Jtinve 13 fiiud MiPUROL RaadsvergaderingteGoslburg Week-Me» ïi. Gewestelijk Nieuws. Gemengd Nieuws. KON. NED. SCHOUWBURG GENT. Zondag 2 Feb. nam. 2,30 Sappel, en nam. 7,30 Samson, tooneelspel in 4 bedrijven. o FRANSCHE SCHOUWBURG. Zondag 2 Februari. In middag- (2 uur) voorstelling Louise. Opéra in 4 actes. PREDIKBEURTEN. Ned. llerv. Kerk. Zondag 2 Februari 1930. Biervliet v 9.30 ds Vrijland! Aardenburg v 10 u ds Barnouw Breskens v 9.30 Geen dienst n 1.30 Zondagschool n 5.30 ds Keers n. 7.15 Werkmansbond. Cadzand v 9 30 ds Visser Groede v 9-30 ds van Griethuijsen Doopbediening. Nieuwviiet n 2 udsvan Griethuijsen Schoondijke v ds Keers Waterldk. v 9 30 ds Huizinga IJzendijke n 2 u ds Hui'inga Ev. Luth. Gem. Groede. vm. 9 30 u ds Ouwerkerk /yen springende lippen Ddbi 30-60. Tube 80 ct. Bij Apoth. co Drogliic» BRESKENS. Benoemd tot onderwijzer te Mussel- kanaal de heer Klein Haneveld, onder wijzer aan de Bijz. L School alhier. o AARDENBURG. Algemeene vergadering der Wijkver pleging. Na opening sprak de voorzitter woor den van dank aan Zuster Van Steen bergen, voor al de moeite en zorgen die ze aan de, bij hare aanstelling', zes jaren geleden opgerichte vereeni- ging, heeft gegeven, en waardoor de vereeniging zoo snel en to, ieders te vredenheid is vooruit gegaan. Zuster St. was door ziekte verhinderd de ver gadering bij te wonen, zoodat ze schrif telijk had medegedeeld, dat het naar speet, niet van de leden afscheid te kunnen nemen. Namens de vereeniging zal aan de scheidende wijkzuster een boekwerk aan geboden worden, terwijl door vrijwil lige bijdragen van de patiënten nog een gouden kettinkje met hanger zal worden toegezonden. Uit het jaarverslag vernamen we, dat zijn gebracht 4422 bezoeken aan pa tiënten, d.i. 1152 meer dan in 1928, ge splitst in 3624 ziekenbezoeken, 639 zui geling-bezoeken, en 159 aan T.BjC.- patienten. Geassisteerd werd bij 11 operaties, 6 transporren en 1 verlossing. Verdeeld over de verschillende ge meenten bedroegen de bezoeken 305 te Sint Kruis, 280 te Draaibrug, 9 te Ecde en de overige te Aardenburg. In totaal werd in 112 gezinnen hulp verleend. De ontvangsten bedroegen, ruim f 2320,- waaronder f 643,75 aan contri buties en ruim 1700 aan subsidies. De uitgaven bedroegen f2154,- waai van f 1852,- voor salaris en huisvesting en een batig slot van f367. Bij de begrooting voor 1930 is ge rekend op een ontvangst van f3715,07 waarbij gerekend is op contributies f360, subsidie T.13.C.-commissie f 610, batig saldo f 367,- en voor 't overige Isubsidies te vragen aan de daarvoor !in aanmerking komende corporaties, die betrokken zijn bij de verdeeling der Gast-en Weeshuisgelden, en die daardoor in de plaats van liet Gasthuis, de verzorging der on- en minvermogen den op .zich genomen hebben. De sub sidie aanvragen zullen geschieden in dezelfde verhouding als waarin de goe deren der gestichten zijn verdeeld. Voor salaris en verzekering is uit getrokken f2152,- waarbij gerekend is op de premie van f 260,- voor een pensioensverzekering voor de wijkzuster van f600 's jaars op 55-jarigen leef tijd, welke premie voor 1/3 door 'trijk 1/3 door de zuster en 1/3 door de vereeniging gedragen wordt, doch die bij eerder vertrek of overlijden wordt terugbetaald. in totaal bedragen de uitgaven f3715.07, imet een post van onvoor zien van f 22,22. Het bestuurslid H. Cortihals werd met op 3 na algemeene stemmen her kozen. Een aansporing werd aan de leden die zulks doen kunnen gegeven, om zich als donateur voor nrastens f5 aan te melden, en om te trachten het lidmaat schap algemeen te doen worden. Als men bedenkt, aldus een der bestuurs leden, dat door een bezoek van de zuster, vaak reeds een dokters-tisifie is