AV.../a4 mm mm m m m M fc Week-Menu. Sport. Perm ineüte Dam wedstrijd i i i a a i i i i I y £i flI fl i y SSJJJ Rechtszaken. Gewestelijk Nieuws. KON. NED. SCHOUWBURG GENT. Zondag 23 Feb. nam. 2,30 Cupido Dictator Zangspel in 3 bedrijven, en nam. 7,30 Seppel. Zangspel in 3 bedrijven. o FRANSCHE SCHOUWBURG. Zondag 23 Februari. In middag- (2 uur) voorstelling Si JEtais Roi. Opéra-comique in 3 actes en 4 tableaux. VOETBAL. Zondag 16 Februari 1930. Breskens I Sas van Gent 53. Breskens 11 Z.-Vl. Boys 5—2. Breskens III T. C. A. 0—1. De stand is thans le klasse B. Axel 9 7 - 2 34-12 14 SasscheBoys 10 6 4 37—25 12 Breskens 9 5 1 3 27-15 11 Terneuzenll 10 5 I 4 26—23 11 Clinge 10 5 - 5 19-20 10 Hontenisse 10 10 12—60 „Axel" kampioen. Doordat de Sassche Boys Zondag op eigen terrein door Breskens ge slagen zijn is „Axel" definitief kampi oen le klas B, Z. V. B. geworden. 6 16 26 36 46 i I 1 i a. 5 15 25 35 45 Probleem No 11 van j. d. M. Zw.: 20, 28, 31, 32, 36. Wit: 30, 34, 39, 42, 47, 48. Probleem No. 12 van le Bleu. Zw.: 11, 12, 13. 15, 18, 23, 27, 35, 36, dam 19. Wit: 20, 24, 26, 30, 34, 39, 41, 42, 45, 46, 47, 48. "Opl. No. 7 en 8 volgende week. Arrondissements-Rechtbank te Middelburg. Zitting van 14 Febr. K. W., 30 j„ tijdelijk rijksklerk der Directe Belastingen te Sluis, werd ten laste gelegd, dat hij in 1929 te Sluis als tijdelijk Rijksklerk bij de belastin gen A de navolgende geschriften, die bestemd waren om tot bewijs te die nen valschelijk heeft opgemaakt of vervalscht, met het oogmerk om die vervalschte stukken te gebruiken; le door in het Journaal voor de boeking der ontvangsten en uitgaven wegens in bewaring gelden over het jaar 1928/1929 van het kantoor der Belas tingen te Sluis valschelijk te boeken, dat aan H. L., R. R. en A. V. waren teruggegeven en verrekend, respect, f 120, f 120 en f 180, ofschoon hij wist dat dit niet was geschied. 2e door in het Journaal voor de boeking van de ontvangsten wegens Directe Belastingen over jaar 1929/ 1930 van het kantoor te Sluis voor Inkomstenbelasting ten name van I. J. P. te boeken een bedrag van f 200 en dat later te veranderen in f 100; een post van f92.55 door A. B. betaald voor Pensoneele belasting te veranr deren in f 42.55; een bedrag van f52.48 betaald door het Algemeen Armbestuur te Heille voor Grond belasting te veranderen in f32.48 en B. opzettelijk geldsbedragen van f 65,40, f 55,22 en f 45 heeft verduisterd. Eisch 4 maanden gev. straf. Mr Kuipers pleitte clementie voor den verdachte met het oog op zijn toekomst en vroeg bij veroordeeling een voorwaardelijke straf. Veroordeeling Wonderdokter. Door den Kantonrechter te Ter- neuzen werd bij vonnis van 13 Febr. J930 N. K., zich noemende de Leid- sche wonderdokter en wonende te 's Gravenhage, veroordeeld wegens het onbevoegd uitoefenen der geneeskun de, tot een geldboete van f 150, bij niet betaling of verhaal te vervangen door 15 d. hechtenis. Bij vonnis van denzelfden Kantonrechter van 14 Febr. werd voornoemden K. wederom tot een geldboete van f150 bij niet be taling en verhaal te vervangen door 15 d. h., wegens dezelfde overtreding veroordeeld. BRESKENS. 3e verantwoording verloting H. O. V J. R. Taartstel. F. d. W. Co. 1 gr. doos chocolade. 2 kleine doozen chocolade. 4 fleschjes Eau de Cologne. N. L., Gouda. 4 kleedjes. P. C. 1 bagagedrager. Sportvriend. 2 luxe doozen zeep I. d. H. Fietsmandje. Stuk zeep. Fleschje odeur. Vliegmachine. SCHOONDIJKE. Burgerlijke stand. Geboorten. 23 Januari. Janneke, d. van I. Eekhout en S. S. Dierkx. Overlijden. 1 Januari. Willem Jaco bus Perrels, 66 j„ echtg, van E. van de Walle 5, Jozina Adriana de Bruijne, 74 j., echtg. van A. Verhage. 