ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCHVLAANDEREN BRESKENS FEUILLETON De stille getuige. Buitenland. BRESKEN'1 CHE COURANT VERSCHIJNT WOENSDAGS EN ZATERDAGS IN ALLE PLAATSEN VAN ZEEUWSCH-VLAANDEREN Abonnementsprijs p. 3 meenden f 1,25 franc* p, past f 1,40 Advertentieprijs vmn 1 5 regels 75 cent Elke regel meer 15 cent Ingez. Meded. 30 ct. p. regel. Drukker-Ultgever J. C. LE BLEU voorheen B. BOOM—BUEK T«!oe,<»c BRESKENS Abonnements-Advertentles zeer billjjk tarief. Advertenties worden aangenomen tot alterljjk Dinsdag- en VrQdagtnlddag I uur 39e Jaargang Zaterdag 26 April 1930 Nummer 3524 OR ATI S verzekering gulden bij levens- aas gld. bij dood mgld. bij verlies gld. bij ver- ii gld. bij ver- a» gld. bij ver- ji gld. bij verlies voor deabonné's tegen VMn lange ongeschikt- llll] door 7h van een nu Iies van een 4D lies van een lies van een iU van ellcei1 ongelukken voor: heid tot werken. eenongeluk. hand of voet. oog. duim. wijsvinger. anderen vinger. De risico van bovenstaande verzekering Is bij de herverzekerdOngevallen-Verzekering-Maatschappij .Fatum" te 's-Qravenhage. garnalendrogerijen en in een vischmeel- fabrick. Deze laatste (abriek, met de modernste op dat gebied volgens net vaeuuni-sysleem toegeruste machines, verwerkt de door de visscners aange voerde pul (ondermaatscne yisth) eu garnalen tot veevoeder. Verder wil i k nog noemen een stroo- perserij, een veevoedermeelfabriek en een machinale houtbewereing. 3. HANDEL EN VERKEER. Als ïn- en uitvoernaven van WestelijK Z.-Vlaan- deren spreeKt net bijna vanzelf, dat de meeste nandel zich te Bressens concen- ireert. Geregelde scheepvaartdiensten op Middelburg, Dordreent, Rotterdam, Amsterdam en daar tusscnen liggende plaatsen voeren de goederen at en aan en Houden met den Provincialen Stoom bootdienst op de Westerscnelde de ver binding met „overig Nederland' gaan de. De uit Holland aangevoerde goe deren worden van nier uit per stoom tram, autobus, vrachtwagen, enz. enz landinwaarts gevoerd. In verband Hier mede is dan ook van Breskens uit steeds een drux verkeer met de andere plaatsen. Noemde ik zooeven de verbindingen met „overig Nederland,' met de aCmer liggende plaatsen gescniedt zuiks door de Stoomtram-Maatscnappij Bresnens. Maldegnem met lijnen naar Matdeghent en Cadzand-Sluis, die te Maldegnem, Aardenburg, Sluis en Retrancnement aansluiting geven op 'net Belgische tram en spoorwegnet. Verder lieert men de autobusdienst Breskens—Brugge en in het seizoen, waar ik straks even op te rugkomen zal, den jecntstreekscheu au to- en tramdienst Breskens—Kno- cke. Doen ook de verbindingen met liet Oostelijk deel van ZeeuwsenVlaan deren zijn aanzienlijk verbeterd, door. dat in net afgéloopen jaar de tram lijn Neuzen—Hooldplaat tot Breskens doorgetrokken is. Dit zal zeker in een ware benoefte blijken te voorzien. Ik hoop door het bovenstaande te nebben aangetoond, dat Breskens .en door zijn ligging èn door zijn onderne mingsgeest een mooie toekomst voor zien heeft, indien althans de ont wikkeling, zooals deze in de laatste decennium gegaan is, zien in stijgende lijn zal blijven bewegen. Reeds fnans blijkt deze ontwikkeling eenigszins uit de toeneming van net aantal inwoners, dat in 'net hierboven genoemde tijdvak met circa 500 ver meerderd is en de 3000 met rasse schreden nadert. Nauw in verband met de stijging van het aantal inwoners 'noudt