10 ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCHVLAANDEREN De stille getuige. Buitenland. FEUILLETON BRESKENSSCHECOURANT VERSCHIJNT WOENSDAGS EN ZATERDAGS IN ALLE PLAATSEN VAN ZEEU WSCH-VLA AND EREN Abonnementsprijs p. 3 maanden f 1.25 francs p. post f 1,40 Advertentieprijs van 1 5 regels 75 cent Elke regel meer 15 cent. Ingez. Meded. 30 ct. p. ragel. Drukker-Uitgever J. C. LE BLEU voorheen E. BOOM -BLIEK T5o1 sT BRESKENS p°'#9ro Abonnements-Advertcntles zeer billijk tarief. Advertenties worden aangenomen tot uiterlijk Dinsdag- en Vrijdagmiddag 1 uur 37e Jaargang Zaterdag 1 Februari 1930 Nummer 3501 OR A TIS verzekering voor deabonné's tegen ongelukken voor gulden bij levens- jas gld. bi) dood gld. bij verlies gld. bij ver- it gld. bij ver- ap gld. bij ver- lange ongeschikt- IMIJ door /h van een h[] lies van een 4Ü van een lies van e®" held tot werken. een ongeluk. hand of voet. oog. duim. wijsvinger. De risico van bovenstaande verzekering Is bij de 'ïerverrekerdOngevallen-Verzekering-Maatschappij „Fatum" te 's-Oravenhage. gld. bij verlies van eiken anderen vinger. BELGIE. De nieuwe regeling* Onze correspondent te Brussel meldt: Met ingang van 1 Januari 1931 zal de nieuwe talenregeling, in 1928 voor het leger door het parlement aange nomen, ook voor de Militaire Acade mie, welke totdusver geheel Franscl? was, in toepassing treden. Het nieuwe regime komt neer op het volgende: de leelingen moeten ee.i cursus volgen in die landstaal welke hunne moedertaal niet is; een deel der reglementen wordt in het Fransch en in het Nederlandsch aangeleerd; bij het excerceeren moeten de aspirant officieren de door hen aangevoerde min deren in de beide landsta'en (het Duitsch komt niet in aanmerking) kunnen toe spreken. De commandotaal blijft Fransch. Dank zij deze hervorming,; hoopt men, van hoogernand, dat de Vlamingen zich, meer dan tot heden het gevai was, tot den militairen stand aangetrokken zullen voelen. In 1929 meldden zich voor het toe latingsexamen 160 Walen en slechts 23 Vlamingen aan; 62 Walen en 14 Vlamingen slaagden bij dit examen en zijn thans aspirant-officier met den rang van adjudant. Deze proportie bewijst dat de Vlaam- sche jeugd, afgeschrikt door den anti- Vlaamschen geest die onder de meerder heid der Belgische officieren heerscht, moeilijk te bewegen is om bij het leger carrière te maken. Het zal dan ook niet makkelijk zijn, voor de in de naaste toekomst verwachte Vlaamsche regi menten, de noodigé officieren te vinden die hunne manschappen in het Neder landsch kunnen toespreken en aanvoe ren. Vonnis. Woensdagochtend is voor de recht bank te Brussel behandeld de zaak tegen de Nederlanders P. P. K. stu dent, wonende te Wassenaar, en L. G. koopman te Vourburg, ervan beschul digd, dat zij op 27 Juli j.l. het graf van den Belgischen onbekenden soldaat te Brussel hebben bevuild. De officier van jusfftfie de heer Houtart, zoon van den minister van financiën, eischte en verkreeg tegen beide beklaagden, die niet ter terecht zitting aanwezig waren, de strengste straf, namelijk 6 maanden gevangenis 16. „Je hebt je heel goed gehouden," zeide de vader, zoodra de vrouw weg was, tot zijn dochter. ,.En nu wil je zeker nog wel een paar dagen diezelfde rol spelen. Het „waarom" laat je maar aan mij over. Morgen moet je nog iets slechter zijn dan vandaag, hoor je?" ,.Ja, ja," steunde zij. „Ik zal alles alles doen. Maar u moet me dan één ding beloven!" „Wat dan?" ,.Dat u me uit dit vreeselijke huis laat gaan. Laten we beiden weggaan, ver weg van hier, ergens, waar die man ons niet bereiken kanwaar ik het misschien vergeten kan. Wilt u dat, va der „Als het gaat. ja," antwoordde de kapitein langzaam. „Een tijdlang wil ik zelf gaarne van hem af zijn",. „Neen, neen, niet een tijdlang, maar voor altijd!" ^,Nu ja, we zullen zien, maar tracht nu te slapen". „Daar is geen denken aan, dat gaat pooit," bromde de kapitein, toen hij zich straf en een boete van 1400 francs of 60 dagen hechtenis. Fascistische relletjes te Brussel. Na de meeting in de Groote Har monie te Brussel op j.l. Maandag, wa ren de zwarthemden van de Legion Nationale naar hun lokaal getrokken in de Bogaerdestraat. Daarna hebben zij hun „troepen" uit Luik naar het Noordstation gebracht, waar zij door liet publiek werden uitgejouwd. Een fascist de 24-jarige Charles De Herdt uit Quiévrain, die naar Brussel was gekomen om een examen voor po litieagent af te leggen, moest in hej St. Janshospitaal worden verpleegd. De politie heeft Barils aangehouden en hem opgesloten in het commissariaat van de Kruisvaartstraat'. 