Week-Men ti. Provinciaal Nieuws. Gewestelijk Nieuws Ingezonden. Gemengd Nieuws. KON. NED. SCHOUWBURG GENT. Zondag 19 Jan. nam. 2,30 Oria arme meisjes Zangspel in 4 bedrijven. Muziek van Wakher Kollo en nam. 7,30 Seppel Zangspel in 3 bedrijven. o FRANSCHE SCHOUWBURG. Zondag 19 Januari. In middag- (2 uur) voorstelling Paillasse PREDIKBEURTEN. Ned. Herv. Kerk. Zondag 19 Januari 1930. Riervliet v 9.30 ds Vrijlandt Aardenburg v 10 u ds Barnouw Breskens v 9.30 ds Keers Doopbediening Voorbereiding H Avondmaal n 1.30 Zondagschool n 5.30 ds Keers Cadzand v 9 30 ds Visser Groede v 9 30 ds van Griethuijsen H. Avondmaal Nieuwviiet n 2 u ds van Griethuijsen Schoondijke v ds Pattist Waterldk. v 9 30 ds Huizinga ljzendijke n 2 u ds J N. Pattist Ev. Luth. Gem. Groede. nm. 6 u ds Visstr, van Cadzand Rouse, een openluchtvergadering te or- ganiseeren. Ongeveer 2000 personen, bij na allen socialisten, vulden het markt plein en toen de communisten aan het woord trachten te komen, ving een huil en fluitconcert aan, dat bijna een liaji uur duurde. Ten slotte werden de com munisten van de verhooging getrok ken, afgeranseld en naar het station gedreven. Pas, nadat de trein vertrok ken was, slaagde de politie er in de rust te herstellen. sr- O DU1TSCHLAND. Een noodlottige sneeuwbal. Aan het station Berlin-Nicderschö- neweide gooiden eenige chauffeurs, die daar op vrachtjes wachtten, elkaar met sneeuwballen. Een van hen kreeg een harden sneeuwbal in het gezicht en vverd ernstig aan belde oogen gewond. De man, die niets meer kon zien, liep huilend van pijn de straat óver en kwam daar onder een vrachtauto, die hem overreed. Hij was op slag dood. Provinciale Staten van Zeeland. Bij Kon. besluit van 13 Januari is machtiging verleend aan den Commis- saris der Koningin in de prbvllncie Zeeland, tot het bijeenroepen van de Staten dier provincie in buitengewone zitting in den loop van Januari oi Februari. Coöp.ra.ieve suiaeriabriek „Zeeland" Naar wij vernemen, hebben Bung, en Weth. va" Bergen op Zoom toege zegd, dat als de coöperatieve suiker fabriek „Zeeland" wordt geliquideerd en de gebouwen gesloopt, zij aan den raad zullen voorsteeën de terreinen door de gemeente te doen aankoopen. Het bestuur van de coöperatieve sui kerfabriek „Zeeland" te Bergen op Zoom, heeft besloten aa" de algemeene vergadering voor te stellen, te treden in het voorstel van de andere coöperatieve suikerbrieken in het Zuiden des lands om aan haar de „Zeeland" te verkoopen De commissie uit de aandeelhouders heeft nog geen bes.issing ten deze ge nomen. Hoogwatergetij Breskens. DAGEN vm j nam Zaterdag 18 Jan. 3,25 3.49 Zendag 19 4.15 4 39 Maandag 20 5 07 5.31 Dinsdag 21 5 52 6 16 Laatste Kwartier Dinsdag 21 Januari 4,27. Licht op «oop Rijwielen enz. (waaronder zijn begrepen wagens, karren, enz.) Zaterdag 18 Jan, nam. 4.45 Zondag 19 4.47 Maandag 20 4,48 D'nsdag 21 4.50 BRESKENS. Donderdagavond werd alhier opge richt de nietselaarpatroonsvereeniging „Ons Belang". Onder meer werd besloten het uur loon op 50 ct. te brengen en tot het aanleggen van een z.g.n „zwartelijst" voor wanbetalers. BRESKENS. Burgerlijke stand. Gedurende de maand December. Huw.