Week-Menu. Gewestelijk Nieuws. Rechtszaken. Voor allen die sukkelen Gemengd Nieuws. KON. NED. SCHOUWBURG GENT. Zondag 26 jan. nam. 2.30 en nam. 7,30 Dria arma maisjoa, Zangspel in 4 bedrijven. Muziek van Walther Kollo FRANSCHE SCHOUWBURG. Zondag 26 januari. In middag- (2 uur) voorstelling Lakmo, Opéra-comique in 3 actes. PREDIKBEURTEN. Ned. Herv. Kerk. Zondag 26 januari 1930 Biervliet v 9.30 ds Vrijland! Aardenburg v 10 u ds Barnouw Breskens v 9.30 ds Keers tl. Avondmaal n 1.30 Zondagschool n 5.30 ds Keers Cadzand v 9 30 ds Visser Groede n 5.30 ds van Griethuijsen Nieuwvliel v 9 30 ds van Griethuijsen Sciioondijke n 2 u ds van Griethuijsen Waterldk. n 2 u ds Huizinga IJzendijke v 9.30 ds Huizinga Ev. Luth. Gem. Groede. vm. 9 30 u ds Ouwerkerk enkele valsche dullarbiljetten heeft ge wisseld. Later vertoefde hij weder tje Berlijn, waar hij zich Voigt noemde; thans is hij voortvluchtig. Men weet nog niet, hoe groot de hoeveelheid valsch geld is, die in om loop werd gebracht, lie polihe heeft 'terstond nadat de zaak was ontdekt, de banken gewaarschuwd Deze hebben toen hun voorraad dollarbiljetten nauw keurig onderzocht, maar het bleek, dat alleen een kleine bank vijftig valsche biljetten in haar bezit had. De bank Sass Martine is naar be kend is geworden in September j.l. in opdracht van twee financiers, Doru en Chapiro, overgenomen door een ze kere Simons. Noch Dorn, noch Chapiro traden echter als firiuanleu op. Di'l deden Simons en dr. Necker, die het eveneens door Dorn en Chapiro over genomen tijdschrift Die wirtschaftliche Wahrheit leidde. De bank Sass Mar tini bestaat trouwens alleen in naam cn heeft iirhet geheel slechts twee klanten. Behalve in de affaire der valsche dollar bankbiljetten zijn nog in het geheel geen zaken gedaan. De vliagboot Graf Zeppelin D. 1747. De Dornier Superwal vliegboot Graf Zeppelin D 1747, die op de Oostzee wegens den mist heeft moct'en dalen is door de loodsboot van Varnemündc opgepikt en 's nachts nog in dc haven van Warnemünde binnengesleept. Een politieke vechtpartij. Tot ernstige relletjes is het in een door de nationaal-socialisten be legde vergadering in een lokaal aan de Friedriclishain te Berlijn gekomen. In de stampvolle zaal bevonden zich veel communisten, die de sprekers her haaldelijk door interruptie stoorden. Ook vóór het lokaal hadden zich tal van communisten verzameld, waar zij met de nationaal-socialisten, die geen toe gang ineer hadden kunnen krijgen, ru zie kregen. De politie moest optreden en nam tien personen in hechtenis. Toen tegen half 12 de bijeenkomst zou worden gesloten, ontstond in de zaal geweldig tumult en de communis ten vielen de anderen aan. Er volgde een verwoede kloppartij, waarbij werd gebruik gemaakt van bierglazen, stoe len en tafelpooten. De geheele inven taris van het lokaal werd vernield. De Schupo, die versterking had gekregen, greep reeds tijdens de vechtpartij in en stelde bij alle aanwezigen een on derzoek in naar wapenen. In totaal wer den 21 personen, o.w. twee vrouweny gearresteerd en naar het Hoofdbureau van politie overgebracht, daar men bij hen allerlei slagwapens had gevonden. Herhaaldelijk moest de politie bij de ze relletjes, die eerst tegen middernacht waren algeloopen, van den gummistok gebruik maken, daar zij door de menigte werd aangevallen en vele onruststokers door de vlucht aan arrestatie trachtten te ontkomen. Douanegebruiken te Keulen, Eenigen tijd geleden had een Duitsch importeur van tabak ongeveer 250.000 kilo Virginitabak in 5000 kis ten in üuitschland ingevoeld. Bij de berekening der