Week-Menu. Provinciaal Nieuws. Gewestelijk Nieuws. Rede ter opeiniig van tiet Meebouw .Lokaal Weuimau' te Mens 19 r'ebr.1930 Rechtszaken. Gemeen'e BRESKENS KON. NED. SCHOUWBURG GENT. Zondag 23 Feb. nam. 2,30 Cupido Dictator, Zangspel in 3 bedrijven, en nam. 7,30 Seppoi. Zangspel in 3 bedrijven. o FRANSCHE SCHOUWBURG. Zondag 23 Februari. In middag- (2 uur) voorstelling Si J Etais Roi Opéra-comique in 3 actes en 4 tableaux. NIEUWE CIRCUo-SCHOUWBURG GENT Vanaf heden Vrijdag en volgende dagen, in middag- en avondvoorstel ling 12 nieuwe nummers, op het pro gramma: Nadasy Baum, de beroemde sterdansers van het opéra van Buda pest. Kasbatsultan Tro.p, de wilde Arabieren. Refala de wonderbare muzi kant Prins Tanagra. met de spook achtige vrouw. De Floritas de Marlys enz. predikbeurten. Ned. Herv. Kerk. Zondag 23 Febri ari 1930. Biervliet v 9 30 ds Vrijland! Aardenburg v 10 u ds Barnouw Breskens v 9.30 ds Keers n 1.30 Zondagschool n 5.3'J ds Keers Cadzand v 9 30 ds Visser Groede v 9.30 ds fan Griethuijsen Nieuwvliet n2u ds van Griethuijsen Waterldk. v 9 30 ds Huizinga IJzendijke n 2 u ds Huizinga Ev. Luth. Gem. Groede. vm. 9 30 u ds Ouwerkerk Hevige brand te Middelburg. Woensdagmiddag half één werd de gemeente Middelburg weder door een hevigen brand getroffen. Aan de sociëteit ,^de Vergenoeging" op de Groote Markt was men bezig met het schilderen van 'net gebouw. Bij het afbranden van de verf van den gevel, is vermoedelijk brand ontstaan. De brand nam zoo spoedig in hevigheid toe, dat het onmogelijk was de aan vankelijk kleine vlammen te blusschen. Er werd dan ook oninLciidellijk alann gemaakt doch intusschen wakkerden de vlammen steeds aan en het was da delijk te zien, dat de brandweer op nieuw een grooten brand zou te blus schen krijgen. Het sociëteitsgebouw was weldra een groote vuurzee en toen de brandweer met de groote motorspuit ter plaatse verscheen werd dadelijk met kracht 'net blusschingswerk aangevangen. De kleine mocorspuit kon geen dienst doen, omdat daaraan een defect was. Toen bleek dat het sociëteitsgebouw niet meer te houden was, bestond nog groote ongerustheid voor het neerstor ten van de groote lichtreclame van de' }1Turmac," welke reclame op het dak van de sociteit was geplaatst. Men wist natuurlijk niet naar welke zijde dit gevaarte zou neerstorten en daarom moest de omgeving geheel vrij worden gehouden. Gelukkig is deze lichtopstand naai beneden gestort zonder ongelukken te hebben veroorzaakt. De massale stuk ken ijzer, waaruit deze reclame be stond kwam terecht in het brandende sociëteitsgebouw, waardoor de aange richte verwoesting nog een trooste- loozer aanblik opleverde. Dat de vlammen hoog oplaaiden spreekt vanzelf en zelfs te Souburg was de brand goed zichtbaar en zag men de dikke rookwolken opstijgen. De taak van de brandweer was vooral om te trachten de aangrenzende ge bouwen te behouden. Aan de eene zijde, aan den kant van de Langeviele ligt de Electro Bios coop naast de sociëteit en aan de ande re zijde, op den hoek van de Groote Markt en Vlasmarkt de winkel en ma gazijnen „de Roode Toren" van de firma Van Sluijs. Uit deze en omliggende gebouwen werden zooveel mogelijk voorwerpen van waaide gered, omdat men niet wist welken omvang de brand zou aan nemen. Te ongeveer 2 uur was de brandweer het vuur in zoover meester, dat voor deze gebouwen geen gevaar meer be stond en de schade dus beperkt bleef tot de sociëteit ,.de Vergenoeging'^. welk gebouw evenwel geheel verloren is gegaan. Deze sociëteit behoorde ook tot een der oude gebouwen van Middelburg. De waterschade aan de belendende perceelen is natuurlijk zeer belangrijk en de Electro Bioscoop zal wel eenige dagen geen voorstellingen kunnen ge ven. Door den kastelein van de sociëteit, den heer La'gaaij, werd nog een ge deelte van zijn inboedel gered, terwijl ook nog eenige meubelen in veiligheid