ALGEMEEN NIEUWS- EK ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCHVLAANDEREN Antwoord aan een Vriend I De stille getuige. Des avonds Buitenland. SOHECOURANT VERSCHIJNT WOENSDAGS EN ZATERDAGS IN ALLE PLAATSEN VAN ZEEUWSCH-VLAANDEREN Abonnementsprijs p. 3 maanden f t.25 franca p. pest f 1,40 Advertentieprijs van 1 5 regels 75 cent Elke regel meer 15 cent. Ingez. Meded. SO ct. p. regel. Drukker-Uitgever J. C. LE BLEU roorheeu E. BOOM—BLIEK Tete», k». BRESKENS p°'Wro Abonnements-Advertentles zeer billijk tarief. Advertenties worden aangenomen tot a 11 e r 1 jj k Dinsdag- en Vrijdagmiddag 1 nar 37e jaargang Zaterdag 25 Januari 1930 Nummer 3499 GRATIS verzekering voor deabonné's tegen ongelukken voor gulden bij levens- jis gld. bij dood a* gld. bq verlies mm gld. bij ver- it gld. bij ver- mm gld. ver- D[jn lange ongeschikt- lljli door /h van een hl] lies van een 4h lies van een aU 'ies van een n«V held tot werken. een ongeluk. hand of voet. oog. duim. wijsvinger. De risico van bovenstaande verzekering Is bij de her/erzekerdOngevallen-Verzekering-Maatschapplj „Fatum" te 's-Oravenhage. J A gld. bij verlies IQ van eiken anderen vinger. Ja, Amice Kon er maar eens meer harmonie komen tusschen hoofd en han den, bespiegelen en handelen, theorie en praktijk dan was er een machtige factor aanwezig om nieuwe welvaart te brengen. Maar, helaas! dat zal nog heel lang duren. Men kan zich nu in bespiegelingen verdiepen, met de aanvaarding van al die theoretische conclusies moet men in de practijk uiterst voorzichtig zijn. Ziet maar in de verschillende landen de banken hun betalingen staken met een tekort dat in de millioenen loopt, in Amerika met een dozijn tegelijk. Men leeft nu in het teeken van Sta- biliseeren en Confereeren waarvan we nog weinig konden leeren. Al die Con- ferentie's zijn in mijn oog niet veel meer dan vergaderingen van journa listen en philantropen en een reusachti ge geldverspilling. De vrede binnen leiden langs een weg, met duizenden Kanonnen bezaaid, met een eerewacht van honderdduizenden soldaten is een utopie. President Hoover zegt 'dat er vóór den oolog 20 millioenen soldaten tegenover elkander stonden terwijl dat nu niet minder dan 30 millioen is en door de vordering der techniek nog vele vernietigender kunnen werken, en daii spreekt men van Volkerenbond, en Volkeren-verzoening. Neen, Amice de oorlog uit de wereld helpen door bonden van natieën en arbitrage-con- trakten is een hersenschim. Zoolang Adams geslacht zal bloeien zullen er Niinrod's geboren worden die van hun macht misbruik maken en Judassen die hun buurman uit hebzucht en wangunst verraden. En bonden van naties zijn reeds hierom ondeugdelijk omdat er in elke vereeniging een Centrale macht zich ontwikkelt waarvoor de minderheid niets dan te bukken overblijft. De vol ken hebben zien eeuwig op elkaar ge worpen. 't Is treurijg maar 't[ is zoo. En dan wil men de munt stabiliseeren d.w.z. bijv. aan de frank een vaste waar de geven van 6 cent 8 cent of een dubbeltje terwijl dat niet mogelijk is. Dat heeft Poincarré goed begrepen. Sluit de begrooting, dat is de levenswij ze van het land, en de munt is gest,a biliseerd. En wilt ge de Koers doen stijgen welnu dan zorge men voor een goed batig saldo. De geldbehoefte van de industrieele ondernemingen is veel grooter dan de middelen van de banken. FEUILLETON 14. Zoo verging de dag, de avond kwam en de jonge heeren gingen naar huis. Om den collega, die niet op 't bureau geweest was, bekommerde