ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCHVLAANDEREN Provinciaal Nieuws. FEUILLETON De stille getuige. Fietsen PUROL Gewestelijk Nieuws. BRESKENSSCHECOURANT VERSCHIJNT WOENSDAGS EN ZATERDAGS IN ALLE PLAATSEN VAN ZEEUWSCH-VLAANDEREN Abonnementsprijs p. 3 maanden J.25 franc* p. post f 1,40 Advertentieprijs van 1 5 regels 75 eent Elke regel meer 15 cent lngez. Meded. 30 ct p. ragel. Drukker uitgever J. C. LE BLEU voorheen E. BOOM—BLIEK TNoe.'T breskens Abonnements-Advertenties zeer billijk tarief. Advertenties worden aangenomen tot u 11 e r 1 ij k Dinsdag- en Vrijdagmiddag 1 uur 39e Jaarg ng -f Zaterdag 19 April 1930 Nummer 3523 GR A TI S verzekering voor deabonné's tegen ongelukken voor gulden bij levens- tis gld. bij dood ma gld. bij verlies gld. bij ver- im gld. bij ver- mm gld. bij ver- 200 lange on8eschikt- iUU door ih van een 50 lies van een 40 'ie*van een 25 |ies van een WVV held tot werken. een ongeluk. hand of voet. oog. duim. wijsvinger. De risico van bovenstaande verzekering is by de herverzekerd Ongevallen-Verzekering-Maatschappij „F<t}um" te 's-Gravenhage. sa gld. bij verlies van eiken anderen vinger. OMF* Uit hoofde van het Paaschfeest verschijnt a.s. Dinsdagavond geen nr. van ons blad. De Uitgever. De bestrijding van den Bastaard- satijnvlinder. De acte tot vernietiging van rupsen nesten, gevoerd vanwege de Provinciale Commissie in Zeeland is beëindigd en met tevredenheid kan op het resultaat worden teruggezien. Een aanschrijving tot de hoofden van scholen had tengevolge dat in vrijwel alle plaatsen een inzameling werd ge organiseerd door middel van scnool- kinderen. Niet minder dan 986279 nesten wei den op deze wijze in totaal vernietigd, dus bijna een millioen nesten, vertegen woordigende een leger van een paar honderd millioen rupsen. De verdeeling over de Provincie was als volgt: Zuid-Beveland met 252730 nesten. Scnouwen-Duiveland met 2o9071 nesten. OosfcZ.-Vlaanderen met 156464 nesten. West Z.-Vlaanderen met 153027 nesten WalCneren met 147501 nesten. Tholen met 43442 nesten. N.Beveland met 24044 nesten. Van belang is nog mede te deelen dat de dorpen langs de kust het hoog ste aantal vertoonden b.v. Haamstede 71435 nesten. Renesse 65166 nesten. Cadzand 57298 nesten. Aagtekerke 47252 nesten, wat verklaard moet worden uit de voor- 'liefide van dit insect voor de duindoorn. Ook in Oost-Z.-Vlaanderen werd een hoog aantal nesten ingeleverd, zoo b.v. te St. Jansteen 29520, wat verband houdt met het vele hout en struikgewas dat men daar vindt. Al zijn de bovengenoemde cijfers niet onbelangrijk, toch geven ze nog slechts een gering beeld van het aantal nesten dat er in het totaal is geweest. De verzameling werd immers eerst in Januari georganiseerd toen een ver standig fruitteler de nesten reeds had opgeruimd. De bedoeling is immers niet geweest de schoolkinderen te ge bruiken voor 'het opruimen der nesten in de bedrijven, doch meer in parti culiere tuinen, weilanden en andere plaatsen, waar ze anders ongestoord blij ven zitten. Een bedrag van f 500 is dezer dagen vanwege de Prov. Veilingorganisatie onder de' hoofden der scholen verdeeld, waaraan door verschillende Gemeenten 38. „Ga nu een eindje wandelen,, zuster Hetty," verzocht de zieke. Dokter Bur ton heeft gelijk, u wordt al bleeker en bieèker". „Ik zal morgen met wandelen be ginnen". „Neen, doe het vandaag. Wie weet, welk weer we morgen hebben". Zij drong er zoo op aan, dat zuster Hetty eindelijk toegaf; ze had ook bepaald behoefte om een wandeling in de frissche lucht te maken. De zangeres echter had bijzondere redenen, om eeni- C" ^ogenblikken alleen te zijn. leen zuster Hetty de kamer verlaten had, nam juffrouw Hading', de courant ter hand en zocht een advertentie daarin op, welke luidde: „De vrouw van mijnheer George Warner wordt verzócht zich injbetrek- klpg ie stellen met G. MAdres Cam den Hill 19, G. M, heeft haar zeer en Vereenigingen nog een bedrag is toegevoegd. De bedoeling niervan is natuurlijk niet geweest om evenals de pluk van vrucnlen, het inzamelen van rupsennes ten tot een bron van