Week-Menu. Provinciaal Nieuws. Per maiieiite Damwedstrijd Gewestelijk Nieuws. Gemengd Nieuws. KON. NED. SCHOUWBURG GENT. Zondag 16 Feb. nam. 2,30 Cupido Dictator, Zangspel In 3 bedrijven. en nam. 7,30 Do Voeibaikonfng Blijspel in 3 bedrijven. o FRANSCHE SCHOUWBURG. Zondag 16 Februari. In middag- (2 uur) voorstelling La Filio du Regiment. en wel zooveel van ieder als in 5 K.G. Nitrophoska aanwezig is, liet der de veldje kreeg 5 K.ü. Nitrophoska 1G De opbrengst was als volgt: perceel 1 onbemest 29.5 K.G 2 bom. met fosforz. en lid .33 K.G. 3 bcm. met 5 K.ü. Ni trophoska lü 40 K.G. Wij moeten hierbij nog opmerken, dat het gewas door den strengen winter zeer geleden heelt en ook door het drooge voorjaar, zoodat de opbrengst aan den lagen kant is. Het proefveld toont echter mooi de gunstige werking van de Nitrophoska lü. Het verschil was bij een goede oogst zeker nog veel grooter geweest. De grondsoort was zavel. Dit over de bemesting van aardbeien. Doe er Uw voordeel mee. De Wiilielminapolder en de „Zeeland De Wiilielminapolder richt zien tot de leden der Coöperatieve Beetwortel- Suikerfabriek „Zeeland'' A. te Bergen op Zoom met het volgende: „Sedert in de algemeene vergadering onzer leden een commissie is inge steld om een liquidatie-plan uit te werken, duiken er in de pers allerlei geruchten op, waarvan de herkomst niet altijd valt vast tfc stellen; berich ten, die vaak geheel onjuist zijn, doch welker aard en strekking kennelijk een zelfde doel voor oogen hebben; de leden voor te bereiden op een snel le liquidatie en een overneming van de bezittingen der „Zeeland" door de overige coöperatieve fabrieken. Dat deze berichten uitjermate ge schikt zijn om eqn zenuwachtige stem ming in het leven te roepen en de leden als het ware slechts één uil- komst .voor de oogen te tooveren„li quidatie en verkoop van de bezittingen" behoeft geen betoog. Het is onze bedoeling daartegen een krachtig woord van protest te doen hooien en tevens een woord van waar schuwing en van opwekking tot de leden te richten 0111 de zaak |och vooral niet a priori als verloren te beschouwen en zich blind te staren op dat eene woord „liquidatie" zegge „ca pitulatie voor de lage beetwortelprij- zen!" Wat toch zal het gevolg zijn als het voorstel der coöperatieve tabrie- ken tot overneming van de „Zeeland" wordt aangenomen In de eerste plaats verlies van eigen zelfstandigheid. Indien het juist is, dat één der on derdeden van net plan hieruit zou bestaan, dat de leden der „Zeeland'! zich moeten verbinden om gedurende een reeks van jaren de thans bij de statuten voorgeschreven minimum hoe veelheid r ail 15.000 kilogrammen beet wortelen te blijven leveren aan de coöperatieve fabrieken, die de „Zee land" overnemen, tegen prijzen door die combinatie vast te stellen, dan is het toch duidelijk, dat de leden den invloed, dien zij op de prijzen kunnen doen gelden in hun eigen coöperatie totaal verliezen. En dit zal tevens be- teckeneu, dat het voor ons leden niet gemakkelijk zal zijn, de beetwortelen, die boven het verplichte minimum uit gaan, tegen een prijs aan de markt te brengen, welke afwijkt van dien der combinatie. Kortom: deze combinatie zal zelf de prijzen bepalen, die zij wenscht té betalen zonder dat onze leden daarover ook maar het minste te zeggen hebben. Wie waarborgt de behartiging on zer belangen? Worden onze menschen wellicht gedwongen door de lage prij zen, die zij voor de beetwortelen ma ken, nog meer de beetwortelcultuur in te krimpen dan thans reeds het geval is En is dit alles nu noodzakelijk Wij gelooven het vooralsnog niet. i oen bij ons de gedachte