ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCHVLAANDEREN Wetenswaardigheden op admi nistratief en fiscaal terrein, oxv^e \e*ers. Buitenland. FEUILLETON De stille getuige. Binnenland. BRESKEKSSCHEC0URAN1 VERSCHIJNT WOENSDAGS EN ZATERDAGS IN ALLE PLAATSEN VAN ZEEUWSCH-VLAANDEREN Abonnementsprijs p. 3 maanden f 1.25 franc* p. p*»t f 1,40 Advertentieprijs van 1—5 regels 75 cent Elke regel mieris cent lngez. Meded. 30 ct. p. regel. Drukker-Uitgever J. C. LE BLEU voorheen E. BOOM—BLIEK Telefoon HRFSKFNS Postgiro So. 3! 70178 Abonnements-Advertenties zeer billijk tarief. Advertenties worden aangenomen tot a 11 e r 1 U k :-: Dinsdag- en Vrijdagmiddag 1 uur 39e Jaargang Woensdag 30 April 1930 Nummer 3525 GRATIS verzekering aaa gulden bij levens- Jaa gld. bij dood mm gid. bij verlies gld. by ver- ia gld. by ver- s» gld. bij ver voor de abonné's tegen vMn lange ongeschikt- iMy door 7n van een nO "es van een 40 'ieï van een UÜ 'ies van een ongelukken voor: held tot werken. eenongeluk. hand of voet. oog. duim. wysvinger. De risico van bovenstaande verzekering is bq de her/erzekerdOngevallen-Verzekering-Maatschappij „Fatum" te 's-Gravenhage. i a gid. by verlies van eiken anderen vinger. Wij herinneren er even aan, dat deze week de kwitanties zullen uit gaan voor het abonnementsgeld over de maanden April, Mei en Juni. Administratie. AMERIKA. De moord op een iilmdirecteur. inaar de ,,B. Z. am Mitrag' weet te meiden, is de moord op oen Ameri- kaanscnen tilm-directeur William l ay- lor, tnans juist na acht jaren, opge helderd. indertijd werd Taylor door een scnot uit een damesrevolver doodelijk ge- troften. Den avond van 'den mooid werden drie vriendinnen van nem aan een vernoor onderworpen. De cersle was de filmster Mabel Normand, die de laatste uren in net gezelschap van i aylor was geweest. Moewei de "aange legenheid met werd opgehelderd, werd de carrière der actrice verstoord. Zij kon sindsdien geen engagement meer krijgen en is einde Maart j.l. overleden. I nans is te Los Angelos Russell Riualdo gearresteerd, als verdaent van moord op Taylor. Kort na zijn ar restatie legde nij een volledige beKe.rte- nis af. Hij zou 21 Februari 1922 een filmactrice nebben nagegaan en voor net huis van 1 aylor een ruzie tusschen Taylor en iiaar hebben aangehoord. Daarna is de dame weggegaan en Ri- naldo net huis binnengedrongen, waar nij Taylor zijn gedrag heeft verweten. De filmdirecteur zou toen een revol ver voor den dag nebben gehaald en nein er mee hebben gedreigd. Riualdo is er toen in geslaagd Taylor net wapen te ontrukken en neelt bij de worsteling Taylor doodgeschoten. o FRANKRIJK. Een vliegongeluk. In de nabijneid van Montpellier vloog Vrijdag een Fransen militair vliegtuig waarin zien 2 sergeants bevonden, ten gevolge van den dienten mist tegen den 730 M. noogen top van een berg. Het vliegtuig stortte naar beneden, in zijn val woelde net over een afstand van ruim 100 M. den grond geneel om en werd totaal versplinterd. De beide in zittenden werden gedood. O 40. ,jWas het dat maar geweest; dat had ik alles wel verdragen en ik zou nooit van nem weggegaan zijn. Ik had hem zoo innig lief, maar hij iiet mij zitten. Hij is een slechte man, die aan allen, die hem vertrouwen, ongeluk Brengt, en dien ik er ook best toe in staat acht, zich schuldig te maken aan bigamie, zooals hier" zij keek naar zuster Hetty net geval schijnt te zijn. Maar, hoe schuldig hij ook zijn mag, hoeveel zonden hij ook bedre ven heeft, toch: heb ik hem -lief, zelfs heden nog" en als ik wist, waar hij was, dan .JTusj als ik 'het goed begrijp, dan hebt gij, juffrouw Hading, en niet mijn vriendin Anna Studly de advertentie in de i,Times" beantwoord?" Natuurlijk was ik het Ik begreep dadelijk, dat die oproeping tot mij gericht ivas en ik zóu. als dokter Bur ton het me maaf veroorloofd had, al lang bij u geweest zijn, Ja, ja, het ENGELAND- De Prins van Wales weer t'iuis. De Prins van Wales is, geholpen door gunstigen wind en prachtig weer, over Frankrijk van Marseille naar Wind sor gevlogen, een afstand van meer dan 6Ü0 mijl, dien nij in den recordtijd van acht uur 35 minuten heeft