zich niemand Slechts de directeur informeerde, toen allen weg waren, bij Rumbold naar Damby's adres. J,jk wil toch, voor ik op reis ga, eerst eens zien, wat er eigenlijk met) hem gebeurd is," zeide hij. Hij liet een rijtuig komen. Toen het voorkwam, wilde de portier de tasch naar buiten dragen, maar mijnheer Warner had hem al in de hand. „Laat maar, ik draag ze zelf. Dus Moltonstraat zeg je, Moltonstraat, vier hoog „Ja, mijnheer de directeur",. Hij gaf den koetsier het adres op. Een half uur later stelde hij zich aan de hospita van Dainby als de directeur van de Bank voor, waar haar huurder in betrekking was. Hij ondervroeg haar, Wat zij van het uitblijven van den jongen man dacht en toen hij merkte, jdat ze er totaal geen idee van had, Dat probleem kan alleen opgelost wor den wanneer het geld uit het binnenland toevloeit om .4 e middelen der banken aan te vullen en dat kan alleen door een rustige ontplooïng van het econo misch leven. Met het economisch le ven, handel en nijverheid gaat het over de heele wereld minder goed. Er is een teruggang in de conjunctuur. In Amerika zijn duizenden gedwongen ge worden hun villa's, auto's, juweelen en andere dingen van waarde te verkoo pen en zijn millionairs tot den bedelstaf gebracht. En nu zegt de economist O- wen Young te vreezen dat we door die beurs-krack een terugslag in de in dustrie zullen krijgen. Wat nu Ik keer de zaak juist om. Doordat het in handel en nijverheid niet gaat is vol gens mijn meening juist die paniek op de beurs ontstaan. En dat dateert niet uit de laatste weken, maar van jaren her In 1923 reeds was de productie van ruw ijzer, staal. tin. automobielen en rubberbanden respectievelijk met 11, 14, 18, 15 en 48 pCt. gedaald. Deze nuchtere cijfers spreken veel duidelijker taal dan die schoone redevoeringen die door allerlei vooraanstaande personen in industrie, handel en bankwezen bij tijd en gelegenheid worden gehouden. Allerlei kunstmiddelen worden aange wend, om wat men noemt „de markt op te houden";. Rockefeller en zijn zoon zijn weer gaan koopen om zoo doende het vertrouwen te herstellen. Groote dividenden worden uitgekeerd terwijl de ontvangsten veel en veel minder geworden zijn. En nu moge dat uit een handelsoogpunt gezien ik zeg niet te verdedigen maar te ver klaren zijn, moreel toelaatbaar is het niet omdat daardoor eventueel duizen den kleine spaarders het slachtoffer, kunnen worden. Nu heelt President Hoover gemeend te moeten ingrijpen. Hij heeft 72 lei ders van industrieele ondernemingen ter Conferentie uitgenoodigd om te beraad slagen hoe de teruggang in de Con junctuur te stuiten. Het aantal werkloo- zen is nu tot meer dan 3 millioen ge stegen en is een natuurlijk uitvloeisel van president Hoo\ er om de loonen en salarissen niet te verlagen, doch daardoor hebben de ondernemingen een groot deel van hun werknemers moeten ontslaan. Het is nog de vraag of de politiek van president Hoover wel ver standig is. De voorraden van auto handelaars aan tweede-handsch auto's bedragen meer dan 500.000 stuks zoodat er voorloopig weinig nieuwe gemaakt worden. Nu is het moeilijk te verondef- waar hij zijn kon, vertrok hij,- de hoop uitsprekend, dat hij spoedig weer ge zond en vrooiijk mocht terugkeeren. Daarna reed hij naar het station en in den nacht voer hij naar Dover, over het Kanaal en naar Parijs. o Kapitein Studly gelukte het niet zoo gemakkelijk zijn geweten tot rust te brengen, als zijn jongeren! meer geraf- lineerden deelgenoot van zijn