Gevonden en Verloren, Week-Menu. Rechtszaken. Perm inente Damwedstrijd Gewestelijk Nieuws. Ingezonden. Sport- Gemengd Nieuws. KON. NED. SCHOUWBURG GENT. Zondag 26 Jan. nam. 2,30 en nam. 7,30 Orla arme meisjes, Zangspel in 4 bedrijven. Muziek van Walther Kollo FRANSGHE SCHOUWBURG. Zondag 26 Januari. In middag- (2 uur) voorstelling Lakme, Opéra-comique in 3 actes. geneesheeren zich bereid verklaren, te gen een passende vergoeding, aan de uitvoeringsorganen der ziekteverzeke ring een schriftelijke verklaring te ver. strekken, waaruit blijkt),, dat de arts den verzekerde onder behandeling heeft genomen. III. Het is noodzakelijk, dat de behan delende geneesheeren hunne mede werking verleenen tot een goede uit. voering der Ziektewet door de controle in geen enkel opzicht te bemoeilijken en aan de controleerende geneesheeren op hun verzoek d>e inlichtingen te ver, strekken, die zonder inbreuk op de ver houding tusschen patiënt en behande lend geneesheer te maken, redelijkerwij ze door de behandelende genecsheere verstrekt kunnen worden. IV. Een belangrijk gedeelte van de controlewerkzaamheden kan door leeken geschieden. De controledienst door jec- ken zal echter slechts In lpdienst kunnen zijn. Het eerste controle-onderzoek za) zooveel mogelijk door een geneeskun dige moeten worden verricht. V. Wanneer leeken aan de controle deelnemen, zal het wenschelijk zijn, dat in een instructie de taak van de leeken-controleurs nauwkeurig wordt om schreven. VI. Het moet wenschelijk worden geacht, dat door Raden van Arbeid en bedrijfsvereenigingen in gemeenschap pelijk overleg een schema wordt opge_ steld van de bepalingen, die op duftlejij- ke en beknopte wijze aangeven, waaraan de verzekerden zich in geval van ziekte moeten houden. VII. De in Duitschland ontvangen inlichtingen hebben ondergeteekenden versterkt in hunne meening, dat samen, werking tusschen de risico-dragers ten aanzien van de controle wenschelijk moet worden geacht. Echter moet uit het vernomene worden afgeleid, dat die samenwerking slechts in de practijk zaj kunnen groeien. De commissie bestond uit de heeren: mr. dr. J van Bruggen, A. C. de Bruyn, dr. H. J W. Droogleever Fortuyn, mr. J. J. Hage en I. G. Keesing. De Roiterdair.sciie telefoon ver draagt g;en zeelucht. Sinds de stormen van de laatste da gen doet zich, naar het ,.Rott. Nbid." meldt, bij de Rotterdamsche telefoon een zeer eigenaardig verschijnsel voor. Er schijnt met die stormen een zout- vlocd over de stad te zijn neergestreken. Ai|e ruiten op het Noordwesten zien er smerig uit en als men met den vinger over den buitenkant van het venster strijkt en men proeft even, dan is de zoutsmaak dadelijk te onderkennen. De zout-aanslag heeft voor onze te lefoon onaangename gevolgen. Alle iso latoren zijn aangeslagen, met het ge volg dat alle buitennet-aansl'uitingen, Pernis, Alblasserdam, Tcrbregge enz. verstoord zijn. Een stevige regenbui zou het euvel wegspoelen, maar daar ziet het op het oogenblik niet naar uit, zoodat de telefoondienst de iso latoren wel zal moeten laten schoon maken. Ook bij den rijkstelefoondienst heeft de zoutvloed storend gewerkt. Tot he den kwam een dergelijk natuurverschijn sel alleen aan de kust voor. Een bewijs hoe de onafgebroken stormvlagen „de zuivere zeelucht" tot veertig en vijftig kilometer en nog verder het land in hebben doorgewaaid. Hoogwatergetij Breskens. 