10 ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCHVLAANDEREN 202 De stille getuige. RaadsvergaderingteBreskens FEUILLETON Binnenland. BRESKENSSCHECOURANT VERSCHIJNT WOENSDAGS EN ZATERDAGS IN ALLE PLAATSEN VAN ZEEUWSCH-VLAANDEREN Abonnementsprijs p. 3 maanden 11.25 franos p. po»t f1,40 A d v e r t en 11 e p r Q s t a n 1 5 regels 75 cent Elke regel meer 13 cent. Irgez. Meded. 30 ct p. regel. Drukker-Uitgever J. C. LE BLEU voorbeen E. BOOM—BLIEK Telen»!1 B RE-S KENS Abonnements-Advertenties zeer billijk tarief. Advertenties worden aangenomen tot altering Dinsdag- en Vrijdagmiddag 1 uur 37e Jaargmg Woensdag aart 1930 Nummer 3514 GR A T i S verzekering voor deabonné's tegen ongelukken voor: gulden bl] levens- ill gld. by dood aa gld. by verlies j> gld. by ver- ie gld. by ver- gld. by ver- lange ongeschikt- lllll door 7h van een hfj lies van een 4Q lies van een /h lies van een held tot werken. een ongeluk, hand ol voet. oog. duim. wysvinger. De risico van bovenstaande verzekering Is by de 'ner/errekerdOngevatlen-Verzekerlng-Maatschappy .Fatum" te 's-Gravenhage. gld. by verlies van eiken anderen vinger. op Vrijdag 14 Maart, des nam. 3 uur. Afwezig met kennisgeving de H.H. WALLIEN, CAPPON en LUTE1JN (we gens familieomstandigheden). De VOORZITTER opent deze eer ste vergadering in 1930 met een rede. waarin om. een overzicht over 1929 wordt .gegeven. Wij namen ze reeds op in ons vorig nummer. Weth. WÖITT1EZ beantwoordt de rede, dankt den Voorzitter voor zijn daarin uitgesproken wenschen en hoopt, dat ze in vervulling zullen gaan. Na de notulen volgen de Ing. Stukken, waarvan de meeste onbesproken voor kennisgeving worden aangenomen. Behandeld werden verder: a. Verzoek bewoners Boulevard. De voorzitter deelt mede, dat heden morgen is ingekomen een verzoekschrift van eenige bewoners van den Boule vard, waarin wordt gevraagd, langs den Boulevaijd boomen te planten.- Daar het verzoek zoo laat is inge komen, kunnen B. en W. nog geen ad vies uitbrengen, maar toch acht de VOORZITTER eenige bespreking wel goed. Zoo ziet spr. geen bezwaar te gen het planten van boomen aan het begin van den Boulevard, bij Manneke- Van Melie, maar verderop zou hel voor het verkeer moeilijkheden mee brengen, omdat de weg daar niet breed genoeg is. Overigens heeft de Voorzit ter ook tegen boomen wel bezwaar; hij had eigenlijk meer gedacht aan het aanbrengen van een plantsoentje. De heer CARELS is tegen uitstel en zou in deze zitting maar een beslis sing willen nemen. Indien gewacht moet worden tot een volgende vergadering, is de tijd van planten waarschijnlijk voorbij. Spr. voelt veel voor het ver zoek, het zou de gemeente zeker een vroolijker aanzien geven. Ook het aan leggen van een plantsoentje zou hij van harte toejuichen. Zelfs waren beide allicht goed te combineeren, wat echter door den VOORZITTER wordt be twijfeld. Op een desbetreffende vraag van den heer NOTEBAART deelt de VOOR ZITTER mede, dat binnen 3 weken wel een nieuwe vergadering zal worden belegd; eerstgenoemde zou dan liever eerst het advies van B. en W. afwach ten. 29. George Warner was met haar 'uit zijn jeugd bekend. Toen was zij nog niet zoo eerwaardig en respectabel als nu. Integendeel, zij had tot die jonge, lichtzinnige vrouwen behoord, die open bare balzalen en theaters bezochten en in die.i tijd had hij 'haar van Keel nabij