Afe/sj ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCHVLAANDEREN Provinciaal Nieuws. FEUILLETON De stille getuige. SKEN CHE COURANT VERSCHIJNT WOENSDAGS EN ZATERDAGS IN ALLE PLAATSEN VAN ZEEUWSCH-VLAANDEREN Abonnementsprijs p. 3 rasenden f 1.25 franco p. post f 1,40 A d v e r t en 11 c p r Q s v a n 1 5 regelt 75 cent Elke regel meer 15 cenl. Ingez. Meded. 30 ct p. regel. Drukker-Uitgever J. C. LE BLEU voorbeen E. BOOM—BLIEK Trie*»» BRESKFNS Abonnement8-Advertenttes zeer billijk tarief. Advertenties worden aangenomen tot a 11 e r 1 Ij k Dinsdag- en Vrijdagmiddag 1 uur ">7e Jaarg ng Zaterdag 29 Maart 1930 Nummer 3517 OR ATI S verzekering gulden bij levens- aaa gld. bij dood gld. bij verlies p» gld. by ver- ja gld. by ver- i> gld. bij ver voor de abonné's tegen Gnn lange ongeschikt- IMh door Jh vaneen 50 Hes van een 40 lies van een XQ lies van een ongelukken voor: held tot werken. een ongeluk. hand of voet. oog. duim. wijsvinger. De risico van bovenstaande verzekering is bij de ier/er rek :rd Ongevallen-Verzekering-Maatschappij „Fatum" te 's-Oravenhage. J a gld. by verlies van eiken anderen vinger. Wijziging Vrijwillige Ouderdomsrente. Terugbetaling der premiën en Weduwenrente. Staatsblad 56 van 28 Februari 1930 bevat de bepalingen en tarieven, waar op het voortaan mogelijk is bij iiet Rijk een Weduwenrente te sluiten. Geneeskundig onderzoek wordt niet vereischt. Tevens opent dit besluit de moge lijkheid. dat bij overlijden voordat ^dt rente wordt genoten, de reeds betaalde premiën worden terugbetaald. Coöperatieve beetwortelsuikerfa briek .Zevenbergen Van bevoegde zijde vernemen wij, dat de afrekening, welke de leden van bovengenoemde fabriek dezer dagen hebben tnuisgekregen, danig is tegen gevallen. Verleden najaaar was hun f 10 per 1000 K.G bieten voorschot uitbetaald, maar nu is gebleken, dat vele leden te veel hebben ontvangen. Sommigen moeten zelfs meer dan f 4 per 1000 K.G. terugbetalen, waardoor zij een eindprijs voor hun bieten ont vangen van beneden f 6 per 1000 K.G Gevreesd wordt, dat deze uitslag vele leden er toe zal verleiden, hun bieten aan de Centrale Suiker Maat schappij te verkoopen tegen f 14 per 1000 K.G Zeker is ook, dat het bij de statuten toegelaten maximum-aantal leden hun aandeelen hebben volgestort. Angstig vragen velen zich af. of na de „Zeeland" nu „Zevenbergen"'aan de beurt zal zijn om te verdwijnen. Man van een stelling gevallen. Dinsdag heeft aan de in aanbouw zijnde amoniakfabriek te Sluiskil weder om een vrij ernstig ongeval plaats gehad. Een ltaliaansch werkman, die werkzaam was op een ongeveer 9 me ter hooge stelling verloor op een ge geven oogenblik het evenwicht en ter wijl hij tot steun naar een aan de stel- Een mooie fluweelzachte huid en geen pukkeltjes, ruwe of roode plekjes, als U *6 avonds een weinig Purol 1 goed in de huid wegwrijft. Er staat toch wel een doosje Purol op Uw waschtafel? Verkrijgbaar fci Apoth en Droanter. 