ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCHVLAANDEREN Buitenland. FEUILLETON De stille getuige. Binnenland. BRESKEKSSCHECOURANT VERSCHIJNT WOENSDAGS EN ZATERDAGS IN ALLE PLAATSEN VAN ZEEUWSCH-VLAANDEREN Abonnementsprijs p. 3 maanden 11.25 franca p. post f 1,40 Ad verten tleprfj s van 1 5 regels 75 cent Elke regel meer 15 cent. lngez. Meded. 30 ct. p. ragel. Drukker-Ufigever J. C. LE BLEU voorbeen E. BOOM—BLIEK tno 1T breskens p?J$'9ro Abonnements-Advertenttes zeer billijk tarief. Advertenties worden aangenomen tot uiterlijk Dinsdag- en Vrijdagmiddag 1 uur 37e Jaargang Woensdag 29 Januari 1930 Nummer 3500 OR A TI S verzekering a.*» gulden bij levens- saa gld. bij dood i> gld. bij verlies gld. bij ver- is gld. bij ver- is gld. bij ver voor deabonni's tegen v[j[] lange ongeschikt- 1 yy door Jh van een h[| lies van een 4H lies vaneen Xn Hes van een ongelukken voor: wall heid tot werken. een ongeluk. 8* hand of voet. oog. duim. wijsvinger. De risico van bovenslaande verzekering is bij de 'ter verzekerd Ongevallen-Verzekering-Maatschappij „Fatum" te 's-Oravenhage. i gld. bij verlies van eiken anderen vinger. op slag- werden gedood. Een vierde overleed kort na het ongeval in een ziekenhuis. Bovendien werden 17 per sonen zwaar gewond. Veertien hunner, negen vrouwen en vijf mannen, moesten ter verpleging in een ziekenhuis worden opgenomen. Tot nu toe is slechts de identiteit van een der dooden vastge steld kunnen worden. SPANJE. De Spaansclie studenten. De staking der Spaansclie studenten breidt zich uit. Te Madrid is de univer siteit gesloten moeten worden. Te Va- ladolid hebben de studenten, nadat ee- nige collega's uit Madrid waren oven- gekomen, eensgezind de universiteit ver laten. Zij trokken in optocht door de stad en riepen voortdurend onvriende lijkheden aan het adres van Primo de Rivera. Steenen werden geworpen naar het gebouw van de Union Patriotica. Een groot aantal gendarmes moest wor den ontboden vooraleer de orde kon worden hersteld. De dochter van Sanchez Guerra, den gewezen Spaanschen minister-president is Zaterdag te Madrid in het huwelijk getreden met een marine-officier van het oorlogsschip Dato, waarop Sanchez Guerra gevangen heeft gezeten. f De studenten waren voor de kerk bijeen gekomen met het doel een ovatie te brengen aan het bruidspaar. Zij werden echter door de politie uiteen gedreven. AMERIKA. De ondergang van de Monte Cervantes- Volgens bij de HamburgZuid-Ame- rika Scheepvaart Maatschappij ontvan gen telegrammen wordt bevestigd, dat de kapitein van de Monte Cervantes den dood gevonden heeft. Kapitein Dreyver heeft tot het laatste oogenblik gehoopt, dat het mogelijk zou zijn de Monte Cervantes te behouden, ofschoon uit het onderzoek was gebleken, dat de rots, waarop het schip was terecht gekomen, den geheelen bodem van het schip had opengehaald. Vrijdagmiddag werd de positie van het schip veel slechter. Door de van terzijde komende zeeën Was het schip verder naar stuur boord geslagen en daardoor was het lek zooveel grooter geworden, dat de eerste ingenieur den kapitien mededeel de, dat men ondanks de pompen, die met hun hoogste capaciteit werkten, geen weerstand kon bieden aan het met kracht naar binnenstrtoomende water. Men begon te vreezen, dat het schip zou gaan zinken en in dag- en nacht ploegen werd eraan gewerkt 0111 alle proviand, de bagage uit te laden en ruimte in de reddingbooten te maken