200 40 10 Huiduitslag ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCHVLAANDEREN Buitenland. FEUILLETON De stille getuige. Binnenland. BRESKENSSCHE COURANT VERSCHIJNT WOENSDAGS EN ZATERDAGS IN ALLE PLAATSEN VAN ZEEUWSCH-VLAANDEREN Abonnementsprijs p. 3 maanden 11.25 franco p. poot f 1,40 Advertentieprijs van 1 5 regels 75 eent Elke regel meer 15 cent. Ingez. Meded. 30 ct. p. ragel. Drukker-Uitgever J. C. LE BLEU voorheen E. BOOMBLIEK tNo.'T breskens Postgiro 70179 Abonnements-Advertentles zeer billijk tarief. Advertenties worden aangenomen tot niterljjk Dinsdag- en Vrijdagmiddag 1 uur 7 e Jaargpnjjj Woensdag; 22 Januari 1930 Nummer 3498 GR A T1 S verzekering voor deabonné's tegen orgelukken voor gulden bij levens- lis gld. by dood a» gld. by verlies gld. by ver- lange ongeschikt- lyl] door 7n van een hM lies van een held tot werken. een ongeluk. «w hand of voet. oog. De risico van bovenstaande verzekering Is by de herverzekerd Ongevallen-Verzekering-Maatschappy gld. by ver- ast gld. by Ver lies van een xh lies van een duim. wysvinger. .Fatum" te 's-Gravenhage. gld. by verlies van eiken anderen vinger. BELGIE. Verbond tusschen Frankrijk, Ita lië en België. De hoofdredacteur van de Nation Beige" René Hislaire, die de feesten bij de huwelijksinzegening van prins Humbert en prinses Marie José te Ro me bijwoonde, publiceert in zijn blad een onderhoud met een hooggeplaatste Italiaansche autoriteit, van wie de naam echter wordt verzwegen, welk onder houd neerkomt op den wenscli een rranscn-ltaiiaansch-Belgische entente te zien tot stand komen. De Belgische staatslieden, die volgens den zegsman van de ,,Nation Beige" op a'Jie inter nationale conferenties bewezen hebben, geboren verzoeners te zijn, zouden er ongetwijfeld ook wel in sjagen de mis verstanden tusschen Frankrijk en Italië uit den weg te ruimen en aldus van Bejjgië een bindend element in het nieuwe verbond te maken. Verder zegt de Nation Beige" nog, dat koning Albert te Rome een onderhoud had met Mussolini, hetwelk drie kwartier duurde en wel iets anders zal zijn geweest dan een gesprek, loopend óver banaliteiten. Wie weet, aldus beskuit het Brusselsche blad, wat ons no^ voorbehoudt o TURKEIJE. De Russische oorlogsschepen door de Dardanelles. Het feit, dat Zaterdag twee sowjet- Russische oorlogsschepen van de Bel* tische vloot door de Dardanelien naar de Zwarte Zee zijn gevaren, heeft in talrijke kringen opschudding verwekt. De correspondent van het Berliner Tagt blatt te Konstantinopel seint, dat de komst der beide schepen wel dege,ijk aan de commissie voor de zee-engten was medegedeeld, hoewel de Russische regeering daartoe geenszins was ver plicht. De schepen zullen vermoedelijk te Sebastopol blijven. Sinds maanden werd hun aankomst in de Zwarte Zee verwacht. De Turksch-Grieksche onderhan delingen. Volgens berichten uit Angora zou den de Turksch-Grieksche onderhande lingen zich ditmaal in gunstigen zin ontwikkeien. De vorige onderhandelin- 13. „Ze zal je te zwaar zijn om te dragen," zeide hij, toen ze volgepakt was. „Laat dat maar aan mij over," meen de Warner. „Ik zal ze, voor allies in zekere bewaring is, niet uit mijn handen geven, daar kun je op rekenen. En nu ga ik morgenvroeg om 7. uur met een rijtuig naar den trein, want ik wil het eerst in de Bank zijn. Ik kan dus nog een paar uur bij je slapen". Hij bega! zich naar Studly's kamer, legde zich op de sofa en sliep in. Den volgenden morgen nam hij in alle vroeg te zijn reistasch en ging naar het dorp, om van daar per rijtuig het station te bereiken. De jonge heeren der Bank kwamen op Maandagmorgen nooit zoo precies op tijd, als anders. En zoo ook heden niet. De een na den ander kwam, nog niet uitgeslapen van de Zondaggenoe- gens, te laat aan en informeerde al dadelijk bij den portier of hij misschien fle laatste was en of de „ouwe" waar gen zijn mislukt, daar zooals bekend, Jurkeije zich verzette tegen den terug keer van Grieken uit KonstantSnopel, die met een pas van de regeering van den sultan het land hadden veraten. Over deze kwestie zou thans een ac- coord tot stond zijn gekomen. De meeste