Overwerkte Zenuwen lijnhardfs ZeQuwtableiten. Week-Men ii. School- en Kerknieuws Mijnheer Fimpelmans en z'n Fordje. Gemengd Nieuws. KON. NED. SCHOUWBURG GENT. Zondag 13 April nam. 2,30 Da Wondardokioor. en nam. 7,30 Drio Meisjeshuis Zangspel in 3 bedrijven. o FRANSCHE SCHOUWBURG. Zondag 13 April In middag- (2 uur) voorstelling Mignon. PREDIKBEURTEN. Ned. Herv. Kerk. Zondag 13 April 1930.- Biervliet v 9 30 ds Vrijlandt Aardenburg v 10 u ds Barnouw Breskens v 9.30 ds Keers Bevestiging van nieuwe I dinaten n 1.30 Zondagschool n 5.30 ds i an Griethuijsen In beide Godsdiensloefeningen col- lec'e Centrale verwarming Cadzand v 9 30 ds Visser Groede v 9.30 ds van Griethuijsen H. Avondmaal Nieuwvliet n 2 u ds van Griethuijsen Bediening H. Avondmaal. Schoondijke n 2 u ds Keers Bevestiging nieuwe lidmaten. Waterldk. v9 30 ds Huizinea ljzendijke v 9,30 ds Castelein Bevest ging van nieuwe lidmaten Ev. Luth. Gem. Groede. vm. 9 30 u ds Ouwerkerk CADZAND. Woensdagnacht strandde ter iroogt'c van de Oude Sluis, de inotorschoener Baltic, komende van Londen met be stemming Antwerpen. Bij het vloeden van net water kon de boot echter op eigen kraent los komen. 1 De werkzaamheden aan den toren dien nei gemeentebestuur laat bouwen, zijn thans zoover gevorderd, dat de vorige week het kruis er op is gezet. Het is een mooi bouwwerk gewor den. dat zich geheel aansluit bij de er naast staande kerk. waarvan de ait—- Wendige restauratie eveneens een heel eind is voltooid. SCHOONDIJKE. Onze vroegere dorpsgenoot de heer P. J. Geelhoed Cz., slaagde dezer da gen voor Sergeant-Majoor Administra. teur te Tjintahie, Ned.-Indie GROEDE. Dinsdagavond werd in het café bij dhr. Lagendijk alhier, door de feest commissie vergaderd en waren op die vergadering ook uitgenoodigd, de in gezetenen van Uroeoc. De besprekingen hadden een vlot verloop. De feestelijkheden voor den Zaterdagmiddag werden besproken en na algemeen goedvinden der vergade ring, werden eenige iieeren aangewe zen, die zich speciaal met de werk1 zaamheden voor het feest van dien dag zullen belasten. Het concours voor den Zondag werd besproken', terwijl daarna bij loting, de café's werden aan gewezen. waar de verschillende muziek gezelschappen voor dien dag zullen worden ondergebracht. Woor den Maandag, de dag der volks "-sprfeii- werden diverse commissies be noemd. Dien dag zulkn^des de kinderspelen plaats vindehT vS5r iedeifi wijk waar de"kom gemeente begint, werden straatcommiskies'fraflg,*- jWeZen, om te trachtten 'een'êerèpüurrte /plaatsen. Onderzocht (zal rworden de mogelijkheid "van "het uitschrijven van een etalagewedstrijd. Voor een buiten gewone attractie voor dén Zaterdag en Maandag is de feestcommissie in correspondentie getreden,ijnaar kon den aanwezigen nog niet de+inilijef mede- deelen, waaruit de attractie zal bestaan. iVoor verlichting van "net Marktplein is een onderzoek aanhangig terwijl als vaststaand kon wordenmedegedeeld, dat inplaats van de oude gewoonte in deze streek om een vuurwerk af te Steken, op Maandagavond een open- luchtfilm zal worden vertoond. - Eenige dames zullen worden aange zocht dien dag bloempjes ten verkoop aan te bieden waarvande opbrengst aan de feestvierende muziekvereeniging ten goede zal komen, terwijl tevens weer anderen zullen worden verzocht, den eerewijn te schenken. AARDENBURG. Maandag 7 April gaf liet kinder koor onder leiding van Mejuffrouw J. Kievit—Pieters in liet Sociëteitsgebouw een goedgeslaagde uitvoering. Opge voerd werden 2 operettes van Mevrouw Van den Broecke—De Man, n.l. „Juf fertje Hap" en Dokters Raad". Juffertje Hap is een meisje, dat heel veel van snoepen houdt en is er zelfs