10 ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCHVLAANDEREN De stille getuige. Buitenland. Binnenland. Provinciaal Nieuws. Schoonmaak Rechtszaken. OHE COURANT VERSCHIJNT WOENSDAGS EN ZATERDAGS IN ALLE PLAATSEN VAN ZEEUWSCH-VLAANDEREN Abonnementsprijs p. 3 maanden f 1.23 franco p. pott f 1,40 A d v e r t e n 11 ep r Q e v a n 1 5 regels 75 cent Elke regel meer iS cent Ingez. Meded. 30 ct. p. regel. Drukker-Uitgever J. C. LE BLEU voorheen E. BOOM—BLIEK BRESKENS p»»{ff£0 Taiefcoa No. 2! Abonnements-Advertentles zeer billijk tarief. Advertenties worden aangenomen tot u 11 e r I ij k Dinsdag- en Vrijdagmiddag 1 uur '>7e Jaarg n£ Woensdag 26 Maart 1930 Nummer 3516 OR A TI S verzekering voor deabonné's tegen ongelukken voor gulden bij levens- ia* gld. bij dood gid. bij verlies gld. bij ver- is gld. bij ver-# gld. bij ver- lange ongeschikt- I il|J door >h van een hl] lies van een 4Ü liel van een lles van ee" heid tot werken. een ongeluk. hand of voet. oog. duim. wijsvinger. De risico van. bovenstaande verzekering Is bij de ler/errekerdOngevallen-Verzekering-Maatschappij .Fatum" te 's-Qravenhage. gld. bij verlies van eiken anderen vinger. CHINA. Nieuwe burgeroorlog. De Pekingsche correspondent van de .Daily Telegraph" meldt, dat in net noorden van China de burgeroorlog opnieuw is uitgebroken. Te Peking is in werkelijkheid een onafhankelijke re geering voor Noord-China in het le~ \en geroepen, met het wegjagen van alle ambtenaren van Nanking uit hnu posities bij de spoor, de telegraaf en de telefoon tusschen Peking en Tient sin en het in beslagnemen van de dag bladen, die totnogtoe door volgelingen van Naijking werden geleid. Bekende volgelingen van Tsjang Kai Sjek ne men de wijk naar de buitenlandsche legatiewijk en Feng Joe Tsiang is door Jen Hsi Sjan uit zijn klaarblijkelijke gevangenschap ig Sjansi vrijgelaten met de opdracht, het bevel op zich te nemen over het z.g volksleger in Sjansi en Honan. De regeering te Moekden heeft haar onzijdigheid geproclameerd. BELG1E. Alle grensbrigadeit verdubbeld. De vorige week is men in Belgjë begonnen met de versterking der politic aan de grenzen, zoowel aan de Neder- landsche als aan de Duitscne en Fran- sche grens. Deze zijn hoofdzakelijk be last met het toezicht op het vreemde lingenverkeer. Elke grensbrigade der gendarmen zal nu van 5 op 10 man worden gebracht. De grensoverschrijding van allerlei ongure elementen zal daardoor grooten- deels stopgezet zijn. AMERIKA. Werklcozenrelletjes te New-York. Bij een door het Leger des Heils georg. spijsuitdeeling voor werkloo- zen te New-York is het tot onlusten gekomen. Een menigte van ongeveer 1000 werkloozen was voor het lokaal waar de uitdeeling zou plaats hebben bijeengekomen, toen 2 auto's met brood, door een bakker geschonken, aankwamen. Deze auto's werden dooi de werkloozen bestormd, zoodat een tumult ontstond. De ontboden politie wist de orde echter spoedig te herstel len. o FEUILLETON Ik wist, dat je wel in staat waart voor een man. dién ,je van zoo nabij hebt gekend als mij, wat beiter te zorgen,. Nu de wind zich zoo gunstig voor .je gedraaid heeft en je weldra een der rijkste handelslieden van Londen zult zijn, kom ik je om verdubbeling van mijn toelage vragen. Ik van mijn kant beloof je daarvoor dan gaarne; niet in Engeland terug te zullen komen, je niet meer lastig te vallen en misschien zelfs dep een of anderen keer naar Amerika over te steken, Ik adresseer dit schrijven, zooals al tijd, aan de Bank. Van den vorigen chef is zeker nog steeds het raadsel onopgelost en zooals het schijnt, zal de waarheid wel nooit bekend worden, hoewel, zooals men zegt, de zon alles, ftl ligt het ook in het diepste der aarde qf in 't wlater verborgen,, aan het licht zal brengen. Je trouwe vriend, EDUARD STUDLY. De directeur der Bank was doods bleek, toein hij den brief weder weg- sloot. „Geen twijfel, wat de schurk RUSLAND. De Godsdienstvervolging in Rusland. riet Telegraaf-agentschap der Sov jet-Unie bericht, dat in Moskou Vrijdag na afloop van het werk groote betoo- gingea plaats vonden tegen de