m 10 ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCHVLAANDEREN Deregelingdepwinkelsl iting FEUILLETON De stille getuige. Nerveus en Overspannen Onrustig en Slapeloos Mijnhardt's Zenuwtabletten Provinciaal Nieuws. BRESKENSSCHE COURANT VERSCHIJNT WOENSDAGS EN ZATERDAGS IN ALLE PLAATSEN VAN ZEEUWSCH-VLAANDEREN Abonnementsprijs p. 3 maanden 1l.i francs p. psit f 1,40 j| Ad vertentieprl] a van 1 5 regels 75 cent Elke regel meer 15 cent. Ingez. Meded. 30 ct. p. regel. Drukke -Uitgever J. C. LE BLEU voorheen E. BOOM—BLIEK T -;c '°?r- BRESKENS Abonnements-Advertenties zeer billijk tarief. Advertenties worden aangenomen tot n 11 e r 1 y k :-: Dinsdag- en Vrijdagmiddag 1 uur 37e Js&rg ng Zaterdag 22 Maart 1930 Nummer 3515 OR A TI S verzekering voor de abonné't tegen ongelukken voor: gulden bö levens- iöa gld. bij dood m& gld. bij verlies gld. bij ver- ia gld. bij ver- atr gld. bij ver- larige ongeschikt- r H door /ft van een hH lies van een 40 lies van een Ah lies van een heid tot werken. 1*9 een ongeluk. hand ot voet. w» oog. duim. wijsvinger. De ri9ico van bovenstaande verzekering is bij de Ter/er;ek;rd Ongevallen-Verzekering-Maatschappij Fatum" te 's-Qravenhage. gld. bij verlies van eiken anderen vinger. De voornaamste bepalingen vati het wetsontwerp tot regeling der winkel sluiting zijn in het „Hbld." opgenomen. Wij nemen ze hier over. Belang hebbenden raden wij aan dit artikel te bewaren, om steeds de voornaamste artikelen van de wet te kunnen raad plegen. Algemeen verbod. Het is (artikel 2) verboden, een winkel ivoor het publiek geopend te hebben a. gedurende den Zondag; b. tusschen acht uur des n.m. en vijf uur des v.m. Algemeene uitzonderingen De bepalingen dezer wet zijn krach tens art. 3 niet van toepassing op: a. Rijkskantoren; b. apotheken, voor zoover betreft den verkoop en de af levering van genees- en verbandmidde len; c. koffiehuizen, restaurants en an dere inrichtingen, waar uitsluitend of in hoofdzaak spijzen of dranken voor verbruik ter plaatse worden bereid of verkocht, voor zoover betreft "den ver koop van. spijzen of dranken voor ver bruik ter plaatse; d. den verkoop en de aflevering van brandstof cn smeer middelen voor en van onderdeden voor spoedeischende herstellingen aan voer en vaartuigen en rijwielen; e. den ver koop van dag- en weekbladen; f. den verkoop en de aflevering van ijs; g. den verkoop en de aflevering van winkel waren ten behoeve van binnenkomende, uitgaande en doorgaande schepen; h. den verkoop door middel van auto maten; i. de aflevering van maaltijden "'en koksWaren; j. den verkoop en de aflevering van rouwkleeding; k. het ver richten van herstellingen en de af levering van in herstelling gegeven voorwerpen. De bepalingen dezer wet zijn boven dien niet van .«oepassïng op hotels, voor zoover betreft leveringen aan lo geergasten, noch op openbare middelen van vervoer en restaurants in stations, voor zoover betreft leveringen aan rei zigers. Uitzonderingen op bijzondere! dagen en ten deele des Zaterdags avonds en des Zondags. Volgens art. 4 vindt de bepaling van art. 2 onder a, geen toepassing: a. ten aanzien van winkels, waar uitsluitend of in hoofdzaak brood, banket, suiker werk en chocolade wordt 'verkpehfy op 1 Januari, 24, 26 en 31 Decern- 30. ,,Die?" vroeg Smoiler verachtelijk. „Wat wil die van den ouwe?" „Kent u hem vroeg Rumbold. „Neen," antwoordde de andere. ge lukkig niet, maar ik weet, w5e hij is. 