trotsch op, dat zij er nooit, ziek van wordt. Tenslotte blijkt dit wel bet geval te kunnen zijn, waardoor zij bet snoe pen afleert. Een en ander werd vlug en goed door de kleine acteurs en actrices ver tolkt. In ,,Dokters Raad" treeut een dokter op, die alle pijnen geneest door flinke oefeningen van gymnastische bewegin gen, alles op de maat der mu'ziek. Na een flinke oefening is de pijn weg. Met overgroot genoegen werd hier net spel gadegeslagen van liet 7-jarige actricetje Annie v. d. Broecke, die de gymnastische arm- en beenbewegingen met de grootere huisgenooten mede ma ken moest, hetgeen een zware taak voor haar bleek. Af en toe wierp zij een smeekenden blik in de zaal als wilde zij hulp zoeken bij naar ouders. Merr zegt wel eens: ,Je zou er van in je haar krabben," maar Annie deed dit lieuscn, hetgeen een stormachtig gelach in de zaal tengevolge nad. Beide operettes waren goed inge studeerd en werden vlug gespeeld. Het was voor allen, maar vooral voor de vaders en moeders een heel genoeglijke avond. Na de tooiieelvoorstelling volgden kinderspelen, waarbij o.a. ue stoelen dans, die tot slot gerepeteerd weid 'door de ouders, hetwelk een zeer aui- meerend nummer bleek te zijn. Burgerlijke stand. RETRANCHEMENT. Geboorten. 17 Februari. Pieterlzaak, z. van G. 1. de Winne en M S. de Smidc. 2 Maart. Izaak Jannis, z van Dierkx en E. P. Simpelaar. Overlijden. 17 Januari. Janneke Cam- bier, 70 j-, wed. van Jac. de Voldere. 25 Febr. Levinus Scheerens, 66 jaar, echtg. van S Goossen. 4 Maart fte Oostburg), Abraham Koster, 29 j„ ongehuwd. 16, Johanna Sara Bouck- baert, 97 j', wed. van J. van Hoorn. 17, Jacob de Koene, 82 j., wedn. van M. de Vuijst. Loop der bevolking. Ingekomen personen in deze ge meente gedurende de maand Maart. A. I. Hubregtsen van Biervliet, j. M. van Hoorn van Sluis, J. S. van Houte van Zuidzande, A. Jansen van Biervliet, Pr. M. Stokkerman van Oost burg, A. Koster van Eindhoven, A. C. Hoogerheide van Voorburg, J. de Koene van Aardenburg, A. H. Rie- mens en A. N. de Hulïu van Cadzand, J. Standaert van Sluis, J. Steurrijsvan Vlissingen. Vertrokken zijn: S. de Smidt-Wisse naar Oostburg, J. Heijboer naar Vel- sen, Jac. van Grol naar Axel, J Buijsse naar Oosterland, A. de Ridder naar Betgen op Zoom, H. van Cruijningen naar Cadzand, I. van Grol en gezin naar Cadzand, S. Basting-de Hullu naar Zuidzande, P. Leenhouts naar Emmen, S. la Gasse naar Den Haag. IJZENDIJKE. Geboorten. 2 Maart. Marcella Ste phana, d. van J. F. Riteco en M. L. Hamelijnck. 16, Cornells Joseph, z. van J. C. Florimond en C. L. Asper- slagh. 19, Cornelia, d. van S. W. Taillie en M. van de-Wege. 31, Catha- rina Theuntje, d. van F. Hooglander en P. A Raamsdonk. Overlijden. 3 Maart. Aug. J. van der Weijde, 62 wedn. van L. F. C. van—Renteighem. 16, J. Clarijs, 5 maanden, z'. van J. A. Clarijs en A. L. Deliaert. Ingekomen personen gedurende de maand Maart in deze gemeente. Th. de Paepe van Watervliet, F. Verbuijt en M. Sijnesael van Biervliet C< Buck en gezin van Eeckeren, P. Dankaert en gezin van St. Kruis, A. de Meijer van Biervliet, B. Verher brugge van Schoondijke, A.' Verplaalse van Gent. Vertrokken zijn: E. Goossens naar St. Kruis, M. jansen en gezin naar Terneuzen, E. Bevin naar Rotterdam, D. M. Kunst en gezin naar Zuidzande, G. Antheunls naar Caprijcke. J. Seyhers en gezin naar St. Jan en Eremo, J Cornells naar-HoofdpIaat, P. Robijn naar Waterland-Oudeman, M. van Schoote naar Dongen, W. van den Broecke en gezin naar Groede. OOSTBURG. ,,Ter gedachtenis aart de gevluchte Hugenooten, die in dit gebouw vail 1689—1803 hunne godsdienstoefeningen hebben gehouden (A la mémoire des réfugiés