Handen ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCHVLAANDEREN tïï1an breskens De stille getuige. Lai- aTéJow, ruw of stuk Buitenland. Gewestelijk Nieuws. BRESKENSSCHE COURANT VERSCHIJNT WOENSDAGS EN ZATERDAGS IN ALLE PLAATSEN VAN ZEEUWSCH-VLAANDEREN Abonnementsprijs p. 3 maanden 1.2 franco p. post 11,40 Ad v ertentleprfjs mn 1 5 regels 75 cent Elke regel meer 15 cent Ingez. Mcded. 30 ct. p. regel. Drukker uitgever J. C. LE BLEU voorheen E. BOOM -BLIEK Abonnements-Advertenties zeer billijk tarief. Advertenties worden aangenomen tot uiterlijk Dinsdag- en Vrijdagmiddag 1 uur 37e Jaarg ng Woensdag 19 Februari 1930 Nummer 3506 GR A T1s verzekering «as gulden bij levens- jia gld. bij dood as gld. by verlies sa gld. by ver- it gld. by ver- mp gld. by ver- 4 a gld. by verlies voor deabonné's tegen vni] lange ongeschikt- lull door 7n van een hl] lies van een 4Q lies van een ZQ lies van een ly van eiken ongelukken voor: WW» heid tot werken. een ongeluk. hand of voet. oog. duim. wysvinger. anderen vinger. De risico van bovenstaande verzekering is bij de herz;rzekerdOngevallen-Verzekering-Maatschappli „Fatum" te 's-Oravenhage. BELGIE. De studenten-onlusten te Leuven. De studentenrelletjes te Leuven blij ken veel ernstiger te zijn geweest dan zich Vrijdag eerst liet aanzien. De aanleiding tot een eerste opstootje was het feit, dat 3Ü0 Vlaamsche studenten een liedjeszanger, die een spotlied op den nieuwbenoemdcn, groofendeels Ne- derlandsch-onkundigen professor in de geschiedenis, Lousse en op den rector en vice-rector zou aanheffen, op de markt omringden met het doel het refrein luidkeels te herhalen. Dit werd door de politie verboden en belet. De studenten stribbelden tegen en zetten, juist op het oogenblik dat een batterij bereden artillerie voorbijkwam, de Vlaamsche Leeuw in. Dit vergrootte de verwarring, te midden waarvan een om zijn anti-Vlaamsche gezindheid be kend onder-commissaris van politie in ourgerkleeding de Vlaamsche studenten voor laffe Flaminganten schold, die het niet zouden aandurven hem aan te'raken. Deze uitdaging had tot gevolg, dat de onder-commissaris drie klappen in het gezicht kreeg en er een gevednt ontstond tusschen inmiddels toegescho ten politieagenten en studenten. De leiders der Waalsche studenten die het tegen de Vlamingen hadden op genomen, kregen in de verwarring óók slagen van de politie, met het gevolg, dat Walen en Vlamingen nu gezamen lijk de politie met de sinaasappelen van de marktstalletjes en steenen ging bestoken. Een gearresteerde Waalsche studentenleider ,werd door de Vla mingen uit handen der politie gehaald 'en eerst nadat er versterking van po litie en gendarmerie was opgedaagd en de studenten tot in het bibliotineekL gebouw en de straten der omgeving waren teruggedreven, kon de rust tij delijk worden hersteld. Tegen den avond betoogden ruim 1500 studenten voor het politiebureau Herhaaldelijk moest er ook door de bereden gendarmerie worden gechar geerd in het centrum der stad, dat een somber uitzicht had. De meeste straattlantarens waren gedoofd en alle winkels hadden de blinden neegelaten. In het geheel zijn er vier politiemannen en twintig studenten gewond. Ook zijn er ongeveer dertig studenten gear resteerd. Verwacht wordt, dat verschei den Vlaamsche studenten, die bij de relletjes betrokken zijn, door de rec- FEUILLFTON 21. ,,Wees niet bang; ik heb je beloofd, dat we van hem zouden scheiden en hij is weg. Hij zal je nooit meer1 lastig vallen". Ze lieten zich in het hotel hun ka mers wijzen. „Voor mijnheer hebben wij een ka li: er eer trap hooger; voor de juf- trouw kunnen wij deze kamer afstaan," verklaarde de oberkellner in de lange gang van de eerste verdieping. Be valt u deze kamer?" Uitstekend". „Wensc'ht de juffrbuw nog iets te gebruiken? Misschien een kop thee?" „Neen". „En mijnheer ook niet? Dan heb ik de eer u een goeden nacht toe te vvenschen", „Heb ik mijn belofte gehouden?" vroeg Studly zachtjes aan zijn dochter, voor hij haar alleen liet. „Ben je te vreden