11, Adriana Johanna van der Ginst, 69 j., ongehuwd. 19, Fran?ois Verhage, 5l j„ echtg. van S. Haartsen. Loop der bevolking. De loop der bevolking was in deze gemeente gedurende de maand Januari als volgt: Ingekomen zijn: A. P. Provoost van Groede, D. Lere van Oostburg, P. Pladet van Biervliet, de Vries-Ba'hui- zen van Amsterdam, L. Hindersmann van Lethe Ahlhorn. Vertrokken zijn: F. Bakker naar IJzendijke, C. G. J. A. Stalens naar St. Kruis, Z. G. Minnaert naar Groe de, E. E A. de Bats naar Breda, C. L. de Poorter naar Hoofdplaat, W. Beerens naar Axel, F. B. Verbuijtnaar Biervliet, F. de Bruijne naar Vlissingen. Geboorten. 21 Jan. Suzanna Janneke, d. van A. Dieleman en E. Scheele. WATERLANDKERKJE. Ingekomen personen gedurende de maand Januari in deze gemeente. O. J. Timmerman en M. Timmer man, beiden van Oostburg. Vertrokken zijn: E. F. Martens naar Sluis, M. van de Navoy naar IJzen dijke. NIEUWVLIET. Zaterdag, 15 Febr. jl. gaf de Sympho- *"rne „Ons Genoegen" - bijgestaan door de Fanfare - voor een tjokvolle zaal in de Stadsherberg alhier een concert hetwelk was bedoeld als eene herden king van het 60-jarig bestaan van „Ons Genoegen". Tot het concert hadden alleen toe gang de contribueerende leden met ge zin en verdere genoodigden, welke voor namelijk bestonden uit oud-werkende leden. In zijn openingsrede memoreerde de Vooijz,-Directeur-werkend-lid (de heer D. Luteijn Pz.) hoe moeilijk het op zoo'n kleine plaats vaak ging om het gezelschap in 't leven te houden. De heeren Jan de Klerck, indertijd hier hoofd der school en Abr. J. Erasmus, kleermaker te Groede, doch voornamelijk muziekleeraar van vele Nieuwvlietsche jongens, beiden reeds lang overleden, werden genoemd als de grondleggers van „Ons Genoegen". Zonder alle namen te noemen, wer den ook andere, te vroeg gestorven werkende leden hier met weemoed her dacht. De eenlge nog levende mede-oprich ter der Vereeniging, de heer Abr. Kot- vis te Sluis, (dezer dagen 80 jaar) was voor dezen avond weer in functie en vedelde er lustig en als steeds onver beterlijk op los. Nog een viertal goede krachten, die in „Ons Genoegen," en vaak elders, reeds sporen verdienden, hielpen thans mede, Hartelijk werd er gelachen toen de jongste muzikant aan het publiek werd voorgesteld en hij met zijn stralend gezicht even boven den lessenaar te zien kwammeestal was alleen aan de op- en neergaande strijkstok te be merken waar deze musicus in den dop nederzat. Het verschil in leeftijd tus- schen hem en het oudste lid bedroeg juist 70 jaar, Niettegenstaande enkele leden uit bei de gezelschappen door ziiekte verhin derd waren mede te spelen, werd het geheele programma op zeer verdienste- stelijke wijze afgewerkt en door de aanwezigen met onverdeelde aanlacht, •nder een pretüg aandoende stilte ge volgd De heer Jac. Risseeuw, rustend-on derwijzer en de heer I. A. Risseeuw, bankier, beiden te Oostburg. voerden het woord als oud-werkende leden der Vereeniging: - de heer Wagtho deed zulks als Burgemeester en de heer Wael put uit Groede als trouw bezoeker van vele bijeenkomsten te Nieuwvliet. Allen wenschten de jubileerende Ver eeniging hartelijk geluk en hoopten op haar nog lang bestaan. Eerstgenoemde spreker bekende, dat hij zijn muzikale talenten voelde ont waken toen hij als kleine broekvenj in stomme aandacht luisterde naar zijn neef Jan Luteijn (oud hotelhouder te Gnoede en ruim 40 jaar werkend lid van Ons Genoegen) die, óók als jongen, bij sprekers ouders in den winter kwam „wandelen" en dan met veel gevoel op een oude trekharmonica (één klavier) speelde. Tot slot bood hij reeds bij voorbaat zijn verontschuldiging aan voor het ge val hij niet aanwezig