Wasch Uw haar Gevonden en Verloran. Week-Menu. Binnenland. Provinciaal Nieuws. VeitooDingeB enz. Afloop Aaubestcdiugen enz.' Mijnheer Pimpel mans en z'n Fordje. Permanente Damwedstrijd Gewestelijk Nieuws. 15 Maart. Schoondijke. Propaganda vergadering voor de Landbouwschool o KON. NED. SCHOUWBURG GENT. Zondag 16 Maart nam. 2,30 De Wonderdokter. Zangspel in 3 bedrijven, en nam. 7,30 ÊJvette en haar aanbidder* o FRANSCHE SCHOUWBURG. Zondag 16 Maart. In middag- (2 uur) voorstelling Sapho. Dc ontplofbare stof, waarschijnlijk kruit, vloog in de lucht, zonder schade aan te richten, In het geheel zijn naar de politie me dedeelt, 73 menschen gearresteerd. Er zijn 11 gewonden geteld. Op den iioek van de Friedrichs- en de Leipzigerstrasse ontstond een botsing met de politie. Een agent moestj uit zelfverweer schieten en trof een demonstrant in den buik. Op de Wed- dingplatz werden 2 politie-agenten door boksbeugels zoo ernstig gewond, dat zij naar een ziekenhuis vervoerd moes ten worden. Het aantal gearresteerden bedroeg 95, het aantal gewonde burgers 7 en dat der gewonde agenten eveneens 7. Volgens een later bericht bedraagt het aantal gearresteerden 220. Tegen 9 uur hebben demonstranten gepoogd op den hoek van de Münz- en de Alte Schönhauserstrasse een bar ricade op te richten met steenen en straatlantarens. Toen de politie op daagde, vluchtten de belhamels. ENGELAND- Botsingen bij een optocht te Londen. Roode Lonuerdag is te Londen niet zonder strijd verloopen. Op l ower Hill waren honderden werkloozen bijeen gekomen voor een massa-betooging (ge organiseerd door het communistische Workers and Defence Corps, die de oude khaki-uniformen weer hadden aan getrokken en het plan hadden opgevat in massa naar het stadhuis te trekken en een onderhoud te vragen met den Lord Mayor. Ongeveer 50U werkloozen niet trommen en trompetten, vlaggen en banieren, trachtten op te marcheeren. Dit werd echter door de politie belet. Daarop werd door allerlei straten ge wandeld en ten slotte keerde men weer terug naar Tower Hill. De processie was langzamerhand een kwart mijl lang gewonden en werd door de politie begeleid. Eenmaal terug op Tower Hill; begonnen de schermutselingemi daar een aantal betoogers een schijn beweging maakten om aan de attentie van de politie te ontsnappen. Daarop volgde een botsing met de bereden politie en later met andere politie-agen ten, waar Dij 6 mannen en een vrouw gewond werden. Na talrijke opwindende betoogingen werd eindelijk de menigte door de politie uiteengedreven. o FRANKRIJK. De overstroomingen in Frankrijk. Het stadje Montauban, de „rozen- stad" genaamd gelegen aaii den oever der Tarn, biedt thans een droevig uit zicht. Veie harer schilderachtige huisjes werden door de woeste wateren in puin herschapen. Thans is er alles doodsch en verlaten, en het gulden Maartzon- netje legt geen blijheid over de groote verwoesting. Overal een droeve aanblik. Er zijn geen huizen, er is geen rivier, er zijn ook geen puinhoopen. Alles is één effen watervlakte, waarop meube len, gebinten van daken, boomen, te lefoonpalen, landbouwtuigen, lijken van dieren en allerlei andere dingen drijven. Van tijd tot tijd hoort men in de hooger gelegen wijken der stad huizen instorten. Hier hadden 7000 menschen van de verwoesting te lijden; 4000 hebben geen huis, geen voedsel' geen geld, niets meer. Zij worden in de hooger gelegen wijken geherbergd, of zijn naar elders gevlucht. Er wordt voor deze ongelukkigen dringend hulp ge vraagd. Een ooggetuige, kolonel Gény, be velhebber van het be regiment dra gonders, verhaalt Toen het water uit de oevers der beken trad en Montauban bruischend binnen stroomde, liet ik de paarden zadelen en aan het hoofd mijner man schappen snelde ik de ongelukkige be woners te hulp. Het was hoog dijd en er mocht geen oogenblik worden ver loren, want na een twintig minuten stonden de paarden reeds tot aan de borst in het water. Mijn manschappen hebben veel moed aan den dag gelegd. Zij waagden zich op de meest bedregde plaatsen. Ver scheidene