over mij Zij fluisterde, zonder hem aan te zien, een zacht „ja" dat naar de mee- ping van haar vader wel wat dank- torale overheid zullen worden gedwon gen de universiteit te verlaten. AMERIKA. Het drankverbod in da Ver. Staten. De groote klopjacht in alle wijken van New York gehouden door agenten van de drankbestrijdingspolitie, heeft reeds geleid tot de ontdekking van do zijnen clandestiene installaties voor hel bereiden van sterken drank. Voorts zijn over de vijfduizend gallons z.g. „whis ky" in beslag genomen. De ontplof fingdie Donderdag gemeld werd, blijkt nu te zijn ontsaan in zoo'n clandestiene distilleerderij. Bronchitis en Kinkhoest Siroop per flesch 1 glcl Bonbons per dooi 60rt •Bij A pot li. en Drofltstci. ONTSMETTING VAN ZOMER GRANEN. Haver. Stuifbrand en kiemschimmels 'kunnen bestreden worden door omscheppen van de zaaihaver met een oplossing van Oermisan of Uspulun universal, 50 gram opgelost in 4 Liter water per H.L. haver (50 K.G.). Bij aanwending van formaline (12V-j c.c. op 5 L. water per H.L.) geeft wel goede resultaten tegen stuifbrand, maar is niet altijd voldoende tegen kiemschimmels. Daar haver vaker door kiemschimmels is aangetast, dan door stuifbrand, ver dient het gebruik van Oermisan of Uspulun universal dc voorkeur boven formaline. Ontsmetten van haver met een op lossing van kopervitriool, moet. wegens groote kans op kiembeschadiging, ten zeerste ontraden worden. Zomertarwe. Bestrijding van steenbrand en kiem schimmels kan geschieden door om scheppen van de tarwe met een op lossing van kopervitriool. Per H.L. (H 75 K.Q.) wordt gebruikt 200 gram kopervitriool opgelost in 2i/:J L. watei. Bij eenigszins zwak zaad benadeelt dit baarder had kunnen klinken. Daarna begaf hij zich naar boven, met de re sultaten van dien dag niet Ontevreden. Toen hij den volgenden morgen toilet had gemaakt en zich naar de ontbijt kamer wilde begeven, klopte hij in 't voorbijgaan aan Anna's kamerdeur aan. Daar \hij geen antwoord kreeg, her haalde hij het nu luider. Er kwam een kamermeisje uit een der aangren zende kamers en zeide tot den kapitein. „De juffrouw is reeds uitgegaan". ,,U itgegaan vroeg Studly verwon derd. „Ja. De juffrouw heeft van morgen tegen zeven uur geheel gekleed het hotel verlaten, zonder te zeggen, wan neer ze terugkomen zou". HOOFDSTUK VI. Eiken Engelschman, die uit Oxford of Cambridge naar de beroemde oude universiteitsstad Bonn komt, zal deze stad meestal zeer tegenvallen. Kathedra len en universiteits-paleizen treft men hier niet aan. De oude Munster is een gebouw zonder stijl en van het slot der keurvorsten valt ook niet veel te zeggen. Hier was Grace Middleman na den dood van haar oom gekomen. Ze had de reis, slechts vergezeld door haar kamenier, gemaakt. Bij nader inzien echter de Kiemkracht. Meer en meer is de kopervitriool vervangen door de nieuwere middelen. Oermisan en Us pulun universal. Praktisch geheel af doende ontsmetting wordt verkregen door de tarwe om te scheppen met een Oermisan of Uspulun universal op lossing ter sterkte van 100 gr. op 3 L. water per H.L. Gebruik van deze groote hoeveelheden ontsmettingsstof is zekerheidshalve aan te raden, indien de gewassen voor de keuring te velde worden aangegeven. Voor het gewone bedrijf kan, bij gebruik van Oermisan, volstaan wor den met aanwending van de halve hoe veelheid, dus 50 gram op 3 L. watei per H.L. Doorgaans treden dan ook geen brandaren meer op. Bij gebruik van Uspulun universal in deze sterkte is d t lang niet altijd het geval, zoodat hiervan aanwending van de grootere hoeveelheid (100 gr. op 3 L. water per H.L.) steeds aan te raden is. De- tarwestuifbrand kan alleen be streden worden door een warmwater behandeling. Het graan moet dan U/e uur in het water geweekt, daarna 4>/o uur buiten water nageweekt, om ten slotte gedurende 10 minuten onderge dompeld worden in water van 53 gr. C. Zonergerst. Gerst behandelt men het allerbesl met een oplossing van Germisan, omdat hierdoor behalve steenbrand in kiem schimmels ook de