Raadsvergadering te Groede Week-Menu. HOEVEEL KAN IK MET HUISARBEID VERDIENEN? Gemengd Nieuws. KON. NED. SCHOUWBURG GENT. Zondag 16 Feb. nam. 2,30 Cupido Dictator, Zangspel in 3 bedrijven. en nam. 7,30 Do Vooibaikoning. Blijspel in 3 bedrijven. o FRANSCHE SCHOUWBURG. Zondag 16 Februari. In middag- (2 uur) voorstelling La Filla du Regimant. PREDIKBEURTEN. Ned. Herv. Kerk. Zondag 16 Febriari 1630. Biervliet v 9 30 ds Vrijlandt Aardenburg v 10 u ds Barnouw Breskens v 9.30 ds Keers a 1.30 Zondagschool n 5.3J ds Ouwerkerk Cadzand v 9 30 ds Visser Groede n 5.30 ds Visser, van Cadzand Nieuwvliet n 2 u ds O .werkerk Schoondijke n 2 u ds Keers Waterldk. v 9 30 ds Huizinga IJzendijke n 2 u ds Vrijlandt Ev. Lutli. Gem. Groede. vm. 9 30 u ds Ouwerkerk AARDENBURÜ. Dinsdag had de algemeene jaarlijk- sche vergadering der Kon. Muziek- sociëteit „Aardenburgsche fanfaren'' plaats. De rekening over 1929 sloot in ontvangsten met f824,83 en uitgaven met f839,86, latende een nadeelig saldo van f 15,03. De begrooting voor 1930 geeft een bedrag voor vermoe delijke ontvangsten van f725.50 en voor uitgaven f774,11, gevende een een vermoedelijk tekort van f48,61. De vereeniging telde op 1 Januari 12 donateurs en 99 leden. In de kas van het vaandel en instrumentenfonds ont ving de vereeniging een bedrag van f 283,33, van de commissie van de in Juli plaats gehad hebbende feesten, zijnde het restant van de entrée's en bloempjesverkoop. In ons bericht over den verkoop van de Gasthuisgebouwen werd abu sievelijk niet vermeld, dat het Gast huis met woonhuis annex verkocht werd voor f8600. o SLUIS. Aangenomen het beroep naar de Ned. Herv. Gem. te St. Anna ter Muiden door ds J. L. Adriana te Nes op Ameland. o SCHOONDIJKE. Geslaagd aan de Vrije Universiteit te Amsterdam voor het doctoraal exa men theologie, de heer ds K. Sietse- ma, Geref. predikant te Eindhoven, vroeger alhier. o HOOFDPLAAT. Dinsdag geraakte op de hofstede van den landbouwer C. Thomaes al hier, de 19-jarige knecht W. Leen- houts met een zijner beenen tusschen de in werking zijnde dorschmachine, waardoor dat lichaamsdeel tot boven de knie werd afgeknepen. De onge lukkige werd overgebracht naar het ziekenhuis te Oostburg, waar het been werd geamputeerd. L. is echter kort daarop overleden. o OOSTBURG. Wederom zijn naar de Z. K. meldt een viertal dekhengsten uit de stallen van de fokkers gebroeders Aernaudts te Sluis verkocht voor sommen vari- eerend tusschen f1650 en f3000. Door de Belgische regeering is de uitlevering gevraagd van V. A. D., landarbeider, 24 j geboren te Kort- rijk, wonende alhier, thans in hechte nis te Middelburg, op grond van een bevel van aanhouding verleend door Onderzoeksrechter te Kortrijk, ter zake van zedemisdrijven, gepleegd in België. In de vergadering van de af- deeling Zeeland IVe district van den Centralen Bond van Post-, Teiegraaf- en Telefoonpersoneel, alhier gehou den, werd mededeeling gedaan van een verzoek van de afd. Middelburg, om mede te werken aan het organl- seeren van een Zeeuwschen Landdag. De afdeeling verklaarde daaraan gaarne te zullen medewerken en zal een afgevaardigde aan de voorbespre kingen deelnemen. De ervaring tot hiertoe opgedaan met de aan huisbestelling van aange- teekende brieven werd door de af deeling verre van gunstig genoemd. M. Crt. IJZENDIJKE. Loop der bevolking. Ingekomen personen gedurende de maand Januari in deze gemeente. H. de Putter van Schoondijke, gezin Bakker van Schoondijke, P. L. van Pamelen van Hoofdplaat, L. S. Mar- teijn van Luik (B.), M. J. de Vrieze van Watervliet, Ed. L. Goossen van Aardenburg, S. E. Versprille van Oost burg. E L. Keizer van Amsterdam, J. W. Herman van Groede, I. M, van den Navoij van Waterlandkerkje, L. M. A. Vermeulen