's Ochtends werd hij op bevel van de justitie op vrije voeten gesteld. Een onderzoek is tegen hem ingesteld. Met het oog op de mogelijke in cidenten bevond zich op de binnen plaats van het stadhuis een troep mi litaire politie, onder bevel van een ka pitein. Daar öm 10 uur alles kalm wa: verloopen stuurde de officier zijn or donnans die in burgerkleederen was, met zijn sabel en zijn helm naar luiis. Op de Troepenplaats is de Ordonnans aangevallen door een bende jonge ke rels, die de politie voor fascisten houdt. Deze grepen den militair vast en hebben hem den sabel en den helm van den kapitein ontnomen. Na een lange worste ling kon de man zich bevrijden en weg vluchten. Tijdens de worsteling werd een voorbijganger overrompeld, zoodat hij viel en zijn rechterbeen brak. Het slachtoffer werd in liet St. Janshospitaal opgenomen. De aanvallers worden ijve rig opgespoord. FRANKRIJK. Een iniernrtionaal oplichter gepakt De te Parijs gevangen genomen in ternationale oplichter Maurice Ortar is 1 Juni 1893 te Treki in Rusland ge boren. Hij nam deel aan den diefstal van meer dan een millioen frank aan diamanten, in den afgeloopen zomer ten nadeele van eenige Antwerpsche juweliers gepleegd. Bij zijn arrestatie die ten koste van ernstige moeilijkhe den geschiedde en waarbij een voor bijganger den beiden rechercheurs, die op hem loerden, de behulpzame hand bood, bleek hij in het bezit van een Nederlandsch paspoort ten name van Simon Haner. Hij noemde zich ook verzekerd had, dat Anna ingeslapen was. „Dat zou me slecht kunnen be komen, als Damby vermist werd en men hier kwam onderzoeken. Neen, van hier kan ik niet weg". HOOFDSTUK V. Twee dagen lang veranderde er niets in de huishouding te Loddonford; al leen werd Anna's geveinsde ziekte wer kelijkheid, wat na alles, wat zij doorge maakt had, geen wonder was. De ka pitein had dag noch nacht rust en ook als de verpleegster bij haar bed zat, kon hij nog geen oog dicht doen. De angst, dat haar in de koortis een of ander kon ontglippen, kwelde hem ont zettend. Een vreeselijke onrust was het ook voor hem, dat hij, daar hij het huis niet kon verlaten wegens ziekte van zijn dochter, niet wist, wat er daar buiten voorviel. Wat deed Warner? En werd Walter Damby vermist? Donderdag's ontving hij een brief; hij was op koopman's manier in een blauw couvert gesloten en luidde: „Middlemansche Bank," Woensdag. Geachte Heer! Bij mijn terugkeer van een korte reis naar Parijs hoor ik, dat een der beamb ten van de Bank, mijnheer Damby, spoorloos veidwenen is. Reeds den dag de Haan en zal aan de Belgjschb overheid worden uitgeleverd. Hij heeft ook 50.000 mark in Duitschland gesto len. Een oud wrak gevonden. Uit Douarnenez wordt gemeld, dat er bij zandverstuivingen op hef strand bij Plomodiern aan de N.W. kust van Frankrijk een wrak is bloot- gekomen, vermoedelijk van den Hol landsehen driemaster Lunbain, die in de achttiende eeuw met een voor de Oost-Indische Compagnie bestemde la ding is vergaan. DENEMARKEN. Een botsing in de luciit. Nabij het eiland Falster zijn, waar- scnijnlijk tengevolge van een verkeerde manoeuvre, twee Deensclie militaire vliegtuigen op ongeveer 200 meter hoogte tegen elkaar opgebotst. Een der vliegers trachtte zich met béiiulp van de parachute in veiligheid te brengen Het valscherm ontvouwde zich evenwel niet. Later werd de bestuurder in ster venden toestand op den beganen grond aangetroffenhij gaf spoedig den geest. De andere vlieger lag dood onder de puinhoopen van zijn machine. AMERIKA. Geen communistische 'betooging te New York. Dinsdag is te New York een arbeidei begraven die