opkwam aan de mogelijkheid om door te wer ken en ons eigen bedrijf, dat wij heb ben zien groeien, door de ongunstige tijden van nu en wellicht van de ko mende jaren heen, staande te houden en te ontwikkelen, hebben wij ons eens van deskundige zijde doen voorlichten omtrent de mogelijkheid. Welnu die bestaat. Indien de leden besluiten de ver plichte minimumleveringen op 3Ü.000 K.G. per aandeel te brengen, dan wordt minimaal 167 milliocn K.G. en prac- tisch 170 millioen K.G. geleverd. In dit geval kan met een behoorlijk ren dement gewerkt worden, daar dan op volle capaciteit gemalen kan worden, Den zal volgens deskundige bere kening, ook bij de thans geldende lage suikerprijzen, een behoorlijk rende ment mogelijk zijn. Het valt nu niet mogelijk te kiezen tusschcu doorwerken op die basis en algehcelc liquidatie. Het woord zal bin nenkort aan u zijn. Leden, aldus besluit de Wiilielmi napolder, denkt nog eens over deze zaak na, bespreekt haar zoo moge lijk in uwe kringvergaderingen. Het gaat om uw bestaan". De spoorlijn Gent—Terneuzen. Door den minister van verkeersmid delen, M. Lippens, is, in antwoord op eene parlementaire vraag, medegedeeld, dat !de regeering wel degelijk tot den terugkoop der concessie GentNeder- landschc grens, van de spoorlijn Gent— Terneuzen, beeft besloten. De onder handelingen, loopende over de voor waarden der overneming, zijn aan den gang. Onmiddellijk nadat deze haar beslag hebben gekregen zal de regee ring aan het parlement voorstellen de exploitatie van het op Belgisch grond gebied gelegen vak der lijn Gent— Terneuzen aan de Nationale Maatschap- pij van Belgische Spoorwegen over te laten. Omtrent het lot van het per soneel kan thans nog geen besluit wor den genomen. Probleem No. 9 van Polman. Zw.: 7, 8, 14, 17, 18, 35, 40, dam22. W.: 15, 24, 27, 31, 38, 43, 44,47,50 No. 10 van le Bleu. Zw.: 2, 6, 7, 8, 9, 15, 18. 19, 20, 36. dam 49. Wit: 11, 16, 28, 32, 34, 35, 38, 43, 45, 47. Oplossing No. 5.33/29,38/33, 17/11, 49/44, 28 23, 23/5 wint. Opl. No. 6. 27/22, 39/34, 44/24, 25/2 wint. Goed opgelost door I. d. B. te N„ A. K., S. B. en A. B. te Z„ J. P. en P, R. te Sch„ D. L. te O. I. V. en A. L. te N. enkel No. 6. VxUeVtet, BRESKENS. Met ingang van 1 Mei Is de heer J. H. de Vlieger, technisch ambtenaar bij den Rijks-Waterstaat alhier, als zoodanig benoemd te Wageningen. Als zijn opvolger is aangewezen de heer Streefkerk te Vlissingen. o CADZAND. Vrijdagavond jl. hield de Afdeeling Cadzand voor Volksonderwijs haar eerste ledenvergadering, waarin een huishoudelijk reglement werd vast gesteld en een bestuur werd benoemd. Tot voorzitter werd in de daarna ge houden bestuursvergadering gekozen de heer C. J. Neeteson, hoofd der school, tot eerste secretaris-penning meester de heer H. M. van Cruijnin- gen, onderwijzer, tot tweede secretaris- penningmeester, de heer L. de Klerck, tot bestuursleden zonder functiën de heeren A. Adrlaansen ,pn D. van Houte. a— OOSTBURG. Door Kerkvoogden en Notabelen der Ned. Herv. Gem. alhier is in be ginsel besloten het, naar schatting 200 jaar oude torenuurwerk wegens groote slijtage en bouwvalligheid door een nieuw te vervangen. Bij Kon besluit is de ontvanger der registrarie en domeinen J. A. Pie- ters alhier met ingang van 1 Maart a.s., benoemd tot inspecteur der regi stratie en domeinen te 's Gravenhage- Benoemd tot onderwijzeres aan de Openbare School te Kamperland, mej. T de Kok, alhier. GROEDE. Op het drietal voor predikant bij de Ev. Luth. Gem. te Enkhuizen komt voor de weleerw. heer ds H. E. G. O.iwerkerk, alhier. Bij de politie alhier is aangifte gedaan van diefstal van