32. ,,Ik wensch alleen dat uw verloving met Grace Middleman verbroken woitdt. Zeg haar eenvoudig, dat er moeilijkhe den in den weg zijn gekomen, of neen, schrijf naar een brief, dien ik baar overhandigen zal". „[Waarom zou ik het haar niet zeg gen „Omdat ik wcnsch, dat zij u in den eersten tijd niet, en liefst nooit meer ziet". Hij haalde zijn schouders op, ging haar zijn schrijftafel cn schreef. Toen hij klaar was, gaf 'hij Anna den brief „Dat zal wel voldoende zijn," zeide hij. „Ik deel haar 'hierin mede, dat ik van onto, verloving moet afzien. Waarom, dat' zeg ik haar niet. Verdere uitleg gingen. natuurlijk binnen de grenzen Van onze afspraak, laat ik aan u over". „De brief is voldoende," zeide Anna. „Ën nu is ons gesprek afgeloopen". „Nog één minuut," verzocht Warner. „Mag ik u vragen, wat u nu zelf denkt te beginnen „Wat kan u dat interesseeren?" ling aangebrachte leuning greep, brak deze en stortte de man naar beneden. Ernstig inwendig gekneusd is hij naar het ziekenhuis te Sluiskil overgebracht De politie heeft termen gevonden het stellingsmateriaal in beilug te nemen teneinde op de deugdelijkheid te wor den onderzocht. Raadsvergadering te Aardenburg. Dinsdag 25 Maart kwam de Raad dezer gemeente in voltallige zitting bijeen. De Voorzitter opende de vergadering met een woord van welkom aan Me vrouw Ancion, die hij gelukwenschte (net haar herstel en de hoop uitsprak, dat zij in het vervolg alle raadszittingen zou kunnen bijwonen. Na voorlezing en zonder hoofdelijke stemming goedkeuring der notulen van de vorige vergadering werden eenige ingekomen stukken medegedeeld waar bij o.a. proces-verbaal van kasopneming bij dejn gemeente-ontvanger, besluiten van Ged. Staten houdende goedkeuring van vorige raadsbesluiten, en een schrij ven van de coöperatieve vruchtenvei: ling te Terneuzen om de vacantie op de openbare school met het oog op het plukken van vruchten op andere tijden te regelen, werden alle voor kennisgeving aangenomen. Naar aanleiding van een schrijven van den .Commissaris der Koningin in Zeeland om fóé 'te treden tot den Provincialen Brandweerbond, werd be sloten dat de Gemeente zich als lid zou opgeven. Van A. A. de Smet en anderen was het verzoek ingekomen om den lantaarn op het einde van de Burcht- straat naar een meer geschikt punt te verplaatsen, aan welk verzoek B. en W. reeds hadden voldaan. Van W. J. van Vooren was een verzoekschrift ingekomen een deel van de wejde van C. IJsebaart in erfpacht te mogen ontvangen. In enkele vorige raadsvergaderingen is dezelfde erfpachtszaak uitvoerig be sproken en beeft tot gevolg gehad dat aan Iz. de Maree een stukje van bedoelde weide in erfpacht is uitge geven. B en W. stellen voor het ver zoek van W. J van Vooren voor ken nisgeving aan te nemen. Mevrouw Ancio'n vraagt het woord over deze zaak en zegt. dat zij met begrijpt, waarom aan den ëenen wel en „Heel veel," antwoordde hij. „Ge weet. dat ge mijn vrouw zijt en ik weet sedert zooeven. dat ge een flinke, energieke vrouw zijt, zooals weinigen van uw geslacht. Een vrouw, zooals gij, zou menigen man van veel nut kun nen zijn." Gelukkig, dat ik niet in uw macht ben, maar gij in de mijne," antwoordde Anna en verliet het kantoor, zonder hem een blik te gunnen. Warner liet dadelijk Hollebone bij zich komen, toen de kleine man weer voor hem stond, zeide iiij „Zooeven verliet een slanke, in 't zwart gekleede en gesluierde dame mijn bureau. Ze zal nu juist op straat zijn. Haast je en volg haar en meld me waar zij heengaat". „Hm," bromde Warner, toen hij al leen was, ,.een eigenaardige vrouw, die Anna Studlyl Dat kan ik niet ontkennen. Een flinke vrouw, die men zich liever tot bondgenoot, dan tot vijand moet maken. Ik moest me'van daag echter wel naar haar schikken, want ik was daar in een leelijken toe stand". Intusschen