't Is een v.an de grootste bedelaars uit Londen, een gauwdief van de ergste soort Hij was eens bij een neef van me, je weet wel, de directeur van een verzekeringsmaatschappij en stelde zich als de redacteur van een courant dc „Argus" voor. „Pardon," zeide hij, „jk had onlangs de eer, de algemeene ver g&dering van uw aandeelhouders bij te wonent Ik heb daarover dit stuk geschreven, dat ik in mijh courant denk te plaatsen". Mijn tleef las het. ,,'Zeer vleie'nd voor ons," 'zeide hij, „Zoo," viel hem de kerel in de rede, „dan hoop ik, dat u mij eens een advertentie van een heele pagina voor tnijn courant zult meegeven; 'tkost zoo en zooveel". Mijn neef weigerde. „Wel nu," zeide daarop die vent, „ik heb over die vergadering ook niog een pder bericht geschreven, leest u ber; b. ten aanzien van bloemenwinkels op 1 Januari. 14 en 15 Augustus, 1 en 2 November^ 24, 25 en 31 Decern ber; c. ten aanzien van melk-, viscli- en fruitwinkels tot 12 uur des middags, uitsluitend voor den verkoop van Inelk, rloom, visch en fruit; d. ten aanzieln van wjnkels, waar uitsluitend of in hoofdzaak brood, banket, suikerwerk cn chocolade wordt verkocht, geduren de ten hoogste vier achtereenvolgende uren. liggende tusschen negen uur des v.m. en acht uur des nam dacli uit sluitend voor den verkoop van die waren en onder voorwaarde, dat van de uren, gedurende welke de winkel op Zondag voor het publiek is geopend, te allen tijde duidelijk is kennis gege ven op een geschrift of drukwerk, dat aan de toegangsdeur tot den winkel is bevestigd, zoodanig, dat daarvan van buiten af gemakkelijk kan worden ken nis genomen. De bepaling van art. 2 onder b. vindt geen toepassing: a. op Zaterdag b. op den dag voorafgaande aan Goe den Vrijdag en Hemelvaartsdag, op 14 Augustus en 31 October, onder voor waarde, dat onderscheidenlijk op Goe den Vrijdag Hemelvaartsdag. 15 Augus tus eu 1 November voor den \vinkel de regeling wordt toegepast, welke voor den Zondag is vastgesteld; c. in het tijdvak van 25 November hm. 5 De cember ön in liet tijdvak van 18 tot en met 24 December; d. ten aanzien van bloemenwinkels op 30 December en winkels, waar uitsluitend of in hoofd zaak brood, banket, suikerwerk en cho colade wordt verkocht, op 31 Decem ber. Op de dagen, genoemd in de geval len suh. a. t.m. d. zal het echter verboden zijn. een winkel voor het pu bliek geopend te hebben na tien uur des nam. en voor vijf uur des v.m. Kappers- en barbierswinkels mogen op de dagen, genoemd in de laatst bedoelde gevallen sub a en b, benevens op 24 December, zoo deze dagen werk dagen zijn, tot elf uur des nam. voor het publiek geopend zijn, doch na tien uur desnam. uitsluitend voor het ver richten van kappers- en barbierswerk zaamheden. Sabbath; Zevendedag, Art. 5 luidt: Aan het hoofd of den bestuurder van een winkel, die tot een kerkgenoot schap behoort, dat den wekelijkschen rustdag op den Sabbath of op den Zevendedag viert, zal op zijn verzoek door Burg. en Weth. vergunning wor den verleend om zijn winkel op Zondag maar". Dit nieuwe stuk wemelde van klachten tegen en verdachtmakingen van dc maatschappij". „En dat is die kerel, die daarginds zit? Wiat heeft uw 'neef gedaan?" vroeg