een regenjas welke van een onbeheerd staand rij wiel moet zijn afgenomen. De politie stelt een onderzoek in. Zaterdagavond is te Kruisdijk een uitvoering gegeven van Staatspensioen, voor een stampvolle zaal. Na afloop werd de propaganda- avond gesloten met een bal Onder het bal kwam een meisje zoodanig te vallen, dat het onmiddellijk onder ge neeskundige behandelirg moest wor den gesteld. Dokter Sommer uit Groede verleende de eerste genees kundige hulp. BIERVLIET. Zaterdagavond werden in het hotel van den heer A. Faas alhier, ten ver zoeke van de erven Jac. Bliek door Notaris Beuningh te Groede in één zitting openbaar verkocht een huis met bijgebouwen en erf en een perceel tuingrond. Kooper van het huis werd de heer Jan Bliek voor f1750 en van het perceel tuingrond de heer C. de Jonge voor f100. Benoemd tot directeur van de gemengde Zangvereeniging „Excelsior" alhier, de heer J. Hage, onderwijzer te Schoondijke. Voor het candidaatsexamen aan de Rijksveeartsenijschool te Utrecht, slaagde de heer Hyp. van de Vijver, alhier. EEDE. In het kanaal tusschen Eede en Stroobrugge is het lijk opgehaald van den 58-jarigen E. d. P. van Sint Lau- reijns, die sedert 26 December 1929 vermist werd. SLUIS. Onze corresp. schrijft: Na een inleidende vergadering op Donderdag 6 dezer had j.l. Zondag een vergadering plaats van tegenstanders der aansluiting van Sluis tot de Zeeuwsch Viaamsche Waterleiding. De zaal van den heer Grahame was te klein voor de belangstellenden, met wat goeden wil kon echter een ieder worden toege laten. De heer Hoegen, die deze ver gadering op verzoek van zijn mede standers, leidde, wees er op. dat het wel als een donderslag bij helderen he mel had geklonken, toen bekend werd, dat Sluis gestemd had tegen ontbinding. Immers, na de raadsvergadering van eenigen tijd geleden, waarin de bekende gedachtenwisseling tusschen publiek en raad had plaats gehad, was vrijwel ieder overtuigd, dat Sluis er van af was. Te meer, waar een der voorstanders in den raad toegezegd had, wel dege lijk rekening te horden met den wil van zijn kiezers. Waarom 99 pUt. der bewoners van Sluis niet voor aansluiting is, acht spre ker genoegzaam bekend. Sluis heeft prachtig water, een ieder heeft, mocht hij zelve in huis water te kort komen, binnen enkele meters afstand van zijn woning water uit de uitstekende pom pen staande op de diepwater putten, i.d.t. onder Burgemeester Boogaard ge slagen en welke putten sinds dien nog nooit in gebreke bleven water in onbe perkte hoeveelheid op te leveren. Wa terleiding is gemakkelijk en nuttig, Waar dit laatste hier weg valt, immers, het Water is uitstekend, wordt, gezien dc tarieven der Z.V. Waterleiding het ge mak wel wat te duur betaald. Sprekers érnstige grief tegen de voorstanders in den raad is, dat zij, wetende dpt bijna een ieder er tegen is, lak hebben aan de meening van hun kiezers. Van mannen van karakter mocht men ver wachten, dat zij, in dit geval, hun Zetel ter beschikking zouden stellen, De sprekers van dezen avond, de Heeren van Dalsum, Bouwman en 't Gilde, wezen respectievelijk op talrijke tegenstrijdigheden in de officieele rap porten, op het, volgens hen, zeker te verwachten gebrek aan behoorlijk wa ter en op verdere gebeurtenissen, welke gedurende de laatste jaren voorvielen in de geschiedenis der Z.V1. Waterlei ding. Speciaal de Heer van Dalsum was heel positief in zijn beweringen en re kende o.a. voor aan de hand van offi cieele gegevens, betreffende den regen val in Zceuwsch-Vlaanderen, dat de hoeveelheid water, welke op de aange kochte hoeveelheid grond, benoodigd voor verzamelplaats van het