Vrijdag bij stakingson lusten in het stadsgedeelte Bronx door een zich bedreigd zienden politieagent was neergeschoten. De communisten hadden aangekondigd dat zij de begra fenis tot een grootsche betooging tegen de willekeur der politie zouden maken- Op Union Square en de aangrenzende 14de Straat hebben zich eenige dui zenden personen verzameld maar zij werden door 300 politiemannen te voet en 75 te paard zoo goed in bedwang gehouden dat de begrafenis zonder stoornis verliep en alleen aan het hoofd van den stoet een rood vaandel werd gedragen. DUITSCHLAND. Vier menschen verdronken- Leerlingen van een school van het dorp Wobrow bij Kolberg, begaven zich Woensdagochtend op een uitstapje van mijn heenreis was hij, zooals ik toen dacht wegens ziekte, niet op de Bank. Bij navraag in zijn woning werd ons gezegd, dat hij Zondag was uitgegaan en niet was teruggekeerd. Daar mijn heer Damby steeds een solicd jong- mensch was, begin ik me ernstig on gerust over hem te maken. Ik weet, dat u mijnheer Damby kent en daarom ben ik zoo vrij, u te vragen, of u me een of andere reden voor zijn merk waardig verdwijnen kunt opgeven. De politie heeft het reeds bekend laten maken en doet onderzoek. Als u in staat bent, eenige inlichtingen te geven, wil de ik u verzoeken, Vrijdag op het bu reau der Bank te komen. Hoogachtend Uw dw., GEORGE WARNER. De brief was door een kjefk ge-i schreven en onderteekend door Warner zelf. De kapitein zuchtte van verlichting. „Verstandige zet," mompelde hijs „Een echte zakenbrief, maar die me toch zegt, waar ik aan toe ben en dat alles in orde is. Daar ik hier niet weg kan wat hij ook zeker niet ver wacht zal ik hem op dezelfde manier het antwoord schrijven". Hij schreef daarop den volgenden brief naar het nabijgelegen meertje om schaat sen te rijden. Toen de jongens en meisjes nog met hun onderwijzer aan den oever stonden, poogden reeds vijf knapen op het ijs te gaan, dat nog niet sterk genoeg bleek te zijn. De onder wijzer, die de jongens door het ijs zag zakken, snelde terstond te hulp, maar geraakte eveneens te water en kon niet meer worden gered. Hij verdronk en met hem drie jongens. Een in de na bijheid wonende boer slaagde er in de twee anderen weder aan land te brengen. Misdadigers vallen hun rechters aan- Voor de rechtbank te Berlijn-Neu- köln hebben zich Woensdag bij het proces tegen twee beruchte Berlijnsche recidivisten ongeloofelijke tooneelen af gespeeld. Op een gegeven oogenblik vielen de twee verdachten, de losse arbeiders Lettow en Brauer, die zich wegens oplichterij en valschheid in ge schrifte hadden te verantwoorden, de rechters aan, terwijl zij hun in de zaal aanwezige vrienden aanspoorden, aan hun „actie" deel te nemen. Brauer sprong over de beklaagdenbank en ranselde op den president los, die ette lijke vuistslagen in het gezicht kreeg, waarbij ook een andere rechter ge troffen werd. De razende man wierp zich vervolgens op den veldwachter die den rechter te hulp was gesneld, waarop de veldwachter zijn gummistok trok en Brauer eenige klappen op het hoofd moest toedienen. Inmiddels waren op een alarmteeken nog eenige veldwachters te hulp ge komen. Zij kwamen nog juist op tijd, daar de vrienden der verdachten voort durend opgehitst werden, eveneens aan de vechtpartij met de rechters deel te nemen. De veldwachters ontruimden vervolgens de zaal, waarin zij slechts met behulp van hun gummistokken slaagden, lntusschen was het gelukt, ook Lettow te boeien en hem naar het huis van bewaring terug te brengert. Op straat schoolden de vrienden der verdachten nogmaals samens en een poging werd gedaan om het gerechts gebouw binnen te dringen. Ten slotte wist een afdeeling politie de joelende kerels uiteen te drijven. o SPANJE. Engelsche persstemmen. Een aantal Engelsche ochtendbladen wijden hoofdartikelen aan het aftreden van den Spaanschen dictator Primo de Rivera. Loddonford, Donderdagmiddag. Geachte Heer! Uw geëerde letteren van gistpren kwamen in mijn bezit. Ze hebben mij in de grootste onrust gebracht, daar ik mijnheer Damby zeer gaarne mocht lijden, maar ik kan u tot