gekend. Daarna was het haar plotseling meegeloopen; ze had een ouden adellijken dwaas bekoord, zoo dat hij haar trouwde en 'hij had „Lina" van een café-chantant tot de vrouw van een edelman gemaakt, die haar titel ook na den dood van haar man bleef behouden, hoewel die erg in strijd was met haar middelen. Toen Warner bij haar kwam. om Kaar voor te stellen, 'de betrekking bij Grace aan te nemen, had hij gezegd: „De betrekking, die je bij juffrouw Middleman, dank zij je naam, bêkleeden kunt, zal je als je het handig aanlegt, van twee kanten betaald worden, Ten eerste zal zij al9 millionaire tegenover een dame van jouw stand niet op het ■alaris, dat je zult krijgen, kijken. En dan zal ik me ook erkentelijk toonen, pis je doet, wat ik je voorschrijf en De heer CARELS dringt aan op afhandelen. Weth. WOITT1EZ wilwacn ten tot de plannen omtrent den weg geheel zijn vastgesteld. Ook de heer DE KRUIJTER is tegen haast en vraagt zich af, waarom het verzoek niet eerder is ingediend, als er dan zooveel spoed bij is. Na eenige discussie stelt de VOOR ZITTER voor de afhandeling aan B. en W. over te dragen. Hiertegen Verzet zich Weth. WOITTIEZ, die de verant woordelijkheid te groot acht. Ten slotte wordt goedgevonden, dat B. en W. in een binnenkort te houden nieuwe vergadering met voorstellen zullen komen. b. Zonder discussie wordt besloten, zich als lid aan te sluiten bij den Prov. Brandweerbond. De contributie bedraagt f 10.-. c. B. en W. vragen machtiging om een gedeelte Dorpsstraat, dat abusieve lijk op naam der gemeente staat, te stellen op naam van de Staat Water staat. Na toelichting van eenige door de H.H. NOTEBAART en CARELS geopperde bezwaren, wordt deze mach tiging verstrekt. d. Een circulaire van G.S. wijst op ■art. 4 der drankwet, waarbij den Raad inacht is gegeven, het aantal vergun- ninden in 1930 weer met één te ver minderen. Op voorstel van B. en W. zal van deze bevoegheid geen gebruik gemaakt worden. e. De Coöp. Vruchtenveiling Z.V1. O.A. te Neuzen vraagt de zomerva- cantie op de scholen zoodanig te willen wijzigen, dat rekening wordt gehouden, met de mogelijkheid van aardbeipluk- ken door kinderen. De VOORZITTER meent, bedoeld verzoek voor kennisgeving te moeten aannemen, daar in onze gemeente geen aardbeien als bedrijf worden geteeld. De heer NOTEBAART merkt op. dat hij in het ander geval ook tegen zou zijn, omdat hij tegen exploitatie van kinderen is. Overeenkomstig advies B. en Wt besloten. Leeningen. Ingevolge het leeningsbesluit van 23 Dee. 1929 stellen B. en W. voor de volgende leeningen aan te gaan: f8000.-, koers 100 pCt., rente 5 pCt. f30.000,-, koers 991/2 pCt., rente 4% pCt. De betreffende overeenkomst wordt voorgelezen en goedgekeurd. Huur Woning Glacis. Op voorstel van B. en W. wordt be- me in mijn plannen ondersteunt". „Wat moet ik dan doen „Vóór alles goed je aandacht op het jonge meisje vestigen. Je kunt wel begrijpen, dat er, als éénmaal be kend is, welk een vermogen zij bezit, tal van vrijers zullen komen opdagen. Jij moet nu zorgen, dat al hun aan zoeken vergeefs worden gedaan, dooi haar op een handige manier duidelijk te maken, dat allen slechts alleen om haar geld en niet om haar komen. Geloof je daartoe in staat te zijn?" Mevrouw Crutchly knikte. „Wil jij haar trouwen „Ik zou wel dwaas zijn. als ik me zoo'n buitenkansje ontglippen liet". „Wat je