onder hen sprongen op le vensgevaar te paard in de Tarn om kleine kinderen, welke op een eiland wanhopig hun armpjes uitstrekten en om hulp schreiden te redden. Ik neb sommige mijner jongens moeten tegen houden. Anders waren ze een wissen dood ingegaan, Niet alleen het zesde regiment dra gonders, doch gendarmen, brandweer lieden en ponteniers stelden alles in het werk om de ongelukkigen ter hulp te snellen. Het regiment der Senage- leezen blonk echter uit. Verscheidene hunner bleven anderhalven dag in net ijskoude water staan om de arme ge- teisterden te redden. Koningin Wilhelmina heeft langs tele graphischen weg aan president Dom mergue haar deelneming betuigd met de ramp in de streek van Toulouse. Doumergue h eeft dit telegram beant woord, waarbij hij de vorstin zijn dank brengt voor haar deelneming. De Nederlandsche gezant te Parijs, jhr. Loudon, heeft uit naam zijner re geering Doumergue eveneens deel neming betuigd, De winkelsluiting. De Tweede Kamer is begonnen met het wetsontwerp tot regeling van de winkelsluiting. De bedoeling van het wetsontwerp beoogt vijf dingen, n.L: winkelsluiting op Zondag; winkelsluiting op werkda gen des avonds om acht uur ('s Zater dagsavond 10 uur) ventverbod ge durende de winkelsluiting, plaatselijke bepalingen, houdende vooorsohriften, waarbij een bepaalde werkdag per week wordt vastgesteld, op welken de win kels in de gemeenten een deel van den dag moeten zijn gesloten; de mogelijk heid voor gemeenteraden om op grond van bijzondere omstandigheden, afwij kingen van de Wet vast te stellen. Tsaar Peterhuisje bezocht Prins Hendrik en zijn zuster Groot hertogin van Oldenburg hebben Za terdag o.m. het Tsaar Feterhuisje te Zaandam bezocht. Zij zijn ten stadhuize .door burgemeester ter Laan ontvangen. Daar werd thee aangeboden, Gaat de ..Zeeland toch liqui deeren Naar gemeld wordt heeft het bestuur der Coöperatieve Suikerfabriek Zee land" op 17 Maart a.s. te 11 uur in den Katholieken Kring te Roosendaal opnieuw een algemeene ledenvergade ring belegd, waarin dezelfde agenda zal worden behandeld als in de bijeen komst van 25 Februari jl., waarin, zoo als bekend, werd besloten de fabriek niet te liquideeren. Het is, naar men van de zijde van bestuur der „Zeeland" mededeelt, in den verloopen korten tijd niet mogelijk gebleken, een anderen uitweg te vinden zoodat men opnieuw mot dit liquidatie- voorstel moest komen. De heer Welleman, voorzitter der Zeeland", bleef op oeze vraag, wat naar zijn meening de vermoedelijke uitslag van de komende vergadering zal zijn, het antwoord schuldig. Op nieuw verkeeren West-Brabant en Zee land dus weer in het onzekere en met spanning wordt de dag van 17 Maart tegemoet gezien. De ruïnes van de sociëteit te Middelburg. Maandagmorgen is een aanvang ge maakt met het opruimen van de ruines, veroorzaakt door den brand in de so ciëteit „de Vergenoeging" op de Groo te Markt te Middelburg. Watergebrek op Walcheren. De Vliss. Crt. schrijft: Door de langdurige droogte begint op het platteland van Walcheren veel gebrek aan drinkwater te komen, zoo- dat sterk naar regen wordt verlangd. Dergelijke perioden van droogte kun nen zeer medewerken om ook voor het platteland een waterleiding te krij gen, In een kabelgat gevallen. Maandagmorgen ic aan boord van de provinciale boot „Zeeuwsch-Vlaan- deren" een dekknecht In het kabelgat gevallen. De man die inwendige kneu zingen had bekomen, werd het eerst behandeld door dr. Detmar. Daarna 13 Maart. IJ z e n d ij k e. Verkooping woon huis in den Blindenhoek. Notaris Gorthals. 14 Maart. Schoondijke. Aanbesteding van Steenslag voor den Prins-Willem- polder. Sluis. Verkooping Burgerwoon huis aan deHoogscraat. Notaris van Mazijk. 15 Maart. Bresken s. Inschrijving Steenslag voot liet waterschap Groot en Klein Baarzande. G roe de. Verkooping huis aan de Ringstraat, Notaris Beuningh. 18 Maart. IJ z e n d ij k e. Aanbesteding maca dam en grint voor a. waterschap Oranjedierentijd; b. Mauritspolder en c. Zachariaspolder deel II. 20 Maart. G r o e d e. Inschrijving huis aan de Molenstraat. Notaris Beuningh. 