mijn spijt geen opheldering in dit droeve geval geven, daar ik in drie weken niets meer van mijnheer. Damby heb gehoord. Verder kan ik, helaas, niet aan uw ver zoek om bij u te komen,, voldoen* daar mijn dochter ernstig ziek is en voortdurend verpleging behoeft. Zoudt u echter in een persoonlijk onderhoud met mij eenig nut zien, dan raad ik u aan, mij hier te komen opzoeken), ik ben den geheelen dag te spreken. Uw. dw. dienaar, EDUARD STUDLY. yjEn nu," zeide de kapitein bij zich zelf, terwijl hij den brief dichtlakte, „denk ik. dat hij wel spoedig komen zal". Den volgenden middag werd er ge beld. De kapitein ging opendoen. Bui ten stond Warner en naast hem een kleine breedgeschouderde heer, met gladgeschoren gelaat en Jcoude, blauwe oogen. „Ah, bent u daar, mijnheef Wan ner," zeide de kapitein verheugd, j,U De Times constateert, dat hij zijn land belangrijke diensten bewezen heeft. Weliswaar moest hij verschillende vrij heden onderdrukken, maar daarvoor heeft hij de vrijheid van den arbeid hersteld en orde en veiligheid gehand haafd, alsmede een groot aantal admi nistratieve verbeteringen ingevoerd. De historie zal hem zeker een eereplaats inruimen onder de voorname mannen van Spanje. De Daily Herald, het officieele or gaan van de arbeiderspartij, begroet den val van de dictatuur en vat zijn oordeel over de verdere ontwikkeling samen in het citaat: „De dingen moeten slechter worden alleer zij beter kun nen worden"- Dit geldt ook voor de toekomst van Spanje, schrijft het blad. Over de jongste gebeurtenissen in Spanje worden de volgende bijzonder heden gemeld aan de B. Z. a. M.s Dinsdagnacht is het te Madrid zeer onrustig geweest. Nog om drie uur in den ochiend bevond zich ondanks de felle koude een groote menigte in hef centrum der stad. De polifjie patroel- jeerde met karabijnen gewapend door de straten. Op enkele punten der stad vonden relletjes plaats, die voornamelijk door studenten, die hun vreugde over de val der dictatuur op al té luidi- ruchtige wijze uiteen, werden uitgelokt. Er werd een kiosk vernield, van het clericale blad El Debate. De politie dreef de menschen met de blanke sabels uiteen. De koffiehuizen waren toen ge sloten. Tusschen elf uur en middernacht trokken ongeveer tienduizend personen naar het paleis van den Koning. Zij riepen: weg met Primo de Rivera, leve de Grondwet, leve de Republiek, leve de vrijheid! De straten waren af gezet, zoodat de betpogers niet tot vlak bij het paleis konden komen. Toen een agent een schot in de lucht af vuurde, maakte de menschenmenigte al rechtsomkeerd. o VER. STATEN. Een mOord- Red Donnelly was een leider van de apachen, die de havenbuurt te New- York (stad) onveilig maken. Zijn tak- tiek was het de patroons te gaan in- timideeren, indien zij werden verdacht van het betalen van te lage loonen aan hun personeel. Dinsdag is hij doodge schoten na een kibbelpartij met een groep bootwerkers. Hij had gepoogd hen te overbluffen. Het lijk van Do- nelly werd zittende aangetroffen in een stoel in een kadehuisje. ziet, ik ben mijn eigen portier; ze zijn allemaal weggeloopen uit mijn huis, uit angst, dat de ziekte van mijn dochter besmettelijk zou zijn". „Dat heb ik tot mijn spijt gehoord," antwoordde Warner, ,,'tis te hopen, dat uw dochter spoedig beter wordt. Ik had u onder deze omstandigheden dan ook niet lastig willen vallen, maar u weet, de zaak, waarover ik u schreef, eischt spoed, want er schijnt een mis daad in 'tspel te zijn. Mag ik u mijn heer Francis, het hoofd van de geheime politie, voorstellen „Zeer aangenaam," zeide Studly, een lichte buiging makende. „Willen de heeren binnenkomen Prachtig weer vandaag, niet waar, na al den regen, dien we gehad hebben. 'kHeb met het leven op 'tland op den duur toch niet veel op. Neen, dan is Londen en Parijs 's winters toch gezelliger". „Dat ziet er hier als een klein oer woud uit," zeide mijnheer Francis, een blik werpende naar den tuin -en den vijver. „Uw tuinman schijnt ook al uit angst voor de ziekte van uw dochter weggeloopen te zijn". I jVPofdi vervolgd}

Breskensche Courant | 1930 | | pagina 1