ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCHVLAANDEREN Schoonmaaktijd De stille getuige. Na de Wasch Buitenland. Breskens en de Radiodistributie. BRESKENSSCHE COURANT VERSCHIJNT WOENSDAGS EN ZATERDAGS IN ALLE PLAATSEN VAN ZEEUWSCH-VLAANDEREN Abonnementsprijs p. 3 maanden f 5,25 franc* p. post f 1,40 II Prtskker-Uttgever J. C. LE BLEU Advertentleprljsvan 1 5 regels 70 cent voorheen e. boom—bliek Elke regel meer 15 eent Ingei. Meded. S0 ct p. regel. Xlo'T BRESKENS Abonnements-Advertentles zeer billijk tarief. Advertenties worden aangenomen tot uiterlijk Dinsdag- en Vrijdagmiddag I uur S7e jaarg-tng Woensdag 9 April 1930 Nummer 3520 OR ATI S verzekering gulden bij levens- isa gld. bij dood gld. bij verlies gld. bij ver- ie gld. bij ver- atr gld. bij ver- ia voor deabonné'e tegen DHl] IanSe ongMcMIrt- mij door yh van een hy lies yan een 4M lies van een /ft lies van een ongelukken voor: MWH heid tot werken. een ongeluk. W hand of voet. oog. duim. wijsvinger. De risico van bovenstaande verzekering Is bij de 'lerverzekerdOngevallen-Verzekering-Maatschapplj Fatum" te 's-Gravenhage. gld. bij verlies van eiken anderen vinger. DUITSCHLAND. Beklagenswaardige misdadigster. Te Saarbrücken heeft de politie een twaalfjarig meisje in hedhtenis geno men, dat éen kind had vermoord, en vier andere kinderen uit de ouderlijke woning had gelokt en zwaar mishan deld. Het meisje, dat bekend heeft, is voorloopig opgesloten in een ver beteringsgesticht. Met deze arrestatie zijn een aantal misdaden opgehelderd, die in de laatste weken te Saarbrücken vrij veel op schudding hebben verwekt. Op 31 Maart vonden wandelaars op de weide in de nabijheid van net oude kerkhof het lijkje van een meisje van 31/2 jaar. Uit de schouwing bleek, dat het kind na eerst zwaar te zijn mishan deld, aan 'verstikking was overleden. In de daarop volgende dagen verdwe nen vier kleine kinderen spoorloos uit de ouderlijke woning. Een hunner werd door een arbeider in den omtrek der stad teruggevonden. Aan litteekens aan den hals bleek, dat men het had" pogen te wurgen. De drie andere kinderen keerden zelf naar huis terug; zij allen hadden ernstige wonden aan hals en gelaat. Met hulp van verklaringen van deze kinderen kon de jeugdige moorde nares worden ontdekt. o Petroleum. De belangstelling van Amerixaansche zijde voor de zich in Noord-West,- Duitschland bevindende 'petroleum is sinds eenigen tijd van dien aard gewor den. dat onder voorzitterschap van Nos- ke een conferentie zal worden gehouden ter bespreking van de maatregelen, die tegen uitbreiding van de Amerikaansche belangen in het petroleumgebied van Noord-West-Duitschland zullen kunnen worden getroffen. Gebleken is name lijk, dat de American North Euro pean Oil Company te Delaware zes filialen in het Noord-Westen van Duitschland heeft opgericht of overge nomen en reeds een aantal ingenieurs en handelslieden naar het Noorden en Oosten van Hannover en naar Alden- burg heeft gestuurd, met het doel daar de hand te leggen op ontginningen. Op verschillende plaatsen zou nu reeds een exploitatierecht van eventueele bronnen zijn toegezegd. Alle boringen moeten op een diepte van duizend it tweedui zend meter worden uitgevoerd. Elk de- FEUILLETON 35. ,,En was het zien van jou persoon alleen al voldoende om mij in dezeni brief af te schrijven? Heeft hij inder tijd zooveel van je gehouden, dat je nog heden zOo'n invloed op hem hebt?" „Ik bereikte, wat ik wilde," antwoord de Anna, „hoewel liefde daar ge'heel vreemd aan was". Tranen van woede kwamen Orace in de oogen. „Zeg mij dan tenminste waarin de slechtheid van mijnheer Warner be staat!" Anna werd verlegen, De waarheid kon zij niet zeggen; ze aarzelde. i,Zie je wel, je Weet het niet," riep ■f* örace uit. „Ik kan je niet zeggen, wat ik je graag Zou willen zeggen," zeide Anfta, „doch ik Smeek je, op mijn vriendschap té vertrouwen". Dit antwoord Was onbevredigend voor Grace, maar Wat kon zij doen? De brief van mijnheer Wafrter, dien Zij in handen had, wak te befilist om zer boringen kost ongeveer een half