ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCHVLAANDEREN Ruwe Handen Land- en Tm Buitenland. FEUILLETON De stille getuige, Bij Gevatte Koude CïaMsamriw- BRESKENSSCHE COURANT VERSCHIJNT WOENSDAGS EN ZATERDAGS IN ALLE PLAATSEN VAN ZEEUWSCH-VLAANDEREN Abonnementsprijs p. 3 maanden 11.25 franc» p. post f 1,40 Advertentieprijs van 1-5 regels 75 cent Elke regel meer tS cent Ingez. Meded. 30 ct. p. regel. Drukker-Ultgever J. C. LE BLEU voorheen E. BOOM—BLIEK Telefoon RRPSkPNS Postgiro No, 21 B K K S C N S 70179 Abonnements-Advertenties zeer billijk tarief. Advertenties worden aangenomen tot tt 11 e r 1 jj k Dinsdag- en Vrijdagmiddag 1 nar 37e Jaargang Woensdag 12 Februari 1930 Nummer 3504 OR ATI S verzekering gulden bij levens- ill gld. bij dood gld. bij verlies pu gld. bij ver- j at gld. by ver- gld. bij ver voor dsabonné's tegen DMI] lange ongeschikt- IIIM door /h vaneen hjl lies van een 'ill lies van een /n lies van een ongelukken voor: WWW heid tot werken. een ongeluk. hand ol voet. oog. duim. wijsvinger. De risico van bovens'aande verzekering is bij de ier/erte'«rdOngevallen-Verzekering-Maatschappij „Fatum" te 's-Qravenhage. i N gld. bij verlies van eiken anderen vinger. RUSLAND. De Godsdienstvervolging in Rusland. Naar uit Moskou gemeld wordt, heeft de Gepoe bisschop Pitirim te Chaba-1 rowsk gearresteerd, naar het heet we gens deelneming aan anti-sovjetpro^a- ganda. Hij zal naar Osk worden over gebracht en daar voor een krijgsraad verschijnen. Volgens een medodeeling van den voorzitter der Russische bisschopssy node aan den bisschop van Cheltnford fijn sinds het uitbreken der bolsje wistische revolutie 3 bisschoppen, 1560 geestelijken en pver de 7000 mon niken en nonnen zonder vorm van pro ces gedood. Acht en veertig bisschoppen, 3700 geestelijken en 8000 monniken en non nen vertoeven nog in de Russische gevangenissen. SPANJE. De amnestie in Spanje. De koning heeft het amnestiebesluit der regeering onderteekend. Honderden personen zijn vrijgelaten of kregen ver lof naar hun vaderland terug te keeren. Alle officieren, die gedurende de dicta tuur aan opstandige bewegingen hebben deelgenomen, soldaten, die zich aan disciplinaire vergrijpen hebben schuldig gemaakt, of wegens toespraken in ver gaderingen zijn veroordeeld, evenals ver oordeelde journalisten, krijgen amnestie. De artillerieofficieren kunnen weer dienst nemen en de cadetten naar de academie te Segovia tcrugkeeren. De amnestie is een van de grootste die ooit in Spanje is verleend en men acht het besluit een duidelijk bewijs van de groore achting, die niet alleen de ko ning, maar het geheele volk heeft voor de nagedachtenis van de koningin-moe- der Verder heeft de ministerraad beslo ten de ontslagaanvrage van alle bur gerlijke gouverneurs, behalve die van Madrid en Barcelona, te aanvaarden. Het besluit kan worden beschouwd als het voorspel van de uitvoering van het politieke program. De regeering is van meening, dat de normale ontwikkeling van 4qn huldigen toestand zal afhan gen van de keuze harcr vertegenwoordi gers in de provincies. Bij deze keuze zal zij niet overijld te werk gaan en eerst de urgentie vraagstukken op eco- 19. „Zeg dan. vader, wat ik moet doen". „Je vroeg me, wat je moest ant- woorden, als men je in verhoor nam Je hebt gelijk, we moeten zorgen dat men je niet in verhoor kan nemen. Vluchten kunnen we niet, maar één omstandigheid is er mogelijk, waarin geen wet ter wereld je kan dwingen, je geheim te bekennen, waarin je voor altijd zeker zult zijn, niet in verhoor genomen te worden en dat is, als je Warner's vrouw wordt „Warner's vrouw!" gilde Anna. ,j,lk zei je reeds, dat er een groot offer van je verlangd zou worden". ,,Hoe durft u, vader, aan uw dochter zoo iets voor te stellen?" hijgde zij. ,.Een moordenaar zou ik trouwen Den moor denaar van den man, waarvan ik hield? Daarin herken ik, ongelukkige, den va der, die zich zijn geheele leven niet om zijn dochter bekommerd heeft!" De kapitein boog zijn hoofd bij deze woorden, ,,lk was geen goede vader voor je, daarin heb je gelijk" zeide hij. „Ik