in aanmerking komende per sonen zouden toestemming krijgen naar Turkije terug te keeren. Turkeije zou voorts schadevergoeding uitbetalen voor de bezittingen der Grieken, die geen vergunning verkrijgen naar Konstanti nopel terug te keeren. DU1TSCHLAND. Tegen het stelen van auto's, Men meldt uit Berlijn: Sinds eenigen tijd worden te Berlijn zoowat ejken nacht vijf tot tien auto mobielen gestolen. Op het oogenbLk worden door de politie niet minder dan honderd gestolen automobielen opge spoord. De Deutsche Autoinobilelub heeft nu besloten de politie in haar strijd tegen de .autodieven behulpzaam te zijn. Ze heeft een patrouille, bestaan de uit gewezen politic-beambten ge vormd. Deze moet niet alleen trachten de gestolen auto's op het spoor te komen, maar ook de in straten par- keerende automobielen in het oog te houden. Bovendien looft de Deutsche Automobilclub voor het arresteeren van een autodief een premie van twee hon derd mark uit. Besmetting door een aap. Niet alleen papegaaien, maar ook apen leveren gevaar op voor de gezond heid van de menschen. Tebledle in het district Winsen bij Lüneburg had on langs een uit zeven personen bestaand gezin een aap uit Zuid-Afrika ten ge schenke gekregen. Het dier werd door de vier kinderen van het huisgezin gestreeld en gezoend. Na eenigen tijd werd liet heele gezin ziek en een doch tertje van twee jaar overleed aan dy senterie. Uit het geneeskundig onder zoek is gebleken, dat de aap het gezin besmet had. Te Qlauchau zijn drie personen aan de papegaaienziekte overleden. Wat komt een eertijken vinder toe? Een kassier van den dienst der rijks- leeningen te Berlijn verloor op straat een wissel op de rijkskas ten bedrage van meer dan 2 mijlioen mark. Een' mee vroeger mijnheer Middleman en nu Warner bedoeld werd soms ook al op 't kantoor was. .„Allang," had de dikke portier tot ieder hunner gezegd, ,,hij was er het eerst van allen. Hij had een grootle reistasch bij zich". „Gaat hij op reis De portier haalde de schouders op. „Het schijnt zoo, ik heb hem ook het spoorboek voor 't vasteland moeten brengen". „Dat zou fijn wezen, dan zouden we een paar dagen eens heerlijk kun nen uitslapen. A propos, ben ik de laatste „Op één na/' zeide de portier tot mijnheer Smoller. „Damby is er nog niet". „Damby, die anders de eerste is?' De portier knikte. „Hij schijnt het jelui eens na te willen doen". Smoi|er had zich nauwelijks voor een geweidig kasboek op zijn draaistoel gezet, toen de bel van mijnheer Warnei1 luid door de kantoorruimte klonk. Smol ler bleef midden in de vertelling van een interessant avontuur steken, dat hij den vorigen dag beleefd had en nu, vóór hij aan zijn werk ging, aan zijn collega's vertelen wilde. De portier snelde naar het kabinet van mijnheer Warner. arbeider vond den wissel en leverde dien bij de politie in. Hij maakt nu aanspraak op een vindersloon van 1 procent, dus op ruim 2ÜI.000 mark, De directie van den dienst der rijks- leeningen meent echter, dat van zoo'n hooge belooning geen sprake kan zijn, daar de wissel toch nimmer door onbe voegden geïnd had kunnen worden. De betrokken kassier heeft den vinder uit eigen middelen reeds 50 mark aan geboden. De moordenaar va" Dusseldorp- Edgar Wallace de populaire schrijver van detective romans die sinds enkele dagen te Berlijn vertoeft, heeft aan een medewerker van de Berliner Morgen- post verteld, dat hij hier de geheim zinnige moordzaken uit Dusseldorp be studeert. Hij is eigenlijk allee" naar Duitschiand gekomen om het optreden van den geheimzinnigen vrouwen-moor denaar nader te onderzoeken en zich op de hoogte te stellen van de resulta ten van het reeds gevoerde onderzoek Zijn eerste indrukken van de aange legenheid zijn door dit bezoek versterkt. De brief met de schets die de moorde naar nabij het lijk van een door hem omgebracht kind had achtergelaten, heeft Wallace de noodige inlichtingen verstrekt over het karakter en zelfs over de levensgewoonten, het beroep en de verblijfplaats van den moordenaar. Deze vertoeft op het oogenblik te Dusseldorp en houdt zich daar verborgen. Een woeste'ing. Te Dortmund-Hoerde