25 Maart. IJ z e n d ij k e. Verkooping Inspan hofstede aan den Roodenhoek. Notaris Beuningh. 3 April. C a d z a n d. Aanbesteding herstel, vernieuwing en onderhoud van de waterkeerende werken van het calamiteuze waterschap „Tien honderd en Zwarte". BRESKENS. Vrijdag had alhier ten behoeve van den heer W. C. de Smidt de aan besteding plaats van het verbouwen van zijn woonhuis en garage-werkplaats alhier aan de Dorpsstraat-Kijkuit. Ingeschreven was door: L. Maas voor f 9900 I. Vergouwe f 9810 Gebr. Maas f 9638 J. Cruson f 9480 Visser en C. Daamsen f 9371 I. Nieuwenburg en de Vlieger f 8786 P. de Winde en I. Pleijte f 8663 P. J. van de Sande f 8145 Alles in massa BIERVLIET. Vrijdagmiddag werden ten verzoeke van de erven van den heer M. Wadde van Roon door notaris Gorthais alhier verkocht een huis eo erf, groot 1.43 A. en een perceel tuingrond groot 8.44 A. Kooper van koop I werd de heer I. Verplanke te Hoofdplaat voor f 1880 en van perc. II de heeren W. Naeije en A. I de Vogelaar voor f500. werd hij per auto naar zijn woning t£ Middelburg gebracht. „VI. Crt." Een ernstig ongeluk. Op de werf der Kon. Maatschappij „de Schelde" heeft Maandagmorgen een ernstig ongeluk plaats gehad. Door het uit den strop schieten van een paar luchtkokers aan boord van het motorschip „Dempo," werden twee jeugdige werklieden, O. uit de gemeen te aldaar en W. te Westkapelle zeer ernstig aan het hoofd getroffen. Bei den werden met een schedelbreuk ter stond naar het St. Josephziekenhuis vervoerd, alwaar zij kort na aankomst zijn overleden, Nader vernemen wij nog dat in den strop verbonden aan een manilla-touw, drie stukken bestemd voor een lucht koker, hingen. Deze stukken wogen ieder 70 a 80 K.G. Een dezer stukken is uit den strop geschoten met 't nood lottig gevolg, dat dit terecht kwam op twee jeugdige werklieden welke opeen ladder stonden, met het bovengenoem de noodlottige gevolg, „Vk Crt." GeVondert; Een halssleutel: Brigadier Koole, Breskens. etns met PuroUèep. U zult dan zien hoe mooi, zacht en roosvrlj uw haar wordt. Puroimp i»»v«0«i» Puroi. vefkrijgl^pf bij Apotb. u Droglitca. Een ongelukkig begin. 5. Op zekeren avond zegt meneer: „Vrouw, ik lees daar 'n advertentie van 'n automobielhandelaat in de stad. Ik word al oud en het Bietsen vale me zwaar. Wat denk je, zullen we niet eens 'n auto koopen?" „Natuurlijk, man'zegt mevrouw. 6. Den volgenden morgen stapten meneer en mevrouw in den trein, die hen naar de stad zou brengen. Meneer had voor alle zekerheid zijn para- pluie maar meegenomen. Want je kan nooit weten of er soms geen veran dering in 't weer komt. Probleem No. 17 van v. Rijn. Zw.: 4, 7 tot 10, 12, 13, 16, 18, 19, 20, 25, 36. W.: 22, 26 tot 30, 32, 34, 35, 38,43 47, 48. Probleem No 18 van Kleen, Zw.: 3, 6, 8, 9, 12. 15, 18,28,32,35. W.: 11, 19, 20, 21, 24, 39, 40,42,43, 44, 48. Opl. no. 13 W. 30/43, (32/37), 43 25. (37/41)A, 25/14, (41/46 of 47), 14 5 of 25 wint. A. (37/42), 25/48 en 48/25 wint. Opl. No. 14. 27/22, 44 40, 28 22, 43/38, 49/7, 7/2 wint Goed opgelost door A. K, en S. B. te Z.; D. L. te O., J. P. te Sch. I. d. B. te N. enkel no. 14, want in No. 13 2e zet w. 48 39 zal zw, 15/20 spelen enz. Sproeten komen vroeg in het voorjaar, koop tijdig een pot Sprutol, Bij alle Drogisten. BRESKENS. Vrijdagavond gaf, in de zaal van den heer S. de Vuijst, de Vereeniging voor Volksontwikkeling alhier een Vlaamsche kunstavond, die bijzonder geslaagd mag heeten. De Vlaamsche letterkundige Mr Ward Vervarcke fe Knocke aan Zee had zich bereid verklaard, een lezing te houden over het ontstaan van zijn bundel schetsen „Losse blaadjes". Ter afwis seling zouden de H.H. Bonfils Nenquin en Lucien Vervarcke eenige liederen zingen en declameeren. De symphonic „Orpheus" eveneens uit Knocke zou het muzikale gedeelte verzorgen. Een twaalftal auto's bracht de Knocke naren/ 62 in getal, ruim 7 uur bij hotel De Vuijst. Onder hen merkten we o.m. op de energieke burgemeester De Smit met verschillende zijner schepe