de behoefte aan meerdere wo ningen, verbetering van straten, riolee. ringen, enz. enz. gelijken tred. Dat op dit gebied reeds veel tot stand ge komen is, zat ieder weten, die maar 'eenigszins met den plaatselijken toe stand op de hoogte is. Een woord van lof aan het gemeentebestuur voor de wijze, waarop het "in deze met die toenemende behoeften rekening houdt, is hier op zijn plaats, temeer daar door een gezond, en voorzichtig financieel beheer de belastingen te Breskens in doorsnee niet hooger zijn dan in de andere plaatsen van Westelijk-ZeeuwsCii Vlaanderen. 4. VREEMDELINGENVERKEER. Tot slot van dit resumé wil ik nog even de aandacht vestige" op de alhier in 1929 opgeriCnte Vereeniging voor Vreemdelingenverkeer. Deze vereeni ging, opgericht naar aanleiding van een toentertijd door den gemeenteraad genomen besluit om een onderzoek in te stellen naar de mogelijkheid om van Breskens ook een badplaats te maken, heeft een ruim arbeidsveld voor zich. Haar eerste poging om aan de ont_ wikkeling van .Bad-Breskens mede te helpen, is m.i reeds geslaagd. Bepaalde het bezoek aan Breskens' strand en dui. nen zich vóór 1929 hoofdzakelijk tot dat van de bewoners zelf, het laatste jaar bleek hier een gunstige wending in gekomen te zijn. Vele „vreemdelin gen" bezochten toen. wellicht meer nog uit nieuwsgierigheid dan uit eenig ander oogpunt, deze gemeente en ik ben er vast van overtuigd, dat zij van hun bezoek geen spijt gehad hebben en dit jaar het zeker herhalen zullen. Een paar in de duinen gebouwde consumptie gelegenheden, alsmede de aan het strand geplaatste badhokjes verhoógen met de aldaar opgeslagen tentjes de gezelligheid en geven aan het geheele strandleven iets intiems. Vooral de Donderdag blijkt voor ve len een atractie in te houden om naar Breskens te komen. Lange rijen au to's en janpleziers, alsmede extra-tram- men vervoeren dan de duizenden Bel gen, Franschen, Engelschen, Duitschers enz. naar het nabije Walcheren en ge ven een wijle aan de steeds zoo be drijvige haven een meer cosmopolitisch karakter. Ook het bezoek aan de Belgische badplaatsen is van Breskens uit zeei vergemakkelijkt. De hierboven genoem. de, in het seizoen' ingelegde, autobus dienst Breskens-Knocke en de snel trammen van de „BreskensMaldeg- hem" brengen de strandbezoekers ir. den tijd van amper één uur naar het hartje der Belgische kustplaatsen. Komt de reeds geprojecteerde en gedeeltelijk al in uitvoering zijnde electrificatie der tramlijn BreskensKnocke tot stand, en, laten wij hopen, een goedkoopcre bootverbinding Breskens-Vlissingen, dan door den Secretaris van de Vereeniging voor Vreemdelingen-verkeer te Breskens. Een van de plaatsen in de provincie Zeeland, waar tegenwoordig, meer dan vroeger, aandaent aan geschonken wordt, is ongetwijfeld de gemeente BRESKENS. ik noop, dat men mij niet van cnauvinismc verdenken zal, indien ik ter nadere oriëntatie van net lezend publiek aan de nand van de volgende punten in het kort wat meer van deze gemeente mededeel. 