nomisch en financieel gebied afwikke len, alvorens tot uitvoering van haar politiek program over te gaan. o AMERIKA. Een aanslag op den nieuwen president van Mexico. De installatie van Ortiz Rubio, den nieuwen president van Mexico in het groote nationale stadion te Mexico is door 50.000 menschen bijgewoond. De plechtigheid van de eedsaflegging was binnen een kwartier afgeloopen. Het geheele corps diplomatique woon de de plechtigheid bij. De aanslag. Toen president Rubio na de instal latie het paleis verliet, heeft een jong- mensch een aanslag up hem gepleegd. De man loste zes revolverschoten. Het is nog niet bekend of dc president ge- wond is. Een nader bericht meldt, dat de aan slag gepleegd werd toen de president van de plechtigheid in iiet stadion van het palcis der natie naar zijn particulie re woning terugkeerde. De dader werd gepakt en dadelijk door Amano, den minister van oorlog in het paleis aan een verhoor onderworpen. Hij weigerde echter op alle vragen te antwoorden en er werden geen stukken op hem gevonden, die licht op de zaak konden werpen. De auto van den president reed dadelijk door naar Rubio's huis, wat de oorzaak is, dat men nog niet weel of de president gedeerd is. Wel is een der toeschouwers door een der kogels gewond. Uit Mexico-City wordt gemeld, dat de nieuwe Mexicaansche President Or tiz Rubio, als gevolg van de verwon ding, die hij bij den aanslag op zijn leven heeft opgeloopen, de eerste 14 dagen het bed zal moeten houden. Het geheele corps diplomatiek te Mexico heeft den- nieuwen President zijn gelukwenschen doen toekomen met het mislukken van den aanslag. Vrijdag is nog een aantal personen gearresteerd, dat er van verdacht wordt op een of andere wijze aandeel te heb ben gehad in den aanslag op den pre sident. De afgetreden president, die thans minister van Binnenlan-dsche Zaken is, en voorloopig voor Ortiz Rubio hét bewind waarneemt, heeft verklaard- dat de Regeering vast besloten is haar politiek door te zetten en vooral op heb je aan jezelf overgelaten, maar ik heb je reeds gezegd, kind. dat ik het met opzet en tot je eigen bestwil deed. De omstandigheden hebben me zwaar neergedrukt en je zoudt nooit, als liet van mij afgehangen had, te weten gekomen zijn, hoe diep ik ge zonken ben. Wat jij voor verwaar- loozing houdt, was juist mijn liefde voor je; maar doe zooals jé wilt, kind. De wereld, die niet in mijn hart lezen kan, zal je misschien gelijk geven, wanneer je zo.ider eenige kinderlijke liefde aan de gerechtigheid vrijen loop laat en Dc kapitein had op het hart van zijn dochter gewerkt; zij verzocht hem om een half uur bedenktijd. „Maar laat me alleen, vader, heel alleen. Ik wil niemand zien". Toen kapitein Studly na verloop van het afgesproken half uur weer bij haar kwam, was zij uiterlijk heel kalm, „lk heb over alles nagedacht," zeide zij, „en ik ben tot het besluit geko men, te doen, wat u van mij verlangt! maar onder één voorwaarde". „Mijn kind, mijn Anna," riep Stud ly uit, terwijl hij zich voorover boog om haar te kussen, maar zij weerde hem ai. „Laat dat, vader. Als voorwaarde stel ik, dat ik hem niet eerder zal zien. Ruwe Huid-Schrale Lippefi sociaal gebied een sterke hand te too- nen. Het staat thans wel vast, dat de da der een handlanger van den verslagen candidaat naai het Presidentschap Vas- coucelos is, VascQucelos zelf, die te Los Angelos vertoeft heeft een verklaring gepubli ceerd, waarin hij zegt dat de aanslag een gevolg is van het bloedig bewind van Cajles, Hij betreurt het echter, dat Oritz Ru bio gewond is, aangezien deze slechts een werktuig van Galles is. De vlootconferentie. - Dc Amerikaansche voorstellen wor den door de Engelsche pers algemeen met ingenomenheid begroet. De bladen leggen er den nadruk op, dat de voor stellen op alle voorname punten met de Engelsche opvattingen overeenstemmen. De „Daily Herald" meldt, dat de commissie van de vlootconferentie in derdaad tot overeenstemming inzake de kwestie der categorieën van schepen gekomen is, ofschoon in het commu niqué der commissie slechts van een belangrijken stap