Week-Menu. School- en Kerknieuws Sport. Ingezonden. Mijnheer Pimpelmans en z'n Fordje. Rechtszaken. Gemengd Nieuws. KON. NED. SCHOUWBURG GENT. Zondag 20 April nam. 2,30 Paganini. o FRANSCHE SCHOUWBURG. Zondag 20 April In middag- (2 uur) voorstelling La Trariaia. Opéra in 4 actes. BRESKENS. Tot onderwijzer aan de Scnool met den Bijbel alhier is benoemd de beer T. J. van de Velde te Zierikzee. PREDIKBEURTEN. Ned. Herv. Kerk. Vrijdag 18 April. Breskens n 8 u ds Keers H. Avondmaal Groede n 5 u ds van Griethuijsen IJzendijke n 5 u ds Castelein Bediening H. Avondmaal. OOSTBURG. Vervolg verslag opening concert zaal Oostburg. De Voorzitter der N.V. die de zaal zal exploiteeren, mr. J Erasmus meen de 'het met allerlei speechjes niet te lang te moeten maken daar al lang ver langend gewacht is op dit oogenblik: hij hoopte den tolk te zijn van allen wanneer hij het gemeentebestuur dan,; bracht voor hetgeen het in den vorm van deze feestzaal den ingezetenen heeft aangeboden. Hij zette vervolgens uiteen op welke wijze de zaak tot stand gekomen is; de plannen waren spoedig goedgekeurd en een voldoend aantal aandeelen was genomen, aandee- len klein van stuk maar groot in getal hierdoor kan de N.V. bij voortduring over de zaal beschikkenin 't kort meende spreker te mogen zeggen dat Dostburg op dit gebouw trotsch mag zijn. Spr eindigde met den oprechten wensch, hier nog vele malen de burgers van Oostburg bijeen te zien om samen te genieten. Ook deze woorden vonden goed onthaal. Het woord was daarop verder aan de vorengenoemde verèenigingen, die zonder uitzondering hun ouden naam handhaafden; de Harmonie scheen zelfs nog in kwaliteit gestegen té zijn. Een solo op trombone verried den meester en oogstte luid applaus. De causerie van den heer Van der Werff over Zeeuwsch-Vlaanderen (W.-D.) aan de hand van eenige lichtbeelden, op de prettige wijze waarop we zulks var. uem gewoon zijn, deed velen nu en dan har telijk lachen. De avond is goed geslaagd, iietgeen de burgemeester in zijn slotwoord ook aanstipte, terwijl hij dank bracht aan allen, die hunne medewerking verleen den. U.i -o WATERLANDKERKJE. Zondag was het 25 jaar geleden dat de heer A. Hendrikse tot burge meester dezer gemeente werd benoemd. o GROEDE. De zoon van den landbouwer Iz. Becu, is in de schuur van een graanmijt ter hoogte van ongeveer 7 M. gevallen en terecht gekomen op den dorschvloer, na eerst een stoepval te hebben ge daan. Hij klaagde over pijn in arm en hoofd, en naar het schijnt is hij op zijn hand, op de betonvloer terecht gekomen. Onmiddellijk ingeroepen geneeskun dige hulp constateerde een lichte her senschudding. In hotel ,,De drie Koningen" had Maandag de jaarvergadering plaats van de Onderlinge Brandwaarborg Mij. Na dat vooraf namens net Hoofdbestuui der posterijen een lezing was gehouden. Waarbij allerlei nuttige inlichtingen v.n.l op het gebied van telefonie en giro werden verstrekt, begon om 3 uur de vergadering, waarbij bö deelnemers te- genwoordiig waren. De voorzitter, de heer Van Cruijnin- gen van Cadzand, opende met een kort woord, waarbij hij de nadruk legde op den steeds meer toenemenden bloei der Mij. Vervolgens werden door den Ont vanger-Secretaris, den heer J. Luteijn alhier, de notulen voorgelezen en de jaarverslagen uitgebrracht. Hieraan ont- leenen we: Op 31 Mrt. 1930 waren