van Hoofdplaat. Vertrokken zijn: R. Lievens en A. Verbeke naar Waterland-Oudeman, M. E. den Hollander en E. N. de Busscher van Eindhoven, A. A. de Haan en 1S. ten Broek naar Voor schoten, E. C. Onderdonck en R. S. Vermeersch naar Sluis, J. M. B. van Bommel naar Dongen, A. Sturm naar Oostburg. o BIERVLIET. Dinsdagavond sprak in de Ned. Herv. kerk, de heer L. G. C. Schiitz. ge pensioneerd zendeling en oud-inspecteur van scholen der Ev. Br. Gemeende, over Suriname. Eerst stond spreker stil bij land en volk naar aanleiding van prachtige lantaarnplaten; hierbij vond hij gelegenheid er op te wijzen, wat de zending sinds 1735 in Suriname had tot stand gebracht en wekte hij op Lot steun aan het werk der zending. Daarna werd een prachtfilm over Suriname ver toond, die het zien ten volle waard was. Ds. Vrijlandt opende en sloot de druk bezochte bijeenkomst met een toe passelijk woord. Woensdagavond werd op de bo venzaal van dhr. J. van de Sande een openbare vergadering gehouden, waar op alle werkgevers en werknemers wa ren uitgenoodigd door het bestuur van het Ziekenfonds voor IJzendijke en Om streken. Dhr. J. Reijnhoudt, secretaris van genoemd fonds, besprak ontstaan en werking van het ziekenfonds en deelde daarna het een en ander mede uit de Ziektewet, waaruit bleek, dat men zich voordeeliger bij genoemd fonds dan bij het Rijk kan verzekeren. De lezing gaf aanleiding tot een drukke gedachtenwisseling. Jammer, dat de ver gadering zoo slecht bezocht was. Benoemd tot tijdelijk onderwij zeres aan School A., MeJ. Van DiX- hoorn te Hoek. ZUIDZANDE. Dezer dagen werd door de Ver eeniging voor wijkverpleging en tu berculosebestrijding voor de gemeenten Cadzand, Nieuwvliet en Zuidzande, ge vestigd te Cadzand, alhier aan de al gemeene vergadering het verslag over 1929 aan de algemeene vergadering aangeboden, waaraan het volgende is ontleend. In het bestuur der vereeniging kwam in den loop van 1929 geenerlei ver andering, zoodat het thans nog bestaat uit de volgende heeren: P. Brakman; H. J. Hardon en A. van Houte Yoor Nieuwvliet. J. F. Dikkenberg; J. Hoste en H. Hubregtse voor Zuidzande; J. Been,; 1 Erasmus en D. van Houte voor Cadzand, waarvan de voorlaatste voor zifter en laatstgenoemde secretaris-pen ningmeester der vereeniging is. Het aantal leden bedroeg op het eind van het vorige jaar 653, wat onge veer 70 meer is dan eind 1928, welke aanwas hoofdzakelijk is te danken aan de lofwaardige actie van het bestuur van het Groene Kruis te Zuidzande. Over |de drie gemeenten zijn de le den als volgt verdeeld: 190 te Cad zand; 200 te Nieuwvliet en 263 te Zuidzande. De afdeeling Cadzand van het Groe ne Kruis zal trachten door een soort gelijke propaganda als te Zuidzande is gevoerd het aantal leden wat te doen toenemen. Er werden in 1929 twee bestuurs vergaderingen gehouden, bijgewoond door respectievelijk 8 en 7 leden, waar van de eerste was gewijd aan huishou delijke zaken, de tweede aan bespre kingen, omtrent het verleenen van hulp aan een t.b.c.-patiënt te Zuidzande, Het doet het bestuur genoegen weder te hebben kunnen constateeren, dat de wijkverpleegster op lofwaardige wijze haar taak heeft verricnt en zij door haar vriendelijkheid en opgewektheid, twee onschatbare eigenschappen bij zieken verpleging- in zeer veel huizen een gaarne geziene gast is geworden, Door haar werden in 1929 niet min der dan 1406 bezoeken afgelegd voor ziekenverpleging en 202 voor de be- stijijding van t.b.c. wat, gelet op het uitgestrekte terrein, dat haar arbeids veld is, een massa werk vertegenwoor digt. Tijdens haar vacantie werd zij ver vangen door haar Oostburgsche colle ga- Evenals vorige jaren organiseerde het bestuur ook in 1929 een Emmabloem- collectie, die te Cadzand f 13,20; te Nieuwvliet f 16,40 en te Zuidzande 120,75 opbracht; waar de aankoop dei bloempjes f 13,90 bedroeg, is de netto opbrengst der collecte f36,45. Aangeschaft werden twee borstpom- pen; een desinfectietoestel en een kin derweegschaal. Van het rijk werd een subsidie ont vangen van f470.