5 D A O E N i I „J 6 44 7.08 7.42 8 06 8 57 9,21 Woensdag 22 Jan. Donderdag 23 Vrijdag 24 Nieuwe Maan Woensdag 29Januari om 19.27. Licht ap «oer Rijwielen ent, (waaronder zijn begrepen wagens, karren, enz.) Woensdag 22 jan. nam. 4 52 Donderdag 23 4.53 Vrijdag 24 4.55 Kantongerecht Oostburg. Zitting van 7 Januari. Veroordeeld wegens Niet zorgen dat een op zijn last op een openbaren weg gedane uitgraving van de gebruikelijke teekenen voorzien is: P. J. v. d. S., Breskens, f 2 s 2 d. Een dier noodeloos arbeid doen verrichten op pijnlijke w.jze: S. L, d. J. Biervliet, f20 s 20 d. Met voertuig niet behoorlijk uit wijken naar rechts bij het ingehaald worden door een ander voertuig: J. J. D'H. Groede, f6 s 6 d. Met rijwiel rijden zonder licht: A, J F. Schoondijke, f5 s 5d„ A. K. Oost burg en I. J. C. Schoondijke. ieder f5 s 5 d. Met voertuig rijden zonder licht: C F. d. W. Aardenburg, f5 s 5 d. Met rijwiel rijden zonder rem: D. J, Zuidzande, f6 s 6 d. Idem zonder bel: R. L. J. v. H. te Westkapelle (B.) f 3 s 3 d. Als geleider van een voertuig zich niet steeds bij zijn voertuig bevinden zoodat hij bestendig in staat is te lei den J J. G. te Caprijcke, f 6 s 6 d. In Zeeland op kunstwegen gebruik maken van meer dan twee paarden voor een bespanning: G. G. te Knesse- Iaere, f3 s 3 d. Op een plaats, bestemd voor het afleveren van waren, een gewicht niet voorzien van het vereischte stempel- merk, voorhanden hebben, tweemaal gepleegd: B, J. ,T. Watervliet 2 x f2 s 2d. Met rijwiel de linkerzijde van den weg houden: K. S. Haarlem, f 1 s 1 d. Met voertuig niet behoorlijk uitwij ken naar rechts bij het ingehaald wor den door een rijwiel M. U St. Kruis, f4 s 4 d. Idem ingehaald door een motor rijtuig: C. M. Knesselaere, f8 s 8 d. Met voertuig rijden met te korten dissel: H. J. D. Maldeghem, G. T. te Adeghem en M. B. H. te Everghem, ieder f 4 s 4 d. Met voertuig rijden terwijl de wie len niet van klei en modder zijn ont daan: J. E. Sluis, f5 s 5 d. Openbare dronkenschap: J. v. L te Oostkerke, f 10 s 10 d. Probleem No. 3 van Kleen. Zw. 8, 9, 11, 12, 15, 17, 19, 21, 31, dam 50. W. 20, 25, 29, 34, 35, 38, 39, 42,43, 44, dam 49. Probleem No. 4 van? Zw. 5, 8, 9, 11, 13, 15. 17, 18, 20, 21, 36, dam 14. W. 24, 25, 28, 29, 32, 38, 39, 41. 42, dam 34. Voor de bijopl. van No. 20 welke nu wel bekend zijn, en omdat ze wei nig verschillen wordt ieder daarvoor 2 punten toegekend. Aldus hebben behaald in de le serie: I. d. B., Iz. V., S. B., D. L., ieder 21 punten. J. P. 20 punten gemist (no. 19.) P. R. 19 punten (gemist No. 7 en 19). A. K. 19 (gemist No. 7 en 19). A. L. 14 No. 1 P. R„ J. P., J. A., A. K., I. V„ zw. kan le zet ook 26/37 slaan; dat kunt u nog opgeven. No. 2. Hiervan 3 oplossingen: J. P., S. B., A. L zonden ze reeds, Woensdag a.s. te Oostburg door de 4 hoogste loten om den prijs. BRESKENS. In de jaarvergadering der Varkens- assurantie-Mij alhier, welke In het lokaal van den heer W. Pleijte werd gehouden, werd in plaats van den heer J. J. Hoogstad, die niet meer in aan merking wenschte te komen tot be stuurslid benoemd de hezr B. Brand. Het jaarverslag geeft een gunstig overzicht over 1929. De rekening sluit met een batig saldo van f329.30. GROEDE. Geslaagd voor het Federatie-exa men (Mercurius-diploma) boekhouden de heer P. Risseeuw, alhier. OOSTBURG. Zaterdag werd alhier een algemeene ledenvergadering gehouden in 't ge bouw „Avicultura" van de Afdeeling „Oostburg" der V.P.Z. onder de leiding van den voorzifter, den heer D. H. van Zuijen. Bij de opening herdacht de voor zitter met eenige gevoelvolle en zeer waardeerende woorden de beide over leden bestuursleden de heeren Aug. de Rijcke en I. C. de Zwart. Na voorlezing en goedkeuring der notulen werd de rekening over het af- geloopen jaar behandeld en vastgesteld in ontvang op f 2276,47 en in uitgaaf op f 856,76 en derhalve met een goed slot van f 1419/71. waarna de be grooting werd opgemaakt ten bedrage