-Voltr. Johannes Bernardus Heijdens, 27 j., jm. en Janneke Jozina Wisse, 23 j.,"jd. Jacob Abraham Boeije, 22 j., jm. en Elizabeth Janneke van den Broecke, 20 j jd. Abraham Jo hannes Kense, 20 j., jm. en Maria Catharina Wisse, 19 j„ jd. Willem Kesteloo, 20 j., jm en Janneke Sara Bruijnooge, 21 j., jd. Johannes Lomeijer, 28 j jm. en Sara Jozina Versprille, 22 j., Jd. Geboorten. Pieter Marinus, z. van P. Monjé en S. M. Smoor. Victor Camiel, z. van A. H. Calon en R. R Causemaecker. Overlijden. Pieter Johannes Duininck, 63 j., ongehuwd. Loop der bevolking. Ingekomen zijn gedurende de maand December in deze gemeente. M. M. de Witte van Sluis, Jannetje de Fouw van Groede, P. J. van de Velde van Biervliet, J. A. Visser van Eindhoven, I. A. Fenijn van Norg, Gezin A. Minderhoud van Soerabaja, K. van den Heuvel van Groningen, J. Wesdorp van Schagen Vertrokken zijn: A. Garburg naar Elbertfelt, Gezin P. de Vuijst naar Groede. SLUIS. Men zal zich nog wel herinneren, dat op 11 November 1.1. in een hote| alhier, op een hotelkamer werd aange troffen, het lijk van een man, die, zooals het onderzoek naderhand uitmaakte, ten gevolge van vergiftiging was om het leven gekomen, en waarvan de identiteit niet kon worden vastgesteld. Uit het ingestekj, onderzoek is door de Parijsche recherche ontdekt, dat de overledene was een aldaar woonachtige tandarts. Bij de werkzaamheden aan de rioleering in de Hoogstraat alhier is Donderdag door werklieden een groen kannetje gevonden, dat na onderzoek bleek een zoogenaamd „Jacoba-kanne- tje" te zijn. In dat kannetje zat een rolletje (papier) perkament, dat rond een ander papier gewikkeld zat, op welk papier de volgende woorden stonden: per ordonnantie van d'heer henderick Monteus begraven in de hoovinghe van Barthiomeus du aghter dieses huijs twaalf apostilleres des Godde- iijeke woords en de constwerke dezer stede Sluijs den XIII maij 1604. Cornelis Rubbers. Men vraagt zich af of deze vondst in verband kan staan met alhier loo- pende geruchten, als zouden te dezer stede ter voorkoming van vernieling tijdens den beeldenstorm 12 massieve gouden beelden onder den grond zijn gestopt, waarvan later geen spoor meer is ontdekt. Het document zal ter onderzoek aan een oudheidkundige worden opgezonden. Nog niet ontcijferd. Door de werkzaamheden aan de rioleering op de kaai alhier, was het verkeer aldaar tijdelijk gestremd en was slechts een smal pad over, dat juist langs de vaart loopt. De Wachtmeester der Maréchaussée alhier, de heer P. liep Woensdag middag j.l. met zijn rijwiel over dat smalle pad en had het ongeluk tegen een buis der rioleering te stooten en van den hoogen kant in het water te vallen. Nadat de drenkeling reeds tweemaal onder geweest was, gelukte het den menschen, die aan de riolee ring werkten, den heer de P. uit het water te halen met behulp van een lat. De flets werd opgevischt door een in de vaart iiggenden schipper. 0 WATERLANDKERKJE Dinsdagavond had de Jaarvergade ring plaats der Varkensassürantie-Mij alhier. De rekening sloot door groote uitkeeringen met een tekort van f257.21. De heer 1. van den Berge werd bij acclamatie als bestuurslid herkozen. De prijs van uitkeerlng werd vastgesteld op 70 cent. o AARDENBURG. Dat men nooit op een koopje moet rekenen, als men bij een advocaat terecht moet komen is bij de Veendam- mer hypotheekbank gebleken. Ook de verdeeling der Gasthuis- en Wees huisgoederen, beloopende in totaal 5 ton, geeft hiervan weer een staaltje te zien. Voor zijne bemoeiingen heeft Mr. Blaupot ten CatV' uit Kootwijk een nota ingediend van f 12.000. Vol gens Mr. BI. mag dit bedrag erg bijljjk berekend wezen; hij wist n.k niet goed. hoeveel hij moest rekenen, om welke reden aan een 6-tal collega's die moei lijke kwestie werd voorgelegd. Deze adviseerden voor bedragen van f 4000 tot f 20.000, zoodat het gemiddelde f 11.000 bedroeg. Met enkele bijkomen de onkosten totaal het vorengenoemd bedrag. En dan te moeten bedenken dat de gelden van gast en weeshuis uitslui tend voor on- en