hugenots, qui dans-ce batiment même célébraient ileur culte 1689— 1803)". Deze woorden staan in hardsteen gehouwen in den voorgevel van het thans gerestaureerde beursgebouw al hier; het jaartal alleen reeds zegt het; waartoe het gebouw toenmaals diende; door groote vermindering van het aan tal Franscli of Waalsch-Hervormden die incest onder de Ned. Hervormden versmolten trok men naar een kleiner gebouw en werd het eerste verkocht aan de Roomschen om voor hen tot bedehuis te dienen; deze namen toe in aantal hun kerk werd te klein, een nieuwe werd gebouwd en in Augus tus 1886 werd de gemeente eigenaar van het perceel, waar nu, na God, Mercurius zou worden gediend, waar het perceel trot graanbeurs werd inge richt. De mobiljsatie bracht de mili tairen in en de boeren ujjt de beurs en deze zijn er nooit meer in terug gekomen, in weerwil van de talrijke en jarenlange pogingen, daartoe aange wend en thans gaat men er Apollo vereeren. En zoo werd Donderdag 10 April het geheel gerestaureerde beursgebouw in gebruik gesteld als concert-, tooneel-, bioscoop- en ge hoorzaal. Hoewel de met boomsche klinker in strenge lijnen opgetrokken voorgevel met zijn stompe torentje nog doet terugdenken aan de oude bestem ming, maakt het geheel met in hetf midden een slerke 6-vlams Silba buiten, lamp, geregeld door een Elberfelder uurwerk een degelijken indruk; reeds aanstonds bij het binnentreden staan we in een vrij ruime vestibule geflan keerd aan de eene zijde door een ves tiaire met ruim 60 kapstokken en met boorden, aan de andere zijde door het loket waar naast aan de zaaalzijde een buffet. Bij het binnenkomen van de zaai treft ons het werkelijk aangename interieur door zijn eenvoud en goede kleurencombinatie; in de zaal zijn 250 zitplaatsen met nette klapstoelen im ma- honiekleur, op de galerij, boven den in gang zijn klapbanken. plaats biedende aan 81 personen: hier bevindt zich ook de .brandvrije bioscoop-cabine. Het nog al flinke tooneel had wellicht iets breeder mogen zijn. doch er moest ge woekerd worden met de beschikbare ruimte; onder het tooneel, dat van de zaal is gescheiden door een brandvrije muur met ijzeren tooneelscherm. is een ruime kleedkamer voor heeren, terwijl van hier uit onder de voorzijde van het tooneel ook gezorgd is voor plaats voor het orkerst bij eventueele op voering van operette's; achter het too neel vinden we een nette kleedkamer voor dames, die tevens gebruikt kan worden voor de vergaderingen van het bestuur der N.V., die het gebouw zal exploiteeren. De zaal wordt verwarmd door 6 gas-convectoren. de kleedkamers door straalkachels. De verlichting even eens als het gas aangebracht door de gemeente-lichtbedrijven geschiedt door 4 groote kronen met 16 gekleurde en 4 witte lampen en is schitterend, ter wijl in de wanden der zaal op bepaalde afstanden gekleurde lichten zijn aange bracht; opschriften als: „pauze," „nood uitgang" (en voor de toiletten) „da mes," „heeren," zijn alle electrisch ver licht terwijl 8 schijnwerpers in 4 kleu ren in staat stellen diverse verlichting toe te passen bij uitvoeringen; tenslot te zijn er een drietal toilettes voor dames en afzonderlijke urinoirs aange bracht. de deuren van hoofd- en noodr uitgang slaan naar buiten open. 