ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCHVLAANDEREN De stille getuige. L# sii Tuirtiw. Puistjes Buitenland. FEUILLETON Provinciaal Nieuws. Gewestelijk Nieuws. BRESKENSSDHECOURANT VERSCHIJNT WOENSDAGS EN ZATERDAGS IN ALLE PLAATSEN VAN ZEEUWSCH-VLAANDEREN Abonnementsprijs p. 3 maanden f1.25 franca p. post f 1,40 A d v e r t en 11 ep r IJ s v a n 1 5 regels 75 cent. Elke regel meer 15 cent ingez. Meded. SO et p. ragel. Drukker-Uitgever J. C. LE BLEU voorheen E. BOOM—BLIEK -l «Moot. BRESKENS p°* j*#° Abonnements-Advertenties zeer billijk tarief. Advertenties worden aangenomen tot u i t e r 1 ij k :-: Dinsdag- en Vrijdagmiddag 1 uur l,7e Jaarg ng Zaterdag 12 April 1930 Nummer 3521 OR ATIS verzekering gulden by levens- jee gld. by dood gld. by verlies gld. by ver- i a gld. by ver- gld. by ver- ia gld. by verlies /oor deabonné's tegen Vni] ,ange onge8chikt- IIJy door van een hy lies van een 4M lies van een Ah lies van een lil van eiken ongelukken voor: ■UW heid tot werken. een ongeluk. hand of voet. WW oog. duim. wijsvinger. anderen vinger. De risico van bovenstaande verzekering is by de herverzekerdOngevailen-Verzekerlng-Maatschappy Fatum" te 's-Qravenhage. DUITSCHLAND. Geiieime communistische druk kerij' te Berlij'n. De Berlijnsche politie heeft Dinsdag opnieuw een geheime communistische drukkerij ontdekt. Ook in deze druk kerij werden brochures en vlugschrif ten tot ondermijning van de rijksweer baarheid vervaardigd. Een brandmeester als brandstichter. Voor de jury-rechtbank te Verden stond Dinsdag de 25-jarige koopman Johann Rose uit Leeste tereent, die zich te verantwoorden 'nad wegens brandstichting. Bij de vrijwillige brand weer in .zijn geboorteplaats was hij waarnemend hoofdbrandmeester gewor den en waarschijnlijk 'had de lust» om zich eens te doen bewonderen in zijn nieuwe uniform hem ertoe gebraent een brand te veroorzaken, want een andere reden was bij het onderzoek niet aan het licht gekomen. Vijf maal had verdachte vergeefs getracht een brand te stichten; de zesde maal was het 'hem gelukt en een café met al het meubilair en tien stuks vee werden een prooi der vlammen. De recht bank veroordeelde den man tot vier jaar tuchthuisstraf. De schoolstaking te Neukölln. Op de scholen te Neukölln heb ben Dinsdag alle leerlingen de lessen wéder bijgewoond. De ouders d,er sta kende kinderen hadden in een Maandag gehouden vergadering besloten 'hun ac tive- niet langer voort te zetten. Van communistische zijde worden echter thans reeds nieuwe stakingen aange kondigd tevens wordt verzekerd, dat deze ditmaal aan een -veel grooter aan tal scholen zal worden geproclameerd. Deze staking geldt als protest tegen het besluit van het Berlijnsche gemeente bestuur- tot het verminderen van het aantal onderwijzers. Auto tegen een huis gereden. Te Duimen in het Roergebied is een groote vrachtauto tegen een 'huis gereden. De gevet wérd geheel inge drukt. Een 29-jarige dienstbode werd in de woning door den auto verplet terd; twee andere meisjes van 18 en 19 jaar liepen levensgevaarlijke ver wondingen op. De chauffeur van den vrachtauto werd in hechtenis genomen 36. „Loop gauw naar huis;" beval Gra- ce, „haal een. draagbaar en breng den ongelukkige bij ons onder dak. Wij hebben hem overreden". „Was 't niet beter, als we hem naar een ziekenhuis brachten?" zeide de die naar. ,,U krijgt van avond bezoek". „De ongelukkige zal misschien niet vervoerd kunnen worden, Jennings," antwoordde zijn meesteres. „Laat hem dus dadelijk naar huis brengen". „En zullen we een dokter halen?" „Dokter Burton is vanavond toeval lig mijn .gast, hij zal dadelijk wel komen. Ah, .daar komt hij al," riep Grace, op een rijtuig, dat de straat in kwam, wijzend. „Dokter Burton is al titude eerste van mijn gasten". Dokter Burton sprong, toen hij juf frouw Middleman te midden van dien oploop zag, dadelijk uit zijn rijtuijg. Hij was een slanke, flinke jonge man, met bruin haar en blauwe oogen. Dade lijk onderzocht hij den ongelukkige. „Is