uiterlijl&cbetreft. kun je het tegen iedereen opnemen," zeide zijn vriendin, Mijnheer Warner kon haar diensten niet genoeg prijzen. Zijn kans stond beter dan hij ooit had kunnen gelooven, want de hulp van zijn Vriendin deed wonderen, De verschijning van juffrouw Middle man bracht wel een heel leger van vrijers op de been, maar geen van allen won veld. George Warner hield zich steeds op de hoogte van den toestand. „Verduiveld!" zeide hij op zekeren dag tegen madame Crutchly, draait die Lord Accrington nog steeds om sloten de woning aan de Glacis te ver huren aan C. A. den Hollander voor f 4.- per week. Subsidie Zangkoor. Op voorstel van den VOORZIT TER wordt besloten, nu de voorstel ler, de heer l.UTEIJN, niet aanwezig is, de stemming tot de volgende zit ting aan te houden. Benoemingen. Daar niemand bespreking der candi- daten wenscht. wordt direct tot stem ming overgegaan. Allereerst komt de benoeming van een onderwijzeres aan school 11 te Nieuwe Sluis. Met alge- meene stemmen komt no. 1 der voor dracht Mevr. S. M. Keijmel-Suweijn uit de bus. Op voorstel van den VOORZITTER gaat de benoeming in per 1 Januari j.l. Vervolgens is aan de orde de benoe ming van een onderwijzer aan school 1. De heer NOTEBAART wil graag te voren de candidaten bespreken. Hier tegen verzet zich de VOORZITTER, die opmerkt, dat hij reeds gelegenheid tot bespreking heeft gegeven. De heer NOTEBAART bedoelt niet bespreking in geheime vergadering, maar in gewone zitting. Voor hem. mag alles openbaar besproken worden. De VOORZITTER zal dat, voor zoo ver item de macht gegeven is, niet toestaan. Bij de rapporten zijn er altijd vele, die als vertrouwelijk" zijn inge zonden. Bovendien is het niet de ge woonte en spreekt men in openbare zitting niet zoo onbevangen. De heer NOTEBAARTWaarom is een tweede oproeping gedaan VOORZITTER: Omdat B. en \X-, oordeelden, dat er niet voldoende keus was. De heer NOTEBAARTWaarom is bij die 2e oproeping de hoofdacte-eisch weggelaten VOORZITTER: Met hoofdacte wa ren er niet voldoende sollicitanten ge komen. Het spreekt dus vanzelf, dat die bij 2e oproeping niet meer geëischt werd, maar alleen als „aanbevelinjg*.' werd genoemd. De heer NOTEBAART: Wij- als raadsleden, zijn niet deskundig en moe ten dus afgaan op de adviezen van den Inspecteur en het Hoofd der school VOORZITTER: Wat bedoelt u daar mee De heer NOTEBAARTBezwaren omtrent godsdienst of politiek mogen niet gelden. En daarom wil ik dat alle ingekomen rapporten worden voorge lezen. Kaar heen Ik vrees, dat die kerel onze plannen nog omver zal werpen. Van hem kun je moeilijk zeggen, dat hij haar om haar geld neemt; zijn vader is een der rijksten uit het heele land". „Wees maar gerust," antwoordde zijn vriendin lachend. ,,hij zal ook zijn af scheid krijgen, daarvoor heb ik al ge zorgd. Ik zal haar den zedelijken ach teruitgang van den jongen man toonen. Ieder jongmensch tegenwoordig heeft een of meer vlammen gehad. Een van deze vlammen zal tegen hem getuigen en zal niets goeds aan hem Jaten", Grace Middleman was een jong, on ervaren meisje, dat gemakkelijk in vloed op zich liet uitoefenen. Ze zag de belangstelling die madame Crutchly voor haar toonde en voelde zich tot dankbaarheid tegenover haar verplicnt. Zij zag den achteruitgang en verdorven heid der jonge mannen van haar omge ving en dagelijks schatte zij daarte genover de