1. V1SSCHER1J. Door zijn ligging aan der. mond der Wester-bcnelue en zijn gemakkelijk te bereiken haven ver- scnatt de uitoelening der visschenj aan velen een bestaan. Gescniedde tot voor eenige jaren deze uitoefening door mid del van zeiibooten, de teenniek, welke in de meeste bedrijven 'naar intrede deed, heeft ook hier van zich doen spreken. Al de visscnersschepen zijn tnans van krachtige motoren voorzien, wat o.a. dit voordeel biedt dat men nu niet zoo zeer van de weersgesteldheid afhankelijk is, verder de zee op kan gaan en toch bijtijds de vangsten ter verzending en verkoop aan den wal brengen kan. De Breskenscne visschers- Vloot bestaat momenteel uit een 25-tal motorbooten, welke aan deze gemeente nog langen tijd net cachet van visschers plaats zal blijven geven. 2. INDUSTRIE. Spreekt men van de Breskensche industrie, dan denkt men in de allereerste plaats aan de N.|V. van Melle's C.W. fabriek van drops, biscuits, suikerwerken, enz. Deze ta- briek, die in den loop van een 30-tal jaren tot een machtige wereldzaak uit dijde, is momenteel „de kurk, waai Breskens op drijft". Ruim 300 perso nen vinden er geregeld werk en net is te verwaenten, dat haar groei nog lang niet ten einde is. Het vorige jaar is men reeds begonnen met een aanzienlijke verandering c.q. moderniseering van nel fabrieksgebouwencomplex, die, als de teekenen niet bedriegen, weidra door meerdere gevolgd zal worden. Op meer bescheiden schaal, doch door haar omvang voor Breskens even min onbelangrijk, is de dropsfabriek van de N.fV. W. Luteijn en Zonen, terwijl nog maar kort geleden ook de Gebroeders Verduijn zich op het ver vaardigen van drops zijn gaan toeleg gen. Een andere, alhier in de kinderjaren verkeerende industrie, vindt men in de 39. „Jawel," zeide dokter Burton tot haar toen hij bij haar bed kwam, „dat heb ik u ook beloofd, juffrouw Hading en ik ben overtuigd, dat ge vandaag ook reeds zoover zoudt zijn, als ge, u zelf met uw onrust en opgewondenheid niet zooveel kwaad hadt gedaan. U was toch anders zoo'n kalme en rustige patiënte". „Maar nu moet ik opstaan, dokter, ik moet uit, het is noodzakelijk". Dokter Burton haalde de schouders op. „Gij kunt uitgaan, juffrouw Hading als ik het u toesta". „En ik zal toch gaan, Van het eerste het beste onbewaakte oogenblik zal ik gebruik maken"i De dokter keek haar verwonderd aan, „Waarom hebt u zoo'n haast?" vroeg hij. „Kunt u mij het niet toevertrou wen, juffrouw Hading?" Welnu," antwoordde zij, ^waarom zou ik het u ook niet zeggen. Ik heb iemand beloofd op te zoeken op een advertentie, die ik voor acht dagen in de courant las. Ik word door. iemand die zien GjM. noemt en in Ganipden Hill woont gezocht". Dokter Klemens Burton stond spra keloos. Dit toeval scheen hem een wonder toe; zijn patiënte was dus de persoon die de advertentie van Grace Middleman beantwoord had, maar Annn Studly was het niet. Grace had hem dikwijls haar vriendin beschreven. De vrouw aan wier bed hij nu zat, was ook veel ouder, dan Grace's school vriendin kon zijn. Hij begreep, dat hei hier een misverstand was en staarde eenige oogenblikken nadenkend voor zich uit. „Ik zal u helpen," zeide hij eindelijk, „ik zal zorgen dat u die G.M. spreekt". ,;U zult me dus laten uitgaan?'-' ,,in geen geval, maar ik zal er voor zorgen, dat de persoon, die u zoekt hier komt. Ge noemde het adres; ik zal daarheen gaan en morgen zult ge G. M. spreken". ,p, zoudt u dat willen doen?" „Zeker, juffrouw Hading maar nu moet ge u dan ook kalm houdenl En windt u nu maar niet weer op door zuster Hetty of iemand anders te verhalen wat u mij verteld hebt; dat is beter voor uw zenuwen". Zoo kwam het, dat den volgenden dag dokter Burton met zijn voorname vriendin het huis van de zieke zangeres binnentrad. Zuster Hetty