misdaden. Toen Warner was gaan rusten, had iiij zijn plaats aan Anna's bed weer ingenomen. Hij zat den geheelen nacht op een stoel, voor zich uitsturende; een paar maal door moeheid overmand, zoo dat hem het hoofd op de borst zonk en hij plotseling opsprong, door een vree- selijken droom verschrikt. Tegen den morgen sliep hij echter vast in en ontwaakte eerst, doordat er ge beld werd. In 't eerst scheen- hij niet te weten, waar hij was, maar plotseling herinnerde hij zich alles. De gedachte kwam bij hem op, dat Warner den trein kon gemist hebben en dat de politie reeds voor de deur stond. Na een snel len blik op Anna, die nog vast sliep, ging hij bevend de trap af, liep de eet kamerdeur voorbij, waar hem een sid dering door de leden ging, en deed de voordeur open. Voor de ueur stond het dienstmeisje, dat naar den toestand van de juffrouw vroeg en haar moeder stellen dat men de oorzaak der malaise niet inziet. En toch is dat best mogelijk! Door een onverwoestbaar geloof in een voortdurende welvaart, staart men zich op dit ééne punt blind. Het is een chronische kwaal waarvan de oorzaak dieper ligt. En nu zou het dwaasheid zijn te veronderstellen dat die depressie niet internationaal zou zijn. Het komt al tot uitdrukking in de prijzen die we voor onze producten kunnen bedingen. De tijden zijn somber, verbetering is nog niet te zien en wij hebben ons af te vragen of wij wellicht niet pas aan 't begin staan van een lange reeks van slechte en moeilijke jaren. Pas nu be ginnen wij allen te voelen, hoe de oorlog die waanzinnige kapitaal vernietiger ons land verarmd heeft. De cijfers van rijks- en gemeentel begrootingen wijzen op dalende inkom sten, verontrustlende tekorton, nog steeds stijgende lasten; zij „dwingen" tot een uiteindelijke daadwerkelijke doorvoering van „bezuiniging," hoe moeilijk ook, het koste wat liet wil. Bekwame, hoogstaande, ernstige man nen zien de naaste toekomst somber in en verheffen hun waarschuwende stem! Kunnen wij het voor ons zelf, en te- ^pover onze kinderen verantwoorden om maar te leven alsof het geld niet, meer op kan Men hecht de grootste waarde aan een minimum klcedij en een maximum genot. Amice! topzwaar is de maatschappij. De beenen moeten verstevigd worden. Geld te kort bij de regeering, werkloosheid. Indien een gewoon mensch zoo met zijn inkomen omsprong als de règeering zou hij- spoedig onder curateele gezet worden. De regeering is in hooge mate on- Hollandsch doordat ze niet Hollandsch zuinig is en de tering naar de nering zet. Wie is nu eigenlijk de regeering? De ministers, de Kamers, het leger van ambtenaren. En wie heeft er schuld Nagenoeg allen, sommige in 't bizonder. Wie moeten er dus ver anderen Bijna allen. We leven allen op te grooten voet. Terug? Ja, ze ker! Als men in het moeras of drijf zand geraakt is gaat men terug. Terug naar de oud-Hollandsche zuinigheid. De acht uren-wet, vrucht van persoon lijke illusie en bodemloos optimisme moet zoo spoedig mogelijk verdwijnen. Stopzetting van die ver-gaande sociaale wetgeving. Harder en beter werken dan we in onze zelfgenoegzaamheid nu doen. Bezuiniging- om den vernietigden we reldrijkdom aan te vullen en dus kapi taal-vorming. In kinderlijken eerbied en verontschuldigde, dat deze nog niet ge komen was. Zij had nog niet van huis weg kunnen komen, maar tegen den middag zou ze hier zijn. De kapitein vertelde haar, dat Anna tengevolge van een slaappoeder 's nachts goed ge slapen had en hij hoopte dat fnans het ergste