inkomende reëhten met de douane-autoriteiten te Keulen out* stond een conflict tusschen deze auto riteiten en den importeur- De douane berekende namelijk liet maximumtarief van 75. mark per kilo. Dc importeur kon een dergelijk enorm bedrag niet betalen en ging er, ook om andere re dencn, vandoor. Men bracht nu de kis ten, die tien wagons vulden, bij een Keulschen expediteur. In plaats van de tabak te verkoopen, besloten de Keul sche douane-autoriteiten 1137 kisten mej een inhoud van 56.850 kilo te vernieti gen. Aan de vuilverbranding te Merheim werd dit karweitje toevertrouwd; daar echter de machines van de vuilverbran ding niet goed functioneerden, werd dt tabak op een veld verbrand, nadat men ze eerst met benzine had overgoten! Van heinde en ver kwamen nieuwsgie rigen, o.a. tal van werkloozen, die met levensgevaar een aantal kisten uit de vlammen wisten te halen. De ver nietiging van de tabak heeft drie dui zend mark gekost. Het spreekt van zelf, dat deze zonderlinge houding van de Keulsche douane-autoriteiten door tal van bladen lel wordt gehekeld. RUSLAND. Relletjes. Te Krakau hebben Dinsdag zes ol zevenhonderd werkloozen geprobeerd het stadhuis en gouvernementsgebouw tc bestormen. Met de blanke wapens dreef de politie hen uiteen. In het Oost-Galicische stadje Soltys vielen bij een botsing tusschen commu nisten en poiltie van weerskanten scho ten; een persoon werd gedood en vijt van wie drie communisten, werden ge wond. In Lubycza Krolewska, eveneens in Oost-Galicië, werd de politie door communistische betoogers aangevallen Een communist, die een politieagent, met een mes bedreigde is neergeschoten In Sosnowitz en Zdunska Wola, in Congres Polen, kwamen ook botsingen voor, die echter zonder bloedvergieten onderdrukt zijn. o VER. STATEN. Autobus-ongeluk. In dc buurt van het stadje Berea is op een overweg een autobus met schoolkinderen door een personentrein gegrepen. Tien van de 23 kinderen en de chauffeur Zijn gedood. Het is het vierde autobus-ongeluk, dat in drie weken tijds in den staat Ohio gebeurd is, i o SPANJE. incidenten aan de universiteit te Madrid. In het universiteitsgebouw te Madrid en de elders ondergebrachte medische faculteit zijn incidenten voorgevallen, doordat de studenten hun studiemak kers, die lid zijn van de katholieke studentenorganisatie, wilden beletten college te loopen. Het kwam tot bott siugen met de politie, waarbij betoogers en agenten lichte verwondingen op liepen. CHINA. Een aanval op een trein. In Zuid-China heeft een rooverbende een trein op de lijn naar Joenanfoe laten ontsporen. Toen vervolgens ge tracht werd de reizigers te plunderen lukte dit niet want de trein had mili taire bewaking en de soldaten verjoegen de aanvallers. Echter kregen de mili tairen gesneuvelden en werd er een pas sagier gewond. Dit is in enkele weken tijds al de tweede aanslag op een trein. De vorige was gelukt. GRIEKENLAND. Groote brand op Kreta Een deel van Kanea, de hoofdstad van Kreta, is door brand vernield. Men schat de schade op tientallen millioenen drachmen. Kanea is een havenstadje met ruim 26.000 inwoners, bekend om zijn zeepziederijen. BRESKENS. Donderdag hield het Ziekenfonds al hier zijn jaar-vergadering, die bijzonder druk bezocht was. De rek. en verantwoording over het afgeloopen jaar wees aan, dat een batig saldo van f396.94 aanwezig Was, waardoor het maatschappelijk kapitaal ij aangegroeid tot f 4490.33 Besloten werd de contributie gedu rende 40 weken tc bepalen op 15 c'nt., terwijl, om den goeden stand van de kas, de uitkcering werd vastgesteld op