van f 2230,- voor ontvangsten en uit gaven met een bedrag van 'f 1240,,'- als onvoorzien. Evenals over het voorafgaande jaar is op de begrooting een bedrag uitge trokken als prijzen voor te bouwen bouwen kippenhokken. Uit het verslag van den secretaris, die ook de overleden bestuursleden met grooten lof herdacht, klonk overi gens geen erg optimistische toon. Medegedeeld werd het verslag van den heer van Asjreren-Vervenne, door dezen uitgebracht omtrent de keuring van nieuwgebouwde kippenhokken; een vijftal hokken kwamen voor een bekro ning in aanmerking. In de plaats der overleden bestuurs leden werden als zoodanig gekozen de heeren J. de Rijcke te Aardenburg en Iz. van Cruijningen te Zuidzande; daarna hield de heer P. J. Roozen, pluimveeassistent te Eede een causerie over de ziekten van het pluimvee, waar bij de spreker op zeer duidelijke en bevattelijke wijze achtereenvolgens de besmettelijke en niet besmettelijke, de zeer gevaarlijke en minder gevaarlijke ziekten onder het pluimvee, voorname lijk bij de kippen, behandelde; o.i. zou het overweging verdienen deze rede in druk aan de leden, 't zij kosteloos, 'tzij tegen betaling uit te reiken; in 't laatste geval konden dan ook niet- leden er van profiteeren door aankoop. SLUIS. 13 en 14 Jan. 1.1. gaf de Rederijkers kamer „De Oranje-Bloem" een uitvoe ring bij de Wed. E. de Paauw alhier. Opgevoerd werd „Een die niet ge teld wordt". Dit stuk toonde ons het conflict tusschen een tweede moeder en haar stiefzoon. Wij zien Alfred die op jeugdige leeftijd als een die wel geteld wordt het ouderlijk huis had verlaten na een avontuurlijk leven ,op verzoek zijns vaders terugkeeren. De verstandhouding tusschen hem en zijn stiefmoeder is echter nog niet be ter geworden, zoodat hij ondanks het smeeken van vader en zuster ween vertrekt. Het schilders-talent dat in hem sluimerde ontwikkelt zich verder en een schilderij van Iiem werd bekroond, waardoor zijn vader zijn verblijf ontdekt Hij vindt hem geknakt en ernstig ziek in armoede. Hij neemt hem mede naar huis, echter om te sterven. Op zijn sterfbed breekt het harjde hart van de stiefmoeder die voelt, dat zij ondanks alles toch van elkaar hielden; zoodat hij rustig en vredig sterft. Dit stuk werd zoo uitjstekend metj gevoel en goed samensjrel opgevoerd dat er weinig oogen in de zaal droog bleven, vooral dan het spel van het jeugdig lid dat Alfred vertolkte. Na al het droevige kon men tot slot nog eens schateren over de klucht „De Mannelijke dienstbode". De Oranje-bloem kan met trots op deze dagen terugzien. Buiten verantwoordelijkheid der redactie. M. de RI Mijn dank voor de opname van het onderstaande in uw blad. Daar er enkele dingen zijn, waar men geen gelegenheid meer krijgt voor de beslissende verga dering ze te openbaren ben ik verplicht de vuile wasch van onze Zeeland in de courant te laten verschijnen. Gezien het aanbod van de zijde der Coöp. fabrikanten meen ik mijne gedachten te moeten uitten over die zaak. Mij komt het voor dat het bod belachelijk laag is. Een fabriek die ruim 6 millioen gekost heeft en die afgelost is tot ruim 2.100.000 gld. en die volgens deskun digen nog op aanmerkelijk meer is geschat dan er is voor geboden zou men trachten vast te krijgen vooü 750.000 gld. en daarbij durven ze nog naar voren te brengen dat zij aan de leden der Zeeland die bietenprijs bie den en een groot bedrag aan hen schenken door hetgeen zij aan de fa briek zullen tekort komen. Als men dan verder het voorstel in zijn onder- deelen aandachtig leest, dan kan men begrijpen dat niet alle leden daaraan kunnen of zullen voldoen en wie zal er dan betalen voor diegene die niet aan zijn