millioen mark. De Gewerkschaft Brasse, die alsnog onafhankelijk van Amerika is, zou het plan hebben in de naaste toekomst tal van boringen uit te voeren in de districten Stade, Kehding, Neu- liaus en Hadeln. Ze heeft met de betreffende gemeenten reeds contracten gesloten, waarin zij zich verplicht bin nen drie jaar tot boren over te gaan. Reeds voor den oorlog is petroleum in Duitschland gevonden en wel voor namelijk in de provincie Hannover en in de buurt van Pechelberg. De toen malige productie bedroeg ongeveer 100.000 ton. Pechelberg is echter na den oorlog in Fransch bezit overge gaan. Ook bij de productie te Hanno ver verminderde de belangstelling bij gebrek aan het noodige kapitaal, zoo dat ze tenslotte nog nauwelijks 25.000 ton per jaar bedroeg. De Amerikanen hebben toen van de gelegenheid ge bruik gemaakt een aantal Duitsche ont ginningen op te koopen' en te centra- liseeren. Het grondgebied, waarop zij het recht hebben te boren, zou onge veer twee miljoen H.A groot zijn Beweerd wordt, dat ze van plan zijn ongeveer zeven miljoen dollar in de Duitsche petroleumontginningen te ste ken. De Standard Oil en de Shell zijn in de plannen niet gemengd. o AMERIKA. Brand in een huurkazerne. In een huurkazerne te New York is vermoedelijk door brandstichting een brand uitgebroken, - waarbij drie per sonen, een moeder met 'twee dochters om het leven zijn gekomen. De vader en nog -twee kinderen kregen zware brandwonden. Men meent den vermoe- delijken dader van nog veertien andere branden van ,den laatsten tijd en in dezelfde buurt aansprakelijk te kunnen stellen. o DENEMARKEN. Brand in de Kon. porceleinfa brieken te Kopenhagen. In den nacht van Zaterdag op Zon dag brak brand uit in liet oude gedeelte van de Kon. porceleinfabrieken te Ko penhagen. Reeds sedert jaren was dit gedeelte van dc fabriek in de omgeving berucht om het brandgevaar en als rat- tennest. Bij het uitbreken van den brand zag men dan ook honderden rat ten uit alle naden en voegen van de muren te voorschijn komen en wegren" hem nog om opheldering te vragen. Onder deze omstandigheden zag zij er tegen op Om naar Londen terug; te keeren en zoo reisde ze dan met. Anna Studly verder naar Bonn. Maar een vroolijke reis Was het niet en ook het verblijf in het hufe van pro fessor Sturm kon het oude vertrouwen tusschen hen niet weer herstellen. Hun omgang was altijd eenigszins gespannen en op zekeren dag meende Anna die pijnlijke verhouding niet lan ger te kunnen verdragen en openbaarde zij Grace een plan, dat zij al lang met zich omdroeg. „Grace," zeide zij tot 'haar vriendin, „de omstandigheden waaronder ik hier aan huis kwam, zijn geneel veranderd en je zult moeten toestemmen, dat het 'tbeste is, dat ik een andere woon plaats ga zoeken". „Waar wil je heen? Wij je naaf Engeland, naar Londen vroeg Grace wantrouwend. - „lk heb in 'Londen niets te maken," antwoordde de ander. „Waar wil je dan heen? Heb je al een of ander plan gemaakt „Ja. Ik heb kennis gemaakt met eeni ge menschen, die naar Amerika willen verhuizen. Ik wil 111e bij hen aan sluiten". „Jij naar Amerika? Ben je niet nen. Eerst tegen den morgen slaagde de brandweer erin het vuur meester te worden. Het werk van de brandweer werd nog verzwaard, doordat het on mogelijk was ladders tegen de gevels te plaatsen. De slangen moesten daar door gelijkvloers in het gebouw ge bracht worden. De geneele Fayence- afdeeling is door het vuur vernield. De schade bedraagt ongeveer 150.000 kronen. Omtrent den oorzaak van den brand is niets bekend. Het is mogelijk, dat de ratten kortsluiting hebben ge maakt. o POLEN. Zeshonderd iniinv. erkers tijdelijk in gevaar. In de Tizinusschacht van de Laura- mijn te Sieinianowitz zijn Vrijdag ten gevolge van een defect aan den lucht toevoer zeshonderd mijnwerkers eeni gen tijd in levensgevaar geweest. Vier mijnwerkers raakten door gebrek aan frissche lucht bewusteloos. De overige arbeiders konden ongedeerd de mijn verlaten. De mijn is stopgezet totdat de luchttoevoer weer geregeld is. Waar schijnlijk zal de arbeid Maandag weer hervat worden. Voor de vier mijnwer kers, die bewusteloos raakten bestaat geen levensgevaar. 