mocht kunnen zijn bij de herdenking van het eeuw feest, terwijl de tweede spreker een deel zijner rede op leuke wijze in dicht vorm had gesteld. De Burgemeester stond even stil bij de vraag of de muziek nog wel van de zen tijd is, nu er zooveel gedaan wordt aan radio en dergelijke. Gezien echter de volle zaal, was spreker over tuigd, dat „Ons Genoegen" steeds in staat blijkt luisteraars te trekken en te boeien. De heer Waelput vroeg zich af hoe het toch komt, dat te Nieuwvliet het vereenigingsleven, in tegenstelling met andere, nog grooter gemeenten, zoo bijzonder bloeit. Hij meende daarvoor geen andene reden te kunnen vinden dan het feit, dat men zich hier klein voelt en iri vereeniging kracht zoekt. Aan het einde der uitvoering dankte de Voorzitter zoowel het publiek als de sprekers. Zeer handig beantwoordde hij den heer I. A. Risseeuw óók in dicht-vorm, watt gezien de drukke avond feu de korte tijd van voorbereiding af zonderlijk dient te worden vermeld en door het publiek dan ook bijzonder hartelijk werd toegejuicht. Het heel goed geslaagde concert werd besloten met een allergezelligst bal, hetgeen soms meer leek op een bijzonder groote visite, nu er in den waren zin des \voords, hier zoo heel veel neven en nichten, alsook oude kennissen en trou we vriendschap dooreen krioelden of rond de tafels bijeen zaten. Moge „Ons Genoegen" nog heel tang en met veel genoegen terugzien op dit feest, dat tot aller genoegen, zoo recht genoeglijk verliep. SCHOONDIJKE. Met ingang van 18 dezer is Mej. D. Odink alhier, werkzaam gesteld bij de Postcheque en Girodienst. In een matig bezochte algemeene jaarvergadering van de muziekvereni ging „Oefening kweekt kunst" alhier, werden de gewone jaarlijksche werk zaamheden, het nazien en goedkeuren der rekening en verantwoording over het afgeloopen en het vaststellen der begrooting voor het komende jaar ver richt. De heer W. P. de Zwart, bestuurs lid, wend als zoodanig herkozen, ter wijl wegens periodieke aftreding van de heeren J. Casteleyn en J. A. Eosdijk, die niet meer in aanmerking wenschten te komen, in hun plaats tot bestuurs lid werden verkozen de heeren A. P. Haartsen en F. A. van Rosevelt. De voorzitter bracht den scheidenden, die beiden een lange reeks van jaren een bestuursfunctie hebben vervuld een har telijk woord van dank voor alles wat zij in het belang der muziekvereeniging hebben tot stand helpen brengen. Spe ciaal aan den heer Bosdijk is de ver eeniging veel dank verschuldigd voor de vele moeite en tijd, die hij, als secre- tarjs gedurende tal van jaren in het belang der vereeniging heeft opgeof ferd. Op voorstel van een der gewone leden werden beide heeren, als bewijs van erkentelijkheid bij acclamatie tot eerelld der vereeniging benoemd, Tenslotte Werden 10 rentelooze aan deden van de muziektent uitgeloot, aflosbaar per 1 Januari 1931. Jl. Donderdag gaf de muziekver eeniging „Oefening kweekt kunst" al hier haar gewoon jaarlijksch winter- concert, Waarbij de plaatselijke kamer- muziekvereeniging „Harmonie" haar me dewerking verleende. De verschillende nummers van het programma werden door beide vereenigingen vlot etl goed uitgevoerd; vooral werd de zware Fan- taisie - Ouverture „Firenza" van G. Al- lier door „Oefening kweekt kunst" goed vertolkt. Bijzonder veel waardeering on dervond ook de ouverture „Le Rocher- Fanfóme" ,van H. Staz, welke door beide vereenigingen werd uitgevoerd. Jammer, zeer jammer, dat deze muzikale soiree zoo uiterst slecht bezocht was. Ook de voorzitter wees daarop in zijn slotwoord. Mede speet het hem voor de kamermuziek-vereeniging „Harmonie," die hare zoo welwillende en gewaar deerde samenwerking heeft