strepenziekte vol komen bestreden wordt. Afdoende re sultaat wordt verkregen bij gebruik van 100 gr. Oermisan opgelost in 3 L. water per H.L. 70 K.Q.) Met een oplossing ter halve sterkte, dus 50 gr. op 3 L. water, wordt ook reeds prak tisch voldoend resultaat verkregen. Voor gewassen, die ter keuring worden aangegeven gebruikt men echter zeker heidshalve de sterkere oplossing. De stuifbrand van de gerst wordt op dezelfde wijze tegengegaan als dc stuifbrand van de tarwe, met dit verschil dat de temperatuur van het water ge durende de 10 minuten 51 -52 gr. C. moet bedragen. De aanwending van droogsontsmet- tingsmiddelen als Abavit B, Tillantin of Tutan, die in werking doorgaans iets minder zijn dan de natte ontsmet ting, moet wegens het stuiven en de giftigheid bij inademing geschieden in voor dit doel speciaal in den handel gebrachte droog ontsmettingsapparaten. Gewenscht is, dat de personen, die met deze stoffen werken, zich een doek voor den mond nemen, ter voorkoming had ze mijnheer Warner gelijk moeten geven, dat het niet noodig was dat haar oom de professor naar Engeland kwam, om haar te halen, want ze had op mijnheer Warner's hulp totaal niets aan te merken. Hij was in elk opzicht zeer voorkomend voor haar geweest. Slechts één ding kon zij niet van hem gedaan krijgen; hij was n.l. niet te bewegen, ,haar een uitvoerig verhaal te doen over de gebeurtenis, die zoo'n verandering had gebracht in haar levens loop. Zij moest zich tevreden stellen, met wat zij hierover in de couranten las. Mijnheer Warner wilde geen enke le maal over dat onderwerp spreken en verklaarde maar steeds, dat hij dien rampzaligen moord niet met zoo'n nau we bloedverwante van het slachtoffer kon bespreken. Bij haar oom en tante aangekomen, merkte zij spoedig, dat haar tante licha melijk en geestelijk juist het tegen deel van haar broeder was. Eerst den volgenden middag ontving haar tante haar. Ze' zat in een grooten leunstoel, had een naaidoos voor haar op tafel staan Sn een groote schaar in de hand. Ze was een kleine, rimpelige vrouw- van ongeveer vijf en vijftig jaar, met een ouderwetsche zwarte knipmuts op het hoofd. Een sterke lucht van peper munt en snuif sloeg Grace tegen, toen zij de ouderwetsche gemeubileerde ka- van inademing. De aan te wenden hoeveelheden zijn op de verpakking of in bij de middelen gevoegde ge- bruiksaanwijzigingen, aangegeven. Als een verbetering van de gewone om- schepmethode kan de machinale om schepmethode aangemerkt worden. De ze geschiedt in dezelfde apparaten die ook voor de ontsmetting met droogont- smettingsmiddelen worden gebruikt. Men krijgt dan een uitstekende menging van het graan met de vloeistof door de machine 4 a 5 minuten rond te draaien. Het is echter noodig dadelijk na bijvoeging van de vloeistof, te be ginnen met draaien, aangezien anders een gedeelte van het graan samen-koekt en te veel vloeistof opneemt, ter wijl voor het overige deel te weinig over blijft om dit goed te bevochtigen. Om deze reden verdienen de appara ten, waarin tijdens het ronddraaien de vloeistof kan toevloeien de voorkeur. De machines mogen voor slechts de helft gevuld worden. Door de betere menging kan de hoe veelheid vloeistof en de te gebruiken ontsmettingsstof vrij zeker verminderd worden. Hoever hiermede gegaan kan worden is door ons nog niet voldeende nagegaan kunnen worden. In ieder ge val kan de machinale omschepmethode toegepast worden met gebruikmaking van de hierboven genoemde hoeveel heden voor de gewone omschepmetho de. Voor groote partijen kunnen meng machines met groote capaciteit, zooals in sommige pakhuizen van aankoop- vereenigingen aanwezig zijn, dienstdoen Er moet voor gezorgd worden dat het ontsmette zaad niet weer opnieuw be smet wondt wat o.a. zou kunnen ge schieden door het behandelde zaad uit te spreiden op een dorschvloer, die niet vooraf met ontsmettingsstof is schoon gemaakt, of door het ontsmette zaad in dezelfde zakken te storten," waaruit het gekomen is. De zaaimachine kan ook een bron van besmetting zijn. Nadere inlichtingen worden gratis ver strekt door den Plantenziektenkundigen Dienst te Wageningen door bij den Dienst werkzame ambtenaren. BRESKENS. Burgerlijke stand. Huw-Voltr. 