0 ZWEDEN. Het overlijden van de Koningin. Het stoffelijk overschot van de ko ningin van Zweden zal, naar uit Rome gemeld wordt, uit Rome naar Stock holm worden overgebracht. Vrijdag avond heeft het Italiaanschc konings paar een bezoek aan het sterfhuis ge bracht 0111 uiting te geven aan zijn leed wezen. Verder werden condoleance-be zoeken afgelegd door prins Philip van Hessen, den onderstaatssecretaris van buitenlandsche zaken Fani, een vertegen woordiger van den gouverneur van Ro me en talrijke leden van het diplomatie ke corps. In verband met het overlijden is officieele rouw aangenomen. Van alle openbare gebouwen waait de vlag half stok. De paus heeft den apostoliscnen nuntius opdracht gegeven aan den ko ning van Zweden zijn rouwbeklag over te brengen. Mussolini bracht Zaterdagmorgen een bezoek aan de villa Svezia en Teekende in het condoleantieregister. De koningin van Italië heeft bloemen gezonden uit de koninklijke kassen om deze in de sterfkamer te plaatsen. o goed Grace trachtte in den beginne haar vriendin van dit plan terug te brengen, maar wanneer zij over aflès, wat voorga vallen was, nadacht, moest zij toch be kennen, dat het 't beste was, als zij en Anna, tenminste voor eenigen tijd. van elkaar gingen. Zij zocht haar nu nog slechts van naar reis riaar Amerika terug te houden, tot zij op zekeren dag een brief van haar notarissen uit Londen ontving, waardoor zij in eens allés meende te begrijpen. De heeren Hillmari en Hicks deelden haar mee, dat er een groote verandering in de Bank zou komen. De tegenwoordige directeur, de heer George Warner, had verklaard zijn betrekking te willen neer leggen. Hij dacht er over naar Amerika te gaan. „En wanneer ga jij nu op reis, An na?" vroeg zij, nadat zij dit nieuwtje in de familie had meegedeeld, haar vriendin, op een toon, die Anna door de ziel sneed, Den volgenden dag Was juffrouw Weller uit het huis verdwenen. Het afscheid, dat zij van Grace nam, be stond uit een brief, dien deze op haar schrijftafel vond. Deze luidde „Het gaat mijn krachten te boven, om je persoonlijk goeden dag -te zeg- heeft men vaak last van schrijnende handen. Dit schrijnen houdt dadelijk op door Purol. ENGELAND. Brand in een circus. In een circus te Birmingham is een brand uitgebroken, die met ontzaglijke snelheid om zich heen greep en gewei dig tumult onder de dieren veroor zaakte. Met levensgevaar wist een on verschrokken leeuwentemmer 8 leeu wen, die in een kooi waren opgesloten, door welks tralies de vlammen reeds sloegen, te kalmeeren en te redden. De olifanten bleven betrekkelijk rustig. De paarden werden in het stadspark weer opgevangen. Eeii schoolrijder moest door de vlammen springen, waar bij zijn paard zware brandwonden op liep. Een jong meisje, dat poogde een stel gedresseerde ganzen te redden, werd zwaar gewond. De circus, die een der grootste rei zende circussen van Engeland is, had tevoren reeds aanzienlijke schade op- geloopen. doordat tijdens een sneeuw jacht de tent. door den grooten vracht sneeuw, instortte. Ingezonden Mededeeling. In navolging van verschillende ande re plaatsen hier te lande, om in de buurt te blijven o.a. Vlissingen, Middel burg, Goes, e.a zal het niet lang meer duren, of iOok Breskens behoort tot, die vooruitgstrevende gemeenten, waar een radio-distributie zal zijn. Wat radio-distributie is. en wat de voordeden van een aansluiting op het distributienet voor den aangeslotene be- teekent willen wij hier in het kortj uiteen zetten. Bijna iedereen weet wat door mid del van de draadlooze telefonie wordt tot stand gebracht, en ook dat de uitzendingen door middel van een ont vangtoestel. waarop een luidspreker is aangesloten, kunnen beluisterd worden. Het aanschaffen echter van een com plete radio-installatie, welke in den tegenwoordigen tijd aan alle eischen voldoet, is voor velen vanwege een gen. Ik dank je voor al het goede, dat je voor me gedaan hebt. Ik ga weg. omdat ik te midden van zooveel wan