Pijnloos Scheren Week-Menu. Binnenland. Provinciaal Nieuws. Gewestelijk Nieuws. Rechtszaken. Ingezonden. Gemengd Nieuws. KON. NED. SCHOUWBURG GENT. Zondag 9 Feb. nam. 2,30 Sappel, Zangspel in 3 bedrijven, en nam. 7,30 Cupido Dictator, Zangspel in 3 bedrijven. o FRANSCHE SCHOUWBURG. Zondag 9 Februari. In middag- (2 uur) voorstelling Boris Godounov. PREDIKBEURTEN. Ned. Herv. Kerk. Zondag 9 Februari 1930. Biervliet n 2 u ds Vrijlandt Aardenburg v 10 u ds Barnouw Breskens v 9.30 ds Keers n 1.30 Zondagschool n 5.30 ds Keers Cadzand v 9 30 ds Visser Groede v 9.30 ds van Griethuijsen Nieuwvliei n 5.30 ds van Griethuijsen Schoondijke n 2 u ds van Grie huijsen Waterldk. v 9 30 ds Huizinga IJzendijke v 9 30 ds Vrijlandt Ev. Luth. Gem. Groede. vm. 9 30 u ds Ouwerkerk van de rijksvveerbaarheid slaagden er in den voorraad pejk en benzine uit den kelder in veiligheid te brengen. Te vergeefs poogden zij echter samen met de brandweer de StadthaFe te redden. Verschillende brandweermannen werden hierbij gefwond. Het vuur kon eerst in de ochtenduren worden gebl.ischt. De schade bedraagt eenige honderdduizen den mark. Geen pijn en geen stukgaan meer en ook geen naschrijnen der huid, als men vóór het inzeepen de huid inwrijft met een weinlgje Doos 30, 60, Tube 80 ct. PUROL Vredes- en Volkenbondstciiloon- stelling te 's-Graveniiage. Tien jaren na het eerste officieele optreden van den Volkenbond vierde de Vereeniging voor Volkenbond en Vrede dit tienjarig bert'i n, t.\v. op 10 Januari, allerwege i.i .1lande in openbare bijeenkomsten. Gaarne had het bestuur dezer vereeniging op dien dag de aandacht van geheel Nederland nog op andere wijze ui beslag willen nemen namelijk door de opening op dien dag in de Ridderzaal op het Binnenhof in den Haag van een groote tentoonstelling, geheel gewijd aan de vredes-beweging door de eeuwen heen en aan het werk van het vredeslicnaam bij uitstek, den Volkenbond. De ge beurtenissen, die dit plan onmogelijk maakten stonden gelukkig evenzeer in verband met het vredeswerk, t.w. de afwikkeling van de na-oorlogs-quaesties, zoodat de Vereeniging voor Volkenbond en Vrede gaarne aan deze den voor rang gaf. Doch thans zijn de 'iierstelregelingen getroffen en heeft de internationale Conferentie den Haag verlaten, om in Londen verder te arbeiden aan de ver wezenlijking van de groote idealen van ontwapening en wereldvrede. Thans is het aan Nederland om te toonen welke houding het zelf tegenover al deze problemen moet aannemen. Ten einde de kroon op haar werk te kunnen zetten, organiseert over eeni ge dagen de Vereeniging voor Vol kenbond en Vrede in de Grafelijke Zalen, welke bereidwillig door de Re geering daartoe zijn afgestaan, eene Vredes- en Volkenbondstentoonstelling waar ieder, die hiervan nog niet mocht overtuigd zijn, het groote nut van het bestaan van den Volkenbond en de andere internationale organen duidelijk in beeld of geschrift gebracht kan zien. Het belooft, reeds uit hoofde van de bijzondere medewerking van binnen- en buitenlandsche archieven, -staats lieden, musea en -lichamen, niet alleen een vrij volledige tentoonstelling op dit gebied te worden, doch ook eene, Waarop men zeldzame en den meesten Nederlanders tot nu toe onbekende voor werpen zal zien. In de eerste afdecling bijv. zal men het origineele exemplaar van de ver dragen van Munster en van Utrecht kunnen bewonderen, alsmede eene col lectie van uitbeeldingen van vredes- vreugde, zeldzame penningen, enz. De tweede afdeeling geeft veel we tenswaardigs ontrent de georganiseerde vredesbeweging sinds 1815, medewer king wordt hier verleend door o.a. het Ministerie van Buitenlandsche Zaken, het Internationale Comité van Roode Kruis vereenigingen, het Permanente Hof van Arbitrage, het Nederlandsche Roode Kruis, de