was Anna Studly met den brief op weg naar Grace. Zij besloot, niet dadelijk met de deur in huis te vallen, want Grace was altijd een ei genzinnig meisje jgeweest en nu zij aan den anderen niet een stuk grond in erfpacht zou gegeven worden. Zij vindt dit oneerlijk. De heer Hollebrand zegt: als me vrouw Ancion de vorige vergadering had bijgewoond, zou zij niet aldus redeneeren. De Mafee had net stukje persé noodig: Van Vooren niet; er steekt niets oneerlijks in de handeling van den Raad. Mev rouw Ancion vraagt of het voor dcel geeft voor de gemeente als een perceel in erfpacht gegeven wordt en betoogt, dat de heer Van Vooren ook wel aantoonen zal, dat hij het door hem gevraagde stuk niet missen "kan. Zij vindt dit niet eerlijk. De heer Catsman is het eens met den heer Hollebrand, dat het niet goed is van Mevr. Ancion om het woord oneerlijk te gebruiken. Dhr. van Voo ren 'heeft niet duidelijk gemaakt, dat het gevraagde stuk voor nem onmisbaar was; De Maree had een scnuurtje noodig; deze heeft grondige motieven voor zijn verzoek kenbaar gemaakt en Van Vooren heeft dat niet gedaan. Mevrouw Ancion gebruikt andermaal het woord „oneerlijk" waartegen de heer Catsman protesteert omdat de Raad, na grondig onderzoek en uit voerige bespreking een eerlijk besluit genomen heeft. Mevrouw Ancion is de meening toe gedaan. dat er over Van'Vooren bij vorige beraadslagingen niet over' de belangen van den heer Van Vooren gesproken is en blijft dit onbillijk vin den. De lieer Catsman en Hollebrand be weren het tegendeel en laatstgenoemde protesteert eveneens tegen het woord „oneerlijk". Er moet niet altijd ge vraagd worden is het voor of nadeelig voor dc gemeente, want dan kon men nagenoeg alle subsidies weigeren; maar men moet vragen, of het algemeen belang het vraagt. Na deze discussie wordt het verzoek van den heer W. J van Vooren voor kennisgeving aangenomen, terwijl op verdoek van den heer C, Ysehaart goedgevonden wordt het overige d,eel van bedoelde weide aan hem in erf pacht uit te geveh voor 30 jaar, op de gewone voorwaarden. Van den Gemeente-bode M. Pat- tist was het verzoek ingekomen om zijn jaarwedde thans f 150,- meer in overeenstemming te brengen met zijne prestaties. B en W. achten het ver zoek billijk en stellen voor de jaar wedde te brengen op f 200,- hetwelk z.h.st. goedgekeurd wordt. millionaire was geworden, zouden haar kleine gebreken er wel niet op ver beterd zijn. In den langen tijd, waarin zij haar niet gezieii had, zou zë ook wel een deel van haar invloed o.p Grace verloren hebben en dan wist zij uit haar brieven, iioe groot haar liefde voor Warner was. Vermoedelijk zou zij iedeif die zich tussdnen haar ,en haar verloofde wilde plaatsen, als haar vijand beschouwen. Zij vond iiet daar om raadzaam, voorzichtig te werk te gaan Grace te overreden, mee naar Duitschland terug te keeren en haar daareerst alles te vertellen. Zij liet zich bij' Gflace als juffrouw Weiier aanmelden en toen Grace, die haar onder dien schuilnaam niet dade lijk herkende, haar binnen liet ko men, vielen de beide vriendinnen elkaar hartstochtelijk in de armen. Madame Crutchly begreep terstond, dat deze jonge, vreemde dame de persoon was, aan wie haar meesteres de vele brieven paar het vasteland had geschreven. „Jij. Anna," riep Grace, „jij in Lon den! Na al die beweringen dat geen macht ter wereld je hierheen zou krij