uitgespaard, wordt de Contributie op deze wijze dubbel en dwars ver diend. De nieuwe wijkzuster, zuster Joppe. werd in 't kort door den voorzittei toegesproken en aan de leden voorge steld. Op de Dinsdag gehouden aan- besceding van kunstmest ten behoeve der Coöp. Aankoopvereeniging „Wel begrepen Eigenbelang" alhier, werd tegen de volgende prijzen de levering gegund: 165300 Kg. Superphoshaat 14 pCt. F. Vroon Breskens f 2.70 29200 Kg. Amm. Super 7x9 N. V. Kunstmest Rotterd. f 5,32 129400 K.g. zwavelz. Amm. voorh. L. ten Kate, Utrecht f 9,72 1300 K.g. stoffijn Kaïniet, dezelfde f 3,10 15000 K.g. Kalizout, 20 pCt dezelfde f 3,096 28550 Patentkali, dezelfde f 6,398 3500 K.g. Leuna salpeter f 13,77 11300 K.g. Kalksalpeter N C. B. te Hulst f 9,86 3500 K.g. Ureum, dezelfde f 24,69 125850 Gem. Chili, J. P. Mast, ten Bommel f 10,80' 7200 K.g. Kalkstikstof, f 8,81 7900 K.g. Thomas Fosfaat- meel G. H. Blondeel, alhier f 0,17 Aangesteld tot wijkzuster van de Vereeniging het Wit-Gele Kruis al hier, Soeur Arnolda. Tengevolge van de gladheid van den weg, wilde de Ford coupé van den heer A. W. in de bocht van den weg, nabij de Elderschans alhier, niet meer naar 't stuur luisteren, waardoor ze een draai maakte en in de zich naast den weg bevindende ongeveer 3 M. diepe sloot reed. De bestuurder die eerst nog trachtte tegen een boom te rijden, om een koud bad te voor komen, kon, toen hij voorzag dat dit niet zou lukken nog bijtijds uit de auto springen, zoodat de schade zich slechts tot materieele schade beperkte, 't Fordje was nog in staat naar huis te rijden, alsof er niets gebeurd was, nadat het door paarden uit zijn nete lige positie was bevrijd. o OOSTBURG. Zaterdagavond gaf de heer Van Hijfte met medewerking van de Har- monica-vereeniging een concert in de Stadsherberg alhier. De zaal was goed bezet. Na afloop sloot een gezellig bal deze uitvoering. Dinsdagmiddag j.l. nam de heer Spruijt, onder groote belangstelling van de zijde van leeraren, leerlingen, oud-leerlingen en ouders als directeur afscheid van de R. H. B. S. alhier. Met groote waardeering werd door den waarnemenden directeur, den heer E. van der Werff, gewag gemaakt van het werk van den heer Spruijt, die sedert de stichting der school in 1920 aan het hoofd daarvan gestaan had. Hem werd door leeraren, amanuensis en concierge een divan geschonken, waaraan de leerlingen een divankleed toevoegden, mevr. Spruijt ontving bloemen. Verder werden geschenken aangeboden door de H. B. S.-veree- niging en de oud-leerlingen en de commissie van toezicht. De heer Spruijt dankte in een gees tige rede voor het gesprokene en de geschenken en nam afscheid met den wensch, dat de school moge blijven bloeien tot in lengte van jaren. op Donderdag 30 Januari 1930, Afwezig de heef Brevet. De voorzitter opent deze eerste ver gadering in 1930 met een welkom aan de leden, waarna hij een kort over zicht over 1929 geeft. De notulen worden na voorlezing ongewijzigd goedgekeurd, waarna de volgende Ingekomen stukken voor ken nisgeving worden aangenomen: a. Bericht van de heeren Prins; Tas, Fraser, Modde en de Milliano, dat zij hun benoeming tot lid der onderscheidene onderwijscommissie's aannemen. b. Bericht van G. S., houdende goed keuring van het raadsbesluit tot aan koop van gronden aan de oude begraaf plaats en de Walstraat. c. Idem begrooting 1930. d. Proces-verbaal kasopname ge meente-ontvanger en bedrijven. e. Verslag van de Commissie van toezicht op het Lager onderwijs. Gead viseerd wordt voor de Bewaarschool een tweede kracht aan te stellen, omdat een 40-tal kinderen voor 1 onderwijze res te veel wordt geacht. Vervolgens doet de voorz. mededee- ling, dat gegund is: 1. het leggen van trottoirs met rio- leering in de Oude stad aan P. Morel voor f2490,-. 