Interparlementaire U- nie, enz. Een bijzondere inzending van het vredeswerk van Paus Benedictus XV zal aanwezig zijn. De derde afdeeling betreft den in vloed van de internat onale economie. Zij laat aanschouwelijk zien de uitbrei ding van het wereldverkeer, Je groote instellingen op het gebied van handel enz. De vierde afdeeling zal voor velen het sterkst spreken. Zij brengt in beeld wat oorlog en die van 1914 in hét bijzonder voor onheil stichttp. Het Fransche oorlogsmuseum, de oorlogs archieven van Brussel zonden belang rijke inzendingen, terwijl de verzame lingen van de Nederlanders Wilton van Reede, uit Goes, en Frankenhuis, uit Enschede, aanwezig zullen zijn. De laatste afdeeling zal laten zien, hoeveel werk sinds den oorlog reeds werd verricht door de organen van den Volkenbond. Speciaal deze afdee ling is instaat den Nederlanders nog iets te leeren - het voorgaande is voor hen interessant -, aangezien men, zoo noodig tegen zijn zin, en zoogenaamd beter wetend onder den indruk moet komen van de organisatie van den vrede, zooals deze door den Volkenbond is opgezet en in tien jaren tijds toty ontwikkeling is gebracht. Wanneer men zich eenige moeite getroost om de in beeld gebrachte verscheidenheid van de opgaven van den Volkenbond in zich op te nemen, moet bij een ieder het oordeel over Genève mild, het vertrou wen in Genève sterk en den vredeswil vurig worden. De Vredes- en Volkenbondstentoon stelling 1930 zal verrassen door de bijzondere wijze, waarop het geheel door de organisatoren is gedacht en door de zeldzame en interessante daar te aanschouwen objecten. Zij moge evenzeer eene verrassende uitwerking hebben en leiden tot versHeifking van den eensgezinden vredeswil in Neder land. Aardappelen-export. Krachtens besluit der laatste vergade ring wendde de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor ZeeuwschJVlaande- ren te T er Neuzen zich - op grond dat op de Belgische spoorwegen een korting van 25 pCt. wordt toegestaan op den vrachtprijs van naar het buitenland ge- exporteerde aardappelen - tot de Di rectie der spoorwegmaatschappij Meche- len—Ter Neuzen met het verzoek po gingen aan te wenden voor het ver krijgen van een dergelijk tarief voor doorvoer van aardappelen uit Nederland naar Frankrijk of Duitschland. Van wege de Nationale Maatschappij van Belgische spoorwegen ontving ge noemde Directie, die zich deswege met haar in betrekking had gesteld bericht, dat zij dat speciaal tarief had ingevoerd op dringend verzoek der Regeering met het oog op den overvloedigen aardap peloogst in België, en om daardoor de landbouwers in de gelegenheid te stellen een goed deel van de overtollige productie in het buitenland te plaatsen. Het uitbreiden van genoemd tariet voor Nederlandsche aardappelen zou tengevolge hebben, de concurrentie te gen de Belgische te verzwaren, en kan mitsd'en tot het invoeren van den gevraagden maatregel niet worden overgegaan. BRESKENS. Woensdagavond gaf het Groene Kruis" zijn jaarvergadering. Uit het jaarverslag bleek, dat de wijkzuster in 1929 ruim 4500 bezoe ken had afgelegd. Een woord van hul de voor een dergelijke prestatie is zeker wel op zijn plaats. De aftredende bestuursleden, de H,H. de Thouars, J. Verschelling en J. C. Ie Bleu werden herkozen, terwijl in de plaats van dhr, Mindeifhoud werd benoemd de heer C. Verboven. Heden(Vrijdag)middag kwam dhr. D. alhier met zijn vrachtauto uit de Oesterput naar den Boulevard gereden. Doordat de draai te wijdt werd geno men, reed ze evenwel juist langs de afrastering der N,V. Van Melle's Conf. Works de dijk af, die daar nog tamelijk diep is. Gelukkig bekwamen de twee inge zetenen er met den schrik af. De wa gen, die op zijn zijde terecRt was gekomen, bekwam echter nog al eeni ge schade. n Men schrijft ons: Voor eenige dagen werd te Sluis bij het graven van de geul voor de rio- leering, op de Hoogstraat een borst beeld gevoiden, hoog 37 en breed 35 c.