Soyiet- vijandiggezi.ide godsdiensten. Honderd duizenden werklieden, die van hnu werk kwamen, vulden de straten. De demon stranten trokken door de hoofdstraten der stad, waar talrijke plakkaten waren aangeplakt welke gericht waren tegen het optreden van den Paus. den Aarts bisschop van Canterbury en andere kerkvorsten. Verder hingen er plakkaten welke aanspoorden om den Kruistocht ;te beantwoorden met de versterking van den socialistische!! opbouw. De Winkelsluitingswet De Tweede Kamer heeft Vrijdag bij tweede lezing met 73—16 stem men aangenomen het in de vorige week behandelde wetsontwerp tot regeling van de Winkelsluiting. Tegen stemden de liberalen en de Staatk. Oeref. en voorts de heeren prof. Visscher, Beumer, Wijnkoop, Braat en Lingbeek. Het Neder landsche paviljoen. Als datum voor de plechtige offi- cieele opening van het Neder landsche paviljoen op de tentoonstelling te Ant werpen, is, na overleg met Antwerpsche autoriteiten, 12 Mei vastgesteld. Offi- cieèle gedelegeerden van de Neder- landsche en de Belgische regeering zullen de plechtigheid bijwonen. Het Grand Hotel te Middelburg. De plannen voor den herbouw van het Grand Hotel te Middelburg, dat bij den brand in December werd ver nield. waren geheel gereed. De her bouw was evenwel nog niet aanbesteed. Intussclien was een aanbod ingekomen van den heer A. Looten te Middelburg, die het Grfand Hotel wilde koopen. Deze plannen hebben tot overeenstem ming geleid en het koopcontract is thans geteekend. Ol het hotel nu zal woriden herbouwd volgens de reeds gemaakte plannen is nog niet te zeg gen, wel zal ter plaatse weer een hotel worden gebouwd. bedoelt" dacht hij. ,.De 'bedreiging aan het slot van den brief is voo. mij tenminste duidelijk genoeg. Zijn toelage verdubbelen! Als het niets anders was! Maan toont men zich tegen zoo'n schurk één keer toegevend, dan krijgt inen hem bij de eerste de beste ge- lejgenheid weer op den hals. Het ergste echter is nog, (üat hij begint te driji- ken, zoaals Hollebone zegt, want wie kan voor een dronkaard instaan en wat kan hij zich in zijn dronkenschap al niet laten ontvallen!" Hij ging plotseling aan zijn schrijf tafel staan. Er werd geklopt. „Pardon, dat ik u stoor," zeide een der klerken, binnentredend, ..maar Rum bold is toevallig weg en er is een dame die u wensclit te spreken". „Een dame? Laat haar binnen. Het zal Griace zijn," dacht hij. ,,Ze heeft er reeds zoo dikwijls over ge sproken, me eens op het kantoor te komen verrassen". De deur ging opefn en er trad een dame Dinnen. Warner zag dadelijk aan haar gestalte, dat het Orace niet was; het gezicht van de vreemde was ge sluierd. De directeur stond mét zijn vrien- delijksten glimlach op zijn gelaat op en zeide: „Mag ik vragen, wie ik de 'eer Postdiefsljal. Uit een aangeteekend postpakket dat op 7 Maart 1.1. door de Pank van Zeeland te Goes aan de Banque dc Commerce te Antwerpen was verzon den, bleken bij opening te Antwerpen te ontbreken 13 biljetten van 100 franc en 1 biljet van 5 franc. geeft menige huisvrouw en dienstbode ruwe en roode werkhanden. Deze wor den wederom spoedig gaaf, zacht en blank door Purol. liÉ t» Rendabel weidebedrijf. In de meeste streken van ons land wordt hel wei- en hooiland niet zoj be handeld als het wezen moet. Weliswaar is hierin gelukkig de laatste jaren een verandering ten goede te bespeuren, van een behandeling van hooi- en wei land als onze andere cultuurgewassen is echter op de meeste plaatsen nog geen sprake. Door de lage prijzen der landbouw producten de verhoogde landpachten, landprijzen en arbeidsloonen. is in het landbouwbedrijf een ware crisis uitge broken, waarvan het einde niet te voor zien is. Een gunstige uitzondering hier op maakt het weidebedrijf. Dit bedrijf geeft geen redenen tot klagen, maakt zelfs nog veel goed waar het slechts als onderdeel van de boerderij wordt uitgeoefend. Het is opmerkelijk dat. hoewel dit bedrijf zoo'n goede uitkomst geeft het op vele plaatsen nog stiefmoederlijk bedeeld wordt. Zoo ziet men vaak ge wassen welke lang niet zoo een goede uitkomst geven beter behandelen. Het