inkomsten voor de kinderen te maken, doen het moet op gevat worden als een beloonmg vooi de verleende medewerking. Naarmate de tuinbouw zien meer en meer uitbreidt en de cultuur op nooger peil komt tie staan moet de strijd te gen insecten en ziekten krachtiger ge voerd worden en het is zeer zeser van belang dat op deze wijze reeds vroeg op de noodzakêlijkneid hiervan gewezen' wordt. Bovendien is gebleken dat ook een indirect gunstige invloed optreedt, om dat net tevens een priskel is geweest voor de ouderen, de opruiming krachtig ter hand te 'nemen. Volgens verkregen inlicnt.ngen is de opruiming algemeen geweest, i oen zijn er speciaal in de iepenboomen wat nes ten blijven zitten en moeten we niet verwaenten dat we er voor goed vanaf zijn. Mogelijk treedt eenter intusschen een of andere parasiet op en komt de aantasting tot staan. Men meent wel eens dat een derge lijke rupsenplaag iets nieuws is, doen dat is geenszins het geval en reeds vroeger werden verordeningen betiei- fende de vernietiging ingesteld. Zoo daleert de betredende verorde ning voor de Gemeente Goes van 1889. Hierin wordt het uit de boomen ne men en verbranden van nesten voor geschreven .en daar ze nog steeds van kracht is werd ze ook dit jaar weer gehandhaafd. Ten slotte kan nog medegedeeld worden dat ook de eieren van de be kende ringelrups' in groot aantal voor komen en hiervan werd te Kloosterzan- de eert record bereikt met een "aantal ringetjes van 8183. VRAGENBUS. Lezers hebben het recht koste loos vragen te stellen over be lastingkwesties en aangelegenne- den van boekhoudkundigen aard. Brieven te richten aan de N.V Accountantskantoor „Nationaal Bureau Voor Adviezen,". Nieuw.e- stad 83, Leeuwarden. Lezers, die zulks verzoeken, ont vangen per brief antwoord. In dit geval postzegel vopr ant- i woord insluiten. Vraag 1. X. was tot 1 October 1928 veldar- beider en verdiende van 1 Januari 1928- gewichtige mededeelingen "te doen". De zieke las de advertentie eenige malen achter elkaar. ,,G. M. 1 G. M.i" mompelde zij, „wie kan G. M. zijn? Onder al mijn beken den weet ik niemand met de begin letters G. M. Maar toch zal ik ant woorden". Met veel moeite en pijn boog zij zich naar de kleine tafel voor de sofa, waarop dokter Burton zooeven zijn re cept geschreven had en gelukte het haar eindelijk een der velletjes papier, die er nog lagen, benevens pen en inki naar zich toe te halen en een paar regels op papier te brengen. ,,G. M.j" schreef zij met bevende hand, „wordt verzocht nog acht dagen geduld te hebben, na welken" tijd de gezochte meer van zich zal laten iioo- ren". De zangeres deed den brief Tn een oouvert en schreef er het adres „O. M Camden Hill 19" op. Daarna belde zij en haar hospita verscheen. „|Wat[ zijt gij alleen?" vroeg deze. „Waar is de zuster?" „paan wandelen," antwoordde de 1 October 1928 f 600,-. Daarna werd itij fabrieksarbeider op een loon van f30,- per week. Hij gaf voor de In komstenbelasting op f 600,- (loon van 1 Januari 1928—1 October 1928) plus f 390,- (13 weken a f 30,- per week) is f 990,-. De commies heeft hem gezegd, dat iiij f 1.560,- had moeten opgeven. X. vraagt ons oordeel. Hij heeft toch immers in 1928 slecnts f 990,- loon ontvangen. Antwoord: De commies neeft gelijk. U moest op 1 Mei 1929 aangeven Uw inkomen uit op 1 Mei 1929 be slaande bronnen van inkomen. Uw beroep als veldarbeider (los-vast) is een bron van inkomen en dat als fabrieksarbeider (in vasten dienst) is ook een bron van inkomen. Op 1 October 1928 werd U veld arbeider af. Die bron bestond dus niet meer op 1 Mei 1929. Op 1 October 1928 werd U fabrieks arbeider. Dat was de bron, die op 1 Mei 1929 bestond. Het inkomen uit die hron moet U opgeven. Wanneer een bron langer dan een kalenderjaar bestaat, geeft men pp de opbrengst gedurende het laatst verloo- pen kalenderjaar. Was U dus reeds op 1 Januari 1928 aan de fabriek verbonden, dan moest U opgeven het loon in 1928 aan de fabriek verdiend. U was echter eerst op 1 October 1928 aan de fabriek verbonden. in dit geval moet U opgeven de ge schatte jaarlijksche opbrengst. Die