voor de passagiers voor het igeval, dat het hulpschip te laat zou arriveeren. Toen de passagiers het schip hadden verlaten, konden zij, ondanks de me dewerking van de voor Ushuaia liggen de schepen en van de bevolking slechts op primitieve wijze worden onderge bracht. De positie van de Monte Cervantes werd tegen den middag van Vrijdag zeer kritiek, aangezien het voorschip vol water liep en steeds dieper weg zonk. Kapitein Dreyver gélastte de ge- heele bemanning het schip te verlaten, doch liet zien ondanks allen aandrang dien de officieren op hem uitgoefenden, niet ertoe bewegen zijn eigen plaats op de commandobrug te verlaten. De eer ste officier en de hoofd-ingenieur ble ven tot eenige minut)en voor d,e cata- trophe bij kapitein Dreyver en konden zich met groote moeite redden. Het is welhaast uitjgesloten, de Months Cervantes te lichten. Meer dan honderd schepen van verschillende nationaliteit liggen op den bodem van de 0111 zijn stroomingen gevreesde Beagle-straat. BELGIE- Het nieuwe casino. In de, zomers ook door Nederland- sche gezinnen druk bezochte, dicht bij de grens gelegen badplaats Knocke, welke sedert den oorlog een groote vlucht heeft genomen, is in tegenwoor digheid van talrijke autoriteiten en ge- iioodigden tot de eerste steenlegging van een casino en kurzaal overgegaan. Na een receptie ten stadhuize, waar burgemeester De Smidt een korte toe spraak hield, had de inmetseling van een steen meteen eentalig Nederlandsch opschrift in de westelijke wijk van Knocke, Albert-Plage geheeten, plaats. Het nieuwe casino, dat het grootste gebouw van dien aard aan de Belgische kust moet worden en reeds op 1 Juli 1930 wordt geopend, zal een totale op pervlakte beslaan van ongeveer 6000 vierkante meter. Voorzien zijn een rui me tentoonstellingszaal, een concertzaal met 2500 zitplaatsen, een tooneelzaal met 900 plaatsen, leeszalen, een speel zaal, 800 vierkante meter dancing. 1000 vierkante meter salons, een restaurant, een telegraaf-, telefoon- en postkantoor, een politiebureau, enz. De koste'n, meu bileering en versiering inbegrepen, zijn geraamd op 20 millioen francs. Het gebouw wordt geheel in modernen stijl opgetrokken en ook de decoratie zal den meest modernen smaak voldoen. Autoriteiten en genoodigden, waaron der ook vele vertegenwoordigers van de Belgische, Nederlandsche,, Duitsche, Fransche en Engelsche pers, vereenig- den zich vervolgens aan een lunch in een der voornaamste hotels, waar heil dronken op den voorspoed van Knocke en de internationale verbroedering wer den ingesteld, onder meer door burge meester De Smidt, mr. Bernolet, lid der gedeputeerde staten van West- Vlaanderen en prof. dr. Stan Leurs,| voorzitter van den Vlaamschen toeristen bond. NEDERLANDSCH-INDIë. Amerikaansche zeelui in de Oostersche wereld. Het zal ongeveer anderhalf jaar ge leden zijn, dat een Amerikaansche zee man met geweld het Paleis van den sultan van Deli binnendrong. Iets der gelijks heeft zich de vorige maand we derom afgespeeld. Twee Amerikaansche zeelui (vertelt de Deli Cf.) uitgedost in smerige open hemden en vuile Euro- peesche pantalons, zwierven over het sultanserf. De oppas trachtte de heeren door teekenen aan het verstand te bren gen, dat zij moesten verdwijnen maar zij bleven hun verkenningstocht voort zetten. De Europeesche politie werd intusschen gewaarschuwd, en de noodi- ge mannetjes togen naar de plaats des onheils. Toen zij