het heel erg?" vroeg Grace, het ernstige gezicht van den dokter ziende. daar hij niet in het bezit van een geldig rijbewijs bleek te zijn. o ENGELAND- De ontpioi.ing op een Engelse') torpedojager te Hongkong. Met betrekking tot "de ontploffing welke buiten de haven van Honkong heeft plaats ge'had aan boord van den Britschen torpedojager Sepov, wordt nog vernomen, dat een 5e matroos in het hospitaal aan de gevolgen is overleden. De explosie had plaats tij dens marinemanoeuvres, waarbij een met 400 pond ontplofbare stoffen ge vulde cylindervormige frommel onder water werd afgeschoten. De cylinder ontplofte te vroeg en 2 man van het bedienend personeel werden over boord geslingerd. Hoe het komt, dat aan boord betrekkelijk 1 weinig schade is aangericht, is 'nog niet opgehelderd, hoewel de lading van de cylinder vol doende is geweest om het geheefe schip op te blazen. De Sepoy is een schip van 1075 ton, dat in 1917 teza men met 53 zusterschepen van de S- klasse gebouwd werd, 36 knoopen loopt eu een equipage van 98 koppen heeft. De te Londen verblijvende Russen. De Russische consul te Londen heeft bij informatie toegegeven, dat door het consulaat aan te Londen wonende Rus sen exploiten zijn beteekend waardoor hun gelast wordt naar Rusland terug te keeren. e De consul zeide, dat dit niets ongewoons was, maar hij wei gerde. te zeggen of nog andere stappen zouden gedaan worden als de betrokke nen zouden weigeren aan het bevel gevolg te geven. Nopens de redenen die er toe geleid hadden, bepaalde onderdanen het verblijf in Engeland te ontzeggen, wist de consul niets mee te deelen. o RUSLAND. De opera te Moskou. De Engelsche dirigent Albert Coates is door de -Russische regeering aange zocht om de leiding op zidh te nemen van de Volksopera te Moskou tegen een salaris 'van tien duizend pond. Coates heeft- nog geen "beslissing ge nomen. —o SPANJE. Vechtpartij aan een diner. Uit Madrid wordt gemeld, dat tijdens een feestmaaltijd, die den vroegeren verblijfplaats van zijn dochter kon te „Het schijnt wel," antwoordde dokter Burton, „maar ik kan nog niets zeker zeggen. Laten we eerst zorgen, dat hij op een bed komt. Zijn toestand schijnt niet alleen een gevolg van het onge luk, de man is blijkbaar door uitspat tingen geheel yverzwafct. Het is een donkaard en ik raad u aan. hem naar een ziekenhuis te doen brengen". „Zou ik den man, aan wjens Onge luk ik schuldig ben naar een ziekenhuis zenden?" riep Grace. „Laat hem, als u dit geheel onrecht vaardig vooroordeel tegen ziekenhuizen hebt, dan tenminste naar een kliniek vervoeren. Ik zal hem naar mijn vriend dokter Vitus, wiens kliniek hier in de buurt is, brengen". „Welnu, dokter! doet u dat dan maar; ik zal natuurlijk voor hem betalen'f. Toen Burton na eenige uren weer in haar huis verscheen, hoorde Grace tot haar groote verwondering, dat de naam van den ongelukkige, kapitein Studly was. „Kapitein Studly," riep ze uit. „Is u de naam bekend?" vroeg de dokter. „Ja,," antwoordde zij. „Hij is de vader van een vriendin van mij". Plotseling kwam de gedachte bij haar op, dat zij door hem misschien de republikeinschen afgevaardigde Marce- lin Domingo was aangeboden, een vechtpartij ontstond, toen een spreker ernstige kritiek op de huidige regee ring uitoefende. De politie moest in grijpen. Tien menschen werden gear resteerd. Onder de gearresteerden be vindt zich ook de vroegere afgevaardig de Edouard Ortega y Gasset. o POLEN. Meisjeshandelaars gearresteerd. Tc Wilna is de politie door een toeval een wijd ver.akte bende meisjes handelaars op 'net spoor gekomen. Er is een groot aantal arrestaties verricht. Kalksalpeter. Van de kunstmeststoffen, waar de land- en tuinbouwer meer en meer gebruik gaat maken zijn de stikstof- houdende de duurste. Zijn de fos- forz.uur-kali en eventueel kalkhoudende meststoffen voor een goed gedijen der gewassen even onontbeerlijk, uit een finantieel oogpunt kunnen wij zeggen dat de stikstofhoudende de eerste plaats innemen. Had men vroeger slechts de