gen!" „Het was nu echter noodig, Grace, dat ik naar Londen kwam. Geloof mij, mijn liefde voor „Ik weet wel, wat het was," viel Van Mej. P. Siegers is het verzoek ingekomen om eervol ontslag uit hare betrekking van onderwijzeres aan de Openbare School tegen 1 Mei 1930 wegens hare benoeming als zoodanig bij de Philips-fabrieken te Eindhoven. B. en W. stellejn voor aan dit ver zoek te voldoen, indien op 1 Mei' in de vacature is voorzien. Mocht dit niet het geval zijn dan zou 'net ontslag op een lateren datum moeten ingaan. Mevr. van den Broecke: Toen Me juffrouw Siegers in Aardenbjurg be noemd is. is zij direct na haar bei- noeining te Aandenburg in dienst ge treden, hoewel zij in een andere be trekking werkzaam wastoen is zij deze gemeente terwille geweest, laat nu die zelfde gemeente haar terwille zijn. Het is voor haar van heel veel belang met 1 Mei haar nieuwe betrekking te aanvaarden, niet alleen uit financieel oogpunt, maar ook voor de taak, die haar daar wacht. De Voorzitter: B. en W. zullen Me juffrouw Siegers zooveel mogelijk ter wille zijn; er is geen enkele reden waarom zij dit niet zouden doen, maar er dient toch ook rekening gehouden te worden met de school. Wanneer er tegen 1 Mei een tijdelijke kracht kan aangesteld worden, zullen B. en W. Mej. Siegers niet langer aan Aarden burg binden. B. en W. houden dus vast aan nun voorstel en Mej. S. tegen 1 Mei eervol ontslag te geven, als in de vacature is voorzien, met dank voor de bewezen diensten, want het is buiten kijf, dat zij een zeer goede leerkracht is. die de belangen der school uitste kend behartigd heeft. Aldus wordt be sloten. Van het muziekgezelschap „Aarden- burgsche Fanfaren" is 'het verzoek inge komen om over 1930 een subsidie van f 350 te mogen ontvangen, waar omtrent B. en W. geen voorstel hebben Dhr. Blondeel: iDe rekening over 1929 en de begrooting over 1930 der aanvragende vereeniging wijzen duide lijk aan, dat de Fanfaren die subsidie niet missen kan. waarom hij voorstelt het gevraagde bedrag toe te staan. Dhr. Van der Hooft: Op een anders huishouden is altijd wat aan te mer ken, maar als wij er zelf voor stonden, deden wij het wellicht anders, maar daarom misschien nog niet beter. Ook ik heb de rekening en de begrooting gezien en wil gaarne het voorstel van den heer Blondeel steunen. Mevr. Ancion: £en subsidie van f 350,- en f 125 voor de muziektent maakt per jaar f475,-. Zou de muziek Gi(ace haar in de rede. ,.je 'hebt mijn brief ontvangen. Je hebt mijn verloving met Geoqge met mijnheer Warner gehoord. Daarom kom je napr „Daarom niet alleen," zeide Anna, „ik ben helaas de overbrengster van treurige berichten. Je tante. Grace, is zwaar ziek. Ik kom je vragen, om oogen blikkelijk met mij naar haar ziekbed te gaan". „Nu. Anna?" „Dadelijk. Nog vandaag!" „Maar als het me niet mogelijk zijn zal?" Madame Crutchly verklaarde de reis voor onmogelijk. Juist de eerstko mende dagen moesten er allerlei ge wichtige bezoeken gemaakt en ontvan gen worden en juffrouw Middleman kon daardoor niet weg. „En juffrouw Grace, zal die oude dame toch ook niet helpen kunnen," zeide madame Crutchly. „Maar juffrouw Middleman is de eenige nicht van de zieke," pleitte Anna Grace aarzelde. „In ieder geval zou ik mijnheer War ner er eerst van in kennis willen stel len," zeide .,zij. ,.lk zal morgen met hem spreken". „En dan misschien té laat komen," zeide