ingeschreven 946 panden, in eigendom bij 796 deel nemers. Die panden, welke alle in West-ZeeuwsCh-Vlaanderen staan, vol gens reglement, vertegenwoordigen een waarde vail f 6.100.000. Voor de eerste maal is thans de 6 millioen overschre den. Aan brandschade werd uitbetaald f 3228.87, zoodat een kapitaalvermeer dering van f4500 kon plaatsvinden; zoodoende is de verhouding 1 471/2 van kapitaal tot geassureerde waarde bijzonder gunstig geworden. lil plaats van dhr. iz. Rissecuw, die zich als directeur niet meer herkiesbaar stelde werd met groote meerderheid van stemmen gekozen de heer Iz. But ler te Schoondijke. Op voorstel van het bestuur wordt het loon van den schatter verhoogd met f 100,-. Daar bij omvraag niemand het woord verlangde sloot de voorz. vervolgens deze drukbezochte jaarvergadering. Door de feestcommissie alhier werd besloten, op Zaterdag 31 Mei a.s. een bloemencorso te houden, waar aan deel kan worden genomen door ingezetenen van Groede met gekroonde rijtuigen, auto's, motorrijwielen^ fietsen, kinderfietsen, auto-peds, kinder- of pop penwagens enz. enz. (Zie adv). Burgerlijke stand. SLUIS. Huw.-Voltr. 4 Maart. Alphonsius Marinus Vermeesch, 25 j. en Bertha Angelina van Morrelgem 23 j. Geboorten. 11 Maart. Abraham, z. van A. Lako-Cijsouw. 13, Maria Jo- zina, d. van N. Remijn-van der Dries. 23, Lucien Joseph, z. van E J. de Backere-Coudeville. 31, Jacobus Ba rend, z. van Adr. Focke-Janssens. Overlijden. 6 Maart, Magdalena Su- zanna Je Bleu, 74 j., echtg. van" J. du Burck- 9, Augustinus Edemondus de Badts, 73 echtg van E. S. Janssens, 29, Frans August Gabriel, 3 maanden, z. van H. J. van de Vijver-Buijsse. Loop der bevolking. Ingekomen personen in deze ge meente gedurende de maand Maart. W. E. de Lissnijder van Brugge, G. F. Deijne van Middelburg, M. Loes- saert van St. Laureijns, J, Modde van Bouchaute, H. Hermans van Schoon dijke, I. de Baele van Middelburg, J. de Jonge van Zuidzande, A. Boerjan van Moerkerke, F. Tange van Breskens, M. de Krijger van St. Kruis, J. Boo gaard van Dèift, R. Thömaes van Biervliet. Vertrokken zijn: L. van Belleghem naar Waterlandkerkje, B Steenhart naar Cadzand, I. Leenhouts naar Groe de, Ch. Goossens naar St. Marguerite, M. L ndhout naar Axel, J Standaert naar Retranchement, G. van Gassen naar Stekene, W. de Feijter, M. Ekke- bus, E. van der Werff, M Brugge- man allen naar Oostburg, G. Beun naar Cadzand, E. de Martelaere naar Patetson (N. A.), A. Strubbe naar België, L. Tas naar N.-Amerika.) o CADZAND. Maandagmiddag had een schoolmeis je bij het spelen het ongeluk te vallen met zoodanig gevolg, dat de ter hulp geroepen geneeskundige constateerde, dat het kind een pols gebroken had. De Emmabloemcollecte heeft al hier opgebracht f 13,70. Zij ging uit van de vereeniging voor wijkverpleging. o BIERVLIET. Zondag hield hét muziekgezelschap „Harmonie" bij dhr. E. van Royen de Jaarhjksche Algeineene ledenverga dering. In 1929 hadden de ontv. be dragen f 808,165 en "de uitg. f 803,94, zoodat er een batig slot was van f 4,227 Het aantal donateurs bedroeg 97. De begrooting over 1930 bedraagt aan ink. en uitg. f 539,221/2. Herbe noemd werden als bestuursleden de heeren J. B. van Vooren en F. A. Rijnberg. Ten slotte deelde de voorzit ter nog mede, dat door Bi en W. toestemming is verleend om tot stij- Vlng der kas een