trouw, genegenheid en vlijt van mijnheer Warner hooger. In den beginne waren zijn visites alleen zake lijk geweest maar nu werd er reeds een uurtje van gezellig praten bijge voegd en op zekeren dag kon Warner zeggen, dat hij het goed overlegd spel gewonnen had. Anna Studly ontving van Grace een langen brief, die met 'de volgende VOORZITTER: U hebt voldoende gelegenheid gehad ze in te zien. En bovendien herinner ik hier aan de vele vertrouwelijke" inlichtingen. De heer NOTEBAARTDan alleen die van den Inspecteur en van het Hoofd der School. VOORZITTER: Het wordt nooit ge daan, is stootend en u hebt ze kunnen lezen. De heer NOTEBAARTIk heb ze ook gelezen. En mijn conclusie is. dat er maar 1 sollicitant met hoofd acte is. die het meest wordt aanbe volen. Om het belang van de school en van Breskens moet dus de beste Worden gekozen. VOORZITTER: Dat kunt u ook doen. De heer NOTEBAARTIk zou er 411e raadsleden van willen overtuigen, dat ze de beste moeten kiezen. VOORITTER: lk denk. dat ze daar- van wel overtuigd zijn en dat ze den- gene, dien zij als de beste beschouwen, ook werkelijk zullen nemen. Tot stemming overgaande verkrij gen de heeren Klaaijsen en Waelput tweemaal achtereen ieder 2 stemmen. De heer DE KRUIJTER, als oudste lid, trekt hierop het voor den 'heer Klaaijsen gelukkige lot. De benoeming zal zoo spoedig mogelijk ingaan. Rondvraag. De heer CARELS heeft met genoe gen de openingsrede van den Voorzitter gehoord, ook de mededeelingen over de vooruitgang op verschillend gebied. In dit verband zou hij willen vragen of van gemeentewege niets kan worden gedaan ter bevordering van het aanbren gen van rails op de reeds besproken tweede ferryboot. Dit zou kunnen, als de Raad b.v. een verzoek in dien geest tot de betreffende autoriteiten richt te, en aan de omgevende gemeenten om adhesie verzocht. De VOORZITTER ziet. hoewel hij met het idee meegaat langs dien weg toch wel eenig bezwaar. Hij zou den Raad in overweging willen geven, B. en W. opdracht te geven alles te doen, om tot het doel te komen, waarmee allen accoord gaan. De VOORZITTER deelt verder me de, dat van Waterstaat bericht is ont vangen, dat na onderzoek is gebleken, dat de duinen achter den Oesterput wel iets zijn achteruitgegaan, doch dat geen reden tot ongerustheid bestaat De heer CARELS spreekt vervol gens over de bestrijding der rupsen- plaag. Hij zou gaarne zien. dat van woorden eindigde: ,,En nu, lieve Anna, tot slot nog een verrassing: Ik ben verloofd en wel met iemand, dien je kent, met mijnheer Oeorge Warner, den trouwen vriend van mijn oom. Je zult je misschien nog herinneren hem op de kostschool van de dames Grigg gezien te hebben." Dit was een glorietijd voor mijnheer Warner! Toen zijn verloving met de millionai re bekend werd, vroeg iedereen ver wonderd: „Wat is dat voor een man die mijnheer Warner?" In de clubs was hij onbekend, niemand kende hem. Wie was hij toch De hooggeboren hee ren, die bij Grace een blauwtje had den geloopen, trokken den neus op. „Goede hemel," zeiden zij, „zij wil de directeur van haar Bank nemen Waarom heeft ze dat niet dadelijk gezegd De positie, die Warner zich in za ken had veroverd, schatten alleen zij die hem kenden, op haar juiste waarde De Middlemansche Bank had hij ge heel verbeterd. De kaas- en eierhandel naast het gebouw van de Bank had hij gekocht, zoodat de