2 Januari. Gornelis Wisse, 52 wedn. en Cacharina Ritico,38j., mer binnentrad. De oude dame legde haar schaar neer om haar nicht de hand te kunnen geven. ,vAh! iAhzeide zij. „Kijk. kijk, daar is ze!" Maar verder begroette zij het jonge meisje met geen enkel har telijk woord. „Ik dank u. tante," zeide deze, „dat u mij veroorloofd hebt, hierheen te komen". Oraee zweeg een oogenblik, maai kreeg geen antwoord. Haar tante knipte ijverig met de schaar en legde op dc tatel voor haar eenige stukjes doek bij elkaar. Grace begon opnieuw: „Oom was heel vriendelijk tegen me. Het speet me, dat ik u gisterenavond niets reeds begroeten kon, maar oom dacht, dat u niet wel was". „Ik ben nooit geheel gezond," ant woordde zij op kouden toon. „Maar gelukkig toch ook niet ziek. zooals oom me vertelde". „Zoo," zeide mevrouw Sturm, terwijl zij zich oprichtte, „heeft hij je dat gezegd Zooiets kan alleen ook maar een professor zeggen, die aan niets op deze wereld of hiernamaals gelooft. Eens zal hij nog wel eens berouw hebben Over zijn ongeloovigheid". De vrouw van den ongeloovigeit pro fessor verzocht Grace nu plaats te ne men, „Je bent zeker heel wat gezönder jd. 9, Pieter Franciscus Ritico, 25 j„ jm. en Magdalena Maria de Witte, 23 j., jd. 30, Jan Johannes de Graaf, 19 j., Jm. en Maria Catharina de Feijter, 26 j„ jd. Ceboorten. 2 Januari. Maria Janna, d. van W. H. Fenijn en C. M. Bron. 10,. Eduardus, z van P. J. Roets en E. de Wever. 13, Johanna Maria Cor nelia, d. van C. P. de Seijn en C. S. Lauret. 20, Maria Dina, d. van P. J. van de Velde en A. E. Leenhouts. 22, Johanna Adriana janna, d. van I. van de Velde en J. den Exter. 24, Pieter, z. van C. J. Wisse en W. D. Florus- sep. 26, Maria Wilhelmina Christina, d. van I. A. Quaars en P. C. H. van de Velde. 26, Jacomina Maria, d. van P. Mookhoek en S. M. Ras. 29, Izaak, z. van J. Risseeuw en J. de Bruijne. Overlijden. 10 Jan. Jacob van de Luijster, 67 j. 26, Abraham Willem Leenhouts, 69 j. 28, Cornells van de Velde, 91 jaar. Loop der bevolking. De loop der bevolking was gedu rende de maand Januari in deze ge meente als volgt: J. van Haneghem van Groede naar Breskens, B. J. van Ooteghem van Goes naar Breskens, J. M. van Over- beeke-Lako, van Amsterdam naar Bres kens, E. A. A. de Thouars van Mid delburg, S. Dekker van Teteringen, J. de Jonge van Hooge en Lage Zwaluwe, S. Rep van Oostzaan. Vertrokken zijn: S. M. Dees en ge zin naar Eindhoven, H. H. de Lange naar Apeldoorn, C. A. H. Schippers en gezin naar Middelburg, J. A. Ver meulen en gezin naar Oostende, A. C den Beer naar Groede, W. J.vanGtjs naar Stompwijk, S. T. de Kruijternaar Amsterdam, J. W. van den Broecke naar Neuzen, C. E. Ocké naar Vlis- singen, J. J. Jongman naar Oostburg, J. Klefn-Haneveld naar Onstnede, A. C. S. de Pauw naar Oostburg. weer spoedigzacht en heel mat Purol, dan ik," meende zij. „Ik ben nog nooit ziek geweest- tante". AZooveel te 'beter. anders zou je gauw merken, dat men zich weinig óm je bekommeren en je niet ontzien zou; zoo is je oom nu eenmaal. Denk eensna al die jaren, dat ik nu al ziek ben, heeft hij onlangs van me gevergd, dat ik over je komst hier zelf naar dien mijnheer in Londen zou schrij ven, die de zaak van mijn broeder ver tegenwoordigt". „Mijnheer Warner?" vroeg Grace. „Ja, en nadat dat gebeurd was, greep het me zoo aan, dat ik twee nieuwe drankjes zonder resultaat geprobeerd heb. En dan al die brieven, die in dien tijd kwamen en ook weer beantwoord moesten .worden! Kun je dat geloo ven „Het was zoo vriendelijk van U," zeide Grace ontwijkend, „toen ik mijn lieven oom verkoor „Dat wa6 een ellendige gebeurtenis." viel mevrouw Sturm haar weer in de rede, „Maar laten we daar niet over spreken. Dat werkt dadelijk Op mijn zenuwen "en stoort mijn spijsvertering", (Wordt vervolgd.}

Breskensche Courant | 1930 | | pagina 1