had geen ver moeden, dat hij bezoek mee zou bren gen, maar ook Grace Middleman wist het eigenlijke doel van den tocht niet. Dokter Burton had haar om verschil lende redenen niet verteld, dat zijn patiënte, die zij gingen bezoeken en de schrijfster op de advertentie in de >jTimes" een en dezelfde persoon wa ren. Hij had eenvoudig tot Grace ge zegd: „Herinnert ge u nog de onge lukkige zangeres, over wie ik u reeds meermalen sprak „Ja, zeker!" „Welnu, zij is zoover genezen, dat we, als ge u heden nog evenzoo voor haar interesseert als toen, haar samen een bezoek kunnen brengen". Grace trad dan ook van niets weteild het huis van Lydia Hading binnen. Toen zuster Hetty de kamerdeur open zijn het geheele Westelijk deel van Zeeuwsch—Vlaanderen benevens een groot gedeelte van 'het Oostelijk deel uit 'hun isolement verlost en kan met vertrouwen, zoowel op economisch als cultureel gebied, de toekomst tegemoet- gezien worden. Breskens, April '30. DUITSCHLAND. De relletjes te Leipzig. Het bloedige incident, dat op eersten Paaschdag te Leipzig heeft plaats ge had, heeft daar veel opschudding ver. oorzaakt. De autoriteiten hebben nog niet kunnen vaststellen, wie kapitein Galle en een agent van de Scnutspolizei hebben gedood. Men acht het echter niet uitgesloten, dat een betooger, die door een kogel van, een agent werd gedood en wiens identiteit nog niet kon worden vastgesteld, 'het schot heeft gelost. Een groot aantal lieden is in verband met de botsingen in hechtenis genomen. Voor het hoofdbureau van politie te Leipzig was Maandag een groote menigte samengestroomd. Het waren voornamelijk nieuwsgierigen, die de ge_ beurtenissen van Zondag bespraken. Toen 3200 Berlijnsche communisten, die aan de betooging hadiden deelgeno- men, met vraclhtautó's naar de hoofd stad terugkeerden, werden ze te Pots dam door de Berlijnsche politie ge fouilleerd. Veel leverde dit onderzoek, dat eenige uren duurde, niet op. Er werden alleen een paar knuppels in beslag genomen. Voorts werden ne. gentig personen ingerekend, daar hun papieren niet in orde bleken te zijn. Op vier of vijf na werden ze allen echter nog in den loop van den nacht in vrijheid gesteld. In tal van andere steden zijn Zondag de uit Leipzig terugkeerende betoogers gefouilleerd. Een paar wapens werden hierbij in beslag genomen. Nader wordt nog uit Leipzig ge mekt, dat daar nog zeven personen in hechtenis werden genomen. Een van hen was in het bezit van den sabel van den vermoorden otficier. Bij anderen werden messen en revolvers in beslag genomen. Te Halle werden niet minder- -«Jan 84 mannen gearres teerd, die op drie na wester in vrijheid zijn gesteld. Deze bleken ^namelijk in het bezit van pistolen en van twee met bloed bevlekte messen. Alle drie zijn afkomstig uit Hamburg. Tal van andere communisten, die te Halle wer den ingerekend, waren in net bezit van de, stond Grace een oogenblik sprake loos en liep toen plotseling met den uitroep: „Anna! Anna!" op de zuster toe en viel haar om den hals; zuster Hetty was niemand anders dan Anna Studly. Dokter Burton stond er met een verbluft gezicht bij te kijken. „Dokter," begon Grace, „ik heb haar, die ik zoo lang gezoent hebt mijn vriendin Anna Studly, weergevonden". De zieke zangeres keek verwonderd naar het tooneel bij de deur. „Dokter Burton," vroeg zij, „is die dame, die u mee bracht, de bewuste G. M. i „Ja," antwoordde