ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCHVLAANDEREN De stille getuige. Nerveus en Overspannen Onrustig en Slapeloos Mijnliardt's Zenuwtabletten Buitenland. FEUILLETON Provinciaal Nieuws. VERSCHIJNT WOENSDAGS EN ZATERDAGS IN ALLE PLAATSEN VAN ZEEUWSCH-VLAANDEREN Abonnementsprijs p. 3 ma inden 1.25 franco p. peat f 1,40 ij ukker-Uitgever J. C. LE BLEU Advertentieprijs van 1 5 regels 75 cent voorheen E. boom-bliek Eike regel meer 15 cent. ingez. Meded. 30ct. p. regel. j BRESKENS P™#™ Abonnements-Advertentles zeer billijk te Advertenties worden aangenomen tot u Dinsdag- en Vrijdagmiddag 1 uur t!7c Jaarg ng Zaterdag 1 Maart 1930 Numn 3509 GR A T1S verzekering gulden bij levens- til gld. bij dood n? g!d. bij verlies are gld. bij ver- ii voor deabonné's tegen vf]!] lange ongeschikt- |(jn door vr> van een hi] lies van een 4[ ongelukken voor: held tol werken. een ongeluk. hand of voet. oog. De risico van bovens aande verzekering is bij de her/errekerd Ougevallen-Verzekering-Maatschapp gld. bij ver- ais gld. bij ver- ia lies van een /n lies van een J duim. wijsvinger. Ij „Fatum" te 's-Gravenhage. gld. bij verlies van eiken anderen vinger. Gebruik hiertegen de Zenuwstiliende en Zenuwsterkende Glazen Buisje 75 cent. Bij Apoth. en Drogisten. 3^ Verwijzende naar onze mededee- lingen begin Januari, deelen wij mede, dat de kwitanties over de maanden Januari, Februari en Maart begin vol gende week uitgaan. ROEMENlë. Oraaf Hochberg over zijn ver loving met Prinses lieana. De graaf van Hochberg die te Can nes vertoeft, heeft volgens de Daily Mail" verklaard, dat zijn verloving met prinses lieana van Roemenië niet af gebroken is. Het verhaal van de ver breking is volgens hem afkomstig van officieele Roemeensche kringen, die dc prinses liever met een zoon van een regeerend vorstenhuis hadden zien trou wen. Wat de schandalen betreft, waar in hij gemoeid zou zijn geweest, ver klaarde de graaf, dat hij als jongen het slachtoffer was geworden van een chantage, waaraan zijn vader zich niet wilde onderwerpen. De zaak kwam voor een Duitsche rechtbank en deze bracnl haar tot haar juiste afmetingen terug. Aldus de zoon van den prins van Pless. o DUITSCHLAND. De strijd tegien de kerk in Rusland. Naar de democratische persdienst meldt, zou ondanks het protest van de EngelscheAmbassade te Moskou beslag zijn gelegd op de Engelsche kerk te Petersburg, welke zou zijn toegewezen aan de club van matrozen. o RUSLAND. Hevige ontplofiing te Praag. In de Praagsche voorstad Wrschowitz heeft in een drie verdiepingen hoog huis een hevige gasontploffing plaats gehad, tengevolge waarvan 3 personen ernstige en eenige anderen lichte ver wondingen opliepen. Het huis werd vrijwel geheel verwoest. Des ochtends had een werkman op de eerste verdieping een gasleiding aangelegd. Vermoedelijk is daar later, gas uit gestifoomd, dat ontploft is. Deze man en twee bewoners werden ernstig gewond. Er speelden zich ver schrikkelijke tooneelen af. Een moe der kon er nauwelijks van weerhouden 24. Eén ding was hem duidelijk: Als Anna was weggeloopen, dan had ze reeds lang te voren deze vlucht be raamd. In Calais was die gedachte niet bij haar opgekomen. Hij had naar een kleine som geld gegeven om eenige kleinigheden te koopen, die zij echter nog niet aangeschaft had. Dit geld had haar in staat gesteld te vluCnten. Al haar beloften scheen zij slechts uit vrees gedaan te hebben en nu bij de eerste de beste gelegenheid onttrok zij zich aan zijn hoede om misschien alles, wat tot nu toe ter beveiliging van hem en zijn vrienld gedaan was, in ééns omver te stooten. Bij deze gedachte werd de kapitein doodsbleek van schrik. Maar spoedig bezag hij zijn toestand weer van een gunstiger zijde. Tot zoo'n daad was Anna niet in staat. Misschien was zij vroeg opgestaan,, om de stad eens te gaan bekijkert; ze was altijd immers een zeer zelfstan dig kind geweest, worden haar 3-jarig kind uit een ven ster op straat te werpen, teneinde het tegen de vlammen en de