afgelegd, Hij landde op zijn particulier vliegter rein in Windsor Park, waar hij door zijn broers, de Hertog van York en Prins George werd verwelkomd. Daarna ging hij naar Fort Belvedere, wam de koning en de koningin hem opwacht ten. Hij werd van Marseille geëscorteerd door twee vliegtuigen en vanaf Parijs tot drie mijl buiten de Fransche grens door tien Fransche vliegtuigen. Daarna werd het escorte overgenomen door tien zeer snelle Engelschè militaire vlieg tuigen uit Folkestone. Nieuwe rijtuigen bij de spoor wegen. De stijging van net verzeer op de Nederlanüsene Spoorwegen heen lot noodzakelijk gevolg, uitnreiding van nel materiaal. De uitbreiding van dat mate rieel, geldt uitsluitend oe wagons uerde Klasse. Het spreekt van zelt dat de nieuwe wagons kinderen geworden zijn van nun tijd, dat zij nog beter beant woorden aan de eiscnen ine tegenwoor dig 'net reizend publiek stelt en stellen mag. Deze nieuwe wagons, 50 in getal, zijn geneel Nederlandsch fabrikaat. Zij zijn ontworpen door de ingenieurs van de Nedenandscne Spoorwegen en uitge voerd voor de neltt bij „Weraspoor en voor de neift bij de tirma ,,Beynes' te Haarlem. Met deze nieuwe coupe-wa gons nebben ze een proefrit gemaakt van Utrecht naar Amsterdam en terug. Het is daarbij gebleken, dat de directie der Nederlandscne Spoorwegen heeft gedaan wat in naar vermogen is om deze derde klasse-wagons zoo comfor tabel mogelijk te maken. Allereerst zijn ze zoo sterk mogelijk gemaakt om net puoneK ie beveiligen bij eventueele on gelukken. Zij nebben een ijzeren ge raamte, met opgeklonken plaatijzeren bekleeding en een ijzeren 'dak. Elk rijtuig neeft b afdeelingen elk van twee coupé's, waarvan een met portieren en een met breede scnuitra men. De afdeelingen zijn gescneiden door dwarsscnotten met schuifdeuren; de coupé's onderling zijn weer gescnei den door iialf hooge schotten, terwijl was een mooie, vroolijke man, mijn George en het verwondert me niet, zuster Hetty, dat ook gij u door zijn mannelijk voorkomen iiet verleiden en zijn vrouw begeerde te worden". „Dat ik met dezen man voor net altaar trad, was om andere redenen, die ik eenter hier niet vertellen kan,j zeide Anna. „ik werd tot dat huwelijk gedwongen"; „Door wien vroeg Grace. „(Door mijn vader en door de om standigheden," verklaarde zuster Heity. „Maar nu zie ikt dat net huwelijk, dat ik toen aangegaan, iteb, geen waarde meer 'heeft. Gelukkig, 'ik ben niet de vrouw van dien man. En nu mag ik ook vrijuit spreken; ik zal nu aange hoord worden,- als ik hem zal aan klagen en ik zal hem aanklagen, opdat liet bloed van een onschuldige gewro ken worde". - „-Gij wilt u op George Warner wre ken?" vroeg-Lydia Hading, „Het zwaard der gerechtigheid zal hem treffen," zeide Anna Studly. „Op dezelfde plaatsi in Loddonford, waar hij zijn misdaad beging, <zal hij zijn straf ontvangen". o een doorgaande middengang alle cou pé's in twee nelften verdeelt. Elke pas sagier zit dus op een hoek. De eind- coupé's hebben negen zitplaatsen, de overige acht. In liet geheel kunnen in deze wagons 9S passagiers vervoerd worden. De zitbanken zijn van teakhout, eciiter wat een groote verbetering is, er zijn armleuningen, hoofdleuningen en oorkussens, die bekleed zijn met kunstleder. Twee closetafdeelingen, gescheiden door de middengang, verdeelen elk rij tuig in twee deelen een afdeeling rooken en een niet-rooken. In elke clo- set-afdeeling is een W.C, met zelfwer kende waterspoeling en een neerslaande wasciikom met zelfwerkende watervoor ziening. Technisch zijn deze nieuwe wagons natuurlijk volmaakt. Wat remmen en buffers betreft, zijn de nieuwste sy stemen toegepast. De verwarming ge schiedt door stoom en de verlichting is electrisch. Dit nieuwe materiaal is uitsluitend voor den bitinenlandsCnen dienst bestemd. Het zalgebruikt wor den voor de groote sneltreinen. Wij hebben ondervonden dat het zeer rustig loopt bij groote snelheid. Van schom melen of schokken bij een snelheid van circa 'honderd kilometer per uur was geen sprake. Deze vijftig nieuwe wagens zijn voor de Nederlandsche Spoorwegen een groo te en goede aanwinst. Zij maken ook het reizen in de derde