ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCHVLAANDEREN Buitenland. FEUILLETON De stille getuige, Binnenland. Gewestelijk Nieuws. BRESKENSSCHECOURANT VERSCHIJNT WOENSDAGS EN ZATERDAGS IN ALLE PLAATSEN VAN ZEEUWSCH-VLAANDEREN Abonnementsprijs p. 3 maanden f 1.25 francs p. poat f 1,40 Advertentieprijs tin 1 5 regels 75 cent Elke regel meer 15 cent Ingez. Meded. 30 et. p. regel. Drukker-Uitgever J. C. LE BLEU voorheen B. BOOM-BLIEK rStv BRESKENS p°*»*'9ro Abonnements-Advertentles zeer billijk tarief. Advertenties worden aangenomen tot n i t e r 1 k Dinsdag- en Vrijdagmiddag 1 uur "7e Jaarg ng Woensdag 26 Februari 1930 Nummer 3508 GRATIS verzekering gulden by levens- iet gld. bfl dood u» gld. bij verlies gld. bij ver- ra gld. bij ver- is gld. bij ver voor de abonné's tegen vni] lange ongeschikt- lUII door 7h vaneen hl] lies van een 4Q lies van een xft lies van een ongelukken voor: heid tot werken. een ongeluk, hand of voet. oog. duim. wijsvinger. De risico van bovenstaande verzekering is bij de harverzekirdOngevallen-Verzekering-Maatschapptj „Fatum" te 's-Gravenhage. i a gld. bij verlies van eiken anderen vinger. BELG1E. Een dak ingestort. Tengevolge van het instorten van een dak in een metaalfabriek te Ang- leur bij Luik zijn vijf arbeiders van een hoogte van 25 meter naar beneden gevallen. Drie hunner waren op slag dood, de anderen werden slechts licht gewond, Studentenrelletjes te Antwerpen Tusschen franskiljo.ische studenten van de handelshoogeschool en een groep Vlaamsche studenten uit Leu ven, waarbij zich ook een groep Ant werpenaren had aangesloten, is het te Antwerpen na afloop van een schouw burgvoorstelling herhaaldelijk, ondanks de tusschenkomst van de politie, tot botsingen gekomen. De politie moest met de blanke sabel chargeeren om de vechtende groepen uit elkaar te drijven. Enkele studenten liepen verwondingen op; er hadden ook een twintigtal ar restaties plaats. De kosten der Belgische oorlogs uitgewekenen. Het Kamerlid Hermans had aan den minister van financiën de vraag gesteld wat de oorlogsuitgewekenen aan de Belgische schatkist 'hebben gekost. Mi nister Houtart heeft nu geantwoord dat de Engelsche regeering niets heeft gevergd voor den steun tijdens den oorlog aan Belgische vluchtelingen ver leend. Gevorderd werd door Nederland aan hoofdsom en interesten samen een bedrag van 2,250,442 gulden 14 cent als terugbetaling van onderhoudskosten van gezinnen van geïnterneerde militai ren en Belgische onderdanen, die ten laste van den openbare onderstand wa ren. Frankrijk eischte -van zijn kant terugbetaling van 154,202,786 frank 81 centiem. Deze bedragen zijn door de Belgische schatkist aan de betrokken regeeringen geheel uitbetaald. o ROEMENIë. De ongelukkige verloving van prinses lleana van Roemenië. In verband met het eindigen van de verloving van prinses lleana zal de minister van het protoool Hiott zijn ontslag aanbieden. Hem werd ten laste gelegd, dat hij bij het nemen van in formaties over den gewezen verloofde van de prinses niet voorzichtig genoeg is geweest. Hiott heeft ook tegen de 23. Grace liep naar haar tante toe. „Mag ik het blad even tante? Die advertentie is voor mij. Waar staat ze?" Ze nam de courant en las; „Dosia. Wanneer G. M'. dit leest, wordt ze dringend verzocht, binnen acht dagen aan haar vriendin haar adres op te geven naar Hotel de Lille, Pa rijs". Grace wendde zich tot haar tante. Jawel," zeide zij. ,,De advertentie is, zooals ik u zeide voor mij. Het is een roep om hulp, tante en ze komt van iemand, die ik met hart en ziel liefheb". ,i,Om 'shemelswiL" riep mevrouw Sturm uit, terwijl zij haar handen in elkaar sloeg, „doe jij aan zulke dingen mee En iis alles daarbij Wel je wjaet je begrijpt wel volkomen in den vorm?" Grace haalde de schouders op. „De persoon, die mijn hulp inroept, is een jong meisje, tante, mijn liefste schoolvriendin. Wij hadden afgespro ken! op deze manier samen te cor- gewoonte de koningin-weduwe en de prinses niet op hun reis naar het bui tenland vergezeld De ministerpresident heeft aan alle politie- en gendarmerie autoriteiten een vertrouwelijke circu laire