verplichtingen voldoet? Het lijkt me onnoodig dat bod met zijn verdere niet aantrekkelijke verplichtin gen langer onder het oog te zien. Het doet me begrijpen dat van de zijde der Coöp. Suikerfabrikanten wordt ge tracht omdat het hier een zusterfabriek geldt, den leden te doen inzien dat we zoo gauw mogelijk de fabriek van de hand moeten doen, want dat anders door uitstel de geldverspilling nog on verminderd voort gaat en dat we daar door nog enkele honderdduizenden min der zouden krijgen en dat het niet in de bedoeling ligt de leden in een be paalde richting te drijven want dat zij vrije mannen zijn, dat zij kunnen beslui ten tot wat zij ineenen dat voor hun vereeniging het meest wenschelijk is. Ik meen echter te weten gekomen te zijn dat de bond van Coöp. Suiker fabrikanten zeer gaarne de Zeeland zou willen koopen want volgens hun schrij ven zouden zij een groot bedrag aan de Zeeland schenken door hetgeen zij aan de fabriek zullen tekort komen en door wat ze per aandeel willen 'storten,. Het beste en voordeeligste advies dat wij de aandeelhouders van de Zeeland kunnen geven is dat we de fabriek maar niet voor dien spotprijs aan die familie moeten verkoopen om te dienen als afslachting! Wij als oningewijden heb ben dat in het voorjaar van 1929 niet ingezien dat dit zou gebeuren omdat we slechts eerlijke bedoelingen in 't oog hadden. Uit dezen geheelen gang van zaken meenen wij de conclusie te mo gen trekken dat we toch geen twee millioen zullen krijgen voor de fabriek en dat het bod dat de heer Are^thals of Hage in den zak had bleek een belofte over een glaasje bier te zijn en dat een goede voorstelling van za ken volgens onze gedachten zou zijn, dat zoo gauw mogelijk moet getracht worden van den verkoop af te zien en opnieuw onze prachtige fabriek met zijn betrekkelijk lage schuldenlast, gere organiseerd, goed en zuinig bestuurd te doen draaien. En, nu er ten laatste van de zijde der Coöperatieve Suikerfabrieken in het kort nog gezegd wordt, dat het bestuur en de commissie thans niet doen wat zij hebben beloofd, dat zij geen goede voorstelling van zaken geven en de leden niet voldoende inlichten en aan drijven op een stemming tot het nemen van besluiten die niet met het belang der leden in overeenstemming zijn, kan het dan misschien in hun bedoeling lig gen, dat we zoo gauw mogelijk een nieuw bestuur moeten zoeken Eenige leden der Zeeland! S., Jan. '30. POSTERIJEN. Rijkspostspaarbank: IJZENDIJKE. Aan het postkantoor alhier werd in de maand Dec. op spaarbankboekjes ingelegd f 4544,96 en terugbetaald f 4169,09; derhalve meer ingelegd dan terugbetaald f 375,87. Het aantal nieuw uitgegeven spaar bankboekjes bedroeg 4, Door tusschenkomst der kantoren werd ter Directie op staatsschuldboek jes ingeschreven nihil en afgeschreven f 1000, derhalve minder in- dan af geschreven f 1000. o OOSTBURG. Aan het postkantoor alhier werd in den loop der maand December op spaarbankboekjes ingelegd f 3972,57 en terugbetaald f 7379,96; derhalve minder ingelegd dan terugbetaald f 3407,39. Het aantal nieuw uitgegeven spaar bankboekjes bedroeg 6. In deze rubriek worden opgenomen alle gevonden of verloren voorwerpen, voor zoover die als zoodanig zijn op gegeven aan de bureaux van demare- chausséekazernes te Breskens en Oost- burg. In uw eigen belang ls directe aan gifte aldaar derhalve aan te bevelen. POLITIEBUREAU SLUIS. Gevonden: Op het Politiebureau alhier is terug te bekomen een Rijwiel-belasting plaatje 1930. AARDENBURG. VOETBAL. Onder muzikale begeleiding, door de Kon. Muzieksociêteit „Adrdenburg- sche Fanfaren" won A. V. V. I Zon dag met 1 - 0 van Assebrouck I. F. C. A. I (A'burg) Z. V