is dan ook zeker dat de gras landen door betere behandeling en be mesting bijna overal veel betere op brengsten kunnen geven Door een goede afwatering, door een goede verpleging, door een rationee le bemesting en door het gebruik van een goed zaadmengsel bij den aanleg van grasland Vooral wat betreft de bemesting zijn wij er van overtuigd dat deze nog niet in den haak is, en dat voor het grootste! deel daardoor de opbrengsten niet zoo hoog zijn als men zou wenschen. Wat De dame sloeg haar sluier op en mijnheer Warner zonk met den uitroep „Anna Studly!" in zijn stoel terug!. Verlamd van schrik staarde Warner haar aanhij had Anna reeds lang gestorven gewaand. Toen hij van haar vader had gehoord, dat ze in Calais veridwenen was, had hij er geen oogen- blik aan getwijfeld of ze had zich uit wanhoop van de kade in zee gestort. En nu stond ze voor hem. Het duur de een geruimen tijd voor hij spreken kon en toen hij eindelijk begon was zijn stem nog heesch van den schrik^ „Wat bnengjt (wat brengt u hier?" vroeg hij aarzelend. „Slechts één ding kon mij bewe gen," zeide zij, hem strak aanziende, u nog eens onder de oogen te komen. Ik heb een vriendin, die ik met tvart en ziel liefheb; haar wil ik voor u redden en daarom kom ik hier. Gij wilt Grace Middleman trouwen en dat wil ik verhinderen''. Warner was intusschen weer eenigs- zins tot zichzelf gekomen. Hij lachte verachtelijk, hoewel toc'h wat gedwon gen. „Het verheugt me, dat ge zoo recht op uw doel afgaat. Ge zegt, dat ik Grace Middleman trouwen wil en ik zal het doen, ook als gij het niet goedvindt". „Welnu, dan zal ik, na zoo Jang er dan aan de bemesting hapert? Vol gens onze meening wordt er over het algemeen nog veel te weinig stikstof naast de fosforzuur- en kalibemesting gebruikt Zeker een fosforzuur- en kali- bemesting dient men niet te vergeten, de stikstof mag echter evenmin ge spaard blijven. Een groot geluk is het nu dat wij in de goedkoope synthetische stikstof een krachtig middel bezitten de op brengst en de kwaliteit van het gras te verhoogen. Hoe kunnen wij nu deze stikstof het voordeeligste toedienen In het voorjaar per H.A. 40 a 60 K G. zuivere stikstof in den vorm van 200 a 300 K.G. zwavelzuren ammoniak of 150 a 225 K.G. Leunasalpeter pi 200 a 300 K.G. kalkammonsalpetei (G. Deze bemesting is zoo vroeg mo gelijk, op zijn laatst in Maart te geven, opdat men zeer vroeg gras heeft. Dan: In 'den loop van den zomer 40 a 60 K.G. zuivere stikstof in twee of meerde re giften steeds direct na het afweiden of hooien in den vorm 85 a 130 K g. Ureum BASF. 200 a 300 K.g. kalk- ammonsalpeter IG. 150 a 225 K.G Leunasalpeter BASF of 200 a 300 K.g. zwavelzuren ammoniak. De stikstofbemesting wordt dus her haaldelijk toegepast; niet alleen in het voorjaar, doch bovendien in den zo mer, telkens nadat een perceel is af geweid of gemaaid. In totaal wordt 80 a 120 K.g. zuivere stikstof gegeven. Het land krijgt om de 2 of 3 jaar stalmest, de kali wondt in den winter gegeven in den vortn van 20- of 40 pCt. kalizout de fosforzuur in het voor jaar in den vorm van superfosfaat of Thomasslakkenmeel. Wat is nu met zoo een bemesting te bereiken Dit. Wij stellen ons vooi dat op een bedrijf een 10-tal perceelen voor een goede beweiding aanwezig dienen te zijn. Hiervan worden er vier gehooid één ingekuild en indien moge lijk later nog één. Dank zij de goede bemesting in het bijzonder met stikstof, gepaard met een grfoot aantal perceelen. de juiste tijd van maaien en een goede beweiding waaroij vaak wordt verweid en bet melkvee vóórop gaat. kunnen er van een bedrijf per 10 H.A. grasland niet minder dan 18 stuks melkvee, 8 stuks jongvee en een paard gehouden wor- Landbouwers profiteert van wat U door de weienschap en techniek geboden wóddt ook tot het verkrijgen van een rendabel weidebedrijf. gezwegen te hebben, alles bekend ma ken". Hij verbleekte weer, maar de ver achtelijke trek bleef op zijn gelaat zichtbaar. „Ge schijnt de wetten van het land slecht te kennen," zeide hij, „ge sc'hijnt niet te weten, dat in Engeland aan het getuigenis van een vrouw tegen