't Geheel maakt een prettigen in druk en is met de het vorige jaar in de nabijheid geplaatste muziektent een aanwinst voor de gemeente. Zooals gezegd, vond Donderdag de opening plaats waartoe medewerkten de muziekvereeniging „Harmonie", de vereeniging voor Vocale en Instrumenta le Muziek (Polyphonia) alles onder de leiding vin Gor Sdiijve. terwijl een voordracht met lichtbeelden over Z. Vlaanderen werd gehouden door den heer E. P. van der Werff. Nadat de „Harmonie" ons „.The stars and stripes," van Sousa had laten hoo- ren nam de burgemeester het woord met de volgende rede: Geachte Aanwezigen, Namens het Gemeentebestuur heet ik U allen van harte welkom. Het doet me genoegen, dat zoovelen aan onze uitnoodiging gevolg hebben gegeven om de opening van het ge restaureerde beursgebouw en ingebruik stelling tot concert- en gehoorzaal bij te wonen. 1 Reeds meerdere malen is dit gebouw van bestemming veranderd. Door de Waalsche gemeente Is het gesticht en in 1689 in gebruik genomen als Waal sche kerk. In 1804 heeft de katholieke gemeente het gebouw overgenomen en als kerk gebouw ingericht, in 1822 Is het als zoodanig belangrijk vergroot. In 't jaar 1886 is er een nieuwe katholieke kerk Een ongelukkige thuiskomst. 23. En zie, het wonder gebeurde Met een hevig gekraak, gesis en gepof schoot Meneer Pimpelmans' ford|e door den tol. De tolboom vloog met een klap open en Hannes Visscher, die er tegenaan geleund stond, schoot precies door de openstaande deur de gang van het tolhuis in. 24. Door de achterdeur schoot hij de gang weer uit en zweefde in een sierlijken boog over den tuin. Daar was juffrouw Meijer, de vrouw van den tolbaas, juist bezig haar waschje te bleeken, onder een gezellig buur praatje met juffrouw Kwak. Beide dames stonden stokstijf van schrik. gebouwd en het bestaande door de Gemeente aangekocht om te worden ingericht tot beursgebouw, om dus de landbouwers in "de gelegenheid te stel len hun granen hierin te verkoopen en ter afhandeling van verdere zaken. Dat dit toen op prijs werd gesijeld. bleek wel uit het vele bezoek, dat toen des 'Woensdags aan de graan beurs gebracht werd. De beurs was op marktdag geheel met bezoekers gevuld. In de mobilisatietijd heeft het ge diend om de vele vluchtelingen die uit België kwamen onderdak te ver- leenen. Daarna diende het tot 'huisvesting der militairen, .die tot de bezetjïijig van Zeeuwsch-Vlaanderen behoorden. Bij die gelegenheid kon er geen beurs in deze zaal gehouden worden. Of dit de oorzaak was, of een andere reden, een feit is het dat sedert djen tijd het beursbezoek bijna geheel heeft opgehouden. We hopen dat de verbou wing aanleiding zal geven om de beurs nu weer wel te bezoeken, wat tevens toch ook weer in het belang van de landbouwer zelf is. De aanleiding tot de verbouwing is nu eéhter niet alleen ten behoeve van het beursbezoek geweest. Bij vele groote samenkomsten en verschillende Uitvoeringen, bleek, door de slechten staat waarin het gebouw verkeerde, met welke groote onkosten het gepaard ging om het gebouw in te richten voor het doel waar men het voor gebruiken wilde. Juist omdat dat inrichten iedere keer met zooveel onkosten gepaard ging, werd de ,vraag gesteld of het niet mogelijk was om de beurs zoodanig in te richten dat het met weinig moeite en kosten ook klaar stond om voor ver schillende andere gelegenheden in ge bruik te worden genomen. Te meer nog kwam de gedachte naar voren, toen het gemeentebestuur zich genoodzaakt voelde de beurs wegens bouwvalligheid te restaureeren. De be doeling was de beurs als beurs te verbouwen en weder op dezelfde wijze zooals voorheen aan diegenen die dat wenschen af te staan. Een commissie heeft zich echter ver leden jaar gevormd, die zich met behulp van de ingezetenen tot taak wilde stel len om -van de beurs ook tevens een concert- en gehoorzaal te maken. Een woord van dank willen we ons niet onflr houden voor de medewerking van die commissie ondervonden. Een bespre king met het Gemeentebestuur heeft er toe geleid dat door de jaarlijksche finantieele toegemoetkoming van