onderweg waren, bel de de Sultan het hoofd van Plaatselijk Bestuur op om zijn nood te klagen, waarop deze nog een paar politieman nen naar het paleis dirigeerde en zelf ook derwaarts trok. De Amerikanen bleven zeer bedaard onder al deze di.igen. Toen het hoofd van plaatselijk bestuur bezig was om de heeren een standje te maken, stak er een hem laconiek en gul een doosje sigaretten toe: Have a smoke?" De controleur bedankte en de Amerikanen werden zoolang bij de politiesectie op geborgen, om verdere onheilen te \ojr- komen. Ze bedoelden het zoo kwaad niet. Ze dachten, dat ze dat Paleis en zoo al dan niet tegen entrée wel eens mochten bekijken, net als den Plantentuin in Buitenzorg en den tuin van het Governors House in Singapo- re; Dat had men !hun vertekl.» De heeren hadden een retourkaartje voor Belawan bij zich en zijn onder politiegeleide naar den trein gebracht, DUITSCHLAND. Communistische relletjes te Hamburg* Te Hamburg hebben op verschillende plaatsen der stad botsingen tusschen communisten en politie plaats gehad. De relletjes duurden tot in de ochtend uren. In de oude stad werden twee agenten door communisten aangerand en mishandeldtot zelfverdediging maak ten zij van hun revolvers gebruik; twee hunner aanranders werden door kogels getroffen en zwaar gewond. In tal van straatjes en gangen der oude stad had de politie het hard te verduren. Uit de huizen werd met steenen en allerlei voorwerpen naar de agenten gewor pen en ook zou op hen zijn geschoten. Verscheidene agenten liepen verwon dingen op. Er zijn acht communisten gearresteerd. Boks-ijzers en dolkmessen- Het rijksdepartement van binnen- landsche zaken heeft een wet ontwor den, waarbij boksijzers en dolkmessen tot verboden wapens worden verklaard Ze zullen dus alleen met toestemming van de politie mogen worden gedragen. Men verwacht van deze wet een uitste kende bescherming van het publiek te gen het optreden van de politieke rad draaiers, die voornamelijk te Berlijn eiken avond de openbare vergaderingen saboteeren. Deze wet zal eerst nog aan het oordeel van de verschillende bonds staten moeten worden onderwo.peu al vorens aan den rijksraad te kunnen wor den doorgezonden. Het zal nog wel eenigen tijd duren vooraleer het dragen van dolken en boksijzers inderdaad zal kunnen worden verboden. Verzekerd wordt, dat de Beiersche regeering tegen het verbod van het dragen van dolkmessen bedenkingen heeft geopperd, daar dergelijke messen niet als wapens kunnen worden be schouwd.^ Een ernstig tramongeluk. Zaterdagochtend is een volle tram wagen op den hoek van de Koch- en Blumenstrasse te Stettin in een bocht uit de rails geloopen. Daar de tram groote snelheid had, werd de wagen met geweld tegen de huizen geslingerd en totaal verwoest. Uit de overblijfselen zijn tot nu toe 2 dooden en 16 ern stige gewonden geborgen. Omtrent het tramongeval te Stettin meldt men nader, dat drie passagiers 15. Warner is niet meer hier," sprak Studly, „je zult hem misschien nooit meer zien. Maar ik meende ook een heel ander gevaar „Ik zal hem op de bank der beklaag den weerzien," zeide zij hartstochtelijk „Mijn getuigenis zal zijn ondergang zijn". „Reken er dan op. dat je met hem ook je vader ten onder brengt". Hij keek haar scherp aan. j,U< vader? Qij hebt toch niets gedaan; u hebt hem alleen niet ge holpen". ,(Dat doet er niets toe! Je weet niet, kind, wat er al verder bij zoo'n proces voor den dag