voorbij zou zijn. Hij ver zocht haar, bij dokter Blatherwick aan te loopen en hem te vragen, zoo spoedig mogelijk bij den kapitein te komen.. Daarna vertrjok zij en sloot Studly de deur. ,kAI tien uur," zeide hij, op zijn horloge kijkend. „Blatherwick is met zijn morgenbezoeken reeds begonnen en komt dus niet dadelijk hier, dus heb ik nog juist tijd, met Anna te spreken! Als ze niet wakker wordt, moet ik haar wekken, want ik moet weten, wat zij gezien en gehoord heeft. O, had ik deze plaats maar nooit gezien! Dadelijk kreeg ik al zoo'n vaag gevoel van een donkere toekomst, maar heeft hij tot nu toe niet alles met me gedaan wat hij wilde De kapitein werd boos op zichzelf, als hij er aan dacht, dat hij zien in zijn opgewondenheid over den moord het geld en de juweelen, die hij zoo lang in bewaring had gehad, zondei één woord t.rad laten ontnemen. Hij had reeds menig zwak oogenblik in zijn leven gekend, maar dit was toch vrome verwondering tot de bronnen tics Levens terugkeeren. Die daarmee nu het eerst begint zal de beste plaats aan den disch krijgen. De toekomst is voor de werkers weggelegd. Want de jaarlijksche arbeid van ieder mensch is in den grond der zaak de ibron, waaraan hij, alle gerieflijke en be- noodigde dingen die hij jaarlijksch ver bruikt, ontleent Dat is het eenige geneesmiddel, een andere is er niet. Amice! zoo zie ik het. Je Vriend, PETRUS. Zuidzande, Jan. 1930. moet men voor het verkrijgen en behouden van een zachte en fraaie huid, de handen en het gelaat inwrijven met een weinig Doos 30 ct.,Tube 80 ct. Purol BELGIE. Geweldige botsing te Antwerpen- Dinsdagmorgen* ongeveer half 7j ge beurde in de Van Breestraat te Antwer pen, aan het kruispunt van den Mechel- schen steenweg, een geweldige botsing. De firma Van Riel en-Van den BergTi, aannemers, gevestigd in de Lamori- nièrestraat, had den g'enaamden Hol sters, van Boom, opdracht gegeven, alle dagen haar werkliejden, 'die op verschillende plaatsen wonen, enkelen uit de Lentestraat, anderen van buiten gemeenten, zooals Cappellen, per auto bus aan de Middenstatie af te halen om naar Hemixem te voeren. Dinsdagmorgen hadden achttien werk lieden in de autobus plaats genomen, die langs het park en de Van Breestr>aat in de richting van het Zuid reed. Toen de bus reeds aan den Mechel- schen steenweg met de voorwielen over de tramlijn was, werd zij plotseling, op minder dan een halven meter van het achtereinde, door een tram aangere den. Ten0evolge van het mistige weder en de gLbberigheid van het spoor, had de tramvoerder niet tijdig kunnen stop pen. De schok was zoo geweldig dat de autobus .terzijde geslingerd werd en kantelde, zij bleef op haar rechterkant liggen. het ergste van alles. Enfin, het was gebeurd en daarmede troostte hij zich nu maar, terwijl hij de trap opging, In de slaapkamer was alles nog stil; toen hij op het bed (joetrad, sloeg Anna langzaam de oogen op. „Anna," begon hij, zich over haar heen buigend, ..wordt je eindelijk wak ker? Je hebt lang geslapen". „Heb ik zoolang geslapen vroeg zij kalm. „Je hadt behoefte aan slaap, Anna. Je bent ziek geweest, dat weet je toch „Neen, vader," zeide zij. „Dat weet ik niet, maar verder weet ik alles". De kapitein deed een vergeelsche poging om zich kalm en onwetend te houden. „Wat is dan dat alles?" vroeg hij. „Wat is er dan gebeurd? Je hebt beker in Je koorts gedrpomd". Zij richtte zich op haar ellebogen op. „Heb ik in mijn koorts beneden voor het raam gestaan en gezien, hoe Wal ter Damby