2. het rioleeren van de Breedestraat en Grooten Dam (zonder smidswerk) aan W. I. Daansen 8: Zn. voor f 1710,-. 3. het smidswerk voor 2. aan H. F. Reiniers voor f 322,-. De aanvragen van de besturen der Chr. Bijz. school en der R.-K. Bijz. school, om vergoeding over 1929, wor den ter nader onderzoek naar B. en W. teruggezonden. Eveneens een verzoek van de ver- eeniging Immanuel om gelden inge volge art. 72, voor vernieuwing van sch ooimeubelen. De pensioensgrondslag voor den boekhouder der bedrijven, de heer M. Sterrenburg, wordt per 15 Juni 1930 bepaald op f 1200,-. De heer H. G. Fraser heeft ontslag gevraagd als lid (en Voorzitter) der commissie van toezicht op het Lager en Middelbaar onderwijs. Op voorstel van B. en W. wordt dit verleend op eervolle wijze onder dankbetuiging voor de bewezen diensten. Ter vervulling in de daardoor ontsta ne vacature betreffende het lager onder wijs dienen B. en W. een lijst van aanbeveling in: 1. F. Yntema. 2. F. Peeters. Eerstgenoemde wordt met 4 stemmen benoemd; de heer Peeters verkreeg 2 stemmen. De heer Dr. C. Prey heeft ontslag gevraagd uit zijn functie als lid der commissie van toezicht op het Mi.O, Op voorstel van B. en W. wordt dit verleend op eervolle wijze onder dank betuiging voor de bewezen diensten. Een voorstel van het College om zelf |het risico te dragen ingevolge de Ziektewet wordt overeenkomstig het ontwerp-besluit aangenomen. Vervol gens wordt de verordening voorgelezen. Op een vraag van dhr. VAN DE WAETER of de gelezen bepalingen niet verder gaan dan de wettelijke, antwoordt de VOORZITTER, dat dit zoo is, in zooverre, dat er ook onder vallen degenen, die nog niet verplicht zijn, maar die waarschijnlijk er ook onder zullen vallen bij het inwerking- treden van de ambtenarenwet. De heer VAN DE WAETER bedoelt het anders. Hij meent, dat er volgens de verordening meer uitkeeringen zullen worden gedaan dan de wet verplichtend stelt. Dit wordt door den VOORZIT TER erkend; de reden ervan is, dat nu reeds een dergelijke verordening bestond en de nieuwe verordening over eenkomstig de oude is opgemaakt. Het college meent dan ook, dat er geen overwegende bezwaren tegen de rege ling kunnen zijn. De heer DE BRU1JNE acht het ech ter ook niet nóodig, verder te gaan dan de wet eischt. Tot stemming overgaande, wordt het voorstel van B. en W. aangenomen met 42 stemmen; de heeren Van de Waeter en De Bruijne stemden tegen. Een gelijksoortige verordening is op gemaakt voor degenen, die geen ambte naren zijn, doch met Wie een arbeids overeenkomst is geslotendit geldt hoofdzakelijk d e bedrijven. Deze wordt goedgekeurd met 5—1 stem, die van den heer Van de Waeter. Een verzoek van eenige bewoners der Zandstraat tot verbetering van de bestrating wordt naar B. en W. terug gewezen; algemeen wordt echter ver betering noodig geacht. De heer Fieret heeft verzodht, een lichtpunt te plaattsen nabij de rookerij ten gerieve der bezoekers van de kerk der Oud-Gereformeerden. B. en W. adviseeren, om toe te staan. De heer VAN DE WAETER ziet echter bezwaren; de lantaarn komt dan op particulier terrein. De mogelijkheid dat meerdere aanvragen zullen volgen acht spr. niet uitgesloten. De VOORZ. acht dit bezwaar klein. Ten le is reeds meer in dergelijke: gevallen toestemming verleend en ten 2e wordt die kerk druk bezocht en waar deze erkend is, acht het College betere verlichting wel op zijn plaats, Zonder stemming wordt alzoo be sloten. De nadere uitvoering blijft aan B. en W. De Chr.-Schoolvereeniging Immanuel heeft een voorschot 1930 gevraagd van f1135,-. Volgens de wettelijke bepa lingen kan dit slechts f 853.06 zijn. Het laatste bedrag wordt dus toege staan. Bij de R.