vooruit werd gespro ken. De eenige moeilijkheid schijnt nog te zijn of lichte kruisers en torpedo- bootj.agcrs als één categorie of als twee categorieën moeten beschouwd worden. De Engelsche regeering heeft Vrijdag een memorandum voor de vlootconfe rentie gepubliceerd, dat als antwoord op de Amerikaansche voorstellen kan wor den beschouwd en eveneens bepaalde cijfers noemt. De Engelsche regeering komt in dit memorandum op voor de volledige af schaffing van de duikbooten. Mocht dit niet kunnen wo;den bereikt, dan zal de Engelsche regeering nadere voorstel len doen, om het gebruik van duikboo ten te beperken. Verder wordt de hoop uitgesproken, dat de de groote slagschepen niet lang meer het hoofddeel van de oorlogsvlo ten zullen blijven. Verder wordt voorgesteld om de over eenkomsten van dc conferentie van Washington tot 1936 van kracht laten blijven en in 1935 een nieuwe vlootconferentie bijeen te roepen, welke dan over verdere maatregelen tot ont wapening zal besluiten. Gemeld wordt, dat de Amerikaansche voorstellen bij de delegaties geen bij zonder gunstigen indruk hebben ge maakt. Tardieu verklaarde voor zijn vertrek naar Parijs, dat hij tevoren niet op de hoogte was gestfcld van deze Amerikaansche voorstellen. Hij zal in de eerstvolgende plenaire vergadering het Franschc standpunt uiteenzetten. Bemesting van aardbeien. Er is zeker geen teelt welke in de laatste jaren zoo is uitfge'breid als die der aardbeien. Er is bijna geen streek in ons land, waar men er niet toe overgegaan is kleinere of grootere op pervlakten met deze sappige vrucht te beplanten. Het is dan ook een goede teelt, een teelt, welke de laatste jaren heel wat heeft opgebracht. Het is daar om te voorzien, dat, vooral nu het met de meeste land- en tuinbouwgewassen zoo'n misère is, er nog heel wat op pervlakte met aardbeien aangelegd zal worden. Het komt ons echter voor, dat men op vele plaatsen te veel in het wilde weg poot wat er maar te koop is. Men geeft zich geen rekenschap of men de goede soort, geëigend voor zijn grond en voor export, verkrijgt niet alleen, maar men mist ook de noodige ervaring en voorlichting, de resultaten worden lang zoo goed niet als waarop men rekende. Influenzai. Griep en «J&l tabletten Koorts, HneumatieK Wettig beschermd tegen Vervalschingen Hoofdpijn en Kiespijn p,h, 75 b» AP°,h nor.!»™ dan dat ik met hem voor het altaar treed". /.Dat zweer ik je. Je moet wel be- begrijpen, dat het bij liet geheele hu welijk slechts op de trouwplechtigheid aankomt, ik zal je, zoodra je uit de kerk komt, niet uit het oog verliezen. Je zult zoogenaamd een huwelijksreis gaan maken; dat gerucht moet ver spreid wonden, om je* reis over liet Kanaal te verklaren. Doch ik zal altijd bij je blijven en zoodra we in Bou logne aan wal stappen, zal ik zorgen, dat wij yan hem afkomen". Toen dokter Blatherwick den volgen den dag uit haar kamer kwam, trad de kapitein hem tegemoet. „Nu, dokter,'t zeide hij vroolijk, „ik geloof dat u haai vandaag ook beter vondt dan gisteren", /Dat kan ik niet ontkennen," ant woordde de arts. „U ziet, mijn recepten helpen uitstekend". „Maar dezen keer is de beterschap toch meer mijn werk dan het uwe dokter". „Hoedat?" vroeg 'de ander, zijn wenkbrauwen optrekkend. „Het zal u wel verwonderen," ging Studly voort op jovialen toon, „ik wil u echter een geheim vertellen. De eigen lijke grond van de heele ziekte is een aangelegenheid van heel teederen aard. U weet, „was sich liebt, neckt sich" en dan komen er misverstanden. Zoodra ik echter zag, dat het ernst was,, heb ik me er voorgespannen, heb met haar aanstaande, dien u onlangs hier zag u weet wel, mijnheer Warner, dc direc teur van de Londensche Bank ge sproken en alles weer in 't reine ge bracht. En nu kan er, zoodra u er permissie toe geeft, bruiloft gevierd wor den". „Als ik niet dadelijk zooiets gedacht heli," zeide de dokter, terwijl hij lachend met een heel slim gezicht met zijn wijsvinger dreigde. ,.Ik dacht dade lijk al, dat het veel meer overspan ning der zenuwen dan iets anders was. Nu, ik feliciteer u. kapitein. Natuurlijk zult