trouwen niet meer leven kan. Vraag me niet. waarheen ik ga en tracht niet mij weer te vinden. Ik weet, dat ik je veel leed heb bezorgd, maar ik ben ook overtuigd, slechts voor je welzijn genandeld te hebben en dat zal de eenige herinnering zijn. die ik uit mijn verleden in de onbekende toekomst meeneem". Na Anna's geheimzinnige vlucht hield ook Grace het niet meer in Bonn uit. Zij zorgde' er alleen voor, dat haar tante een nieuwe verpleegster kreeg en daarna keerde zij naar Londen terug. Zij had behagen leeren scheppen in het drukke, vroolijke leven van deze wereld stad. Haar oude woning betrok zij echter niet weer. Ze kocht een villa in Westend. die al spoedig, ook zonder dat madame Crutchly er presideerde, de verzamelplaats .werd der hoogste kringen uit Londen. Ze hield van geen kluizenaarsbestaan en deidde daarom' een leven, overeenkomende met haat rijkdom, Een donker punt te midden van haar geluk was de herinnering aan Anna Studly en haar geheimzinnig ver dwijnen, Hoe vaak kwam de vraag niet bij haar óp: Wat is ef van Anna ge worden? Langzamerhand was zij meer financieel oogpunt een groot bezwaar, waarbij dan verder nog komt. stroom verbruik. al of niet door middel van accu's, vernieuwen van versleten lam pen en batterijen. Dan zijn er nog een categorie van radio-bezitters, welke een verouderd, en dikwijls een niet meer ten volle bevredigend toestel heb ben. Deze menschen zijn over eenigen tijd genoodzaakt hun toestel te laten pmbouwen. of wel een geheel nieuw toestel aan te schaffen, wat echter met groote geldelijke offers gepaard gaat. Nu het doel en wezen der Radioi- distributie. ue Radio-distributie heeft ten doel' de niet-bezitters van een eigen toestel in het genot te stellen, van de uifzen dingen, die door middel van den Radio- omroep worden gegeven. Daarvoor wordt dan in de gemeente een pand ingericht, z.g centrale, alwaar de verschillende toestellen, controle-ap paraten enz, worden opgesteld, die noo- dig zijn voor een dergelijk bedrijf. Van daar uit gaan dan de diverse leidingen over de daken of palen naar de huizen der abonné's alwaar die worden afge takt naar de woonkamers. Op het eind van die aftakkingen worden dan de stopcontracten aangebracht, waarop dan de luidspreker kan aangesloten worden. De aangeslotenen ontvangen dan alles wat van de twee Hollandsche zenders Hilversum en Huizen uitgezonden wordt, als concerten, kerkuitzendingen, redevoeringen, lessen, cursussen enz, enz Het ligt ook in de bedoeling om bij voldoend aantal abonné's, ook meerdere zendstations te distribueeren. evenals het geven van Gramophoon-muziek van uit de centrale. Ongetwijfeld zullen de inwoners van Breskens doordrongen zijn van het nut wat in het algemeen de Radio irt het gezin brengt en in het bijzonder de gemakkelijke manier waarop ieder in de gelegenheid wordt gesteld door mid del van de Radio-distributie. Zie verder achterstaande adv. en meer tot overtuiging gekomen, dat Anna alles slechts voor haar 'welzijn gedaan had. Zij had onder het oude herkenningsteeken reeds een paar maal een advertentie in de „Times" aan Anna gericht, maar daar er geen ant woord op gekomen was, moest zij ten slotte bekennen, dat Anna Studly voor haar verloren was. Op zekeren namiddag in Augustus keerde Grace vair een rijtoertje naar huis terug, itoen plotseling dicht bij haar woning. ,het rijtuig een schok kreeg en een verschrikkelijke gil door de lucht klonk. Zij sprong uit het rijtuig. „Wat is er gebeurd riep ze uit. „Iemand overreden," antwoordde de palfrenier, van den bok spripgend, „een man overreden, maar buiten de schuld van den koetsier". Door de menschen, die spoedig de equipage omringden, werd een oude, schamelgekleede man onder het rijtuig vandaan gehaald. „Is hij gewond?" vroeg Grace. „Neen, maar ihij is bewusteloos," antwoordde de bediende, „maar het is geheel zijn eigen schuld; hij kwam de straat inzwaaien, alsof hij wat te veel gedronken had". (Wordt vervolgd.} Ruwe, roode of schrijnende handen weer gaaf, zacht en mooi door Purol

Breskensche Courant | 1930 | | pagina 1