willen ver- leenen. Na afloop van het officieele gedeelte bleven de aanwezigen nog tot in de kleine uurtjes gezellig bijeen, van de intimiteit dubbel genietende, wat aan kwantiteit werd gemist. De afwezigen hebben zeer groot ongelijk gehad. De afdeeling Schoondijke van den Bond voor Staatspensionneering hield Zaterdag een druk-bezochte feestavond. In zijn openingswoord constateerde de voorzitter, ,het feit, dat de bond in het afgeloopen jaar niet veel nader is gekomen tot het beoogde doel, het geen niet mag beletten den strijd voor het premievrij staatspensioen met on verzwakten ijver voort te zetten. In tegendeel moet de actie steeds krach tiger, steeds intensiever worden gevoerd Per slot zal het gestelde doel, dat meer en meer aanhangers vindt, zeer zeker worden bereikt. De Rederijkerkskamei „Nut en genoegen" alhiier voerde daar na het toepasselijk tooneelstuk „Oude Antje" op, hetwelk het bedroevende van het verschijnsel „oud en arm" dui delijk naar voren bracht. Tot slot bracht het blijspel „De bankroetier, of de ontvluchting in de wijnmand" de lach spieren danig in beweging. Beide stuk jes werden goed vertolkt. De verzorging van de afdeeling „ernst en luim" van dezen avond bleek dan ook in goede handen te berusten. Na zijn slotspeech, waarin ide voorzitter dank bracht aan allen, die hebben medegewerkt om de zen avond te doen slagen, speciaal de Rederijkerskamer, bleven de aanwezigen nog een paar uurtjes bijeen onder het genot van een gezellig bal. De Volksuniversiteit alhier, die dezen winter reeds een aantal ont- wikkelings-avonden heeft georganiseerd, zal a.s. Vrijdag in het Hotel de Zwaan een film over Zuid-Afrika vertoonen Deze film, uitgaande van de Neder- landsch-Afrikaansche Vereeniging, be oogt de Nederlandsche belangstelling op te wekken voor het Zuid-Afrikaan- sche land en volk. Naar men ons mede deelde is in dit filmwerk naast de schit terende natuurtafereelen een plaats in geruimd voor de Zuid-Afrikaanschc land bouw, fabrieken, onderwijsinstellingen en havenplaatsen, terwijl eveneens het leven der inboorlingen op het doek wordt gebracht. Het komt ons voor dat hier een eenige gelegenheid wordt geboden om een goed en tevens mooi filmwerk te zien. OOSTBURG. De beroepen predikant bij de Ned. Herv. Kerk, Ds D- Faber te Nieuwen- dam heeft het beroep alhier aange- De heer A. P. M. Meijer (V. B.), benoemd tot lid van den raad inplaats van den heer I. van Houte (V.D.J die heeft bedankt. Nu is aan de beurt J. C. de Meij, vroeger V.-D. en als zoodanig op de lijst geplaatst, thans S. D.A.P. In de Donderdag 13 dezer ge houden algemeene ledenvergadering van het „Groene Kruis" alhier, werden als bestuursleden gekozen Mej. A. E. Eldik Thieme en de heeren Arts I. Buskop en J. Risseeuw-Mazure, in de vacatures van Mevr. Fraser en de heeren Fraser en de Groot, welke Oostburg gaan verlaten of reeds ver lieten. De vereeniging telt thans 469 con tribueerende leden, met een totale bijdrage van f 730,—. Bijna sllen in de gemeente die voor het lidmaatschap in aanmerking komen zijn aangesloten, In het jaarverslag uitgebracht door den penningmeester, de heer I. A. Risseeuw, werd hulde gebracht aan den ijver van de wijkzuster en den magazijnmeester, de heer Rlsseeuw- Maat. Het werk van de zuster wordt 2eer gewaardeerd alsook het werk der Vereeniging ln het algemeen. Bij monde van den heer Risseeuw, secretaris, werd den scheidenden voor zitter, den heer Fraser en ook Mevr Fraser, 2e voorz., hulde gebracht voor hun werk voor de Vereeniging, e— CADZAND. Dezer dagen is onder leiding van Ds F. A. Visser opgericht een Ned. Herv jongensclub genaamd „Sursum Corda" met aanvankelijk 7 leden, die zich