Rumbold. „Hij heeft hein de deur uitgegooid". Rumbold stroopte lachend zijn mou wen op. ,,Ik denk. dat het hem nier wel evenzoo zal gaan, en ik zal me maar vast voorbereiden. Als de ouwe zijn galgentronie ziet. dan zal hij wel in minder dan geen tijd op straat liggen spartelen". Maar daarin vergisten de beide hee- ren zich toch. Mijnheer Warner ontving den kleinen man zeer vriendelijk, sloot, zoodra hij binnen was, de deur en vroeg: „Zoo, Hollebone, ben je weer hier? Wanneer ben je terug gekomen „Gisterenavond, mijnheer de direc teur", „Heb je gevonden, wat je zocht?" „Ja, maar toch pas kort geleden", „Dan ben je zeker van Ostende hier heen gekomen?" „Juist antwoordde Hollebone. „Hoe weet u dat, mijnheer?" „Toevallig, Hollebone, heel toe vallig. Maar vertel me je reis". „Ik ging dus naar Brussel," zeide de man, zijn notitieboek opslaande, waarin Gebruik hiertegen de ZenuwstiUende en Zenuwsterkende Glazen Buisje 75 cent. Bij Apoth. en Drogisten. wijkingen van bepalingen dezer wet in een gemeente gewenscht makenj, kunnen deze afwijkingen door den ge meenteraad onder goedkeuring van de Kroon worden vastgesteld (art. 9). tusschen vijf uur des v.m. en twee uur des nam. voor het publiek geopend te houden, of indien het betreft een winkel, waar uitsluitend of in hoofdzaak brood, banket, suikerwerk en chocolade wordt verkocht, tusschen vijf uur des v.m. en acht uur des nam met dien verstande, dat daarin na twee uur des n.m. uitsluitend brood, banket, suiker werk en chocolade mag worden ver kocht. Aan hem, wien een vergunning als in het vorige lid bedoeld, is verleend, zal het evenwel verboden zijn. een winkel voor het publiek geopend te hebben gedurende den Sabbath of den Zevendedag. Voorts geldt de bepaling van artikel 2, onder b, niet voor ee'n winkel. Waar van het hoofd of de bestuurder be'hloiort tot een Israëlitisch kerkgenootschap!, indien hem eene vergunning, als in het eerste lid bedoeld, is verleend: a. op de twee dagen onmiddellijk voorafgaan de aan den dag, waarop het Israëlitisch Paaschfeest aanvangt; b. op den Woefns dag en Donderdag, voorafgaande aan het Israëlitisch Paaschfeest zoo dit feest op Zaterdag aanvangt; c. op den dag onmiddellijk voorafgaande aan dien waarop de zevende dag van het Is raëlitisch Paaschfeest aanvangt; d. op den dag, waarop het Israëlitisch Paasch feest eindigt; e. op den dag onmiddel lijk voorafgaande aan den dag, waarop onderscheidenlijk het Israëlitisch We kenfeest- het Nieuwjaarsfeest, het Loof- hi ttenfeest en het Slotfeest aanvangt; f. op den Donderdag, voorafgaande aan het Israëlitisch Wekenfeest, zoo dit feest op Zaterdag aanvangt; een en ander onder voorwaarde, dat de win kel tijdens den duur van genoemde feesten voor het publiek gesloten is. Het bepaalde in de laatste beide alinea's van art. 4 vindt daarbij over eenkomstige toepassing. De vrije ochtend of middag voor het personeel. Volgens art. 6 kan. bij plaatselijke verordening, de gemeenteraad onder goedkeuring van de Kroon bepalen; dat op een werkdag per week geduren de een gedeelte van dien dag en wel vóór of na één uur des n.m. alle of bepaalde groepen van winkels binnen de gemeente voor het publiek gesloten moeten zijn. De dag en het daggedeelte, in den vorigen volzin be doeld, worden in de verordening aan gewezen; zij kunnen