Anna. „Neen, neen, het moet nu dadelijk gebeuren". tent niet het eigendom der gemeente kunnen wonden, dat was toch voor- deeliger en dan kon iedere vereeniging er gebruik van maken. Mevr. van den Broecke: Dat kan nu ook. Menigmaal hebben andere vereenigingen van de muziektent ge bruik gemaakt en het was steeds in een minimum van tijd in orde Dhr. Hollebrand: In de allereerste plaats vind ik .de aanvraag billijk en in de tweede plaats kan ik mededeelen, wanneer het Bestuur der Fanfaren het verzoek ontvangt van een andere ver eeniging om op de tent een inuziek- of zanguitvoering te geven, dan is dat Bestuur verplicht daartoe toestemming te geven. Mevr. Ancion. Ik zou het toch beter vinden, als de muziektent eigendom der gemeente was. De Voorzitter: B. en W. zullen de zaak eens onderzoeken, hoe alles in elkaar zit. Zonder hoofdelijke stemming wordt daarop de f350,- toegestaan. Van de bewoners der Tuimelsteen- stout is het verzoek ingekomen om aldaar een trottoir te leggen. Het is tijdig binnengekomen, maar nog niet in B. en W. behandeld waarom de heer Blondeel voorstelt het te geven in handen van B. en W. om advie^; aldus wordt besloten. Een schrijven van de Nationale Com missie tegen het gebruik van alcohol werd voor kennisgeving aangenomen. Als laatste ingekomen stuk werd me degedeeld en voorgelezen een exploit van Dr. J. de Hullu beteekend aan den Burgemeester van Aardenburg, waarin gesommeerd wordt geen uitvoe ring te geven aan het opneffingsbesluit van het Burger-Gasthuis, indien niet vooraf met genoemden Geneesheer van gemelde instelling een regeling is ge troffen van schadeloosstelling bij het vervallen zijner betrekking. Dit exploit ging vergezeld van het exploit, hetwelk Dr. J de Hullu 'heeft beteekend aan Regenten van het Bur ger Gasthuis, dat evenwel te uitvoerig was om in zijn geheel voor te lezen; In verband hiermede vraagt de Voor zitter machtiging aan den Raad om, indien noodig. de vereischte midde len van verweer te baat te nemen, het welk hem verleend wordt. Een wijziging der begrooting 1929* wordt z.h.st. goedgekeurd. Van lie lee ning 1917 t wondt uitgeloot No. 28. Het suppletoir kohier der hondenbe lasting 1929 %en het primitjef kohier 1930 worden vastgesteld. Het vermenig- „Nu, laten we dan maar gaan," zeide Grace ten slotte. Madame Crutchly verzette zich nog eenigen tijd tegen het besluit, maar tevergeefs. Ten slotte verklaarde zij, dat Grace toch eerst afscheid moest nemen van haar verloofde, voordat zij op reis ging. De jonge bruid stuurde een boodschap naar mijtfheer Warner, naar zijn kantoor en naar zijn woning, maar hij was niet te vinden en niemand wist waar hij was. Ondertusschen werd het tijd om weg te gaan en het rijtuig, dat de beide dames naar het station zou brengen, reed voor. Grace liep ieder oogenblik naar het venster, om te zien, of mijn heer Warner nog niet misschien op het laatste oogenblik zou verschijnen. Anna maande haar tot spoed aan.. Grace liet zich door madame Crutchly kussen en verzocht de eerwaardige da me ontelbare groeten aan haar George te doem t en hem te zeggen, dat zij spoedig weer zou komen, Daarna reden zij naar het station. Grace's bediende nam kaartjes, gaf de bagage aan, hielp haar in de coupé en wadntte verder met den hoed in de hand op het per ron, tot de trein wegstoomde. (Wordt vervolgd^

Breskensche Courant | 1930 | | pagina 1