f 1.50 per dag. De heeren D. Criiice en I. de Koker, aan de beurt van aftreden, werden met bijna algeincene stemmen herkozen. De heer P. C. Roest evenwel wenschte na zijn bestuursfunctie 35 jaar te heb ben vervuld, niet meer in aanmerking te komen. In zijn plaats werd benoemd de heer D. Mookhoek. Een voorstel, den heer Roest tot eerelid te benoemen, werd met bij zonder enthousiasme aangenomen. Ver volgens spraken de Voorzitter en de Secretaris den sche;denden vice-vootf- zitter eenige hartelijke woorden toe. Zij deden uitkomen, met hoeveel lust en met hoeveel liefde de heer Roest steeds zijn functie had vervuld. Het hartelijke applaus van de geheeel ver gadering, dat op deze huldiging volgde, bewees hoe goed de heer Roest bij de leden staat aangeschreven. Namens de vereeniging werd hem hierna een zetel aangeboden als bewijs van waardeering voor hetgeen de schei dende vice-voorzitter had verricht. Zeer gevoelig bedankte deze voor de hem gebrachte hulde, waarna de voor zitter de vergadering sloot. Eenige nieuwe leden werden aange nomen, terwijl in de bestuursvergade ring na afloop de heer G. Pleijte— Seen tot vice-voorzitter werd gekozen. Woensdagavond hield bij dhr. A. de Munck de inuziekvereeniging haar jaarvergadering. De Rek. en Verant woording door den jrenningmeester werd goedgekeurd. Een batig saldo van f 134.97 was verkregen door het tamelijk gunstige verloop der gehouden verlo ting. De nieuwe begrooting beloopt in ontvangsten en uitgaven 1822.47. Nadat het uitgebreide jaarverslag van den secretaris, dat een optimistische grondtoon had, was goedgekeurd, werd tot bestuursverkiezing overgegaan. De aftredende leden, de H.H. P. Catsman, B. de Pauw en 1. de Hullu werden met bijna algemeene stemmen herkozen. Ten slotte werden eenige wijzigingen in het reglement aangebracht. Donderdag j.l. was door het Zang^ koor alhier een theeavoiid georgani seerd waarvan de kosten door de leden 2elve gedragen weiden. Op dezelfde voorwaarden kon ieder lid iemand intro- duceeren. De avond werd gehouden in de zaal van dhr. De Vuijst. Die theetafel, die prachtig was ingericht, bracht al dade lijk een gezellige stemming. Muziek, zang en voordrachten in proza en poë zie droegen niet weinjg bij tot het goede slagen van dezen eersten avond. Tot buitengewoon opzichter van den Rijkswaterstaat alhifer is benoemd de heer H. J. Poppe te Middelburg. SLUIS. Dinsdagmiddag 21 dezer kwamen eenige leerlingen der R. H. B. S., al hier woonachtig, uit de richting Draai brug gefietst. Doordat hun uitzicht belemmerd werd, vermoedelijk door de heerschende mist, konden ze het rijtuig van den landbouwer B. niet zien, dat aan den kant van den weg stond, met het gevolg dat de voorste twee van de schooljongens op het rijtuig reden, waardoor zij kwamen te vallen en eenige verwondingen op liepen, waarvoor geneeskundige hulp noodig was. CADZAND. Door Burgemeester en Wethouders alhier werd de volgende voordracht voor de benoeming van een onder wijzer aan de O. L. S. aldaar opge maakt. No. 1. J. J. de Keuninck te Nieuwvliet. M. P. L. Geene te Ter Hole bij Hulst. A. Jansen te Aardenburg. WATERLANDKERKJE Het 7-jarig dochtertje vafi den land bouwer C. Tas, kreeg spelenderwijs een los hek op haar beentje, waardoor dit brak en Dr Buskop uit Oostburg hulp moest verleenen. CORRESPONDENTIE. 