verloting te houden. VOETBAL. SLUIS. Zondag 6 April 1930 had alhier de voetbalwedstrijd plaats tüsschen Rcod» Wit I (Sluis) en Union St. Baafs (St. Andries bij Brugge) met als uitslag 2—3 In 't voordeel van de Union. De leiding berustte bij den scheids rechter Brand, die tamelijk voldeed. POSTERIJEN. Rijkspostspaarbank: AARDENBURG. Aan het hulppostkantoor alhier werd in den loop der maand Maart op spaar bankboekjes ingelegd f 10972.32 en terugbetaald f6567,95; derhalve meer ingelegd dan terugbetaald f 4404,37. Het aantal nieuw uitgegeven spaar bankboekjes bedroeg 6. Door tusschenkomst der kantoren werd ter Directie op staatsschuld boekjes ingeschreven nominaal f 1100 en afgeschreven f300; derhalve meer in- dan afgeschreven f 800. BRESKENS. Aan het postkantoor alhier werd in den loop der maand Maart op spaar bankboekjes ingelegd f8718,61 en terugbetaald f 5804,36; derhalve meer ingelegd dan terugbetaald f2914,25. Het aantal nieuw uitgegeven spaar bankboekjes bedroeg 5. Door tusschenkomst der kantoren werd ter Directie op staatsschuld boekjes ingeschreven nihil en afge schreven f 2500; derhalve minder in- dan afgeschreven f2500. OOSTBURG. Aan het postkantoor alhier werd in den loop der maand Maart op spaar bankboekjes ingelegd f4992,99 en terugbetaald f 5412,26; derhalve minder ingelegd dan terugbetaald f419,27. Het aantal nieuw uitgegeven spaar bankboekjes bedroeg 2. Door tusschenkomst der kantoren werd ter Directie op staatsschuld boekjes ingeschreven nominaal f150 en afgeschreven nihil; derhalve meer in dan afgeschreven f150. Het aantal nieuw uitgegeven staats schuldboekjes bedroeg 1. Hoogwatergetij Breskens. DAGEN Woensdag 16 April 2.55 3.19 Donderdag 17 3 34 3 58 Vrijdag 18 4.17 4,41 Laatste Kwartier Zondag 20 April om 22,28 L'chi op voor Rijwielen enz. (waaronder zijn begrepen wagens, karren, enz.) Woensdag 16 April nam. 7 26 Donderdag 17 7.28 Vrijdag 18 7 29 Buiten verantwoordelijkheid der redactie. Breskens, 10 April 1930. M. de R! Vergun mij een plaatsje in uw eerst volgend nummer, waarvoor bij voor baat mijn dank. In uw blad van 9 April, las ik, on der plaatselijk nieuws, er op Breskens in 't eerste kwartaal reeds 38 bouw- aanvragen waren ingekomen, wat na tuurlijk wel woningbouw aanvragen zullen zijn. Dat .woningbouw-aanvraag nog geen woning is, zullen zeker velen wel al eens ondervonden hebben, en dat zal zeer zeker de heer Ontvanger der Dir. Bel. en accijnsen alhier onder vinden. Door een particulier zou ook voor hem een woning gebouwd wor den, 't welk ook reeds in aanbouw is, maar daar genoemde heer Ontvan ger met Mei a.s. zijn woning moet verlaten, zal hij op zijn minst toch nog wel voor een paar maanden een ander onderdak moeten zoeken. Meermalen is 't mij opgevallen, dat de Rijksontvangers op onze plaats zich zoo ongelukkig moeten behelpen. Middenstandswoningen en kantoor lokalen komen hier zelden te huur, terwijl een woning koopen of laten bouwen, voor ambtenaren, gezien zij aan verplaatsing onderhevig zijn, vrij wel een onmogelijkheid is; redenen waarom 't huren en tevens sukkelen blijft. Als men de toestand van nabij beziet moet men onwillekeurig den ken, dat 't Departement van Finan ciën dichter sluit dan wel 't Departe ment van Waterstaat. Bezie bijv maar eens de postkan toren. Ieder postkantoor bezit meestal een flinke woning voor den heer Direc teur en 't kantoor is meestal volgens de laatste eischen der tijden ingericht. Ook treft men er een flinke brandkast aan, wat vöor den heer Directeur ook van groot belang is. Ieder, die hier plaatselijk bekend Is, zal weten welke onaangename hokjes hier als Ontvangerskantoor dienst doen en wanneer men dan in acht neemt, wat de omvang is van de adminlstra- Een ongelukkige thuiskomst. 