-; van de provinciale vereeniging tot bestrijding der t.b.c. f20,-. De rekening sloot over 1929 met een batig saldo van f 196,46. De begrooting wijst voor 1930 een eindcijfer aan van f 2196,46 met een post voor onvoorziene "uitgaven van f 50,26. op Vrijdag 7 Februari 1930. Vervolg. Hij doet voorlezing van het contract van verkoop en zegt, dat hij zich be reids in verbinding heeft gesteld met den Raad van Bestuur der NzV. J.P.SZ.E.M." met verzoek het tarief ook voor Groede te mogen toepassen waar op tot op heden nog geen antwoord is ontvangen. Volgens het nieuwe tarief zou de straatverlichting per K.W.U. 5 cent minder bedragen dan de thans geldende bepaling, omreden de lampen 40 Watt zijn, maar, ingeval de lampen 60 Watt. waren, was de prijs fO.lü lager. B. en W. stellen U voor,, om wanneer van de P.Z.E.M. bericht is omvangen dat ook Groede kan deelen in de voordeden van het nieuw vast gestelde tarief, alle lampen der straat verlichting te verwisselen in lampen van 60 Watt. Eerstens hebben we dan betere verlichting en tweedens is de prijs nog 5 cent lager dan bij lampen van 40 Watt. Het spreekt vanzelf dat de aanschaffing van nieuwe lampen kos ten met zich brengt, maar ook dit mag niet als bezwaar naar voren ge bracht worden, omreden er thans lam pen aangetroffen worden die noodig door nieuwe vervangen moeten worden. Dhr. Herman vindt het een prachtig idee van het College, maar wilde er nog even aan toevoegen, om de lichten voortaan te dooven niet te 10 uur maar te 10.15 uur en de branddagen met 4 te verlengen, zijnde 2 dagen voor de nieuwe maan en 2 dagen na laatste kwartier. Het lid De Milliano zag ook gaarne bij donkere dagen, dat des Zondags straatverlichting zou branden van b.v. 61/2 uur tot 7 uur. Beide voorstellen worden daarna zon der hoofdelijke stemming aangenomen. Het voorstel van B. en W. om de lampen van 40 Watt in 60 Watt te veranderen werd eveneens met algemee ne stemmen aangenomen. Dhr. Becu zag gaarne nachtverlich ting in de gemeente en wel op 5 plaatsen, d.w. één op de Markt en voorts een aan ieder uiteinde van de gemeente. Hierover wordt veel van ge dachten gewisseld, maar het lid Becu wenscht zijn voorstel toch in stemming gebracht zien. Weth. Lombaard vraagt Dhr. Becu nog om zijn voorstel te willen laten rus ten totdat eens is geinformeerd naar de prijs die deze verandering zou moe ten kosten. Een vorige maal was prijs opgaaf verstrekt en is het voorstel nacht verlichting verworpen, omreden het met te groote kosten gepaard ging, in ieder geval zou gewenscht zijn om bericht van den Raad van Bestuur af te wach ten. Dhr. Herman vindt het ook beter eerst een kostenberekening te doen op maken. De voorzitter zegt het met den Weth. Lombaard volkomen eens te zijn en vraagt Dhr. Becu zijn voorstel liever in te trekken totdat we waf meer om trent de kosten weten. Het lid Becu zag zijn voorstel toch gaarne in stemming gebracht, opdat alsdan kan blijken, of in principe be sloten wordt tot de nachtverlichting en kan na ontvangen kostenberekening nog worden overwogen al of niet er toe over te gaan. Na verdere bespreking trekt dhr. Becu zijn voorstel in om 1jc wachten op het resultaat dat bereikt wordt met den Raad van Bestuur der N.V. P.Z.