werden gebracht. Er werd in het geheel met 4 stralen water op de brandende massa gewor pen, terwijl de brandweer de belenden de perceelen voortdurend nat hield, waaraan dan ook het behoud van deze perceelen is te danken. Eenige oogen- blikken was het gevaar voor de bios coop vooral zeer groot en aan de achter zijde lekten reeds kleine vlammetjes doch deze konden door eenige flinke stralen gebluscht worden, waardoor het gevaar voor uitbreiding van den brand voorkomen werd. De schade van den brand is zeer groot. De afgebrande sociëteit was verze kerd voor f75000 bij de Haarlemcshe Brandverzekerings-maatschappij. Het gebouw dateerde uit de eerstje helft van de vorige eeuw. Vroeger stonden ter plaatse enkele kleinere ge bouwen. In 1881 werd de kegelbaan bij de sociëteit gevoegd, in welk ge bouw thans de ElectPo Bioscoop is gevestigd. Uit de bioscoop konden de films tijdig in veiligheid worden gebracht. Dat de ^Roode Toren" behouden is kunnen blijven is te danken aan het feit, dat zich op dit gebouw een uit kijktoren bevindt. Van deze verheven heid kon het dak van de ^Roode To ren" goed nat worden gehouden, waar door dus de vlammen zich daar tei plaatse niet konden uitbreiden en de schade aan dit groote pand aangebracht zich bijna uitsluitend tot watterschade heeft bepaald, Men is onmiddellijk nadat gevaar voor uitbreiding van den brand was geweken, begonnen den gevel van de sociëteit omver te haien, welke poging driemaal herhaald moest worden, al vorens de gevel ineenstortte. Dit ge schiedde ten slotte met donderend ge weld. Hoewel te ongeveer half drie alle gevaar was geweken, bleef de brand weer voor de nablussching nog op het terrein, om onmiddellijk handelend te kunnen optreden. De brand werd natuurlijk door dui zenden menschen gadegeslagen, waar- doe de Groote Markt gelegenneid te over aanbood. Vele autoriteiten waren aanwezig, o.a. de waarnemende burgemeester (de bur gemeester was uitstedig). In den loop van den middag zijn ook zeer velen van hier en uit andere deelen van Walcheren naar Middelburg gegaan om de verwoesting door hei vuur aangericht in oogenscnouw te ne men. Bij den grooten brand op 7 Decem ber werd de hoofdstraat van Middel burg deerlijk geteisterd, waarvan de ruïnes nog voor een belangrijk deel te zien zijn en thans werd op de Grpote Markt, mede in het centrum -Van de stad gelegen door de vernielen de elementen een groote verwoesting aangericht Het verschil van deze branden is dat thans dadelijk bekend is hoe de brand is ontstaan. Er is reeds herhaaldelijk aangedron gen onlangs nog in een circulaire door den minister van binnenlandsche zaken om de uiterste voorzichtig*- heid tè betrachten bij 'net afbranden van gevels en ziet thans is weder een gebouw op deze wijze in vlammen opgegaan. De justitie zal wel onderzoeken of in deze van eenige schuld sprake is, dan wel dat de brand door een niet te voorziene omstandigheid is ontstaan. ,jVliss. Crt" breskens. Onze vroegere dorpsgenoot de heer J. de Koene Jr., thans controleur bij de Philips te Eindhoven is benoemd tot controleur bij de Kon, Mij, de Schelde te Vlissingen, breskens. Donderdagavond gaf de afdeeltng van Staatspensioen een propaganda- avond tn het gebouw Sumajo alhier, teneinde te komen tot de stichting van een afdeeling Breskens. Nadat de voorzitter, de heer J. de Groote, de feestvergadering geopend had, hield de heer Waelput git Groe de een rede, waarin hij op duidelijke wijze doel en werkwijze van den Bond naar voren bracht. Hierna vertolkte de Rederijkers kamer te Schoondijke, die steeds haar welwillende medewerking verleent, op verdienstelijke wijze „Oude Antje", een tooneclspel in twee bedrijven. Tot slot bracht een vroolijke klucht de lachspieren in beweging, waarna de voorz. de gebruikelijke dankjes bracht en meedeelde, dat een afd. kon worden gesticht met voorloopig 50 