ineen storting van het huis te besdnermen. Het is slechts aan een gelukkig toeval te danken, dat de ontploffing geen menschenslevens heeft gekost. Het op- ruimingswerk wordt door politie en militairen verricht. o VER. STATEN. Ontplofiing in een steenkolenmi.nl. Uit Pottsville in den staat Pcnn- sylvanië wordt gemelld, 'at in de Lytle-steenkoleninijn, op een diepte van 1600 M. een ontploffing heeft plaats gevonden. Men denki dat vier mijn werkers zijn omgekomen. Drie anderen zijn levensgevaarlijk gekwetst. o ZUID-AFR1KA. Ontplofiing te Moddertantein. Bij een dynamietontploffing in een fabriek te Modderfontein- zijn een Eu ropeaan en vier inboorlingen gedood. o frankrijk. Een bloedig familiedrama De bevolking van Hillil, een plaatsje in de nabijheid van Oran, verkeert in hoogst opgewonden toestand door een bloedig familiedrama, dat aan 5 menschen het leven 'neeft gekost. Uit geldzucht viel de zoon uit een gezin van Marokkanen zijn vader aan en doodde hem door een kogel door het hoofd. Hetzelfde lot gol-1 zijn moeder. Daarna sloeg hij zijn 2 zusters en een '2-jarig meisje met de kolf van zijn geweer dood. De misdadiger vluchtte en kon fot nu fpe niet ge vangen genomen worden. Een griezelige vondst. In het bosch van Angres bij Rijssel zijn de lijken gevonden van twee soi- daten, een Fransclunan en een Duit- scher, die klaarblijkelijk in den oor log door opgeworpen aarde bedol ven zijn. Aten zal trachten de identiteit,' van de lijken vast te stellen. Ruwe Huid ni |nA| Ruwe Handen f I U IA U I— Ruwe Lippen Hij besloot haar in de stad te gaan opzoeken Zoo groot was Calais niet, of hij zou haar, wanneer 'hij een half uurtje de stad ging doorkruisen, wel vinden. Hij ging dus op weg, keek in alle winkels, ging naar den Mo len," waar Fransche soldaten met hnu roode broeken over de leuning lagen en naar de bruisende zee keken, maar tevergeefs. Hij vond zijn dochter niet. ue slaap, waarin Anna door afmat ting den vorigen avond gevallen was, was niet van langen duur geweest; zij ontwaakte en kon niet meer in slapen. Terwijl zij zoo over de gebeurte nissen van de laatste dagen lag na te denken, kwam telkens weer de vraag in haar op: ,,Wat nu?" ziij had den vorigen dag een groot offer aan haar kinderplicht gebraCnt; zij had ingezien, dat dit offer nood zakelijk was. Enkele voorwaarden had zij er bij gesteld, waaraan haar vader zich ook gehouden had. Mijnheer War ner was in een andere coupé npar Dover gereisd en in Calais was hij geheel verdwenen, maar wie verzekerde haar, dat hij niet ieder oogenblik kon terugkomen Wat moest zij doen, als hij haar, al was 'het alleen om zijn veiligheid voortdurend bij zich wilde hebben Wat dan Zij rilde van angst. Nooit, dat Coöperatieve Suikerfabriek Zeeland. Dinsdag werd te Roosendaal in de groote zaal van het gebouw Katholieke Kring de algemeerie ledenvergadering gehouden van de Coöperatieve Sui kerfabriek Zeeland te Bergen op Zooin. Reeds geruim en tijd van te vo/en was de schouwburgzaal stampvol. Er was aan de toegangsdeuren een zeer scher pe controle om alle onbevoegden en bijzonder de pers te weren. Luid sprekers waren op verschillende prin ten der zaal opgesteld. De voorzitter, de heer Jac. Welle- man opende even na twaalf uur de vergadering met een kort woord. Hij verklaart dat men in dit gebouw en deze plaats vergadert, omdat dit de eenige geschikte gelegenheid van de ze streek werd geacht. Dringend ver zocht hij aller medewerking tot een zoo goed mogelijk verloop van de ver gadering en dio.ig aan op rustige de batten. De secretaris deelde vervolgens me de, dat dez'e vergadering voldeed aan alle voorgeschreven bepalingen der sta tuten en bevoegd is besluiten te ne men. Aanwezig Waren 992 leden met 4440 aandeelen uitbrengende 1925 stem men. Uitvoerig werd daarop mededee- ling gedaan van het 'hoofdpunt dei agenda: het voorstel van het bestuur tot ontbinding der Vereeniging en in verband daarmede tot verkoop van de suikerfabriek niet huizen, kantoor, schu