u de bruid een kleine huwelijksreis laten maken en dan zal de verandering van lucht verder wel 't overige bij haar doen". Hoewel eiken dag eenige kolommen over „Het geheimzinnige verdwijnen van een boekhouder der Middlemansche Bank" in de kranten vol stonden, ver wekte het toch geen bijzonder opzien Ten eerste volgde dit geval te spoedig na den moord op mijnheer Middleman en dan was mijnheer Damby ook een te weinig bekend persoon. De politie verloor de zaak echter niet uit het dog. Deze had 'naar eigen meening in dit geval; men herinnerde Nu is het nogal gelukkig, dat de aardbei vrijwel op alle grondsoorten wil groeien, zelfs op gnonden welke sterk zuur zijn groeien nog prachtige aardbeien. Hoe noodig het dus is, dat men goe de soorten kiest, dat men niet van de eerste de beste zijn plantgoed betrekt, dat het planten zelve goed geschiedt, dat de verdere "verpleging van liet ge was in orde is, 111 dit artikeltje willen wij meer de aandacht aan de bemesting schenken. Ook hierbij worden dikwijls groote fouten gemaakt, niet alleen bij dc keuze der meststoffen, maar ook omdat de praktijk' de bemesting op aardbeien niet altijd op het juiste tijd stip toedient. Ongunstige ervaringen zijn dikwijls een gevolg hiervan. Wil men zijn aardbeien volledig be mesten dan kan men gebruik maken van Zwavelzuren Ammoniak, Superfosfaat en Patentkali. Het gebruik van sterk drijvende stikstofmestetoffen is af te raden, omdat men op de meeste gron den te veel blad er door aan de aard beien krijgt. De Zwavelzure Ammoniak heeft een geleidelijker werking en een langdurige, welke juist bij aardbeien verlangd wordt. 'Vele telers hebben door de slechte resultaten welke zij bereikten door het geven van drij vende stikstoimest de stikstof geheel achterwege gelaten wat zich natuurlijk aan de opbrengst wreekte. Bij het gebruik van enkel kunstmest zou ik dan willen geven per Are: 4—5 K.Q. Zwavelzuren Ammoniak, 4 5 K.O. Patentkali en 5—6 K.O. Superfosfaat Deze meststoffen voor half Febr. uit strooien, zoo min mogelijk de harten der planten raken. Ook het gebruik van de volledige meststof Nitrophoska IO met een gehal te aan stikstpf van 1 tg pCt.j aan fosforzuur van lö'/s pCt. en aan- kali van 211/2 pCt., geeft uitstekende re sultaten. Men gebruikt van deze mest stof dan 41/2—6 K.G. per Are, waarvan men de grootste helft, ongeveer 21/2— KXj., in den zomer direct na den pluk geeft en de kleinste helft vroeg in het voorjaar vóór de groei begint. Is in den afgeloopen zomer geen stikstof gegeven, zoo kan de geheele bemesting zoo spoedig mogelijk in één keer wor den gegeven. Wij namen het vorige jaar een be- mestingsproef met Nitrophoska IQ op aardbeien. De soort was Madame le Fèbre. Het waren drie veldjes, ieder groot 1 Arje. Van deze drie veldjes werd een geheel onbeinest gelaten, liet tweede kreeg alleen superfosfaat en kali zich dat de jonge man bij mijnheer Middleman als privaat-secretaris ge fungeerd had en dat hij, toen de moord ontdekt werd, de eerste was, die de diefstal van de juweelen gemerkt had, die hij zelf had helpen inschrijven en opbergen. Dat wist het hoofd der geheime politie, mijnheer Francis niet, toen hem de zaak in handen werd gegeven. Hij kende liet verhaal van den Middlemanschen moord slechts van hooren zeggen; hij bevond zich, toen die voorviel, in Amerika op jacht naar een bankroetier. Zoodra hij dit echter hoorde, meende 'hij reeds een beter doorzicht in de zaken te krijgen. Eerst had hij gedadnt, dat Damby ver moord moest zijn en naar dit idee had hij ook zijn naspeuringen ingericht, maar nu kwam hij tot de overtuiging, dat de jonge man er van door was gegaan. „Niet dat ik geloof, dat hij den ouden heer Middleman vermoord heeft," zeide mijnheer Francis onder vier oogen tegen zijn vrouw, aan wie hij reeds menige goede aanwijzing te danken had, „daar schijnt hij mij, na alles wat ik van hem gehoord heb, niet de man voor geweest te zijn, alhoe wel schijnbaar de moord slechts uit nood begaan is, daar mijnheer Middle man hulp wilde roepen. {Wordt vervolgd}/

Breskensche Courant | 1930 | | pagina 1