drong Zondag ochtend een 36-jarige handelsreiziger die gescheiden van zijn vrouw leeft, de woning van zijn schoonouders binnen, daar hij wist dat zijn vrouw en zijn twee kinderen er vertoefden. Met een bijt die hij meegebracht had sloeg hij zijn vrouw en zijn zeven-jarig zoontje neer. Toen hij vervolgens ook zijn twaalf jarigen zoon te lijf wilde gaan viel de bijl uit de steel. De man merkte het in zijn woede niet en sloeg voortdurend op den jongen los. De moeder was er intusschen in geslaagd uit het vertrek te komen en riep luid om hulp. Toen de man dit hoorde dronk hij een, fiesch met zoutzuur leeg die hij even eens bij zich had. Hij overleed weldra; een der twee slachtoffers is met levens gevaarlijke wonden in het ziekenhuis opgenomen. o ENGELAND- Groote luchtvaartplannen van Engel and- Naar verluidt zal het Engelsche de- „Moedig maar, Rumbo'.d," riep een der klerken hem na, „hét bellen was zoo vinnig en voorspelt niet veel goeds" Mijnheer Warner zat in zijn kabinet tot over de ooren in 't werk. De zwarte reistasch, waarop Studly's naam stond, lag op een stoel naast hem. De Maan dag was op de Middlemansche Bank steeds een drukke postdag. Bij stapels lagen er brieven voor hem. Zij waren in verschillende tajen ges eb reven, maar de procurjst las. ze allen heet gemak kelijk. Vandaag echter scheen hem de arbeid niet zoo vlot te gaan. ,',Ik geef het op," mompelde hij; een stapel couverten ter zijde leggend. ,JZoo gauw dit rommeltje in orde is, ga ik weg en wil van de Middeleman- 6che Bank niets meer hooren. Maar laat ik dat andere zaakje even in orde brengen". Hij belde en de portier Rumbokl trad binnen. „Laat mijnheer Damby hier komen," zeide Warner. „(Mijnheer Damby is er nog niet", „iWat. is hij er nog niet?" Warner legde den brief, dien hij in zijn hand hield, neer en keek op zijn horloge'. „<?oep mijnheer Froy hier". „Goeden morgen, Froy," zeide hij tot den binnentredende, „ik heb daar een werkje, dat ik eigenlijk Damby partement voor de luchtvaart dit jaar groote uitgaven doen voor de burger lijke luchtvaart, voornamelijk wat vlieg- booten betreft en subsidieering van nieuwe handelslijnen. Uitbreiding van binnenlandsche trajecten wordt over wogen. Indien een overeenkomst tot stand kan komen met den ierschen vrijstaat zal een geregelde dienst naar Belfast en Dublin worden geopend. Er zijn nog steeds onderhandelingen gaande betreffende de opening van een vliegdienst tusschen Noorwegen, Zweden en Groot-Britannïë, waarvoor een vlieghaven in gereedheid zal worden gebracht aan de monding van de Theems of in een geschikte haven op de oostkust. Onofficieel wordt mede gedeeld, dat het ministerie voor lucht vaart op groote schaal uitbreiding zal geven aan het aantal handelsvl/.egboo- ten. Eenige van deze zijn reeds geteed, andere zullen worden gebouwd gedu rende het komende jaar. Het zullen geheel metalen toestellen worden en de meeste zullen 40 of 50 passagiers kunnen vervoeren. VER. STATEN. Hevige koude in het midden Westen. De hevige kou in het midden-Westen der Ver. Staten duurt voort. Na een aantal sneeuwstormen is het in enkele plaatsen kouder dan ooit te vorert. Volgens de ingekomen berichten zijn in de laatste drie dagen 14 menschen doodgevroren. De hevigste kou wordt uit Basin in den staat Montana gemeld, waar fle thermometer Zaterdag tot 46 graden onder nul daalde. Men vreesti dat er onder het vee in de staten Wyoming en Texas groote verliezen zijn. V'iegongeluk in Californië- Naar uit Los Angeles wordt gemeld, is bij San Diego een verkeersvliegtuig dat uit Mexico terugkeerde, door tot nu toe onbekende oorzaak in vlammen op gegaan. De veertien passagiers, alsmede de beide bestuurders van het vliegtuig zijn daarbij omgekomen. Nopens de oorzaak van het ongeluk wordt nader bericht, dat de brand in elk geval niet is ontstaan toen het vliegt|iig reeds op den grond was. De bestuurders heb ben waarschijnlijk op het strand een noodlanding willen doen. Toen het toe stel boven San Diego kruiste had het met motorstoring te kampen. Voordat het toestel op liet strand was gedaald geven- wilde. Ik hoor echter, dat hij er nog