Grace, in plaats van den dokter, „ik ben G. M„ de vriendin van uw verpleegster. En o, Anna wat heb ik naar je gezocht; ik moet je zooveel vertellen, je weet toofy van je vader „jtyat is er met hem?" „Je vader is dood!" i^tijn vader dood? Hoe weet je dat?" „Ik was koft voor zijn sterven bij hem". Gtace vertelde haan hoe alles geschied was. ijVan hem hoorde ik ooki dat ge met George Warner ge- wapens. Een jong meisje iiad twee dolken verborgen in haar blouse. De hevige sneeuwval iu hel Zwarte woud. De sneeuwstormen der laatste da. gen nebben in het Zwarte woud heel wat scnade berokkend. Op tal van plaat sen ligt de sneeuw een meter noog: dii is den neelen winter nog niet ge beurd. Voortdurend bleven auto's in de sneeuw steken. Duizenden hoo rnen zijn omgevallen en nierdoor is een scnade van millioen berokkend. In ver. band met den sterken sneeuwval stijgt ook net water van de beken voortdu rend. Verdronken. Zondag is bij Ascnaffenburg een ernstig ongeluk gebeurd. Een jonge man en een jong meisje uit Frankiort waren met een opvouwbare boot op de rivier. Zij voeren op een sluis toe, de boot sloeg plotseling om en de jon gebeden verdronken. Tot nu toe neett men nun lijken niet kunnen bergen. o AMERIKA. De brand in een gevangenis. De autoriteiten zijn bezig te onder zoeken, noe het mogelijk is geweest, dat de brand in de strafgevangenis van Onio zooveel slachtoffers heelt ge- ëiscut. Uit het verhoor van de getuigen moet opgemaakt worden, dat de be wakers in de bovenste verdiepingen pas van net gevaar doordrongen wer den, toen tal van gevangenen door rook verslikt, in onmaent vielen. Een bewaker, die klaarblijkelijk geweigerd heeft de sleutels af te geven, toen andere gevangenen hun in nood ver keerende kameraden te nuip snelden, is reeds voorloopig in zijn functie ge. schorst. De bewakers schijnen er pas toe overgegaan te zijn de celdeuren te openen, toen de brandweer in net gebouw verscneen. De brandweer werd op de binnenplaats door een aantal ge. vangenen aangevallen, die poogden net bluschmateriaal te vernielen. Van de gevangenen, die zicil in de cellen der ter dood veroordeelden be vonden, is niemand omgekomen. in verband met den brand in de staatsgevangenis te Columbus heelt de gouverneur van den staat Onio den directeur van de gevangenis van zijn ambt ontneven en een streng onder zoek bevolen. Thans is gebleken, dal de ramp zulke groote afmetingen heeft aangenomen, doordat de sleutels der cellen niet te vinden waren. De direc teur verklaart, dat al 'net mogelijke is gedaan om de gevangenen te redden. trouwd zijt geweest". „Dat is niet waar," riep plotseling juffrouw Hading, „met George Warner kan niemand getrouwd zijn, want ik ben zijn vrouw!" Allen keken haar bij dezen uitroep vertvonderd aan. „Wat wilt u daarmee zeggen vroeg dokter Burton. „Ge zegt, dat gij de vrouw van George Warner zijt? Wie was die George Warner, van wien ge spreekt „De man, waarvan ik spreek en die me verlaten 'heeft, zoodat ik dit artisten- leven moest beginnen, om mijn brood te verdienen, was werkzaam aan een Bank". Grace, Anna en de dokter keken el kaar verwonderd aan. „Wanneer zijt ge getrouwd?" vroeg dokter Burton. ijDat is lang geleden, wij waren bei den nog jong en arm. Het was een gelukkige tijd, tot opeens alles anders werd", J|tHadt ge redenen, om u over hem te beklagen (Slot Volgt)i

Breskensche Courant | 1930 | | pagina 1