haar man geen waarde wordt gehecht, en ik heb de eer, u mijn echtgenoote te noemen". „Goed," antwoordde zij kalm, „meer wil ik ook niet. Wanneer gij toegeeft, dat ik uw vnouw ben. dan is Grace vrij, als gij u niet openlijk aan bigamie schuldig wilt maken". Warner bemerkte, dat ze hem de baas wend. „En wanneer ik me nu niet om u bekommer?" zeide hij, ,,wat kunt ge dan doen? Als ik eenvoudig zeg, dat ik u niet k'en. Wanneer ik het zoover laat gaan, dat ge me aanklaagt, en ik alles voor een dwaal begrip van een waanzinnige verklaar? Hebt ge soms eenig bewijs voor mijn sehuld aan Walter Damby's dood?" „Het lijk van Walter Damby moet ergens In Loddonford verborgen lig gen," antwoordde Antla en keek hem daarbij scherp aan, maar hij haalde de schouders op. „Ik zou niet weten, waar," zeide hij spottend, Anna was een oogenblik uit bet veld geslagen. Door drank benevelde chauffeur. Vpor de Rechtbank te Middelburg diende Vrijdag de zaak tegen den mo lenaar van H. te Hontcgiisse, die in hooger beroep gekomen was van een vonnis van den Kantonrechter te Hulst waarbij hij wegens, het met een vracht auto op den openbaren weg rijden, terwijl hij onder zoodanigen invloed van sterken drank verkeerde, dat hij niet in staat kon wonden geacht dat voertuig naar behooren te besturen, werd veroordeeld tot een geldboete van f 150.- of 10 dagen hechtenis met het yerbod om motorrijtuigen te be sturen gedurende 9 maanden. Uit het verfioor op de zitting bleek dat verdachte op 24 December 1.1. onder de gemeente Hontenisse met zijn vracht auto boven op een bierwagen was ge reden waardoor de vaten bier in een sloot waren terecht gekomen én het paard, dat voor den wagen stond, was .verwond. De voerman als getuige ge hoord, zeide bij die gelegenheid te hebben bemerkt dat verdachte naar ster ken drank rook en niet heelemaal nuch ter was. Verdachte had toen ook toe- gegeyen dat hij gedronken had en had schuld bekend de aanrijding te hebben veroorzaakt. Verdachte heeft hem nog meegeholpen de vaten bier weer uit de sloot te halen en op den wagen te leg gen. Een tweede getuige kwam een en ander bevestigen en zeide dat zij nog de opmerking had gemaakt „geef hem nog maar een borrel" doelende op verdachte die blijkbaar van streek was, dan zal hij wel opknappen". Op een vraag van den President, hoe verdachte bekend staat, zegt deze getuige „hij is nog al een „vroolijke". De politie verklaarde, dat verdachte op het oogenblik van de aangifte van het ongeval, naar drank rook doch bepaald dronken was hij niet. Eenige caféhouders getuigden dat ver dachte in enkele uren ongeveer 13 flesctyes en glazen bier had gedronken. Een getuige a decharge die beweerde den ganschen dag in gezelschap van verdachte te zijn geweest, zeide geen dronkenschap bij hem te hebben be speurd. hoewel hij toegaf dat verdachte ongeveer 13 glazen en fleschjes bier had gedronken. Ze hadden midden op den weg gereden en de auto had niet geslingerd. Verdachte door den President onder- Gelukkig weel ik nog meer tegen u te getuigen," zeide zij eindelijk. ,.lk zal u aanklagen van diefstal aan uw eigen Bank. Ge herinnert u wel, dat ik het goud en de juweelen zag". „Jn het huis van uw vader me vrouw „Jawel," zeide Anna, „maar toch zal me dat niet terughouden. Het welzijn van Grace gaat mij ver boven dat van mijn vader, van wien ik niet eens weetj of hij nog wel leeft". Warner hoorde aan haar stem, dat zij geen duimbreed van haar besluit zou af te brengen zijn. Slechts één woord uit den mond van deze vrouw en al zijn vooruitzichten waren ver dwenen. Hij was overwonnen; dat zag hij zelf in. Daarom stond hij op. „Een verstandig mensch geeft den sti(ijd op, als hij ziet, dat hij geen kans meer heeft van slagen," zeide hij. ,,Ge verlangt van mij. dat ik mijn ver loving met Orace Middleman verbreek, en bij weigering dreigt gij met een aanklacht. U meent het ernstig en daaijom geef ik toe; maar dit zeg ik tl: als ge één woord imeer zegt dan noodig is tot verbreking van de verloving, dan zal uw vader daarvoor boeten", (Wordt vervolgd.^

Breskensche Courant | 1930 | | pagina 1