leden. Een mooi succes van een mooien avond. Dinsdagmiddag kwam het sleep- schip „Suzanna Pieternella", Dubbel dam, schipper J. Pieterman geladen met kolen voor de Zeeuwsche Brand- stoffenhandel van Vlissingen at gesleept door het motorbootje van P. H. uit Vlissingen naar Breskens. Daar er een flinke deining liep en een stevige Noond-Oosten wind woei kostte het heel wat moeite om de haven te be reiken. Omdat het motorbootje geen genoeg kracht bezat, het sCnip tegen ebbe en wind op te sleepen, verlagerde de sleep zoodat het er voor hen nache- lijk begon uit te zien. De golven sloe gen over het schip neen, doch dit was goed gespalkt zoodat voor volloopen geen direct gevaar bestond. Het s.s. Zeeland van den PFov. Sfoombootdienst, kapitein Th. de 3mit, die juist de haven alhier verliet en de ,sleep zag, begreep dat zij in een nete lige positie verweerde en gaf verschei dene malen 4 stooten op de stoomfluit, om te waarschuwen dat er iets aan de hand was. Enkele malen voer de boot er om heen doch kon niets uitridnten door de deining die er liep, zoodat het voor hem ook gevaarlijk was er dicht bij te komen. Nadat het seinen der boot alhier gehoord was-togen di rect de visschersschepen er op uit om hulp te bieden. Intusschen was een mijnenveger der Kon. Ned. Marine die de Schelde af kwam vanen, bij het schip gekomen. Hij trok de sleep van het lager af, waarop het s.s. Zeeland de reis voortzette. De Ouddorpervis- scher 0.0.7 (gebrs. Sperlingj welke hier ook in de haven lag arriveerde het eerst bij de Sleep, waarop de mij nenveger deze aan de O. 7 overgaf, waarna beiden veilig de haven binnen liepen. o schoondijke. In de op 18 dezer gehouden alge- meene vergadering van het Groene Kruis alhier waren de voorzitter en de secretaris beide wegens ziekte afwezig. De waarnemend voorzitter, de heer j. A. Cransberg wenschte beide heeren een spoedig herstel toe. Uit het jaarverslag bleek, dat de wijkzuster in 1929 2262 ziekenbezoe ken had afgelegd, benevens 153.be zoeken bij T. B. C. patiënten. De rekening van het Groene Kruis werd vastgesteld in ontvangsten op f2262,76s en in uitgaaf op f2117,14, alzoo met een batig slot van f 145,62'/z Van de T. B. C, afdeeling waren die cijfers achtereenvolgens f643,47,f532.12 en f 111,35. De begrootingen werden vastgesteld, wat het Groene Kruis betreft op een eindcijfer van fl850,62'/j met een post voor onvoorzien van f 20,626 en van de T. B. C. respectievelijk op f623,35 en f30,75. Bij de bestuursverkiezing werden de heeren J G. Quist en F. A. v. Rose- velt herkozen, terwijl in de plaats van den heer F. H. Odink werd benoemd de heer A. P. Haartsen. Dinsdag 18 Februari hield de heer Stevens, landbouwleeraar, voor de oud-leerlingen van de Landbouw school alhier een lezing over proef velden en stikstofbemesting. In ver band daarmede zullen binnen afzien- baren tijd in deze omgeving een achttal proefvelden worden aangelegd, waar van één interprovinciaal vlasproefveld ter waarneming van 5 nieuwe wit-bloei rassen. 0 groede. Dinsdag 18 Febr. j,l. is in de zaal van P. Lagendijk alhier een feest- en pro- paganda-avond gehouden vanwege de Bond van Staatspensionneering. Voor een goed bezette zaal werd door dhr. Waelput een openingsrede gehouden Waarin hij nog nerdacht het 2e Kamerlid dhr. Sannes, De Rederijkerskamer van Schoondijke voerde het toepasselijke tooneelstuk „Oude Antje" gevolgd door een blij spel ,,De vluchteling in de Wijnmand" op dat zeer goed werd gespeeld en een daverend applaus tengevolge had. Onder de aanwezigen werd een col lecte gehouden voor bestrijding der kosten voor aankoop van een film voor den bond welke collecte 114.05 opbracht De vereeniging mocht het genoegen smaken dien avond 31 nieuwe leden te boeken. Een gezellig bal sloot dezen avond. biervliet. Dinsdagavond gaf het muziekgezel schap „Harmonie" met medewerking van de