minvermogenden mo gen dienen. Tengevolge van den hevigen storm die in den nacht van Zondag op Maan dag woedde, is te Draaibrug de steenen schuur van A. de Kr. omvergewaaid. In Aardenburg beperkte de schade zich tot eenige dakpannen van verschiqende woningen. Benoemd tot onderwijzer bij het Euröpeesch lager onderwijs te Modjo- kerto (Java) de heer I. de Bert alhier. De verdeeiing der Gast- en Wees huisgoederen heeft naar genoegen van al|e betrokken partijen plaats gehad. Door loting werden de verschillende perceelen toegewezen. Van de gebou wen werd het Weeshuis aan de Ned. Herv. toebedeeld terwijl de overige ge bouwen publiek zullen worden verkocht. ZUIDZANDE. Loop der bevolking. De bevolking dezer gemeente be stond op 31 Dec. 1928 uit 553 m. en 505 vr. Zij vermeerderde door ge boorte met 4 m. en 5 vr., door ves tiging met 34 m. en 31 vr. Zij verminderde door overlijden met 6 m. en 4 vr. en door vertrek met 61 m. en 50 vr., zoodat de bevolking op 1 Januari 1930 bedroeg 504 m. en 487 vr., totaal 991 inwoners. Burgerlijke stand. Huw.-Voltr. 5 Dec. J. J. Scherbeijn, 29 j., jm. en J. C. Merk, 19 j jd. 19, J. H. de Bliek, 29 j jm. en N. A. Gappon, 27 j., jd. Geboorten. 7 October. Johanna Sara, d. van D. van Houte en S. Neufe- glise. 7, Abraham Jan, z. van J. C. Huisman en N. J. Wage. Overlijden. 1 Nov. I. C. de Zwart, 51 j., echtg, van J, de Smit. 4 Dec. J. H. Risseeuw, 50 j., ongehuwd. POSTERIJEN. Rijkspostspaarbank: BRESKENS. Aan het postkantoor alhier werd in den loop der maand December op spaarbankboekjes ingelegd f6518,81 en terugbetaald f 2898,71; derhalve meer ingelegd dan terugbetaald f 3620,10. Het aantal nieuw uitgegeven spaar bankboekjes bedroeg 3. Door tusschenkomst der kantoren werd ter Directie op staatschuldboek jes ingeschreven nominaal f1000 en afgeschreven nihil, derhalve meer in- dan afgeschreven f 1000. AARDENBURG. Aan het hulppostkantoor alhier werd in de maand Dec. op spaarbankboek jes ingelegd f 6375,86 en terugbetaald f 3873,39; derhalve mïer ingelegd dan terugbetaald f 2502,47, Het nieuw aantal uitgegeven spaar bankboekjes bedroeg 4. Door tusschenkomst der kantoren werd ter Directie op staatsschuldboek jes ingeschreven nominaal f 100 en afgeschreven f 1200, derhalve min der in- dan afgeschreven f 1100. Tot aankoop van Nationale Schuld ten behoeve van inleggers werd uit gevoerd 1 order, tot een nominaal bedrag van f 1000. SLUIS. Aan het postkantoor alhier werd in de maand Dec. op spaarbankboekjes Ingelegd f 7182,86 en terugbetaald f 2968,70; derhalve meer ingelegd dan terugbetaald f 4214,16. Het aantal nieuw uitgegeven spaar bankboekles bedroeg 9, Door tusschenkomst der kantoren werd ter Directie op staatsschuldboek jes ingeschreven nihil en afgeschreven f 500, derhalve minder in- dan af geschreven f 500i Buiten verantwoordelijkheid der redactie M. de R. Mag ik s. v. p. onderstaande in uw blad plaatsen? Daar ei enkele dingen zijn die mijn inziens meer in de pers moesten besproken worden, dear er te weinig licht over verspreid wordt, heb ik mij voorgenomen indien de redac teur mij eenige plaats wil inruimen, om daarmede te beginnen. Allereerst wil ik een paar woorden wijden aan de Coöperatieve Suikerfabriek Zeeland. Dezer dagen hebben daar enkele kring vergaderingen plaats gehad waar de zaak betreffende de verkoop van de fabriek is besproken en naar men zegt zal dat ook wel plaats hebben. Dit is voor de boeren een Ieelijke strop, daar laat de Zeeuwsche landbouw in den tijd van 12 jaren 7 a 8 millioen gulden aan zitten, wel een baken in zee om niet meer aan groote coöpe- ratie's te