verschillend zijn voor verschillende gedeelten der ge meente en voor verschillende groepen van winkels. Verkoop >,over de deur"; uitzen- zending van goederen. _j Volgens art. 7 is het verboden, ge durende den tijd. dat een winkel voor het publiek gesloten moet zijn, in, vóór, in de onmiddellijke nabijheid van, of van dien winkel of het daarbij behoo- rende winkelhuis uit iemand te bedie nen. Echter mogen degenen, die in den winkel aanwezig zijn. nog bediend wor den tot ten hoogste een half uur na het sluitingsuur. Het is verboden, gedurende den-tijd, dat een winkel voor het publiek geslo ten moet zijn, van dien winkel of vanj het daarbij behoorende winkelhuis uit, voorwerpen of stoffen ter aflevering aan het publiek uit te zenden. Dit is niet van toepassing op hejlj uitzenden van brood, gedurende den tijd, dat een winkel, waar brood wordt verkocht voor het publiek gesloten moet zijn. Het venten; geringe eetwaren. Artikel 8 verbiedt in he algemeen het venten, het verkoopen en het te koop aanbieden op of aan voor ,het openbaar verkeer openstaande land- en waterwegen op Zondag en op tijden, dat de winkels gesloten moeten zijn. De desbetreffende verbodsbepaling* zal op Zondag, den Nieuwjaarsdag den tweeden Paaschdag, den Hemelvaarts dag, den tweeden Pinksterdag en de beide Kerstdagen na vijf uur des voor middags niet gelden ten aanzien van geringe eetwaren. Afwijkende bevoegdheid der ge meentebesturen. Indien bijzondere omstandigheden af hij enkele aanteekeningen had gemaakt. ,,Ik ging. zooals u me gezegd hadt> logeeren in het ,,Hof van Vlaanderen," en nam daar enkele informaties. De kapitein was toen niet in het hotel, maar de portier kende hem. Hij zeide, dat hij hem nog voOr ongeveer vier weken gezien had en dat hij daarna naar khet duiven schieten in Baden was gegaan. Hij had in het „Hof van Vlaanderen" overnacht en was in een best humeur en goed bij kas geweest. In Baden scheen hij echter malheur gehad te hébben, want nij was inief met de andere duivenschieters terugge komen. Heeren, wien ik er naar vroeg, vertelden me dan ook, dat hij veel gewed en verloren had en bij al zijn kennissen geld ter leen gevraagd had. Maar plotseling kwam hij weer boven water jn Brussel, niet in het ,,Hof van Vlaanderen," maar in een hotel van den zevenden rang; hij zag er erg armoedig uit en ik behoefde slechts een borrel voor hem te betalen, om niet hem in gesprek te komen!" „Drinkt hij vroeg Warner. „Ik denk 'twel," antwoordde Holle bone. „Volgens uw opdracht trachtte ik te weten te komen, met wat voor lijeden hij omgiaat, maar tevergeefs, daarover liet hij niets los. Hij vertelde me slechts, dat hij naar Ostende wilde gaan om zoo dicht mogelijk bij Enge land te zijn en ik belsloot meft hem mee te reizen. We waren een dag of drie te zametn en gingen aan bet strand wandelen. De zeelucht deed hem goed en men kon zien, dat hij er weer door op krachten kwam. Eergisteren kwam hij plotseling, terwijl ik in het paviljoen was, zeer opgewonden naar mij toe. Hij veételdel di'at hij in een Engelsche courant iets gelezen had wat, zeide hij niet dat van hem een heer zou maken. Hij was nu verzorgd, beweerde hij en dronk maar voort durend en daar er toch nieits uit hem te krijgen was, hield ik het voor het verstandigst, naar u terug te gaan en u te vertellen, wat