tooneelvereeniging „Jacob van Lennep" een concert voor leden met hun gezin op de bovenzaal bij dhr. E. van Royen. De wijze, waarop de muzieknummers onder leiding van den directeur A, Luteijn te Schoondijke werden ten gc- hoore gebracht toonde, dat er ijverig geoefend was. Verder werden opgevoerd „De Dorps burgemeester," kluchtspel in één be drijf en „Een oude rat in de val,' ook in één bedrijf. Beide stukjes brachten menigmaal de lachspieren van het puoliek in beweging. De opkomst was maar slapjes. Dinsdag is overleden de oudste inwoner van onze gemeente, de heer M. Waddc van Roon, in den ouderdom van ruim 95 jaar. In 1892 werd hij tot lid van den raad gekozen en is dat gebleven tot 1919. Wethouder was hij van 1 Sept. 1896 tot 1 Sept. 1919. Woensdagavond hield de afd. Biervliet van Doft- en Tuinbouw een ledenvergadering bij dhr. J. van de Sande. Opgekomen waren 14 van de 44 leden. De voorzitter opende de vergadering met een woord van welkom tot de aanwezigen en deelde mede, dat er, wegens het bedanken van dnr. Kake- beeke als secretaris-penningmeester, een nieuw bestuurslid moest gekozen worden. De voorzitter bracht een woord van dank aan dhr. Kakebeeke voor alles, wat hij in het belang der vereeni ging gedaan had. Als bestuurslid werd gekozen, dhr. j. J. de Vogelaar, die ver klaarde zijn benoeming aan te nemen en zich bereid verklaarde als secretaris op te treden. Op voorstel van den burgemeester werd besloten, dat er ieder jaar één be stuurslid zou aftreden. Volgens opge maakt rooster was dhr. Pruijssen thans aan de beurt van aftreden. Hij werd als bestuurslid herkozen en verklaarde zich bereid als penningmeester op te treden. Op voorstel van het bestuur werd besloten tot aankoop van plantjes in drie soorten: (geranium, fuchsia! blad- begonia). Gevraagd zal worden, welke leden plantjes willen hebben. Besloten werd f 15 beschikbaar te stellen voor het vangen van de bastaard satijnrups. Deze som zal over de drie scholen gelijkelijk verdeeld worden. Verder zal een bode aangesteld wor den. Dhr. j. Anthonisse vroeg, of net niet mogelijk was hier ook eens een ten toonstelling van de maatschappij van Ooft- en Tuinbouw te organiseeren. Pogingen daartoe zulleen aangewend woiden. jDe voorzitter gaf in over weging om op de plaatselijke ten toonstelling. ook gelegenheid te geven tot inzending van truit en hun vruchten, wat algemeen goedgevonden werd. Woensdagavond werd alhier onder groote belangstelling het Jeugdgebouw geopend. Wij volstaan thans met het afdrukken van de inwijdingsrede dooi Ds. A Keers. In ons nummer van Dinsdag geven we dan een overzicht der plechtigheid en van den feestavond op Donderdag. Ds. A. Keers opende aldus: Mijne Heeren, vertegenwoordigers van Kerkelijke Colleges, Dames en Mee ren, leden der Familie Weijkman, Mijn heer de loco-burgemeester en gij al len, die in welke hoedanigheid dan ook op dezen avond blijk geett van uw be langstelling, namens de Kerkeraad heet ik u allen h artelijk welkom. Wij zijn hier op dezen avond samen gekomen om dit nieuwe Lokaal Weijk man te openen, opdat het tot in lengte van dagen moge gebruikt worden in den dienst van het christelijk jeugdwerk in onze gemeente. Als ik aan dezen arbeid denk en ik laat ter zijde, al wat in den loop der eeuwen hier gedaan is door de predikanten door hun ca techetisch onderwijs en net oog heb op het werk onder de jeugd, zooals dit tegenwoordig niet alleen van christe lijke zijde, maar van meerdere kanten wordt aangevat en als een noodzake lijkheid gezien, dan ga ik in gedachten vele jaren terug. In net jaar lö6ü stond in den Achterweg een houten ge bouwtje, dat in de wandeling „het schuurtje" genoemd werd, het eigen dom van de weduwe Weijkman. Deze vrome vrouw nam in I860 het besluit haar gebouwtje open te stellen voor de prediking van den bekenden Zeeuw- schen predikant Ds. Budding. Deze