ilen, bergplaats, enz. te Bergen op Zoom, het erfpachtrec'nt tot 31 Octo ber 1980 op gronden aldaar, bouwland (e Middelburg en te Sluis, landingplaats te Slotcrweg-Noord en verdere eigen dommen voor f750.000 aan de Centrale Suikermaatschappij tc Amsterdam, de Vennootschap tot Exploitatie van Sui kerfabrieken te Dinteloord en de Coöp Beetwortel Suikerfabriek Puttershoek, met dien verstande dat voor de aan sprakelijkheid der leden en de ver bintenissen der vennootschap aanmer kelijk verhoogde bietenïeveringen zul len plaats vinden, terwijl het syndicaat op elk aandeel tweemaal honderd gul den zal storten. De leden zelf zullen per aandeel voórloopig f 300 hebben te storten. Opgesomd werden de roe rende goederen welke onder den ver koop zijn begrepen. De voorzitter lichtte uitvoerig het bestuursvoorstel toe. Hij drong er op aan, dat (de leden het voorstel zouden aanvaarden. Het bestuur beschouwt dan de crisis als opgelost, terwijl aan alle verplichtingen zal kunnen worden vol daan. Hij deelde verder mede, dat de minister van financiën voor 15 Maart diende te bewilligen in overdracht van het erfpachtrednt aan de koopers, doch niet aan derden. Dc notaris, belast met het ontwerp van de verkoopovereenkomst en de overeenkomst betreffende bietenleveran ties, lichtte dit ontwerp nader toe. Hierna ving het debat <%an, dat tot in den laten middag voortduurde en enkele oogenblikkcn een stormachtig karakter droeg. Allereerst werd namens een groep leden, welke de Zeeland in stand wil houden en de exploitatie wil voodt zetten, een daartoe strekkende motie ingediend. Dit voorstel vvenscht een garantie van bietenlevering tot een aan tal van 25.000 kg£ Leden,, die zelf niet voldoende bieten verbouwen, kun nen hun tekort dat zij nog moeten leveren öf zelf aankoopen öf dit door een op te richten aankoop-commissie laten -doen. De fabriek schiet het be- noodigde geld voor, winst of verlies is voor den kooper. Voorts werd door deze leden een sterke bezuiniging op de exploitatiekosten bepleit De heer de Milliano uit Waterland kerkje was verheugd over dit nieuwe voorstel; bij verhoogden bietenaanvoei kan zijns inziens de fabriek voldoende marcheeren. Er is thans niet meer zulk eqn felle concurrentie van Frankrijk en België. Tijdelijk stopzetten achtte spreker een groot nadeel. Daar worden alleen de koopers beter van. Namens de Wilhelminapolder werd meegedeeld, d-at men deze meening volkomen deelde Aanstonds werd van andere zijde, o.m. door de heeren Quist en Linden- bergh, weer het plan van het bestuur verdedigd. Telkens kwam het tot vin nige debatten en interrupties. De stem ming in de oveFnitte zaal was vrij opgewonden. Eenige consternatie verwekte het toen een spreker, die het woord wilde voe ren, flauw viel. Zeer groot opzien baarde een mededeeling van den heer N. v. d. Maas, die vroeg of de ver koopsom ad f750.000 de juiste ver koopsom was. Hij deelde mede uit een stuk van dc Dinteloord ie weten, dat het aanbod luidde f750.000 of meer, te^vijl daarvan door de com missie geen mededeeling was gedaan. Tal van nieuwe sprekers vroegen telkens het woord. Dc tegenstanders van het bestuursvoorstel zochten er een vooropgezet doel achter om de Zeeland kapot te maken. Speciaal be schuldigde men daarvan dc Coöp. Din teloord, welke bewering van de zijde van het bestuur met kracht werd te ruggewezen. De stemming. Ongeveer half drie werden de debat ten gesloten en ving de stemming aan over het bestuursvoorstel als zijnde van de verste strekking. Deze stem ming, die duurde van 3 tot 7 uur, had een verrassend resultaat. Vóór het bo stuursvoorstel werden uitgebracht 1115 stemmen en tegen 527 stemmen. De voorstemmers vertegenwoordigden 2401 aandeelen, de tegenstemmers 1151 aan deelen. Volgens de statuten moest een meerderheid van twee derden vóór het voorstel worden uitgebracht, zou dit aangenomen zijn. Dit was niet net geval, zoodat liet bestuursvoorstel ver worpen was. Dc voorzitter, dc heer Welleman verklaarde, dat in verband met deze