de du; sternis. De vrouwen hadden dekkiii; gezocht tegen een oude boot, die hal verwege overeind stond en de krac, van den storm eenigszins brak. Zij stor, den dicht opeengedrongen in sombe stilzwijgen, maar zooveel te meer deu kend en staarden in bange spannin naar de zee, waar zij wisten, ofschoon zij niets konden zien, dat de manne. Worstelden met de golven om de red dingboot met de schipbreukelingen van net in nood verkeerende schip in de 'naven te brengen. De noodsignalen waren te dringend geweest en ditmaal waran de redders uitgevaren zonder der, kasteelheer. JWofdt vervolgd,)

Breskensche Courant | 1930 | | pagina 1