25. Met een geweldigen smak kwam Hannes precies op het kippenhok te recht, dat achter in den tuin stond. Half beduusd bleef hij liggen, Zijn dobbertje was netjes midden in de sloot neergekletst. En juffrouw Meier en juffrouw Kwak stonden mekaar stom verbaasd aan te gapen. 26. Plotseling werd Hannes uit zijn verdooving wakker geschud door hevig rukken aan zijn dobbertje. Hij haalde onmiddeliijk op en nee, je zou je oogen niet geloofd hebben als je er bij geweest wast Daar hing me 'n bommerd van een snoek aan het haakje om kippenvel van te krijgen! tie, met nog onder dezelver resorteeren- de hulpkantoren, kan men licht inden ken, wat er aan financiën verhandeld wordt, waardoor m. i. een brandkast een onmisbaar meubel is, temeer daar na de laatste wijziging bijna alle be lastingen op 't Rijkskantoor betaalbaar zijn. Velen zullen misschien wel denken, Bruijnooge breekt nog al een lans voor den heer Ontvanger: Nu ja, dat is feitelijk waar, omreden ik er ook be lang bij heb, wel niet direct, maar wel indirect. Velen zal het zeker nog wel versch in 't geheugen liggen, dat 't al tweemaal zeer weinig ge scheeld heeft, of 't Ontvangerskantoor alhier werd opgeheven, met als 't motief „gebrek aan geschikte woning" en ieder die zijn gedachten de vrije loop geeft, zal moeten erkennen, dat Breskens, met Zijn uitgebreide industrie en de daaraan verbonden export, geen plaats meer is, om op een sub-ontvanger aangewezen te zijn. 'k Hoop dan ook dat door dit stukje de aandacht der hoogere autoriteiten er eens aan geschonken mag worden teneinde 't zij door rijk of door ge meente, eens voor goed een eind komt aan deze wantoestand; bijvoorbeeld door aankoop of door bouw van een woning met annex kantoor, zoo moge lijk in t centrum van het dorp, 't behoeft geen paleis te zijn, maar een gebouw dat voldoet aan de plaatse lijke eischen. Wanneer ik mij niet vergis, zou niet alleen de Rijksontvanger er mêe ge baat zijn, maar ook met hem vele in gezetenen. Hopende op eenig resultaat teeken ik met achting Uwe Dw. Dn., L. BRUIJNOOGE, Breskens. Wij sluiten ons gaarne bij den heer B. aan. Het is werkelijk meer dan ge- wenscht, dat deze kwestie eens gron dig wordt nagegaan. Politierechter te Middelburg. Zitting van 8 April. De volgende zaak werd o. m. be handeld: P. J. D., 18 j., landbouwersknecht, zonder vaste woonplaats, werd ten laste gelegd dat hij op 8 Maart j.l. te IJzendijke 4 flesschen cognac fraudu leus heeft ingevoerd. Eisch f40 en verbeurdverklaring, uitspraak f40 sub. 10 d. Arrondissements-Rechtbank te Middelburg. Zitting van 11 April. Het volgende vonnis werd uitge sproken: Straatschenderij: R. C. v. d. B., 17 j., arbeider Sluis, vernietiging van het vonnis van den Kantonrechter 3 maan den tuchtschool. Zomertijd. Wij herinneren er aan, dat in den nacfht van 12 op 13 dezer in Frankrijk Engeland en België de zomertijd inge voerd Wordt. Voor de radio-luisteraars beteekent