ik gehoord had" „Dat was goed van je," zeide Wan ner na een oogenblik nagedacht te hebben. „Wlat de stemming ivan je vriend zoo veranderd had, kun je totaal niets vermoeden?" „Neen," antwoordde Hollebone^ „ik heb alle couranten van de laatste dagen doorgelezen, maar niets kunnen vin den, wat daartoe de aanleiding kan geweest zijn". „Dan weet ik meer dan jij, vriend," bromde Warner, toen Hollebone weg was. „De oude schurk heejt, zoo'n drinkebroer als hij dan wezen mag, nog verstand genoeg om te verzwijgen, De Raad van Arbeid te Middelburg maakt bekend: De Ziekengeiduitkeering en de Rentekaart. Zooals wellicht reeds bekend, wordt, indien een arbeider uitkeering bij ziek te geniet, voor elke volle kalenderweek waarover ziekengeld wordt genoten, óf door de Beurijfsvereeniging óf door den Raad van Arbeid een zegel geplakt;. Hiervoor moet de rentekaart bij de aan vrage worden overlegd. Niet overleg ging kan belangrijke vertraging veir oorzaken. Speciaal zij nog eens de aandacht erop gevestigd, dat vertraging kan ont- staan, indien niet regelmatóg zegels zijn gep'Jakt. terwijl toch arbeid in loondienst werd verricht, omdat dan eerst een onderzoek moet worden inge steld of verzekerde al of niet werkloos ts. In het belang van de verzekerden bij de Ziekenkas van den Raad van Arbeid wordt de aandacht er op ge vestigd. dat zij die ziek zijn, en zie kengeiduitkeering wenschen, uiterlijk 24 uur na liet intreden der ongeschiktheid tot werken een formulier van Ziekmel ding moeten inzenden aan den Raad van Arbeid te Middelburg. Indien zij weder tot arbeiden in staat zijn moet oogenblikkelijk een gezondmelding wor den ingezonden. De verzekerde, die recht heeft op ziekengeld, krijgt dit met ingang van den derden dag nadien, waarop de ongeschiktheid tot werken is aangevan gen. Indien dus een verzekerde bijv. Vrjjdag niet in staat is tot arbeiden', vangt zijn ziekengeld op Maandag d.a.v. aan. Dit ziekengeld bedraagt 80 pCt. van het dagloon van verzekerde tot een ma ximum van f 6.40 per dag. Deze formulieren zijn te verkrijgen ten postkantore en bij de werkgevers. Losse arbeiders en de Ziektewet. Voor de losse arbeiders is, zooals bekend, een afzonderlijke regeling ge troffen. Onder losse arbeiders verstaat de wet die aribetders, die in den regel wat hij verzwijgen wil". Hij haalde uit een afgesloten lade van zijn schrijftafel een brief te voor schijn. „Hier heb ik het bewijs van zijn vroo lijke stemming," zeide hij. Hij stak een sigaar op en las den met bevende hand geschreven brief Deze luidde: Ostende, Rue Sebastien. Waarde vriend Hoewel je me dringend beval, ons verkeer tot op het zuiver zakelijke te bekrimpen, kan ik nu toch niet anders, dan voor één keer een uitzon dering maken. De oorzaak hiervan is een bericht dat ik zooeven in een Engelsche courant las. ik voel me ge- gedrongen, je zooais men dat bij zulke gelegenheden doet, geluk en zegen en wat je meer bij een huwelijk noodig hebt, te wenschen. Ik verneug me, des te meer over je besluit omdat ik steeds voorspeld heb dat je nog eens een groot man zoudt worde»; ik hoop echter, dat je geluk ook voor mij een beetje geluk zal meebrengert. Ik ben al lang Jvan plan geweest pie over de kleine toelage, die je me gegeven hebt te beklagen. {Wordt vervolgd

Breskensche Courant | 1930 | | pagina 1