-K. school zijn die getallen resp. f 1112.36 en f 1116.12, welk be drag zal worden verstrekt. Het kohier hondenbelasting wordt vastgesteld voor 109 aanslagen op f 424,- van de Commissaris der Koningin is een circulaire ontvangen met verzoek toe te treden tot ec(a op te richten Prov. Brandweerbond. De brand te Middelburg heeft aangetoond, dat een goed georganiseerde brandweer nood zakelijk is. De kosten zouden voor Oostburg f8,- bedragen. Het groote nut inziende, adviseeren B. en W. tot toetreding. De heer VAN NOPPEN ziet het voordeel niet in. Iedere gemeente is op zich zelf aangewezen om zijn materiaal in orde te houden De VOORZ. wijst er op, dat niet ieder in staat is, dat zelf te doen. Maai behalve dat is bij een grooten brand toch hulp en steun noodig. Dan moet de eene gemeente de andere toch hel pen, zooals trouwens tot heden ook is gebeurd. Denk maar aan den brand te Groede, toen vanuit Breskens hulp is verleend. Een provinciale vereeniging kan door goede voorlichting en samen werking eenheid in de aanschaffing van materiaal verkrijgen. Als dan ergens b.v. slangen te kort zijn, kan direct uit een andere gemeente worden bijge sprongen. Op een vraag van WetJi. DE MIL LIANO of er al meer motorspuiten zijn in den omtrek, noemt de VOORZ. die te Biervliet en te Breskens van Van Melle's Conf. Works. De heer VAN DE WAETER zou het prachtig vinden, als de gemeenten in W. Z.-Vl. onder elkaar samenwerkten; voor provinciaal gevoelt hij niets- De VOORZ. wijst er op, dat juist in verschillende gedeelten, waar zulks kan, kringen zullen worden gevormd. Het provinciale dient hoofdzakelijk ter voorlichting en om leiding te geven. Zonder hoofd. st. wordt vervolgens tot deelneming besloten. De gemeente Zuidzande heeft ver zocht via Oostburg aansluiting te krij gen bij het electrisch net. Ter nader onderzoek gaat dit verzoek naar B. en W. terug. Over den aanleg in Oostburg is de heer VAN DE WAETER niet te spre ken. Dat gaat te gemakkelijk. Kijk eens naar Vermeulen. Daar is een leiding en de betrokkene sluit niet aan. De VOORZ. kan dat geval gemakke lijk verklaren. Toen indertijd een ver zoek tot aansluiting binnenkwam, had den daarop niet alleen menschen van binnen de kom geteekend, maar ook van buiten de kom. En daarbij be hoorde ook Vermeulen. Na de vervul ling van het verzoek was liet dus lo gisch, dat de onderteekenaars gelegen heid kregen tot aansluiten. En zoo werd deze leiding aangelegd. Maar wat niet te voorzien was, de betrokkene sloot niet aan. Het spreekt echter van zelf, dat dit bij volgende gelegenheden zooveel mogelijk voorkomen zal wor den. De heer VAN DE WAETER vindt een gerantie van 1 jaar bovendien te kort. Dat moet minstens 5 jaar zijn. De VOORZ. wijst spr. er op, dat in een volgende vergadering verzoeken tot aansluiting behandeld worden. Hij kan dan met zijn voorstellen komen. Ter bespreking van een reclame schoolgeld gaat de zitting in een be- slotene over. o NIEUWVLIET. Woensdagavond werd vanwege de Landarbeldersbond een propaganda- avond belegd bij Iz, Moggré alhier, waarbij als spreker optrad de heer Max. Aan het einde gaven eenige nieuwe leden zich op. o SCHOONDIJKE. Benoemd als werktuigkundige bij de civiele Gouvemements-Marine, de heer J. I. Clarisse te Haarlem, vroeger al hier. Hedenmorgen vergaderde de Raad dezer gemeente. In voltallige zitting werd na vast stelling der notulen mededeeling gedaan van de volgende Ingekomen stukken: 1. Bericht van de heeren Engels en Versprille, waarbij zij hun benoeming als lid der commissie van toezicht op het L. O. aannemen. 2. Bericht van G. S., dat hun be slissing over de Begrooting 1930 wordt verdaagd. 