dit, dat de gedeelten "van de programma's, die op vaste tijden uit gezonden worden, een uur vroeger ko men. De werktijden in onze program ma's zijn alle herleid tot Amsterdam schen tijd. Trouw tot in den dood. Aan den rand van een vijvertje in Somerset is een twee-jarig jongetje dat was weggeloopen, dood gevonden met zijn 'hond naast zich. De hond heeft het ventje blijkbaar uit het water ge haald, maar kon hem niet den heelen weg naar huis 41/2 mijl slepen. Den heelen nacht hebben ze daar in regen en storm gelegen, terwijl de ouders met een groot aantal andere bewoners van hun dorp de omgeving afzochten. Toen eenige zoekenden het lijkje von den en het wilden aanraken, plaatste de 'hond er zich dreigend voor. Eerst toen de vader van het jongeftje er bij kwam, verliet 'hij zijn plaats bij zijn doode vriendje. - -.j Een royale belooning't Verleden week reed in de Julianalaan te Rotterdam een 16-jarige jongen, bij een houthandel aldaar werkzaam, met een handwagen. Hij passeerde een twee tal dames, waarvan er een haar tasch verljoor. De jongen, ook eerst niets ziende, reed door, totdat hij met zijn voet stuitte tegen een zacht voorwerp. Hij keek en zag dat het een damestasch was. Tot zijn niet geringe verbazing zag hij dat er buiten verschillende brief jes ook een bankbiiljet van f 1000 aan wezig was. Hij stak de tasch onder zijn jas, liet zijn handwagen in den steek en rende de twee dames achterna. Op zijn vraag of een der dames soms piets verloren had werd een van hen plotseling zeer zenuwachtig, toen zij bemerkte dat haar tasch niet meer aan haar arm hing. De jongen zeide dat mevrouw zich niet meer ongerust be hoefde te maken, daar hij het reeds gevonden had, waarna hij de tasch onder zijn jas te voorschijn haalde en aan de eigenares overhandigde. Dat de dame blij was, behoeft geen nader betoog. Verschillende malen werd de jongen bedankt voor zijn eerlijkheid, waarna zij aanstalten maakte, na nog maals bedankt te hebben, haar wande ling voort te zetten. Geheel beteuterd bleef de eerlijke jongen staan, die bui ten een bedankje toch nog wat anders verwacht had. Mevrouw, dit blijkbaar ziende, zeide het daarbij dan ook niet te zullen laten en gaf hem als be looning vijftien centen voor een pakje sigaretten, zeide zij. Geheel ontsteld stond de jongen nog toen de dames reeds lang de laan uit waren. Vijftien centen was voor zoo'n daad volgens zijn meening te veel, te veel om te aanvaarden, waar om hij de ontvangen centen aan spe lende kinderen uitdeelde. Een zeer ernstig ongeluk. Vrijdagavond is te Twisk een zeer ernstig ongeluk gebeurd. De heer L. Smit smid te Medemblik, was bezig een electrische pomp te plaatsen op zijn Nortonwel. Aanvankelijk wilde dit niet best lukken, maar tegen den avond was hij toch zoover, dat de pomp in werking kon worden gesteld. Nadat de ze een poosje had gewerkt wilde heer Smit zich overtuigen dat het reservoir niet lekte. Daarvoor maakte hij zeer ongelukkig gebruik van een bran dende lucifer. Door het knalgas, dat zich ontwikkeld had, Sprong het toestel uit elkaar, en werd de heer Smit de lucht in geslingerd. Zeer ernstig ge- Wond en bewusteloos is de heer S. naar het ziekenhuis vervoerd. Na een uur is de heer Si aan de gevolgen overleden. Hij laat een vrouw en ééei kind achter. j j

Breskensche Courant | 1930 | | pagina 2