verwerping de volgende punten van de agenda werden afgevoerd. Hij bracht dank aan de commissie, die de liqui datie had bestudeerd en voorbereid. Het bestuur zal zich zoo spoedig mo gelijk beraden ert van zijn overwegingen aan de leden kennis geven. De heer v. d. Cast. I, voorzitter der commissie, verklaarde, dat hoewel er in het verleden door hem en zijn groep sterke oppo itie tegen het bestuur was gevoerd, zij toch met dit bestuur in dc beste verstandhouding de liquidatie had den voorbereid Deswege bracht hij het zijn besten dank. Hierna werd de vergadering gesloten. Winterhanden I Wintervoeten Mevrouw Sturm had gelijk gehad, toen ze haar nicht 'nad gezegd, dat Lucy Donner in den toestand, waarin ze zich bevond, ha^ir op reis slee/lts tot last zou zijn. Het eerste wat ürace na de lange, vermoeiende reis bij aan komst in Parijs doen moest, was een dokter bij haar te roepen Deze ver klaarde den toestand der zieke voor zeer oedenkelijk en raadde Grace aan, 's nachts bij haar te waken. Hij zon zorgen, dat cr den volgenden dag ecu pleegzuster kwam, maar dezen nacht zou zij zelf voor ziekenverpleegster moe ten fungeeren. Dat was Grace's en tree in Parijs. De volgende dagen wa ren niet vroolijker, want in plaats van beter te wo den, verergerde Lucy Donner's toestand en de dokter ineen- de, haar meesteres op het ergste te moeten voorbereiden, i Iet geheele hotel raakte in opschudding, de eigenaar vloekte. Een stervende in zijn hotel. Dat was ook wat moois! Toen Anna Studly in het hotel aan kwam, was de verwarring zoo groot, dat ze nauwelijks iemand kon vinden, om haar een kamer te wijzen. Op de vraag, of er een brief voor haar was gekomen, scheen ze geen beslist ant woord te kunnen krijgen. (Wordt vervolgd)- nooit!" riep zij uit. Zij zat rechtop in haar bed, wierp haar lange haren naar achteren over haar schouders en trachtte kalm na te denken. Een toekomst, erger dan de hel, ging zij tegemoet. En aan den anderen kant, wanneer zij voor hem vluchtte, stond zij hulpeloos en moeder ziel alleen in de wereld. De taal van het vreemde land, waar zij zich be vond, kon zjj tenminste eenigszins spre ken, maar vender ontbrak haar alle levenservaring. Toch moest ze weg, weg van haar vader, en van het lot, dat haar in zijn nabijheid steeds be dreigde. Maar waarheen Natuurlijk dacht zij in haar ellendi- gen toestand wel honderd keeren aan Grace Middleman en de afspraak, die zij met haar gemaakt had. Maar, zoo- als dat meer bij zware beproevingen gaat, had zij haar vertrouwen in zich zelf en in de wereld verloren; het scheen haar het beste te verdwijnen en vergeten te worden. Zij sprong uit haar bed en- kleedde zich aan; daarna ging zij naar het station. De reizigers, die ook met de boot waren aangekomen, waren- met den sneltrein verder gegaan en- nu liepen er tot laat in den middag slechts boemeltreinen. In een van deze nam Anna plaats: haar medereizigers waren meest handwerkslui, land- en handels lieden, het vaste publiek der lokaaltrei- nen in de geheele wereld. In Amiens wilde zij haar mogelijke vervolgers het spoor geheel bijster ma ken. Zij steeg daarom onder een vreem den naam in een klein hotel af, dat aan een dikke, goedhartige vrouw uit Elzas behoorde, waarmee zij spoedig vriefidschap sloot. Van haar kreeg zij voor Parijs het adres van het Hotel de Lille, waarheen haar vriendelijke hospita haar aanbevelingen kon mee geven, daar zij vóór haar huwelijk in dat hotel in betrekking was geweest. Vóór Anna Studly zich naar Parijs op weg begaf, besloot zij tot een stap, dien zij tot heden steeds ver meden had; doch eindelijk kwam ze er toe om in de Times" de hulp van Grace in te roepen. Zij had een uurtje ernstig gebeden en dit had haar het vertrouwen teruggegeven en haar hals starrigheid gebroken. Zij stuurde de advertentie dadelijk naar de redactie -te Londen en ging daarqti op reis naar Parijs, om daar het resultaat van lraar oproeping in de Times" af te wachten. o

Breskensche Courant | 1930 | | pagina 1