3. Bericht van G. S. houdende goed keuring van den verkoop van het laag spanningsnet aan de P.Z.E.M. Al de ze stukken worden voor kennisgeving aangenomen. In de begrooting 1929 worden eenige wijzigingen door den Raad goedge keurd, waarna n a korte bespreking met algemeene stemmen wordt besloten,, toe te treden tot de Prov. brandweer- bond. B. en W. verkrijgen \ervolgens mach tiging om 2 Minimaxen aan te schaf fen. Voor de benoeming van §en onder wijzer aan de O.L.S. I is door B. en W. de volgende voordracht ingediend: 1. M. P. L. Geene, Kloosterzande. 2. J. S. Versprille, tijd. Sasput. 3. A. Jansen, tijd. Biervliet. Na bespreking der candidaten wordt tot stemming overgegaan. Benoemd wordt de heer Versprille met 4 stem men; de heer Geene verkreeg er 3. Bij de rondvraag verkreeg de heer Quist eenige inlichtingen over het ver bruik van electrischen stroom. o CADZAND. De Raad dezer gemeente kwam j.l. Maandagmiddag in vergadering bijeen, hoofdzakelijk ter benoeming van een onderwijzer. Afwezig wegens ongesteldheid de heer 1. M. de Bruijne-van Melle. Uit de door Burgemeester en Wet houders opgemaakte voordracht werd No. 1. de heer J. J. de Keuninck te Nieuwviiet, met algemeene stemmen benoemd tot onderwijzer aan de O. L. School om met 1 Maart a. s. in functie te treden. Het bedrag voor kleeding en uit rusting van den gemeente-veldwachter werd van f 100—op f125 gebracht, waardoor thans in alle opzichten is voldaan aan de laatste circulaire van den Commissaris der Koningin inzake salarieering van de gemeente-veld wachters. Een door Burgemeester en Wet houders ontworpen ventverbod zal bij de raadsleden circuleeren, om het in de volgende vergadering te bespreken en vast te stellen. Sympathiseerend met het doel wordt besloten de gevraagde medewerking te verleenen om te komen tot de op richting van een Provincialen Brand weerbond. Antwerpen en het Scheldevraagstuk- De correspondent van de N. R. Crt. te Brussel meldt: In den „Cercle Union et Travail'!, waar oud-minister Carton de Wiart) het gewezen kamerlid Brifaut en sena tor Paul Crockaert achtereenvolgens reeds het woord voerden over onder werpen, verband houdend met het eeuw feest der Belgische revolutie, heeft ook de anti-Nederlandschgezinde advokaat Mr. Hervy-Cousin, een paar dagen ge leden, een spreekbeurt vervuld. Deze liep over het Scheldevraagstuk waarvan Hervy-Cousin, die het vorig jaar tot een duidelijker inzicht der wer kelijkheid bleek te zijn gekomen, weer een sterk gefantaseerde voorstelling gaf. Spreker aarzelde niet te beweren dat Nederland het op het bestaan van de Antwerpsche haven 'neeft gemunt. ,,La Hollande veut tuer l'Escaut!" riep hij uit. Voor Nederland is de Schelde niets, voor België is zij alles. Ingevolge het verdrag van 1839 is Nederland tot het onderhoud der rivier op zijn grondge bied verplicht, maar Nederland komt deze verplichting niet na. Erger nog, door het uitvoeren van zekere werken veroorzaakt dit land de verzanding der vaargeulen. Heeft het trouwens geen nieuwe polders noodig voor zijn bevol king Nog meer onzin van dien aard werd door mr. Hervy—Cousin ten gerieve der leden van „Union et Travail" ver kondigd, die, naar de courant Le Ving- tième Siècle weet te melden, ten prooi aan een onbeschrijfelijke ontroering, den voordachtgever een ovatie brachten toen hij zijn betoog besloot met de woorden „geen Belg, tot welke partij hij ook behoore, mag dulden dat de deur dichtgegrendeld wondt die ons toegang verleent tot de zee en ons toelaat te leven". MIJNHARDTS' Hoofdpijn Tabletten 60 ct Laxeer-Tabletten 60ct Zenuw-Tabletten 75 ct Staal-Tabletten 90 ct Maag-Tabletten|75 ct Bij Apoth, en Drogisten

Breskensche Courant | 1930 | | pagina 2