1. „Zeeland" schrijven Moet wegens plaatsgebrek tot volgend nummer blijven liggen, 2. J, te S.i Als ïulver politiek voor ons blad minder geschikt, Arrondissements-Rechtbank te Middelburg. Zitting van 24 Januari Overtreding motor en rijwielwef A. d. P., 46 j., landbouwer te Bier vliet, bevestiging van het vonnis van den Kantonrechter, f8 s 8 d. h. Politierechter te Middelburg. Zitting van 24 Januari. De volgende zaak werd o. m. be handeld: P. v. L., werkman te Bres kens, werd ten laste gelegd dat hij op 14 Dec. j.l. te Breskens D de V. heeft geslagen en geschopt. Eisch f25 s 25 d„ uitspraak f 15 s. 15 d. Hoogwatergetij Breskens. DAGEN I 1 Zaterdag 25 Jan. 10.12 1036 Z ndag 26 11.17 11.41 Maandag 27 12 09 12.33 Dinsdag 28 12 27 12 51 Nieuwe Maan Woensdag 29 Januari om 19.27. Licht op «oor Rijwiel» n enz. (waaronder zijn begrepen wagens, karren, enz.) Zaterdag 25 Jan. nam. 4.57 Zondag 26 5 Maandag 27 5.01 Dmsdag 28 5.03 met Verstopping of moeilijken, tragen en onregelmatigen Stoelgang zijn Mijnhirdi's Laxeertabletfen onmisbaar. Werken vlug zonder kramp of pijn. Bij Apothekers en Drogisten. Doos 60 ct. HERDENKING. De Christelijke vereeniging voor de verpleging van lijders aan vallende ziekte, te Haarlem en Heemstede, die 26 Januari a.s. haar 50-jarig bestaan gedenkt, heeft noodig een geheel nieuw en naar de eischen des tijds ingericht kinder- en jongenshuis, dat echter f 50,000 zal kosten. Het bestuur heeft daartoe laten vervaardigen boekjes met coupons ter inwisseling of verkoop, welke coupons door ieder bij vrienden en kennissen kunnen worden geplaatst. Wij kunnen den steun aan het werk van deze vereeniging ten zeerste aan bevelen. Boekjes met coupons zijn te bekomen bij den heer J. A. Hoeken dijk te Heemstede. MEISJE IN BRAND GERAAKT. Bij het aanmaken der kachel ge raakten de kleeren van een Duitsche dienstbode te Nieuwer-Amstel in brand. Alhoewel er onmiddellijk hulp ter plaatse was en de brandende kleeren met behulp van een divankleed en wollen deken werden gedoofd bekwam het meisje dusdanige brandwonden dat zij in een ziekeninrichting te Amster dam moest worden opgenomen. MISHANDELING VAN EEN AGENT VAN POLITIE. Te 's Hertogenbosch begaf zich de agent van politie T., naar de herberg van I. R., ih het Tweede Korenstraatje, waar door een dronken persoon zeke ren V„ de orde verstoord werd. Op aanmaning van den agent om zich kalm te gedragen, wendde hij zich tot dezen en bracht hem met een mes een steek tot in de rechterslaap. V. werd door den agent die ter zelfverdediging zijn sabel trok, bloe dend aan hoofd en vingers verwond. Hij werd na verbonden te zijn in arrest gesteld. ONGELUKKEN. De 35-jarige opperman, die op 15 dezer bij het verrichten van werkzaam heden aan de nieuwe gebouwen van de Centrale Noord te Amsterdam door het kantelen van de plank, waarop hij zich bevond, van een hoogte van 6 meter naar beneden gevallen en aan de gevolgen overleden, Wapens in beslag genomen- De politie te Sneek heeft bij iemand, die nog maar kort in die gemeente woont, in beslag genomen 11 geweren 49 revolvers, 4 buksen, 1000 patronen en een hoeveelheid kruit. Kindermoord Op het terrein van de gemeentelijke vuilverbranding aan de Brielschelaan te Rotterdam is het lijkje van een pasge boren kind gevonden. Het was gfc- wikkeld in een bebloed, ongemerkt vrou wenliemd. Het lijkje is yermoedlijk aan gebracht met een vuilnisschuit uit de Zalmhaven. Het is niet uitgesloten, dat er van kindermoord sprake is. In ver band hiermee verzoekt de politie in lichtingen. Geheimzinnige moord. De boekhandelaar Merval te Londen zat er tamelijk warmpjes in en bezat een klein heerenhuis. Hij bewoonde de benedenverdieping en de vertrekken boven tv aren verhuurd aan een onder neming, welke er haar kantoren had. Merval had een ouden knecht, die in een afgelegen