|M- Door de zorgen van den heer JansensBevaert van vuil ontdaan kreeg dit beeld spoedig een plaats op het Stadhuis. Het stelt een man voor met een kraag, zooals men die omstreeks het midden van de 16de eeuw droeg en is goed bewaard ge bleven. Ter aanvulling van het bericht in de „Breskensche Courant" van Zaterdag 18 Jan. j.l. kan nog worden vermeld, dat bewust stukje papier, als een har monica toegevouwen, zat in perkament en dit weer in een stukje Oud-Hol- landsch papier. Het vaasje was dicht gelegd met een kogel. Het papier droeg het volgende op schrift: per ordonnantie van d'heer henderick Mouthaen begraven in de hoovingfiie van Bartholomcus diT Coorn aghter dieses huys twaalf apostilleres des God- delijcke woords ende constwerke de- ser stede S'.uijs, behoorlijcke gesecu- reerd den Xiij maij 1604. Cornelijs Rubbers. Wanneer men bovenvermelden da tum, n.l. 13 Mei 1604 opmerkt is het wel duidelijk, dat de beeldenstorm er niets mede te maken heeft, maar wel het ueteg van de stad Sluis, door Prins Maurits. Men leest immers in het boekje, geschreven door Dr. J. de Hullu: ,,de verovering van het land van Cadzand onder het beleid van Prins Maurits van Oranje in 1604/' dat op 12 Mei na de inname van het eiland van Cad zand, Oostburg en IJzendijke ook Aar denburg en Middelburg werden ver overd, waarmede de totale omsingeling en hiermede het beleg van Sluis vlak voor de deur stond, en zooals dan ook is gevolgd. Geen wonder dus dat som migen binnen de stad er toen toe over gingen, dingen van waarde in den grond te stoppen. o N1EUWVLIET. Dinsdagavond gaf de plaatselijke afd. van „Staatspensioen" een propaganda- avond voor een volle zaal. De heer l.ucieer opende de verga dering, waarna de heer Wselput uiit Groede een mooie rede uitspraak over Staatspensioen. Een tooneelgezelschap uit Groede voerde vervolgens op „Het betere" dat bijzonder in den smaak viel. Een gezellig bal besloot deze feest avond van onze afd., die reeds 160 le den telt. o OOSTBURG. Door den heer Iz. van Houte is ontslag genomen als lid van den ge meenteraad; volgens het proces-verbaal van den uitslag der verkiezing is thans aan de beurt van benoeming de heer A, P. M. Meijer. o WATERLANDK^RKJE. Ged. Staten van Zeeland, uitspraak doende in zake het beroep van een 5-tal inwoners alhier tegen het besluit van den raad dezer gemeente, waarbij hun vergoeding voor de kosten van het naar schoolbrengen van 'hun kinde ren werd geweigerd, hebben inzake twee der adressanten het beroep ongegrond verklaard omdat de woningen op min der dan 4 KJM. afstand staan van de naastbijzijnde school, doch voor de andere 3 bepaald, dat zij recht hebben op vergoeding, doch gezien hun wei stand slechts ten deele en wel tot een bedrag van f 50 per kind en per jaar, gerekend te zijn ingegaan 1 Januari 1929. o SLUIS. Woensdag 5 dezer vierde het echt paar Aug. Maene en Ros. van Besien hun gouden huwelijksfeest. De bewoners van het „Pas" hadden al hun best gedaan het den oudjes in niets te laten onltfareken en hadden de buurt geheel versierd, terwijl voor het huisje van de jubilarissen een eere poort was aangebracht, waarop stond „Hulde aan het Gouden Bruidspaar", Reeds van 's morgens vroeg heersch- te er een drukte, wat men anders in deze stille wijk niet gewoon was, De oudjes werden per auto heen en' weer naar 'de R.