Boys (Oostburg) 6- 0. EEN OPLICHTER. Aan verscheidene kloosters in Oos telijk Noord-Brabant vervoegde zich in den loop der laatste weken een man, wiens komst te voren schriftelijk was aangekondigd. Die brief was onder teekend met den naam van den rector van het missiehuis te Malmedie. De persoon in kwestie werd daarin aan gediend als een postulant van het missiehuis te Tongeren in Belgiè, die werd gezonden om giften voor de mis siën in ontvangst te nemen. Deze mededeeling werd nog gestaafd door opgaven van kloosters, waar reeds giften waren ontvangen. Deze man zette zijn tochten van dorp tot dorp voort, doch na eenigen tijd bleek, dat men met een oplichter te stellen had. De te Beek en Donk gestationneerde rijksveldwachter heeft hem Donderdag, juist toen hij zijn opwachting maakte bij de zusters van het klooster te Lies hout, aangehouden. Hij bleek te zijn de 24-jarige student J. F., afkomstig uit Karken (Duitschland). Een groot gedeelte van het in kloosters ontvan gen geld was nog in zijn bezit Hij is ter beschikking van de Justitie te Roermond gesteld. Een auto-maniak. De pseudo-dokter die dezer dagen ook elders aan het werk is geweest, met gratis autotochten, heeft ook Arn. hem met een bezoek vereerd. De man, die in Bussum woonachtig is, was Zater dag naar Hilversum gewandeld, waar hij zich bij een garagehouder voorstelde a's de heer B. uit Naardeji. Daar dit een goedklinkende naam is, was de garagehouder beleefd en nam aan me neer naar Arnhem te laten brengen, waar hij een paar dames moest afhalen, die naar Naarden moesten, 's Middags tegen twee uur reed dc heer weg en bij den eersten tol bemerkte de chauf feur, dat de heer geen klein geld had, want hij vroeg den tolbaas om een bank biljet van driehonderd gujden te wisse len wat deze niet kon, waarom mocht worden doorgereden, daar de tolbaas den chauffeur wel kende. Bij een vol geilden tol hetzelfde en toen ging het door naar Arnhem, het doel der reis. Toen de chauffeur met zijn passagier op het Willemsplein aldaar was geko men, gaf deze hem last even langs het politiebureau te rijden, want hij moest daar ook nog zijn. Zoo gezegd, zoo ge daan, op de Bovenbeekstraat stapte de heer uit, liep naar binnen en als een goede bekende regelrecht naar bo ven, naar de recherche, waar hij mede deelde, dat hij zich aan oplichting 'had schuldig gemaakt. Hij was voor de recherche geen onbekende, want hij werd vroeger daar al eens aangehouden, zoodat meneer geheel thuis was. Toen men den chauffeur een en ander mede deelde, zette deze groot): oogen op en deed aangifte van oplichting, terwijl hij aanbood zijn passagier dadelijk we der naar Hilversum te brengen. Nadat proces-verbaal was opgemaakt ging de heer andermaal in den auto, doch thans onder geleide van een rechercheur, die hem voor den commissaris van politie te Hilversum zou brengen. Miss Holland. In plaats van de Zaterdag gekozen Miss Holland is mej. Marie van der Rest uit Ginneken tot Nederland's schoonheidskoningin uitgeroepen. Mej. Emmy Kuster, die haar deelneming aan het tornooi oorspronkelijk als een grapje beschouwde, had het met het opgeven van haar leeftijd niet serieus genomen. Daar zij boven de 25 is, moest haar mededinging vervallen. Zij had ook niet meegedeeld, dat zij ge huwd is geweest, hetgeen deelneming uitsluit. Boei aangespoeld. Te Westkape le is een boei van enke le duizenden kilogrammen zwaarte aan gespoeld; hij heeft daarbij een 50 pa len der zeeweringen beschadigd. Per soneel van het Belgische loodswezen heeft den boei gedeeltelijk gedemon teerd. Anderen hebben er later nog groote stukken ijzer van afgehaald,

Breskensche Courant | 1930 | | pagina 2