schatting is voor U gemakkelijk. Het inkomen kan worden geschat op f 3Q,- per week, is f 1.560,- 's jaars. Doorzitten bij wielrijden verzacht en geneest men met Doos 30, Tube 80 ct. oRESKENS. Aan het adres, door de V.V.V. alhier gericht tot de Prov. Staten, verlaging der boottarieven te verkrijgen is tot heden adhaesie betuigd door de ge meenten Biervliet, Groede, Middelburg. Vlis- singen en Goes. zieke, „zij moet toch ook eens in de frissche lucht. Ik heb een verzoek aan u". „Wat .wilt u, juffrouw Hading?" „ik heb een brief geschreven, d'en. ik graag dadelijk naar de post had gebracht. Zoudt u zoo vriendelijk willen zijn, uw dienstmeisje te zenden. Ik Weet niet, wanneer zuster Hetty terug komt cn dan heb ik ook mijn redenen, waarom ik hem liever niet door haar wil bezorgd hebben. Het is een per soonlijke aangelegenneid". De brief werd binnen het uur in de bus gedaan en den volgenden morgen was hij in 't bezit van Grace Middle man. De jonge millionaire opende hem, „De advertentie is beantwoord," zei- de zij tot dokter "Burton, die juist bij haar was, „lees hem maar, dokter. De vrouw van George Warner meldt zich aan, maar Anna Studly is het niet; het schrift is niet van een ontwikkelde dame, zooals mijn vriendin is". Grace Middleman was teleurgesteld. Blijkbaar had iemand, aan wie de ad vertentie niet gericht was, haar beant woord. De naam George Warner was Verder door de V.V.V. te Goes, ter wijl ook de K.N.A.C. reeds een adres van dezelfde strekking aan de Prov. Staten had verzonden. AARDENBURG. Dinsdag 15 April 'hield de Raad on der Voorzitterscnap van den burge meester, Til. M. Overmaat een open bare vergadering, waarin alle leden aan wezig waren benalve Mevrouw Ancion, die wegens ziekte absent was en waar in na opening de notulen gelezen en z.n.st. goedgeaeuid werden. De Voorzitter deelde mede: le, dat de Provinciale brandweer- bond, waartoe ook Aardenburg toege treden is, opgeriCnt was, en dat de zetel van ae aideeinig West Z-Vlaande ren gevestigd is te Oostüurg met den Burgemeester dier gemeente, den 'neer P. Erasmus als voorzitter. 2e dat aan Mej. P. Stegers, wegens nare benoeming te Eindhoven aan de Philips (abrieken, met ingang van 1 Mei 193U eervol ontslag was verleend en dal in de daardoor ontstane vacature was voorzien door de tijdelijke benoeming van Mejuffrouw M. T. Grootnaert te Sluiskil. 3e dat een senrijven van Mr. Blaupot teil Cate aan den Raad der Gemeente Aardenburg was ingekomen, welk ge lijkluidend was verzonden aan: a de Vereenigde Vergadering van den Ge meenteraad en van net College van Regenten van het Burger-Gasthuis te Aardenburg, b net Coliege van Re genten van net Burger-Gasthuis, c de uiaconie der Nederduitscn Hervormde Gemeente, d net Roomsch-Katholiek Armbestuur en e het Armbestuur bij de Doopsgezinde gemeente te Aardenburg: zulks in verband met de exploiten wel ke ten verzoeke van Dr. J. de Hullu zijn uitgebracht aan het burger-Gast;- nuis en aan den Raad der Gemeente Aardenburg. I Mr. Blaupot ten Cate deelt mede, dat hij die exploiten bestudeeit heeft en met Mejuffrouw Mr. Anne Bol le en Dr. J. de Hullu een onderhoud gehad heeft. Laatstgenoemde zou in plaats van het hem toegedachte wacht geld een som in eens wenschen, ver hoogd met een nader te bepalen be drag bij wijze van schadeloosstelling wegens opheffing van zijne betrekking. In het opheffingsbesluit van 15 Maart 1929 goedgekeurd door heeren Ged. Staten van Zeeland bij 'hun besluit van 27 September daaraanvolgende, waardoor iiet besluit wet is geworden, wordt wel gesproken van een wacnt- geldregeling, die er ook in is aange wezen, maar niet van een uitkeering ineens. Mocht men bedoeld besluit ten niet zoo zeldzaam en vermoedelijk had zij dus met de vrouw, die zich aanmeld de, niets te maken. „pen moed maar niet verloren," zeide de jonge dokter, ,^en iets heb ik ondertusscnen toch bereikt. Gij herin nert u, dat gij mij hebt opgedragen, naar mijnheer George Warner te in- formeeren". „En wat hebt u van hem gehoord? Is hij nog hier in Londen Wat doet hij Mijn notarissen, de heeren Hill- ufiz bi) uooj •hui uapisz sipip) ua ueui betrekking aan de Bank neerlegde, dat hij groote zaken op 't oog had". „In ieder geval schijnt het, dat juf frouw Anna Studly u een grooten vriendschapsdienst bewezen heeft, door uw verloving met hem te verbreken. Wat ik van hem hoorde, klinikt niet zeer vleiend. Een tijdlang reisde hij voortdurend door Europa; nu is hij sedert korten tijd in Engeland en woont in Loddonford". „In Loddonford?" vroeg Grace ver wonderd. Jawel, juffrouw Middleman, in het zelfde Loddonfordi waaf u een bezitting hebt. Daar leeft hij in een eenzaam benoeve van Dr. J. de Hullu willen wijzigen, dan moet. zuIks eenstemmig gescnieden door de 6 bestuurshcname.i, ute net besluit van 15 Maart 1929 ge nomen nebben. Mocht men daartoe wil len overgaan, dan is Mr. Blaupot ten Cate bereid de zaak in een vergadering van de 0 corporaties uiteen te zetten. De Voorzitter deeit mede, dat nein na ontvangst van net schrijven van Mr. Blaupot ten Cate al zeer spoedig bekend was, dat een of meer der o betrokken corporaties genoemden ad vocaat berient Hadden, dat zij hun me dewerking aan een wijziging van net opnettingsbesluit niet zouuen verieenen; Op vergadering van B. en W. dacnt er ook zoo over en daarom is voor dat senrijven geen expresse raadsvergade ring belegd; in dien geest is aan Mr. Blaupot ten Cate berient. 1 engevolge van de weigering van enxele corpora ties om nunne medewerking aan het opnettingsbesluit te verieenen, is de gecombineerde vergadering der 6 be trokken bestuurshenamen, die wellicht zou genouden geworden zijn ui de eersle nellt van April, niet doorgegaan. Mevr. Van den Broecke vraagt of net uitgebrachte exploit aan de Ge meente Aardenburg en dit senrijven aan den Raad kosten voor de ge meente met zien brengt, waarop de Voorzitter ontkennend antwoord en be sloten wordt net schrijven voor kennis-- geving aan te nemen. Aan de orde komt nu het opnieuw vaststellen der begrooting 1930, waar van Ged. Staten volgens vroeger senrij ven de goedkeuring nadden aange- uouden tot 1 April van dit jaar. Dit college had eenige aanmerkingen ge maakt en nadere toelicnting gevraagd omtrent sommige posten der begroo- Ung, welke öt scnriftelijk öf monde ling ter .Provinciale Gritlie gegeven zijn, tengevolge waarvan enkele posten een wijziging ondergaan en de begroo- ling opnieuw z.h.st. vastgesteld wordt. lil de vorige raadsvergadering is het verinenigvuldigingscijfer voor de in komstenbelasting vastgesteld op 0,7. Na deze vergadering is van den inspecteur der belastingen bericht ingekomen, dat hij zeker meent te weten, dat het pro cent van 0,7 niet voldoende zal zijn om de verlangde f 12.000 op te brengen. Oorzaak daarvan is vertrek van kapi taal uit de gemeente, maar hoofdzake lijk vermindering der inkomens van de overige belastingbetalers, waarom de luspecteur in overweging geeft het ver inenigvuldigingscijfer op 1 te bepalen. De wetnouder Catsman zegt, dat men de zaak goed moet begrijpen. E>e ver- Itooging van het cijfer van 0,7 naar bijvoorbeeld 1 is niet het gevolg van ltoogere uitgaven, maar vindt alleen huis, midden in een verwaarloosden tuin, van de menscnen en de wereld afgesloten, en te reent of ten onrechte staat hij niet al te goed bekend". „A propos," zeide Grace, „hoe maakt de zangeres net waarvan u ine verteld nebt? En die mooie pleegzuster, wier toewijding u maar niet genoeg prijzen kunt?" luster Hetty?" vroeg de dokter. „Ze is het ideaal van een edele vrouw. Wie weet of zonder haar de ongelukki ge zangeres heden nog zou leven; ze gaat nu anders goed vooruit. Ik begrijp alleen niet, wat ze toch heeft, maar een vreeselijk zenuwaentige toestand doet de laatste dagen veel nadeel aan haar beterschap". Toen dokter Burton de zieke dien dag bezocht, kwam zuster Hetty hem reeds tegemoet. „Ik kan haar bijna niet meer in huis houden," zeide zij. „Zij zegt voort durend, dat ze zich niet meer als een gevangene wil laten behandelen, ze wil opstaan en uitgaan. Ze zegt, dat u jiaar voor acht dagen beloofd hebt, dat ze nu mocht uitgaan", (Wordt vervolgd.}

Breskensche Courant | 1930 | | pagina 1