ge, Onden, waarin zij worden ge last alle foto's van de prinses en graaf Hochberg in beslag te nemen en op !de politie-commissariaten te verbranden waarvan in allen vorm proces-verbaal moet worden opgemaakt. CHINA. Zendelingen vrijgelaten. De onderhandelingen over de in vrij heidstelling van drie Zwitsersche zen delingen, die eeuigen tijd geleden door bandieten werden weggevoerd, zijn vol gens berichten uit Hongkong met een geiuKKig resultaat geëindigd. Na een gevangenschap van zes maanden wer den de zendelingen vrijgelaten. Volgens een bericht uit Swatau heb ben de bandieten genoegen genomen met een losgeld van 600 pond sterling. AMERIKA. Het drankverbod in de Ver. Staten. De enquete, gehouden naar de wer king van het drankverbod in de Vei. Staten door de juridische commissie van het Huis van Afgevaardigden, leidt tot verrassende uitlatingen Een voor malig officier van justitie, Frederick M. Coudert, kwam de heeren van de commissie waarschuwen, dat indien ei inderdaad een ernstige poging zou wor den gedaan om het drankverbod door te zetten, die de regeering een stem busnederlaag zou berokkenen of anders een burgeroorlog ontketenen. Coudert zeide bovendien nog, dat in dien de regeering heusch poogde om met de hulp van leger en vloot de drankwet toe te passen, en alle over treders te doen arresteeren, de capa citeit der Amerikaansche gevangenissen op 56.900.0UO klantjes zou moeten wor den geschat. Maar, plaagde Coudert: een werkelijk toepassen van het drank verbod durft het Congres toch niet, want het Congres weet dat dat niet zal gebeuren, dat het niet gebeurt en dat het niet kan gebeuren Nog merkte Coudert op, dat het drankverbod allen vooruitgang van het Amer, volk in de richting der matigheiJ had teniet gedaan en dat de invloed van het verbod uitsluitend maar scha delijk had gewerkt. Oud-senator G. H. Williams ver klaarde, d at in St. Lpuis nooit was respondeeren, als geen andere wijze mogelijk was". „Schrijf haar dan," raadde 'haar tante aan. „Als je denkt, dat ze geld noodig heeft, stuur het haar en wanneer jelui zooveel van elkaar houden, laat haar gerust ook eenigen tijd hier komen",. „Dank u, tante," zeide Grace. „Maai er is geen denken aan, dat ze hierheen komt. Nu ze deze advertentie plaatst, is het niet goed met haar, daarvoor ken ik haar te goed. Misschien is ze- in een toestand, dat ze totaal niet reizen kan. Wie weet, wat haar over komen is. Daarom ga ik zelf naar haar toe". „Jij? Naar Parijs?" {.Waarom niet, tante? Ik ben toch ook van Londen hierheen gekomen, ik neem Lucy dan weer mee". Tante Sturm maakte een afkeurende beweging met de hand maar zeide haar niet, dat zij er met den professor over zou spreken. Toen deze thuis kwam, deelde zij hem het gehoorde mee, maar op zoo'n manier, dat hij ook niet anders kon, dan het plan van Grace afkeuren. Hij riep haar 's avonds in zijn stu deerkamer. „Kind," zéide hij, „je tante vertelt me daar iets van je, waarover ik zeer verwonderd ben", poogd het drankverbod toe te passen. Hij, spr.. achtte het verbod onwettig. Elf menschen bedolven. Reuter meldt uit New York: ren ge.olge van het breken van een stalen tros viel in een steenkoolopslag plaats in het stadsdeel Bronx een la wine van ongeveer duizend ton kolen op een binnenplaats. Elf daar werkende personen werden bedolven. Tot nu zijn twee lijken gevonden en er is weinig kans op redding der negen anderen. Desniettemin wordt het bergingswerk met groote haast voort gezet en men zal nog trachten de slachtoffers met stooingrijpers te be vrijden. Een moderne jonge vrouw. Amelia Bascomb is een lief-uit ziend vrouwtje van 19 jaar. Wij schrij ven „vrouwtje" en niet „meisje" omdat zij gehuwd is en moeder. Maar haar man en kind liet zij in den steek om emotie te hebben, of zooals zij zelf het uitdrukte „to get a real kick out of life". En de lief-,.uitziende" was vooral niet lief. Want mevr. Bascomb is een beroepsmisdadigster van de. bru taalste soort Zij werkte met vier part ners en ging als volgt te werk. Zij kwam met een vriend een winkel bin nen bij preferentie een schoenen winkel met weinig personeel en vroeg iets te zien. Wanneer dan de