door mijnheer Warner ver moord werd en dat u daarbij stondtf?" „Stil, Anna, in '6hemelsnaam stil!" riep de kapitein, van schrik uit zijn rol vallend. „Is ddt mijn schuld?" En daarna vervolgde hij snel: „Ik Weet niet, wat je phantasêerti kind. Je bent] nog zeer ziek''. „Tracht me niet t< misleiden, ya De achttien inzittenden werden door en op elkander geworpen. Twaalf ou der hen werden in hun val of door glas scherven gekwetst, zoodat zij in een naburige apotheek moesten verzorgd worden. Enkelen konden in de kliniek der Kipdorpvest verzorgd worden. Vliegen zonder motop Binnenkort zullen aan de kust, na bij Oostende, en in de omgeving van Leuven, door den Duitscher Hirsch en den Belgischen majoor Massaux, proef vluchten met vliegtuigen zonder motor worden ondernomen. Het initiatief daar toe gaat uit van den zeer sportievcn minister van verkeersmiddelen, Mauri- re Lippens. Anti-Vlaamsdi incident in een kerk. Tijdens de mis, na de jongste ver gadering van den Bond van het heilig Hart, in de Sint Pieterskerk, te Leuven gecelebreerd werd een geestelijk lied gezongen waarin ook liet woord „Vlaan deren" voorkwam. Juist toen het koor aan dit woord kwam stond een bekend franskiljon op en riep luidkeels, dat het door de kerk galmde; „Vive la Belgique!". Dit incident bracht heel wat opschud ding teweeg en het scheelde weinig of, na afloop van den kerkdienst, werden franskiljons en Vlamingen handgemeen. O DUITSCHLAND. De zaak der valsche dollarbiljetten. De ontdekking, dat sinds jaar en dag op groote schaal valsche bankbiljetten van 100 dollar in omloop zijn, heeft te Berlijn opschudding verwekt, daar de valsche munters klaarblijkelijk een be langrijk deel van hun productie hebben weten af te zetten. De eigenlijke valsche muHters zijn intusschen al evenmin ont dekt als hun werkplaats. Vast staat al leen, dat de voortvluchtige communist Franz Fischer in den afgeloopen herfst valsche bankbiljetten in omloop heeft gebracht. Fischer, die vroeger zeer be scheiden leefde, beschikte plotseling over veel geld en poogde enkele Ber- lijnsche kooplieden te winnen voor een plan tot het oprichten van grootte ga rages. Hij vertelde daarbij, dat twee Russen, die over veel geld beschikten, zich in deze onderneming wenschten te interesseeren. Men vermoedt,, dat deze geldschieters de eigenlijke valsche munters waren. Het plan mislukte ech ter en Fischer dook na enkelen tijd te Leipzig op, waar hij klaarblijkelijk der," zeide zij, ,,ik weet wat ik zag. Ik kan er een eed op doem In plaats van mij te misleiden, moest u me liever uitleggen, waarom u er bij stondt en geen hand hebt uitgestoken om het tegen te gaan". „Anna," zeide haar vader hulpeloos, „wat kon ik doen? Het geschiedde zoo vlug. Ik kon niet denken. „Neen," riep zijn dochter, „ik geloof u. hadt met den moord niets te ma ken. Daarom moet u ook niets onbe proefd laten, om met mij den vermoor de te wreken en den moordenaar aan te klagen". „Wat, je wilt riep Stud ly uit, doodsbleek wordende. „Denkt u, dat ik het zou kunnen ver dragen, dat de moordenaar van Walter Damby ongestraft door de wereld gaat en nog één dag langer leeft?" ,tAnna, denk er aan, hoe gevaarlijk voor ons die wraakneming zou zijn!" „Neen," antwoordde zij. „Ik ben niiet bang voor hem. Als hij mij, evenals Walter Damby, wil ombrengen, dan denk ik, dat u me toch wel helpen zult, Roep hem hier, dan zal ik hem in zijn gezicht zeggen, hoe ik over hem denk'". jflfcofdt Vwvttl#li,

Breskensche Courant | 1930 | | pagina 1