keuze tusschen zwavelzuren ammoniak en Cni- li-salpeter. de wetenschap en technik hebben ons in de z.g. syntetisc'he een ■aantal stiksfofmeststoffen bezorgd in verschillende hoedanigheid en samen stelling en tegen een prijs welke, per K.G. stikstof berekend, beduidend bene den den vóóroorlogstijd ligt. Een dezer stikstofmeststoffen is de kalksalpeter. Deze bevat 15V» pCt stikstof en 28 pCt. kalle Het bevat salpeterstikstof, een verbinding welke alle gewassen gemakkelijk opnemen. Deze eigenschap heeft ze gemeen met kalkammonsalpeter. Chilisalpeter, Leu- nasalpcter, kortom met alle salpeters. De stikstof wordt zeer gemakkelijk op genomen de plantengroei wordt er sterk door bevorderd, daardoor heeft de kalksalpeter een „drijvende" wer king. Deze werking wordt wel eens geheel ten onrechte vergeleken als die van een zweep op een paard. Immers is de zweep er het dier nog meer uit te putten, terwijl de drijvende eigen schap van salpeter uitmuntend te pas komt als wij de om hulp roepende gewassen snel en krachtig willen bij staan. Hierdoor kan kalksalpeter dus uitstekend als overbemesting gebruikt worden bij hakvruchten maar ook bij weten komen. „O, zou ik met hem niet een oogen blikje kunnen spreken, slechts een paar woorden vroeg zij. Dokter Burton haalde de schouders op. „Ik -denk niet, dat dokter Vitps het veroorloven zal; zijn toestand is zeer gevaarlijk. Maar misschien, dat hij wat beter wordt". „U zoudt er me een groot pleizier mee doen, dokter," zeide Grace. Voor dokter Burton was elke wensch van Grace een bevel. Hij sprak er met zijn collega over en op zekeren dag zeide hij tot Grace: „Welnu, juf frouw Middleman, u moogt de zieke bezoeken. Dokter Vitus verzocht mij zelfs, u naar zijn patiënt te brengen'''. „Waarom „De ongelukkige vroeg, hoe hij in deze dure kliniek was gekomen en sinds hij hoorde, dat juffrouw Middle man hem daar had laten brengen, vraagt hij telkens u te spreken". Toen zij bij zijn bed kwamen, richtte de zieke zich met moeite eenigszins op en vroeg met heescne stem. met juffrouw Middleman alleen gelaten te mogen worden. „Wat hebt u mij te zeggen?" vroeg Grace, toen Zij alleen waren. „Kom dichter bij mij," fluisterde hij. „Zijt gij di? juffrouw Middleman,, waar graangewassen en voor gewassen die door schadelijke invloeden in 'hun ont wikkeling achterlijk zijn. Kalksalpeter bevat naast stikstof ook kalk. zoo wij reeds boven sdhreven 28 pCt,, het is dus een alcalisdn wer kende meststof, wat voor vele gronden van groot belang is. Het bedrijf slabo ratorium voor grondonderzoek te Gro ningen heeft bij zijn proeven in de laatste jaren in vele gevallen kalksal peter gebruikt. Op grond van deze proefnemingen is gebleken dat kalk salpeter een stikstofmeststof is die dep kalktoestand op gunstige wijze onder houdt. Dit wat betreft 'het onderzoek voor den kalktoestand van humusnou- dende zandgronden. Maar ook op zuch tige, slempige en korstige gronden raad Dr. Hissink te Groningen deze mest stof aan. Ir. Huizinga Rijkstuinbouwconsulent te R lermond wijst op den gunstigen invloed van kalk en kalksalpeter op de structuur van leemgronden. In ver band hiermee acht hij kalksalpeter voor de kalkarme gronden van Zuid-Limburg de aangewezen, vlug werkende stikstof- mest. Maar ook op klei-, zavel- en zand gronden verbeterd kalksalpeter de struc tuur. Het voorkomt de verkorstering en houdt liet bovenste laagje los en rul. Vooral üreedt dit op den voor grond bij overbemesting. Schoffelen, wieden, enz. wordt hierdoor dus veel gemakkelijker. Bovendien bevordert een goede structuur den groei der gewas sen. Zeer belangrijk voor de landbouwers is ook te weten dat kalksalpeter thans in een nieuwen vorm wordt gefabri ceerd, volkomen vrij van stof en uit stekend strooibaar. Een bezwaar aan het gebruik van deze meststof is hiermee dus uit den weg geruimd. Ten slotte wijzen wij er nog even op dat ons gebleken is dat men de kalk salpeter nog dikwijls met kalkstikstof veiward. Hoewel beiden een samenstel ling zijn van kalk en stikstof verschilleln zij in uitwerking echter zoodanig dat bij verwisseling minder prettige uitkom sten voor den landbouwer het ge volg kunnen zijn. Men lette dus terdege goed op de juiste naam. in het gelaat verdwijnen spoedig door deze des avonds met wat PUROL in te wrijven en door zich des morgens te wasschen met warm water en ge wone zeep of beter nog met Purolzeep. 