bediende bezig was, richtte de makker van mevr1. B. een revolver op den man, en nu traden de andere schavuiten binnen en plunderden de kas. Dan af tocht in snel tempo, gedekt door den man met den revolver. Als operatiege bied had de bende de: binnenstad van New-York gekozen. Pas bij de 36ste poging werd het mevrouwtje gepakt. De kamers waar zij woonde werden doorzocht en daar vond de poll tie twee revolvers, waarvan er een kon worden geïdentificeerd. Het wapen had toebehoord "aan een detective die door de bende was ontwapend bij een diefstal. Eerst wilde het vrouwtje haar mede plichtigen niet noemen, maar ten slotte viel zij door den mand. De medeplichti gen bleken een jongen van 17 te zijn en drie mannen van onderscheidenlijk 24, 25 en 29 jaar. Vrouw ter dood gebracht. Voor de eerste maal is in den staat Arizona een vrouw, Dugan ge naamd en ter dood veroordeeld wegens moord, terechtgesteld. Zij werd opge- iLieve oom," antwoordde Grace, „laat ik u toch alles eerst eens duidelijk uitleggen. Het meisje, dat mij in de „Times" schrijft, heb ik lief, zooals ik zelfs een bloedverwant niet liefheb ben kan. U zoudt me begrijpen, 'als u haar kende; zij zou uw vooroordeel tegen Engelsche meisjes zeer aan 't wankelen brengen. Het schijnt helaas, dat het met haar niet {in orde -is: Ze was over het doen en laten van haar vader geheel onwetend, maar het weinige, wat zij hoorde, was niet zeer opwekkend voor haar. Vóór wij vart elkaar gingen, kreeg zij van haar vader het bevel, alle betreking mondeling als schriftelijk met mij te breken, maar wij spraken een teekëh af, waaronder we elkaar kónden doen weten, wanneer het een van ons slecht ging in 't; lé ven en zich in gevaar bevond. En dit teeken las ik vandaag in de „Times"'. Ik ken mijn vriendin te goed om niet te weten, dat zij slechts in den uitersten nood tot dezen stap besloten heeft, maar nu zij het deed, zal mij niets er van terughouden, haar te hulp te komijn moijgen ga ik naar Pa rijs". De pi(l»fessor trok haar naar zich toe, „Je bent een flink meisje, Grace,'! zeide hij, „en nu Ik weet, hoe 'ter hangen. In het geheel waren in de V.S. reeds 26 vrouwen ter dood gebracht. DUITSCHLAND. Een onderzoek tegen de firma's Krupp en Thyssen. De bevoegde autoriteiten hebben een onderzoek geopend tegen de firma's Krupp en Thyssen die zich aan land verraad en oorlogsverraad zouden heb ben schuldig gemaakt. Als getuigen in deze zaak zijn reeds gehoord dr. Kei ler, hoogleeraar in dé katholieke the ologie aan de universiteit te Freiburg prof. Hauser en N. O. Lehmann—Russ- büldt, een Berlijnsch pacifistisch publi cist. Deze laatste had eenigen tijd ge leden een boek uitgegeven getiteld „Die blutige internationale Rilstungs- industrie" en enkele zijner beweringen in dit boek hebben aanleiding gegeven tot een onderzoek tegen de genoemde firma's. Volgens Lehmann-Russbiildt zou de firma Thyssen tijdens den oor log aan de Nederlandsche infanterie Schutzschilder (borststukken 'hebben verkocht voor 68 mark, terwijl de Duit- sche militaire autoriteiten voor dezelfde waren een prijs van 117 mark hebben betaald. Krupp zou internationale pa tenten voor het fabriceeren van gra- naattondels aan Engeland hebben af gestaan. Voorts werd in het boek be weerd dat veel oorlogsmateriaal tijdens den oorlog door de firma's Krupp en Thyssen naar Nederland en Zwitserland is geleverd, hoewel beide firma's wis ten dat dit materiaal verder aan de vijandelijke staten zou worden verkocht en daar zou worden bestemd voor het vervaardigen van wapenen ter bestrij ding van Duitschland en zijn bondge- nooten. Een aanslag tegen Trotzki beaamd. De Berlijnsche uitgever van de geschriften van Trotzki heeft van den Praagschen journalist Ludwig Hemych een waarschuwing ontvangen dat te Praag woonachtige leden van het voor malige witte Russische leger een aan slag tegen Trotzki hebben beraamd. Zij zijn voornemens Trotzki in zijn wo ning op het Prinse-eiland bij Konstanti- nopel te overvallen en neer te schieten. De u'tgever heeft dezen brief aan de autoriteiten doorgegeven en Berlijnsche vrienden van Trotzki hebben een af schrift gezonden aan den