-K. Kerk gevoerd, waar een plechtige Mis te hunner eere werd gehouden. Ook van vele andere zijden mochten de jubilarissen vele belangste'ling ont vangen. Des avonds bracht het muziekgezel schap Apollo" hun een serenade. o AARDENBURG. Op de op 5 dezer in de openbare school gehouden ouderavond, hield Mej P. Siegers onderwijzeres aan die schooi een interessante causerie over de toe standen op eenige Berlijnsche scholen voor spraakgebrekkigen, bijz'enden en hardhoorenden. In de vacantie van net vorige jaar had zij die scholen bezodnt en wist nu op aangename wijze hare ervaringen en bevindingen aan de be langstellende ouders mede te deelen. Onze vroegere dorpsgenoot de heer E. H, J. Raepmaker van Belle is met ingang van 1 Fejbruari j.l. be noemd tot Surnumerair der Registratie en Domeinen te Nijmegen. UITGAVEN Sproeimiddelen. De plantenziektekundigen dienst te Wageningen gaf uit: Carbolineum en eenige andere sproeimiddelen tegen dieren. Daar het thans de geschikte tijd is voor bespuitingen met carbolineum, is het zeker niet van belang ontbloot, met den inhoud kennis te maken. Politierechter te Middelburg. Zitting van 4 Februari De volgende zaak werd o. m. be handeld: I. J. v. H., 40 j., werkman te Bres kens, werd ten laste gelegd dat hij op 27 Dec. 1929 te Breskens J. d. D. heeft beleedigd. Eisch f 10 subs 10 d. hechtenis. Uitspraak idem. Buiten verantwoordelijkheid der redactie. De Coöperatieve Beetw, suiker fabriek Zeeland. Nu over de toestand dezer onder neming van verschillende zijden in de pers geschreven is, door de Bond van Coöperatieve Suikerfabrieken, door het Bestuur van de Zeeland, door een lid der Verkoopcommissie, en door buiten staanders, nu willen hier in alle be scheidenheid ook eenige der lijdende voorwerpen: de leden der Zeeland hnu meening doen kennen. Toen wij in Augustus 1929 op de Alg. Vergadering onze Verkoop-com missie hadden ingesteld, keerden wij haast allemaal tevreden huiswaarts. Wij waren blij gemaakt met een mooi bod op onze fabriek, we zouden deze met een flinke winst kunnen verkoopen en van de coöperatie-ellende af zijn. Intusschen is ons sinds eenigen tijd bekend geworden het resultaat dat de Verkoopcommissie bereikt Heeft. Wij kunnen dat niet anders dan zeer teleurstellend noemeninplaats van winst een groot verlies op onze fabriek, uiegenen van ons die geen land bezit ten moeten een groote som gelds per aandeel bijstorten. Maar den leden - landgebruikers hangt naast een direct geldelijk offer ook nog de verplichting boven het hoofd 6 jaar lang 1500Ü K.G. bieten te leveren op ieder aandeel tegen f 1.40 per 1000 K.G. minder dan gemiddelde prijs van de Bond van Coö peraties. Denken wij ons de f 88,- die zij direct moeten storten ook in termijnen over die 6 jaar verdeeld, dan komt dat op f 2,63 beneden Bonds- prijs. Na eerst millioenen opgeofferd te hebben voor afschrijving van 'nun eigen fabriek, wacht deze gnoep nu nog de plicht ook de groote schuld van de andere Coöperaties te helpen aflossen - als zij op hun bod ingaan. Wanneer wij eens rustig nagaan wat er de laatste tijd in en om de Zeeland is gebeurd, dan kunnen wij niet ont komen aan het gevoel dat ook derden trachten misbruik te maken van de slechte verhouding tusschen de leden en het Bestuur van de Zeeland. Dat er in ons land teveel suiker fabrieken zijn, weten wij, maar wij vragen ons toch af, waarom onze ,,zus- ster"-coöperaties met de Centrale Sui ker Maatschappij moeten samenwerken om juist de Zeeland te doen verdwijnen. De Bond van Coöp. Suikerfabr. heeft ons in hare publicaties al te veel koop- mansvriendelijkheid doen genieten om ons niet de oogen te openen voor de vele gevaren die ons dreigen bij ver koop van de Zeeland. Wijst niet de eisch, dat wij naast onze fabriek ook onze Vereenigingsband moeten prijs geven op de bedoeling onze krachten te versnipperen Wat kunnen wij dan nog als verdeel de menigte inbrengen tegen de trust van de Centrale en de Bon J Dat deze trust geen herschenscni'm is, hebben wij in de afgeloopen cam pagne reeds aan den lijve gevoeld met de bietenverkoop naar Frankrijk. Zonder dat wij zelf