die commissie het gemeentebestuur zien de kosten getroost heeft lom de beurs op deze manier in te richten. Door de raad der Gemeente werd aan Ingenieur van Cruyningen opge dragen een ontwerp te maken en zoo danige veranderingen aan te brengen dat het voor bovengenoemde doelein den geschikt zou zijn. Geachte aanwezigen wanneer wij na de voltooiing van deze verbouwing al les in oogenschouw nemen kunnen we Wel zeggen dat het zeer goed geslaagd mag heeten. Ik geloof wel dat ik de tolk van Uw allen ben wanneer ik de uitvoerdei Ir. van Cruyningen en daar bij ook de aannemer Daansen alle hulde breng voor de uitvoering van dit werk. Voor dil gebouw nu door de com missie voor het exploiteeren van deze zaal voor concerten, tooneeluitvoeringen vergaderingen enz. in gebruik wordt genomen, meende het Gemeentebestuur dat het gewenscht was deze zaal offi cieel te openen. Daarvoor Jiebben wij uitgenoodigd de verschillende vereeni- gingen op muzikaal gebied, we ver eenigen hiermee het nuttige met het aangename en kunnen meteen doen hoo ren hoe deze zaal voor de muziekuit voeringen zal voldoen. Ook het vertoo- nen van lantaarnplaatjes zal beproefd worden, zoodat we op verschillend ge bied kunnen nagaan of het gebouw aan de verwachtingen zal voldoen. Ik dank dan Dhr. SCnijve als Direc teur van de verschillende vereenigingen, dhr. Van der Wejrff \oor de melde- werking. die ,zij hebben willen ver kenen om dezen avond tevens tot een gezellige avond te maken. Alle be stuursleden en werkende leden tevens mijn dank voor hun beloofde medewer king. Zooals ik zooeven heb gezegd is het de bedoeling om verder deze zaal voor de verschillende uitvoeringen over te dragen. Ik hoop dat de commissie 'hiervan een dankbaar gebruik zal we ten te maken en dat 'net haar zal mo gen gelukken zoodanige uitvoeringen te geven, die door de ingezetenen met genoegen zullen- bijgewoond worden. (Slot volgt).' - Verplaatst met ingang van 1 Mei a.s. de Commies bi) den P., T.,enT., de heer J. J. de Buisonjè, van Bergen op Zoom naar het Post-, Telegraaf- en Telefoonkantoor te Middelburg. kalmeeren en worden gesterkt door de Zenuwstiliende en Zenuwsterkende Glazen Buisje 75 ct. Bij Apoth. en Drogisten. Zware mishandeling. Dinsdagavond omstreeks -8 uur is in net café van B. aan den Oppqrt te Rotterdam een vechtpartij ontstaan tus- schen twee bezoekers, waarbij de een den ander, den 33-jarjgen J. van Spree, uit den Haag, met een mes te lijf is gegaan. Van S. "heeft zes steekwonden opgeloopen waarvan een vrij ernstig is. Per auto van den ge neeskundigen dienst is hij naar het ziekenhuis aan ,den Coólsingel ver- voerd, waar hij terstond naar de opera tiekamer is gebracht. Inmiddels was de dader het café van B. uitgegaan. Even later hebben burgers een inspecteur van politie mee gedeeld dat volgens hun meening de dader een ander café aan den Oppert en wel dat van I4, op den hoek van de St. Jacobsstraat en den Oppert was binnengegaan. Op hun aanwijzingen heeft de politie daarop dezen man aangehouden en naar het politiebureau van de 2e afdeeling overgebracht, waar hij aan een verhoor is onderworpen en met de getuigen is geconfronteerd. Het mes waarmee de daad is (ge pleegd, een gewoon knipmes met stom pe punt, is door een burger aan de politie ter hand gesteld. Over de aanleiding van den tw tussclien belde mannen verneemt men: Van S. zat in het café op het bib jart en had zijn hond bij zich, welke hij kunstjes liet maken, toen de andere man binnen kwam. Deze liet zich sma lend over den hond uit, waarop van S. zei: Pas maar op. anders bijt hij jeJ De ander liet zich niet bang maken eil

Breskensche Courant | 1930 | | pagina 2