Turkschen gezant om de Turksche regeering in de gelegenheid te stellen, voorzorgsmaat regelen te nemen. Trotzki zelf moet ook door een te legram zijn gewaarschuwd. inee staat, wil ik je Ook niet van de reis terughouden. Het zal heel wat moeite kosten, je tante de zaak aan 't verstand te brengen, ik zal het echter pro- beeren. Ik heb- reeds zooveel met haar geredetwist, dat het op een keer meer of minder niet aankomt". Lucy Dormer, hoe zwak ze ook was. juichte van vreugde, toen haar meeste res haar Vroeg, of ze mee naar Parijs wilde gaan. - „Heerlijk!" zeide zij. ,,Als u wist, hoe slecht ik me 'nier in Duitschland altijd gevoeld, heb, juffrouw Grace, Misschien dat de verandering van lucht me goed zal doen en ik in Parijs er weer bovenop kom, want. hoewel ik nooit geklaagd heb, ben ik ziek, se dert fk mijn voet op Duitscben grond heb gezet". Maar de verandering van lucht en de reis schenen haar niet goed te bekomen. Zij klaagde gedurende de geheele reis en bij hun aankomst in Hotel de Lille te Parijs was zij zoo zwak, dat Grace dadelijk een dokter moest laten halen, HOOFDSTUK VU Kapitein Studly keek het kamermeisje verwonderd aan. Het was een aardig meisje met een paar zwarte, ondeu gende oogen, dat hij onder andere De Ziektewet. De ziektewet, welke 1 Maart in wer king treedt, bevat de bepaling, dat de uitkeering van ziekengeld geheel of gedeeltelijk kan worden geweigerd, in dien de ongeschiktheid tot werken be stond op het tijdstip, dat de verzekering een aanvang nam. Aan verzekerden^ flie op 1 Maart reeds ziek zijn, kan dus de uitkeering worden geweigerd, zoowel door de ziekenkassen van de Raden van Arbeid als door de bedrijfs vereenigingen. Er wordt echter in de kringen van de bedrijfsverenigingen naar gestreefd, dat genoemde arbeiders dadelijk voor uitkeering in aanmerking komen. Dit wordt in de eerste plaats billijk geacht voor de arbeiders, die met 1 Maart uitkeering ontvangen krach tens de bepalingen van een collectief arbeidscontract of uit een reeds be staande fabrieksziekenkas, maar ook voor de arbeiders, voor wie straks de iiektegeldregeling begint, wil de Fe deratie van bedrijfsverenigingen maat regelen treffen, waardoor zij, die op 1 Maart 1930 ziek zijn, in elk geval ziekengeld ontvangen. BRESKENS. Bij de Vrijdag door Burgemeester en Wethouders alhier gehouden aan besteding voor het ulcvoeren van rio- leerings grond- en bestratingswerken met bijkomende werken in deze ge meente is ingeschreven door de heeren: I. Nieuwenburg voor f 2310 Iz. Pleijte f 2296 A. Cambler f 2260 J. Visser en C. Daansen f 2593 Vergouwe f 2020 W. du Bois f 2200 Gebrs Maas f 2687 Iz. Vergouwe f 2200 P. J. van de Sande f 2146 In de plaats van de dames Tazelaar en de Vlieger en de heeren W. G. Carels, J. Cruson en W. Morel, die niet meer in aanmerking wensch- ten te komen, zijn tot leden der Oudercommissie aan de O. L. S. I alhier benoemd Mej. S. Pleijte-Salomé en de heeren H. Brand, C. Post, Iz. Rfemens en Iz. Wolttlez. omstandigheden wel graag eens in haar frissche wangen zou geknepen hebben, maar nu had hij andere dingen aan 't lipofd. „Wat zeg je?" riep hij. zich langs de kin wrijvend, is mijn dochter uitge gaan? Laat ik eens even in haar kamer kijken". Haar koffers stonden ongeopend naast de deur en ook haar handtaschje stond nog op de tafel. „Wie weet, waar ze heengegaan is," zeide de kapitein, „en misschien komt zij gauw weder". Hij voelde, dat hij iets ter opheldering tegen het kamer meisje moest zeggen. Hij keek naar de tafel. De inktkoker stond open en de pen was nog kort gelden gebruikt. „Zij schijnt geschreven te hebben," zeide hij bij zichzelf. Hij zodht op de tafel, maar vond niets, dan een paar verscheurde stukjes papier. Deze tracht te hij aan elkaar te passen, maar zij bevredigden zijn nieuwsgierigheid even min als het vloeipapier, dat hij tegen het licht hield; hij kon er slechts kris en kras door elkaar geschreven En gelsche en Fransche woorden op ont cijferen. Eindelijk verliet hij de kamer zeide het kamermeisje goedendag en stak «en sigaar op, om over de zaak na te denken. (Wordt vervolgd. J

Breskensche Courant | 1930 | | pagina 1