nen. De voorzitter der V.V.V., de heer A. Salomé, heette in zijn openingswoord in de eerste plaats de Knockenaren welkom en onder hen In het bijzonder de spreker van dezen avond en burge meester De Smit. Op keurige wijze zet te hij uiteen, hoe de keuze op den heer Vervarcke was gevallen. Hij ein digde met de wensch, dat de aanwe zigen een leerzame en gezellige avond zouden hebben, De symphonie ,,Orpheus" leidde hier op het programma in met den marsch „Fin de Soiree". In het geheel werden 5 nummers gegeven; behalve het Inter mezzo „sur le marche Persien", waar de stemming hier en daar wel wat te wenschen overliet, werden ze bijzonder goed vertolkt: heel mooi klonken de wals „Griserie" en de melodie Roses of Picardy". De heer Ward Vervarcke gaf, in twee gedeelten, een overzicht van de schetsen uit LOSSE BLAADJES, waar bij hij het ontstaan van meerdere toe lichtte. Op leuke, onderhoudende wijze wist hij ons verscheidene Knoksc'ne ty pen te schilderen, waarbij meermalen een hartelijke lach door de goed be zette zaal daverde. In zijn causerie besprak hij ook de opkomst van Breskens, dat, naar hij hoopte en vertrouwde, zich spoedig tot een flinke badplaats ontwikkelen mocht. Op verdienstelijke wijze zong de lieer Bonfils Nenquin eenige liederen, o.a. Lapper Crispijn en O, .Knocke; vooral het lied „De Noordzee"^ de£d (iet bijzonder goed Het enthousiast ap plaus was welverdiend. De heer Lucien Vervarcke declameer de „Aan mijne Moeder," waarbij de cellist een gevoelvolle begeleiding gaf. Eenige schetsen uit LOSSE BLAAD JES wenden gelezen door den heer Willy van Outrijve, die jammer ge noeg, door het leggen van den Fran- schen klemtoon, niet den indruk maak te, dien auteur en lezer verdienden. Bij het einde dankte de heer Salomé voor het vele mooie, dat was geboden en hij sprak de hoop uit, het gezel schap Vervarcke nog meerdere malen in Breskens te mogen ontvangen. De burgemeester van Breskens, de heer D. H. van Zuijen, huldigde zijn ambtgenoot van Knocke,' als de ener gieke bouwer van Groot-Knocke. Eveneens wilde hij de aandacht* vesti gen op de aanwezigheid van een ander groot man, de bekende Brusselaar Mr. Francois van Haelen. Toen, in 1566, aan de Landvoogdes Margaretha van Parma, door de edelen om verzachting der Plakkaten werd ge vraagd, zijn de bekende woorden ge sproken: Wees niet bang, mevrouw, het zijn maar „Geuzen". En tot deze Geuzen-edelen behoorde ook een Don Juan van Haelen, van wie in rechte lijn afstamt onze Mr. Francois van Haelen. En het bewijs hiervoor vindt men in het feit, dat hij nog steeds Geuzen-lambic vervaardigt (hilariteit). De burgemeester van Knocke, de heer De Smit, sprak vervolgens over zijn gemeente en de toekomst van Bres kens waarbij hij de hoop uitsprak, dat de protectie van zijn vriend Ward be waarheid mocht worden. Brieskens, aldus spr., is nauw aan Knocke verbonden. De vooruitgang van deze brengt noodzakelijk voordeel voor Breskens mede. Het verheugde spr. dan ook te kunnen mededeelen, dat Knocke zijn verbindingen met overig België steeds weet te verbeteren. Zoo zal met Brugge een rechtstreeksche elee trische verbinding komen, waardoor men in 25 minuten in Brugge zal zijn. De weg van Holland via Breskens naar Brugge zal dus in de toekomst over Knocke gaan. Eveneens zullen de rei zigers voor Brussel en verder in het vervolg hun route kiezen over Knocke want dit krijgt met Brussel recht) streeksche treinverbinding. De tram uit Breskens via Retranchement zal op het zelfde emplacement aankomen, zoodat de reizigers voor Brugge of Brussel slechts hebben over te stappen. Met dank voor de vriendelijke ont vangst eindigt spr. zijn onder groote aandacht aangehoorde rede. Mevr. de Pree brengt vervolgens het gezelschap nogmaals den dank der Vereeniging, waarbij de Jongcjuffr, Weijkman een ruiker aanbiedt. Een gezellig dansfeest besloot deze mooie avond, waarop de V.V.V. met trots kan terugzien, BRESKENS. In ons bericht over het aankomeit van een schip, met viseh uit IJmuideq

Breskensche Courant | 1930 | | pagina 2