&M, en de kostenberekening maar wenscht een eerstvolgende ver gadering dit onderwerp als punt op de agenda. Het is een voldongen feit dat velen, zoowel mannen als vrouwen, oud of jong, er naar streven om ibij hun ge woon inkomen zich nog extra ver diensten te verzekeren. Een ieder wil zich gaarne financieel sterk stellen. De N. V tot Productie van gebreide goederen als huiswerk met Breimachi nes „Wikunate Amsterdam. Frede- rikspiein 6—8, stelt U daartoe in staat; zij is de baanbrekende firma op het gebied van huisarbeid en garandeert een vast inkomen aan die personen, welke niet onbemiddeld zijn en over een eigen woning, resp. eigen kamer beschikken, onverschillig waar zij wo nen, door breien op hare automatische breimachine. Er is steeds behoefte aan in huis gebreide artikelen die fraai en goed zijn. De N.V. tot Productie van ge breide goederen als huiswerk met brei machines „Wikuna, te Amsterdam, is een groot- leverancier van goede waren van prima kwaliteit voor het publiek. De Wikuna- waren worden op grond van hun soliede kwaliteit veel gevraagd en de N.V. Wikuna heeft daarom regel matig nieuwe medewerkers (sters) noo dig, die zich hetzij van een bijver dienste willen verzekeren, of zich ge heel aan de Wikuna willen wijden om een goed inkomen te verdienen. Hoe legt men het aan om medewer ker van de N.V. Wikuna te worden Dit is zeer eenvoudig en gemakkelijk. U wendt zich per briefkaart tot N.V. Wikuna te Amsterdam, die U gaarne haar volledig prospectus toezendt en komt met deze overeen voor haar de gebreide goederen op de automatische snelbreimachine Wikuna te vervaardi gen. De N.V. verplicht zich tegelijker tijd contractueel de door U vervaardigde goederen voor een vastgestelden prijs te koopen. Het is niet slechts een toevallige verdienste, doch werkelijk een gegarandeerd inkomen, hetwelk U wordt aangeboden. De grootte hiervan is ge heel en al afhankelijk van Uw vlijt en werkkracht en komt de geheele ver dienste van Uw arbeid slechts U zelf ter goede. Hoeveel kan men door zulk een over eenkomst verdienen Dit is een zeer natuurlijke vraag. Dit hangt natuurlijk hoofdzakelijk af van Uw persoonlijke vlijt en geschiktheid. De geschiktheid komt, zooals overal, met oefening en hangt af van den tijd, dien U aan dezen gemakkelijken en eenvoudigen arbeid kunt besteden. In doorsnede kan men op een verdien ste van f 2,50 tot f 3,50 per dag re kenen. Men kan ook belangrijk hooger komen dan dit bedrag, vooral in dat geval, wanneer men zich in eigen woon plaats zelfeen afzet kan bezorgen voor de gebreide Wikuna-goederen, waarvoor steeds navraag bestaat en waarvoor de N.V. Wikuna geregeld propaganda maakt, om op die wijze de Wikuna kousen en sokken in alle stre ken van het geheele land bekend te maken. Vele van onze breiers en brei sters zijn op deze wijze op hef, dub bele bedrag en meer gekomen. Een ander groot voordeel van dezen arbeid is, dat men steeds zijn eigen heer en meester is. Men kan thuis zitten en zooveel werken als men wil. Men produceert kwartje op kwartje met elk paar kousen of sokken dat men beit; en de arbeid is eenvoudig en gemakkelijk, zoodat een ieder zonder voorafgaande kennis dit kan uitvoeren, nooit verve lend en niet vermoeiend zoowel ge schikt voor die personen, die er een zaak van willen maken zooals vele van onze medewerkers daaraan den voor keur geven, alsook voor diegene, die hun vrijen tijd ten nutte willen maken voor een goede extra verdienste. Zoo schrijft o.a. een van onze brei sters als volgt: „Hierbij doe ik U de uitgevoerde bestelling sokken toekomen en deel ik U tevens mede, dat, alhoewel ik in staat ben, een dozijn paar sokken met 1 dag te maken, hetwelk dus een ver dienste van f 3,50 per dag uitmaakt, en over ide verdienste tevreden ben ge weest, ik zooveel werk voor particu lieren heb, wat mij nog meer opbrengt dat er voor Uw firma weinig tijd over blijft en ik dus voorloopfg niet meer voor U kan werken". Een ander