voorname klanten nu tot voor de deur konden rijden; het ouderwetsche, nietige gebouw was geheel vernieuwd. Het personeel van de Batik was ongeveer hetzelfde geble ven, slechts de oude, langzame mijnheer gemeentewege iets in die richting werd gedaan door b.v. een premie beschik baar te stellen. De lieer NOTEBAART vraagt, of er, vooral in de duinen, waar veel vo gels nestelen, geen bezwaar legen be staat i verband met de bescherming dier vogels. Weth. WOITTIEZ meent van niet, da<>r de bestrijding hoog stens nog 14 dagen kan duren en de vogels binnen dien tijd toch nog niet nestelen. De Raad steil daarna voor die run- senbestrijding f25.- Ier beschikking van B. en W. Daar verder niemand meer liet woord verlangt, sluit de VOORZITTER de vergadering. De kwestie NederlandPays-Bas. De corresp der N. R. Crt. te Brus sel meldt: Niet zonder belangstelling wordt hier, in de pers, en ook daarbuiten, de zoo veel stof opjagende kwestie van liet opschrift op het Nederlandsdie pavil joen ter tentoonstelling te Antwerpen gevolgd. Sommige franschtalige couranten dezelfde die geen gelegenheid laten voorbijgaan om onaangename dingen te schrijven aan het adres van Neder land en de Nederlanders zijn met de verklaring van ir. de Kruvff en blijk baar ook met het antwoord van mi nister Verschuur op de vragen van het Tweede Kamerlid mej. Westerman zeer in hun schik. Wat de anti- Vlaamschgezinden die. in den regel, ook anti-Nederlandsch-gezind zijn. spe ciaal blijkt te hebben bevallen, is de meening van minister Verschuur" dat op «jen internationale tentoonstelling de naam Pays-Bas niet kan worden ge mist". En niet langer dan gisteren hoor den wij een bekend franskiljon naar aanleiding van deze kwestie, uitroepen: „A la bonne heure! Dat zal de Vla mingen nu eens leeren! Van hunne vriendjes moeten ze 't hebben!" In Vlaamsche kringen daarentegen daar juist waar de sympathie voor Nederland het grootst is heeft het vasthouden van den Ncderlandschen mi nister en van het Nederlandschc ten toonstellingscomité aan het tweetalig- heidsbeginsel, heel wat bittere ontstem ming teweeggebracht. De Standaard, het toonaangevende katholiek-Vlaam- Froy was gepensionneerd. en door een Hinken, nieuwen boekhouder vervangen, onder wiens heerschappij het leven van mijnheer Smoller en zijn collega's veel van zijn oude gezelligheid had verloren. Het te ,laat komen weid met een gevoelige geldstraf beboet. Mijnheer Smoller vreesde steeds, in een maand meer te moeten beluien wegens te laat komen dan hij verdiende. Verduiveld.bromde hij op een morgen, toen hij weer te laat kwam, „ik zal moeten verhuizen, als mijn hospita eiken dag vergeet, mij op tijd te wek ken". „De chef heeft reeds naar u ge vraagd," zeide Rumbold. ,,0 wee," zeide de jonge man, zich achter het oor krabbend, ,,wat zal ik nu weer zeggen. Zal ik zeggen, dat het paard van den omnibus gevallen is, of dat de straat versperd was, of opge broken Ik weet niet hoe ik me er anders uit zal praten". „U treft het," antwoordde de por tier, misschien vergeet hij wel u te beboeten door de bezoeken, die van morgen reeds in alle vroegte begonnen zijn. Nu heeft hij weer iemand bij zich en een ander wacht nog. Daar!" Hij wees naar een klein, schamclgekleed man, die bij den ingang van het kan door van Warner op een stoel zat, JWordt vervolgd).

Breskensche Courant | 1930 | | pagina 1