ook zal toeleggen op de figuur- zagerij. Op 14 Februari is alhier een Bijbeltentoonstelling gehouden onder leiding van Ds Boeke, binr.enl. secre taris van het Ned. Bijbelgenootschap te Amsterdam. Het gymnastieklokaal der school was goed bezet en veel interessants was er te zien en te hooren op het gebied van Bijbeldruk, -vertaling en -verspreiding Waarschijnlijk door den mist uit zijn koers geraakt, liep Donderdag j 1. des morgens circa 7 uur een En- gelsche driemaster, varende naar Ant werpen, aan den grond op een afstand, in Westelijke richting, van ongeveer 200 M van de haven van Cadzand. De te Cadzand gestationneerde red dingsboot van de Z. H. maatschappij tot redding van schipbreukelingen voer uit, doch behoefde geen hulp te ver- leenen, alleen werd, omdat het sein- toestel aan boord van het gestrande schip defect was, door tusschenkomst van den schipper der reddingsboot, den heer C. van den Heuvel, om sleepbootassistentie naar Vlissingen getelefoneerd, met het gevolg dat de driemaster om 12 uur zijn reis kon voortzetten. GROEDE. Bij besluit van den Heer Commis saris der Koningin is aan de navol gende personen, behoorende tot de lichting 1931, vrijstelling wegens broe- derdienst verleend: van den Bossche M. D. Casteleijn, P. Datthijn, P. de Hullu, W. de Marelaere, C. Oppeneer, L. Riekwel, F. de Rooij, M. A. J. Vermeulen, W. Voogdt, A. Wolfert, F. Vrijdag 14 Febr. trad in de zaal van den heer P. Lagendijk alhier voor het Nutsdepartement Groede op het kunstenaarspaar Johan Schmidt en Tula di Vista. Een goed bezette zaal volgde met aandacht de opvoering van de ver schillende nummers. Ieder genoot van het bijzonder mooie spel. Wel het meest kwam dit tot uiting in: „De dief", transformatiespel van Otto Zee- gers. Aan het applaus, dat na de vertolking van dit nummer losbarstte, scheen geen einde te komen. Het bestuur, dat dikwijls voor moei lijke problemen komt te staan ge schikte kunstenaars zijn niet zoo ge makkelijk te krijgen heeft deze keer zeker weer voldoening van de gedane keuze gehad. o SLUIS. Zondag j.l. had alhier in een lokaal van den heer B. Cammaert een verga dering plaats van de Roomsch-Katho- lieke Kiesvereeniging naar aanleiding van de kwestie inzake de waterleiding. De voorzitter, dhr. Alf. Aernaudts opende de bijeenkomst, waarna hij in ruime bewoordingen zijn standpunt be treffende de waterleiding uiteenzette. Hij haalde hierbij de besluiten van den Gemeenteraad over de laatste jaren aan. Dhr. W. Hoegen die daarna het woord verkreeg vertolkte de meening van de aanwezigen, welke zich unaniem tegen aansluiting van Sluis bij de waterleiding verklaarden, daar te Sluis goed, en in elke hoeveelheid beschikbaar drinkwater uit regenbakken, welputten en norton- putten voorradig is, welk water niets kost, terwijl het leidingwater door de uitgestrektheid van Zeeuwsch-Vlaande- deren betrekkelijk duur moet kosten. Het betreft zoo gaat spreker voort, geen personen, maar uitsluitend de zaak, Met algemeene goedkeuring werd ver klaard dat de voorstanders in den raad, die in hun maatschappelijke positie het vertrouwen van elk genieten en ook hebben, ook als raadslid dat vertrouwen moet toegekend worden. De algemeene meening van de vergadering was, dat waar de gansche gemeente niet voor aansluiting van Sluis is, de raadsleden in dit geval ook die meening behooren toegedaan te zijn en dit tot uifjing te brengen in den Gemeenteraad, hoe ook hun eigen standpunt in deze is. Een motie in dien geest werd met algemeene stemmen aangenomen. Verder werd nog met algemeene stemmen een motie aangenomen, waarin de Raadsleden wordt gevraagd te waken,

Breskensche Courant | 1930 | | pagina 2