schrijft: „Hierbij zend ik U het dozijn paar sokken volgens be stelformulier dd gisteren. Ook kan ik U nog mededeelen, dat mijn machine uitstekend breit en werk ik ook heel veel voor particulieren, zoodat mijn verdienste wekelijks dikwijls f 30.en meer bddraagt. Ik durf Uw machine dan ook gerust een ieder aanbevelen en dank ik U hierbij nogmaals voor de prachtvolle machine, welke ik niet meer zou willen missen". De tevredenheid en de vreugde om op deze wijze over de économische zorgen van Jden tegenwoordigen, moei lijken tijd heen te komen, wordt uitge drukt in de vele dankbetuigingen welke de N.V. Wikuna in grooten getale ont vangt. Schrjjft U aan de N.V. tot Pro ductie van gebreide goederen als huis werk met breimachines Wikuna, Fre- deriksplein 6—8, 'Dep. 2 T. 167 te Amsterdam, dan ontvangt U omgaand gratis en franco alle voorwaarden, als ook „Wat onze breiers en breisters zeggen". Als volgend punt komt aan de orde „opheffing stembureau te Kruisdijk". De voorzitter doet mededeeling wat aanleiding is geweest van het college van B. en W. om met het voorstel tot opheffing te komen. Eerstens is thans door annexatie van een gedeelte van Groede bij Breskens, het aantal kiezers voor stemdistrict 2 zeer verkleind en ten tweede weegt het; voordeel van het hebben van een tweede stembureau niet op tegen de uitgaven, welke hier aan zijn verbonden. Met cijfers maakl de Voorzitter den leden het een en ander duidelijk. Het voorstel van B. en W. luidt te besluiten tot opheffing van stem bureau 2 en stembureau 1 niet meer te doen zijn op het gem. huis doéh in het gebouw voor Chr. belangen in de Achterstraat alhier, omreden het trap- pen klimmen op het gem.huis voor ve len een groot bezwaar is om hun stem plicht te vervullen. Kan de Raad hier toe besluiten, dan is ook dit euvel ver holpen. Aan huurprijs zal per gelegen heid moeten worden betaald f 10,- waarvoor het lokaal tevens tevoren wordt schoongemaakt en na afloop der verkiezing. Het voorstel van B. en W. in stem ming gebracht, wordt met algemeene stemmen goedgekeurd, waarop de ver ordening wordt vastgesteld. De rekening van het Burgerlijk Arm bestuur over 1929 wordt goedgekeurd in ontvang op f 1529,49, in uitgaaf op f 1460,64, alzoo met een batig slot van f 68,85. Van den rondvraag wordt alleen door het lid Van Haneghem gebruik gemaakt door het vragen van inlichtingen pver het al of niet betaald zijn van een notja over ,1929, waarna de openbare ver gadering wordt gesloten en in geheime zitting overgaat tot hét vaststellen van het suppl.-kohier Hondenbelasting 1929 en vaststelling kohier idem voor 1930. DAMMEN. In probleem 7 moet schijf 42 op 47 worden geplaatst. „Miss Engeland" in de gevangenis. ,jMiss Engeland," de Engelsche schoonheidskoningin van 1923, is eenige maanden geleden op heeterdaad bij een winkeldiefstal betrapt. Zij werd tot 3 maanden gevangenisstraf veroordeeld en moet dus spoedig weer in vrijheid ko men. Nu is in de „Daily Express" de volgende brief van de moeder der ge vallen schoonheids-koningin versdhenen lk smeek het publiek mijn dochter in de gelegenheid te stellen weer in de maatschappij terug te keeren. Niet mijn dochter is voor den gepleegden diefstal verantwoordelijk doch zij, die haar uit 50.000 jonge meisjes als schoonste heb ben uitgekozen en haar het 'hoofd op hol brachten. Maud is een goed eti braaf meisje, dat een nieuw leven be ginnen wil. Ik geloof, dat hejt haaf ernst is en zij zelf heeft het bewezen, Zij heeft in de gevangenis honderden brieven van rijke en aanzienlijke mannen gekregen die haar ten huwelijk vroegen, Maar Maud wil hiervan niets weterti Zij wil zich zelf door 'het leven slaan en daaiioin een modezaak openen,

Breskensche Courant | 1930 | | pagina 4