't Voldoet iedereen. mee mijn dochter op kostschool was?" „Ja," antwoordde Grace. „Die ongelukkige!" zuchtte hij. „Ik ben de oorzaak van haar dood". „Neen," viel Grace hem in de rede, „hoe zwaar u ook tegen haar moogt gezondigd hebben, nu klaagt gij uzelf te zwaar aan, want voor zoover ik weeII, is Anna niet dood". „Jawel," fluisterde hij, „dood! Ver dronken iii de zee bij Calais." „Neen, neen," zeide Grace, „zij ging van Calais naar Parijs, waar ik haar ontmoette en daarna leefden wij te zamen in Duitschland en ze was voor ongeveer een jaar nog hier in Enge land. Zij kwam hierheen, om mijn hu welijk met een zekeren heer George Warner te verhinderen". De zieke liet een kreet van schrik hooren. „En mijn Anna heeft u daarin verhin derd V" „Ja," antwoordde Grace, „zonder dat ik weet, waarom zij het deed. Ze heeft êr me gSen verklaring van gegeven eh omdat zij mij niet de redenen voor haar handelwijze wilde zeggen, Vlucht te zij van me weg", „Laat ik u dan hét geheim ver tellen. het geheim, Waardoor George Warner, na één Woord van haar, up de milliionaiie. opgaf, is: ze was zijn Staking van kleermakers. Maandag is te Vlissingen en te Mid delburg bi, enkele kleermakers-patroons een staking uitgebroken, op grond dat deze patroons niet, bereid zijn over te gaan tot invoering van het landelijk contract in de kleermakersindustrie. Te Vlissingen hebben alleen de kleermakers bij de firma H. Rabbers fk Co. het werk neergelegd Deze firma heeft zich bereid ver klaard onmiddellijk het landelijk con tract te zullen teekenen, mits de ande re kleermakers te Vlissingen zich daar- tofe eveneens bereid verklaren. BRESKENS. VERLOTING ZANGKOOR. 4e verantwoording. N. N. 1 kussen. A. F. 1 Theemuts. j. K. en S. K. 1 Etui met 12 thee lepeltjes. E. en M. v. d. B. 1 Kussen. J. v. H. 1 Theeblaadje. J. v. H. 1 Luxe bloemvaas. I. d. G. 1 Bloempot. W. L. Fleschjes Drops. N. N. 2 Boeken en inktstel. BRESKENS. Woensdag 8 April hield in de zaal van den heer Adriaansen Mr. Dr Joe- kes, uifgenoodigd door het bestuur der Vrijz. Dem Bond, een lezing over In- dië. Na ingeleid te zijn door den heer De Groote. zette de spreker op helde re wijze de moeilijkheden, die onze regeering in Indië moet overwinnen uiteen en noemde ook de manier, waar op zijns inzien de regeering te werk moet gaan. Een goede 30 personen waren aan wezig. Van de gelegenheid om vragen te stellen, maakten enkelen gebruik, waarna de voorzitter de vergadering sloot. o IJzENDIJKE. De bruto-opbrengst van de gehou den collecte Emma-bloempje voor Groe He- en Wih-Gele Kruis heeft in totaal bedragen f 247.815 en wel als volgt verdeeld fjzendijke f 112.85 en Pyramide f 11.56. Biervliet en Driewegen f 42,72 en f 12.02. Hoofdplaat f 50.425. Waterlandkerkje f 18,24. o vrouw". „Wat? Anna was zijn vrouw?" „Zij werd er toe gedwongen". „Waarom „Ja, waarom! Waarom! Dat kan ik niet zeggen. Vraag het me niet. dat is een geheim- dat ik in liet graf moet meenemen". Hij gaf een luiden gil en sloeg woest met de handen om zich heen. Hij kreeg weer een aanval van zijn delirium. Gra ce snelde naar de deur en riep om hulp. „We hadden u dit onderhoud mis schien niet moeten toestaan," zeide dok ter Vitus. „Heeft u nog gehoord, wat u weten wilde vroeg dokter Burton, toen hij met haar vertrok. „Helaas neen," antwoordde Grace. „Hij sprak me wel van zijn dochter, u Weet, die vriendin van me. die ik reeds zoolang Zoek en waarvoor ik zoo dikwijls een advertentie In de courant plaatste". „Wat wist hij u van haar te ver tellen „Over 't geheel nog minder dan ik hem"i {Wot-di vervolgd.]!

Breskensche Courant | 1930 | | pagina 1