doen. Het is wei een won der dat vooral in ons Zeeuwsch Land bouwblad daar nooit één woord van afkeuring of anderzins over is ge schreven. Dan wordt het mijn inziens wel eens tijd dat men het noodzake lijkste voedsel, voornamelijk het brood ook eens bespreekt. Mijn inziens is dat veel te duur, te weten 20 ct. per K.G. Laat nu het tarwemeel op het oogenblik 12 ct per K.G. kosten en de bloem 16 ct.. zegt dat men het half om half gebruikt, dan is dat 14 ct. per K.G. Men neemt aan dat men uit 4 K.G. meel 6 K.G. brood kan bakken, doch laat men het uiterste nemen 4'/j K.G. meel voor 6 K.G. brood, dan kost het aan grondstof 4'/2 maal 14 is -63 ct. 6 K.G brood a 20 ct. is 120 min 63 ct. blijft voor den bakker 57 ct. Mij dunkt dat is wer kelijk te veel en dit is nog het ergste dat die belasting het zwaarst op den werkman drukt want die eten het meeste brood. Ik zou het verstandig vinden van de bakkers om die prijs te verlagen anders zou ik andere maat regelen kunnen adviseeren, die meer zeer zouden kunnen doen. Ontvang Mijnheer de Redacteur mijn hartelijke groete tot ik weer eens op iets anders de aJndacht wil vestigen. X. Fan nieuw idee voor onbewaakte overwegen. Verschenen is het eerste nummer van „(le Motorgids," een maandblad vooi officieren, kaderleden en adspirant-ka- derleden van den motordienst, den vaar- tuigendienst en den luchtwachtdienst. Het blad staat onder redactie van den reserve luitenant-kolonel tit. van den motordienst J. C. Eringaard. Het opent met een hoofdartikel gewijd aan het bekende vraagstuk der onbewaakte over wegen. De gezonde stelling wordt daar in verkondigt, dat een overwegsignaal, dat niet voor 100 pCt. betrouwbaar is, veel gevaarlijker is dan in 't geheel' geen signaal. De schrijver heeft blijk baar weinig op met de bestaande waar schuwingsborden en voelt meer voor het idee om door een uit een verkeers- oogpunt vrij krassen maatregel het ver keer tot attentie te nopen. Hij wil op grooten afstand van den onbewaakten overweg, bijvoorbeeld op 300 M., rechts op den weg een hek plaatsen, dat ten deele op het rijgedeelfe staat en 25 M. verder in de richting van den overweg een tweede hek, doch op dezelfde wijze links. Een voertuig over dien weg rij dende, zal dus genoodzaakt zijn beide hekken met een bocht te ontwijken. Dit zal natuurlijk snelheidsbeperking ten gevolge hebben en de aandacht op het komende gevaar scherpen. De hekken zouden wit geschilderd moeten zijn en voorzien worden van reflectors, zooals men die achter op rijwielen heeft. Het denkbeeld lijkt ajteszins waard beproefd te worden. Ontslag bij Philips. Naar „de Morgen" uit goede bron verneemt, zijn er de vorige week bij de Phiiips-ondernemingen weer diverse honderden arbeiders (en arbeidsters) ontslagen wegens slapte in den afzet van radio-artikelen, lampen en röntgen- apparaten. De magazijnen moeten boor devol zijn met voorraden. Het ontsjag betreft bijna uitsluitend personen van buiten de stad, ongehuwden, maar ook gehuwden. Uitbarsting valt de Mont Pelée. Uit Trinidad wordt gemeld dat het Noordelijke gedeelte van het Fransche eiland Martinique tengevolge van de uitbarsting van de Mont Peiée geheel door vulkanische dampen is omgeven. De bevolking heeft de streek verlaten, aangezien zij door de verstikkende gas sen wordt bedreigd. Een Amerikaansch student, een sportvlieger, die een tocht over het eiland heeft gemaakt, v erklaar de dat hij uit de lucht op sommige plaatsen door den damp heen de verja ten cacaove'den kon waarnemen en dat de streek een doodschen indruk heeft gemaakt. Een pakket met bankbilV-t'c.i vermist. Een