klasse tot een genot. Kamer vari Koophandel en Fabrieken voor Zeeuwsch-Vlaanderen te Terneuzen. in de Zaterdag gehouden vergadering die door alle leden werd bijgewoond, onder leiding van den voorzitter, den neer J. A. van Rompu werd voor ken nisgeving aangenomen een verzoek van de Vereeniging voor Vreemdelingenver keer te Breskens, om adnaesie te betui gen aan het door die vereeniging tot de Staten van Zeeland gerient verzoek om verlaging van het personentarief van den Stoombooidienit op de Westerschei de tusschen Vlissingen en Breskens. in zijn voorstel daartoe sprak het Bureau uit, dat, gezien de feiten dat de bevolking van Zeeuwsch-Vlaanderen zich nu eenmaal weinig verplaatst zelfs van een beduidende verlaging van het tarief geen noemenswaard drukker ver keer te verwachten is, terwijl dit der Anna Studly volgde, toen Grace de woning van de zangeres verliet, haar vriendin. Dokter Burton beloofde de zieke, binnen weinige uren een andere verpleegster in de plaats van zuster Hetty te zeilden. Hij verzoent de hos pita tot zoolang juffrouw Hading te willen iieljjen. Doch toen 's avonds de nieuwe verpleegster verscheen, was juf frouw Hading niet in naar kamer. Van een onbewaakt oogenblik gebruik ma kend, was zij uit 'net huis gevlucht waarneen, kon niemand zeggen. Maar de zangeres wist zelf wel, wat zij deed. Zij had zuster Hetty; plannen van wraak tegen Warner hooren uiten en zij had besloten den man, dien zij ondanks al net ongeluk, dat hij over haar gebracht had, liefhad, voor haar wraak te waarschuwen. Zij had uit het gesprek gehoord dat hij in Loddon- iord was. En net oude. eenzame huis,, waar George Warner een ongeluk kige ruïne van den eens zoo krachtigen man na zijn wisselvallig leven ver blijf hield, dat huis te Loddonford was haar doel. Zij bereikte het vroegere huis van kapitein Studly, toen de maan hoog aan den hemel stond en Warner, zooals eiken avond nu reeds maandenlang, provincie groote offers zou kosten, aan gezien een verlaging van net tarief niet tot een der lijnen en dan zelfs ook Wel niet tot de Wester-Schelde zou kun nen beperkt blijven. Daartegenover zijn ten behoeve van den stoombootdienst reeds belangrijke offers gebracht en zijn nog verschillende kostbare verbe teringen in uitvoering of in voorberei ding, zoodat het aandringen op verla ging van het tarief niet raadzaam voor kwam. Bij de besprekingen kwam naar vo ren, dat de pas ingevoerde verlaging van liet tarief voor goederen-vervoer met 33 pC't. nog niet in alle opzichten aan de wenscnen tegemoet komt en werd vooral' nog gepleit op verlaging voor auto-vervoer, op grond van tie be dragen die ook de auto-houders in Zeeuwsch-Vlaanderen voor de wegbe- lasting moeten betalen. De voorzitter stelde hier tegenover in het licht, dat, zoolang niet op alle veren over de rivieren het overize'ten gratis geschiedt (waarvooreen landelijke beweging' zou moe'ten uitgaan), de zwaar gedrukle provincie Zeeland toch niet bij uitzondering een dergelijken maatregel kan invoeren. Indien de ti-ans ingevoerde verlaging goede resultaten blijkt op te leveren zal men "ve-derC verlaging in de toekomst kunnen ver wachten. Ook werd nog aangestipt dat, in verband met de bijdrage in het tekort op den dienst kan geacht worden dat de Staat reeds belangrijke bijdrage uit het Wegenfonds aan den "stoomboot- dienst schenkt Besloten werd voor het oogenblik de ontwikkeling dezer zaak af te wach ten. Naar aanleiding van een daartoe ont vangen schrijven van het gemeentebe stuur van Philippine besloot de Kamer steun te verleenen aan het door die gemeente tot den Minister van Water staat gericht verzoek om ontheven te worden van de verplichting tot het verleenen eener bijdrage ad f 66.250 voor wegsverbetering (zijnde dat bedrag 25 pCt. der totale kosten). Dit werk betreft het maken van een goeden ver bindingsweg tusschen den rijksweg bij Philippine en den rijksweg langs het kanaal Gent-Ter Neuzen bij Driekwart (wegsbreedte 4,50 M. van klein pla veisel met ter weerszijden een rijwiel pad van 0,60 M.) Aangezien deze weg voor de gemeente zelf van geringe beteekenis moet wor den geacht en van groote beteekenis