was, na slechts één jaar in onze Kerk ge diend te hebben over gegaan tot de Gereformeerde op 25-jarigen leeftijd in 1835. In het genoemde jaar brak hij daar echter weer mee en stientte een eigen kring. De leer der uiriiö - kiezing, die vroeger in het middelpunt tan zijn prediking gestaan had, werd toen door hem verworpen; hij werd methodist, maar wist toch nog steeds een open oor te vinden waar hij kwam, hoewel door verschillende theologische dwalingen hij vele vrienden verloor. Als deze Budding hier vijf jaar ge regeld gepredikt heeft, wordt hier door hem een zondagsschool opgerient, aan vankelijk met zes leerlingen, De Hiep Weijkman, een van dat zestal, zal het zich herinneren. Het jeugdwerk in onze gemeente is dus, evenals elders van christelijke zijde begonnen lang voordat in andere kringen daaraan gedacht werd De leider was een zeke're Gornftlis van Duren, die echter eenige, jaren, later op jeugdigen leeftijd overleed. Zijn taak werd overgenomen door den zoon van den wed. Weijkman met hulp van haar kleinzoon, die intusschen zoo groot geworden was, dat hij niet meer op de banken behoefde te zitten, maar er voor mocht, staan, om zijn vader te helpen. Zoo werkten zij beiden te- samen tot 1885, toen de oude heer het verder aan zijn zoon over liet, die daar bij vele jaren bijgestaan werd door Jan Jacobs, Dingenus-zoon. Na diens dood deed hij het een tijd alleen, tot hij weer werd geholpen door Ko Moggré, die echter ook overleed, Men schen ontvielen, het werk bleet. Intusschen werd het scnuurtje der mate bouwvallig, dat de Heer Weijkman Sr. het in 1899 liet afbreken oin op dezelfde plaats een steenen lokaal te zetten. Het zou voortaan voor meerdere doeleinden gebruikt worden. De wed. Weijkman had reeds het oude gebouw tje geregeld afgestaan voor allerlei ver gaderingen met christelijk doel en het daarmee, zooals zij het uitdrukte den Heere gewijd. Met ditzelfde oogmerk werd herbouwd en dertig jaren lang is het hiervoor gebruikt, leder christen uit ons dorp, die de geschiedenis kent kan niet nalaten met groote dankbaar heid te gedenken al de liefde voor den Heer, die als uit iedere steen tot ons sprak. Er is zooveel christendbm van woorden! Hier werden daden gevonden, offers van veel geld en veel tijd en veel toewijding. De eeuwigheid zal open baren, hoeveel zegen er geboren is uit het besluit dat lokaal tie lafen bouwen en het den Heer te wijdetn. Wij gedenken hen, die ons zijn voorge gaan. Hier geldt het woord der Schrift Hunne werken volgen met hen. Het steenen gebouw was veel doel matiger dan het oude en toen Breskens electrisch licht ontving, kreeg dit lo kaal van den Heer van Melle een in stallatie ten geschenke, wat opnieuw een verbetering was. Zoo was het, toen in 1914 de oor log uitbrak. Belgische vluchtelingen na men hun intrek in het lokaal en na hen de militairen. Hierdoor verliep het zondags schooi werk, tot het later op nieuw door Ds. Raams is opgevat. Onder hem kwam ook de jongelings- vereeniging, die reeds in 1886 was opgericht, tot grooten bloei. Ik ge loof, de grootste, die deze vereeniging ooit heeft gekend. (Slot volgt). L<cht op voor Rijwielen enz. (waaronder zijn begrepen wagens, karren, enz.) Zaterdag 22 Feb. nam. 5.59 Zondag 23 6.01 Maandag 24 6.03 D-nsdag 25 6.05 Politierechter te Middelburg. Zitting van 18 Febr. De volgende zaak werd o. m. be handeld: G. F. B., 42 landbouwer te Sluis, werd verdacht dat hij le op 26 Dec. te' Sluis R. H. G. geschopt en gesla gen; 2e twee ruiten, toebehoorende aan J. C heeft vernield. Eisch f 20 s. 20 d„ uitspraak idem, Ingevolge de Verordening op de heffing van begrafenisrechten wordt het onderhoud der graverl van gemeentewege verricht. Men moet zich dus ter Secretarie ver voegen als men een graf wenscht te doen onderhouden en zich niet tot den grafdelver wenden,

Breskensche Courant | 1930 | | pagina 2