kamer sliep. Toen op een ochtend de knecht als gewoonlijk zijn heer tegen 11 uur wilde wekken, vond hij hem liggen, in een plas bloed, dood. De moord scheen niet door een worsteling vooraf te zijn gegaan, want de kamer was heelemaal in orde. Het hoofd van den vermoorde was vreeslijk toegetakeld; blijkbaar was hij in zijn slaap overvallen en met een zwaar en scherp voorwerp geveld. Bij het binnenkomen in de kamer was den detectives sterke sigarenrook opgevallen en dit was te vreemder, aangezien Merval niet rookte. In een hoek, niet ver van het lijk, werd sigaren asch gevonden, welke de detectives in een glazen buisje bewaarden. Toen kwam het toeval de politie te hulp, nEkele dagen voor den moord had een handelsreiziger aangifte gedaan van een inbraak en onder de bij hem ontvreemde voorwerpen was een kistje met echte Havana's, welke hij vanj zijn laatste reis naar Cuba had mee gebracht. De inbreker was gepakt. De handelsreiziger, die nog een kistje van die sigaren bezat, stelde dit ter beschikking van de politie en de che mische analyse voerde tot het' ver rassende resultaat, dat de asch van deze sigaren volkomen overeenstemde met de aschresten, welke men als belang rijk corpus delicti bij het vinden van het lijk had bewaard. Nu sloot de keten van aanwijzingen zich spoedig. De monteur werd uit dc cel gehaald en van den moord beschul digd. Hij ontkende alle schuld, maar na enkele uren bezweek hij en legde een omstandige bekentenis af. Door een riemsciiijf gegrepen,- In den nacht van 13 op 14 Januari is in het Wilhelmina-gasthuis te Am sterdam een 30-jarige man ter verple ging opgenomen, die in een broodfa briek bij het omleggen van een riem- schijf werd gegrepen en eenige malen in het rond geslingerd. Hij is thans in het ziekenhuin overleden. In het water gevalled. Een 55-jarige vrouw is bij het ver richten van bezigheden aan de Plantage Muidergracht te Amsterdam, in het wa ter terecht gekomen. Twee agenten hebben haar bewusteloos op het droge gebracht. Door toepassing van kunst matige ademhaling hebben zij haarweei bijgebracht. De vrouw is naar het Ned. Isr. ziekenhuis overgebracht en aldaar ter verpleging opgenomen. Noodlottig ongeval op de jachtj Tijdens een jachtpartij te Toulouse is een noodlottig ongeval gebeurd. De 19-jarige Joseph Mestre legde aan op een haas op het oogenblik dat zijn va der het pad overstak. De man werd door een geweerkogel in de borst ge troffen en in ernstigen toestand naar een ziekenhuis te Norbonne vervoerd waar hij aan de gevolgen is overleden. Twee moedige redders. Maandag was de heer J. Kooien Hzn. ver de Ooster-Schelde ingetrokken, om mosselen te rapen. Plotseling kwam een zware mist opzetten, met het gevolg, dat de jongeman niet meer wist, welke richting in te slaan om wederom dell dijk te bereiken. En 'twas noodig, dat hij spoedig den terugtocht aanvaardde, want de vloed kwam reeds opzetten en spoedig spoelde het water den man reeds om de beenen. Luidkeels begon hij om hulp te schreeuwen. De hulp kreten werden gehoord door de gebrs. Hopmans, die in den Hoogewaardpo'der werKzaam waren. Zonder een oogenblik te aarzelen lieten deze hun paarden in den steek en snelden den dijk over de Schelde in, in de richting,, waarvan de hulpkreten werden gehoord. Na langen tijd te hebben voortgeloopen ontdekten de gebrs. Hopmans heel vaag de om trek van een persoon. Zij riepen hem toe te blijven staan en smaakten het genoegen, ofschoon zij tot dé schouders door het water moesten waden, den jongeman K. te bereiken en hem juist

Breskensche Courant | 1930 | | pagina 2