niet is. Komt het meer voor, dat hij te laat komt?" „(Nooit," antwoordde Froy. ,,Ik be grijp ook niet, dat hij niet komt; hij moet ziek zijn". „Gisteren was het Zondag, wie weet. wat hij uitgehaald heeft. Vraag op 't kantoor aan de heeren, of een van alten misschien met Damby uit geweest is". Froy ging naar het kantoor en kwam binnen drie minuten terug. ,jNeen," zeide hij. Hij had het al|C heeren gevraagd, maar na Zaterdag avond had niemand hem meer gezien. „Laten we ons over hem dan het hoofd maar niet langer breken," zeide Warner. „Als hij om twaalf uur nog niet is gekomen, stuur dan iemand naar zijn woning. Ik heb hem vandaag juist noodig, want hij schrijft beter Fransch dan alle anderen en ik Wilde hem, tot ik weerkom, de correspondentie met Melville en Co. in Brussel opdragen. „Gaat u op reis, mijnheer?" vroeg Froy verwonderd. „jOch, slechts voor een paar dagen. Ik kreeg berichten uit Parijs, waarop ik besloot, persoonlijk na te gaan, hoe 't er staat. Als Damby ziek is, moet het antwoord aan Melville wachten, tot ik terugkom, maar vergeet niet,, om naar ontstond een ontplbffing waardoor de geheele romp onmiddellijk in vlammen stond. Bijna op het zelfde oogcnbpk raakten de wieten den grond en als een brandende fakkel schoot het vlieg tuig nog een honderd meter over het zand. Drie inzittenden werden er uit geslingerd; de anderen konden niet meer uit hun brandende gevangenis ontsnappen. Toen men de vlammen had gebluscht vond men de onherkenbare lijken van de passagiers en bestuurders. Het meerendeel van de verongelukten kwam uit Los Ange'.es. Thans gelooft men, dat regen en mist hadden gemaakt, dat de bestuurder zijn afstand tot den bodem slecht had berekend. Het vliegtuig keerde terug van wedstrijden, die waren gehouden te Aguas Calientes. Het werd gevolgd door een vliegtuig vol passagiers, dat zonder ongeval is aangekomen. Wt6ch de aangedane plaatsen met warm I water en Purolzeep; droog dan voor- I zichtig Af en doe er wat Purol op. Herhaal I dit alken dag, zoo lang het noodig ia^ Controle bij ziekte- De minister van arbeid, handel en nij verheid heeft indertijd een commissie benoemd, bestaande uit twee voorzit ters van de Raden van Arbeid, den voorzitter van het r.k. Werklieden-Ver bond en een hoofdambtenaar bij Cen traal Beheer, om het vraagstuk van de controle bij ziekte in Duitschiand te bestudeeren en daarover rapport uit te brengen. Het hoofdbestuur van de Ned. Maatschappij ter bevordering der geneeskunst had den minister verzocht, nog een geneeskundige aan die commis sie toe te voegen, aan welk verzoek is voldaan. Thans is den minister rap port uitgebracht. De conclusies daarvan luiden als volgt'. I. De in Duitschiand ontvangen in lichtingen geven grond om aan te ne men, dat het raadzaam zal zij" hier te lande de controle voor de ziektever zekering en de geneeskundige behan deling van de zieken geheel van el kander gescheiden te houden. II. Op het platteland kan het echter wenschelijk zijn, dat de behandelende hem te laten vragen". Mijnheer Smoller zat na 't koffiedrin ken weer achter zijn boeken en vei*- wenschte de drukte, die hem belette een pijpje te rooken, toen Rumbokl met een geheimzinnig gezicht op hem toe trad. „Er zal weer gauw een betrekking vacant zijn hier in de zaak," zeide hij. „Hoe kom je daarbij vroeg Smol ler. „Je weet, de ouwe heeft iemand naar Damby's woning gestuurd en wat denk je, dat hij voor antwoord meebracht!?" „(Hij heeft zeker haarpijn, je weet, 's Maandags ,,Jij kent dat," knikte de portier. „Maar neen hoor, veel erger nog! Ver beeld je, Damby is gisterennamlddag uitgegaan en is nog niet teruggekomen den geheelen nacht is hij weggeweest", „Zie je wel, Rumbold, zie je wel, dat ik nog lang niet de ergste ben. Maar wat zei de ouwe?" „(Geen woord, maar hij schudde al leen ernstig met zijn hoofd. Mij schijnt dat echter nog erger toe, dan dat hij gescholden had als een wachtmeester van de huzaren, en Ik ben overtuigd, dat, als er nu iemand kwam, die goed Fransch kon eorrespondeeren, hij dade lijk hier een plaatsje had". {Wordt vervolgd],

Breskensche Courant | 1930 | | pagina 1