water zou vallen, veel en veel kleiner zou zijn als het daaraan te onttrekken 'aantal kubieke Meters. Zooals men weet is het uitsluitend regenwater, wat moet dienen voor de Z.V1. Waterleiding. De heer Van der Werff een der zeer weinige voorstanders beweerde, dat hij voor zich meer waarde hechtte aan de ge gevens van officieel bestudeerde men schen, dan aan de cijfers van den Heer van Dalsum, wat deze laatste deed opmerken, dat zijn cijfers nog nooit zijn weerlegd geworden. Ook de voor zitter merkte op dat hoewel het stand punt van den heer Van der Werff zeer sterk scheen, het toen wel eens voor kwam en meer dan eens, dat officieele personen zich vergisten. Hij wees in dat verband op de Zuiderzee-droog- legging. De voorzitter sloot onder dankzeg ging aan de sprekers deze bijeenkomst met belofte, dat hij en zijn vrienden zouden trachten met de hen ten dienste staande middelen alsnog Sluis „om" te krijgen. Nog merkte hij op, dat waar sinds lang plannen bekend zijn, dc verbinding Breskens Grens buiten Sluis om te trekken, en raadsleden/ aan wien zulks bekend is, geen enkele poging deden hier alsnog verandering in te brengen, ook in dit geval niet mag ingeslapen worden. AARDENBURG. Ten overstaan van notaris P. G. J. v. d. Schrieck werden 10 dezer de gebouwen van het Burger-Gasthuis publiek verkocht, verdeeld in de vol gende perceelen: a. De Dokterswoning met tuin- en koetshuis, groot 2530 c.A.; b. Het oude mannenhuis met schuur en erfpachtsperceel, totaal groot 1636 c.A. c. De gebouwen van het Gasthuis er achter gelegen erfpachtsperceel, to taal groot 4020 c.A. d. e. en f. 3 stukken tuin, respec tievelijk groot 2030 c.A. en 570 c.A. Perceel a is gekocht door den be woner Dr J de Hullu voor f 10.000. Kooper van perc. b H. Jolivet voor f3250. Van perc. c. de commissie St. Jan, tot beheer der goederen van Gast- en Weeshuis, afkomstig en toebedeeld aan het R. K. armbestuur. Perc. d e en f in cumulatie aan de Geref. Kerk voor f 1350. De verkooping trok enorme belang stelling. De „Regenmaker" doet zijn best. 't Succes komt misschien later; Maar Henco" maakt voor Uwe wasch Het zachtste regenwater. Burgerlijke stand. IJZENDIJKE. Huw.-Voltr. 9 Januari. C. G. Mar- teijn, 23 j., jm. en M. L. Driessens, 23 j., jd. 23, L. Slabber, 20 j., jm. (van Domburg) en S. P. Hubregtse, 18 j., jd. Geboorten. 1 Januari. EtienneTheo- door, z. van J. M. T. van Poucke en M' S T. H. Maron. 2, Irène Louise, d. van E. G. Dellaert en G. M. C. van de Vijver. 23, Nelly Emma, d. van J. C. de Groot en M. T. de Be- tue. 24, Francina, d. van A. Hubregt- sen en J. de Koeijer. Overlijden. 19 Jan. Adolph Johan Wilhelm KorfF, 63 j„ echtg. van Anna Martina de Groote. BIERVLIET. Geboorten. 11 Jan. Herman Aman- dus, z. van O. E. de Dobbelaere en M. de Jonge. 19, Herman August, 2. van P. van Waes en L. M. de Koek. 22, Herman, z. van T. B. van Renter- ghem en E. M. de Looze. Overlijden. 3 Jan. Marinus van den Broecke. 95 j., wedn. van Johanna de Burgemeester. 21, Willemina Jansen, 80 j., echtg. van Jacobus de Vos. 26, Levenloos aangegeven kind van het mannelijk geslacht van P. Dees en J. M. de Bruijne, Doos met geld uit een autlo gestolen. Dezer dagen werd te Arnemuiden uit een auto van een reiziger uit Goes een biscuitdoos waarin geld geborgen was ontvreemd. Het is dc politfe gelukt, de daders, vier jongens van 12 tot 14 jaar op te sporen. De jongens hadden trek in koekjes en besloten de doos te gappen. Toen zij het er rond gebonden touw hadden doorgesneden, bleek hun echter, dat er geld in zat. Zij durfden dit niet allemaal mede naar huis te nemen, namen er ieder iets uit