komen kanmet de politie valt niet te spotten". „Maar vader, ik kan toch bezweren, dat ik zag, dat gij onschuldig zijt en dat hij alleert Studly sloeg ongeduldig met zijn hand op het bed. „Kom, ik wil je ook alles ronduit zeggen," sprak hij, „dus luister! Je hebt er menigmaal over geklaagd, zoo zelden bij mij te zijn. Ik hield je met opzet van mij weg, voor je eigen best wil, en ook je verblijf hier zou zoo kort mogelijk zijn. Wie weet, hoe alles, 11a wat gisteren gebeurd is, nog loopen zal, maar dit zeg ik je, als je Warner aanklaagt, klaag je mij ook aan en hoewel ik ook aan dat, wat je gezien hebt, onschuldig ben, toch ben ik. in zooveel andere zaken met hem gewik keld, dat ik geheel van hem afhankelijk ben fcU, vader?" riep Anna uit, terwijl zij in de kussens terugzonk. „Ik heb het je zoolang mogelijk trachten te verbergen," ging li ij ver der, „maar het is de waarheid en je moet het nu weten". „Ach vader, ik kan het niet geloo- ven; ge wilt me slechts bang maken". „Neen, ik zeg het je, opdat je me zult ontzien: om je alles te doen be grijpen, moet ik je mijn levensge schiedenis vertellen. Je weet, ik was officier. In het regiment, waarin ik diende, werd veel gespeeld en daar ik opvallend veel won, was ik op zekeren dag, na een heftig gesprek met mijn overste, gedwongen, den dienst te ver laten. ik stond op straat als een weg gejaagde hond. De redenen van mijn ontslag uit den dienst werden bekend en de wereld noemde me een zwende laar. Uit liefde voor je moeder, die toen nog leefde, deed ik mijn uiterste best, voor ons drieën te zorgen, maar bij de geringe tegemoetkoming, die ik in de wereld ondervond, was dat zeer moeilijk. Toen je moeder van Verdriet gestorven was, stóorde ik me aan nie mand en zonk al dieper eii dieper. Ik werd deelgenoot Van een speelhol in Parijs en van een in Brussel en was bij de politie in het buitenland bekend als de geslepenste Engelschinan. Om streeks dien tijd leerde ik Warner ken nen en meende, dat hij geschikt voor mijn plannen zou zijn, maar ik ver giste me,en weldra voelde ik in alles zijn meerderheid. Ik was de oudste, maar hij stond ver boven me. Ik was jaren lang niet zoozeer zijn compagnon, als wel zijn slaaf. Hij be val en ik voerde uit, hij wenkte en ik gehoor zaamde. Nu zul je mijn toestand be grijpen en ik vraag je daarom of je hem nog wilt aanklagen Zij zuchtte. jfÓ vader," fluisterde zij, „als dal alles waar is, dan begrijp ik. dat ik aan wraaknemen niet meer kan denken". ,(Je bent mijn lieve Anna," zeide hij, terwijl hij zich voorover boog om haar te liefkoozen. „Weg, raak mij niet aan!" zeide zij, terwijl ze terugweek in de kussens, „O, vergeef me, ik meende het zoo niet, maarna alles, wht ik gehoord Ivebj o (God, wat moet er nu van mij worden l" ,;Ik was genoodzaakt je dit alles te vertellen," zeide haar vader zacht, „even als ik genoodzaakt ben, je nog eenige andere dingen mee te deelen. Ik heb aan de meid gezegd, dat je ziek bent en nu zal haar moeder komen om je te verplegen. Ook de dokter zal komen, je moet ,je dus ziek houden". fluisterde zij, „ik weet wel niet waarom, maar ik zal het doen": „Dat is goed van je. Daar wordt al gebeld; dus je weet, wat je doen moet". Het was de moeder van het dienst meisje, die kwam, om de juffrouw te verplegen. Haar dochter had haar zoo dikwijls.' van de goedheid van haar jonge meesteres verteld en de goede oude vrouw zette zich bij haar bed en verzorgde haar, als was 'thaar eigen kind. Dit vriendelijke, rimpelige gezicht was voor Anna een ware troost in haar groote smart. 