rechtsstreeks één biet kon den leveren, verkocht deze een groot deel onzer bieten tegen een veel hooge- re dan de ons uitbetaalde prijs naar Frankrijk. Daarom raden wij onze medeleden sterk aan op deze voorwaarde niet te verkoopen, maar met een nieuw Be stuur, dat het vertrouwen der leden bezit, door te werken. Natuurlijk met een billijker regeling voor de uitbetaling der bieten die boven het minimum per aandeel geleverd worden. Onze Balansschuld is niet meer over matig groot, onze fabriek is modern ingericht en gunstig gelegen, wij moeten dus, als wij willen, evengoed rendabel kunnen werken als de andere Coöpera ties. Namens eenige leden der Zeeland: C. A. VERPLANKE, Een merkwaardig avontuur. Een 31-jarige electricien te Amster dam heeft de politie in kennis gesteld van een merkwaardig avontuur dat hem Woensdagavond is overkomen. Te 11 uur dien avond bevond hij zich in een café aan het Tnorbecke- plein, waar hij zonder zich direct met zijn omgeving bemoeid te hebben, eeni ge consumpties gebruikte. De man kon zich duidelijk herinneren dat hij het café heeft verlaten, doch wat 'hierna met hem gebeurde weet hij absoluut niet meer. Hij moet waarschijnlijk op straat het bewustzijn hebben verloren, hoe het ook zij, toen 'hij tot bewustzijn kwam, bemerkte 'hij dat hij in liet portaal van zijn woniing lag. Even later constateerde hij dat hij een zilveren sigarettenkoker, een zilveren potlood, 2 gouden ringen 'n sigarenkoker met f 130 en een loterijbriefje vermiste. De pplitie heeft op het qogenbjik t|c zqak in onderzoek. 'Er wordt, vooropge steld dat het verhaal van den man waar is, rekening gehouden met de mogelijkheid dat hij op de een of ande re wijze in het café is verdoofd. De pepergöoierij. Zooals men zich zal herinneren heeft eenige weken geleden op een vergade ring van aandeelhouders in Frank Rijs- dijk's industrieele Ondernemingen te Hendrik Ido Ambacht, welke vergade ring in het Notarishuis aldaar werd gehouden, een van de heeren S. een ander peper in het gezicht geworpen. Achter den getroffene stond een em ployé van de ondernemingen. Deze heeft peper in den mond gekregen waar door later een keel- en een ooront steking is ontstaan, welke een ernstig karakter hebben aangenomen, tenge volge waarvan deze heer, welke op de vergadering tot tijdelijk directeur is benoemd, Woensdag moest worden ge opereerd. De gevolgen van een dijkdoor braak. De gevolgen van een dijkdoorbraak bij Flederborn, zijn van ernstiger aard, dan men aanvankelijk dacht. Door de drie millioen kubieke meter water, die uit het stuwbekken zijn weggestroomd, is de rivier bij Strassforth zoodanig gewassen, dat een juist voltooide nieu we betonnen brug door den stroom is weggeslagen, waardoor Strassforth thans geheel geisoleerd is. Slechts op één plaats is nog een deel van den be tonnen stuwdam blijven staan, doch dit vertoont groote scheuren. De vloed golf heeft Schneidemiihl bereikt, waar in het voorplaatsje Koschnetz de Kued- dow-weiden onder water staan en het water reeds de straten -bereikt heeftf In de rivier drijven vele doode kippen en konijnen. Ook het verlies aan klein vee is groot, terwijl het groote vee overal tijdig geborgen kon worden. Een garaflineerde oplichter. De Geldersche Credietvereeniging te Groningen is het slachtoffer geworden van een geraffineerden oplichter. Dins dag 28 Januari vervoegde zich aan de Bank een heer, die een kwitantie aan bood ten laste van de zuivelfabriek Roden (prov. Drenthe), afgegeven doof de firma Woudenberg, fabriek van zui velmachines te Amsterdam. Op de ach terzijde van deze kwitantie was een bedrag van 15430 betaalbaar gesteld bij de Geldersche Credietvereeniging. De kwitantie >was voorzien van een stempelafdruk van de zuivelfabriek Rq-

Breskensche Courant | 1930 | | pagina 2