en wier pen de doos met het overge geld in het water. Twee der jongens hadden hun deel op straat verborgen en van één werd het door een anderen jongen ge.onden, die er den veldwachter mede in kennis stelde. De politie heeft nog gedregd naar de doos, doch deze werd niet gevon den; wel kwamen nog enkele guldens op deze wijze terecht. Overtreding der zegelwet. De ontvanger der registratie te Dok- kum vorderde van een firma aldaar wegens overtreding der Zegelwet een boete van f 7200. De firma had name lijk 72 rekeningen boven de f 10 van een cliënt in betaling ontvangen zonder dat deze door een plakzegel warén voldaan. Een moordaanslag. Op 15 October werd op de Cein tuurbaan te Amsterdam, ter hoogte van de 2e Sweelinckstraat, een moordaan slag gepleegd op een ambtenaar van den dienst van Maatschappelijkcn Steun, door een 28-jarigen los-werkman, d e den ambtenaar aansprakelijk stelde voo; een naar zijn meening ten onrechte afgewezen aanvrage om ondersteuning. Toen de ambtenaar zijn dochtertje maar school bracht, werd hij gevolgd door den man. Deze sprak hem op den hoek van de Sweelinckstraat aan. Eerst was het gesprek tamelijk vriendschappelijk geweest. De ambtenaar gaf den man den raad, zich nogmaals om steun tot de commissie te wenden. Plotseling ontstak de werklooze in woede en viel den ambtenaar aan met een boksbeugel en een ploertenjdooder. De ambtenaar vluchtte, na gepoogd te hebben zich te verdedigén. in een drogisterij in de nabijheid. Eenige oo- genblikken later was de werklooze ook naar de drogisterij geloopen en had door de deur heen een schot op den ambtenaar gelost uit een .Duitsche re volver, een parabellum. De kogel trof echter geen doel. Kalm was hij hierop weggewandeld om zich in de nabijheid in een barbiers winkel te laten scheren. Hier werd hij gearresteerd. Verdachte had zich thans wegens po ging tot doodslag te verantwoorden voor de Amsterdamsche rechtbank. Ter terechtzitting was het arsenaal, waar mede verdachte zijn slachtoffer te lijf is gegaan, aanwezig, bestaande uit een boksbeugel, een ploertendooder, ex klei ne revolver, 'n zware parabellum en een lange dolk. Verdachte bekende volmondig, den heer Jonker te hebben aangevallen. Hij was plotseling driftig geworden en kon zich niet meer beheersc'nen, doch het zou niet zijn bedoeling zijn geweest, den heer Jonker te dooden. De officier van justitie noemde den aanslag zeer lafhartig en hij eischte een gevangenisstraf van 3 jaar met aftrek van drie maanden voorarrest. De diefstal in het postkantoor te Haarlem. Met betrekking tot den brutialen dief stal van f 1000 in het postlkantoor te Haarlem wordt gemeld, dat zich naar aanleiding van den oproep in de bladen twee dames aangemeld hebben, die een vrij nauwkeurig signalement van den vermoedelijken dader hebben kunnen geven. Des te meer waarde hebben deze aanwijzingen omdat het signale ment dat de eerste getuige gaf, klopt met dat van de tweede getuige. Het houten bakje waarin zich het geld bevonden had is inmiddels terug gevonden. Men ontdekte het in een handwagen staande op een erf in de Nobelstraat, toebehoorende aan v. T., maar de buit van 500 zilveren guldens en 200 zilveren rijksdaalders was en bleef onvindbaar. Dat de politie erin slaagde het houten bakje op te sporen, dankt zij aan het vrij goede signale ment dat men van den vermoedelijken dader heeft. Een aanranding. In den nacht van Donderdag op Vrijdag omstreeks half één heeft ill Ginneken in de Overakkehstraat een heibeltje plaats gehad, dat bedenkelijk op een aanranding lijkt. In een café van de Prins Hendrik-

Breskensche Courant | 1930 | | pagina 2