pakket, bevattende voor irs. 80.000 aan bankbiljetten, dat door een bank te Brussel op 8 Januari j.l. ver zonden werd naar een bank te Roer mond, is daar nog steeds niet aange komen. Bij onderzoek bleek het pakket verdwenen te zijn. Het schijnt dat de bankbiljetten reeds op den dag, dat zij uit Brussel werden verzonden, verdwe nen zijn. Kranig stukje werk van een jonge dokter. Men schrijft aan de N. R. Crt. Het stoom-vrachtschip Tosari van den Rott. Lloyd bevond zich voor eeni ge dagen, op de terugreis naar Neder land midden in den Indischen Oceaan. Een der matrozen kreeg plotseling zulk een hevigen aanval van ontsteking van het wormvormig aanhangsel van den blinden darm, dat, tenzij een operatie werd verricht de dood ware te verwach ten. Maar er was geen gelegenheid om bij tijds een haven te bereiken. Aan boord was voor deze reis als scheepsarts de jonge dokter J. G. Wisse, die des tijds aan de universiteit te Utrecht tot arts bevorderd is. Er viel niet te kiezen. De dokter zou doen wat hij kon. De matroos werd op tafel in den salon gelegd, drie leden van de bemanning die nooit zoo iets hadden bijgewoond moesten assisteeren. De ferme dokter volbracht het wonderstuk: een operatie op tafel in den salon van een slinge rend schip, midden in zee, met ge brekkige hulpmiddelen. De operatie slaagde vojkomen. De patiënt was na enkele dagen weer overeind, en als de zer dagen de Tosari te Rotterdam arri veert bréngt het schip den van den dood wonderlijk geredden jongen man, hersteld en behouden mede. De aanranding te Voorst. De politie te Deventer kwam bij het onderzoek naar de vermelde aan randing in de Klarenbeeksche bosschen tot de conclusie, dat hiér fantasie in het spel moest zijn. Zij vond n.l. ter plaatse eenige scherven waaraan bloed zat. De betrokkene werd daarom aan een scherp verhoor onderworpen en be kende tenslotte, dat hij zich zelf met de scherven had verwond en zijn jas had stuk gesneden. Op de vraag, waarom hij deze co- medie in scène had gezet, wist hij geen verklaring te geven. Wegens een valsche aangifte is tegen hem proces verbaal opgemaakt. Aanranding- Maandagavond is de heer Hagen, wo nende in „De Withagen" onder Voorst, op den weg Voorst—Klarenbeek door twee onbekende mannen van zijn fiets geworpen en op den grond gesleurd, waarna men hem met een mes aanviel. De heer H. verdedigde zich, luid om hulp roepende; hij kreeg evenwel eeni ge sneden over een der handen, Zijn overjas, die hem vrij goed beschermde, is aan flarden gesneden. Op zijn hulp geroep kwamen eenige mannen toeloo- pen, waarna de aanranders de vlucht namen. Een hunner was blootshoofds en droeg een manchesterpak; beiden verdwenen in de richting van het sta tion Klarenbeek. De heer H. is toen naar Voorts gefietst, waar hij verbon den werd en bij de politie aangifte deed. Geheimzinnige dood- Sinds eenige weken verkeert donker Amsterdam in spanning door allerjei vermoedens die rond den dood van een van zijn bekende typen, genaamd „Bieeke WilJjem" zijn ontstaan. De politie van het bureau Singel' heeft hier zelf aanleiding in gevonden in deze zaak een ernstig onderzoek in te stellen, dat evenwel nog tot geen enkele zekere conclusie geleid heeft; terwijl het zich niet liet aanzien, dat in deze zaak, zoo zij inderdaad zoovee] geheimzinnigs verbergt als men thans gelooft, spoedig licht zal komen. Het „Volk" meldt uitvoerig, dat in den morgen van 2 Januari „bieeke Willem" in zijn kamer aan de Spuistraat dood in bed is gevonden, terwijl de gaskraan openstond. De man stond tijdens zijn leven be«

Breskensche Courant | 1930 | | pagina 2