's Middags kwam dokter Blatherwick in zijn oud, geel rijtuig, dat ieder kind mijlen in den omtrek kende. Hij kwam de ziekenkamer binnen, den gouden knop van zijn wandelstok tegen zijn lippen drukkend, terwijl de commandant van hun schip is gewaarschuwd, dat. als iets dergelijks nog eens voorkomt, geen vergunning tot ontscheping meer wordt gegeven voor de zeelui. Eere-promotie van Prinses Juliana. Naar de Radio-Bode mededeelt, zal op Vrijdag 31 Januari over Hilversum en Huizen om 3.30 A.T. de uitzending plaats hebben van de eere-promotie van H.K.H. Prinses Juliana, door den promotor dr, J. Huizinga, ten over staan van den senaat der rijksuniversi- seit te Leiden, onder presidium van den rector magnificus prof. dr. N? van Wijk. De kwestie-Dr. Borms te 's-Gravenhage. Het Tweede Kamerlid Wijnkoop heeft aan den minister van binnenlandsché zaken de volgende vragen gesteld: Heeft de regeering kennis genomen van de mededeeling, dat de burgemees ter van den Haag lezingen van den Vlaamschen activist dr. Borms belet heeft, met de verklaring zijnerzijds, dat hij het doorgaan dezer lezingen' in de gegeven omstandigheden niet achtte in het belang van het land en van de gemeente Is het juist, dat de regeering direct of indirect op eenigerlei wijze de aan leiding is tot optreden van ge noemden burgemeester Zoo ja, waaraan ontleent de regeering dan het recht een dergelijke lezing directelijk of indirectelijk te doen 'ver bieden? En wat wordt verstaan onder „de gegeven omstandigheden" en „het belang van het land," waaronder dit verbod is geschied Maar ook, indien de regeering hier buiten mocht staan, waaraan ontleent dan deze burgemeester het recht, om hetzij een vergadering te verhinderen, of om ambtelijk uit te maken, wat „het belang van het land" vordert? Wil de regeering maatregelen ne men om de Nederlandsche burgemees ters te beletten voorbaan, op welke wijze ook, het vrije recht van vergade ren hunnerzijds te belemmeren? Werktijdenbesluit voor winkets- In liet feit, dat een enkele Midr denstandorganisatie aandrang uitoe fent op den Minister, om dezen tot wij ziging van het Werktijdenbesluit in voor „Kijk, kijk," zeide hij tot zijn pa tiënte, „wat hebben we nu? Wat man keert er aan, mijn kind Hij legde zijn hand op haar voor hoofd. „Ach," zeide hij. „U heeft wat koorts!" „Heeft ze koorts vroeg Studlyc „Ja, natuurlijk! En erg ook! Ik zal een drankje voor haar sturen en dan heeft ze rust noodig, rust,, hoort ge, rust! volkomen rust! Maar verder is het niet gevaarlijk, kapitein, niet het minste gevaar en morgen, als ik weer kom, is alles misschien al weer in orde. Beterschap dus. Adieu, mijn kind. En u, kapitein," zeide de goede, oude dokter, toen ze aan de voordeur ston den, „u laat niets meer van u hooren. Houdt u dezen winter weer eens geen voordacht? Ik kan de laatste maar niet vergeten; die was ook eenig, die storm loop van een halve compagnie op een heel regiment". Toen de dokter weg was, ging Studly dadelijk naar Anna's kamer, om te trachten de verpleegster uit huis te krijgen. De brave oude vrouw was bereid om den geheelen nacht ifce wa ken, maar de kapitein stond dit niet toe. Als Anna lang ziek bleef, zou er nog genoeg van haar krachten gevergd worden. (Wüfdi vervolgd.}

Breskensche Courant | 1930 | | pagina 1