is voor het snelverkeer, meent de Kamer dat er aanleiding is in d:t geval af te wijken van de bestaande regeling dat voor dergelijke wegsverbetering 25 pCt. voor het venster zat en haar den vijver in den tuin staarde, waarheen hij soms urenlang zijn blik als 't ware getrok ken voelde. De eens zoo knappe Di recteur van de Bank was mensciien- schuw geworden! Hij zat in de kamer, waarin Walter Damby den dood gevonden had en waarin hij door den voortdurenden angst voor ontdekking reeds zoo menig pijnlijk uur had doorgebracht toen hjj' plotseling opsprong, terwijl het koude zweet hem uitbrak. De tuindeur ging open en door den tuin kwam een vrouw op hel huis af. Wie kon dat zijn? Zoolang hij in Loddonford woonde, had nog geen vrouw zijn woning betreden. Hij be keek haar nauwkeuriger en werd steeds angstiger. Was die gestalte een geest? Of was het Lydia? Maar hoe kon deze weten waaf hij Woonde? Kwam zij, om zich op hem te wieken De haren rezen hem te berge. Hij sprong op. Als door booze geesten gedreven, vluchtte hij de kamer uit naaf buiten, Lydia Hading klopte tevergeefs aan de deuf. Zij moest tefugkeeren, zonder hem te kunnen waarschuwen, zonder hem te kunnen redden. Toen den vol» door den ondernoudsplichtige moet wor. den bijgedragen, aangezien dit voor die kleine gemeente mei geringe draag- kraent te bezwarend moet worden ge- acnt en bij handhaving van dien eiseh wegsverbetering zeer vermoedelijk niet zal tot stand komen. De neer Van Waesberghe bracht ter sprake de poging die vau net gemeen tebestuur van rtontenisse uitgaat tot net versrijgen van een lerrybootdienst tusscnen Walsoorden en riansweert. Daarvoor zal adnaesie worden gevraagd aan de verscnihende betrokken gemeen tebesturen. Misscnien heelt men er geen erg in, ook den steun der Kamer te vragen. Hij zou er evenwel prijs op stellen, dat de Kamer dit verzoek steun de. De Voorzitter deelde mede, dat door iiet Bureau der Kamer reeds het vorig jaar bij den Minister van Waterstaai op net bevorderen van een dergelijken dienst, in den vorm zooals dit te Bres- keus-Vlissingen is gescnied, is aan gedrongen, zoodat uie zaak reeds te voren den steun der Kamer nad. Er zul len daartoe evenwel groote moeilijk heden moeten worden Overwonnen. Piaimen om te komen tot een goeden veerdienst, hetzij met een boot die evenals de ferrybooi over den kop moet worden geladen, of wel met een breede boot die dwars kan laden, zijn zoowel bij den Rijkswaterstaat als bij de pro vincie reeds in bewersing. Voor het oogenblik is de aandacht ten volle op dit verkeersbelang gevestigd. De heer Wind van Merkesteyn, die van de plannen kon kennis nemen, meent dat iiet plan der provincie op iiet oogenblik de voorkeur verdient! omdat dit binnen liet betrekkelijk spoe dig bereikbare valt, docii een grootscher plan van den rijkswaterstaat eerst in de toekomst zal kunnen uitgevoerd worden. Over het invullen van iiet Aan- gi.tcbiljet inkomstenbelasting. A II) Bij het invullen van het aangifte biljet is één van de eerste vragen, die moeten worden beantwoord, deze: Wat is inkomen. Diep op deze kwestie ingaan doqn wij niet. Al zouden wij zulks willen, dan nog zouden wij dil niet kunnen, zulks met het oog op de beperkte plaatsruimte. geilden morgen de mannen der wet aan de deur kwamen, om binnengelaten te worden, ivcrd hun eveneens niet geopend. Men brak de huisdeur open, maar vond de woning ledig. Men zocht den geneelen omtrek af, maar Warner was niet te vinden. Eerst toen men den vijvec in zijn tuin liet onderzoekenvond men zijn lijk. Tegelijk met hem werd echter nog een vreeselijke vondst gedaan het in verren staat van ontbinding ver- keerende lijk van Walter Damby werd .tegelijk met zijn moordenaar uit het water opgehaald. De misdadiger had Zich aan de straf van den aardschen rechter onttrokken, een Hoogere hand had aan de gerech tigheid voldaan. Van de anderen in deze geschiedenis valt slechts weinig meer te zeggen. Grace en Anna bleven altijd trouwe vriendinnen en ook het huwelijk, dat juffrouw Middleman met dokter Burton sloot, kon in dezen toestand geen ver andering brengen. EINDE

Breskensche Courant | 1930 | | pagina 1